Ëlö Het algemeen belang Zondag WIJDING en INHULDIGING Ninove li September IWW 1938 Twaalfde Jaar iV 56 Prijs per nummer 55 centiemen. -M det* Parochiale Meisjesschool 'f J Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, Postchekrekening nr 1862,54 NINOVE Handelsregister Aalst nr 1093 In alle domeinen van de mensehelij- ke aktiviteit is het waar dat het alge meen belang het particulier moet pri meeren. De voorrang moet altijd ge schonken worden aan wat de gemeen schap dient liever dan. ten koste van het algemeen belang, de particuliere intres ten te zien behartigen. Indien deze regel zeer wijs is en waar voor de kleinste gemeenschappen, zoo als de familie, zoowel als voor de groot ste, indien hij van zelfde toepassing is zoowel in het privaat leven als in het publiek leven, dan toch is er geen ter rein waar hij meer in acht zou moeten genomen worden dan in de politiek.Van laag tot hoog in de politieke organisatie zou deze regel met de meeste nauwge zetheid moeten toegepast worden omdat de politiek precies het behartigen van de gemeenschappelijke belangen moet zijn. Bij het naderen van de gemeentever kiezingen zal het niet ongepast voorko men dat we daar nadruk op leggen. De gemeente is een politieke groepee ring van menschen die op een klein grondgebied samenwonend onder een vrij verkozen bestuur een zelfde toe komst voorbereiden. Zeker deze bepa ling is niet de volledige omschrijving van wat een gemeente, en namelijk een gemeente in België is. maar het volstaat dit element uit een volledige omschrij ving aan te halen om te wijzen op de medewerking welke door de leden van deze kleine gemeenschap, door de kies- berechtigde burgers, verleend wordt aan den opbouw van de toekomst van de ge meente. De kiezers worden opgeroepen om hun voorkeur uit te spreken bij het aanwij zen van de gemeente-beheerders, van de gemeenteraadsleden. Zij moeten oor- deelen, kritisch oordeelen. over de kwa liteit van dezen die zich aanbieden om de belangen van de gemeenschap te die nen. En daar rijst een eerste vraag wel ke de verstandige kiezer zal stellen voor aleer zijn keus uit te drukken Zijn die kandidaten, of, is die kandidaat bevoegd en bereid om de belangen der gemeen schap te dienen zijn zij. of, is hij bereid zijn eigen belangen of deze van ver wanten of vrienden, terzij te schuiven daar waar de belangen van de alge meenheid. of van een aanzienlijk deel van de gemeenschap, zulks mochten eischen. Laat ons het belang van deze vraag niet onderschatten. Het is onmogelijk dat een gemeenteraadslid dat eerst aan zijn eigen intresten denkt, goed werk zou kunnen verrichten voor de gemeen schap. En het is dan ook onmogelijk dat dergelijk persoon met reden aanspraak zou mogen maken op het vertrouwen van de kiezers. Dat vertrouwen wordt door hem verraden. Hoe droef is de geschiedenis van som mige kleine plattelandsgemeenten waai de opeenvolgende besturen geen andere bekommernis schijnen te hebben dan de tegenpartij kwaad aan te doen en de lakens onder vriendjes alleen uit te dee- len. Hetzelfde gebeurt ook wel, hoewel meer bedekt of min opgemerkt, in klei ne en groote steden, want de kiezer is over 'i algemeen te weinig kritisch in zijn oordeel over de lijsten of over de kandidaten en het gebeurt ook in kleine steden dat zulke kandidaten die alleen maar aan zichzelf denken, steeds op nieuw verkozen worden, 't Is spijtig Over de bevoegdheid van de kandida ten valt ook niet lichtzinnig heen te stappen. Wij geven gaarne toe dat het monopolium van goede bestuurskwali teit niet rust, in handen van de afgestu deerden. Gezond oordeel, rechtschapen heid en wilskracht vallen soms meer te prijzen dan boekenwijsheid. Maar in dien wij het hebben over de bevoegd heid van de kandidaten dan willen wij van hen verwachten dat