4 Komt epna Concentratie Tweedaagsche reis per autocar Twaalfde Jaar N* 28 Prijs per nummer 35 eentattien. Ninove 17 Juli 1 DflVIDSFONPS - NINOVE Op Zondag 24 en Maandag 25 Juli (Kermisdagen) naar het Groot-Hertogdom LUXEMBURG, de slagvelden van VERDUN en REIMS. fer - Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN n TELEFOON 345 Koepoortstraat, 10, Postchekrekening n' 1862,54 NINOVE Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst. Als wij het woord «concentratie» schrijven dan bedoelen wij daarmee het samenwerken der verschillende katho- liek-geloovige partijen of organisaties, in casu K.V.V., V.N.V. en Hex om op een gemeenschappelijke lijst den kiesstrijd te voeren tegen de andere partijen, zon der dat ze daarvoor elk hun zelfstan digheid zouden hoeven op te geven. Het is met slecht dit eerst en vooraf klaar en duidelijk te zeggen want er is den laatsten tijd zooveel over concen traties allerhande geschreven en gewre ven dat het achteraf feitelijk voor nie mand verwondering moet baren dat er tot hiertoe geen concentratie tot stand is kunnen komen, daar het vooralsnog niet uitgemaakt was op welke wijze er zou geconcentreerd worden. We spreken natuurlijk nog niet cp gemeentelijk gebied. Hebben wij in den beginne niet zien ijveren voor een echte en waarachtige samensmelting der verschillende partij en in één groote breedomschreven par tijformatie Hebben wij ook sommige Katholieke leiders de dissidenten van V.N.V.e n Rex niet hooren uitnoodigen om hun plaats terug in den grooten schaapstal der Ka tholieke partij in te nemen Naar ons inziens waren deze pogingen, die. wij zullen het niet betwisten, ui terst goed bedoeld waren, ai evenveel utopiën, die ook juist daarom niet kon den lukken. Wij meenen dat wij het reeds in deze kolommen geschreven heb ben dat het verkeerd is te denken dat het V.N.V. of zelfs Rex. dat nochtans nog niet lang bestaat, zouden in staat zijn van zich op een slag en een keer doodeenvoudig op te lossen in een an dere groote partijformatie. Dan laten wij nog onbesproken dat Rex en V.N.V. van geen partijen willen weten. En anderzijds zich gaan inbeelden dat er zich ineens een massale berouwheb bende terugkeer zou voordoen, schijnt ook wel slechts in de verbeelding te kunnen bestaan. Maar wat ons te verwezent lijken schijnt dat is dat de drie partijen een akkoord zouden sluiten waarbij zij sa men op welomschreven punten zouden strijden op gemeenschappelijke lijsten zonder daarvoor hun eigen zijn op te geven. En waarom zou dat niet mogelijk zijn 9 De Katholieke Partij weet het wel klaar te spinnen om in haar schoot vier verschillende groepeeringen te rang schikken en tot bevrediging te brenge n; waarom zou er dan geen akkoord kun nen tot stand komen met menschen die ook voor vijf en negentig per honderd denken zooals wij. Dat is maar kwestie van vinden en vastleggen van modali teiten Voor ons Katholieken blijft echter een punt vooraf gesteld en dat is het Katho liek-zijn niet in den politieken zin van het woord Het verwondert ons dan ook te ver nemen in een paar artikels verschenen in ae Nieuwe Staatvan ue hand van Senator Paul De Mont dat de Rexisten als concentratie aanzien het samentrek ken van alle niet-marxistische elemen ten, daarbij zelfs dus een gedeelte der liberale partij begrepen. In feite dus al les wat door de Socialisten voor fascist gescholden wordt. Als ik u zei dat het u niet moet ver wonderen als er geen concentratie tot stand kan komen Daar staan wij dus weeral voor een andere soort van con centratie Niet coalitie, hoor van twee partijen die zich na de kiezing vereenigen om een bestuursmeerderheid te vormen, maar wel concentratie, samenwerking op een konkreet programma, om een socialistische overrompeling te vermij den Als we hooger rechtuit zegden dat die concentratiegedachten op voet van ver smelting met of terugkeer tot de Katho lieke partij geen schijn van kans tot lukken hadden, dan kunnen wij ook de ze concentratie-theorie niet anders dan met den naam van utopie