Senator De Clercq interpelleert, Twaalfde Jaar Nr 26 Prijs per nummer 35 centiemen. Ninove 26 Juni f958 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H. tLTERMAN Koepoortstraat, 10, TELEFOON 345 Postchekrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst nr 1093 NINOVE Naar aanleiding van het geval Grammens is verleden Dinsdag in de Senaat de interpellatie door gegaan van de Heeren Jozef De Clercq en Orban tot de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Justitie over de toepassing der Taalwetten in verband met de in cidenten in het Paleis van Justi tie te Gent op 7 Juni Het was echter de Eerste-Mi- nister Spaak zelf die de interpel- lanten te woord stond. Wegens het belang dat door heel het Vlaamsche land aan de ze interpellatie en aan deze zaak werci gehecht, zou men het ons euvel duiden moesten wij de rede van den heer Senator De Clercq hier niet in haar geheel overdruk ken. Hij drukte zich uit als volgt De heer Orban en ik vroegen te inter- pelletren. Deze interpellatie is gericht tot de ministers van justistie en binnen landsche zaken. Maar ik dank den eer- ste-minister. omdat hij persoonlijk ant woorden wil. Dit bewijst dat hij de zaak niet licht opvat en bovendien zal zijn antwoord geheel de regeering binden Het is voldoende bekend dat de heer Grammens den Franschen tekst heeft doen verdwijnen van tweetalige op schriften, aangebracht in het Gentsche justitiepaleis. Hij werd aangehouden en verklaarde te zullen herbeginnen. Deze kwestie kan. in rechte en in fei te beschouwd worden, dit is, in den en- gen of m den breeden zin. In rechte vallen de feiten onder toe passing van het strafrecht. De rechtbanken kunnen niets anders dan veroordeelen. vermits men niemand mag toelaten zichzelf recht te verschaf fen, wat naar de anarchie leidt. Gram mens zelf zal het daarmee eens zijn. Sommigen zeggen steek Grammens in de gevangenis of laat hem er in. Ik ant woord met klem en de meerderheid der Vlamingen is het daarmede een. dat zulks de zaak niet oplost, integendeel. Die anders spreken kennen den toestand niet. Zij vergeten dat voor vele men- schen Grammens enkel een regelmatig goedgekeurde wet wil doen toepassen. Wij stellen ons op een meer verheven standpunt. Wij beoogen de loyale toe passing van de wetten. Wij willen een einde stellen aan de agitatie, welke in Vlaanderen heerscht. Aldus willen wij een dienst bewijzen aan ons volk, aan de r°geering en aan het land. De taalwet van 1932 wordt niet toegepast zooals de Vlamingen den geest van die wet verstaan. In Januari jongstleden hebben sommi ge collega's over de gebrekkige toepas sing van de wet geklaagd. De toenmali ge minister van binnenlandsche zaken, de heer Dierckx heelt toen een uitleg gegeven, die onaanvaardbaar is. Hij wenschte zijn handen in onschuld te wasschen. Hij gaf een uitleg van de be paling dat de berichten en mededeelin- gen in de taal der gemeente worden ge steld. Het is een spitsvondigheid te beweren dat dc twee talen mogen worden ge bruikt. omdat de wet niet zegt, dat uit sluitend de taal der gemeente moet ge bruikt worden. Artikel éen legt het principe van de ééntaligheid vast. Artikel 6. paragraaf 3 is al even gebiedend. De beide verslaggevers de heeren Van Cauvvelaert en Van Hoestenberghe. heb ben het op ondubbelzinnige wijze ver klaard. In zijn verslag wees de heer Van Cau- welaert er op dat er in den schoot der groote nationale partijen eensgezind heid bestaat om de beginselen van de wet te aanvaarden. Hij omschreef deze beginsien als zijn de de gewestelijke ééntaligheid de in richting der hoofdbesturen in oveneen- stemming met de taaitweeledigheid van het land het eerbiedigen van onze bei de nationale talen op gelijke voet de verplichte tweetaligheid te Brussel. Verder zegt hij. dat geen enkel open baar bestuur zich nog aan de verplich tingen van de taalwet zou kunnen ont trekken, zonder wettelijke en nadruk kelijke vrijstelling. Eentaligheid is dus de regel. Wanneer de heer Dierckx zegt wat niet verboden is. is toegelaten zeggen wij dat het leidend en bindend beginsel van de wet de ééntaligheid is. Ook de heer Van Hoestenberghe schreef, in zijn verslag voor den