Gebroken Potten. GR00TSC8E FEESTEN Mariale Mobilisatie S 1138ter eere vanSINT CORNELIUS 1938 TwaaWde Jaar Nr 22 Prijs per nummer 35 centiemen. Ninove 29 Mei 1938 op 2de" SINXENDAG te NINOVE Allen, Zondag 29 Mei, naar de KRPELi van O.Li. VROUU1 VAN BE VINGEN, Neigem. v Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, NINOVE TELEFOON 345 Postchekrekening nr 1862.54 Handelsregister Aalst nr 1093 Onder het opschrift «Gebro ken Potten» heeft «De Dender- klok», verleden Zondag een hoofdartikel laten verschijnen, welke naar mijn bescheiden mee ning niet alleenlijk onjuiste, maar ook onrechtvaardige beoor deelingen bevat. Ik durf U dan ook vriendelijk verzoeken volgende korte be schouwingen te willen laten ver schijnen. Dat de schrijver gelijk heeft, waar hij zegt, dat de tripartite vele nadeeleri oplevert, zal nie mand betwisten. Sedert jaren heb ik er met nadruk opgewezen. Voor de katholieken bestaat er natuurlijk maar eene goede regeering deze uitsluitelijk uit katholieken samengesteld. Dat in de partij de antiregee- ringsgezinden voor slechte ka tholieken uitgescholden worden, gebeurt bij mijnen wete niet, door gezaghebbende leiders. Maar er wordt soms geklaagd, en met reden, dat sommigen uit sluitelijk kritikeeren en afbre ken zonder ooit te zeggen wat er moet gedaan worden en hoe. Hoe het mogelijk is te looche nen dat onzen invloed in de re geering niet grooter is door onze eigene verdeeldheid, kan ik on mogelijk begrijpen Zou eene verdeelde partij soms zoo machtig en invloedrijk zijn dan een stevige en eendrach tige blok De Denderklok is zoowei be wust van het tegenovergestelde dat zij zich zelf afvraagt wat er van de partij gaat geworden in dien de noodzakelijke tucht en eendracht niet hersteld wordt in de rangen onzer parlementsle den. Op dit alles wijs ik maar in het voorbijgaan. Ik kom nu aan de hoofdschotel. De Denderklok schrijft zoo lang wij samengaan met eene sterkere partij zullen wij eene ondergeschikte rol spelen en voegt zij er bij «Er kan zonder de socialisten geregeerd worden. De katholieken hebben het maar te willen en zulke meerderheid komt er van zelf.» En de brave lezer moet dan maar zelf, in plaats van de schrijver, de ge volgtrekking maken. De Vlaam- sche Nationalisten en de Rexis- ten hebben gelijk wanneer zij dit verwijt aan de katholieken sturen en sommige katholieke bladen hebben het ook bij het goede eind, wanneer zij dag in dag uit, laten verstaan dat de katholieken liever mede gaan met de socialisten dan met ge- loofdsgenoten alhoewel, wij her halen het, volgens hun 't gemak kelijk anders kan. Dat is wel de beteekenis van hooger schrijven en de goedge- loovige lezer die gemakkelijk ge looft, wat hij gaarne gelooft,slikt zulks gretig in met al zijne na deel ige gevolgen. Ik betreur zulke uitlatingen. Dit verwijt is onverdiend en on gegrond. Het spijt me werkelijk dat De Denderklok hare formuul zoo gemakkelijk om verwezentlijken niet kenbaar heeft gemaakt. Welnu, ik houd staan hoe hard deze nuchtere waarheid ook mo ge klinken dat onze keus beperkt is tusschen of in de oppositie treden of deelmaken van eene regeering waar de socialisten in zetelen. Daar het artikel volstrekt niet spreekt van in de oppositie te treden, lever ik onmiddellijk het bewijs op van mijn gezegde. De samenstelling van Senaat en Kamer is als volgt Senaat 57 katholieken. 66 socialisten 1 9 liberalen. 1 2 rexisten. 9 vlaamsche nationalisten. 4 communisten. 161 Kamer 63 katholieken. 70 socialisten. 23 liberalen. 21 rexisten. 16 vlaamsche natonalisten 9 communisten. 