1 Weg met het Plan FILMAVOND GR00TSCHE FEESTEN Sluitingsmafch F.C. NINOVE versterkt door 4 promotiespelers S. C. ANDERLECHT U38ter eere van SINT CORN EI.l IS'938 Twaalfde Jaar N** 17 Prijs per nummer ROOD KRUIS van BELGIË Afdeeling Ninove. Op Dinsdag 26 en Woensdag 27 April De groote Film DE WITTE ENGEL VerderDOUBLEPATTE PATACHON in «Hun28dagen» op 2den SINXENDAG te NINOVE ZONDAG 24 APRIü, om 15 uur* Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN n TELEFOON 345 Koepoortstraat, 10, Postchekrekening n' 1862,54 NINOVE Handelsregister Aalst nr 1093 Gewone dikwijls te overeenkomst. Wanneer we hier vóór een paar weken enkele beschouwingen ten beste gaven rond de fiscaie plannen van den heer Soudari, meenden we zeker niet dat er van de ontworpen bezuinigings maatregelen zoo bitter weinig zou in huis komen. Maar hetge- ne wij in verband hiermede even tjes wenschen te doen opmerken dat is de houding der roode pers tegenover diezelfde ontwerpen. Na den roemioozen aftocht, of beter gezegd nog vaandel- vlucht, van den vader van het Plan kwam een nieuwe ster aan den finantieelen hemel van ons land schitteren met name Minis ter Soudan. Van de verwezenlij kingen van het Plan, geen sprake meer, noch in de roode pers,noch bij de mandatarissen en nog veel min bij den opvolger van De Man. Geen sprake meer van het beruchte Plan dat ons de redding moest brengen en toch zoo jam merlijk uitviel bij de eerste ver wezenlijkingen. Nu tot daar dus, waar spreken goed is, is zwijgen onverbeterlijk, meenen de rood- jes. Minister Soudan zette zich met heiligen ijver aan zijn finan- cieele ontwerpen en zou trach ten de gebroken potten te lijmen Maar het bleek alras dat het te laat was en het kalf reeds lang verdronken lag. Op ongeveer 2 milliard franken voorgestelde be sparingen is de heer Soudan er tot hiertoe slechts in gelukt 200 millioen effectief vast te stellen. Het overige tekort blijft voor- loopig onafgehandeld en zal door nieuwe belastingen gedekt worden. Tot daar de inspanning van den heer Soudan dewelke er thans de voorkeur aan geeft het parlement vóór zijne verantwoor delijkheid te plaatsen. 'ntusschen zet de roode pers een groote keel op en schelden ai dezen die zich ook maar ee- nigzins durven verzetten tegen de nieuwe zware lasten, voor slechte burgers en kortzichtigen Wie mag er nu nog beweren dat men het land uitzuigt en dat het de schuld is van de kapitalisten wanneer er geld te kort is Het is goed de socialisten even te wijzen op dergelijke uitlatingen welke destijds dagelijkschen kost waren in hunne pers .Het Plan aan de macht daar lag de redding De socialistische pers vindt de nieuwe belastingen normaal, immers er is niemand die op dit oogenblik andere besparingen zou kunnen invoeren Beta len is de oplossing Het geld nemen waar het is Dat de Middenstand en de nijverheid hierbij zelf ten onderen gaan heeft minder belang, het zijn toch maar kapitalisten Neen heeren,socialisten, nieu we lasten zijn op dit oogenblik absoluut niet normaal. Het volk en voorai de Middenstand is het beu uitgeperst te worden als een citroen tot den laatsten druppel. Het gaat niet op aan een econo misch ziek land abnormale las ten op te leggen om het ten slot te volledig uit te putten en in den dieperik te jagen. Al de gezonde krachten die het goed meenen met het wel zijn van België doen beroep op die verantwoordelijkheid van de parlementairen waar Minister Soudan van spreekt. Wanneer er slechts 200 millioen kan be spaard worden en dan nog op uit gaven welke door het parlement geeischt werden en nog moeten gestemd worden dan kan er van besparen absoluut geen kwestie meer zijn. Er zijn bezuiningen te doen met de vleet doch ze moe ten gedaan worden daar waar de mogelijkheid er toe bestaat. Ee- ne huismoeder die moet bespa ren op het voedsel van hare kin deren, ondermijnt hunne ge zondheid en zal ze zien wegkwij nen aan bloedarmoede. Er is geen enkele moeder die het in haar hoofd zal krijgen dergelijke besparingen alleenlijk maar voor te stellen Welnu een mi nister van financiën die het in den bol krijgt te besparen op subsidies welke verleend moeten worden aan gemeenten die in nood verkeeren en op de herklas- seering