L Is er te Ninove concentratie noodig GR00TSCHE FEESTEN 1138ter eere vanSIN 1 CORNhLIL S'938 Ntnove 15 Mei !9|i TvvaaJfde Jaar IV 20 Prijs per nummer 35 centiemen, op 2den SINXENDAG te NINOVE Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4.50 6 maanden 8.50 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN t TELEFOON 345 Koeooortstraat. i U, t-»i Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens Nog eenige maanden en we staan er voor. Hier en daar wordt in private kringen de gemeente verkiezing besproken. Het hoofdartikel «Vijgen vóór Paschen» heeft bij sommige ka tholieken stof tot bespreking ge geven, alhoewel schrijver zich beperkte tot aigemeene richtlij nen. Als tolk der openbare tribune, wil ik de volgende regelen aan brengen ter vervoliediging of na dere stipuleering. Wij, Roomsch-Katholiek ge- loovigen, één in geloof, hoop en liefde in het zelfde ideaal Chris tus die zich regelmatig voeden in hetzelfde huis, de kerk, en aan dezelfde bron, de Eucharistie willen dat er gestreden worde op één Katholieke lijst, met een geest van de breedste verzoening dus echte en innige concentratie Voor het oogenblik staan we nog verdeeld, meer met iichaam, dan met geest en wil. Met 98 punten komen we onophoudend overeen, omdat we allen leven van en voor dezelfde princiepen Die 2 houdt ons nog altijd op afstand. Dit klein verschil, voort vloeiend om persoonlijke kwestie of om kwestie van uitwerking, moet overbrugd De personen- kwestie's mogen niet in de poli tiek uitgevochten, dat is laag, en onrechtvaardig over de tweede reden is er stof tot bespreking, want dit geldt enkel om de min of meer vlaamsch gezindheid en om de strijdmethode, 't zij evo lueerend of radikaal Beziet niet altijd het plekje distels en door nen, doch overschouwt de groote zuivere en vruchtbare landouw waarvan we alle leven. Heeren leiders, de drang naar eenheid zit in het volk en is de innigste wensch onder uw kiezers Wij staan reeds geconcentreerd. Bedenk uwe verantwoordelijk heid en geef ons de gelegenheid om onzen wil te uiten op een concentratieli jst. Ja, maar hoe en met wien enz. enz. Een heele reeks op werpingen vanwege de hoofd mannen der drie Katholieke groe peeringen, stapelen zich op als bergen. Overweeg het volgende ant woord Heeren De drie groepen hebben allen een driedubbel belang zich te vereenigen op één lijst. Ten eerste Uit princiep moe ten we concentreeren want, ko men de katholieken zonder con centratie op, dan verliezen ze de stemmen van V.N V. en REX V.N.V. afzonderlijk strijden of REX afzonderlijk strijden is hun stemmen in den wind gooien, want onmogelijk kunnen ze tot een gekozene geraken. In geval V.N:V. en Rex zegt «We strij den niet, noch gezamentlijk, noch afzonderlijk dan geven %e een bewijs van moedeloosheid pn machteloosheid, van bedrog voor hun kiezers en hebben tot gevolg, de vernietiging van hun partij. Ze hebben dus mekaar noodig Op één lijst gaat er niets verlo ren. Er is nog meer Afzonder lijk strijden doet veel twijfelaars stemmen voor de antiklerikale lijsten, terwijl een ééndrachtige lijst hen aanlokt Ten tweede Uit partijbelang moeten we concentreeren, want hier zal men best de getalsterkte van ieder groep kunnen opma ken, waarop men zich in de toe komst mag baseeren en wat er dient gewijzigd. De kleine groe peeringen Rex en V.N.V. zullen er meest nut bij hebben, want veel katholieken met rexistische gedachte of heliend naar het V. N. V. kunnen hier naar hun goes ting stemmen, terwijl zij nog po litiek katholiek zouden stemmen moest er met afzondelijke lijsten worden gestreden. Ten derde Uit finantieel oog punt moeten we concentreeren, koken moet kosten Kiezingen leiden kost veel geld met drie lijsten strijden is drie keeren ko ken, dus drie keeren kosten. Op één lijst strijden is één maal ko ken, dus één maal kosten in dit geval mogen wij het ons wat meer laten kosten Dertien kandidaten, dewelke alle katholieke gedachten en groepeer ingen vertegenwoordi gen. geven meer keus en voldoe ning in het kiezen Laat ons denken dat we een concentratiel ijst hebben. Wie mag of moet od de lijst komen. Dit s dus de netelige kwestie der kandidaten zelf. Het moeten zoo veel mogelijk ideale kandidaten zijn. Welke voorwaarden moet een persoon vervullen om zulks te VIII Eeuwfeest der overbrenging en vereering der relieken van St. Cornelius. o ORDE DER