L Zalige JCoogdag Maria's Hemelvaart VL**MSCHE KERMIS I Twaalfde Jaar Prijs per nummer 35 centiemen. Ninove 14 Augustus 193i Zaterdag 13 Zondag 14 Maandag 15 Augustus 1338 ten voofdeele dep Paroehiale Wiepken. Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN in TELEFOON 345 Koepoortstraat, 10, P„stchekretening 1862.54 NI NOVE Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr, dikwijls te herhalen volgens overeenkomst /I Allen, zooveel als we zijn, hou den we van onze Moeder 1 De liefde van kind tot moeder is zóó natuurlijk, zóo algemeen en zóó vanzelfsprekend, dat velen niet eens verder nadenken over het hoe en het waarom dier genegen heid. We beminnen Moeder, en daarmee gedaan. 15 Oogst is de dag der Moe ders. Overal worden ze gevierd en gehuldigd. En 't mag wel ook! Als er ooit iemand hulde ver diend heeft dan zijn zij het in eerste plaats. Huide en dank om hun lijden en hun opoffering, hulde en dank om hun bezorg- heid en hun bekommernis, hulde en dank om hun voorbeeld en hun steun. Ja, wat we zijn en wat we heb ben, dat danken we naast God toch meest aan Moeder. Aan on ze aardsche Moeder en aan onze Hemelmoeder. En 't is die Hemelmoeder die vandaag inzonder en vooraf wordt gevierd bij het herdenken van den dag waarop Ze met ziel en iichaam ten Hemel werd op genomen, om eeuwig met haar Goddelijken Zoon gelukkig te zijn, en voor altijd de Koningin des Hemels te blijven 15 Oogst is de bekroning van de liefde die Jezus zijn Moeder toedraagt 15 Oogst moet ook een hoogtepunt zijn in onze lief de tot Maria. Waarom we Maria beminnen? Omdat ze onze Moeder is 'n Moeder die 't leven kent dat we leven moeten 'n Moeder die weet hoeveel gevaren ons bedrei gen en hoe zwak wij zijn 'n Moeder die zelf doorheen lijden en beproeving ten Hemel is ge gaan 'n Moeder die ons nooit in den steek zal laten waar we om hulp vragen 'n Moeder die ons helpen kan en zal daar Ze is de Medeverlosseres en de Smee- kende Almacht, 'n Moeder die schoon is bovenmate,en die goed is, onzeggelijk goed Ja, 't feest van Moeder vieren we mêe Moeder willen we hul digen en genoegen doen En wat zal haar aangenaamst zijn, en welk geschenk zal ze liefst aan vaarden Ze raad het zelf Ma ria heeft liefst wat haar Zoon meest eert en ons best aan Hem doet gelijken En wat is dat De H. Communie en de H. Mis. De H. Communie waarin we in Jezus omvormd worden, de H. Mis waarin we ons met Jezus aan God opdragen en aanbevelen. En wat nog Onze deelname aan den triomftocht van Maria. Door aan de processie J Als we kunnen gaan we zelf mee Min stens bevlaggen en versieren we onze huizen bij 't voorbijtrekken van het H. Sacrament. Dat verwacht Moeder van ons wat- zullen wij doen NINOVE Katholieke Vlaamsche Volkspartij. Af. Ninove ONZE KANDIDATEN Het Directorium van K. V. V. Afd. Ninove, heeft de eer hierbij de lüst voor te dragen der Katho lieke kandidaten voor de aan staande gemeenteverkiezingen 1De Clercq Joief, Senator. 2. Walckiers Jules. 3. Fransman Karei. 4. Keymeulen Leopold 5. De Schepper Achiel 6 Prové Karei 7. De Cooman Adolf 8. De Vleminck Petrus 9 Fransman Henri 10. De Muyter Jozef 1 1Kieckens Arthur 12. Blondiau Maurits 1 3 De Coninck Gustaaf Wij hopen dat deze bij de be volking gunstig zal onthaald worden. Het Directorium HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK Nu mag er werkelijk gesproken wor den van opklaring aan den politieken hemel in Europa en de wereld door. Het oorlogsgevaar mag aanzien wor den voor voorbij. Alle moeilijkheden zijn niet uit den weg* maar het blijkt dat niemand ooi- log wil. Japan dat zich zoo hooghartig blijft aanstellen tegenover China is een lainmeken tegenover Rusland. Duitschland heeft zich laten gezeggen dat het geen vinger mag uitsteken naar Tcheco-Slowakye. De Spaansche warboel gaat voort van beide kanten gesteund door landen die er politiek profijt willen uithalen, maar een oorlog is het hun niet waard. Evenmin kunnen de gebeurtenissen in Palestina een wereldconflict ontketenen Elders is het betrekkelijk stil. Ook in België Alle partijen zijn de gemeenteverkiezingen aan het voorbe reiden Van rechts en links bereikt ons het nieuws dat K.V.V. flink werk levert en veel presteert om oude veeten uit den weg te ruimen en paal en perk te stel len aan de persoonlijke rivaliteiten. Overal gaat het nog niet. Om te trou