bestempelen. Wat zoudt ge immers willen Ge moogt eerst en vooral niet verge ten dat een groot deel, en daarom zegde ik hooger dat daarbij een gedeel te der liberale partij begrepen werd, waar de heer De Mont kortaf spreekt van «de liberalen» bijlange niet zoo anti-marxistisch gezind is als sommigen wel zouden meenen. Al was 't maar voor één punt dathun vereenigt, namelijk het anti-godsdienstige, dan zal nog dikwijls dat alleen primeeren. En wat volgt daar dan uit De eene helft der liberale partij zou voor zulke concentratie zijn. en de andere er te gen. Het onmiddellijk gevolg zou zijn het verdwijnen der liberale partij. En dat zullen de liberalen niet willen, niet meer dan dat de Vlaamsche Nationalis ten of de Rexisten zelf zouden willen verdwijnen. En meent men werkelijk dat er tusschen een liberaal en een Vlaamsch Nationalist bij voorbeeld, al was 't maar op ?t Vlaamsch gebied ge makkelijk een akkoord zou te bereiken zijn 9 En. alhoewel Katholieken en Li beralen op vele plaatsen, en zelfs zooals b. v. hier ter stede in tamelijk gelukki ge voorwaarden, een bestuursmeerder heid vormen, meent men dat er een van beiden zou geneigd zijn een gemeen schappelijke lijst te vormen, alleen uit anti-marxisme Katholieken, V.N.Vers en Rexisten. die nochtans voor 95 i dezelfde punten te verdedigen hebben, geraken nog niet of slechts moeilijk akkoord: hoe zou men dan kunnen akkoord geraken daar waar men slechts één kontactpunt heeft. n.l. het anti-marxisme Neen. dat schijnt ons weer een utopie, en dan nog een gevaarlijke want eens dat men het land maar ai te radikaal zou verdoelen in een blok van links en een blok van rechts, kan daar mets an ders dan een fatale uitkomst aan vastzijn Wij zijn altijd voor concentratie ge weest. maar dan voor een gezonde con centratie en die te verwezentlijken is. op dit oogenblik. En kan men dan na dien een stap verder gaan. altijd reke ning houdende met de omstandigheden, zooveel te beter. HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK Het gaat met de internationale poli tiek gelijk met het weder overtrokken hemel... breede opklaringen... bewolkt tot zwaar betrokken... hier en daar re genvlagen In Palestina heeft het nooit zoo slecht gegaan dan de laatste week. De conferentie van Evian is samen gekomen met de beste bedoelingen. Ze wil het lot regelen van die duizenden, die door hun eigen land verloochend worden en in hun hemd over de grens gezet. Ze kan oorzaak zijn van moeilijk heden met sommige van die, zoo niet fijn gevoelige toch zeer prikkelbare groote katten met lange staarten. De landenpolitiek bewandelt duistere wegen. Aan de oorlog in Spanje komt er geen einde. Er wordt beweerd dat er landen zijn die er geen eind willen laten aan komen en die daarom met hun rechter hand helpen langs den eenen kant en met de linker langs den anderen kant Zoo is Spanje een blijvende factor van onrust en gevaar. In Tcheco-Slowakye zal het kritieke moment maar aanbreken rond 21 Juli als 't parlement bijeenkomt. Kenschetsend is het weer dat een Fransch minister weer moet zeggen dat hij niet gelooft in de «onmogelijkheid van een oorlog te voorkomenen de uiterste snelheid waarmede Frankrijk een regeling getroffen heeft met Turkije voor het gebied van Alexandrette. Prijs 190 fr. autocar, eten en nachtverblijf.) Wegwijzer: 1' dag: Ninove, Leuven, (fort van Loncin), Luik waterval van Coo, Malmedy, Clairvaux, Vianden, Luxemburg. 