If Gebroken Potten. GR00TSCHE FEESTEN Een Eeuwenoude Traditie aan het Bevinge=Kapelletje te Neigem r$ 1138ter eere vanSINT CORNELIUS1938 Prijs per nummer 55 centiemen. Ninove VI Mel 1958 op SINXENDHQ te NINOVE TwaaJ/de Jaar N* 2f j Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 D r u k ke r- U i tge ve r R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat. 10. TELEFOON 345 k i iA\ /r Postchekrekening nr 1862,54 NI NOVE Handelsregister Aalst nr 1093 Wij hebben weer een regee- ringscrisis achter den rug, Het oud ministerie Janson is weg wij hebben een nieuwe regeering Spaak. Voor hoelang Op het oogenblik dat deze re gelen zullen verschijnen zai de Regeering allicht in de Kamers hare meerderheid hebben gevon den, en zullen de gebroken pot ten weer eens aan een gelijmd zijn. Voor wat de Regeering zelf betreft zal de aaneenpassing der stukken tamelijk vlug en gemak kelijk gegaan hebben doch het zelfde kunnen wij helaas niet zeggen van onze katholieke par- tij. Het moet ons van het hart. Toen wij vernamen dat de Ka mer de vertrouwensmotie in de Regeering Janson gestemd had, voelden wij ons te moede ais na die verkiezingen wanneer de ka tholieke partij een nederlaag had opgeioopen. Wij hebben hier ter stede ongelukkig ruim genoeg van die slechte dagen gekend doch onze droefheid was steeds getroost door de gedachte dat elders toch de katholieke partij sterk stond. En kenden we dagen van teleurstelling, dan hadden wij er toch ook van innige vol doening. Dat de katholieke partij zeer geslagen uit de verkiezingen van 1936 is gekomen is een feit maar dat die zelfde katholieke partij zich onmiddellijk daarna heeft opgericht, en van versla gen als ze was, na een goed jaar weer dreigend voor onze vijan den is opgerezen, om op 24 April op het Congres te Brussel op een hoogtepunt te komen als van vroeger dagen, kan evenmin be twist worden. Het enthousiasme was groot, en de eendracht scheen verzekerd. Hoe zouden wij er echter be drogen uitkomen 1 Het is een ware obsessie ge worden voor onze parlementai ren van alles prijs te geven voor het redden eener Regeering. De belangen onzer Partij hebben op- volgentlijk en verscheidene ma len moeten onderdoen voor de Regeering sedert de heer Van Zeeland de tripartite uitgevon den heeft. Veel parlementairs hebben zelfs niet getwijfeld hun parlementaire eer ten pande te stellen, als maar die mooie tri partite kon gered werden. Hoe dikwijls hebben wij niet gehoord dat de antiregeeringsgezinden in de partij, gescholden werden voor slechte katholieken, alsof de partij zich met de regeering zelf vereenzelvigd had. En dan nog welke regeering Een regeering waar de Socialis ten de vlag zwaaien, en waar wij de knechtenrol hebben te spelen. Hoe dikwijls hebben wij ook niet moeten hooren dat het onze ei gen fout was als onze invloed in de Regeering niet grooter was dat het de schuld was der verdee- i.ing in onze rangen. Neen Dat is het verschuiven der verantwoordelijkheid Het spreekt van zelf dat wij, katholieken, een ondergeschikte rol zullen vervullen in een regee ring, als wij ons vereenigen met een groep die sterker is dan wij. Na de verkiezingen van 1936 zeide de heer Vandervelde «Er is weliswaar geen antiklerikale meerderheid voorhanden, doch één zaak staat vast dat er zon der de Socialisten niet kan gere- geerc worden». Welnu wij mee- nen van wel. Er is zeker en vast middel van te regeeren zonder de Socialisten. Wij katholieken hebben het maar te willen, en zulke