Viering van het Vijftigjarig bestaan der Christelijke Vakverenigingen te Gent. VLAAMSCHE KERMIS V U fl G1N H U k D1GIN 0 de Bedevaartreis io naar Diksmuide. OPROEP Twaalfde Jaar - N* 30 Mjs per nummer 35 centiemen. Zaterdag 13 Zondag 14 Maandag 15 Augustus 1938 tcso voopd®^!® PöfOöhisiö Hispkco. ZONDAG 21 OOGST OP ZONDAG 31 dULil. Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, Postchekrekening n' 1862,54 NINOVE Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst Alles laat voorzien dat deze viering voor de Christelijke Vakbeweging een ongekend sukses wordt. Reeds meer dan 30.000 betoogers zijn voor de optochten van 's morgens ingeschreven en dage lijks komen nog nieuwe toetredingen op het secretariaat binnen. Het arrondissement Mechelen komt met 2.500 man Denderrnonde met 3.000: West Vlaanderen levert 12.000 man Luik en Limburg komen met een specia le trein. Op dezen oogenblik werden reeds tien tallen speciale treinen aangevraagd en werd reeds beslag gelegd op al de be schikbare autobussen. Op 7 Augustus wordt Gent stormen derhand door de Christelijke arbeiders ingenomen. De Jubelbetooging van 's namiddags wordt zooals we het reeds vroeger schreven een eenige kunstgebeurtenis. De kommissie die zich met de inrich ting van deze stoet bezig houdt is met de samenstelling klaar gekomen. 29 groe pen treden er in op. De muziekmaat schappij De Vrije Antwerpenaren in hun prachtig uniform, zullen de stoet openen. Zij worden gevolgd door een groep vlaggen en door een wagen uit beeldend «De macht van het A. C. V.» De strijd gedurende 50 jaar gevoerd ter verdediging der arbeidersbelangen wordt uitgebeeld. Het geheel is sober van lijn en effen van kleur doch een symbool van de macht der Christelijke Vakbeweging. Een volgende groep brengt hulde aan de pioniers. De jeugd draagt de namen der 20 stichters van de Christelijke Vak beweging. Daarna volgt afgewisseld met vlaggen een visschersgroep met wagen uit Blan- kenbtrghe De hulde aan het Kruis uitgebeeld door onze vrienden van Zul te. de wagen van de Katholieke Arbei dersvrouwen onder het motto We bou wen een nieuwen thuis Daarna treedt de jeugd aan in een heerlijk opgevatte wagen brengen ze hulde aan de Christelijke Vakbeweging. Na de jeugd komen de dokwerkers. Ze stappen op in Middeloeuwsche kleedij. We zien de havens van Antwerpen. Oos tende. Gent en Brussel langsv aai oe koopwaren uit de 5 werelddeelen ons land binnenkomen. De Christelijke Vak vereenigingen beelden in een wagen De Familie uit. die steeds in het midden der belangstel ling stond van de Christelijke Vakbe weging. De Centrale van Steenbewerkers heelt een heerlijke groep het eerste deel van de groep beeldt uit de ellendige toe stand waarin de arbeiders leefden in het verleden. Het tweede deel stelt voor de verbete- NINOViC Novarum De groep eindigt met een apotheose hulde aan de Kerk om de steun die ze steeds verleende aan de arbeiders. De mijnwerkers toonen ons beurte lings de inizerie der mijnwerkers en hunne familie voor den oorlog de ver betering die bekomen werd dank zij de werking der Centrale en de solidariteit onder de mijnwerkers. De mannen van Luik komen met Le perron Liégeois zinnebeeld en wapen schild van de woelige stede. De Metaalbewerkers hebben 5 prach tige w agens voorstellend 1" Het Symbool van den arbeid 2° De werking der Cen trale 3" De mekanieknijverbeid 4' Het hoogovenbedrijf5° Het zinkbedrijf De mannen van de