PLECHTIGHEDEN Te 10 u. Pontificale Hoogmis, opgedragen door den Hoogeerwaarden Abt van Park-bij-Leuven, niet assistentie van al de Norbertijner Abten van Bel gië en een volledig Norbertijnsch Paterskoor. De Sint-Gregoriusgilde der dekanale kerk zal de driestemmige «Missa Nonna» van Osc. Van Durme uitvoeren. Aan het orgel E. H. G. Van Durme. Laureaat van het Lernmens-gesticht. Na dc- Hoogmis Bezoek aan de Oude Abdij. Te 2 u. Norbertijnsche Vespers. Te 2.30 u. Optocht door de straten der stad, gevormd door al de Kath. Aktie- groepeeringen. Godsdienstige Genootschappen en Muziekmaatschappij en van gansch de Dekenij. Verders door den geestelijken stoet van Abten. Paters Norbertijnen. EE. HH. Pastoors, enz. Aan de kerk van Ste Theresia Opvoering van een Massaspreekkoor: «St.CorneliushuIde Na den Optocht Pontificaal Lof. Werken van E. Pater Plum. O.S.Mw. o. «Te Deum». zullen door de St.Gregoriusgilde worden uitgevoerd. De toon dichter zelf aan het orgel. HET FEESTCOMITEIf zijn Ten eerste bekwaam, ver standig, genoeg onderlegd om een gemeentelijk mandaat te vervullen. Ten tweede werkzaam zijn en tijd hebben om dit behoorlijk te doen hier zal bijzonder be roep moeten gedaan worden op de jongeren. Ten derde onbesproken, po pulair en onafhankelijk zijn om een politiek mandaat te kunnen bekleeden Dertien ideale kiesdravers zul len we niet vinden, laat ons zoe ken naar dertien personen, welke deze voorwaarden in zich bena deren, en zoo zijn er verscheide ne Maar willen Eenieder is een individueel en sociaal wezen. Het sociale legt hen den plicht op een plaats op de lijst te aanvaarden. Benevens hun plichten hebben zij rechten. Niet verkregen rechten of mis- kendheid kunnen hen weerhou den. De plicht van onze Katho lieke leiders is, uit alle krachten, recht te doen wedervaren opdat er beroep moge gedaan worden op hun plichten. Met spijt moeten wij Katho lieken, maar al te veel bestatigen en erkennen dat er voor ons Ka tholiek Volk niet genoeg gedaan wordt. Dat de verantwoordelijke leiders hun plicht doen, terwijl het nog tijd is, en dan zuilen ver schillende gewenschte personen willen fungeeren als kandidaat op de lijst. Een deel van zulke gekozenen zullen, den nood van onze kiezers kennende, kunnen medespreken en medeopeischen Er is soms kritiek op de tegen woordige kandidaten, de gewet- I tigaheid of niet zullen we onbe sproken laten, doch bij eventu eels concentreering op een lijst en genoegdoening aan sommige rechten, kan de wil van ieder kie zer beter bekend gemaakt wor den. Komt er wijziging in kandida ten, nieuwe er op en oude er af, oude er op en nieuwe er bij...-5 Uit plicht er op, en uit plicht er af cm ülaats te ruimen voor con centratiemannen in den breeden zin. Dit alles omdat het heiizaam is voor de partij. Het gewoon leven is een tijd perk van komen en gaan in het politiek leven is het even waar. Aan den duur van ons leven heb ben wij niets te reppen ons po litiek leven, integendeel, hangt af van onzen wil, van ons plicht gevoel en ons gezond oordeel. Het is een tartbaar feit, dat groot deel van ons volk vernieu wing wil. Tegen deze kultureele en sociale stroomingen is er geen weerstand ze is zooals een trein stelt g'er u tegenover die twee stroomingen, ge wordt omver en politiek-dood gereden blijft ge onverschillig en wilt ge u niet aanpassen, het volk wil vooruit zonder U... Wilt ge nuttig zijn voor de partijHeeren Katholie ke Leiders,... willen we terug een nieuwe sterke katholieke partij hier ter stede, dan wordt het hoogst tijd, dat er meer kor daat gehandeld wordt. Bedenkt goed uw rol, want we staan met ons partij op een vier sprong. (Ingezonden). HET POLITiEK OVERZICHT VAN DE WEEK In de Buitenlandsche politiek zijn er geen schokkende gebeurtenissen te ver meiden. Toch kunnen wij niet zeggen dat de wereldgebeurtenissen zich ont wikkelen in de goede richting voor de wereldvrede. Japan wordt ongeduldig om wille van zijn moeilijkheden met China en het ge vaar van conflict met Rusland dat Chi nas groote ruggesteun is wordt met den dag grooter. In Spanje gaat het langzaam naar het einde. Het zieke Volksfront is van zijn «doktoors» verlaten. Del Vago is nog eens naar Genève ge gaan om de zaak te bepleiten. Het lot is echter geworpen. Hij vindt geen ge hoor bij de goevernementen. Enkel een - God weet welke - vergadering van par lementairen uit de democratische lan