k Naar welke School laarlijksehe Bedevaart Inhuldiging van het Clubvaandel. Muziekoptocht. naar O. L. Vrouw van Lourdes TE OOST ACKER PAUL DE MONT Twaaitóe Jaar iV 34 Prijs per nummer 35 centiemen. Ninove 58 Augustus op DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1938, 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, Postchekrekening n' 1862,54 NINOVE Handelsregister Aalst nr 1093_ Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens SUPPORTERSCLUB VAN F. C. NINOVE DE GROEN-ZWARTVRIENDEN Het groot verlof loopt ten ein de... Menige kinderen hebben vaarwel gezegd aan hun mees ters en klaslokalen omdat hun schoolplicht uit is, doch een aan komende reeks kinderen van 3 en 6 j. oud zullen de schoolban ken gaan bezetten. Een gewichtige en streng ver antwoordelijke periode voor de ouders treedt in... Gewicht peri ode van 9 of 6 j. lang voor de kin deren, omdat zij gedurende die reeks jaren, moeten gevormd, opgevoed en onderwezen worden op een methodische wijze... verantwoordelijke periode voor de ouders, omdat zij over het recht en den plicht beschikken hun kind toe te vertrouwen aan personen, die de plaats zullen in nemen van hen zelf, en als chris ten gesproken, de aardsche me dewerkers worden van God, die het leven geeft en tot wien we allen moeten terugkeeren Moeders en Vaders, U moet dus nu kiezen naar welke schooi gij uw kind gaat sturen. Om U te helpen wil ik U eeni- ge opwerpingen, welke men soms hoort, klaar maken In de ge meentescholen of in den Ecole Moyenne, leeren ze meer. Zulke praat kan men enkel aan oningewijden of ongeletter- den wijsmaken. Ziehier waarom. Alle scholen welke gesubsidieerd worden door den Staat, en waarvoor wij alle maal betalen, hetzij wij Katho liek, VI. Nationalist, Liberaal of Socialist zijn, moeten hetzelfde programma volgen. De schoolwet schrijft alle vakken voor welke moeten onderwezen worden, dus zoowel voor de school op den Vestbarm, Koepoort, Burchtdam College en Klooster als voor de scholen op de Kaai. Hetgeen moet aangeleerd worden ttz. de stof welke in het kinderhoofd moet geprent worden is overal dezelfde. De schoolopziener be zoekt al de klassen te Ninove, dus hetzelfde program en dezelf de inspectie. Waarom dan al die verschil lende scholen Heel eenvoudig, omdat in de gemeentescholen enkel vakken onderwezen worden, voor ons le ven hier op aarde en dat er in de Katholieke scholen, bij al die an dere vakken nog catechismus, Gewijde Geschiedenis en liturgie onderwezen wordt. En E. H. Onderpastoor komt daar toch ook Wel ja, alle weken één uur, wat kan hij daar komen zeggen of overtuigen op zooveel tijd In de katholieke scholen krijgen de kinderen alle dagen een uur meer onderwijs. Daarbij, in onze scholen worden de andere vak ken bekeken door een christelij ken bril. In een klas moet er een godvruchtigen geest hangen, zooals in een pasteibakkerij een pateekenslucht. Ten andere, waarom doen een groot procent der liberalen hun kinderen naar pensionaten of colleges van Paters Jesuieten en Broeders Waar hebben het grootste deel der tegenwoordige leiders hun onderwijs en opvoe ding genoten p In de katholieke scholen. Luister eens wat de liberaal, dokter Nolf, oud-minister van Openbaar Onderwijs geschreven heeft Het beste bewijs dat de gemeenteschool niet de aange wezen schooi is voor iedereen, ligt in het feit dat honderddui- zende kinderen naar katholieke scholen gaan. Op 1 October 37 bevond de meerderheid der kin deren zich in de vrije (katholie ke) scholen. Een socialistisch onderwijzer, Bracops, secretaris van de Cen trale van Socialistisch Onderwij zend Personeel, dierf in 1932 schrijven, dat Zijn kinderen toe vertrouwen aan de scholen der klerikale partij, hen overleveren is aan de meest venijnige vijan den van den menschel ij ken voor uitgang, dat is elke verstandelij ke ontwikkeling belemmeren enz Hierop geef ik enkel het volgend feit tot antwoord en ter overwe- ging. Om in de militaire school bin- nen te geraken,is