wen moet ge met twee zijn en er zijn nog altijd menschen die een hoogen dunk hebben van zich zelf als ze «neen» zeggen. Maar onder den druk der christelijke Vlaamsche opinie die een einde wil zien komen aan twist en tweedracht waar door het bestaan zelf van onze Vlaam sche cultuur in 't gedrang komt zullen de azijnbrouwers het wel moeten aftrap pen, willen ze niet aan wal gezet wor den. in de prachtige lokalen der Parochiale Scholen der St. J oris- en. Koepoortstraat te 18 uur te 16 uur te 1 5 uur Komt zien - liooren - smaken. Het Verbond van Vlaamsche Cultureele Vereenigingen, roept alle Vlamingen uit Ninove en omgeving op tot deelname aan de XIX IJZERBEDEVAART weike op Zondag 21 Oogst doorgaat. De reis geschiedt uit Ninove per autccar 2 cars Schikkingen Vertrek 's morgens te 6.30 uur aan het Stadhuis. De reis gaat over Oudenaarde. Ingelmunster, Roeselare. Vertrek te Diksmuide te 14 uur. Terug over Nieuwpoort. Oostende, Brugge Gent en Aalst. Gelegenheid tot baden te Middelkerke. Opgelet Herhaling der zangen, welke te Diksmuide zullen worden uitgevoerd eiken Zaterdag te 19.30 uur 11 in het Vlaamsch Huis. 2) in de zaal Volksverheffing, lokaal van tooneelbond Stiliekens aan De Minder gekende liederen Vaarwel mijn Broeder» en «IJzerpsalm» zul len in de reeds vernoemde lokalen te verkrijgen zijn. De kaartenverkoop vordert snel. Bijna alle plaatsen zijn bezet. Wie meewil en nog niet voorzien is mag niet langer dralen, hij wende zich onmiddellijk tot een der bestuursleden. Het Verbond van VI. C. Vereenigingen Te Ninove zal dat natuurlijk laatst van ai gebeuren want de azijnbrouwe- rij wordt hier van generatie tot gene ratie overgeleverd gelijk een apostelij- ke traditie LANDBOUWBELANGEN Wat er in Augustus dient gedaan. 1. Nu nog zaait men rapen, wortelen en incarnaatklaver of roode top. Op late stoppels passen vroege varië teiten van rapen, zooals de zesweken- raap. de vroege van Auvergne en de Hollandsche. Begiet net stoppeliand. bestemd voor de teelt der rapen, met veel beir. en geef daarenboven per hectare 350 tot 400 kg. superfosfaat en 100 kgr.chloorpotasch en ploegt alles onder op een diepte van na genoeg 15 centimeter. Geef daarenboven voor het zaaien 200 tot 300 kgr. ammoni- aksulfaat en eg zorgvuldig onder. Aan de wortelen zal men per hectare 350 tot 400 kgr. superfosfaat toedienen met 125 tot 150 kgr. ehloorpotasch en goed onderploegen. Voor het zaaien strooit men nog 2C0 tot 300 kgr. amm<- niaksulfaat zoo diep mogelijk onderge- egd. Aan de incarnaatklaver passen best per hectare 400 kgr. superfosfaat, en 400 kgr. sylvinietkainite. zorgvuldig onder gewerkt. Voor het zaaien zal men 100 kgr. ammoniaksulfaat aanwenden en on dereggen. 2. In de Oogstmaand wordt er gezorgd voor winterspinazie, koornsalaad en ker vel. die men best zaait op gronden waar op men erwten of boonen heeft ge kweekt. en die derhalve rijk zijn aan stikstof. Om loonende opbrengsten te verkrij gen moet men voor het zaaien per are 4 tot 5 kgr. superfosfaat onderwerper alsook 3 tot 4 kgr. potaschsulfaat en 3 tot 4 kgr. ammoniaksulfaat. 3. Thans ook dient er gedacht aan 1 et aanleggen van nieuwe aard bezie velden. Voor het planten zal men den gre; d vruchtbaar maken met ontbonden stal mest. zorg dragende deze bemesting aan te vullen met 400 tot 500 kgr. superfos faat en 300 tot 400 kgr. ammoniaksul faat. alles licht ondergeploegd. 4. Met het oog de hoeveelheid groen- voeder voor den winter te vermeerde ren is het geraadzaam witten mosterd te zaaien die. na 6 a 7 weken een tame lijke opbrengst geeft die voordeelig werkt op de melkafscheiding en daaren boven gretig door de dieren geeten wordt. Als bemesting geve men per hectare 200 tot 300 kgr. ammoniaksulfaat. 200 tot 250 kgr. superfosfaat en 100 tot 125 kgr. ehloorpotasch. De minerale meststoffen worden on dergeploegd en het ammoniaksulfaat voor het zaaien ondergeegd. 5. Op de afgegraasde weiden zal men per hectare 200 kgr. ammoniaksulfaat uitstiooien en ondereggen: dat is zeer voordeelig voox 't hernemen van de groei van het gras. en laat toe de dieren tot einde November een volledig voedsel te bezorgen. Dixi. KLOKKEKLANKEN ijl Er is geen menseh in heel Nino- ve. die nu niet op voorhand wist Vg" waarover dat ik ging schrijven. 