11 JULI Tweedaagsch^ Prijs per nummer 88 centiemen Ninove 10 Juli 198® Twaalfde Jaar Nr 27 DAVIDSFONPS - RlftOVE Op Zondag 24 en Maandag 25 Juli (Karmisdagan) naar hel Groot-Hertogdom LUXEMBURG, de slagveldon van VERDUN en REIMS. Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar Koepoortstraat, 10, NINOVE Drukker-Uitgever R LUYSTERMAN-HAELTERMAN TELEFOON 345 Postchekrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst 't Is 636 jaar geleden dat onze vrome en koene voorvaderen in de weiden der Leie en Groeningebeek nabij, Kortrijk hun buitenlandschen vijand, Frankrijk, afwachtten. Hun getalsterkte was één te genover tien, en als begenadigden Gods, wonnen zij den slag. waarin zij 700 gul den sporen opraapten en uit dankbaar heid in de O. L. Vrouwkerk te Kortrijk gingen ophangen vandaar de naam Slag der Gulden Sporen «Slag der Gulden Sporen» «11 Juli 1302» «Groeningebeek» en Groeninge- kouter» zijn historische namen gewor den, dewelke in de ges ^iedenisboeken van de West-Europeesche landen ge boekt staan. Waarom Omdat op 11 Juli 1302, de onafhanke lijk van Vlaanderen tegenover Frank rijk werd bezegeld. Niet alleen de Gra ven van Vlaanderen hadden naam ge kregen over de grenzen, doch het Vlaam- sche Volk zelf. met zijn hoogstaand kui tuurleven. Op 11 Juli 1302 was de slag beslissend voor ons land. niet alleen voor Vlaanderen, doch ook voor België, ge- getuigd de geschiedschrijver Godfried Kurth. Het Vlaamsche Volk had zich vrij gevochten, kon zich vrij ontplooien naar eigen aard en zeden, en de aard rijkskundige platen kregen een geel kleurige plekje bij «Vlaanderen. Is het dan te verwonderen dat alle ja ren op 11 Juli, de «Slag der Gulden Spo ren» herdacht wordt Een volk dat zich zelf eerbiedigt, eert en herdenkt zijn Grooten Een volk zon der geschiedenis, is geen volk In het verleden, ligt het heden en vindt men stof voor de toekomst. Hoe beter wij on ze heiden en geschiedenis kennen, hoe meer bewust wij worden van onze ei genwaarde, en groeit de fierheid in ons stambewustzijn... Eeuwen vloden voorbij en Vlaanderen lag wederom verknecht, nu niet door de buitenlandsche vijand Frankrijk, doch door ons verfranschte rasgenooten. de franskiljons. De wereldoorlog brak los en op 16 Oogst 1914 riep Koning Albert aan zijn trouwe soldaten toe Vlamin gen, gedenkt den Slag der Gulden Spo ren en hij beloofde ons «Gelijkheid in rechte en in feite Vier en twintig jaren zijn reeds voor bij en nog steeds wachten wij op de ver vulling van «Gelijkheid in rechte en in feite Er zijn al een bundel Vlaamsche wetten gestemd, op papier, zonder sanc tie's. De uitvoering van het afgedwon- gc-ne cn afgeperste Vlaamsche recht moet nog komen. De wettenverkrach- ters worden gedecoreerd en Grammens met al zijn volgelingen krijgen deen 'boete en gevangzitting achter d ander. In welk beschaafd land zou zoo iets nog gebeuren, dat de echte Vaderlanders, die de gestemde wetten toepassen en willen toegepast zien in de gevangenis geworpen worden, van d een stad naar d'ander gesleurd worden, geboeid en vergezeld van brandstichters en moor denaars. Hoelang gaat zulke walgelijke doenwijze nog mogen plaats grijpen Is het niet schandig dat er amnestie ver leend wordt aan werkstakers, die het o- penbaar leven der stille burgers onvei lig maken, en dat wij Vlamingen nog moeten betoogen om een gebroodroofde Vlaamsche voorman vrij te krijgen Hoe langer de achter uitstel ling van het Vlaamsche Volk blijft duren, en hoe lan ger de onevenwichtigheid in de centrale besturen te Brussel aanhoudt, hoe meer de volkslagen bewust worden van onzen strijd en hoe scherper de jeugd zich stelt tegenover alle Belgische officieele organismen. Wanneer toch zullen de oogen van die hooghartige heeren eens opengaan. In regeeringsverklaringen en kiesbe- loften gelooft het Vlaamsche Volk niet meer. We worden van in 1914 reeds o- overstelpt met beloften,zulks is nog goed voor kinderen, doch wij zijn de puber teitsjaren