er een ingangs examen vereischt. Hier za! men niet kunnen zeggen dat er van katholieke zijde gefoefeld kan worden. Van 1930 tot 1936 heb ben zich 707 kandidaten aange boden waarvan er 375 zijn gelukt Op die 375 kwamen er 35 uit de atheneums, 36 uit vrije onzijdige onderwijsgestichten en 304 uit Katholieke gestichten en kolle ges. Ouders, zijn deze cijfers niet sprekend genoeg p Waar ligt de toekomst van uw kind p In de Katholieke scholen. Wat heeft Marcel Sembat, Fransch socialistisch kamerlid, niet verklaard p Het kind on derwijzen zonder hem het geloof te leeren, dat is hem het geloof ontnemen. Ja, maar in plaats van gods dienst onderwijst men zedeieer. Zedeleer zijn wetten door men- schen uitgevonden, en die gaan te niet Leefregels steunend op eergevoel of op samenhoorig- heid houden niet. Braaf zijn, va der en moeder eerbiedigen, te vreden zijn met één vrouw, niet stelen, niet vloeken, niet moor den, dat alles om zijn evennaaste dat'is te belachelijk; enkel en alleen omdat we eens reken schap zullen moeten geven als we sterven zullen. Hoevelen dur ven er sterven zonder priester Heeft de oud-voorzitter der li berale partij Emiel de Laveley niet gegegd Zonder het ge loof in God en de onsterfelijk heid der ziel, mist de zedeleer eiken grondslag en elke overtui gingskracht.» ZONDAG 28 AUGUSTUS 1938, om 13 1 /2 uur ^ppo rle^Tene'fhebl^rs worde7^vriendelijk uitgenoo- Feestdag van 0. L. Vrouw Geboorte Vertrek uit Ninove per autobus te 1M5 u. - terug uit Ooetacker te 18,30 u. tathrijvi'g w"'den E. H. VAN SMPE. Steenweg op Denderhautem.Ninove. Ouders, stuurt uw kinderen naar <je katholieke scholen, waar ze een flink onderwijs, een sterke vorming en goede opvoeding zul len aenieten, waar ze zullen voot bereid worden voor 't leven met een leering die reeds negentien eeuwen kop biedt aan alle dwaal- leeringen en waarvan i anie ^.egt Een leering die belet heeft dat de wereld een plaats van verderf en moordenaarshol wordt en waarvan de Katholieke Minister March getuigt «Aan den lijve heb ik ondervonden welke bron van levensgeluk het kristelijk onderwijs is HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK De afgeloopen week is er weer een aonder geschiedenis. Geschiedeniskens zijn er wel maar geen van zulk belang dat ze een doorslaande invloed hebben op den internationalen toestand. In China vechten ze voort en 't kan zoo honderd jaar duren als het wil. In Palestina is "t geen oorlog t is maar moorden. In Spanje winnen ze van beide kan- ten. Al het belang gaat naar deTcheco Slowaaksche kwestie en de niet-inmen- ging in Spanje. Die twee punten zijn onderling zeer verbonden al schijnen ze met malkaar geen de minste betrekking te hebben. Maar de internationale politiek kent I dezelfde kronkelwegen als het gekon- kelfoes van boerenpolitiek. Admiraal Horly, regent van Honga- rve is met zijn madame naar Duitsch land gereisd. Welk het resultaat zal zijn weten we nog niet. Zal het Hongarve meer in de greep van Duitschland werpen of is hij heel beleeid gaan zeggen dat ze er in I Duitschland niet te veel mogen op tel len 7 't Zal later uitkomen. In Frankrijk is er gedeeltelijke mi- nistrieele crisis geweest. De ministers moeten daar nog altijd zeggen dat de oorlog niet onvermijdelijk isze zijn blij omdat generaal Vuillemin goed ont vangen is in Duitschland omdat alle teekens van ontspanning welkom zijn en toch blijft het Land in beroering en is er werkstaking als er duchtig zou moeten gewerkt worden aan de Lands verdediging. In België hebben we de Ijzerbede vaart gehad. Ze groeit nog van jaar tot jaar aan. En alle pogingen van offici- eele zijde om ze klein te krijgen zijn ijdel. Noch het hatelijk optreden der gen darmen van vroeger jaren noch het hatelijk gedoe van den Belgischen vlie genier die ons te weinig waard is om hem te vernoemen noch al de pogin gen om de massa naar Nieuwpoort te trekken hebben mogen baten. Sommige menschen en sommige dag bladen brouwen azijn omwille van de