meerderheid komt tot stand van zelf. Dat het de innige en uitgespro ken wensch is van de meerder heid der katholieke bevolking staaf vast.Doch wat zou het weer baten moest een katholiek Con gres dien wil te kennen geven, als die wil niet gevolgd wordt. Want dit zijn voor ons de twee groote feiten die wij na de ver trouwensmotie te boeken hebben ten eerste dat de gebondenheid tusschen kiezers en mandataris sen verbroken is doch hieraan kan bij een eerste gelegenheid verholpen worden. Maar wat er ger is dat is dat de eendracht in de partij te niet is. Het katholiek Blok vraagt im mers een deputatie die zoo een drachtig mogelijk moet zijn. Waf kunnen de menigvuldige vergaderingen der Conservatie ve rechterzijden, en der Demo cratische rechterzijden teweeg brengen tenzij uiteenrafeling der partij. En wie durft er in die omstandigheden riog spreken van tucht tegenover het Blok Al die verschillende doenin gen verraden een slecht klimaat en moest er nu of morgen kie zing komen, het is zeker dat wij den weerslag zouden gevoelen. Wij willen het Blok eenheid zoowel in het Congres als in het Parlement. De katholieke massa is dat trekken en sleuren moe Dat men voortga met de prak tijken die men er sedert enkele weken in den schoot der Rech terzijden op na houdt, het Ka tholieke Blok zal springen, niet tegenstaande alle beroep op ge trouwheid en tucht. En waar zal men dan staan Och kom nog eentje, Men loopt op een beentje Niet ver en daarbij t Is PACHA Cichorei. IIIBIIMHIIIIHIIM—MBM—BMME Het vernietigen van het onkruid, is een der meest dringende werken, die door den landbouwer in het voor jaar dienen gedaan te worden. Kederik neemt de plaats in van de haver, belet ze te groeien en zich volledigd te ont wikkelen. Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst VIII Eeuwfeest der overbrenging en vereering der relieken van St. Cornelius. o ORDE DER PLECHTIGHEDEN Te 10 u. Pontificale Hoogmis, opgedragen door den Hoogeerwaarden Abt van Park-bij-Leuven, met assistentie van al de Norbertijner Abten van Bel gië en een volledig Norbertijnsch Paterskoor. De Sint-Gregoriusgilde der dekanale kerk zal de driestemmige «Missa Nonna» van Osc. Van Durme uitvoeren. Aan het orgelE. H. G. Van Durme, Laureaat van het Lemmens-gesticht. Na de Hoogmis: Bezoek aan de Oude Abdij. Te 2 u Norbertijnsche Vespers. Te 2.30 u. Optocht door de straten der stad, gevormd door al de Kath. Akiie- groepeeringen. Godsdienstige Genootschappen en Muziekmaatschappij en van gansch de Dekenij. Verders door den geestelijken stoet van Abten. Paters Norbertijnen. EE. HH. Pastoors, enz. Aan de kerk van Ste Theresia Opvoering van een Massaspreekkoor: «St.Corneliushulde Na den Optocht: Pontificaal Lof. Werken van E. Pater Plum, O.S.Mw. o. «Te Deurn», zullen door de St.Gregoriusgilde worden uitgevoerd. De toon dichter zelf aan het orgel. HET FEESTCOM1TEIT. Zondag aanstaande, wordt te Neigem de Meibedevaart naar het Lieve-Vrou- wekapelletje van Bevingen gehouden. Telken jare wordt bij deze godsdiensti ge plechtigheid het vijftiendeeuwsch genadebeeld, van de kerk naar zijn an tiek heiligdom overgebracht. Een groep ruiters, gevolgd van een historische stoet gaat de pelgrimagie voor. Aan de ver sierde kapel worden allerhande gods dienstige oefeningen verricht. Meiliede ren gezongen en eindelijk het Maria beeld triomfantelijk in zijn heiligdom geplaatst. Het kan den weetgierigen of vromen lezer misschien interessant lijken, naast de geestelijke beteekenis van