Iets over "de Blokken EERSTE CABARET Oroote Meeting i Twaalfde Jaar Nr 3S Prijs per nummer 55 centiemen, Ninove *5 September Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R LUYSTERMAN-HAELTERMAN TELEFOON 345 Koepoortstraat, 10, Postchekrekening n' 1862,54 NINOVE Handelsregister Aalst nf 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst if Wij zijn zoo zacht geaard dat, niettegenstaande de vriendelijke uitnoodiging van den medewer ker aan Voor Allen wij ons strijdros nog steeds op stal zul len laten. Trouwens wij zouden, voor de tweede maal, de heeren socialisten moeten danken voor wat zij schrijven in het jongste nummer van hun weekblad. Niets kan de katholieke politiek en de handelwijze van onze man datarissen beter rechtvaardigen dan het bewijs van het tegen overgestelde door de socialisten zelf geleverd, ten laste van hun eigen vrienden. Wat is een verkiezingsperiode voor sommigen toch een raar ding Zij hebben zoo'n behoef te om zand in d'oogen van ande ren te strooien dat ze hun eigen blindheid niet bemerken. Zij willen kost wat kost iedereen af keuren en vergeten dat het wel eens tegen henzelf mocht uitval len. Ziet maar wat er gebeurt met de socialisten. In het jongste nummer van hun weekblad mee- nen zij de katholieken en name lijk de heer Fransman te kunnen aanvallen omwille van den slech ten toestand in «de blokken van de Pollaerestraat. Wij zullen het geheugen van die heeren eventjes opfrisschen. Als we goed ingelicht zijn is dit kwartier gebouwd in 1921 De toenmalige schepen was de heer Constant De Mol. Deze heer verregenwoordigde zelfs de stad in de op te richten Maatschappij voor Goedkoope Woningen «Ni nove Welzijn Hij werd afge vaardigde-beheerder van dezelf de maatschappij. Bijgevolg 1De socialisten hebben mee gewerkt aan het oprichten van de Maatschappij Ninove-Wel- zijn 2) zij hebben de inbrengst van gronden van de Un. Ailumet- tière helpen aanvaarden. 3) zij hebben meegewerkt aan het oprichten van dit onge lukkig kwartier, in geheel on gunstige voorwaarden. 4) gedurende elf jaar van 1921 tot 1932) hebben zij dat kwartier aan zijn lot overgelaten. Doch, nu de verkiezingen voer de deur staan, nu komt de soci alistische leider in de Gemeente raad aan het woord en bezweert het Schepencollege om aldaar te doen wat noodig is Et voila Nu zal de goegemeente weten dat de socialisten alles doen wat zij kunnen maar dat de katholie ke schepen naar hen, of naar de Pollaerewijk niet omziet. Daarom zouden we enkele vraagjes willen stellen 1Wat hebben de socialisten van 1921 tot 1932 gedaan om verbetering te brengen aan den erbarmelijken toestand. 2) Hoelang was het geleden, einde 1932, dat de grachten nog qekuischt werden 3) Wat moesten de menschep tot dan doen om het vuil en af val uit hun huizen weg te krij- gen En was het onze katholieke schepen niet die zich onmiddel lijk inspande om te doen wat mo gelijk was om de grachten te kuisschen om den reinigings dienst uit te breiden tot AL de wijken van de stad dus ook tot het kwartier der Poilarestraat om de wegenis te laten opknap pen, om den waterafvoer re ver zekeren en de langs daar af te voeren hoeveelheid water te ver minderen. Wij danken de socialisten ons gelegenheid te hebben gegeven te bewijzen, dat het werk van hunne mannen niet zoo verdiens telijk is geweest als zij schijnen te beweren en dat de fouten die zij aan onze mannen willen aan wrijven, ontegensprekelijk de hunne zijn. ONZE KANDIDATEN 1De Clercq Jozef, Senator. 2. Walckiers Jules. 3. Fransman Karei. 4. KeymeuSen Leopold 5. De Schepper Achiel 6 Prové Karei 7. De Cooman Adolf 8 De Vleminck Petrus 9. Fransman Henri 10. De Muyter Jozef 1 1Kieckens Arthur 12. Blondiau Maursts 13 De Coninck Gustaaf OP ZONDAG 25 SEPTEMBER 1938 in de Zaal VOLKSVERHEFFING door STIL.LEKENS AAN GROOTE ATTRACTIE Heer THEO DE BACKER meester goochealaar en humorist. BEGIN 6 1/2 UUR. Katholieke Ylaamsche Volkspartij Afdeeling Ninove. OP WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1938 om 8 1 2 uur 's avonds in de zaal VOLKSVERHEFFING, Brusselstraat Voorstelling der kandidaten. Gemeentepolitiek. Men vergadert om 8 uur, aan de Keizer, om met muziek naar den Burchtdam te trekken ledereen