zij juist die groote gaven van gezond oordeel, recht schapenheid en wilskracht zouden heb ben en des te beter zal het zijn indien zij bovendien nog mogen steunen op een gevoimde geest en gezonde ervaring. Alleen wanneer deze hoedanigheden sterk aanwezig zijn in een gemeentebe stuur, alleen dan mag het vertrouwen heerschen omdat, naar het vermogen, de toekomst goed zal worden voorbe reid. Hier ook willen wij nog wijzen op een aspect van het algemeen belang. Het is geen wijze bestuursraad, alleen maar te behouden wat is en te laten vlotten wat vlot. Gewoonweg mogen we zelfs zeggen dat een gemeentebestuur, dat een burgemeester of een schepen die nooit zou tusschenkomen. die nooit geen initiatief zou nemen, die maar altijd de zaken hun slakkengang zou laten gaan. dat zulk een beheerder veeleer een laf aard is dan een voorzichtig bestuurder. De politiek is zoo ondankbaar dat het misschien gemakkelijker en op kies- plan gesproken voordeeliger kan zijn aldus te handelen, toch is de plicht an ders. Plicht is het. het algemeen nut voor oogen te houden en plicht kan het zijn te durven getuigen dat het particulier belang bij slot van rekening nog beter zal gediend zijn door het betrachten van het algemeen nut al was het dan ook. tijdelijk, ten koste van het particulier nut. Hier raken wij een ander delicaat punt. namelijk wat moet de kiezer denken over een populaire kandidaat. Maar dat is een ander historie. Zeggen wij alleen maar dit de jacht op populariteit is zoo tegenstrijdig met het algemeen belang als de jacht op persoonlijke profijtjes. Deze gebeurt om de centen, d'ander om den hoogmoed. Zij staan allebei in dienst van het IK, Deze enkele overwegingen over de be- teekenis van de verkiezingen en over den plicht van den kiezer om door zijn keuze mee te werken aan het algemeen belang volstaan voor vandaag. Wij besluiten dat de kiezer na rijp overleg wel zal bevinden dat de rol van gemeenteraadslid in geweten moet ver vuld worden en dat de katholieken een zwaardere verantwoordelijkhend opne men dan gelijk wie. Indien zij met volle verantwoordelijkheidsgevoel hunne taak willen vervullen dan zijn zij ook meer dan wie ook. het vertrouwen van de kiezers waardig. STEMT KATHOLIEK ONZE KANDIDATEN De Clereq Joxef, Senator. Walckiers Jules. Fransman Karei. Keymeulen Leopold De Schepper Achiel Prové Karei De Cooman Adolf De Vleminck Petrus Fransman Henri De Muyter Jozef Kieckens Arthur Blondiau Maurits De Coninck Gustaaf 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK De zenuwen van gansch de wereld staan gespannen. Alle aandacht is ge richt op Praag Praag en Nurenberg. Te Praag zit het Landsbestuur van een klein land te zweeten. Te Nurenberg staat de oorlogsgod met gekruiste armen uit de hoogte de we reld te bekijken. En iedereen vraagt zich angstig af zal hij de wereld in brand steken ofte niet Gansch de hatelijkheid van de moder ne philosophie komt hier aan het licht De oude katholieke theorie van het Recht dat de uitdrukking is van den onveranderlijken Wil van het Opper wezen en waarvoor alle menschen en alle volkeren gelijk staan, is verworpen Het recht is nu de wil van de uur namiddag door ZIJN EXCELLENTIE M9r COPPIETERS Bisschop van Gent. De Blijde intrede in de parochieder eerwaarde Zusters van Maria Onbe vlekt Ontvangen, uit het Moederhuis van Aspelare. die ook de school besturen Het Christen volk der streek is uitgenoodigd tot de plechtigheid. Het Schoolcomiteit. macht Hij die de macht bezit wil en zijn wil is recht. God is afgezet er komt een mensch in zijn plaats beschikken over het lot der mensehneid. En zeggen dat er duizenden christene menschel, zijn die zonder van boe of ba te weten aansluiten bij de partijgangers van het moderne autoritair stelsel die verontwaardigd zijn als de