Van den Wolf in Schapenvacht GR00TSCBE FEESTEN Twaalfde Jaar Nr i9 Ninove 8 Mei 1938 op 2den SINXENDAG te NINOVE 1138ter eere vanSINT CORNEIJUS 1938 Prijs per nummer 5S centiemen. vV;.. V Y Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Koepoortstraat, 10, NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN TELEFOON 345 Postchekrekening nr 1862,54 Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst De droevige broederoorlog in Spanje is van dien aard dat elk rechtgeaard mensch hartgrondig moet wenschen, zoohaast moge lijk een einde aan dezen bloedi- gen twist te zien stellen. Waar twee of meer volkeren ten strijde trekken komt ons gemoed in ver zet tegen de gewelddaden die ge pleegd worden, tegen het opsta pelen van puinen en tegen den eindloozen meesleep van ellende doch er zijn omstandigheden die, niettegenstaande al deze wanor de evenzeer moet worden be treurd, toch en althans voor een der partijen ten minste, het oor logvoeren wettigen en het aldus gelijk stellen met den plicht, den gewonen menschelijken plicht. Burgeroorlog is echter immer afstootelijk. Het doet huiveren en walgen dat menschen van een zelfde bloed, kinderen van zelf de moeders, naar de wapens grij pen om malkander uit te moor den. Dat is wel de toestand in Spanje en we denken nog, met droefheid in 't hart, terug aan wat een bevoegd Spaansch soci aal leider vóór anderhalf jaar schreef «dat er slechts één uit komst mogelijk bleek te zijn aar. den burgeroorlog dat één van beide partijen geheel van het too neel zou verdwenen zijn». Het ging er dus op leven of dood, let terlijk, en voor iedereen De wil de driften en de vernietigende haat die, wanneer het koninkrijk reeds wankelend stond, door ver schillende dictatoriale regimes toch nog gebreideld waren ge weest, kregen vrijen loop en vrij spel onder de Republiek. Noch paal, noch perk, kon worden ge steld aan de stroomingen van het kokende Spanje Als een stuur loos schip met gebroken masten en een verwoeste commandopost op een omstuimige zee, zoo werd Spanje geslingerd in de ma ling van de moderne, verderfe lijke ontvoogdingsideeèn. Men zou geneigd zijn te den ken dat het oude katholieke Spanje onaanvechtbaar moest zijn voor deze nieuwe gedachten, laat ze ons bij hun naam noe men het communisme. Noch tans, de achterlijke sociale toe standen in dewelke de Spaansche bevolking leefde en waarvoor de hooge middens niet van schuld zijn vrij te pleiten, hadden sinds lang bij de apostelen van het communisme, namelijk, bij Le- nine, de gedachte doen rijpen dat het Spaansche volk het eerst aan gewezen was om na Rusland, de roode dageraad te zien gloeien. De moscovieten hadden dan ook een geduldig en precies voorbe- reidingswerk geleid dat, van zoo haast de revolutie uitbrak over al de gewenschte middelen en kaders beschikte om paniek te zaaien en naar het bewind te grij pen. Vanaf die dag kreeg Moscou rechtstreeks, zijn medezeggen schap in de Spaansche aangele genheden. Het bewind werd ge ïnspireerd en geleid door de com munistische russische afgevaar digden, de russische schatkist verstrekte geld en wapens en manschappen. Het russisch com munistisch bewind werd in het roode Spanje gehuldigd en de veroondenheid met de sovjets werd werd geproclameerd In één woord het roode Spanje was geen Spanje meer, het was de voorstad van Moscou in westelijk Europa. Wij zullen hier niet verder uit wijden over de Nationale en in ternationale gevolgen van dezen politieken toestand. Wij willen bij ons opzet blijven op de meest eenvoudige manier aan on ze menschen uit de massa, een andere kijk te geven op de zaken die zoo onwaar door de socialis tische pers worden voorgesteld en wier giftige taal, met de regel maat als van een doktersrecept, langzaam maar zeker, ons soci aal lichaam zoekt te ondermij nen om het tot den val te bren gen. Die socialistische pers propa geert en bedelt voor de zaak der revolutionnairen ais was hef de redplank van de democratie en de vrijheid. Het stelt de zaken zoo voor als was de nederlaag van de rooden in Spanje het be gin van alle ellende en verknech ting van het arbeidende volk bij ons en in andere landen. De socialistische pers ver zwijgt de waarheid die is dat al len steun aan de rood revoiution- nairen, ten goede komt aan de communistische macht in Spanje En het is dan ook pijnlijk - co- misch om aan te zien hoe in een zelfde blad de socialisten met een alle donders en bliksems wer pen op de communisten hier te lande en anderzijds met ongezie ne aandrang de zaak van het roo de Span|e, van het communisme in Spanje, willen goedpraten, en voor die zaak, steeds opnieuw aan ons volk het maximum van offers