Hoe stemmen wij Twaalfde Jaar Nr 37 MÊwmrnmMiMwmmiam gebouw te huren Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-U i tgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, NINOVE TELEFOON 345 Postchekrekening nr 1862,54 Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst. gelegen Dam te Ninove. Zich te bevra gen bij M. Oscar Dc Dobbeleer, Geer- aardsbergschestraat, Ninove. Nog amper een maand en de gemeen teverkiezingen van 1938 zijn achter den rug en we hebben, voor een termijn van 6 jaar, een nieuwe ploeg gemeenteraads leden die over het wel en wee van de stadsbelangen zullen hebben te beslis sen. Hoe die ploeg zal samengesteld zijn en of ze ons voldoening zal geven, daar over hebben wij, mannelijke en vrou welijke kiezers, ons woordje mee te spreken wanneer wij op 9"n October aan staande vóór ons stembriefje zullen staan Het is voorzeker niet op het oogen- blik dat wij het potlood in de hand ge reed zijn om onze stem uit te brengen dat wij ons hebben af te vragen, hoe wij gaan stemmen. Die keus moet alsdan reeds gedaan zijn, zoodat wij doelbe wust de lijst bevoordeelen die onze voorkeur heeft. Voor den katholiek en voor den chris ten mensch hier ter stede is die keus niet moeilijk om doen de lijst van K. V. V. en deze alleen mag onze stem krij gen. Wij moeten ervoor zorgen dat de vertegenwoordiging van de christelijke gedachte onverzaakt. ja. versterkt uit den strijd kome. opdat aldus de groote belangen voornamelijk inzake onder wijs. die hier in 't gedrang komen, voort een bevredigende oplossing zouden krij gen. Gedurende zes jaren hebben onze mannen mede de verantwoordelijkheid van het stadsbestuur gedragen en we moeten het hartgrondig en oprecht be kennen ze hebben het goed gedaan, zelfs onze tegenstrevers zullen zulks ge- reedelijk toegeven. Natuurlijk, hebben ze niet alles kun nen doen wat ze wel zouden willen doen hebben daarom immers waren ze bestuurders van het Ninoofsch alge meen en. overigens, waren ze niet alleen om te beslissen doch we weten dat ze alles gedaan hebben wat ze. men- schelijkerwijze gesproken, konden doen. Daarom hier een woord van dank en van lof., Zooals altijd en vooral sedert de we reld bestaat zijn er hier ook miseon- tenten en we twijfelen niet of ons lof- woord zal niet overal een even gunstig onthaal vinden. Hoe zou het ook an ders Heeft men ooit iemand gekend die voor allen en iedereen kon goed doen Tot die vrienden critiekers. en goede, opbouwende en bedachtzame cri tiekers zijn wenschelijk. ja noodzake lijk. zeggen we slechts één woordje Begint en we stellen hen direct vóór hun geweten met een simpel vraagje Is er. ja dan neen. verbetering, merkelijke verbetering sedert de deel name van de katholieken aan het sche pencollege. in het beleid der stadsbe langen. in het gebruik der stadsgelden. in het bestuur der stad zelve Het antwoord op deze vraag zal aan de mistevredenen hun houding voor de toekomst ingeven. Trouwens, we kunnen met onverdoek- te referenties uitpakken het volstaat een aandachtige ontleding te doen aan de cijfers, die door onze socialisten in hun manifesten naar voren gebracht worden, om zich een gedacht te geven van de ernstige, doeltreffende en zuini ge manier op dewelke onze stad op fi- nantieel gebied werd bestuurd. We dan ken dc socialisten om die zoo klare taal der cijfers. Anderzijds mogen we gerust zeggen dat een vergelijking van dc stadsbelas tingen met deze van andere steden en gemeenten, vooral deze waar de rooden aan 't bewind zija. in dit opzicht uiterst leerzaam is en de oogen van sommigen zal openen. Het is trouwens genoeg geweten dat de openbare orde. de sociale vrede, de eerbied voor iedereens geweten3rechten en de godsdienstige vrijheid, samen met een verstandige en zuinige finantieele politiek, nergens in betere handen zijn dan in deze der vertegenwoordigers der christelijke gedachte. Dat weze ons een aansporing. De kandidatenlijst van K. V. V. is kant en klaar, en naar we mochten ver nemen geeft ze in haar quasi-algeheel- heid voldoening aan de Ninoofsche be volking. De mannen die K. V. V ons voorstelt, als een uiting van den wil der volkspar- tijers. zijn gewetensvolle, overtuigde, bedrijvige werkers die alles zullen doen wat in hun macht ligt om de zaken der stad zoo volmaakt en rechtvaardig als maar zijn kan te beredderen. Ze mogen dan ook rekenen op den steun en op de werkkracht van alle welgemeende medeburgers. STEMT KATHOLIEK ONZE KANDIDATEN 1. De Clercq Jozef, Senator. 