der onderwijzers, dan wanneer deze herklasseering met eenparigheid van stemmen door het parlement geeischt werd,die houdt geen rekening met de le vensbelangen van zijn volk. Het is noodig hem te doen inzien dat hij het mis voor heeft en hem zoo noodig een klinkend verwijt toe te sturen door het kelderen zijner ontwerpen. Wanneer men feitelijk wil be sparen dat men dan beginne, zooals «La Libre Belgique» het terecht doet opmerken, met de onredelijke hooge pensioenen te verminderen, dat men de groot warenhuizen - coöperatieven aan een ander fiscaal regiem onder- werpe, dat men het budjet van het roode N. I. R. inkrimpe dat men den dienst voor Economisch Herstel, die toch niets positiefs teweeg brengt, afschafte, dat men het budjet van het roode ministerie van volksgezondheid vermindere tot de helft. Dat men het aantal parlemen tairen en ministers vermindere, zooals het land dit wenscht Wij doen dan ook beroep op het klare doorzicht onzer katho lieke parlementsleden om niet toe te geven in deze kwestie wel ke een levensbelang daarstelt voor ons allen. Het land moet aansturen op gezonde economie mag niet buigen voor de eischen der socialisten welke slechts ee- ne zaak betrachten namelijk heel de boel in de war te sturen om dan te kunnen uitpakken met een splinternieuw Plan Het Plan van den Honger, van de El lende en van de Roode Dictatuur In de CINEMA CENTAAL ben voopdeele van heb WEAK. (Florence Nightingale met Kay Francis in de Titelrol). en een JOURSAl met de laatste Wereldgebeurtenissen. ALLEN DAAAHEEN- VIff Eeuwfeest der overbrenging en vereering der relieken van St. Cornelius. ORDE DER PLECHTIGHEDEN Te 10 u. Pontificale Hoogmis, opgedragen door den Hoogeerwaarden Abt van Park-bij-Leuven, met assistentie van al de Norbertijner Abten van Bel gië en een volledig Norbertijnsch Paterskoor. De Sint-Gregoriusgilde der dekanale kerk zal de driestemmige «Missa Nonna» van Osc. Van Durme uitvoeren. Aan het orgel E. H. G. Van Durme. Laureaat van het Lemmens-gesticht. Na de HoogmisBezoek aan de Oude Abdij. Te 2 u. Norbertijnsche Vespers. Te 2.30 u. Optocht door de straten der stad, gevormd door al de Kath. Aktie- groepeeringen. Godsdienstige Genootschappen en Muziekmaatschappij en van gansch de Dekenij. Verders door den geestelijken stoet van Abten. Paters Norbertijnen. EE. HH Pastoors, enz. Aan de kerk van Ste TheresiaOpvoering van een Massaspreekkoor: «St.Corneliushulde Na den Optocht Pontificaal Lof. Werken van E. Pater Plum. O.S.Mw. o. «Te Deum». zullen door de St.Gregoriusgilde worden uitgevoerd. De toon dichter zelf aan het orgel. HET FEESTCOMITEIT. LAPAGE JEAN, Chatelet Sp. VAN GHELUWE, F. C. Vilvorde VAN MOER, S. C. U. P. Jette PAUWELS Spontin Sports. (Kampioenelftal 37-38 Veteranen) met de vermaarde «Cassis» Caudron. Schuppens. enz. Liefhebbers en Supporters Allen op post om onze nieuwe spelers, welke aanstaand seizoen onze kleu ren zuilen verdedigen, geestdriftig aan te moedigen TEGEN HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK Het politiek uitzicht is niet veranderd in het Verre-Oosten. De Japaners heb ben het geweldig lastig. De Chineezen hebben vroeger altijd oorlog «gespeeld» gelijk de kinderen het hier doen. Nu beginnen ze serieus te vechten. Japan had dat niet verwacht. In Rusland zijn ze voort aan het «uit zuiveren» in de communistische partij. Er zijn reeds veel koppen gevallen rnaar het kan nog geen kwaad dat er gebrek zal zijn aan communistische leiders. In die partij gelijk bij de andere zijn er altijd menschen die gereed zijn om zich op te offeren als de opoffering maar be staat in het baas worden. In Roemenie werd een gros of twee van de leiders der IJzeren Garde ach ter slot en grendel gezet. Dat is het ge volg van de moderne politieke methode waarin de vuist het hooge woord voert. Na de aansluiting van Oostenrijk heb ben ze in Duitschland de verjaardag van Hitier om te vieren en te manifesteeren. Het geeft den indruk dat de Duitschers moeten redelijk koude hebben om zoo maar altijd te moeten opgewarmd worden. Een dezer dagen hooren we weer eens declameeren over het onder werp «beter of kanonnen.» Het onweder rond kardinaal Innitzer van Weenen is een beetje