Vijgen na Paschen De Blindgeborene Groote Passieavond FILMAVOND <L Twaalfde Jaar Nr 15 Prijs per nummer 55 centiemen. Op Zondag 10 April, om 4 1/2 uur van de week Landbouwbelang oh Ninove 10 April 1938 Onderwijsinstituut Zusters der H. H. Harten - Ninove. door de leerlingen en oud-leerlingen met koren en sym- phonie (200 deelneemsters). Het politiek overzicht Zaal «ONS HUIS» Dreefstraat, Ninove. ROOD KRUIS van BELGIË Aideeling Ninove. Op Dinsdag 26 en Woensdag 27 April De groote Film DE WITTE ENGEL Verder DOÜBLEPATTE PATACH0N in «Hun 28dagen» Het Hoekje van den Reporter Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, Postchekre NINOVE Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst. De tijd der gemeenteverkie zingen nadert en, zooals naar gewoonte, in soortgelijke om standigheden, kan de katholie ke kiezer maar geen spiertje bedrijvigheid bespeuren alles schijnt in diepe rust, in zalige stilte verzonken. Zuiks is nochtans maar een schijn want naar we mochten hooien zijn er palabers aan den gang en wordt er over en weer besproken en beraadslaagd. Doch of daar iets van in huis komt, dat is wat anders en het is dus te voorzien dat men, eens de laatste dag van indiening der kandidaturen gekomen, nog in de rapte zal moeten loopen om de lijst samen te krijgen en gel dig te kunnen indienen 't Heeft zoo geweest en 't ziet er niet naar uit dat het nu zou gaan veranderen. En noch tans nu hadden we hoop, veel hoop, omdat de politieke lei ding thans in handen gesteld is van het jong bestuur der KW. dat er alle belang bij heeft en, trouwens de plicht en de op dracht, blijk te geven van be drijvigheid, doelmatigheid en laat het ons zeggen, van een ietsje jeugdige voortvarendheid We missen nog steeds de stoot, de stuwkracht, die we verwachtten vanwege dit or gaan en we zien nog uit naar daden die onze verwachting en ons vertrouwen niet komen te leurstellen. Of zijn er remmende invloe den aanwezig We hopen hart grondig van niet Doch moest zulks het geval zijn dan zouden we willen vernemen welke ze zijn om hun zware verantwoor delijkheid vóór de katholieke kiezers te kunnen vaststellen en om hun mandaatgevers op de hoede te stellen tegen den bedekten of onbedekten onwii. Het ontgaat ons niet dat de K.V.V. voor een zware en lasti ge taak staat het is voorzeker geen licht karweitje voor de verkiezingen een lijst samen te stellen van kandidaten die het maximum bieden aan geschikt heid om door het kiezerskorps met voldoening te worden aan genomen. Doch hier moeten wij reke nen met den geest van vertrou wen en van onderlinge samen werking en tegemoetkoming die de leiding der K.V.V. moet bezielen, en, hopen we, bezielt, om zoo getrouw en zoo doel treffend mogelijk de katholieke zaak te dienen. Want zulks moet voor hen hoofdzaak zijn te dienen, afstand doende van alie persoonlijke ambities of voorkeur en met terzijdestel ling van alle begrippen of voor- oordeelen omtrent rang of klas Wat vraagt trouwens de kie zer Dat een politiek man het algemeen belang stelle boven de belangen van zijn persoon, van zijn familie/ van zijn vrien- den, van zijn zaken De eerlijk heid en de rechtvaardigheid blijven de ware en eenige maat staf waaraan de publieke man dataris zijn leven zal regelen, benevens natuurlijk zijn bij zondere bekwaamheid. Daarnaast is er echter nog een andere hoofdvereischte, di. de werkzaamheid. Politiekers moeten mannen zijn die hun mandaat stipt en nauwgezet vervullen, mannen die niet te vee! hooi op de vork hebben en daardoor hun politiek mandaat minachten en verwaarioozen. Politiekers moeten geen belo- vers of praters zijn, maar man nen die handelen en verwezen lijken. Dat men dus goed de oogen opene en ons een stel personen geve die geschikt zijn om kor daat en werkdadig hun plich ten van katholiek mandaatdra ger te vervullen. En wijl we het hierover heb ben dat men ook even een ande ren kant van de zaak indachtig weze. 