I Concentratie-Gedachten. VLAAMSCHE KERMIS Groote Oefenwedstrijden m VOETBAL Zondag a. s. 7 Oogst 1938 Twaalfde Jaar Nr 31 Ninove 7 Augustus 1938 Zaterdag 13 Zondag 14 Maandag 15 Augustus 1938 ten voordeele de?* Parochial® lüerken. p. C. Ninove II S. V. Sottegen II p. C. Ninove I S. V. Sottegem I Prijs per nummer 33 centiemen. f? jsr Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Koepoortstraat, 10, NINOVE Wij beweren geenszins nieu wigheid te verkoopen wanneer wij zeggen dat de concentratie aan de orde van den dag staat. Alhoewei dit woord «concentra tie voor de meesten onzer le zers geen geheim is kan het toch voor sommigen belang opleve ren, het nader te ontleden en voor allen zal het zeker niet van alle belang ontbloot zijn enkele princiepen nader toegelicht te zien. De «Concentratie» dus, en hiermede bedoelen wij de Katho lieke Concentratie is het samen brengen op één punt, het ak koord gaan van verscheidene po litieke schakeeringen op sommi ge hoofdprinciepen dewelke iei- dend zijn of van overwegend be lang voor elke groepgeioovige politiekers. Wij meenen goed te doen met onze lezers mede te deelen het geen de heer Hendrik Heyman in de Gazet van Antwerpen vooruitzet in verband met de veel omstreden concentratie princiepen Het eerste princiep rond hetwelk alle geloovenden politiek kunnen concentree- reei is dit eener gezonde en geordende politieke democratie, m.a.w. voor een ge organiseerde vrijheid tegen alle autori tair of totalitair regiem. Duizenden brave en goeömeenen- de burgers welke in dit land en vooral in Vlaanderen tot andere groepeeringen als het Katholiek Blokzijn toegetreden, zullen met rechtzinnige verontwaardiging ver klaren Maar van zulk regiem wil len wij niet Goed en wel. Maar de hulp die zij bieden om het «Katholiek Blok» dooi hun afvalligheid te verzwakken is ontegensprekelijk een onrechtstreek- sche wijze om een regiem te steunen waarvan wij zeggen, niet te willen hooren. En daarom juist is het meer dan ooit tijd dat zij cocentreeren met alk verdedigers eener geordende Demo cratie rond het vaandel en het oro gramma van het Katholiek Blok en van de K.V.V. En om nu geheel duidelijk te spre ken. Die verplichting draagt ook op hen welke om de eene of andere soms begrijpelijke reden, in V. N. V in Rex of Dinaso terecht kwamen. Die redenen zijn. in de hiërarchie der woorden, ontegensprekelijk min derwaardig, vergeleken bij de hoofd waarde het behoud van een gezond vrijheidsregiem. Hun beslissing kan of mag dan ook niet twijfelachtig zijn. K.V.V.. het Katholiek Blok concen treeren rond het beginsel Voor een gezonde, politieke Democratie Het tweede princiep is het hooger aan gehaalde. En heeft het Katholiek Blok hiei een voorname taak te vervullen, «klas senverzoening» is een mooi woord Het%is een nog mooier theorie.Maar de verwezenlijking, in het dagelijksch practisch leven, is niet zoo gemak kelijk. En toch moeten de katholieken van de theorie een princiep van practi- sche concentratie maken. Burgers, landbouwers, arbeiders moeten sociaal bekeken in de ééne machtige katholieke partij samenblij ven. Geen afzonderlijke politieke standspartijen dusnoch voor bur gers. noch voor landbouwers, noch voor arbeiders. Eén wil om de sociale positie, van Drukker-Uitgever LUYSTERMAN-HAELTERMAN TELEFOON 345 Postchekrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst n* 1093 NINOVE Aankondigingen Gewene per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst alle standen, met