(Minister RUBBERS overleden GRQOTSCBE FEESTEN 1138ter eere vanSINT CORNELIUS1938 Twaalfde Jaar Nr 18 Prijs per nummer 35 centiemen, Ninove 1 Mei 195$ op 2den SINXENDAG te NINOVE Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN in TELEFOON 345 Koepoortstraat, IU, Postchekrekening nr 1862,54 NINOVE Handelsregister Aalst nT 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst. Minister Rubbens is Woens dagnamiddag rond i 3 uur, in zijne woning te Zele overleden aan de gevolgen van een hartaan- doening. Aldus iuidde Woensdag een kort bericht, dat weinig later of ficieel werd bevestigd. De heer Rubbens, Minister van Koloniën, plichtbewust volksvertegenwoor diger, katholiek en Vlaming uit één stuk, is niet meer. Gansch het land en de kolonie, gansch Vlaanderen, gansch de katholieke partij en de christelij ke arbeidersbeweging, rouwt om hem. Hij was van zi|n studenten- jeugd af en als minister een voor vechter voor het Vlaamsch recht- herstel en een opbouwer van de christelijke sociale orde in ons land. Zijn woord had gezag, zijne daden waren oprecht, zijn den ken was helder en vooruitziend. Maar meteen gaan onze ge dachten vol diep meewaren naar Zele, naar het ouderlijk huis, waar een vader, burgemeester van Zele, treurt om het heen gaan van een zoon waar een we duwe met haar schoon en krach tig kroost treurt om haar echtge noot waar tien weesjes, waar van het oudste 1 7 jaar en het jongste een paar maanden telt, treuren om hifri vader. Wij bui gen ons eerbiedig vóór hun troos teloos leed. Moge de goede en rechtvaar dige God aan dezen overtuigden strijder van God, de Kerk en Vlaanderen, den overvloed schen ken Zijner Hemelsche geneug ten. Wij bieden aart de achtba re ramilie, onze innige en chris telijke deelneming aan. KAJOTTERSHOEKJE Kajottersstudieweek Eén lach, één studie, één gebed, dat is onze studieweek. Zoo gevuld als een ei. vliegen onze vijf dagen te Melle, voor de zooveelste maal te vlug voorbij. Een lach Vanaf het oogenblik dat w' elkaa; uit verschillende gewesten terug zagen na een jaar, tot op het oogenbkk dat we terug afscheid nemen van s morgens zoogauw we den kop onder de lakens hebben uitgestoken, tot 's avonds als we er terug inkruipen is het één ge zellig ondereen zijn, één joviaal samen zijn van vrienden. Méér dan datt Is een gemeenschap van jonge arbeiders, broeders in 't zelfde idiaal, die na een jaar hard strijden, elk op zijn plaats, in zijn arrondissement, hier dien kristelij- ken gemeenschapsgeest komen uitleven. In vergaderzaal en op wandel, bij les of ontspanning, steeds lachende gezichten overal stralende koppen, overal kraken de moppen, overal dat vast beleven dat we broers zijn Een studieWie zegde eens dat men aan jonge arbeiders geen te diepe, geen te groote en zware zaken mocht vertel len Omdat zij ze toch niet verstaan Eén enkelen dag op onze studieweek zou dien persoon stellig verstommen. Juist het tekort aan betrouwen in jonge ar beiders. dat ook zij de schoonste en diep ste zaken kunnen vatten, dat is de groot ste onrechtvaardigheid tegenover de ar beidersjeugd geweestEen jonge werk man is niet dommer dan iemand anders, hij ook heeft verstand en wil, en kan begrijpen als het hem bevattelijk uitge legd wordt. Kristelijke humanisme Schoonmenschelijkheid Dat was het onderwerp dit jaar op onze studieweek behandelt. Hoe kunnen jonge kerels en voornamelijk jonge arbeiders daarin op gaan Zij bijzonder, omdat het hun nooit ontbroken heeft aan edelmoedig heid om «schoon mensch» te worden, maar wel steeds aan de allernoodzake lijkste voorlichting Neen. die uren voordracht, dat is geen louter les meer geen droog geven en opnemen van stof het is veel meer.Wij hangen letterlijk aan de lippen van den voordrachtgever, volgen de minste zij ner bewegingen. We zijn zelf die jonge arbeider met die valsehe opvattingen van zijn persoon, zijn