'n de tijden die we beleven, zulks is meer dan eens van ge zaghebbende zijde herhaald, heefd de katholieke partij geen dringerder taak dan de herzie ning van haar leering en de aan passing van haar programma. Verjonging van gedachten en aanpassing van programma is niet mogelijk zonder verjon ging der kaders en het is tijd, dunkt ons, dat wij in onze ka ders deze verjonging op meer afgeteekende wijze zien gebeu ren. Zulks zal ons een waarborg zijn voor de toekomst en een aansporing voor die jongeren om door gestatige werking het behoud en de verbreiding onzer christelijke levensopvattingen te verzekeren. Opvoering- van liet Evangeliespel priester-dichter A. WALGRAVE Japan begint heftig te protesteeren tegen de hulp die Rusland verleent aan China bijzonderlijk onder vorm van vliegmachines. Rusland antwoord dat er geen oorlog is tusschen Japan en China!... En 't js waar. Maar Japan is niet content. Er komen dikwijls zoo'n wondere toestanden te voorschijn uit de tegenstellingin rechte en in feite. In Roemenië is een groot goudschan daal aan 't licht gekomen. Groote men heeren rnet groote namen smokkelden goud gelijk vulgaire smokkelaars Het eenig verschil was dat ze de zaken in 't groot deden. Tot hiertoe een zelf moord en een tiental aanhoudingen. In Egypte is de verkiezing geweest. De nieuwe regeering heeft het met klank gewonnen, en de vroegere al machtige Walfdpartij is terug-geleid tot haar eenvoudigste uitdrukking. De Volkstemming in Oostenrijk en Duitschland zal ook wel de meerde- heid van 90 tot 98 aan Hitier geven. Nochtans Duitschland geeft de verze kering dat de kiezers in Oostenrijk zoo vrij zullen stemmen als in... Duitsch land. Het is opvallend hoe de kiezers de laatste jaren hebben leeren ja stemmen ten bate van de machtheb bers, door de Vlaamsche Volksspelers van Merksem - Antwerpen op baandag llen April 1938 Gedichten.verhalen,spreekkoren,gespeelde tooneelen.muziek, lichtbee'den Prijzen der plaatsen 5 Ir. - 3 fr. - S fr. Bezoekt de Teiitoonstellinf; van het ROOD KRUIS van 3 tot 10 April in de Zaal van het Vredegerecht. Toegang vrij. Open alle dagen van 10 tot 12 en van 15 tot 18 u. in de CINEMA CENTRAL ten voordeele van bet WERK. (Florence Nightingale met Kay Francis in de Titelrol) en een JOURNAL met de laatste Wereldgebeurtenissen. ALLEN DAARHEEN In Frankrijk vraagt Blum volmacht. Toen Chautemps er vroeg kreeg hij de complimenten van de socialisten dat hij het mocht aftrappenvolmacht bracht de republiek in 't gevaar. Nu een socialist volmacht vraagt kan het geen kwaad. Socialisten hebben dezelf de wijsbegeerte als de facisten er be staat geen objective Waarheid, geen objectief rechtalles is subjectief mijn belang is recht en mijn voordeel is waarheid, 't Is met die princiepen dat de wereld om zeep moet. In Spanje beginnen de rooden het warm te krijgen. De familieleden der Roode bazen verhuizen al naar Frank rijk en twintig Russissche lechniekers zijn ook in Frankrijk aangekomen ze gaan naar Rusland in congé Dan zal het niet- inmengingscomité zijn werkzaamheden kunnen eindigen juist op het oogenblik dat het tot een oplossing ging komen... en zal Enge land en Italië een accoord kunnen slui ten. Als dat gebeuren kan zal een groot gevaar voor wereldoorlog verdwenen zijn Moet Engeland wat kapitalen voor schieten aan Italië voor de inrichting van Abyssinië. 't is maar tot daar toe oorlogen kost nog veel meer. Over België is er niet veel te vertei len en wij zullen doen gelijk Kamer en Senaathet werk al rap «over- sehoeffelen» om met verlof te kunnen gaan Zomerspinazie Deze plant met stekige vruchtjes en spiervormige bladeren wordt op groo te schaal rond de steden, en zoo wat overal tot persoonlijk gebruik ge kweekt, omdat ze een gezonde en heel gewaardeerde groente is, en daarenbo ven winsten afwerpt voor den groen- tenboer, als hij over variëteiten be schikt en als de teelt op oordeelkundi ge manier gebeurt. De Engelsche spinazie mag als een der beste aanzien worden. De «Mon sterachtige van Viroflay» en de «Vic toria» zijn ook zeer aanbevelenswaar dig en kunnen onverschillig als zomer en winterspinazie gezaaid worden, want ze zijn zeer bestand tegen het op schieten, 01 opgaan. Dit kan evenwel tegengewerkt wor den als men eenjarig zaad gebruikt van goede