deze be devaart een en andere historische of fol kloristische bizonderheid te vernemen. Onze Mariakapeiletjes in Vlaanderen zijn niet alleen uitingsplaatsen van diep kristelijk geloof onzer menschen. maar zijn tevens ook merkwaardige centra van onze landelijke Folklore. De ons o- vergebleven volksgebruiken spelen zich veelal af rond een kapel of kerk. en klim men dikwijls op tot de nevelen van onze geschiedenis. Onze- heidensche voorvaderen, de ou de Germanen, vereerden de godheid die het hernieuwen van het landgroen aan bracht. Bij het begin der Lente, gewoon lijk in de Meimaand, vierden ze den te rugkeer van Wodan's huwelijksreis, de god die zonneschijn, hemelblauwte en bloemensehoon medebracht. Te dier ge legenheid hingen ze jeugdig groen, loo- vertwijgen en slingerplanten aan hun oude eiken waar rond ze dan dansten en liederen zongen. 's Avonds op de hoogten staken ze hun «heilige vuren» aan. Toen in de latere eeuwen de monni ken der St. Baafsabdij van Gent onze streken voor het Christendom hao' ien gewonnen, bleven deze vroegere heiden sche gedachten vastzitten in hun geest en hun zeden en gebruiken met bij- of wangeloof besmet. De geloofspredikers, opdracht ontvan gen hebbende niet alles te vernielen wat het heidendom sinds eeuwen had gevestigd, beperkten zich enkel er zin en inhoud van te veranderen. Aan de eiken en bronnen werden Christus- of Mariabeeldjes gehangen, en de Meivie ring bleef voortbestaan doch verkris- telijkt. Stilaan werden, door het zich ontwik kelende Christendom, op deze offer plaatsen kerken of bidgelegenheden in steen opgetrokken. Dat is zeer waarschijnlijk te Bevin gen in de eerste helft der 12' eeuw ge beurd Door de overgebleven charters is ons bekend, dat het Bevingekerkje gebouwd werd door de heeren van Wedergraeten, de eigenaars van het allodium en het slot van Neigem. en er een wereldlijke priester aanstelden. Deze heeren van het slot van Contre- cuer oefende er het eigendoms- en per- sonaatsrecht over uit. Dit laatste liet hun toe. mits toestemming van den bis schop zelf de geestelijke bedienaars er van aan te duiden. In het jaar 1256 deed Otto II. heer van Wedergraeten en Contrecuer. afstand van zijn eigendomrecht ten voordeele van «Presbyter Adam van Liefferinghe» de aangestelde priester. Doch een paar jaren nadien kwam het terug aan het slot. Op Witten Donderdag van het jaar 1258 verscheen de ridder van den burcht met zijn zoon Otto III. in gezelschap van de zeven schepenen van zijn rechtbank, prelaten, geestelijken en voorname no tabelen van het «Ailodium Nevghen». in stoet aan de Bevingekerk. en ver klaarde er voor eeuwig afstand te doen van zijn rechten ten voordeele der re guliere kanunnikers van St Jacobs van Coudemberg te Brussel. Deze gebeurtenis wordt nog jaarlijks herdacht en verbeeld in de historische stoet welke de bedevaart voorafgaat. Men ziet er deze historische ridders, prelaten, schepenen en notabelen net zooals weleer naar Bevingen schrijden om er hun zevenhonderd jarige belofte te hernieuwen. Rond de paaschtijd van het jaar 1263 kwamen vermoedelijk de eerste witte kanunnikers van Coudenberg te Bevin gen aan. Doch weldra bleek de afstand van het kasteel naar de kerk van Bevingen te ver te zijn voor de slotheeren en werd na enkele jaren de fungeerende pries ter naar de burchtkapel geroepen, die later de parochiekerk zou worden. Het Bevingekerkje onttrokken van haar hoogen bedienaar was weldra het lot beschoren van menig verplaatste pa