bisschop pen zoo'n theorie veroordeelen en die zeggen dat de bisschop 'nen boer is Wellicht brengt de totalitaire leering ons oorlog. De oorlog brengt ons onver mijdelijk communisme. Zij die zichzelf aanstellen als redders der samenleving zijn haar bekwaamste doodgravers. Oorlog ofte niet, blijft de angstwek kende vraag. Al het vechten in China en Japan telt daarbij niet. De woelingen in Palestina ook niet en het gaat bijna onopgemerkt voorbij dat de opstandelingen daar kun nen gebruik maken van ondergrondsche mijnen die de Engelsche soldaten in de lucht laten vliegen wat klaar en dui delijk bewijst dat er daar ondergrond sche buitenlandsehe tusschenkomst is vanwege bevriende naties die En geland willen pootje trekken. 't Is eenvoudig crimineel Ovet de Binnenlandsche politiek moe ten wij niet veel vertellen. De kletsen van minister Marck zijn de klinkendste gebeurtenis der week. Dat is ook weeral modern en De- grelle heeft er leute om. Als er ooit ie mand de geleerde methode op zijn meis jesgezicht toepast .vinden ze hem niet meer. De kiesmaneuvers gaan aan den gang. Daar willen wij niet bij stil blijven. Kiesmaneuvers en kiesbeloften hou den gewoonlijk hetzelfde percentage waarheid in LANDBOUWBELANGEN De Bemesting der Stoppelrapen. De stoppelrapen verlangen evenveel voedingsstoffen als de andere knolge wassen. Daar de hoofdvrucht, de toe gediende meststoffen voor het grootste gedeelte uit den grond getrokken heeft, is het steeds voordeelig een afzonder lijke bemesting toe te dienen voor het zaaien der stoppelrapen. Onmiddelijk na de hoofdvrucht, moet men 200 tot 300 Kg. chloorpotasch en desnoods ook 200 tot 300 Kg. superfos faat per hectare uitstrooien. Deze be mesting, en voornamelijk de hoeveel heid van 200 tot 300 Kg. chloorpotasch zal de opbrengst sterk vermeerderen in voedzame en gezonde rapen. Inderdaad, zooals de knolgewassen hebben de rapen grootepotaschbehoef- ten. Deze behoeften zijn des te grooter omdat de rapen op weinige weken tijd hun wasdom moeten voltooien en de meeste gronden arm zijn aan opneem bare potasch. De rapen hebben ook stikstofmesten noodig. maar de stikstof wordt meesten deels onder vorm van aal of beer in ge noegzame hoeveelheden aan den grond teruggegeven. Bij middel van de ploeg worden de meststoffen ingereden, en daarna vol gen de noodige eggingen en rollingen om den grond losser te maken. Het zaai en mag dan zoo vroeg mogelijk geschie den. EET MEER ASPERGES. De asperge is een fijne, lekkere en smakelijke groente, die tal van genees kundige eigenschappen bezit trouwens zij wekt den eetlust op, is bloedzuive rend en daarenboven urineafdrijvend. Maak er dus meer gebruik van vooral dan wanner zij in groote hoeveelheden op de markt wordt gebracht, en in het bereik van iedereen valt. Verwaarloos dan ook niet ze als conserve te bewa ren ze zal uwen eetlust prikkelen, en voordeelen pleiten dus voor meer ver bruik maar om dat doel te bereiken moet men zorgen voor producten van eerste hoedanigheid, die men alleen kan oogsten door uitsluitelijk gebruik van zaad dat voortkomt van planten die alle gewenschte eigenschappen vereenigen en door een doelmatige bemesting toe te passen. Het lijdt geen twijfel dat een verstan dige bemesting grooten invloed uitoe fent en op de hoeveelheid en op de hoe danigheid van de asperges. Inderdaad de meststoffen wakkeren den groei aan en verhoogen dusvolgens de opbrengst van den anderen kant zijn de asperges beter van smaak en witter van kleur en ze bewaren ook veel langer. Do* oijn trouwens factoren waar mee diem rekening gehouden. Zoo de asperges vezelachtig zijn. en de loten moeilijk los komen bij het uit steken. is dat een klaar bewijs dat de voeding onvoldoende is. Een gewone opbrengst ontneemt aan den grond per hectare 125 kgr. stikstof. 