familie, het leven. We zijn zelf die jongens die moeten per soonlijkheden worden, die moeten «we ten wat ze willen en willen wat ze we ten». We zijn zelf die stichters van een schoon sterk gezin, we zijn zelf die bou wers van een nieuwe wereld Zoo aan dachtig de les. nog ernstiger de bespre kingen. Geen woord, geen gedacht.geen persoon wordt gespaard. Alles krijgt 2ijn beurt om getoetst te worden aan de pas geleerde waarheden. Onbarmhartig worden eigen opvattingen onderdrukt, uitgeroeid indien ze niet volledig in lijn met de waarheid staan. Het kan soms zwaar zijn komaan, het moet Het meeste leeren we echter van me kaar. Wat bij d'eenen mislukte heeft een ander met beter sukses geprobeerd. Wat plannen, hoop. en verwezenlijkingen worden er niet verteld onder de uren tijdens een kwinkslag en een lach. Een gebed Geen enkel oogenblik voelen we ons zoo één, zoo in gemeen schap als bij 't gebed. De wijding over heel de studieweek komt voorzeker uit dat gemeenschappelijk gebed 's mor gens. 's avonds, bij inzet en besluit. Wat een heerlijk oogenblik onder de H. Mis onder die gezamentlijke offerande van jonge kerels, waarvan de een van d'an- der weet dat hij zich volledig geeft door de beweging aan de verkristelijking der arbeiderswereld waarvan de eene van de andere zeker is van zijn gebed... Wat een zege zekerheid, nu we hier. afge vaardigden uit al de centre van onze ka- jottersaetie. gezamentlijk bidden voor den bloei onzer organisatie, voor de schoonmenschelijkheid van ons volk. Is 't te verwonderen dat zoo n week de bruisende kracht geeft voor 'n jaar strijd. Is het te verwonderen dat we on ze beweging zoo dankbaar zijn. die ons steeds in de mogelijkheid stelt zulke da gen mee te maken. Kon morgen de massa van ons Volk een kajottersstudieweek meemaken, hoe zou het zeer gauw zijn eigen wezen te ruggevonden hebben VIII1 Eeuwfeest der overbrenging en vereering der relieken van St. Cornelius. o ORDE DER PLECHTIGHEDEN Te 10 u. Pontificale Hoogmis, opgedragen door den Hoogeerwaarden Abt van Park-bij-Leuven, met assistentie van al de Norbertijner Abten van Bel gië en een volledig Norbertijnsch Paterskoor. De Sint-Gregoriusgilde der dekanale kerk zal de driestemmige «Missa Nonna» van Osc. Van Durme uitvoeren. Aan het orgelE. H. G. Van Durme. Laureaat van het Lemmens-gesticht. Na de Hoogmis Bezoek aan de Oude Abdij. Te 2 u. Norbertijnsche Vespers. Te 2.30 u. Optocht door de straten der stad, gevormd door al de Kath. Aktie- groepeeringen. Godsdienstige Genootschappen en Muziekmaatschappij en van gansch de Dekenij. Verders door den geestelijken stoet van Abten. Paters Norbertijnen, EE. HH. Pastoors, enz. Aan de kerk van Ste TheresiaOpvoering van een Massaspreekkoor: «St.Corneliushuide Na den Optocht: Pontificaal Lof. Werken van E. Pater Plum, O.S.Mw. o. «Te Deum». zullen door de St.Gregoriusgilde worden uitgevoerd. De toon dichter zelf aan het orgel. HET FEESTCOMITEIT. HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK Het nieuws uit China blijft altijd het zelfde. Toch blijkt het dat de Chinee- zen hebben leeren vechten en dat Japan voor een leelijke misrekening staat Japan moest een spoedige beslissing kunnen afdwingen zooals het vroeger ging van een kant dreigen met wapens van den anderen kant verleiden met geld. Dees maal heeft het niet gepakt en t is een leelijke streep door de rekening van Japan. Engeland kan weer vrij ademen in het Verre Oosten. In Spanje moesten de republikeinen loeven vechten zij zouden gansch ver slagen geweest zijn eer ze het kenden hadden ze hun Kunen en Franschen niet gehad. Nu heeft Franco er veel last mede ge had. Hij zal het niet rap vergeten. Uit Rusland geen nieuws dan de wei gering van nog geldelijk steun te ver- leenen aan het nieMnmengingscomité voor Spanje. Rusland wilde absoluut een wereld oorlog doen losbreken om wille van Spanje. Het wil het nog. Er. in alle lan den zijn er van de vroegere vredesapos telen die roepen om tusehenkomst ten bate van Rood-Spanje. 