in ons Vlaamsch leven reeds door. En zien we nu eens, dichter rondom ons, hier te Ninove. Is hier alles in orde? Het openbaar leven is in 't Vlaamsch, doch ik zou toch nog eer.ige vraagskens willen stellen. Is het waar dat in den uitbatingsdienst der elektriciteit de briefwisseling in 't Fransch geschiedt? Is het waar dat er in 't Fransch geant woord wordt, door de bureelen op het stadhuis als sommige particulieren (nij- veraars. handelaars enz.) nog in t Fransch durven briefwisselen Wanneer gaan de Rijksontvanger, in de Posterijen en in de Statie eentalige formulieren gebruikt worden, in plaats van tweetalige, waarvan de Vlaamsche tekst maar op de tweede plaats mag staan Wanneer gaat onze Ninoofsche bur gerij hun adres eens in t Vlaamsch op geven in de telefoon en postchekboeken? 't Is schandig, hoeveel er nog zijn wiens naamkaartjes in t Fransch zijn opgesteld en die niet alleen tweetalige factuurformulieren doch uitsluitend Fransche durven sturen aan Vlaamsche vrienden of klienten. Als ik als Vlaming alles objectief be schouw. heb ik een dubbel gevoel nml. een gevoel van blijheid en een gevoel van droefheid. Blij om de steeds aangroeiende bewust wording. die zich verleden Zondag te Gent in de Grammensbetooging en op de Vlaamsch Nationale Zangfeesten heeft geuit. Droef omdat er zoo weini gen van Ninove waren en er geen steun- lijst voor de Grammensactie aangeboden wordt. Blij omdat er in onze stad een nieuw kultuieel organisme is geboren nml. «Het Vlaamsch Verbond voor Kuïturee- le actie». Droef omdat er bij hun inzet van werking, op de Willem De Meyer- avond zoo weinig volk aanwezig was. Blij omdat de Davidsfondsafdeeling van Ninove. ruim 20 leden aangegroeid is. Droef omdat er enkelen afvallig zijn en er nog zoovelen zijn die kunnen lid worden mannen die nochtans het mo nopolie van Vlaamschgezindheid opei- schen Tot hen zeg ik «Mannen weest konsekwent, doet uw plicht en stelt een daad.» Blij omdat er hier en daar in onze stad gezonde kernen van Vlaamsch leven op duiken. Droef, omdat er zoovelen ziin die altijd beknibbelen en afbreken, al wat niet naar hun zin gaat of meenen niet in orde te zijn. Misbruiken moeten bevochten en uit geroeid worden, doch de kritieke geest moeten wij in ons bekampen, waardoor wij de andersdenkenden van ons afstoo- ten. De tijd moet uit zijn van afbreken. Slaat liever de handen in elkaar om het «Huis van Vlaanderen» op te bouwen, groot en edel zooals voorheen. In een broederlijken geest, moeten we allen, zonder onderscheidt van geslacht of politieke opinie den «Slag der Gulden Sporen vieren. Daarom bevlagt uwe huizen op Maan dag, 11 Juli, en woont de 11 Juli-viering bij in ONS HUIS, Dreefstraat, om7,30 uur namiddag. Prijs190 fr. autocar, eten en nachtverblijf.) Wegwijzer: le dag: Ninove. Leuven, (fort van Loncin), Luik waterval van Pnn Malmedv Clairvaux. Vianden, Luxemburg. 2'Dag Luxemburg, slagvelden van Verdun. Reims. Maubeuge, Zinnik. Ninove Inschrijving tot 17 Juli bij HH. Adv. Van den Berghe, Voorzitter Fil. Coppens, Secretaris. Wie nu nog lid wordt van het Davidsfonds mag de reis meedoen. Lidgeld 20 fr. (4 boeken). HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK Het angstgevoel voor de komende din gen die sinds enkele maanden de harten beklemde schijnt geleidelijk te verdwij nen. Naarmate het fatale oogenblik nadert waarop zij die de touwen van de inter nationale politiek in handen hebben,zul len moeten ja of neen zeggen, blijken ze meer schrik te krijgen voor de gevolgen van een oorlog en alles in 't werk te stel len om zich vredelievend en inschikke lijk tc toonen. Hun dreigende houding van binst den Winter en de Lente zou dus maar thea ter geweest zijn Des te beter en des te beter ook dat de tegenpartij het niet al te ernstig heeft opgenomen. Want zoo'n theaterspel lokt soms onverwach te reakties uit. i Wel brand het vuurtje voort in al de I centra waar het maanden geleden werd aangelegd maar van overslaan tot