Voeding. Land en Tuinbouw brengen door een pracht van kleur en bloemenweelde hulde aan hun arbeid. De Centrale van Chemische Nijverhe den en Gemengde Vakken beeldt de ver scheidene chemische nijverheden uit.De- ze groep zal de bewondering afdwingen van al de toeschouwers. Onze Hout- en Bouwwerkers hebben twee wagens die werkelijke kunstjuwee- len zijn. Ten slotte komt het Centraal Verbond der Textielbewerkers dat voorstelt «Gent, textielstad». Dit wordt uitgebeeld door 1077 deelnemers, vrouwen, man nen. kinderen, ruiters en amazonen. 5 praalwagens en 12 kleinere voertuigen. Het eerste deel is de uitbeelding van den groei en de opeenvolgende bewer kingen van het vlas het zaaien, het wieden, het slijten, het rooten tot het spinnen er. het weven. Het tweede deel stelt de katoennijver heid voor te beginnen vanaf den invoer van het katoen tot aan het weven. We zien de verheerlijking van het katoen onder vorm van een in katoen uitge werkte St. Baafskathedraal en de ver heerlijking van de katoenweefsels door 78 vrouwen, draagsters van kleurige mantels. De onderscheidene groepen zin gen passende liederen begeleid door pas sends muziek. Deze heerlijke stoet sluit met een wagen «Eerbied voor den arbei der». De kleinere hand van den arbei der staat in de schaduw van den groo- ten hand van den Goddelijke Arbeider die door den arbeid van zijn handen, dooi zijn lijden en dood. de mensehelij- ke arbeid geheiligd heeft. Na deze heerlijke jubelbetooging volgt om 3.30 uur een massaspel in net Feest paleis. Als ontwerper, algemeen leider en voorzegger Ast. FONTE\ NE Als leidster van het bewegingskoor Lea DAAN. Jos. WILLEKENS treedt op als leider van het spreekkoor en de massa. De Heeren HEYLBROUCK en PLA- TEL dirigeeren muziek en zang. Aan dit massaspel verleenen verder hunne medewerking De Koninklijke Harmonie «Het olk» het Mannenkoor «Het Volk» de Broederbond St. Jozef, de zangkring St. Jan Baptist, de K.A.J. en de V.K.A.J. van Gent. de turnkring «Im mer vooruit» van Ledeberg. de tooneel- kring «In vreugd en deugd» van Meixem de St. Augustinuskring van Antwerpen, onderscheidene tooneel- en muziekkun stenaars en arbeiders uit gansch het land. Het programma werd als volgt opge vat 1. Bazuingeschal 2. Proloog 3. Intrede der jeugd met haar vaandels: 4. Intrede der Pauselijke en der A.C.V.- vlaggen 5. Intrede der overheden 6. Korte rede van dhr. PAUWELS als inleiding van het eerste deel van het spel Van waar komen we 7. Eerste deel van het spelZoo het vroeger was dans van het kapitaal slavendans van den alleenstaanden ar beider slavenlied volk in nood slavenlied Om te vergeten, drinken. 8. Tweede deel van het spel«Zoo het werd». Gemor, verzet en opstand die vruchteloos blijft. Weer zullen ze gaan als schapen. Slavenlied. 9. Derde deel van het spel«Arbeiders vereenigt U Zij rukken aan en ruk ken op ter zege en bevrijding. Hulde aan het A.C.V. Hulde aan de kameraadschap. Hulde aan Gent. de bakermat van het christelijk syndikalisme. Hulde aan den eersten pionier. 10. Korte rede van dhr. PAUWELS als slot van het derde deel en als inleiding tot het vierde deel «Waar we naartoe in de prachtige lokalen der ï»arocliiale Scholen dier- «Joris- en Koepoortstraat te 1 8 uur ta 15 uur te 15 uur Komt zien - hooren - emaken. V. K. A.J. NINOVE PROfiBAM >IA 6 1/ 2 uur, Communiemis voor alle Kajotsters en Voorkajotsters. 