De Oorlogsvrees Kunstschilderes ANDRÉE ALGRAIN. Twaalfde Jaar Nr 39 Prijs per nummer 35 centiemen Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, N1NOVE TELEFOON 345 Postchekrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst Op het oogenblik dat wij deze regelen schrijven, weten wij nog niet welke de uitslag zal zijn van de samenkomst der vier staats mannen te Munchen. En de ge beurtenissen volgen zich zoo snel op, dat op het oogenbiik dat deze regelen zullen verschijnen, zij misschien reeds zullen voor komen als vijgen na Paschen. Want wij hebben den indruk dat vandaag, Donderdagge Mun ch en over het lot van Europa wordt beslist dat wij nog dezen avond zullen gedompeld worden in de meest zwarte ellende of dat wij voor het eerst sedert verschei dene dagen met een kalm en ge rust gemoed zullen kunnen ter ruste trekken. In de slechtste veronderstel ling echter, bestaat er voor ons land nog altijd een kans dat wij den doodendans dezen keer zou den kunnen ontspringen. Ons le ger is Goddank niet meer het le ger van 1914, dat door de Duit- schers gewoonweg over het hoofd werd gezien. En de onmiddellij ke gevolgen hebben helaas be wezen dat deDuitschers wel goed hadden gezien op enkele dagen was heel ons land overmeesterd en bezet. Alhoewel er natuurlijk geen spraak is dat ons leger geduren de langen tijd succesvol het hoofd zou kunnen bieden tegen dat van een onzer groote nabu ren, is het tegenwoordig toch wel zoo goed uitgerust, en zoo sterk dat gelijk wie onzer geburen maar liefst niet dat legertje als bijbrok op den hals haalt. Als de berichten die wij dage lijks in de kranten lezen be trouwbaar zijn, dan schijnt het dat er in Duitschland langs de Belgische grens, slechts weinig troepen geconcentreerd zijn. Duitschland heeft immers de onschendbaarheid van ons grond gebied gewaarborgd, en dat werd onlangs door Hitier zelf nog in een zijner talrijke redevoeringen herhaald Anderzijds hebben wij vanwe ge Frankrijk en Engeland de stel lino vorzokerinn dat zii ons hulD zullen bieden ingeval van niet uitgelokten aanval. Blijft dan .dal zeer netelig vraagstuk van het doortocht- recht. Herhaalde malen heeft onze Koning en onze Regeering se dert twee jaren bevestigd, en het aan onze geburen laten weten dat België in een eventueel op te rijzen geschil wenscht de strik ste neutraliteit te behouden. Zullen onze naburen dien wensch inwilligen Wij hopen het, en meenen het. Door het feit 2Üeen dat een onzer naburen ons de vraag zou stellen om door te trekken, zouden wij verplicht zijn stelling te kiezen in den een of den anderen zin. Veronder steld bij voorbeeld dat Frankrijk ons vraagt om door te trekken geven wij toe, Duitschland kan niet anders dan ons de oorlog verklaren weigeren wij, wij moeten ons tegen Frankrijk rich ten. Verheugend is het dan ook te bestatigen dat de troepen die on der de wapens geroepen zijn. ge zonden zijn om onze grenzen te verdedigen, gelijk dewelke Dit is vanwege België een daad die niet anders kan uitgelegd worden door de heele wereld dan de uit drukkelijke wensch om absoluut neutraal te blijven en dat wij van nu af aan geen lieve vriendjes op dat gebied meer hebben. Intusschen blijft zulks even wel grootendeels de taak onzer Regeering en haar diplomaten. Mogen zij hierin slagen en la ten wii bidden opdat God hen hierin helpe, opdat ons duurbaar landeke ditmaal uit de oorlogs ramp gespaard moge blijven. Bij het ter pers leggen verne men wij door het gesproken dag blad dat men tot eene overeen komst gelukt is en dat het oor logsgevaar zoo goed als geheel verdwenen is. Wellicht zullen wij weldra te Ninove eene tentoonstelling mogen bewonderen van eene jeugdige talentvolle kunste nares, Mejuffer Andrée Algrain. Geboren te Brugge en er wonende, volgde ze de leergangen der Kunstaca demie aldaar. Doch weldra werkte ze onder de leiding van Meester Jamar, wiens invloed ze onderging in hare landschappen en zeegezichten, doch waarvan ze zich gaandeweg losmaakt, om hare eigen persoonlijkheid en oor spronkelijkheid meer en meer op den voorgrond te brengen. De kunst van Mejuffer Algrain is. volgens alle critici die over hare ge wrochten schreven, van eene kloeke, mannelijke gehalte de kleuren zijn schitterend, en toch tot een mooi har monisch geheel samengebracht de borsteltrek is breed men beseft dat de kunstenares weergeeft wat ze werkeljik zag en dat zij hare