den neemt het op voor republikeinse!» Spanje. Het optreden van die heeren zal een overeenkomst met Duitsehland en Ita lië niet gemakkelijker maken. De Negus is ook naar Genève geko men. Het zijn de laatste tegenspartelin- gen zijn lot is ook bezegeld. Het is nog te vroeg om te welen wat Hitlers reis naar Rome zal opleveren. Op officiëele discours en telegrammen kunt gc geen staat maken.Politiek op in ternationaal gebied is de kunst van het camoufleeren. Wij zullen het tusschen de lijnen lezen in de gebeurtenissen on der de Sudeten-Duitschers. Amerika wil geen helium gas leveren aan Duitsehland voor zijn Zeppelins. Ze vertrouwen ginder noch de vredelieven de gevoelens van Duitsehland noch zijn beloften. Helium is een gas dat niet brandt en niet ontploft. Het zou het «veiligheids» coefficient van de Zeppe lins meer dan verdubbelen. De Veree- nigde Staten hebben de alleenvoort- brengst van de gas en ze willen Duitseh land geen nieuwe troef in zijn handen spelen om zijn militaire macht te ver- grooten. In Brazilië hebben ze voor den zoo veelsten keer geprobeerd revolutie te maken. Ne mensch zou ook willen in dat land wonen waar de onmetelijke bosschen bestaan uit appelcienboomen. Door mug gen en slangen zoudt ge u niet laten af schrikken waren er daar niet die eeu wige handgranaten en machiengewe- Vervolg op 't tweede blad Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na II uur. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Weet gij verschil tusschen politiek katholicisme en godsdienstig katholicis- me Het zou mij plezier doen als u het wist en het mij wildet uit een doen want voor mij is het zoo klaar ais een inkt- flesch. Er zijn anders op ons tijden zooveel godsdienstig katholieken die nijdig staan tegenover de «katholieke partij» die met dat onderscheid uitpakken dat ge zoudt goesting krijgen om te gelooven dat het waar is. Ik ben Woensdag naar Neygem ge weest. Te Neygem, in tegenstelling met Ni nove waar er nooit iets te doen is, is er altijd iets te doen. Woensdag was het de wijding van den eersten steen van de nieuwe kloosterschool. Neygem is een gemeente met 500 zie len. Neygem gelijk alle kleine gemeenten wordt opgeëten door haar administra tieve diensten. Neygem heeft geen meisjesschool. De ouders die hun meisjes naar Meer- beke niet willen sturen moeten ze met de jongens laten bij den meester gaan. Neygem heeft ook geen bewaarschool. Nu krijgen ze meisjesschool en be waarschool omdat nen pastoor en een klooster de handen in malkaar hebben geslagen en een half millioen ten pande stellen, neen weg geven. Want een school is geen fabriek, Een fabriek brengt op of kan opbren gen. Het kan interest betalen en zijn ka pitaal afleggen als het goed gaat. Een school brengt niets cp en kost al le jaren veel geld voor onderhoud. Er was veel volk op die wijding van den eersten steen, 't Was eerst plechtige mis met sermoen van Mijnheer de De ken van Ninovedaarna wijding en In metseling van den steen. Dat heeft zou anderhalf uur geduurd. Omtrent heel Neygem was er. Buiten menschen hebben veel meer werk dan Stadsmenschen. Maar dat is altijd zoo wie minst te doen heeft, heeft altijd minst tijd. In de stad zou dat veel te lang duren, en ze zouden niet komen. Hier te Neygem waren ze er; en als de ceremonie ten einde was en de gees telijke en burgelijke overheden de pas torij binnentrokken om onverstoord hun ernstige besprekingen te houden liepen de menschen naar huis de eenen gaan eten gereed maken en anderen de bees ten gaan voederen in plaats van er een tje te gaan pakken waarvoor ze in de Dat was nu een katholieke manifesta tie. Kunt gij mij nu zeggen of het een godsdienstige of een politieke was? Omtrent heel Neygem was ermaar geheel was het er niet. Er waren er die er niet waren. Voor die was hét voorze ker politiek. Zegt dat ge moet meer dan advokaat zijn om daar wijs uit te geraken. Voor mij bestaat er maar een katho licisme. Zijn er menschen die er mordi cus aanhouden dat er twee zijn wij kun nen misschien nog accoord vallen. Er is er één echt, één waar, één goed en 't ander is namaak> is valsch en deugt niet, niet meer dan nagemaakt geld deugt. En het goede is dat dat gelijk Chris tus alles en zich zelf wegschenkt. En 't ander is er een dat krabt en scheert om hebbenReporter. -X L Vf i .uüj j l Siau dl II JU II JU IICUU6II.

Denderklok | 1938 | | pagina 1