2. Wakkiers Jules. 3. Fransman Karei. 4. Keymeulen Leopold 5. De Schepper Achiel 6. Prové Karei 7. De Cooman Adolf 8 De Vteminck Petrus 9. Fransman Henri 10. De Muytcr Jozef 11. Kieckens Arthur 12. Blondiau Maurits 13. De Coninck Gustaaf ROOD KRUIS VAN BELGIE. Tentoonstelling De Mensch De Ninoofsche Afdeeling van het Rood Kruis van België vestigt nogmaals de aandacht op de Tentoonstelling De Mensch welke zai plaats grijpen in het Egmontpaleis te Brussel van 1 tot 31 Oc tober 1938. van 10 tot 22 uur. Groote en kleine plakbrieven werden in het geheele kanton Ninove verspreid met verzoek deze te laten uithangen tot einde October. De Afdeeling vestigt de aandacht van de Schoolhoofden en van allerlei maat schappijen en vereenigingen op het voordeel bezoeken in groep in te rich ten aan verminderde prijzen en met ge leider die alle uitleggingen zal verschaf fen. Daartoe wende men zich tot het Secretariaat der Tentoonstelling, lokaal Middenbestuur van het Rood Kiuis. 80. Livornostraat. Brussel. INGANGKAARTEN (5 fr.) met gratis catalogus zijn verkrijgbaar (tot 30 Sep tember) te Ninove in de volgende in richtingen Schoenwinkel Moeremans, Graanmarkt Kruidenierswinkel Van Holen, Bever straat Meubelwinkel Constant De Mol, Preu- legem Bij de Apothekers De Ruyver, Gierts en Lievens Lokaal Sarma, Biezestraat Verbroedering, Geeraardsberg- schestraat Liberale Kring, Groote Plaats Katholieke Keizer, Kasteelstraat Volksverheffing, Brusselstraat Ons Huis, Dreef. Na 30 September wordt de catalogus afzonderlijk verkocht tegen twee frank. HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK Tcheco-Slowakije en anders niets dan Tcheco-Slowakije Tcheco-Slowakije is de spil waar de wereld rond draait. Wat er van geworden zal is een groot vraagteeken en in afwachting dat het antwoord komt ware 't misschien niet ongelegen in 't kort zijn verleden op te halen. Voor 1914 maakte het deel uit van het Oostenrijksche keizerrijk. In dat rijk woonden er veel verscnil- lige volkeren. De Duitschers van Oostenrijk speel den er de eerste viool. De Hongaren de tweede en al de rest telde niet mee. ten zij om te werken en te betalea DE GLAZE het wonder uit het hygiën Zichtbaar in de Tentoonstel Egmontpalei Ook was er veel misteviedenheid en de politieke processen waren van de baan niet De oorlog kwam. Masaryck zei dat het de verdomde plicht was Oostenrijk te verraden Hij vluchtte naar het buitenland en richtte onder ander Tcheco-Slowaaksche legi oenen in die tegen Oostenrijk en Duitse hland vochten. Het einde van den oorlog kwam met de ineenstorting van Oostenrijk en de buit werd verdeeld. Servië werd Yougo- Slavië door opslorping van Orvalen en Slovenen. Roemenië verdubbelde zijn grondgebied ten koste vu,n Hongarië. Vroeger woonden er Roemenen in Hon garië nu wonen er Hongaren in Roe menië. De Teheken en Slowaken die binst den oorlog het accoord van Pittsburg in Amerika gesloten hadden, wer den een onafhankelijke Staat en kregen om een leefbaar land te hebben een beetje Oostenrijksche Duitschers bij. ook Hongaren en Pollakken met Ruthenen. De Teheken namer, het leeuwenaan deel, 't is te zeggen alles. En zij die jarenlange onrechtvaardige behandeling ondervonden hadden ver gaten wat het was misdeeld te zijn en zetten zich resoluut aan 't schotelken. De Slowakken waren bedrogen en de Duitschers die vroeger de groote ba zen waren en nu in den hoek geduwd waren voelden dubbel het aangedane onrecht en verkropten hun leed met ongeduld.... Als Goering spreekt van onbeschaaf- N MENSCH sch Museum van Dresden, ing «DE MENSCH» te Brussel. de Teheken is hij hatelijk omdat het de Duitschers zijn die honderden van jaren het Tcheehische volk van alle intellec tueel leven hebben verstoken gelijk België honderd jaar lang gedaan heeft met Vlaanderen. Als de Teheken de gelegenheid gehad hebben, hebben ze het zelfde gedaan met dt Duitschers. Als de Isralieten uit Egypte geraakt waren legde de wet van Mozes hun op dat ze nooit vergeten mochten dat ze slaaf geweest waren in Egypte en dat bij hen de slaaf na zeven jaar moest vrij komen Bij de volkeren gelijk bij de particu lieren leidt onrechtvaardigheid dikwijls tot doodslag. LANDBOUWBELANGEN Vervolg op 2. blad. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - prejekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 13 uur. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Regen komt altijd ongelegen. Er is altijd iemand zijn wasch die op de hage hangt. Maar van leven is er nog nooit iets meer ongelegen gekomen dan die moeilijkheden in Tcheco-Slowakije, zoo juist vlak voor ons gemeenteverkiezin gen. Wie leest er nu nog de namen op de candidatenlijsten Wie zijn naam op de lijst heeft laten zetten voor het plezier van zijn naam gedrukt te zien en hem onder den neus van zijn vrienden te kunnen schuiven, is er aan voor zijn moeite Als ge iemand aanspreekt over ver kiezingen antwoordt hij met oorlog. De eene telt hoeveel klassen er mo gelijk zullen binnengeroepen worden en of hij zelf er zou bij zijn niet geerne bij Een ander is aan het uitcijferen of hij kans heeft om bij de «vieux pale tots te geraken die voor zending krij gen de bruggen en ijzerwegen te be waken tegen de kwaadwillige onderne mingen van spionnen en vliegmachie- nen. Een derde kijkt naar de lucht of de Duitsche vliegmachines nog niet afko men met Paascheieren van een speciaal maaksel en rekent uit hoeveel meer kans hij heeft van ze te ontloopen dan zijn schoonmoeder die begint een beet je stijf in de beenen te worden. Anderen zitten er mee binnen dat hun kolen niet ioekomen en dat ze zonder vuur zullen zitten binst de winter, of steken hunnen kelder vol provisie en kunnen dan 's nachts niet slapen bij de gedachte dat er zou kunnen een bom in vallen ledereen is al oog en oor voor namen als Hitier, Goering, Henlein, Benesj, Runciman, Chamberlain en Daladier. Ze reageeren er op gelijk een hondeke op zijn eigen naam. Ce kandidaten-generaals hebben al hun plan de campagne gereed en ma noeuvreeren met hun legers gelijk kin deren met hun houten soldaatjes op een tafel. Pacifisten, en vooral vrouwen, die nog geen konijn of een kieken durven dood doen, hebben voor de zooveelste maal Hitier vermoord. En als ze in 't kieskotje zullen staan zullen ze de namen niet kennen, van hun kandidaten zelfs het nummer niet van hun partij. Ik zeg dat er einde van wereld komt als er nu zelfs crisis komt in de politiek wat bestaat er dan nog dat zijnen man kan voeden En waar gaat dat naartoe met al die mensthen die zouden willen werken en moeten leven zonder werken omdat er een heele hoop is die zijn verstand en zijn «slimheid» gebruikt om het god delijk gebod te ontduiken dat den mensch opgelegd heeft in 't zweet zijns aanschijns zijn brood te eten Reporter. WAT ER IN SEPTEMBER DIENT GEDAAN. 1. September is de gerstemaand zeggen de boeren en dan hoeft er gezorgd voor winter- gerst of schokkelioen. waarvan de teelt zoo belangrijk is als die van de zomergerst. W inttgevende opbrengen kan men beKo- rnen. zryj men per hectare 20.000 tot 30 000 kgr. stalmest onderpioegt met 500 tot 000 kgr. superfosfaat en 200 tot 300 kgr. chloor- pota<ch. en voor het zaaien 200 tot 300 kgr. ainmoniaksulfaat onderegt. 2. Landbouwers en veekweekers gij, die gedurende de vorige maand de gelegenheid niet hebt gehad op uwe afgegraasde weiden 200 kgr. ammoniaksulfaat per hectare te strooien, stelt deze bemesting niet uit ge zult een nuttig werk verrichten dat zal toe laten tot einde November aan uwe dieren voedzaam en malsch gras te bezorgen. 3. Verleden jaar hebben wij vastgesteld dat er tijdens de maand September rond Brussei en Leuven, nog tal van nieuwe aard- "IS! UB

Denderklok | 1938 | | pagina 1