onderwerpen met geestdrift, vreugde en een diep gevoel op het doek herschiep. De voornaamste genres door Mej. Al grain behandeld zijn stillevens, land schappen. zeegezichten en bloemen de ze laatste behandelt zij met eene soms fluwelen zachtheid waar nochtans kra nigheid niet uitgesloten is. Reeds tweemaal reisde Mej. Algrain naar Kanada en uit die verre streken bracht ze kranige gezichten mede. die immer meer getuigen van kloekheid van stijl, van sterke originaliteit en van ee ne grnsch bijzondere schakeering der kleuren van haar palet. Mejuffer Andrée Algrain is thans een onzer beste kunstenares onder de schaar jonge artisten van dezen tijd. Gewis zal iedereen hare schilderijen willen bewonderen in de zaal van het Ninoofsch Vredegerecht. HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK Wie weet er nog dat ze in China vech ten en wie leest het in de gazet als ze melden dat er 'nen minister, of misschien twee of drie ontslag genomen hebben in Japan. Japan is vergeten en Palestina ook. De afgcloopen week is er een koorts achtige geweest. Oorlog in gansch Europa of niet was de angstige vraag. Worden wij weer onder den voet ge- loopen gelijk in '14 was de nog angstiger vraag. De gedeeltelijke mobilisatie kwam die ar.gst nog aandikken. Alles wees er op dat er geen oorlog kwam men kon echter nooit weten. Nu na de conferentie van Munchen weten wij dat er niet gevochten wordt. Des tc beter Jammer dat de verkiezingen uitge steld zijn. Het gevaar voor oorlog had iedereen kalm gemaakt. Jammer dat die kalm te en bezadigdheid ook niet kan bestaan ais er geen gevaar is. Is ei daar toch zooveel plezier aan. van te kunnen vitten, kibbelen en kij ven Waarom niet liever ne pot gepakt, mannen ondereen, binst dat de vrou wen een potje troost opgieten KAJOTTERSHOEKJE OP RONDE. En hebt ge niet de ka jotters gezien...? Ze zijn op ronde met hun kalenders, met vele groepjes trekken z'er op uit. van huis tot huis. van deur tot deur. om het wandkalender 1939 aan te bieden. Zij worden pntvangen of niet ont vangen. Op hun vraag wordt geant woord op de meest verschillende wij zen We heben er al een we hebben er al vijf wij hebben er geen vandoen laat ons gerust met uwen rommelOp hun vraag wordt geantwoord met de deur die even rap toegekletst als open gedaan wordt. Zij gaan voort en ver koopen toch. Wie geen kajotterskalen der in huis heeft, denkt er niet aan er een vandoen te hebben. Wie er een heeft denkt er aan dat hij binnenkort moet vervangen worden. De kajotters doen er u aan denken. De kajotters verkoopen gaarne hun t- kalender, en zij weten waarom. Hun kalender is aantrekkelijk mooi. versiert den huiskring, en zegt aan de huisgeno ten welken dag we vandaag en we mor gen zullen zijn. wanneer we visch en eieren mogen eten, en geen vleesch. Het kajotterskalender is de kajotters- propagandist. die eiken dag in de maand een kajottersgedacht voorhoudt, en de aandacht van de huisgenoten op het ka- jottersideaal vestigt. De kajotters verkoopen hun kalender vijf frank, en ze weten waarom. Dever- koope: verdient er geen cent aan. en hij weet ook waarom. Hij weet, zoo hij van daag geen kalenders verkoopt, hij mor gen niet meer zal moeten spreken van zijn beweging, die voor den door de jon ge arbeiders wil strijden voor schooner en betere toekomst. Hij weet zoo hij het kalender niet wil verkoopen zonder per soonlijk finantieel voordeel, dat zijn beweging voor htm een groote nul is. en dat hij veel beter doet er van uit te trekken. De verkooper weet dat hij geen ven ter is van een blad of een goedkoop ro- manneke. maar een kajotter die weet dat door het verspreiden van de kujot- tersgedachte. en door het vrijwillig die nen van zijn beweging, hij medi werkt aan het verwezenlijken van een nieuw volk voor een nieuwe wereld. Daarom verkoopt een kajotter zijn kalender. Daarom worden hem ook de onaangename woorden naar het hoofd geslingerd, en wordt hij afgewezen. Maar hij verkoopt toch, en de koopers weten waarom ze koopen. De kajotters zijn op ronde met hun kalender K.Hajee. De Gemeenteverkiexingen verdaagd. Om redenen van materieelen aard, besloot de Regeering de Ge meenteverkiezingen, die op 9 October moesten doorgaan, te verdagen. De Leden van Kamer en Senaat zullen Dinsdag a. s. bijeengeroe- j pen worden om den nieuwen ver kiezingsdatum te bepalen. LANDBOUWBELANGEN De teelt van win tergerst, ook schok- kelioen