Op heden 16 October 1938 Qemeenteverkiezingen JCoe mag men JCiezen Prijs per nummer 3!) centiemen. ft Twaalfde Jaar N' 41 Ninove 16 October 1938 i v •?'- V i v Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-U i tgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, NINOVE TELEFOON 345 Postcnekrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst Ninovieters Vandaag dus zult gij ter stem bus gaan om te beslissen op wel ke manier en door welke mannen uwe stad zal worden bestuurd Gij weet dat vanaf 1932 tot 1933 de Katholieke partij eene leidende rol vervuld heeft in het bestuur van de stad. De Schepen van Finantieën, de Schepen van Openbare Werken waren Katho lieken Herinnert- U Met hoeveel gezag en toewij ding met hoeveel onbaatzuchtig heid en inschikkelijkheid zij ge durende die 6 verloopen jaren Ninove bestuurd hebben Met hoe weinig partijbelang zij alleen het Algemeen Welxijn op het oog hadden, getuige daarvan alle gemis aan gegronde kritiek van wege de oppositie, met name de Socialisten Daarom Stemt Katholiek De Gemeenteverkiezingen van heden zijn geen kwestie van per sonen zooals sommigen het ver keerdelijk en uit kleinzielig egoisme willen voorstellen. Zij willen u daardoor misleiden, het belang der verkiezingen op het bestuurlijk gebied wegcijferen ten koste van uw eigen belang op finantieel, moreel en godsdiens tig gebied. Ook in dezen strijd gaat het om beginselen ais gelijkheid van officieel en vrij onderwijs, wel zijn van alle stadsgenooten ver draagzaamheid en onpartijdig heid in het bestuur der stad, vooruitstrevende bouwpolitiek, gezonde stadsf inanties, maat schappelijke vooruitgang, enz.. Burgers Gij hebt belang bij eene orde volle, vooruitziende en vredelie vende geest in het bestuur uwer stad. De Katholieke Mandatarissen hebben in het verleden termijn bewezen dat zij op de hoogte zijn van hunne taak. Middenstanders - Kleinhande laars Gij hebt onmiddelijk voordeel bij eene strenge reglementeering der openbare Markt, gij zijt het die bijna uitsluitelijk de opcen tiemen betaalt vermits deze niet kunnen opgelegd worden aan de loontrekkenden Welnu, slechts de Katholie ke Middenstandgroepeeringen spannen al hunne krachten in om aan deze onrechtvaardigheid een einde te stellen Werklieden Gij moet weten dat er bij de Katholieken geen dubbelzinnig heid bestaat tegenover uwe ge gronde eischen inzake werk- loozensteun, familietoeslag, rechtvaardige loonen, en recht op medezeggenschap in de Maat schappij Laat u geen zand in de oogen strooien door de holle woorden vjan de Socialisten die uitkramen met Vrijheid, Verdraagzaamheid en Demokratie. Door uwe stem te geven aan de handlangers van het Helsche Moscou, legt gij uwe persoonlij ke vrijheid aan banden. Van ver draagzaamheid geen sprake bij de Socialisten vermits zij er met hun bespottelijk godsdienst is privaatzaak niet konden toe besluiten vóór 6 jaar en er nu ook noch hier noch elders op ge steld ziin uwe kinderen van een vrij godsdienstig onderwijs te la ten genieten Van de Demokratie volgens socialistisch stelsel is het bewezen dat zij te schoon is om waar te ziin en dat zij vervalt in een hatelijke partijdigheid, veel slechter nog dan dikratuur of fascisme waar de rooden zoo ge weldig tegen te keer gaan Zie slechts naar hetgene nu nog da- gelijksch gebeurt in Rusland Daarom Ninovieters Spijts gebeurlijke persoonlijke oude veeten Spijts gebeurlijke misnoegd heid Spijts grootere of kleinere ont goochelingen uit overtuiging l uit plichtbesef uit eigen belang Voor een Eerlijk, Vooruitziend en Rechtvaardig Bestuur STEMT KATHOLIEK KOP AF ONDER Nr HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK De vreugderoes omwille van de vrede van IVlunchen is uitgeslapen. En de eer ste vooruitzichten van een onbeperkt wederzijdsch vertrouwen met als eerste gevolg een economische heropleving in de wereld is niet de roes verzwonden. Duitschland is bezig met Tcheco-Slo- wakije te