d KA De aarde beeft Ninovieters opgelet. Twaalfde Jaar N* 25 Prijs per nummer 55 centiemen. Ninove 19 Juni 1958 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, Postch^eke^T^ NiNOVE Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst aou het ongepast voorkomen iets over aardbevingen te schrij ven Nu wij er allen de onder vinding hebben van opgedaan, hebben wij ons zeker wel de vraag gesteld vanwaar die schud dingen mogen komen en hoe zij worden veroorzaakt. Om aan de ze gewettigde nieuwsgierigheid te voldoen, zijn wij te rade ge gaan bij geleerde boeken en mo gen daaruit, heei beknopt, het volgende meeaeelen. Vooreerst moeten wij ons voor stellen hoe de aardbol er uit ziet. Moesten wij hem van den Noord- pooi tot den Zuidpool midden doorsnijden, dan zouden wij om zoo te zeggen vier onderschei den iagen vinden waarvan de eerste deze waar wij op wonen, dus de korst van de aarde, geheel is afgekoeld en daarom bewoon baar, de tweede laag is nog niet geheel gekomen tot den atge- koelden vorm, de derde laag is nog geheel vloeibaar en de vier de of het center van onze planeet is nog in gloeiende staat. De vuurhaard die in het cen ter van de aarde blijft voortbran- den is de oorzaak van de woelin gen die zich in de derde en zelfs nog in de tweede laag voordoen en zoo gebeurt het dat op een zeker punt van deze laatste zulk- danige grondverschuivingen voor doen dat er een gapende holte komt tusschen de aardkorst en de tweede laag. De inwendige grondstortingen die zich nadien kunnen voordoen in deze holten zijn een oorzaak van aardbevin gen die aan de oppervlakte kun nen gevoeld worden. De woelin gen in de aardkorst of in den on- middellijken ondergrond kunnen ook voor gevolg hebben dat er aan de oppervlakte duwingen ge beuren die voor gevolg hebben het ontstaan van bergen of berg ketenen. De aardschokken zelve worden onderverdeeld in drie kategori- en de vertikale, de horizontale en de golvende schokken. Zij kunnen elk, en ook meer dan een van deze vormen vertoonen De golvende schokken komen het meest voor. De aardkorst be weegt dan als de oppervlakte van de zee.De duur van de schokken is uiterst veranderlijk en hoewel van zeer korten duur kan de schade dan soms geweldig groot zijn daar de intensiteit, iaat ons zeggen, de macht van de schok ook zeer veranderlijk is. Sommi ge aardschuddingen hebben maanden en zelfs jarenlang aan gehouden doch hunne intensi teit was dan zeer klein. Het scheuren van den bodem kan een gevolg zijn van de aard- schudding en er kunnen zich dan gleuven vertoonen tot zelfs over een lengte van 2 kilometers en een breedte van 10 meters te gen een diepte van 40 meters. Het gebeurt dat deze gleuven gapend open blijven liggen, an- dermalen gaan zij weer dicht. Ten gevolge van de schokken kunnen huizen worden vernield, doch het gebeurt meer dat de huizen eenvoudig scheef zouden komen te staan. Ook is het reeds gebeurt dat zij in de lucht wor den geworpen als had zich een ontploffing voorgedaan. Dit is dan het gevolg van geweldige vertikale schokken die dus een beweging geven van omlaag naar omhoog. Zeggen wij nog dat de uitge strektheid over een grondgebied van de aardbevingen zeer veran derlijk is. Zij kunnen zich voor doen over een lange smalle strook gronds en kunnen ook waar genomen worden over een breed uitgestrekt gebied midden hetwelk een of meer uitgangs punten van de trillingen kunnen gevonden worden. Natuurlijk, gaan deze schokken gepaard met ondergronds gerucht dat men vergelijken kan aan den donder. De aardschokken zijn eigen lijk een gewoon periodisch ver schijnsel voortvloeiend uit de on onderbroken geologische ver schijnselen die in onzen aardbol hun zetel vinden. Hoewel wij mogen verwachten dat heden of morgen op een of ander punt van den aardbol op nieuw