rochiekerk het bleef voortbestaan als bedevaartkapel. Op initiatief van den huidigen pas toor werden in 1924 opgravingen gedaan rond het bouwvallig geworden bidplaats je. die tot zeer verrassende ontdekkin gen leidden. De voormalige Bevinge kerk had den vorm van een Latijnsch kruis en was van aan den ingang tot het priesterkoor ongeveer 19 meter lang. De beuk had 6 meter "breedte en het tran sept 14 meter lengte. Alleen het sanctu arium (priesterkoor) is nog ten huidi gen dage bewaard gebleven. Over het verloop en den luister van de Meivieringen in die eeuwen is ons - spijtig genoeg - heel weinig oekend. De Geuzenfurie der 16e eeuw wischte menig spoor uit. en zeven koffers doku- Vervolg op 't tweede blad 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Ik wou dat Guido Gezelle eens weer kwam op de wereld te Ninove puur uit curiositeit of hij zijn verzekens over het schaverdijnen niet zou herzien. In zijnen en mijnen jongen tijd wa ren er nog lange en harde Winters in het landen de jeugd haalde haar hart op, op het ijs. Ze kon haar zucht naar beweging en snelheid eens botvieren. Ge kost u wei ne keer in 't zweet rijden maar te warm kreeg ge het niet. De koude lucht rondom u, het ijs onder uw voeten zorgden voor een normale en re gelmatige afkoeling. Nu zijn er geen Winters meer, is er geen ijs meer en de schaverdijnen han gen op zolder. Nu zijn er rolschaatsen en is er beton Ik fietste dees week de historische plek voorbij waar ik eenigen tijd gele den gepakt werd om op den beton te rijden. Ik was van slecht humeur als ik er aan dacht. Niet voor die dertig frank. Als gc ze opdrinkt zijt ge ze ook kwijt en 's anderdaags ziek op den hoop toe. Maar niemand is er geerne «gepakt» bui ten de kleine kinderen en sommige meis jes. Daar op de historieke plaats waar ik gepakt werd kreeg ik een schouwspel te zien dat ik niet beschrijven kan. Als gij neg geleefd hebt in den tijd dat er veel ronkers waren en die aan den gang gezien hebt op een schoone Meiavond rond de doornen haag weet je a peu prés wat het was. Het was een bonte wemeling van rol schaatsers en schaatsterseen over en de weer vliegen, een door een schieten, een botsen en grabbelen, een gillen, val len en pakken dat het een plezier was. Binst ik daar stond op te zien kwam de champetter daar voorbij. Hij bleef staan en stond er ook op te zien. Waarom pakt gij dat niet zei ik zoo. Waarom zou ik ze pakken zei hij zoo. Ze hebben mij hier pertang gepakt omdat ik op den beton reed zei ik zoo. Gij reed op twee wielen zei hij zoo En met twee wielen moogt ge op den beton niet komen als ge u den luxe niet kunt permitteeren van nen motor. Ze rijden op acht wielen 2ei hij zoo. En het reglement voorziet niet dat ge op achtwielen over den beton niet moogt rijden. Wat komt gij hier dan doen zei ik zoo. De ouders hun werk, zei hij zoo. Ten minste zooveel ik kan; ik kan niet overal zijn. Mac als elk de zijne ga sloeg zou ik serieus werk kunnen doen. Nu ben ik kindermeid met strepen op mijn muts en mijn mouwen. Maar alle gelijk, zei ik zoo, garde, daar gaan hier malheuren gebeuren. Dat vrouwvolk en hoort of en ziet niet met al dat schreeuwen en gillen en grab belen en vallen. Dat zal ne keer onder nen autobiel geraken. Als 't maar onder nen automobiel is zei hij zoo, dat is een accident waar ge kunt voor trekken. Reporter. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten. Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur.

Denderklok | 1938 | | pagina 1