80 kgr. fosfoorzuur en 250 kgr. potasch. Om deze voedende bestanddeelen aan den grond terug te geven, zal men dus 600 kgr. ammoniaksulfaat toedienen, al sook 500 kgr. superfosfaat en 600 kgr. chloorpotasch. Al deze meststoffen worden zorgvul- Vervolg op 2. blad. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. er hadden zoo duizend Verbisten moe ten zijn Er zit nog snoek op den vijver. 't Is leelijk wat ik schrijf, en revoluti- onnair Volledig accoord maar 't is de waar heid Het is zeker dat het volle licht der volle waarheid nog den laatsten snoek niet zal doen ontdekken. Maar het volle licht der volle waar heid is het eenige middel om het lot van den kleinen visch dragelijk te maken waarom zouden wij niet mee belichten en niet mee visschen Reporter. Aankondigingen Gev/one per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Minister Marck heeft kletsen op zijn bakkes gehad. Wij vragen excuus aan het achtbaar aangezicht van den achtbaren minster voor de oneerbiedige benaming De kletsen werden hem niet gepresen teerd door een paar snotters maar gege ven door nen dikken menheer. Gepensionneerd kolonel aan SO.GOCfr. 's jaars oorlogsheld en invalied aan 15.00G fr. 's jaars die gepensionneerd zijnde en dus wettelijk «versleten» en op den koop toe invalied nog fel genoeg is om een post te bekleeden die 80,000 fr. waard is En dat hij aan die betrekking zijn laatste krachten niet besteed blijkt ten overvloede uit het feit dat hij minister Marck, die geen pluimgewicht is nog knock-out kan zetten 't Is beter erom gelachen dan om ge vloekt. 50.000 fr. pensioen dat is viermaal zoo veel dan ik per jaar verleven mag en ik kom ook rond. Ik ben oud-strijder, opgevreten van de jicht ik ben geen invalied Al de groote bazen die vier jaar lang gevochten hebben in pluimen bedden, minstens tien kilometer achter het front zijn invalied. Velen hebben daarbij nog een positie waar een jonge valiede kracht niet kan aangcraken. Jaren lang reeds wordt er geroepen en getierd tegen de cumuls. Gansch het parlement en gansch het ministerie is tegen de cumuls. Voor de kleinen was er rap een rege ling getroffen. Een ijzerwegarbeider, nen champet ter en andere diergelijken mogen niet cumuleeren. Hun vrouw mag geen hoedje of geen kleedje maken als bijverdienste De grooten blijven schaamteloos cu muleeren. De democratie is een groote vijver waar alle visschen vrij op rond zwem men en waarop de snoeken vrijelijk den kleinen visch verbijten Er zit snoek op den vijver Het regiem gaat er aan dood Als het zal dood zijn en vervangen door een autoritair regiem zal het nog het zelfde zijn. Dat is de eeuwig historie van de we reld er zit snoek op de vijver en die verbijt den kleinen visch. Het regiem is vroeger autoritair ge weest er was snoek op den vijver Er zijn daarvoor revoluties geweest koningen en keizers hebben er hun leven bij ingeschoten Als de grootste snoeken dood waren, waren er weer andere die voelden dat zij nu de grootste waren... en ze begon nen te verbijten. Dat is zoo in het landsbestuur, in den handel, in de nijverheid. Dat is ook zoo in de politieke partij en. Bij de communisten zit er snoek op de vijver bij de socialisten ook, bij de liberalen ook, bij de katholieken niet minder. Bij de katholieken zijn er jonge snoe ken geweest met hongerige magen, die den strijd aangebonden hebben tegen de oude snoeken. Ze hebben zich een eigen jachtgebied bevochten en zijn daar snoek gelijk d« andere. Daar is in de katholneke partij aan man gekomen die geen snoek is. Hij heet professor Verbist. Hij heeft den snoek willen vangen op den katholieken vijver en K. V. V. is tot stand gekomen. Het werk was bovenmenseheiijk,. an vDf w r- LvV. Avt-1'.' l/nflPin/M'frtriit 1 O TELEFOON 345

Denderklok | 1938 | | pagina 1