rede van prof. Daels. Niet iedereen is zoo bitter gestemd als professor Daels. Niet iedereen heeft zooveel meege maakt als professor Daels. Het eene temperament is het andere niet en bij slot van rekening heeft België een beetje ander manieren ge kregen. het klopt het nog altijd zijn «mea culpa» niet op zijn eigen borst maar op den rug van Vlaanderen ALLE VERZEKERINGEN 8 Burchtdam - NINOVE Opvolger van wijlen M. ALBERT DE MONT Agent van de Belgische Maatschappij van Algemeene Verzekeringen (A. G.) de betrouwbaarste maatschappij van het land Telefoon 319 Een polis A. G. is een goudwaarde Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden Fiskaai recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Moet ik het voort opsommen Oh kom laten wij die leelijke, hartelooze hatelijke wereld op zij liggen en kijken naar het lichtpunt in de duisternis on ze schoone jonge families waarin een christen jongen en een christen meisje de hand in malkaar hebben gelegd en moedig door het leven stappen met hoe meer kindjes hoe liever. Om hunnen 't wille zal Sodoma niet vergaan Reporter De Jezuiten Pater Lemaire schrijft ellen lange artikels over het angstwek kend geboortevraagstuk. Hij doet dat trouwens ieder jaar. En het helpt juist niets. Wij staan al le jaren een trapke dieper op weg naar den dieperik. De menschen lezen het niet. Of ze iezen het wel en laten de op lossing van het vraagstuk aan anderen over. De goede pater is als de stem eens roependen in de woestijn En daarbij wat geeft dat, dat er sol daten te kort zijn In Rusland, in Chi na, in Spanje, zijn er al bataillons van meisjes-soldaten. Als er jongens te kort zijn moeten de meisjes maar marcheeren. Als er zal kwestie zijn van soldaatje spelen met gemengde rollen, zuilen de schachten er nog zoo gaarne bij zijn En wat geeft dat, dat er over vijftig jaar tc weinig jongeren zullen zijn om voor de ouden te werken Over vijftig jaar zijn wij allemaal dooden zij die overblijven kunnen maar hun plan trekken... De menschen zijn brutaal ikzuchtig. Zij dienen noch God, noch Vaderland, noch samenleving, noch familie; zij die nen zich zelf Hun eigen persoontje telt en van de rest telt maar juist wat hun persoontje dient. Alles staat op zijn kop. De samenleving zou moeten zijn een wederzijdsch hulpbetoon van alle men schen. Ze is anders niet dan een samenorde- ning van ikken die malkaar exploi- teeren. De leugen heeft de kinderbeperking in de wereld gebracht. Kinderbeperking brengt geen wel- stand, geen beter leven, geen aangena mer en gezonder leven voor de vrouw, geen schooner milieu voor de opvoeding der kinderen. De ondervinding leert dat het ver keerd is. De samengeordende ikzucht belet dat de waarheid doorbreekt. De industrie van het vermaak ziet in het kind zijn groote concurrent en doet het onmogelijke om het kind te weren. Daarom viert de onzedelijkheid hoog tij in de vermaakindustrie. Waar zijn de dokters die campagne voeren tegen kinderbeperking? De clienteel hoort het niet gaarne; en wat hij niet verdient aan hei kraam bed vindt hij dubbel en dik terug in de operatiezaal. Rijke menschen, en maatschappijen bouwen huizen liefst appartements francais» waarin alles, maar alles voor zien istot de kamer van het schoot hondje toeenkel de kinderkamers zijn er vergeten Huisgezinnen met veel kinderen vin den geen huis te huren. Rijke menheeren en rijke madamen, zelfs van dat soort dat alle dagen in de kerk zit zoeken ménage sans enfant» de vrouw als meid, de man als hovenier en chauffeur. Komen er kinderen ze vliegen buiten met vader en moeder mee. Jonge heeren met schoone fortuin, schoon positie en goede gezondheid, dus goed geëquipeerd om het leven in te gaan maken jacht op de eenige erf gename. Meisjes uit kroostrijke gezin nen die veel beter geschikt zijn voor haar rol van huisvrouw en moeder mo gen opschieten voor zaad De appel mag nog zoo dik zijnais hij in veel stukjes moet is het brokje te klein

Denderklok | 1938 | | pagina 1