Senaat, dat de berichten en medeaeelingen. voor de eentalige streek, in de taal der ge meente zullen worden opgesteld. Ons volk komt in opstand tegen het feit dat deze wet sedert jaren niet loy aal wordt toegepast. Sommige overhe den verkrachten de wet of laten haar verkrachten. Men tracht de taalwetten te ontzenuwen. Indien men de methode van Grammens niet kan goedkeuren, moet men hem toch begrijpen De Vlaamsche Volksgemeenschap wordt begrijpelijkerwijze geërgerd door tweetalige opschriften, die niet in Wal lonië voorkomen. Het is te begrijpen dat het publiek zich schaart aan de zijde van hen. die de wet willen doen eerbiedigen. Het is te betreuren dat de regeering niet vroeger ingegrepen heeft. Laten doen is nooit een bewijs van doelbewuste kracht. Ik herhaal het. de wet van 28 Juni 1932 huldigt de eentaligheid in Vlaanderen. Waar dit beginsel niet geeerbiedigd wordt, wordt de wet verkracht en ont staat onvermijdelijk verzet. Aanvaardt de repeering het beginsel niet. dan moet de wet worden gewijzigd. Sommige collega's begrijpen die her rie niet. Maar het heden vindt zijn oor sprong in de fouten van het verleden. Velen die nu jammeren zouden zich wellicht beter op de borst kloppen. Ik wil eenige onloochenbare feiten aanstippen. Het Vlaamsche volk is ver laten geweest door de meerderheid van de leidende standen, die te kort kwamen aan d. zending, die door de Voorzienig heid voor hen had weggelegd. Velen hebben verkeerdelijk gedacht dat de Vlaamsche beweging lou ter een taalbeweging was. terwijl zij de alzijdige stoffelijke, zedelijke en ver standelijke ontwikkeling van ons volk voor doei heeft. Door onbegrip en kwaden wil van ai te veel invloedrijke personen en van sommige bladen, die nog niets schijnen te hebben bijgeleerd, werden sedert twintig jaar de meest rechtmatige ei- schen al te dikwijls op onduldbare en bekrompen wijze bekampt.Terecht heeft men van hen gezegd dat zij een cita- delle d'incomprehension zijn. In het Vlaamsche land verklaarden magistraten, zoolang de wet er hun niet toe verplichtte, nooit Vlaamsche vonnis sen of arresten te zullen vellen. Zijn zij niet de beste propagandisten van de ex tremisten geweest al zijn zij fier op hun vaderlandsliefde Was het in het voordeel van het land de voorstanders van de Vlaamsche ei- schen zoo dikwijls te doodverven als siechte vaderlanders? Was het bevor derlijk voor de vaderlandsliefde te moe ten zien dat de bekampers van het Vlaamsche recht zich hulden in het na tionaal vaandel Dit alles gebeurt niet jarenlang straf feloos Wanneer dan de Vlamingen na har den strijd belangrijke hervormingen hadden bekomen, gebeurde het al te dik wijls dat bij gebrek aan sancties en goe den wil. de taalwetten niet werden toe gepast. Eerlijkheidshalve moet ik noch tans aan toevoegen dat de regeering haar gezag aanwendde ten voordeele Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwij1- te herhalen volgens overeenkomst van deze wetten. Deze feiten verklaren het ongeduld der Vlamingen. Ik vraag aan de regeering of zij al dan niet instemt met de interpretatie die ik van de wet gaf. Neemt zij de eentalig heid aan voor Vlaanderen en Wallonië Afwijkingen kunnen worden toege staan krachtens artikel 13. maar dit kan enkel gebeuren binnen het kader van de wet. en eenzelfde stelsel moet gelden voor Wallonië zoowel als voor Vlaande ren. Kan de regeering dit standpunt niet bijtreden, dan moet artikel 6. paragraaf 3. van de wet gewijzigd worden, en lui den worden uitsluitend in de taa1 der gemeente gesteld, enz. Verder vragen wij dat de regeering onmiddellijk de Fransche opschriften in het Gentsch justitiepaleis zou doen ver dwijnen. waartoe volstaat de noodige onderrichtingen te geven aan de bevoeg de magistraten. Wij vragen met aan drang dat Grammens zou tn vrijheid worden gesteld, dat de uitgesproken straffen zouden worden geschorst on dat weldra amnestie zou worden ver leend. De regeeringsverklaring beloofde een eerlijke toepassing van de taalwetten, en de regeering zegde zelfs dat dit een daad was van goede trouw, die zij wil de volbrengen. Het gesol heeft lang genoeg geduurd. Wij hopen dat de eerste-minister voor zijn verantwoordelijkheid niet zal te rugdeinzen. Door krachtig in te grijpen zal de rust in het Vlaamsche land wor den hersteld en zal hij de wapens ont nomen hebben aan diegenen, die het land zouden willen ondermijnen. Deze redevoering werd door de Vlaamsche Katholieken langdu rig toegejuicht. Van harte slui ten wij ons daarbij aan. ROOD KRUIS van BELGIE Ministerie van Volksgezondheid Vervolg. B. Voedingshygiene. 