1 Geen mensch of 't zou natuur lijk moeten zijn dat hij in dit en acht dagen nog niet ééne keer langs de Sta tiestraat gepasseerd is. Want in de Statiestraat, of beter ge zegd op den hoek van de Statiestraat en de Weggevoerdenstraat, hebben ze daar nu een monument gezet dat in alle opzichten VV iiü rdig is van Ninove De Statiestraat was tot hiertoe een der- straten van de stad die tot hiertoe nog tamelijk ongeschonden gebleven was.Als een vreemdeling van de Statie kwam. dan moet zijn eerste indruk van Ninove. naar mijn gedacht, nog van de slechtste niet geweest zijn. Hij kwam immers di rect in een schoone breede straat, en zoolang hij op net voetpad bleef, ris keerde hij toch maar weinig van zijn been te breken. Maar de Maatschappij van den Elec- triek heeft er nu eindelijk eens anders over beslist. Ik zeg de Maatschappij van den Electriek. Want die doet hier toch al wat ze wil met onze stad. Er is daar nooit ne keer iemand die haar zal zeg gen dat ze dit of dat niet mag doen. of Vervolg op "t tweede blad. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Pietje de dood zou mij leelijk moeten te pakken hebben om te beletten dat ik uit mijn kist zou kruipen om die sjam- toeters achterna te zetten Reporter. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Als ik zal dood zijn zullen ze mij tus- schen vier witte planken steken en na een dienstje van barmhartigheid in de gasthuis-kerk, met de voeten vooruit ge lijk iedereen, naar 't kerkhof dragen. Daar zullen eenige familieleden bij zijn en de redacteurs van de Denderklok En 't is best zoo. Ik ben dees week als reporter naar een begrafenis twee of drie geweest. Maar nota bene die man met zijn fo totoestel dat was ikikke niet. (k heb veel schooner manieren in de kerk. Niet dat ik hem zoo particulier veel te verwijten heb want er waren er daar veel zonder schoone manieren. Tusschcn een rijke kerkelijke begra fenis en een civiele is er al niet veel verschil. De doode die daar onder het baarkleed ligt zou moeten de hoofdrol zijn van het draina. Maar de acteurs rondom hem spelen allemaal comedie en hij geraakt vergeten. Daar zijn daar eenige familieleden, die waarachtig verdriet hebben en eeni ge zeldzame oudjes en nog eenige zeld zame principiëele jongeren die komen bidden voor den doode. Al de rest is comedie. Ze zetten een gelegenheidsgezlehtje Ernstig en bedrukt als ze naar de fa milie kijken vriendelijk, gemeenzaam of stijf voornaam volgens de kwaliteit van het persortnage dat ze begroeten. En het eene is zoo gemeend ais het an der. Ze komen niet voor den doode ze ko men voor zichzelf om gezien te zijn. De eenen moeten gezien zijn door de familie de anderen door het volk. De offerande, die door de H. Kerk be doeld was als een meer actieve en dus meer verdienstelijke deelname aan het Sacrificie dat voor den doode opgedra gen wordt, is niets meer dan een défilé waarvoor ze hun handschoenen aantrek ken om voornaam te doen en als zij die bij toeval tehuis hebben laten liggen gaan ze bij een kennis er een leenen, !n afwachting van het défilé staan ze een praatje te slaan, op hun hielen te draaien, nemen une pose avantageu- se >i of staan voor hun stoel beurtelings op hun teenen en hun hielen, kwestie van den tijd dood te krijgen. Niets dat voornamer staat dan te ge baren dat ge haastig zijt. Wie voor een half uur, in beperkten vriendenkring, stond te klagen dat het nooit zoo erg was dan nu en dat er niets te doen is, loopt na het défilé haastig de kerk uit zoogezegd naar andere bezig heden Op zeker oogenblik werd ik be schaamd dat ik bijna alleen was met de lijkbidders om tijd te hebben en ik was ook te wege weg te gaan gelijk zoovelen die van hun leven nog niets gedaan heb ben en die nooit iets zullen doen, gelijk zooveel leeraars en studenten met ver- lot. Er zijn menschen bij wie de werk lust verbazend is. Ze komen mee tot aan de kerk, loopen rap wat werken, komen juist in tijds voor het défilé, werken met de ellebogen om bij de eersten te zijn, loopen weer naar hun bezigheden en staan daar terug voor het uitgeleiden naar het kerkhof. Natuurlijk moet uw bezigheid daar voor dicht bij het kerkplein liggen en ik kan er nog altijd geen kop aan krij gen waar die bureelen en werkhuizen daar allemaal staan. Neen hoor, ik ga onopgemerkt naar mijnen put. Moesten ze rond mijn stoffetijk- over schot zooveel drukte komen maken,

Denderklok | 1938 | | pagina 1