is uitgenoodigd, vooral de inwoners van de Poilare straat, Blokken, Burchtdam en Brusselstraat. cialistische is. VADERS EN MOEDERS, JONGE LIEDEN VERGEET HET NIET GEVAARLIJKE JANUSSEN. Eens te meer hebben de socialisten blijk gegeven van hun tweeslachtigheid en. laat er ons op drukken, van hun schijnheiligheid. Laat ons hopen dat ditmaal de oogen van hun arme volgelingen zullen open gaan. Elkeen weet hoe de internationale toestand naar aanleiding van die Sude- ten-kvvestie gespannen staat hoe er gevreesd werd en wordt voor oorlog en hoe ons landeke moet manoeuvreeren om in den doodendans niet te worden mee gesleurd En ziet daar komt het officieel or gaan der socialisten, juist op het kri tieke oogenblik met artikels van Van- dervelde en Senator Rolin. waarin vlak af wordt betoogd dat wij. ingeval van oorlog, zouden moeten tusschenkomen Merk wel dal Vandervelde, de pa tron. voorzitter is der socialistische par tij en dat Rolin. een der vooraanstaan de en leidende politieke figuren is van den rooden sterrenhemel. Begrijpelijkerwijze werd die oorlogs zuchtige taal met onrust gelezen en gaf iedereen zich rekenschap dat de oor- logsgeesel aan de deur stond. Gelukkig heeft de openbare meening zich terstond op heftige wijze tegen het gestook dier roode bazen verzet, in zoo ver dat zij niet meer durven kikken noch mikken de gemeenteverkiezingen staan voor de deur en zelfs dat De Man, van het plan, en Balthazar, gedwongen wa ren openbaar die woorden van den pa tron cn zijn heldhaftigen helper te ver loochenen. Doch we vragen ons af wie van de twee of Vandervelde, de voorzitter, of De Man. de ondervoorzitter der socia listische partij, de meening van die par tij weergeeft. We onthouden ook één ding namelijk dat de eenige politieke partij die par tijgangers telt van den oorlog en wier partijbladen instemden met deze poging ons in een oorlog mee te sleuren, de so- DE KATHOLIEKEN EN DE SCHOOLKWESTIE Een enkel woord om de socia listen van antwoord te dienen no pens hun strooibriefje Wat zij over de meening en de houding van de katholieken schrijven in verband met de on derhandelingen na de jongste verkiezingen is absoluut onwaar. De subsideering van de vrije scholen voor lager onder wijs is voor ons een onafwendba re voorwaarde geweest voor alle onderhandelingen. Wij zijn van oordeel dat indien wij, als bur gers lasten betaien voor de scho len door de gemeente gesteund en waar anderen hunne kinderen willen zenden, wij van diezeirde lasten een deel mogen terug- eischen voor de scholen waar wij onze kinderen sturen. Of zouden de kinderen van christene ouders, in de oogen van de socialisten niet zooveel waard zijn als de kinderen van niet- kristene ouders r5 Wij herhalen dus duidelijk de katholieken konden geen be stuursakkoord afsluiten indien de toelagen aan de vrije scholen voor lager onderwijs niet toege zegd werden. Door de socialisten werden, vóór zes jaar, die toela gen geweigerd. Kwestie van eerbied voor ee nieders overtuiging kandidaten. Het is ook eene partijstem doch waarmede de kiezer zijne onte vredenheid betuigt met de rangschik king. Hij geeft eene partijstem boven aan de lijst doch verandert de rang schikking door een voorkeurstem aan de kandidaten die hij wenscht gekozen te zien. 3 voor kandidaten van verschil lende lijsten (panacheeren). Ver mits er hier 13 mandaten te begeven zijn. heeft op een gepanacheerd bulle- tijn. iedere uitdrukking van den kiezer door het zwart maken van het puntje achter een naam. de waarde van 1/3 van een stem.Indien een kiezer dus 6 puntjes zwart maakt op de katholieke lijst, 3 op een liberalen en 1 op een socialis tische dan heeft dit bulletijn een waar de van 6/13 van een stem voor de ka tholieken. 3/13 voor de liberalen en 1/13 voor de socialisten. De laatste manier van stemmen kun nen wij onze lezers en lezeressen niet aanbevelen, omdat het aanleiding kan geven tot ongeldigheid van het bulle tijn. Onze lezers en lezeressen stemmen dus volgens de eerste manier Kop Af aan de Lijst der Katholieke Vlaamsche Volkspartij LANDBOUWBELANGEN Hoe Stemmen de Katholieke Kiezers op de Lijst der Katholie ke Vlaamsche Volkspartij Ter voorlichting onzer lezers en leze ressen laten wij hieronder de diie vel schillende manieren volgen waarop ee ne geldige stem uitgebracht wordt 1 Bovenaan de Lijst Daaimede betuigt de kiezer zijne instemming met de rangschikking der kandidaten. Het is de eenvoudigste en de beste manier en wordt partijstem genoemd. 