1) Men eet om zijne krachten te her stellen en zich lichamelijk te ontwik kelen. Een goed gevoed lichaam biedt weerstand aan de ziekte. 2) Een gezond voedsel moet volgens ouderdom en geleverden arbeid bevat ten a 1 tot 2 liter frisch water. Nooit verdacht water drinken, zoo het niet vooraf gekookt werd. Doen onderzoe ken ir het Provinciaal Laboratorium.) b) Ongeveer 15 gram keukenzout c) Goed gebakken brood. Goed kauwen. Niet laten weeken. d) Gekookte aardappelen. Gefrui te aardappelen zijn voedzaam, maar moeilijk verteerbaar e) Boter. vet. -margarine niet ge bruind) f) Bund, schapen, zwijnenvleesch. ko nijn. kip. duif of visch. haring, opge legd of gerookt. De hoeveelheden han gen ai van het geleverde werk. Alle dee- len van het slachtvee kunnen smakelijk voorbereid worden g) Suiker tegen vermoeidheid voor sport zeer voedzaam. Nemen in koffie, melk. op rijst, in gelei, siroop. h) Melk voedsel voor de kinderen en voor de jeugd. Voor de volwassenen: afgeroomde melk i) Eieren voor kinderen en voor de jeugd. Minder geschikt voor volwasse nen j) Dagelijks groenten en fruit. Oranje- sap is uitstekend voor kleine kinderen erwten en boonen zijn zeer voedzaam 3) Minstens een warm maal per dag. Afwisseling in de voorbereiding prik kelt den eetlust. Oppassen voor mis bruik van spekslachterswaar. (charcu- terie). 4) Hoofdhoedanigheid der huisvrouw: reinheid op zichzelfop de eetwaren, het keukengerief. Proviandkast voor het bewaren van voedsel vrij van stof en insecten. Eten dat op het werk medege dragen of gebracht wordt, moet tegen bevuiling beschermd worden. 5) De huisvrouw moet steeds handen en nagels rein hebben. 6) Handen wasschen vóór het eten. Vele besmettelijke ziekten (typhus) zijn ziekten der vuile handen. 7) Geen alkoholhoudende dranken, zelfs geen bier en ook geen koffie voor kinderen. 8) Mond en tandenzorg. Raadpleging van den tandarts. Zonder goede tanden, geen goede spijsvertering. 9) Belang van een regelmatigen stoel gang. Gemakken moeten rein gehouden worden en gemakkelijk bereikbaar zijn. Mogelijkheid van de handen te was schen. 10) Regelmatigheid. Voldoende drin ken van water. Gebruik van soep. groen ten en fruit, beletten de verstoptheid. Purgeermiddelen slechts op geneeskun dig voorschrift. 11) De gezondheid en het geluk in het huisgezin hangen hoofdzakelijk af van de huisvrouw. De pachteres waakt door- reinheid op de gezondheid van anderen. Vervolgt. HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK In Spanje moeten de Franco-troepen het grondgebied kilometer voor kilome ter veroveren. En de oorlog kan zoo nog lang duren met groot gevaar voor Euro pa. De besprekingen hebben dees week in het niet-inmengingskomité een gunstig verloop gehad en laten het beste- verho pen. De Japaners worden lastig omdat ze China maar niet onder den knie krij gen. Ze voelen te sterk den vreemden steun die achter den Chineeschen weer stand schuilt. Ze hebben het voornamelijk tegen Rusland en Frankrijk en zien dreigend op naar de Fransche bezittingen in In- do-China. De grootste onrust echter in de we reld komt uit Duitschland. De kwestie der Sudeten-Duitschers willen ze in der minne schikken maar het doel dat nagestreefd wordt blijft de aansluiting bij Duitschland. Zwitserland dat voor de groote helft Duitsch is. heeft al meer dan eens last gevoeld, ai voelen de Zwitsers er niets voor om Duitsch Staatsonderdanen te worden. In Memel wordt de Duitsc-he agitatie levendig gehouden. In Dantzig roert het en in de Vereenigde Staten werkt een Duitsche spionagedienst zoo erg als in oorlogstijd. Duitschland doet zelfs geen moeite om hem te ontkennen. Ook de Belgische duitsch sprekende gewesten staan op de kaart van groot Duitsch land. De politiek in het Binnenland staat in het teeken van de taalkwestie. Sena tors J De Clercq en Orban hebben kun nen interpelleeren over de Grammens kwestie en redelijke dmgen kunnen zeggen die ais redelijk aanvaard wer den. Dat is ai een heele stap vooruit. 