hoedanigheid, en den grond in zeer vruchtbaren toestand houdt. Hier vooral past het aanwenden van stikstofmest, zooals ammoniaksulfaat, dat zacht, regelmatig en aanhoudend Vervolg op 't tweede blad Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsver klaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. er uiten komt beetje na beetje het gedacht er in dat de mensch beschik ken mag over andermans leven. Zoo leeren de menschen hun hoofd steken in het strop dat later, door een zenuwlijder misschien, zal toegehaald worden. Voorwendsel bij het publiek is: en- geitjesmakerij bestrijden. In feite wordt ze in de hand gewerkten het brengt op. Er zijn christen menschen die daar naar toe gaan. Ze geven ergernis en bedrijven vreemde zonde met die com merce winstgevend te maken. Ik zet ze hier in mijnen hoek omdat ik ze in de zaal zelf in den hoek niet kan gaan zetten gelijk kwaajongens dat verdienen. Reporter. 't Zal beteren als de duivel dood is maar hij is nog niet ziek zeggen de menschen. En ik geloof het wel dat hij nog niet ziek is. Hij ligt met jongen en 't zijn geen platte meer. 't Zijn vlug ge en 't is te laat om het nest te gaan uittrekken. Is er van leven een tijd geweest dat menschen meer dan nu den duivel een handje toe staken om de menschen den duivel aan te doen? Het programma, het ideaal van den duivel is God buiten de wereld cijfe ren. En zeg, wordt hij geholpen of niet. Gij zult niet tioGdslaan staat er in de Tien Geboden. God eischt voor zich op recht op leven en dood. De mensch die God erkent draagt aan God een sacri ficie op. Bij den christene heet dat naar de mis gaan. Een sacrificie opdra gen is de praktische erkenning van het Goddelijk Oppergezag over het leven. Eert mensch die God erkent heeft eerbied voor eigen leven en weet dat zelfmoord een misdaad is. Hij heeft ook eerbied voor andermans leven en weet dat moord een wraak roepende zonde is. De moderne mensch weigert aan God zijn sacrificie en miskent zijn recht op leven en dood. Zelfmoord is een recht en een eer en de sterkste heeft recht op het leven van den zwakste. God is uitgeschakeld. Ze hebben hem uit zijner hemel niet kunnen halen maar ze hebben Hem buiten de we reld gesioten. «In rechte» ten minste en voigens hun recht. En ze hebben van de wereld een hel gemaakt, want daar waar God niet is, is 't de hel. God is buiten. Hij was te goed Hij liet de menschen te veel hun zin doen. De grooten die wilden heeiemaal hun zin doen, hebben Hem buiten ge zet en de laffe kuddemenschen heb ben laten doen. In Rusland is hij buiten en Staline is in zijn plaats meester over (even en dood. In Duitschland is Hij buiten. Hitier spreekt nog over Hem en zijn Voorzie nigheid. Hij was er nog juist noodig om Hitier aan te stellen. Nu is het elk in zijn departement, God inden Hemel en Hitiet in Duitschland. Een volk,een land, een führeren een führer is één wil die alle koppen «ja» doet knikken en de stijve koppen den hals breekt. Bij ons is dat nog niet. Dat komt. Of het Hitier zal zijn of Staline die God zal vervangen is nog niet uitgemaakt. Maar ze zijn bezig met God buiten te doen. Dat is hoofdzaak de rest zal wel volgen. Verleden week is voor de tweede maal op korten tijd een film afge draaid waar kinderen beneden de achtien jaar niet waren toegelaten. Daar waren immers belangrijke za ken te leeren als de keizerssnedeen als ge dat niet kent, kunt ge uw brood niet verdienen. Er was ook een waarschuwing tegen de gevaren van de engeltjes makedij. Daar was op 't witte doek te zien hoe dat dat gedaan werd en hoe gemakke lijk de «moeder» door een klein erreur mee dood is. Daar mankeerde bij, om volledig te zijn de adressen van Ninove en Brus sel waar ze DAAR VOOR niet mogen gaan. 't Is erg, maar dat is nog het ergste niet. Die film leert dat er landen zijn waar vruchtafdrijving «wettig is» na consultatie van twee geneesheeren en door «vakmannen» gedaan. Zoo gaat «Gij zult niet dood slaan» DE D[mii mn mmmiiiiiMiFin Kaarten worden genummerd in café van de Kring Zondag van 10 tot 12 1/2 uur. «Mguaiw—oamMwiniwiw n

Denderklok | 1938 | | pagina 1