al- gemeene brandramp is er voor t oogen blik geen spraak. Het Chineesch-Japaansch geschil olijft een strijd zonder geschiedenis In Spanje gaat Franco voort met lichte voordeelen te behalen. In Palestina zit het er wederom boven In het Binnenland schiet het politiek leven wakker en het is belangwekken der dan al de rest. De Aktie van Grammens is op haar tijd gekomen. Enkele jaren vroeger wa re hij midden de algemeene onverschil ligheid jammerlijk ten onder gegaan en de partij-politieke driften zouden hem nog een stamp bijgegeven hebben. Nu heeft de politieke opinie hem er bovenop gehaald. De rechterlijk veroor deelde is de overwinnaar en zijn hoog hartige rechters moeten den duim leg gen. Ze zullen voortaan verplicht zijn de Wet tc eerbiedigen zoowel als de sukke laars aan wie ze straf uitdeelen. België begint rekening te houden met de openbare opinie in Vlaanderen. Tot hiertoe werd er altijd hooghartig over heen gezien. «La Belgique» is nog wel niet de ide ale moeder die haar beide kinderen even gaarne ziet en de Vlaming is nog altijd een soort voorkindMaar spreekt de liefde niet. het rechtvaardigheidsgevoel begint luide genoeg te spreken om alle behandeling onmogelijk te maken. De liefde is er nog niet maar ze kan komen en des te rapper dat er min Vla mingen zijn die la Belgique met on voorwaardelijke liefdesbetuigingen be denken. De nieuwe taalregeling in 't leger is n flinke stap vooruit. Als ze niet gesa- ooteerd wordt gelijk haar armzalige voorgangster, kan ze een nieuwe perio de inluiden in ons Vlaamsch-nationaal en Belgisch-nationaal leven en kunnen wij het oogenblik te gemoet zien waar op alle Vlamingen de Belgische vlag niet alleen zullen erkennen maar ook huldigen. Het Gulden Sporenfeest biedt de Vla mingen een schoone gelegenheid om het goevernement op den ingeslapen weg vooruit te duwen. KAJOTTERSHOEKJE Steken we onzen kop zelf in den strop Deze week met een jonge arbeider ge sproken over zijn beroep Hij had weer om enkele klachten over te maken wegens tekorten van zijn werkkameiaden. Hij zelf en de jonge arbeiders waren in de onmogelijkheid iets te leeren van hun stiel. De oudere arbeiders willen niets toonen Toen heb ik hem gewezen op allerlei feiten die k reeds kende op dat gebied, met de eenig- mogelijke oplossing van dit vraagstuk de opvoeding van onze arbeiders door een eigen arbeidersbeweging. Maar 'k maakte van de gelegenheid i gebruik om hem wat meer te zeggen «Vriend, willen we eens ernstig pra ten over uw werk Gij zijt metaalbe werker. niet Wij kennen de moeilijk heden die ge iederen dag te overwinnen hebt, we kennen ze van zeer nabij. We hebben zelf uw leven als leerling in de metaalindustrie medegemaakt, aan lijf en ziel gevoeld wat gij nu waarschijn lijk ook voelt. We weten wat er te kort is en hoe 't moet verholpen worden. «Jamaar, daar is weinig of niets te doen aan al 't geen dat nu gebeurt.» «Luistert goed Wilt ge ja of neen zelf een schooner, een gelukkiger leven hebben Ja En gelooft ge ja of neen, dat wij ?t goed met U meenen Het is dan in uw eigen belang naar ons te luis teren Als ik u nu vraag, wat wilt gij worden, dan antwoordt gij mij «een goede vakman». Geen prutser, geen «dui vel doe 't al» maar een die grondig zijn werk kan verrichten, die 't leven een beetje hoopvol kan tegemoet zienWat is er dan nu voor u 't voornaamste op uw werk «Dat ik een goed loon verdien om thuis wat meer binnen te brengen en te sparen voor een toekomst». -- «We zijn allemaal 't akoord dat ge thuis wat meer binnen brengt, dat ge reeds spaart voor uw later leven. Pro ficiat voor uw gezonde gedachten. Maar is dat het allereerste? Neen. makker! Het allereerste en allernoodzakelijkste in de meeste gevallen is zorgen dat ge een goede stiel leert, omdat ge nu nog thuis zijt bij vader en moeder, ge zijt nog in uw jonge jaren, uw leerjaren. Maar binnen enkele jaren zult ge niet meer thuis zijn bij vader en moeder zult ge er zelf als huisvader staan, en