't Is nog niet zoolang geleden dat wij Vlamingen geen Vlaamsen onderwijs bezaten en er geen kregen door de aktie van de geld-machtige Franskiljons die ons alle recht ontzegden al schermen met de liberté des pères de familie Naar die clowns werd er geluisterd zonder lachen terwijl ieder Vlaming die spreken dierf zijn dossier kreeg bij de Belgische Veiligheid. De kwestie is verre van opgelost.Brus sel wacht er wel lang mede en sommige onevenwichtige Walen krijgen te veel gelegenheid om de doorsnee-Waal te doen gelooven dat ieder brokje Recht dat den Vlaming geschonken wordt een onrecht is dat de Walen wordt aange daan. De manifestatie te Waterloo is dit jaar weer kenschetsend geweest. Hoe langer het aansleept met een re delijke oplossing hoe klaarder het zal blijken dat er geen verstandhouding mo gelijk is tussc'nen een Waal die honderd procent Fransch voelt en een bewuste Vlaming die de Franschen goed kunnen lijdenop conditie dat 2e tehuis blij ven en ons met rust laten 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Ik heb goesting om vandaag mijn vlag uit te steken voor onzen Burgemeester zijn vijf en twintig jarig ambtsjubileum De plakbrieven die overat in de stad uithangen laten ons weten dat ze Hem op Zondag 10 Juli gaan vieren. Maar die viering is «volgens mij» een beetje eng opgevat. 't Is niet een stad die Haar burgervader huldigt; 't is een partij die haar voor man viert. Ik en een ander zitten daar mee in nesten. Ik ben geen liberaal en wil niet gebaren dat ik het ben. Kan ik dan op 10 Juli een liberale geloofsbelij denis afleggen met mede te vieren En als ik niet mee vier wil ik noch tans den schijn niet hebben van tegen te manifesteeren. Ik eerbiedig het gezag, welke ook de politieke kleur weze van den persoon die het draagt. En als het deftig is gedragen geweest en gedurende vijf en twintig jaar is gedragen geweest, is dat nen dikken proficiat waard. De democratie is nu toch al oud ge noeg om kalm en bezadigd te zijn, en den rechten weg der waarheid te kun nen volgen tusschen een overdreven en belachelijk ophemelen en een kleingees tig afbreken. Er is geen mensch ter wereld zonder hoedanigheden. Er is ook geen zonder gebreken. De doorsnee mensch heeft het gebrek van zijn hoedanigheden. De spaarzame mensch is gemakkelijk een beetje gierig en een goede mensch is allicht een goedzak Wij zijn omtrent allemaal doorsnee menschen, normale menschen. Het grootste getal der niet normale zijn ab normaalen het aantal werkelijke cUlba» menschen is zoo klein dat ik aan hun bestaan niet geloof. Onnoodig de hoedanigheden van on zen Burgemeester te bezingen wij zouden meteen zijn gebreken vernoemen en ik vind het ongepast iemand zijn doodsbeeldeken op te maken ais hij nog leeft. Laat ons zeggen dat binnen en buiten zijn partij er geen vijftig Ninovieters te vinden zijn die hun Burgemeester een kwaad hart toedragen. Indien de stedelijke feestcommissie ai de Ninovieters opgeroepen had om den Burgemeester te vieren zou heel de stad den oproep beantwoord hebben. Mis schien ook moet er zoo iets nog komen en heb ik den schijn vars den wagen voor de paarden te spannen. Dr Behn ir, vijf en twintig jaar lang burgemeester van de stad. Hij heeft van zijn ambt nooit een winstgevend baan tje gemaakt noch zijn collega's, doorzijn ambt, oneerlijke concurrentie gedaan. Hij, niet meer dan gelijk wie anders, kon beletten dat er onder ziin sunnnr. ters» menschen waren die niet met de zelfde belangloosheid werkten ais hij zelf. Hij heeft ze nooit met zijn waar deering vereerd. Ik sta niet in het kamp van den Bur gemeester. Als ik hem tegenkom en mijn muts afpak om hem te groeten is het welgemeend. En als ik hem vandaag proficiat wensch met zijn vijf en twintig jarig ambtsjubileum is 't ook gemeend Reporter. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverkiaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uujr. vDE 1DEDKICK r r -

Denderklok | 1938 | | pagina 1