durven vragen. Het is een mengelmoes van menschlievendheid en van poli tieke bedoelingen en wij mogen beweren dat de menschl ievend heid er maar alleente vinden is omwille van de politieke bedoe lingen. Welnu dat is ook geen menschlievendheid meer Zwaar is de verantwoordelijk heid van dezen die zoeken aldus een volk te misleiden door moed willig - eenzijdige en door val- sche voorlichting. Maar er zijn helaas, veel men schen tegenwoordig, die zelfs het gevoelen van hunne verant woordelijkheid niet meer nemen. Mocht ons volk zulke slechte leiders ontwaren en hun den rug toekeeren VIII Eeuwfeest der overbrenging en vereering der relieken van St. Cornelius. o ORDE DER PLECHTIGHEDEN Te 10 u. Pontificale Hoogmis, opgedragen door den Hoogeerwaarden Abt van Park-bij-Leuven, met assistentie van al de Norbertijner Abten van Bel gië en een volledig Norbertijnsch Paterskoor. De Sint-Gregoriusgilde der dekanale kerk zal de driestemmige «Missa Nonna» van Osc. Van Durme uitvoeren. Aan het orgelE. H. G. Van Durme, Laureaat van het Lemmens-gesticht. Na de HoogmisBezoek aan de Oude Abdij. Te 2 u. Norbertijnsche Vespers. Te 2.30 u. Optocht door de straten der stad, gevormd door al de Kath. Aktie- groepeeringen. Godsdienstige Genootschappen en Muziekmaatschappij en van gansch de Dekenij. Verders door den geestelijken stoet van Abten. Paters Norbertijnen. EE. HH. Pastoors, enz. Aan de kerk van Ste TheresiaOpvoering van een Massaspreekkoor: «St.Comeliushuide Na den Optocht Pontificaal Lof. Werken van E. Pater Plum. O.S.M\v. o. «Te Deum». zullen door de St.Gregoriusgilde worden uitgevoerd. De toon dichter zeli' aan het orgel. HET FEESTCOMITEIT. HEDEN, MORGEN, ALLE DAGEN Hoort men kreunen, zuchten, klagen. Maar het kwaad humeur verdwijnt. Als Chicorei PACHA verschijnt. HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK De dagbladen hadden dees week bij na geen plaats voor de berichten uit China of die uit Spanje. Ze weten heeie bladzijden vol te schrijven over het be zoek van Hitier te Rome. De gebeurtenissen in China zijn noch tans van groot belang voor de wereld economie. Eer. China dat onder den knie zou lig gen van Japan ware een verloren afzet gebied voor de Europeesche en Ameri- kaansche nijverheidsprodukten. Het boycot van de Japansche produkten kwam vroeger Europa, ook België ten goede Een zegepralend Japan wat meteen een versterking van het militaire drie manschap Japan- Duitschland-Italië. Geraakt Japan buiten adem. Rusland heeft een veel min gevaarlijke gebuur in 't Oosten en kan al zijn aandacht en al zijr kracht samen trekken naar het Westen. De reis van Hi tier is voorzeker van het allergrootste belang. Maar al wat de bladen ons kunnen meiden is het uit erlijk vertoon der ontvangst, van de po litieke besprekingen zullen wij in do nabije toekomst nog niets vernemen. Maar reeds in de eerstkomende weken zullen wij het kunnen raden aan den gang van zaken in Tcheco-Slovakië en aan het vooropzetten of in 't lommer laten van de Duitsche koloniale eisehen. Tegen dut de reis van Hitler van de baan is. zullen de voorbereidselen van de reis der Engelsche vorsten naar Pa rijs stof tot copy geven. Zakelijk is er niet veel over te schrijven dan dat het de politieke tegenhanger is van de reis van Hitier naar Rome. Opvallend onder godsdienstig oogpunt is de houding van het Vatikaan tegen over de reis van Hitier. De Kerk schijnt vast besloten het coflict met de «totali taire» leerstellingen te willen uitvech ten opdat al haar geloovigen zouden we ten waaraan zij zich te houden hebben. In t Binnenland is te vermelden de moeilijkheden opgerezen in het Blok der katholieken ten overstaan van het financieel vraagstuk. Er zijn nog altijd te veel mandatarissen die denken dat «Volkspartij» maar een etiket is. en dat het hekken nog altijd aan den ouden stijl hangt. Als het directorium hem nu goed in den zadel houdt heeft de katho lieke partij nog schoone dagen in het zicht. Mag het oude geknoei voort gaan. deserties in massa staan voor de deur. gouwen. Zulks baart geen wonder, want het witloof is een gezonde en gewaar deerde groente die thans tot in de ne derigste gezinnen wordt verbruikt, zoo dat de afzet groot is. niet alleen in het binnenland, maar ook in het buitenland, en dat de prijzen voor de voortbrengers loonend zijn. Inderdaad gedurende heel het seizoen werd het witloof verkocht tegen den gemiddelden prijs van 2.50 tot 3 fr. het kilogram. In 1936 en ook in 1937 hebben wij de witlocfkweekers opmerkzaam gemaakt op het feit. dat velen onder hen de fout begaan van af 't begin der maand Mei te zaaien, en zich aldus blootstellen aan groote verliezen door het opschieten, en wortels voortbrengen die tot hun volle dige ontwikkeling komen. Eenigen onder hen hebben dat begrepen en be ginnen te zaaien slechts na 15 Mei. Zoo moet het zijn. en dan voorkomt men het opschieten, en de wortels bereiken bij het uitdoen maar nauwelijks de drie vierden van hun ontwikkeling, en deze alleen brengen korte en dikke ineenge drongen kroppen voort die door de ver bruikers gevraagd worden. Verder dient de bemesting verzorgd. Het gebruik van ontbonden stalmest, zoo vroeg mogelijk aangewend en diep ondeigeploegd is aan te bevelen doch deze bemesting behoort volledigd door 400 kgr. ammoniaksulfaat per hectare. 