geluwd. Hij is nog geen pater geworden en is ook nog niet afgesteld. De bladen beginnen er over te zwijgen als ze zouden mogen beginnen met er over te schrijven. Ze hebben er de meest dwaze dingen over ten beste gegeven. Nu is het «nieuws» er af. Als iemand eens na ernstig on derzoek de ware waarheid zal schrij ven zal niemand meer het lezen omdat het cud «nieuws» is. De menschen ge- looven nog altijd wat er in de gazet staat. Wie weet er nu nog dat er in be gin Augusti 1914 Fransche bladen ge schreven hebben dat Paus Pius X hem opgehangen had Te Praag weren ze hun in stilte om uit de klauw van Duitschland te blijven De beslissing zal nochtans niet te Praag vallen maar wel te Londen-Rome-Parijs Er zijn niet alleen na de overeen komst tussc'nen Rome en Londen be sprekingen aan den gang tusschen Ro me en Parijs. Maar er wordt druk on derhandeld tusschen Londen-Parijs niet alleen op politiek gebied maar ook op Vervolg op 't tweede blad Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Nincve Verzekeringen van allen aard H oofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Ge hoort de menschen dikwijls zeg gen. Dat ik burgemeester waardat ik minister waar 't kan op de zenuwen geven En vandaag is 't ook: dat ik... Dat ik paster waar Al was 't maar voor een ZondagMaar nee, een heel jaar zou het moeten zijn. Ik zou preeken en bonk geven op den preekstoel. Een heel jaar lang zou ik het kunnen uithouden over het thema: er zal meer vreugd zijn in den hemel over de bekee ring van een zondaar dan over de vol- harding^yan honderd rechtvaardigen. Ik heb Zondag mijnen Paschen gehou den. Duizenden hebben dat gedaan. Duizenden die dat ai jaren doen. Enkele honderden die het in jaren niet meer deden. Ik heb er zoo gezien van kennis. Ik de kerk praten gaat niet maar ne keer vriendelijk kijken en een oogsken trekken, dat gaat wel. Ze kniktecC en lachten tegen. Ze waren weer in de groote familie van Christus en ze voel den zich thuis en al rie anderen die daar waren, ook vrienden van Christus, wa ren hun vrienden. Ze keken niet zoo nauw wie het was, 't waren al vrienden Was er misschien een tusschen die eens tegen hun kar gereden had patiëntie Zij zelf hadden tegen de kar van O. L. Heer gereden. Daarom waren ze Hem in den biechtstoel hun excuses gaan presenteeren en het had er zoo hartelijk toegegaan dat ze terstond uitgenoodigd waren bij Hem aan zijn tafel, aan zijn Heilige Tafel! Kan het dan zoo nauw steken ik heb Zondag mijnen Paschen ge houden. Nevens mij zat een vriend van mij; een vriend die kwaad is. Waarom hij kwaad is weet ik niet. Misschien heb ik een stroo in zijnen weg gelegd misschien ook is er een stroo op zijn weg gevallen en heeft hij gedacht dat ik het er met opzet gelegd had. Misschien ook is het omdat hij mij niet kwaad kan krijgen vermits hij van mij patente heeft om mij te treiteren. Buiten de kerk heb ik hem een zalige Paschen gewenscht. Hij is voort gegaan zonder hond of beest te zeggen. Mijn vriend is nen type zijn haar is door een schoon rechte lijn in twee gespleten, hij draagt witte handschoenen, streepbroek en zwaluwstaart van onberispelijke snee Zijn leven is, ik twijfel er niet aan, zoo onberispelijk als zijn kiecding want hij stelt anderen hooge eisschen. Wat hij eigenlijk van zich zelve eischt weet ik niet precies, ik ben zijn biechtvader niet. Maar hij is «difficiei» op een ander gelijk op zijn eigen kieeding. Hij kan dat niet af en dat ook niet en dat an dere ook niet. Hij is in de puntjes juist en alles moet juist zijn rondom hem. Hij heeft waar schijnlijk in den biechtstoel geen excu ses moeten gaan presenteeren. Hij is zoo correct als zijn uhabit>>. Hij is een recht vaardige en kan geen onrecht verdra gen Wat zou het leven schoon zijn op de wereld als die rechtvaardige daar niet rond liepen En 't is geen wonder dat ze er in den hemel niet veel «kas» van maken. Moesten er daar veel zijn van dat soort 't zou er niet plezierig zijn. Reporter. Eischt samengestelde meststoffen, rijk aan potasch. - Zijn zij te arm, doe een proef met een toevoeging van Chloor- potasch, en gij zult verrukt staan over den uitslag. vDE jj^H V .7. V" 1 /f) i 1

Denderklok | 1938 | | pagina 1