zooiets moet gebeuren, zullen wij, om te sluiten, toch maar den wensch uitdrukken dat men ons met deze eerste en ge lukkig weinig gevaarlijke proef neming zou met rust laten. Want het lijkt toch maar een ge waagd spel waar wij zeker liefst niet aan mee doen VLAAMSCH-NATIONALE ZANGFEESTEN Op 3 Juli a.s. richt het Vlaamsch-Na- tionaal Zangverbond op het ruime St. Pietersplein te Gent de Ylaainsch-Nati- onale Zangfeesten in. Deze feesten welke voor alle Vlamin gen. die van dichtbij de evolutie der Vlaamsche Cultureele beweging volgen, op het huidige oogenblik van een ge weldige beteekenis geworden zijn, be staan nauwelijks enkele jaren. Op 9 Juli 1933 werd inderdaad in de Handelsbeurs te Antwerpen liet eerste Zangleest gehouden. Ondanks het feit dat het meerendeel der Vlaamsche bla den zich van alle publiciteit hadden ont houden en de propagandatochten der promotors slechts de Antwerpsche om geving en een gedeelte van het Land van Waas hadden bestreken, werd het een succes 7000 zangers waren opge komen. In 1934 was er verbetering, de Zang feesten gingen door in het Sportpaleis en hoewel de pers zich noch steeds van elkr propaganda onthield waren er 12.000 zangers. Het jaar 1935 was een crisisjaar. Im mers, de verdeeldheid, grootendeels het gevolg van lokale toestanden te Ant werpen, bedreigde het bestaan der nog jonge vereeniging. De leiders echter versaagden niet en innerlijke tweedracht en uiterlijke aan vallen ten spijt gingen de Zangfeesten door Aangroei echter was er niet 12.000 aanwezigen zooals het vorige jaar. Het jaar 1936 beteekende voor de lei ders het einde der crisis. De Vlaamsch- Nationale Zangfeesten hadden glansrijk de vuurproef doorstaan, de leefbaarheid er van was bewezen. Niet minder dan 15.000 toehoorders en zangers boden zich In verband met de Vlaamsch-Nationale Zangfeesten is de werking van Het Ver bond van Vlaamsch Cultureele Vereenigingen de volgende I. Op 23' dezer, te 20 uur 's avonds in de zaal «Roxy» zingt Willem De Meyer, de gekende promotor der' Zangfeesten en willen of niet meezingen zult ge. Algemeene ingangprijs 2 frank. Iedereen weze den 23n Juni op post. II. Op 3" Juli reis per Autocar naar de Zangfeesten te Gent. 's Voormiddags bezoek aan de merkwaardigheden der stad onder deskundi ge leiding. Inschrijving in het lokaal St. Jorishof, bij de H.H. Jules De Feyter, Steenweg op Denderhoutem en Edm. Verbeiien, Lavendelstraat. Vertrek te 8 uur (Stadhuis) Prijs ongeveer 15 frank. Op tijd inschrijven is de leuze Aantal plaatsen beperkt. Al wie iets voelt voor gezonde Vlaamsche Volkskunst houde die data vrij. aan op de Oude Stadswaag te Antwer pen. Pater Callewaert.Viaandrens Groot ste Kanselredenaar, hield er de feestre de. Vlamingen van elke politieke scha keering waren aanwezig. De Vlaamsch- Nationale Zangfeesten hadden burger recht verkregen. Toen kwam het jaar 1937. Een jaar van herleving voor het Vlaamsche land. het jaar der alles overweldigende Am- nestiebetooging te Brussel. De Zangfees ten. ingericht onder bescherming der Cultuieele Vereenigingen op de eenige mooie Groote Marktplaats te Brussel, kenden ondanks het ongunstig weder een weergaloos succes. Vlaanderens grootste musici dirigeerden er de uit voering hunner beste stukken. 