onderlinge hulp en christelijke samenwerking, te verze keren. Zonder dien wil zou de een heid der partij voor de toekomst in gevaar kunnen komen En de h. Heyman besluit Laten de geloovende arbeiders landbouwers en vooral de burgers en middenstanders, welke gemeend heb ben redding voor hun stand te moe ten zoeken bij oppositiepartijen al? V.N.V. en Rex. om aldus hun mis noegdheid te kunnen luchten, het verkeerde van hun handelwijze in zien Onder voorwendsel van hun rech ten» te verdedigen, worden zij in die oppositiegroepen medegesleept in een politieke richting die zij zelf verloo chenen. Dat zij maar overwegen wat desaa.ngaande in de autoritaire lan den met de burgerij gebeurde. Hun plaats is bij de katholieke ar beiders en landbouwers, allen con- centreerend rond deze twee beginse len Voor een gezonde politieke en so ciale Democratie tegen alle autoritaire regiem en te gen den klassenstrijd.» Deze twee hoofdgedachter namelijk de geordende politieke democratie als zijnde het regiem dat meeste waarborgen biedt aan de persoonlijke vrijheid van ee nieder, en de idee van klassen verzoening als rechtstreeksch voortvloeiende uit onze gemeen schappelijke christelijke begin selen kunnen ruimschoots vol staan om op Concentratie aan te sturen. Mochten wij eerstdaagsch de verwezenlijking ervan begroeten tot meerder levensvreugde aan allen die het goed meenen in de prachtige lokalen der Paroehinle !§JclioIeii der St. «Joris- en Koepoortatraat te 18 uur te 15 uur te 1B uur Komt zien - hooren - «maken. De strijd tegen den Coloradokever Hei Staatsblad bevat volgend Minis terieel Besluit waarbij een nieuwe rege ling van den strijd tegen den Colorado kever wordt ingevoerd. Artikel 1. Ieder eigenaar, huurder, pachter of gebruiker, op welke wijze ook. die op de door hem in gebruik zijn de gronden, en zonder onderscheid van de daarop staande gewassen, de aanwe zigheid vaststelt van den coloradokever onder vorm van kever. ei. larve of pop. is verplicht er onmiddellijk aangifte van te doen bij den burgemeester der ge meente. waar die gronden zijn gelegen. Art. 2. De burgemeester is verplicht den Minister van Landbouw telegrafisch te verwittigen van de eerste waarne ming van den coloradokever in zijn ge meente in den loop van het jaar. Art. 3. De gebruiker, op welke wij ze ook. die op zijn gronden de aanwe zigheid vaststelt van den coloradokever, om net even welken vorm. is verplicht onmiddellijk voor de verdelging er van te zorgen Art 4 Wanneer de betrokkenen ver- waarloozen afdoende verdelgingsmidde len aan te wenden, of wanneer die mid delen onvoldoende blijken, mag de bur gemeester ambtshalve doen overgaan tot het verdelgen van den coloradokever op het grondgebied zijner gemeente. De gouverneur beschikt over dezelfde macht, hetzij voor gansch de provincie, hetzij voor het deel dat hij aanduidt. Art. 5 Voorkomings- en bestrijdings middelen kunnen opgelegd worden door den Minister van Landbouw of zijn af gevaardigde. alsook door de provincie gouverneurs. en dit op de tijdstippen en plaatsen die zij aanduiden. Art. 6. Het aanwenden van zekere producten of zekere methodes ter be strijding kan worden verboden, geregle menteerd of voorgeschreven, hetzij door Het Verbond van Vlaamsche Cultureels Vereenigingen, roept alle Vlamingen uit Ninove en omgeving op tot deelname aan de XIX IJZERBEDEVAART welke op Zondag 21 Oogst doorgaat. De reis geschiedt uit Ninove per autc car 2 cars Schikkingen Vertrek 's morgens te 6.30 uur aan