202 Het is dus mogelijk eene re- geering samen te stellen van ka tholieken en socialisten. Wij blij ven daarbij niet staan. Liberalen met de socialisten en communis ten hebben in de kamer 102 stemmen tegen honderd, en in de senaat 89 tegen 78. Met twee stemmen meerder heid is eene regeering niet leef baar. Wij dringen dus niet aan. Het is ook zeker wel nutteloos eene combinatie in het vooruit zicht te stellen liberalen, katho lieken, vlaamsche nationalisten en rexisten Deze veronderstel ling alleen zal reeds een schater lach ontketenen. Blijft eene overeenkomst tus schen katholieken, rexisten en vlaamsche nationalisten. Wat zal zij geven Kamer 63 21 -}-16 totaal 100 regen 102 socialisten, iiberalen en communisten. Senaat 57 12-4-9 totaal 78 tegen 89 socialisten, liberalen en communisten Wij laten nu bui ten bespreking of die verschilli- ge groepen deze verstandhou ding wenschen en of eene derge lijke coalitie bereid is tuchtvol op te treden om samen te bestu ren. Oppositie voeren is immers veel gemakkelijker en aangena mer dan de verantwoordelijkheid van het bestuur van het land op zich te nemen. In de kamer ware er dus eene minderheid van twee stemmen, in de senaat van elf??? Besluit deze coalitie is geen oogenblik leefbaar. Zooals ik hooger zegde is er maar keus tusschen oppositie of VIII Eeuwfeest der overbrenging en vereering der relieken van St. Cornelius. ORDE DER PLECHTIGHEDEN Te 10 u. Pontificale Hoogmis, opgedragen door den Hoogeerwaarden Abt van Park-bij-Leuven, met assistentie van al de Norbertijner Abten van Bel gië en een volledig Norbertijnseh Paterskoor. De Sint-Giegoiiusgiide dor dokanale kerk zal de driestemmige «Missa Nonna» van Osc. Van Durme uitvoeren. Aan het orgel E. H. G. Van Durme, Laureaat van het Lemmens-gesticht. Na de Hoogmis: Bezoek aan de Oude Abdij. Te 2 u. Norbertijnsche Vespers. Te 2.30 u. Optocht door de straten tier stad, gevormd door al de Kath. Aktie- groepeeringen. Godsdienstige Genootschappen en Muziekmaatschappij en van gansch de Dekenij. Verders door den geestelijken stoet van Abten. Paters Norbertijnen, EE. HH. Pastoors, enz. Aan de kerk van Ste Theresia Opvoering van een Massaspreekkoor: «St.Corneliushulde Na den Optocht: Pontificaal Lof. Werken van E. Pater Plum, O.S.Mw. o. «Te Deum». zullen door de St.Gregoriusgilde worden uitgevoerd. De toon dichter zelf aan het orgel. HET FEE3TCOMITEIT regeeren met de socialisten. Zulks vaststellen beteekent volstrekt niet sympathie betui gen voor het drieledig stelsel, maar zich nederleggen bij eene onloochenbare waarheid. De naakte werkelijkheid is zonneklaar. Het zijn menschen, die zich katholiek noemen welke Van Zeeland de plaats hebben doen ruimen voor Janson en deze voor Spaak. De toestand is eenvoudig wil len de katholieken hunne vroe gere macht herwinnen dan moe ten zij luisteren naar de raad hun gegeven door het hoogste gees telijk gezag. Ze moeten in eigen rangen, naar binnen en naar buiten, de eendracht herstellen, ze moeten een aaneengesloten blok uitma ken, van kant laten wat hun ver deelt, eeri einde stellen aan de uitsluitelijke afbrekende onkris- telijke kritiek, verwezentlijken of beletten wat den dag van he den toelaat zonder daarom ie mand zijn ideaal voor de toe komst te doen prijs geven Dat, en dat alleen is degelijk, doenbaar, vruchtbaar en vooral praktisch werk. J De Clercq. HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK Het groote vraagstuk der week is het Tchecho-Slowaaksehe vraagstuk. China, Spanje. Palestina, Mexico, de bom in Rotterdam, het Eucharistisch Congies te Buda-Pest staan op het ach terplan. De groote vraag is zal Duitschland zijn zwaar hand leggen op Tehecho- Slowakie, gelijk op Oostenrijk, en zeg gen 't is 't mijne Einde verleden week stond het er dichtbij. Het voorwendsel is dat er in Tchecho- Slowakie 3.5 milioen Duitschsprekenden wonen. In het oude Oostenrijk-Hongarië wa ren ze van de «gei». De beste beetjes uit het Staatshuishouden waren de hunne. Tcheken en Slovakken mochten de bee- nen afknagen. Nu, sinds 1918 is de toestand omge keerd. Ze hebben het moeten kroppen. Sedert de aanhechting van Oostenrijk hebben ze nieuwe hoop en nieuwen moed gekregen. Komt Duitschland tusschen. Tcheehc- Slowakie zal vechten. Het mag rekenen op Rusland en Frankrijk. Engeland en \>len hebben ook partij gekozen. Zondag stond het op springen. De hou ding van Engeland en Poien heeft Duitschland stilgelegd. Het gevaar is «voorloopig» voorbij. Het is uitstel, meer niet. Ais Duitschland de kans schoon ziet om zijn slag tehuis te halen zal het zijn slag slaan. Voor c.ns is de groote kwestie blijven wij e: van tusschen Wij wonen er toch zoo dicht bij en tusschen