600 kgr. superfosfaat en 300 kgr. potasch sulfaat. De scheikundige meststoffen zal men eenige dagen voor het zaaien uitstrooien en diep onderwerken. Kei dunnen gebeurt zoo vroeg moge lijk en tijdens de groeiperiode hakke men twee tot drie maal op met het doel het onkruid te weren en den bodem frisch te houden. Wie deze cultuurwijze volgt heeft veel kans te gelukken. Dixi. Vervoig op 't tweede blad SSL FILMLEIDING Programma van 7 8 en 9 Mei1938 VOLWASSENEN VOLGT DE VLOOT ALLEN DE MASKERS AF LANDBOUWBELANGEN Brusselsch Witloof Men zoo haast deze benaming mogen wijzigen, en eenvoudig zeggen «Belgisch Witloof Trouwens deze culture ge beurt niet meer alleen rond Brussel maar heel het land door. zelfs tot in de meest afgelegen kleine dorpen van alle AF TE RADEN ODETTE VOLWASSENEN HET HOTEL DER GELIEFDEN Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaai recht. Nazicht - opmaken - projekten. Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER 't Is Mei. De Mei is de maand van de «ronkers» mulders of preekers gelijk ze volgens de streken de meikevers noe men. Ge zoudt zeggen dat het ronken aan stekelijk werkt. Ik heb nog nooit onder de menschen zooveel «ronkers» tegen gekomen dais dees week. De groote gelegenheid is het financi eel probleem. Waarom daar veel tijd aan verspillen? Geldnood brengt ruzie in 't huishou den Er zijn oude ronkers die niet willen begrijpen dat de wereld omgekeerd is. Vóór vijftig jaar stemden ze een re geering omdat ze niet spaarde. Nu moogt ge er op tellen dat een re geering die sparen wil afgestemd wordt Er zijn ook jonge ronkers die bewe ren dat er te veel gespaard wordt op hun kap. Want iedereen wil nog wel be sparingen zien doen maar 't moet altijd op de kap van een ander zijn. Het oude katholiek princiep van de verdeelende rechtvaardigheid is uit het politiek le ven weggevaagd, zelfs bij veel katho lieken Vcor veel menschen geldt alleen «wet is wet»en «wet» dat is de wil van den helft plus een. Vroeger wisten de menschen dat een wet onrechtvaardig kon zijn en geen pak hebben op het ge weten. Maar ik heb het over de «ronkers» vandaag, gelijk hoe of gelijk waarvoor ze ronken. Er zijn te vee! ronkers onder de men schen, gelijk er in onzen jongen tijd te veel in de hagen en op de boomen zaten en de kinrfers een premie kregen om ze te vangen en mee te dragen bij den schoolmeester. Ronkers zijn schadelijke dieren ook ender de menschen. Hun ronken haalt*niets uiten ze heb ben juist een karakter gelijk de meike- vers-ronkers. Ze laten op hun teenen trappen, gelijk de meikevers laten op hun pooten duwen en ze laten hun nen draad door hunnen staart steken en ze ronken en 't is ai. En ze ronken op al tïc anderen die niets doen Daar is veel te doen in ons moderne samenleving op godsdienstig, op zede lijk, cp sociaal, op politiek gebied. Maar er wordt niets gedaan dan ge ronkt. De katholieke partij meet omgevormd worden. Ze moet aangepast worden aan de noodwendigheden van den tijd. Er zijn menschen daar aan bezig. Ze heb ben met veel moeilijkheden te kampen. Ze hebben vooral hun handen vol met nen hoop sjacheraars en profiteurs die in de partij huishielden gelijk de mus schen in de erwten. Die zijn er met geen stokken uit te slaan. Die hebben een soepelheid van opinie, een aanpassings vermogen aan nieuwe toestanden, een talent cm zich te camoufleeren dat een oud-strijder uit den grooten oorlog zou beschaamd zetten. Wat wilt ge daartegen doen met ron kers Daar zit niet in iedereen stof vooreen Hercules uit de mythologie, die de stal len van koning Augias kuischte, al wa ren die in dertig jaar niet meer ge- kuischt geweest. Ook niet iedereen kan met 'n zweet de kooplui uit den tempel jagen gelijk Christus dat deed. Maar ie dereen zou toch kunnen een beetje kwa de jongen spelen, en hier of daar nen schurftigen politieker een slechte pan of nen versleten ctnmer aan zijnen staart binden Politiek is mijn vak nietmaar als 't van doen is speel ik mee! Reporter vDE V V - i Y' f y

Denderklok | 1938 | | pagina 1