't Zijn allemaal marionnetten waarvan de Russen de koordekens trekken. Het zwaartepunt van de Europeesche politiek ligt in Tcheco-Slowakie. Henlein. de leider der Sudeten-Duit- sehers kan de man zijn die het vuur aan de lont steekt. Als hij het doet zal het zijn op bevel van Hitier. Het bezoek van Hitier te Rome zal ten dien opzieh te van overwegend belang zijn en er blijft af te wachten welke rol Mussolini verder zal spelen. Engeland heeft alles gedaan wat mo gelijk was om oorlog te voorkomen in Europa. Het is niet zeker van welgeluk- ken in zijn vredelievende taak. Eden zei het nog dees week Het sein staat op onveilig. Ook werkt het koortsachtig om zijn verdedigingsmogelijkheden zoo hoog mogelijk op te voeren. Het sloot een verdrag af met Italië een ander met Ierland, een met Polen en voort besprekingen met andere Lan den. Het blijft in nauw contact met Frank rijk en legt groote stocks aan van tarwe suiker, walvischtraan en dies meer Wij moeten geen paniek zaaien maar toch den toestand klaar onder de oogen zien. Al hopen wij vast buiten een ge beurlijk wereldconflict te blijven toch moeten wij waakzaam zijn en er voor zorgen dat het lot van ons Land niet in handen gegeven worde van ongeschool de en onverantwoordelijke politiekers die zich zelf Staatslieden noemen. 't Zal denkelijk wel uit dien hoofde zijn dat het congres van het Katholieke Blok zoo weinig reacties heeft uitgelokt In gewone omstandigheden hadden wij wellicht reeds voor een regeerings krisis gestaan. LANDBOUWBELANGEN Wat er in Mei dient gedaan. 1. Het planten van aardappels kan de ze maand nog gebeuren, met hoop van weigel ukken doch men mag niet ver- waarloozen den grond zorgvuldig te be mesten met gemakkelijk opneembare voedende bestanddeelendaarom ge- bruikc men per hectare 300 tot 400 kgr. superfosfaat, en 200 tot 300 kgr. potasch sulfaat. Vooi de planting zal men ook 300 tot 500 kgr. ammoniaksulfaat goed ineggen. 2. De laatste voeder- en suikerbeeten worden thans nog geplant op frissche en doelmatige bemeste gronden. Ge bruik evenwel geen verschen stalmest meer, maar geef integendeel per hecta re 600 tot 1000 kgr. superfosfaat en 300 tot 400 kgr. chloorpotasch behoorlijk on- dergeploegd. Strooi daarna op de snede 600 tot 800 kgr. ammoniaksulfaat. vol doende ondergeëgd. en begiet dan in den Zomei met aal en beir. Zoodoende kan men nog op een loonende opbrengst re kenen, 3. Gedurende deze maand, tot einde Juni, zaait men voedermaïs met tus- schenpoozen van drie weken. Groote op brengsten kan men bekomen als men de plant, die zich zeer sterk ontwikkelt, voldoende voedt met meststoffen die ta melijk snel. doch aanhoudend hun wer king doen gevoelen. Benevens stalmest en beir raden wij aan per hectare 500 tot 600 kgr. super fosfaat en 150 tot 200 kgr. chloorpotasch in te ploegen en "oor het zaaien 400 tot 500 kgr. ammoniaksulfaat onder te eg gen. 4. Thans ook gaat men over tot het planten van tabak. Wie een lekker pijp je wil rooken. met goed aroma, gemak kelijk brandvermogen. en langen glim- duur. kweekt tabak enkel en alleen op gezonden en welbewerkten grond, voor of tijdens den winter bemest met stal mest en waaraan men voor het planten 500 tot 600 kgr. superfosfaat. 300 tot 400 kgr. potaschsulfaat en 300 tot 400 kgr. ammoniaksulfaat toedient. Deze laatste meststof wordt enkel ondergeëgd. 5. De wilde mosterd, herik genaamd, met zijn goud gele bloemen, treft men veel aan in de haver men kan deze on- kruidplant bestrijden met het strooien, bij droog weder en vroegen morgen dauw. van 250 tot 300 kgr. droog en fijn gemalen ijzersulfaat. 6. Landbouwers en veekweekers zorgt voor uv e mergkoolplanten. Zaait dus het nerekoolzaad van af 25 tot einde Mei ei. p*a ,t ze dan na zes a zeven we ken uit in vollen grond. 