dan zult ge moeten in staan zijn om uw i familie te kunnen onderhouden Of zoudt later willen dat uw vrouwke moet gaan werken om met u het hoogst- noodige te verdienen Verdraaid, nee Wanneer ik ooit trouw, dan moet mijn vrouwke thuis kunnen blijven. Ik zelf ben er om te gaan werken. Ik verdien het brood en zij snijdt het voor de kinderen. Zoo wil ik het Goed, vriend Maar hoe zult ge dat klaar spelen Laat mij toe te zeggen dat daar eerst en vooral voor noodig is dat ge een stevige stielkennis hebt die u een zekere waarborg geeft. Het is daarom dat uw eerste belang NU is een stevige beroepskennis op te doen Maar is het daarmede gedaan vooi later Zal alles in orde zijn maar daardoor De rest zal toch wel zoo erg niet meer zijn Zoo erg niet Ik hoop het, maar 'k ben er niet zeker van Maar vriend, wat doet ge met uw stielkennis als ge Vervolg op 2. blad. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds ma 18 uur. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Ik ben ook jong geweest. Ik had nen fermen kop haar en 't krul- de en bekte dat het een plezier was. In dien tijd zag ik met veel eerbied en een beetje afgunst op naar de gezette heeren met een gezet buikske wiens voor name kaalhoofdigheid niemand dierf c.klasjkop» noemen. Nu heb ik ook een gezet buikske en ik zal maar niet uitmaken of ik nen «kiasjkop» heb of een voorname kaal hoofdigheid. Het brutale feit is om de uitdruk king van een herbergkennis te gebrui ken -- dat mijn kruilekens naar binnen groeien en dat ik stilaan het uitzicht krijg van een gepluimd kieken. Nu eerst weet ik hoe schoon een jonge kop is. Ik heb altijd hooren zeggen dat een mensch zijn laatste illusies verliest met zijn laatste haar. En dat is de schoonheid van een jonge kop, dat hij van buiten beladen is met een rijke stevige haarbos en van binnen met even rijke en stevige idealen en il lusies. Idealen en illusies dat is in den grond het zelfde. Wie een opzet wil doordrij ven noemt dat een ideaal als 't op een fiasco is afgeloopen noemt hij het een illusie. Die nuchtere en ontnuchterende be schouwingen zijn uit mijn vulpen ge vallen met de jeugdige leiders van de V.V.C.V. aan den gang te zien. Hun Willem De Meier-avond is een desillusie zeggen ze zelf. Maandag vieren ze het Sporenfeest met Pater Catlewaert als feestredenaar. Mochte hun opzet weer niet blijken een illusie te zijn Voor den oorlog hadden drie jonkhe den met veel haar op hun kop, voorge nomen het Vlaamsch leven en Ninove wakker te schudden. Het begon in 1912 met een intiem feestje op de bovenzaal van St. Jorishof. In 1914 was heel de stad bevlagd en 's avonds was de zaal van den toenmaligen werkmanskring en de koer erbij gevuld met een geestdriftige menigte. Het waren Hendrik Avoux, leeraar aan 't Bisschoppelijk kollegie, Hendrik De Vroede, leeraar aan de Staatsmiddel bare school, en Eerw. Keer Poelaert, priester-leeraar aan 't kollegie. De oorlog is gekomen. Hendrik Avoux is 't eerste jaar nog naar O. L. Heer gegaan. De twee anderen hebben binst en na den oorlog tegenover de overweldigen de franskiljonsche vloedgolf een tijdje zedelijk voor «Sneyssens» gespeeld ze zijn van het tooneel verdwenenen toen heeft het Davidsfonds de gescheur de vlag weer opgeraapt en voortge- zwaaid. Hoeveel bestuursleden hebben daar den frisschen boom van hun ideaal zien verdrogen tot een doode illusie Het Davidsfonds heeft voorzeker gaar ne de plaats geruimd voor V.V.C.V. Ninove lijdt aan cuttureeie tering en de ziekte is zoover gevorderd dat zelfs het menschelijk opzicht niet meer kan aangewend worden als reaktie. Waar op zooveel andere plaatsen uit gedroogde vijgen meedoen omdat ze niet anders durven moogt ge in Ninove gerust weten dat hun cultureel ideaal niet hooger reikt dan een pint bier en een meiske Dat het Ge moet niet hopen om te beginnen noch lukken om te volharden Jonge koppen met weelderigen haar bos zijn toch zeer schoon Reporter. OP-

Denderklok | 1938 | | pagina 1