plunderen Polen doet mee en Hongarië ook. Waar vroeger dc groote miserie van Europa te vinden was in die talrijke volksminderheden in Tcheco-Slowakije zullen in 't vervolg de moeilijkheden voortkomen uit de Tchekische mindt heden in Duitschland en Polen en Slo- waaksche in Hongarië. Engeland bewapend voort. Het wil niet op alle kruisstraten van de wereld de Duitsche en Italiaansche weermacht tegenkomende Duitschers nemen het erg kwalijk op. Zij alleen hebben recht om te bewapenen. Er zijn nog vele moeilijkheden in 't verschiet al worden de vredespogingen van Engeland ernstig voortgezet. En als het in 't vervolg tot een botsing komt tusschen Engeland en Duitschland zal het gevechtsterrein in ons gebuurte liggen. Onze weermacht moet versterkt en de organisatie ervan moet herzien wor den. En 't ware te hopen dat onze dorps- politiekers zouden eindigen met de opi nie te misleiden. 't Is niet een affiche van Nooit geen oorlog meer die de oorlog buiten onze grenzen zal houden. Er worden ernstige pogingen aange wend om de Spanjaards alleen te laten Er zijn DRIE geldige manieren van kiezen 1kopstemmen op één lijst 2) naarnstemmen op één lijst 3) naarnstemmen op meer dan één lijst. Ziehier de uitleg eerste manier kopstemmen, natuurlijk op één lijst alleen. Deze manier is voldoende gekend. De beteekenis van deze stem is eene goedkeuring van de voorgestelde rangorde der kandidaten. tweede manier naarnstemmen op één lijst, De kiezer die een voorkeur wil geven aan één of meer kandidaten van eenzelfde lijst mag één of meer bollekens zwart maken nevens de naam of de namen van ziin uitverkoren kandi daat of kandidaten. Deze manier van stemmen is even zoo goed als de voorgaande, derde manier het panacheeren Vermits dertien gemeente raadsleden moeten verkozen worden mag de kiezer der tien kandidaten uit de verschillende lijsten uitpakken en aan die dertien kandidaten een voorkeurstem geven. De ze manier van stemmen is niet aan te prijzen omdat de waarde van de stem, als partijstem verminderd is. Dus zullen de katholieke kiezers gebruik maken van één der twee eerste manieren van stemmen en eendrachtig en machtig, stemmen voor de lijst DE CLERCQ Jozef WALCKIERS FRANSMAN Karei KEYMEULEN DE SCHEPPER PROVÉ DE COOMAN DE VLEMINCK FRANSMAN Henri DE MUYTER KIECKENS j|j| BLONDIAU DE CONINCK Gustaaf Nieuw is 't in alle geval niet. 't Is een antikiteit die ze opgegra ven hebben net als het graf van een of ander Pharao. Het oud Romeinsch keizerrijk was een totalitaire staat en in de zestiende eeuw met de renaissance is de theorie en de practijk ook weer in voege gekomen En de geschiedenis is daar om ons te zegger. dat de rnenschheid haar nooit te beloven heeft gehad van die theorie als ze in practijk kwam. Que la republique était belle sous l'empire heeft ik weet niet meer welke Fransehman gezegd. Dat is waar voor gelijk welk regiem in gelijk welk land. Dat die theorie voorgestaan wordt door Vlamingen die beweren bewus te» Vlamingen te zijn schijnt een para doxe. De geschiedenis van Vlaanderen van af de tiende eeuw tot op onze dagen kan samengevat worden in «een wanhopi ge strijd om de vrijheid tegen totalita risme. Och kom. laat de kinderen spelen dan grijzen ze niet vechten. Frankrijk heeft daar zijn woord in te zeggen. Indien Frankrijk ernstig niet-inmen- ging wil kan die er komen... De Fran- schen hebben nu toch al tijd genoeg ge had om de Spaansche republikeinen te leeren vechten In Palestina gaat het van slecht tot slechter en Engeland zal eens eenige we ken tijd moeten vinden om met niets anders bezig te zijn dan met de oplos sing van dat vraagstuk. Van de andere fronten geen nieuws Op het Binnenlandsche front ook heerscht er volledige kalmte. Zelfs daar waar er vier en vijf candidatenlijsten zijn geraken noch candidaten noch kie zers in hun vuur. Ge zoudt zeggen dat de democratie gaat wijs worden of is 't oud worden dat ze doet In ieder geval 't is onder de jeugd