20.000 aanwezigen lieten in het verfranschte Brussel fier het Vlaamsche lied weer klinken. Verheugend feitde gansche Vlaamsche pers had de Zangfeesten ont dekt. En nu Wij teekenen 1938. alle Vlaamsch gezinde schakeeringen sympathiseeren met de Zangfeesten. Sedert September 1937 is Willem De Meyer in 237 gemeen ten opgetreden, overal met het grootste succes. Zonder overdrijven mag men te Gent 30.000 zangers verwachten. Ons volk leert stilaan maar zeker zijn rijken liederenschat kennen. Nu pas be seft men in Vlaanderen dat wij steeds, zooals Jan Van Rijswyck het in beelden de taal heeft gezegd, tevreden zijn ge weest met de keien uit beken en greppels, hoewel wij beschikten over een verza meling paarlen welke eenieder ons mocht benijden. Gansch Vlaanderen marscheert. Ook Ninove moet en zal meegaan. Op 23'Juni komt Willem De Meyer ons leeren zingen, allen zullen wij op post zijn. En «op 3' Juli naar Gent» dat weze de parool. Het Verbond van VI. C. Vereenigingen HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK Als ge de gazetten moogt gelooven hebben de Chnneezen de dijken van den Gelen Stroom doorgestoken en heb ben ze zoo een achtduizend Japanezen laten verdrinken. Ze zouden daarvoor honderd vijftig duizend Chineesche boe ren laten medeverzuipen hebben Als re ^ezelfde bladen moogt geloo ven ci Japaners in China de o- piumpla^g in de hand werken om ge makkelijker meester te blijven over Chi na. Als 't al waar is, is 't om beschaamd te zijn dat ge ook mensch zijt. In Rusland nieuw monster-proces te gen vooraanstaande communisten die zouden verraders zijn. Die het zwaard hanteert zal door het zwaard vergaan, staat er in 't Evangelie. In Spanje krijgen de Volksfronters voort van 't leer. Maar het helpt niet veel. Als ze hun geweren en kanonnen hebben laten pakken krijgen ze er nieuw en als ze hun vliegmachienen hebben la ten neerschieten komen er andere toe. Ne sukkelaar die zou moeten nen boter ham krijgen zou het zoo gemakkelijk niet krijgen. In Tcheco-Slowakië gaat het heel goed: de toestand is niet hopeloos... schrijven de bladen Er bestaat dus nog mogelijk heid van een overeenkomst die Europa zou redden van den ondergang. Vandaag en een maand zullen wij er meer over weten. De voornaamste gebeurtenis in ons Land is de aardbeving geweest. Te Liefferinge is er onder het Lof een kruiske van een zij-altaar geschokt en de lofzangers zijn in paniek naar bui ten gestormd. De pastoor die als oud strijder al veel meer gezien heeft is koen en koelbloedig op zijn post gebleven, ge lijk nen kapitein op zijn zinkend schip. De fiscale wetten zijn gestemd bui ten alle belangstelling om. Als de nieu we brieven van den ontvanger zullen toekomen zal het wel de aandacht waard zijn. Verder gaat het in het politiek huis houden niet te best waar er armoede is, is er altijd ruzie. Oud-minister Van Zeeland laat weer van hem hooren. Hij heeft een lang ar tikel ten beste gegeven, "t Is te lang om hier te bespreken. Elk kan het lezen en er het zijne uithalen de eene honing en de andere vergif, elk volgens de confor- matie van zijn politieke snuiter LANDBOUWBELANGEN Een en ander over de Tomaat. De tomaat is een plant met geveerde bladeren die de schoone ronde en roode vrucht voortbrengt, welke thans door ie dereen voldoende gekend is, en die te huidigen dagen door alleman als ruw of gestoofde groente wordt verbruikt, en ook in de keuken wordt benuttigd tot het gereedmaken van soepen en sausen. De teelt ervan is volstrekt niet inge wikkeld men zorge voor vruchtbaren grond, voldoende aan de zon blootge steld. en voor goede variëteiten als: Pon- deroza. Mikado. Alice Roosevelt. Joffre. Koning Humbert en de groote roode rib- belooze. De tomaatplant is zeer gevoelig aan de koude daarom zal men ze nooit voor 15 Mei in vollen grond uitplanten. en on- dertusschen kweekt men ze in serren of op broeibed, en als de plantjes 2 tot 3 blaadjes hebben zet men ze tot half Mei in potjes. Daar men ze dan uitplant met de aaide er aan. blijven zij in groei. Men zet ze in rijen van 80 cm. van el kander verwijderd, en in de rijen be houdt men een afstand van 60 cm. Eerst dien er gezorgd voor eene goede bemesting. Goed geteerde stalmest, zoo tijdig mogelijk ondergewerkt, is zeer aan t" bevelen, doch men zal deze be mesting aanvullen met 250 tot 300 kgr. ammoniaksulfaat per hectare. 