Duitschland. Frankrijk en En geland in België moe t gereed zijn en zich offers getroosten. Wat wij vóór '14 aan zweet geweigerd hebben voor ons veiligheid hebben wij van 14 tol 18 met tranen en bloed be taald. Moest het weer gebeuren de wereld zou niet meer zeggen dat wij te goeder trouw geweest zijn. maar dat we onnoo- zxl geweest zijn. Toch schijnen de politieke partijen er zich geen rekenschap van te geven. Ze doen aan «politiek» in de slechte beteekenis van het woord. Niet het minst in de katholieke partij waar sedert de stichting van het katho lieke Blok. de «politiekers» aan 't kra- keclen zijn over de erfenis van de oude katholieke partij. In alle partijen, maar vooral bij ons zijn ei te vet 1 schoolmeesters bij die hun klas hebben laten staan om gaan aan politiek te doen. Ik zie u dubbel geeren Zei Stinus tot zijn vrouw. Maar laat mij nooit ontbeeren De PACHA Cichorei. Francois Hcndrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten. Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Met ai dat klappen over oorlog is ne mensch nooit niet meer gerust. Er gaat haast geen r.acht voorbij dat ik van den oorlog niet droom. Ik zit altijd onder een regen van bommen en granaten langs grachten en hagen op mijn buik voort te kruipen dat ik er moe van ben en zweet ais ik wakker wordt. Ne mensch is dan neg blij dat hij geen kogels in zijn bed vind. Maar in plaats van droomen moest het nu nekeer waar zijn dat het weer oor log is... zeg zou dat een sport zijn. Den anderen keer, in veertien, buiten de jongste klassen was er hier en daar ne sukkelaar die moest optrekken. Zoo menschen in mijn genre die in tombola's of in de koloniale loterij nooit iets heb ben maar wiens numero er uit kwam als 't was om soldaat te zijn. Dat er hier en daar nen sukkeiaar min liep werden de menschen niet gewaar en als er spraak is over den oorlog den ken ze alleen maar aan opeisschingen, komiteit-meel en «wilson» die ze in hun iijf niet kosten krijgen. Maar moesten al die mannen nu ne keer binnen gaan die na achttien hun instructie gedaan hebben en daarbij nog allemaal die, die ze niet gedaan hebben quelle nouvelle, zeg eens. Hoeveel onderwijzers zouden er nog zijn on, school te deen Hoeveel dok- toers zouden er nog zijn buiten deze die zeggen dat ze te oud zijn cm 's nachts nog visieten te doen. Hoeveel apothe kers zcuden er r.og zijn en hoeveel pas ters em ic gaan berechten en begraven Zonder te spreken van politie, juges en advokaten die cr nochtans ook zou den moeien zijn. In den loatsten oorlog waren er ook geen maar de Duitschers waren hier en dan neg omdat nen deftigen mensch niemand wou aanklagen bij den Duitsch zelfs geenen bandiet, werd er gestolen en gemoord en genever gestookt met graan dat gestolen was en dat zou moe ten dienen hebben om menschen in le ven te houden. De verwildering die cr onder den oor log ingekomen is, is er nog niet uit twin tig jaar nadien. Ge meel niet vragen wat het zcu zijn mccsicn we geen com- missair en geen champetters meer heb ben en ruccst dc commandant met zijn gendarmen achter hei front slaan om te beletten dat dc piotten binst hun rust dagen van den cenen sector van 't front naar nen enderen zouden ie vrijen gaan. Ons groote bazen te Brussel peinzen daar niet op. Iedereen zal zijn papier krijgen en optrekken. Daarna zullen ze beginnen peinzen dat ze een deel van die menschen die niet kunnen gemist worden moeten weerzonden naar huis. Hoelang dien «daarna» zal zijn kan ik niet weten. Weet ge wal ik weet Dat wij, piotten van den IJzer, een serge kregen cm ons te beschutten tegen de kou in Maart 1915 en brasc-ro's om vuur te maken in de loopgraven in Mei daarop volgende. En weet ge wat ik weet Cat, als gc voor 'i ongeluk geboren zijt, gij hei niet kunt ontloopen. Ais t niet gueu was in de loopgraven zat ik or in En nu dat 't niet zal deugen buiten tic loopgraven zal ik er niet meer ingeraken omdat ik te oud en te stijf ben. Dc embusqués zullen met al moge lijk confort in de loopgraven zitten en wij zullen hier als honden moeien ere-, peeren. Reporter. »K- -i.? fH.-z.'iP- -

Denderklok | 1938 | | pagina 1