2. Nevens een of meerdere kandi daten van een en dezelfde lijst of ge lijk hooger gezegd boven aan de lijst, en terzelvertijd nevens een of meerdere Wenken over Roggeteelt Rogge wordt meest gezaaid in de maand September in lichte bodems ais zandgronden omdat zij de zware en nat te akkers niet verdraagt. Ze is ook zeer bestand tegen de koude, en is tevens een nuttig graangewas omdat ze dient tot voedsel aan mensch en dier, en in de nijverheid gebruikt wordt, vooral tot het bereiden van alcoholische dranken. De ontledingen van Muntz. Girard en anderen doen ons de scheikundige sa menstelling van de roggeplart kennen. Deze bevat gemiddeld per 100 kgr. Graan 1.76 stikstof. 0.82 fosfoorzuur, 6.54 potasch. 0.05 kalk Stroo 0.40 stikstof, 0.25 fosfoorzuur. 0 80 potasch. 0.36 kalk. Hieruit volgt dat de stikstof het over wegend element is en dat er ook tame lijk veel fosfoorzuur en potasch in voor komt. Wil men dus winstgevende opbreng sten bekomen aan graan en stroo. dan behoort er gezorgd voor een volledige bemesting. Stalmest komt hier heel wel te pas omdat hij, benevens de voedende be- standdeelen die hij inhoudt, den grond verrijkt aan humus wat zeer voordeelig is. vooral bij zandgronden. Wij raden derhalve aan per hectare 25000 tot 30000 kgr. stalmest onder, te werken met 500 tot 600 kgr. superfosfaat Vervolg op 2. blad. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER 't Is effenaf wreed Daar is maar niemand of niemand die over kiezing praten wil. En dat is niet alleen te Ninove, maar overal overal Er zijn gemeenten waar de kandida ten nog niet gekend zijn en eerst zullen kenbaar gemaakt worden één uur voor de lijsten officieel moeten neergelegd zijn De politiekers moeten het toch leehjk verkorven hebben, Tissens en andere tandentrekkers rij den al zooveel jaar van stad tot stad en van dorp tot dorp met hun wonderzalf en slangenbalsem. Als ze ergens op een markt of kerkplein komen met hunnen trommel en twee schuiftrompetten heb ben ze seffens een massa volk rond hun wagen. De politiekers mogen met heet hun muziek uitgaan, ze krijgen geen volk mee En ge ziet er geen, ook niet. Vroeger kwamen ze hun nekeer pre senteeren, zoo'n beleefdheidsbezoek brengen en uwe stem vragen. Als ge de kwaadsprekers moogt geloo- ven was er zelfs middel om er van te profiteeren ge kost uwen achterstalli ge» pacht laten betalen of uw nieuwe stoof of ten minste nekeer eenige pot ten pakken. Waar is de zalige tijd dat een halve stad zong van En hadden ze niet geloopen Om de stemmen af te koopen Ze waren de ketel in geweest, Ze waren de ketel in geweest Tot hiertoe zijn het in Ninove de soci alisten alleen die roeren voor zooveel ge dat kunt roeren noemen. Ik heb ai die manifesten onder mijn deur gevonden. Drie manifesten waarin ze hun biecht spreken. Qui s'excuse s'accuse, zeggen ze in 't Fransch. Dat biecht spreken is natuurlijk een manier van spreken want van biech ten hebben de menschen die dat op gesteld hebben niet veel verstand. Er zijn bij de socialisten wel men schen die verstand hebben van biechten en die dat gewoon zijn ook godsdienst is immers privaatzaak. Maar die geraken van voor niet en zeker aan de groene tafel niet. In de biecht moet de mensch de waar heid gaan zeggen en in hun manifesten vertellen de menschen hun schoonste. De biechtvader hier in 't geval, uitrapen. Daar het tegenwoordig de mode niet meer is van voor een ander te sukkelen of voor een ander te werken ga ik het ook niet doen Sedert ae oude christene princiepen uit de samenleving verbannen zijn en ook aan 't verdwijnen zijn uit het pri vate leven, is het er veel op verbeterd.., wij zien het alle dagen en wie zijn g., verbrand moet op de blazen zitten Reporter. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden Fiskaai recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 16 uyj:. v mnnt rt tr rlo uiopvkioiH moar lltUOl VI M<b V«MUI IIVIW

Denderklok | 1938 | | pagina 1