dat de totalitaire Staatstheorie haar meeste aanhangers vindt. De aantrekkelijkheid van het nieu we De tentoonstelling DE MENSCH in hef Egmontpaleis te Brussel. Die tentoonstelling et de kroon op de nationalen gezondheids- kruisvaart verleden Zomer ondernomen door het Roode Kruis van België. In die eenige verzameling van ana tomische en physiologische stukken wordt het mysterie van het menschelijk leven op aanschouwelijke wijze uitge legd. Al de deelen van het lichaam wor den t r toegelicht door allerlei vergroo- te en geschematizeerde beelden. Zoo wordt b. v. het menschelijk gevoel van het evenwicht, dat zijn zetel heeft in het oor. aanschouwelijk gemaakt door een reuzenoor voorzien van een staan welke heen en weer slingeren. De geheele samenhang der beenderen van het geraamte, van de vijf zintuigen, van al de organen der onderscheidene stelsels des lichaams. zooals die der a- demhaling. der spijsverteering en dei- voeding. van den bloedomloop. van de beweging verder de rol der klieren en Vervolg op 2. blad. FILMLEIDING Programma van 15 - 16 en 17 Oktober. VOLWASSEN Het geheim van een leven. De Onbescheiden Eva. AF TE RADEN Napels bron der liefde VOLWASSEN Twee groote kinderen. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Ik heb geen aanleg voor Politiek. Iedereen keer als ik iets zeg is 't een dommigheid of ten minste zeever, zoo danig dat ik geleerd heb de anderen er tc laten over klappen om ikke de zeeve raar niet te zijn. Ik heb 'nen vriend die zoo 'nen zeke ren is ik weet niet hoe ik dat expli- keeren zou. Allez, 't is er een die zou zijn broek afsteken om 'nen wind te lossen want ge kunt soms niet weten verstaan En die vriend die zoo een zekere is, beweert dat dc onverschilligheid van de menschen voor de verkiezingen voortkomt uit e'e samenwerking van de oppositiepartijen met de ((fascisten». De oppositie zegt hij, heeft de macht hebbers er regelmatig van beschuldigd dat ze aan 't schotelken zaten en er van likten. Dan zijn de bewonderaars van het autoritair regiem komen verklaren dat alle politiekers, dieven zijn En er zijn r.en heelen boel menschen die dat gelooven, zelfs onder de serieuze menschen. En het gaat er van 't zijn allemaal dezelfde als ze aan 't schotel- ke zitten is 't om hun te smeren als 't daarvoor niet zou zijn waarom zou- den ze er voor in de weer zijn 't Is altijd geweest en 't zal altijd zijn de pasier zegent zijn eigen eerst Gelooft gij dat ook vroeg ik hem. :t Is geen kwestie van gelooven of niet, gelooven, zei hij zegt gij dat gij het gelooft 't is niets nieuws en zegt gij dat gij het niet gelooft ze lachen u uit. Ik stel vast dat dat de tegenwoordige mentaliteit is. Voor wie moeten wij dan kiezen, vroeg ik blanco stemmen Blanco, dat is de stem van de dom koppen, zei hij die menschen bekennen dat ze geen keus kunnen doen. Voor wie zouden we dan stemmen, vroeg ik. Elk moet dat weten, zei hij ik voor mijn part stem voor deze die er aan zijn. Laat ons nu aannemen dat het aile- maal dieven zijn. Zij die er aan zijn, hebben zooveel jaren al hun zakken gevuld als ze er nog een beetje aan zijn, zijn hun zak ken vol en ais hun zakken vol zijn moeten ze niet meer pikken. Brengt ge er nieuwe aan met ledige zakken, die moeten met zooveel te meer iever beginnen vullen en ze zullen het doen zonder scrupules vermits iedereen ervan overtuigd is dat het de natuurlij ke gang van zaken is. Ik ben van den boer, zei hij en ik weet dat een magere koe meer eet dan een vette Zie, en heeft mijnen vriend, die 'nen zekeren is, zeever verteld, ik heb mee gezeeverd en in tijd van verkiezingen komt het op een beetje zeever toch niet aan- Reporter. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. DOOR UITSCHEIDING VAN BEDRIJF Volledig smis met alle benoodigheden. UIT TER HAND TE KOOP Motor 2 p. k. Zich wenden bij Ch. Schandevel, Geer- aardstergschestraat, 57, Ninove. vDf V - x - 1 I .s*v'- B ra

Denderklok | 1938 | | pagina 1