genaamd, is zeer belangrijk om dat de gerstkorrtls een belangrijk voed sel zijn voor onze huisdieren, en omdat ze gebruikt worden in de nijverheid en ook in de geneeskunde. Gerst verdraagt geen zware, noch te natte akkers hij tiert en gelukt best in lichte bodems, zooals zandgronden, die gezond, wel be werk: en voorzien zijn van de noodige voedende bestanddeelen. Volgens de uitslagen van de talrijke scheikundige ontledingen bevat de gerst veel stikstof, fosfoorzuur en potasch. Dat is ecu vingerwijzing voor wat de bemes ting betreft. Als basis voor het vruchtbaar maken van den grond is goed ontbonden stal mest aan te bevlen men zal dus nage noeg 25.000 kgr. stalmest per hectare onderwerken, en deze bemesting volle- el igen met 500 tot 600 kgr. superfosfaat en 200 tot 300 kgr. chloorpotasch. Aangezien er dient gezorgd voor vol doende ontwikkeling der gerstplantjes voor den winter, is het volstrekt nood zakelijk 150 tot 200 kgr. ammoniaksul- faat op de sneden uit te strooien en voor het zaaien onuei te eggen. Het ammoniaksulfaat is hier de stik stof mest bij uitmuntendheid, omdat het zacht, regelmatig en aanhoudend werkt, en aldus den behoorlijken groei van dit graangewas verzekert. Het beste tijdstip van het najaar om wintergerst te zaaien is voorzeker de tweede helft van September. Wacht men langer dan loopt men gevaar dat de jon ge plantjes weinig bestand zullen zijn tegen het gure weder, en erg zullen be schadigd worden door de vorst. Wie deze teeltwijze volgt zal zonder twijfel loonende opbrengsten bekomen. DIXÏ. TE KOOP Camion op 4 wielen, Ressort- kar alles in goeden staat, aan voordeel igen prijs. Zich te bevragen bij J.-B. Van Londersele, Nederwijk, 21, Ni nove. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Ik weet niet of ik nog lachen mag of kan. Vandaag, Donderdag, zitten de groote katten met lange staarten te Munchen 'nen pot «munich» te drinken van een of andere beroemde brouwerij. Het is hun gegund en alhoewel ik ook in mijn glas niet zou speeken, kan ik verdragen dat ZIJ op ONS gezond heid drinken. Ze mogen zelfs meer dan eenen pot pakken al zullen die ook weer komen op de rekening van het gemeene best. Maar vermits ze op ONS gezondheid drinken is 't maar redelijk dat WIJ be talen. Maar ze moesten eens al «santé» doen wat hard de glazen tegen malkaar stoo- ten en de potten breken 't Zou niet zijn «wie 't potje breekt, 't potje betaalt» wij zouden de gedro- ken potten betalen en 't zou een toe» lijke rekening zijn. Wij hebben nog maar een begin van mobilisatie gehad en zie nekeer wat er al gegrezen is Ik heb meegegrezen geen schrik dat ze mij terug zullen oproepen... ik ben hoogstens nog goed om bij het oud ijzer geworpen te worden. Ook niet jaloersch omdat ons glorie van oud-strijder gaat verbleeken ne vens de nieuwe glorie van de nieuwe oud-strijders die zou in aantocht zijn in dien er een nieuwe oorlog kwam. Niemand moet er mee boffen dat hij in een vechtpartij gezeten heeft en 't is ons groote eer en tevens ons excuus dat wij er tegen wil en dank tusschen ge raakt zijn omdat iemand, zonder de min ste schijnreden zelfs, ons kwam kletsen op ons bakkes geven. Ik heb gegrezen uit compassie met die getrouwde venten die hun vrouw en kinderen moeten laten zitten ai pein zen ik weet dat ik na acht en veertig uur zal eten krijgen maar of mijn vrouw en mijn kinderen zullen eten krijgen, weet ik niet En ik heb dan nog meer compassie met de trouwlustige jeugd. In onzen jengen tijd, den tijd van de loting, moest ieder loteling die zijn ei gen respecteerde antwoorden op de vraag hebt ge iets te reclameeren met 'nen sabel of een vrouw Maar als 't nen sabel was, 't moest nog maar 'nen u slekkensteker van de piotten zijn, was 't groot verdriet... En al degenen die in '14 zoo opgetrok ken zijn in die condities weten wat het zeggen wil als ge daar al met nekeer 'nen slekkensteker aan uw zij hebt in plaats van uw meiske. Nen getrouwden vent mag zijn ver driet laten blijken moet er dikwijls meer laten zien dan hij er heeft. Maar nen jonkman moet 't zijn binnenslikken wil hij niet uitgelachen worden Zegt dat 't leven een miserie is en dat ne mensch veel moet- afbijten voor die enkele uren plezier van «wij zijn van de kias en wij drinken een glazeken Reporter. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Vervolg op 2. blad. '-V/r*. /:v> 9 C7 1

Denderklok | 1938 | | pagina 1