2 uur, Bijeenkomst in het lokaal Óns Huis 2 1 2 uur, Plechtig lof gezangen uitgevoerd door het mannenkoor. gelegenheidssermoen door Z. E. Heer Lerno, dioce sane proost. wijding der vlag door den Z. E. Heer Deken. 3 uur Optocht door de straten der stad. 4 uur' Feestvergadering in de zaal van Ons Huis aangeboden aan de Kajotsters en familieleden, aan onze weldoeners en leden onzer K. A.- vereenigingen. Het Verbond van Vlaamsche Cultureele Vereenigingen ricnt op De reis geschiedt per autocar (2 cars). Prijs ongeveer 40 frank. Andere schikkingen worden ten gepasten tijde medegedeeld. OPGELET aantal plaatsen beperkt. Men bespreke op tijd zijn kaarten wil men niet te laat komen. Inschrijving bij alle bestuursleden. eenigingen. «Dei. arbeid eerbied en recht». «Jezus den Goddelijke Werkman trouw». «De Kerk trouw en hulde». 12. Toespraak van Zijne Eminentie Kar dinaal VAN ROEY. Aartsbisschop van Mechelen. 13. Bloemenhulde van Gent aan den ar beid kinderstoel. 14. Slotzang en feestelijke uittocht. Dit programme is zeker van aard om de moeilijksten te bevredigen De Christelijke Vakbeweging noodigt op 7 Augustus alle christelijke arbeiders, alle katholieken, allen die iets voelen voor kunst en schoonheid uit naar Gent gaan 11. Vierde deel van het spel «Der. arbeid: hulde» intrede der ver- HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK De aardbol waar we op wonen zou graag met betaald verlof gaan maar t lukt hem niet en hij doei zoo machinaal voort, zonder overtuiging. In China vechten ze voort uit gewoon te en 't zijn alle weken zooveel appels als peren. Een oogenblik zag het eruit alsof er een Russisehe-Japaansche oorlog zou bij komen 't is echter voorloopig bij drei gementen gebleven. In Palestina spelen Joden en Arabieren voort haarkenpluk. De Engelsehman die als scheidsrechter moet optreden in die zonderlinge boxepartij krijgt nu en dan van de brokkelingen. Nu beweren ze dat het uitgekomen is dat de communisten daar van beide kanten kwaad vuurken stoken. Als "t waar is. moeten wij zeg gen dat die communisten slechte men- schen zijn. Heiligen zijn het niet en ze hebben een wondere manier om het menschdom geerne te zienmaar wij moeten er toch geen «were wolf» van maken die moet dienen om de kinderen schrik aan te jagen. De koningin-moeder van Rumenie is dood en begraven, 't V/as een hoogstaan de zeer ontwikkelde vrouw t was een artiste. Haar grootste titel tot sympathie bij de menschen is echter geweest dat ze zoo weinig plezier heeft beleefd aan haar kinderen. In Tcheeo-Slowakye trachten ze de moeilijkheden op de lange baan te sehui ven terwijl Engeland hem inspant om een vredelievende oplossing te vinden. In Frankrijk leven ze nog in kermis- stemming ter gelegenheid van het be zoek der Engelsehe vorsten. In Spanje doet Franco voort zijn best om het Roode Volksfront te vloeren Terwijl hij elders bezig was hebben de Volksfronters een aanval ingezet op het F.lro-front. die een begin van succes geboekt heeft. Dat doet terug denken aan den aanval op Teruel van verleden winter... en aan Vervolg op 't tweede blad. Frsp.cois Hend ri rkx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaai recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. plaisanter was dan hij zalf En dan heb ik mij gewroken, ik raap te a! de stukjes hoffelijkheid bijeen die ik in mijn verbolgen gemoed nog vin den kon. Ge moet niet overdrijven madame, zei ik zoo, iedereen doet dat met plezier voer ne keer Al naar den tram te stappen dacht ik aan mijn moeder zaliger die was toch zoo niet! Maar ik moet er bij zeggen dat ze een dozijn kinderen had waarop ze haar zenuwen kon verwerken. Reporter. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Dit hoekje is uit warme sympathie opgedragen aan al de jonge mannen die in de huwelijks val zijn geloopen, ver leid door een paar lichtende, guitige bruine oogen ten ware het door smach tende weemoedige blauwe was! Ze zitten gevangen, en voelen het ie- deren dag door den tol die ze te betalen hebben aan de vrouwelijke zenuwach tigheid tot groote ergenis van hun koele redelijkheid. Ze hebben alle zelfvertrou wen verloren, omdat ze denken dat ze de domste streek ter wereld hebben uit gehaald en ze dragen hun lot met de mentaliteit van den hond die de karre moet trekken. Geef er den uitleg aan die ge wilt ik heb er compassie mee. Niet omdat ze «getrouwd» zijn dat is de man zijn iot en natuurlijke bestemming; maar om wille van die mentaliteit. Waarom lie ver niet denken dat het maar wel is... en dat het had kunnen erger zijn Zie, ik was er met kermis ook uitge trokken. Dat is nu de modedie van de stad gaan naar den buitenen die van den buiten naar de stad Alleen reizen is triestig, en in com pagnie is 't nog zus en zoo. Kortom een half uur voor den tijd zaten wij al in den sneltrein voor Brussel om terug te keeren naar Ninove. Wij waren met drie wij hadden elk een lekker hoekje uitge kozen en rookten dat het dompte. 't Was 't lekkerste half uurtje van heel ons reis. De trein liep vol en wij kregen com pagnie een familie met twee kinderen en later twee «menheers» elk met hun madame allemaal op reis in betaald ver lof. Een van die madame moest nen hoek hebben om beter te rusten maar ze kon niet tegen het reizen met den rug naar de locomotief. Haar oogen vielen op «mijnen» hoek en getroost met een «bien aimable» nam ik den anderen hoek in. !t Was warm en de vensters stonden open. Ais de trein begon te rijden kreeg madame de wind in haar aardig smoel tje. Ze begon te pinken en toten te trek ken en of ik a.u.b. het venster wou toe doen Madameke, zei ik zoo, wilt ge uw eer ste plaats terug, hier trekt het niet, en 't is toch zoo warm. Neëe, met den rug naar de locomotief kreeg ze bangten Aliez; dan maar de vensters dicht. Haar gezicht klaarde op. Betrokken hemel met breede opklaringen, zeggen ze in 't weerbericht. Weldra begon madameke weer te pin ken en toten te trekken te hoesten en te «kuchen»; madameke kon tegen den rook niet.. Madameke had er niet aan gedacht om in een «niet rookers» te gaan zitten.Me- nig reiziger had zijn sigaret weggewor pen om daar een openstaande plaats in te nemen maar nu was het te laat en sigaren en sigaretten kraakten onder een krampachtig draaienden hiel. Tweede opklaring. Maar het ander madameke werd al met eens erg rood, begon te puf fen en te blazen en met haar zakdoek waaiertje te spelen daar moest een venster op en of ze moest stikken, 't Venster ging open en toe open en toe gelijk nen trekzak en ik was de spele- manEnfin er werd gepast en geme ten om het glas te laten zakken, laag ge noeg om wat lucht te krijgen en hoog genoeg om den tocht te mijden en we waren te Brussel eer ik het zelf wist. De menheer van 't eerste madameke maakte zijn excuus voor al het deran gement maar zijn madameke kwam er tusschen om te ze( gen dat ik veel com- - .1 /4<ir»lr 'fii 1 lil£ Ultr ïugrucuca uoiuk A-AJ Rori

Denderklok | 1938 | | pagina 1