2*" Dag Luxemburg, slagvelden van Verdun, Reims, Maubeuge, Zinnik, Ninove Inschrijving tot 17 Juli bij HH. Adv. Van den Berghe, Voorzitter Fil. Coppens, Secretaris. Wie nu nog lid wordt van het Davidsfonds mag de reis meedoen. Lidgeld 20 fr. (4 boeken). Het Bestuur. Duizenden Duitschers en Italianen zijn uit Brazilië terug naar huis gekeerd. Het voorwendsel is de verscherping van de wetgeving op de Vreemdelingen. Zou de echte reden soms niet zijn dat ze gaarne tehuis zijn voor het naderende onweder Hebben we die Duitsche uit tocht ook niet gezien in België voor Au- gusti 1914 In het Chineesch-Japaansch geschil is er gevaar geweest voor verwikkelingen tusschen Japan en Frankrijk dat Enge land achter zich had staan. Opdat het toch ergens schoon weder zou zijn In het Chaco-gebied komt er een scheidsrechterlijke oplossing onder leiding van president Roosevelt. In België zelf treed er ontspanning in tusschen het Landsbestuur en Vlaan deren. Grammens heeft een wapenstilstand aanvaard. Zijn matigheid gepaard aan zijn daadwerkelijkheid maken van hem een der grootsche en sympatiekste figu ren van den Vlaamschen strijd. Zijn matige houding stelt in een schril daglicht de snotneuzerij van den bur gemeester van Edingen die zich wil op werken tot kampioen voor de Fransche cultuur och arme Over de concentratie van Rex-Vlaan- deren te Lombeek zullen wij niet veel opmerken en geen pinnekensdraad span nen om den terugkeer te beletten van zoovelen die gaan inzien dat ze mis ge weest zijn. Missen is menschelijk en wie nooit iets gedaan heeft is nooit mis ge weest. Vlaanderen heeft zijn Sporenfeest ge vierd. Het heeft grootendeels gestaan in het teeken van de Grammensaktie die ganscli Vlaanderen achter zich ge schaard heeft. Ook in Ninove is de l)e Juli viering een flinke stap vooruit gegaan. Als voormannen en leiders breed ge noeg van gedachte kunnen zijn om wel willende kritiek te aanvaarden en kalm genoeg om zonder scherpe woorden ver meende venijnige kritiek aan te klagen kan er uit die samenwerking van Vlaam sche cultuurvereenigingen iets dege- lijksch groeien. Pater Callewaert heeft een puike rede afgestoken. Ze was wellicht wat zwaar voor veel toehoorders. Zijn redeneexing was gegrondvest op zuivere christen wijsbegeerte. 't Is weer te zien geweest dat bij de cultuur vereenigingen alleen christen- voelende maatschappijen aansluiten wilden ze allemaal bouwen op christene wijsbegeerte in plaats van te gaan lee- nen bij de moderne heiaensche stroo mingen in Duitschland. Frankrijk en elders, er zou geen spraak meer zijn van eendracht maar wel van eenheid Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden Fiskaai recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies cn winstrekeningen Belastingeverklaringen. Inlichtingen 's avonds sa 18 uur. V. V. C. V. Berichten. Verslag over de Guldensporenviering ingericht door het Verbond van VI. Cult. Vereenigingen. «Deze keer was het geen desillusie maar wel een succes op heel de lijn Die kreet moet ons van het hart wan neer wij denken aan het prachtig ge slaagde 11' Julifeest van Maandag j. 1. Stellig we hadden er voor gepropa geerd en gepleten. geschreven en gewre ven, gewerkt en gezwoegd, maar toch waren wij niet heelemaal gerust. Menige oude Ninovieter zegde ons im mers met een sceptischen grimlach «Ge kent Ninove nog nietandere verwe ten ons te Vlaamschgezind te zijn en ten slotte had ook Kabouter het noodig gevonden een stootje te geven. De Vlaamschvoelende menschen van Ninove en omgeving' hebben zich echter met dit alles niet ingelaten, en wanneer wij ze rond half acht zoo talrijk zagen opdagen waren wij er zeker van dat het feest zou slagen. Tusschen 19.30 u. en 20 uur werd het een ware menschen- vloed. de zaal zat weldra nokvol en op den koer verdrongen tientallen belang stellenden zich voor de geopende ven sters. Het was een triomf. Voorzitter adv. Beeckman verwelkom de in warme bewoordingen het publiek, en vond gepaste woorden om allen die medegewerkt hadden aan het wellukken van de viering te bedanken. De diverse punten van het programma volgden snel op elkaar. Muziek, zang en declamatie werden keurig, wij zeiden bijna onberispelijk ten gehoore gebracht Het overtalrijke publiek dankte steeds met sympathiek applaus. Een bijzonder pluimpje verdient stellig meester De Jonghe met zijn zangers. Forsch en krachtig stonden ze te zingen, en het heerlijke Groeninghe een lied dat klink; als een strijdkreet, moesten ze voor de geestdriftig meezingende toe hoorders een tweede maal uitvoeren. Hei hoogtepunt van heel den avond werd bereikt bij de hooggestemde rede van onzen