het Stadhuis. De reis gaat over Oudenaarde. Inge lm unster. Roeselare. Vertrek te Diksmuide te 14 uur. Terug over Nieuwpoort. Oostende. Brugge Gent en Aalst. Gelegenheid tot baden te Middelkerke. OpgeletHerhaling der zangen, welke te Diksmuide zullen worden uitgevoerd eiken Zaterdag te 19.30 uur II in het Vlaamsch Huis. 2) in de zaal Volksverheffing, lokaal van tooneelbond Stillekens aan» De Minder gekende liederen «Vaarwel mijn Broeder» en «IJzerpsalm» zul len in de reeds vernoemde lokalen te erkrijgen zijn. De kaartenverkoop vordert snel. Bijna alle plaatsen zijn bezet. Wie meewil en nog niet voorzien is mag niet langer dralen, hij wende zich onmiddellijk tot een der bestuursleden. Het Verbond van VI. C. Vereenigingen om l 5 mm. om 16 1/2 uur. Supporters en liefhebbers, allen op post onderrichtingen of duide voorwaarden, doch zij mogen ze middel van nota s, omzendbrieven uitgaande van den Bij zonderen Dienst voor Plantenziekten. Art. 7. Het is verboden, op ieder tijd stip. levende coloradokevers op welke wijze ook. te vervoeren of te bewaren. Afwijkingen van de in alinea 1 ver melde bepalingen kunnen worden toe gestaan. inzonderheid voor wetenschap pelijke doeleinden. Art. 8. Het vervoer van aardappel loof. om welke reden of tot welk gebruik ook. is verboden. Art. 9. De beambten gelast toezicht te houd^^p het uitvoeren van dit be sluit. k'jll-n tusschen zonsopgang en zonsondergang, alle bebouwde gronden bezoeken waar zij hun aanwezigheid nuttig achten ter bestrijding van den co loradokever. Art. 10 De misdrijven tegen de be palingen van onderhavig besluit, zullen gestraft worden overeenkomstig de be palingen van de artikelen 5. 6 en der wet van 30 December 1882. op de ge zondheidspol itie der huisdieren. Art. 11 Onverminderd de plichten van de officieren der gerechtelijke poli tie en de bewijskracht hunner processen verbaal, zijn de inspecteurs, adjunctin specteurs en deskundige ambtenaren van den Bijzonderen Dienst voor Planten ziekten. de Rijkslandbouwkundigen en de Rijkstuinbouwconsulenten. bekleed met het recht van opzoeken, over gansch het grondgebied van het land. en van vaststellen bij processen-verbaal die be wijskracht hebben totdat het tegenover gestelde aangetoond zij. van de misdrij ven tegen de bepalingen van onderhavig besluit. Die processen-verbaal worden binnen de drie dagen overgemaakt aan den pro cureur des Konings. De hulpdeskundigen van den Bijzon deren Dienst voor Plantenziekten heb ben ook het recht tot opmaken van pro- cessen-verbaal in de hierboven aange- slechts aan het parket overmaken na o- verleg met den ambtenaar, aan wien zij ondergeschikt zijn Art. 12 De ministerieele besluiten van 10 April 1933 en 18 Mei 1936 worden ingetrokken. Art. 13 Dit besluit wordt van kracht vanaf zijn bekendmaking in het Staats blad. HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK Op 4 Augusti was 't vier en twintig jaar geleden dat België door Duitsch- land brutaal in de wereldoorlog werd meegesleurd. De sirenen hebben geflo ten er de klokken geluid om ons die tra giscbe uren nog eens te doen beleven Het gaat niet meer het pakt ons niet meer. Onze gedachten gaan meer naai de bange uren der toekomst dan naai die van het verleden. De eerste schoten zijn gevallen tus schen Rusland en Japan. Tot hiertoe wil men het nog altijd voorstellen als een gewoon grens-incident. Dat is natuur lijk niet waar. En 't moet zijn dat ze van beide zijden schrik hebben om een oor log te beginnen, zoo niet is oorlog onver mijdelijke uitkomst. De gevechten in China duren voort. De burgeroorlog in Spanje ook. maar schermutselingen worden er opgeblazen tot groote veldslagen. Vervolg op 't tweede blad. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten. Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inliehtingen 's avonds na 18 uur. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Niemand mag het me kwalijk nemen dat hij vandaag niet veel vindt in mijn hoekje. Is 't warm of is 't niet warm Ik ben uitgezweet drooggezweet, en de wilskracht en de gedachten zijn mei het zweet mee langs de poriën van de huid naar buiten gestroomd. Ik ware doodgaarne, na den zessen naar den Dender gaan plonsen. Maar 't kan niet zijn. De halve trouw- boek is beducht voor oneerlijke concur rentie en geeft orders die geen tegen spraak dulden. Als ze van haar leven met geen ser geant-majoor gevrijd heeft, kan ik niet peinzen waar ze het gehaald heeft i ik heb van alles geprobeerd. Gevraagd of ze wou meegaan. Ik zou beschaamd zijn moesten de menschen mij daar zien, zei ze. Gevraagd of ik de champetter dje in ons gebuurte woont, wou meevragen binst zijn vrije uren. Dwaze vent, zei ze, die |aan lang; daar niet als ze op dienst zijn. Waarom zouden ze gaan binst hun vrije uren. Jamaar, zei ik, in uniform kunnen ze toch niet gaan zwemmen. En moest er daar iemand aan 't verdrinken zijRze zouden nog verplicht zijn op eigen Hits- gevaar redder te spelen. Ik zou ik ook de daden van moed en zelfopoffering voor Achiel laten maar dat belet niet als ge een ander hem daar ziet afkoelen dat gc er jaloersch van zijt en ook van de occasie wilt profiteeren. Moest de champetter meegaan met mij, hij zou ook zwemmen. Ne champetter jaloersch van nen vent die in 't water ligt riep ze van de vliegen die in 't bier zwemmen ja Ik wil niet alles neerpennen wat ze uitgehaald heeft 't is te warm om te zagen. Bref, daar was geen lieven Heeren aan voor mij is 't langs den Dender verboden doorgang. Dat hebben de Ninoofsche juffertjes mij gelapt, zij die Ninove-plage, precies niet uit den grond gestampt maar uit het water gehaald hebben. Menigeen van die juffers is nu al een serteuse madame geworden. Ze denkt niet meer aan die pèchés mignonsr van haar onbezorgde jollige jeugd. Zij en de champetters zouden na den zessen eens langs het sas c-n den kleinen Dender moeten gaan wandelen. De champetters, om aan de menschen te doen gelooven dat ons samenleving nog over een greintje eerbaarheid be schikt en dat er voor een deftig mensth ook nog een plaatsje is in de wereld. Zij, om nen nasleep te zien van haar stoutmoediginitiatiefna-sleep die veel langer is dan de sleep van haar trouw- kleed. 't Is niet om ze wroeging te doen krij gen. 't Ware jammer moesten er rimpels komen in dat effen voorhoofd dat nog nooit moede is geweest van peinzen. 't Ware jammer moest er een weemoe dige trek komen rond dat lachend mond je. De masseur-manuccure-pedicure zou er te veel last mee hebben. 't is maar om haar te doen voelen dat er groote ernstige zware waarheden be staan die in haar klein hoofdje geen plaats vinden en die ze blindelings moe ten aanpakken van ((specialisten); net als de grillen van de mode die ze zonder verdere discussie aanvaarden van wege de specialisten van de mode. ...En in afwachting dat de stad een zwemkom heeft ga ik nog eens mijn plan trekken met moeder de vrouw haar waskuip. Reporter. vDE y 1 "l lV r V v a v.y

Denderklok | 1938 | | pagina 1