500 tot 600 kgr. superfosfaat en 400 tot 500 kgr. potast hsulfaat De scheikundige meststoffen worden goed dooreengemengeid.regelmatig voor het planten uitgestrooid en diep onder- geegd Binst den groei zal men meermaals ophakken daardoor wordt het onkruid vernietigd en de grond vochtig gehou den. Men mag niet verwaarloozen aan elke plant een steunstok te geven van onge veer 1 m. hoogte.Wat over het algemeen te veel verwaarloosd wordt is het uitnij- pen der scheuten die zich vroegtijdig vertoonen in de oksels van de bladeren. Deze moeten zoo gauw mogelijk wegge nomen worden omdat zij de planten te veel uitputten. Men weet dat de tomaat tot de fami lie der nachtschadeachtigen behoort zij is dus onderhevig aan dezelfde plan tenziekte als de aardappel, en die men in de omgangstaal aardappelplaag noemt (peronospora infestans). In geval van overvloedige regens mag men dus niet nalaten de tomaatplanten te be sproeien met Bordeleesche pap. DIXI. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Mijn Land is het land van de... mid delmatigheid Zoo is het land geweest. Physiek is het nog zoo. Koude en warmte, onweders, overstroomingen, zelfs aardbevingen zijn er middelmatig. Het kolossale is voor de Duitschers en «het grootste ter wereld» is voor Noord Amerika. Ons menschen ook zijn altijd middel matig geweest van persoon en van ka rakter. Niemand houdt van menschen waarvan gezegd wordt «nu te zot en dan te bot». Artisten, genies, zotten en monsters zijn bij ons altijd zeldzaam geweest. Maar aan alles komt een einde; zelfs aan de schoonste dingen. En ons middel matigheid is er ook geweest, Wij zijn geworden het excentriekste volk van de wereld en Noord-Amerika kan aan ons niet aan. Onze drankbestrijders hebben in naam der zedelijkheid en wat weet ik nog al een wet gemaakt op den verkoop van alcoholische dranken waarbij ieder .en mag alcohol verkoopen wie geen patent betaalt. In mijn jongen tijd, als er iemand dierf schenken zonder patente, zat hij er rap tusschen. Nu schenken ze in dui zend en duizend geheime slijterijen. De geheime slijterij is kozijn en nicht met de geheime prostitutie. De bestaande al- coholwet maakt ons volk zoo rot als een mespel. Ze blijft voortbestaan door het toe doen van onze deugdzame drankbestrij ders. Omdat ze zeker zou blijven bestaan wordt de strijd ervan overgelaten aan de herbergiers om aan heel de beweging den schijn te geven van een vuil winst bejag. Hier speelt de politiek een der vuil ste rollen die ze ooit gespeeld heeft. Ons Land is begiftigd met een wet op het gebruik der talen. Op alle wetten staan er sancties. Dat behoort tot de notie van wet zelf. De wet op het gebruik der talen is een wet zander sancties! 't Is een Unicum in de wereld. De weigever zelf heeft geen sancties gewild omdat hij zelf goed van zin was zijn pollevie's aan de wet te vagen. Tegen Grammens, die gratis, voor niets, de wet toepast en de Staat nen hoop on kosten bespaart zijn er sancties. Zc steken hem in de doos en ze ver- oordeeien hem tot schade-vergoeding. De man rekent noch verf noch werk uren. Als hij werkt met zijn mannen is 't op 't stuk en 't werk gaat vooruit Schade vergoeding betalen omdat zij zelf hun volk niet moeten sturen dat zal ver-wen-in-dag-u-ren China is altijd gekend geweest als het Land der wondere toestandenze beta len den doktoor om ze gezond te hou den en ze geven hem slagen als ze ziek zijn Maar zoover als onze politiekers heb ben ze het niet gebracht. De politiek heeft bij ons de middelmatigheid en het gezond verstand dood gedaan. De poli tiek zal er van sterven Reporter. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Llovd Boekhouden Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. t V

Denderklok | 1938 | | pagina 1