7. Gedurende deze maand zaait en plant men in den tuin tal van groenten als komkommers, molsla, zomerlatouw postelein, witloof, savooien, spruiten, witte kooien, enz. Aan vrucht- en peul gewassen geve men per are 4 tot 5 kgr. superfosfaat3 tot 4 kgr. chloorpotasch en 1 tot 2 kgr. ammoniaksulfaat. Aan de bladgewassen echter mag men 3 tot 4 kgr. ammoniaksulfaat toedienen, en de zelfde hoeveelheden minerale meststof fen. Dixi. FELMLEIDING Programma van 30 April 1 en 2 Mei VOLWASSENEN Gansch de Stad spreekt ervan. Haar grootste sukses. AFTERADEN De Vrouwelijke Brigade VOLWASSENEN Het oud Kasteel in Vlaanderen. En of men rijk of arm is, En of het koud of warm is. Men vindt altijd een nieuw genot In PACHA Chicorei, zei Pot 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Ik ga verhuizen, ik moet verhuizen ik kan het niet meer houden. Het zonneken heeft nog maar zijn neus laten zien en ik zit vergeven van de Spaansche vliegen. Ge moet dat ondervonden hebben om te weten wat dat is. Waniuizen in huis is een groote mise rie; en ik zou ze mijn ergsten vijand niet wenschen. Maar die Spaansche vliegen dat wil nog wat anders zeggen. Waniuizen komen ne keer bloed trek ken het steekt ne keer en brandt een beetje en daarna hebt ge wat jeukte. Maar als ge wat uithoudingsvermogen hebt, geraakt ge door de beet zelve in geënt tegen het vergif en wordt ge ge beten zonder dat ge 't gewaar wordt. Daarbij tegen de waniuizen bestaan er remedies en het kost geen fortuin om ze volledig kwijt te geraken. Maar die Spaansche vliegenHangt ge een hesp of nen parternoster saucis sen te droogenze zitten er op en hun ma den zitten er in. Komt ge met versch vleesch tehuis van bij den slachter; hij mag u scherp gewogen hebben, ge hebt uw volle gewicht eer het op de pan ligt. En ge moogt gij een vleeschmuit heb ben in muggendraad of een parasol om over uw spijzen te zetten ze zijn er bij en ze zijn er in, zij eten haar bekomste en doen in volle eerlijkheid onmiddel lijk restitutie. En vangen of dood doen helpt niet. Als ge er een dood doet komen er tien naar de begrafenis. Van waar ze komen Daar en is geen beenhouwerij in mijn geburen, geen paardenstal en nen paar- den-mest-hoop ook niet al peinzen de menschen gewoonlijk dat ze van daar komen en reclameeren ze soms daarvoor tegen hun geburen. Maar vlak voor mijn deur, op den o- verkant van de straat is er nen biinden muur waar ze affichen opplakken en re- claam voor kinema programma's. Als de lange dagen aankomen en het schoon weer, gaan de menschen 's a- vonds meer wandelen en min naar de kinema. De ontvangsten worden kleiner en de programma's mogen zoo duur niet kosten. Sommige kinema's huren dan films die niet veel aan 't lijf hebben en waarin de groote attractie dan is film sterren cngirls die al niet veel meer aan 't lijf hebben. Zelfs als er in de film niet veel te zien of te miszien is hangen ze affichen uit die veel beloven, veel meer dan ze ge ven en die lokkebrood zijn voor ama teurs van u gefezondeerde kost. Let daar opieder jaar, nog voor de slach ters u laten weten dat het vleesch in de ijskas bewaart wordt hangen de kine ma's hunnen frigo aan de muur! En de Spaansche vliegen die ook ver zot zijn op bedorven vleesch komen er op af. Ze zijn de eerste bedrogene en daar zij niet content zijn met haar oo gen den kost te geve ngaan ze dan binnen bij de menschen den kost zoe ken. Is er dan toch geen middel om hier voor dat vak ook een reinigheidsdienst in te voeren In Amerika hebben ze er een dat uit stekend werktthe legion of deceney Reporter. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Llovd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten. Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. vKE iriiitllKl -.«SSSWBBflr «BK®»

Denderklok | 1938 | | pagina 1