gevierden Pater Callewaert. Hoe kent die man zijn volk, in welks dienst zijn heele leven staat, hoe kan hij zijn toehoorders meesleepen. doen zinderen van geestdrift. Pater Calle waert was hier reeds door enkelen guns tig gekend, nu heeft hij zonder over drijven Ninove veroverd. Zijn rede was de ontwikkeling van het thema Her verleden leeft in ons, het heden hoopt op ons, de toekomst straalt Vervolg op 2. blad. tBBMBWHMMWBHMBHillMlf WIIMIMIll 11I II gehoorzamen ze zoolang het hun aan staat, aan hun führer gelijk aan hun vrouw In de grond is 't maar een soort sotternie Maar die sotternie is toch de groote hinderpaal die verscheidene groepee ringen van Roomsch-katholieken, spijts het stijgende gevaar ver van malkaar houdt. En als mijn leeuw vandaag een irre- verentieus achterpootje geeft is 't niet om het misverstand te doen groeien met het te besproeien maar uit leelijke, oude gewoonte Zoo sprak die gezonde vijftiger, met de zijr. oude reputatie van er een «vier kante» te zijn Reporter. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Ik heb op 11de Julifeest dat een succes is geweest wat nieuws gezien. Ze zongen den Vlaamschen Leeuw. De eenen stonden «fixe» gelijk dat altijd is gedaan geweest bij het hooren van een nationaal lied. De anderen ston den met gestrekten arm. Waarom hebt ge uwen arm uitge steken vroeg ik na de feestzitting aan nen kleinen menheer. Ik had hem vroeger altijd aanzien voor een half verwaterde franskiljon en daarmee was mijn aandacht op hem getrokken geweest. «Ik weet het niet, zei hij't schijnt dat het de nieuwe mode is». Waarom hebt gij uwen arm uit gesteken vroeg ik aan een jonge klau- waardine van twintig lenten Om te toonen dat ik V.N.V. ben, zei ze Ik had daarvoren aan een gezonde vijftiger in 't oog gehad die altijd de re putatie gehad heeft van een vierkante te zijn. ik was te wege hem te vragen «waar om hebt gij uwen arm NIET uitgeste ken Maar ik was te laat iemand anders moest het hem gezegd hebben want ik hoorde hem permentelijk zeggen «mij nen leeuw geeft geen pootjes En ik ben Dinsdag dien menheer eens gaan ondervragen. Ja, zei hij, 't schijnt dat er twee soor ten van leeuwen zijn leeuwen die poot jes geven net als schoothondjes en an dere die er geen geven. De mijne is groot gegroeid in den ca- tacombentijd der Vlaamsche beweging. Wij werden naar school gezonden om Fransch te leeren en 't Vlaamsch leer den we OD straat. Als ge flamingant waart, kreegt ge op school straf en als 't kwalijk ging, de deur en tehuis kreegt ge kletsen op uw gezicht. Onze leeuw was fataal een beetje re- volutionnair en als hij een pootje zou opgeheven hebben was het een irreve- rentieus achterpootje Ik begrijp u niet, zet ik. Ja zei hij de jonge leeuwkens geven pootjes. De groet heeft altijd een beteekenis gehad, 't Is te lang om hier te explikeeren. Maar de boer die u groet en met den vinger aan de klep van zijn pet tikt heeft dat van zijn voorouders die zich vrijgevochten hadden van hun kasteel- heeren en die niet meer moesten met blootcn hoofde voor menheer staan. De groet met de gebalde vuist zegt meer dan ge in boekdeelen kunt schrij ven. Al de min of meer gestrekte armen, naar Mussolini, Hitler. Degreüe, VanSe- veren of Staf De Clercq beteekenen de erkenning van een Duce, führer, of lei der met dictatoriaal gezag. Ik kan dit gebaar niet af van menschen die hun hand uitsteken als om er laten menotten aan te doen zeffs niet van katholieke aktiegroepeeringen. God heeft mij geschapen met een vrij en wil. Wat God mij gaf mag geen mensch mij ontnemen. Door mijn vrijen wil ben ik mensch en mijn daden zijn «men- schelijkedaden als ze hun drijfveer vinden in mijn vrijen wil. Wij moeten dat precies niet tragisch opnemen. Die mannen met hunnen führer heb ben nooit veel van tucht gehouden. In theorie aanvaarden ze een gebon denheid aan den wil en de willekeur van één mensch, die veel erger is dan die van een Pater aan zijn GESCHRE VEN LEVENSREGEL in de pratljk i.t. "iVV A a* vDf V mm

Denderklok | 1938 | | pagina 1