Organisatie. Aan onze Abonnenten en Lezers. Hef Vrouwtje van Stavoren IK HEB EEN IDEE PI Twaalfde Jaar N* 47 Prijs per nummer 3$ centiemen. Ninove 27 November 195® 'T HOEKJE VAN DE REPORTER - ,.r 'v - Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, TELEFOON345 i Postchekrekening n* 1862,54 NINOVE Handelsregister Aalst n' 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst Nu we de balans en de winst- en ver liesrekening van de jongste gemeente verkiezingenhebben opgemaakt, weten we ook waar we staan en wat ons ont breekt en moeten we naar midelen uit zien om de politieke actie zoo doeltref fend mogelijk in te richten en te doen werken. We moeten de katholieke krachten be houden, ze samenbundelen en ze voor zien van expansiemogelijkheden. We mogen niet blijven stilstaan. We beschikken thans, in de politiek, over het kader der Katholieke Vlaam- sche Volkspartij. Deze organisatie, al hoewel nog van jongen datum, heeft on langs op voldoende wijze haar debuut gedaan. Als geheel zijn we organisato risch op goeden voet, doch als samen stellende deelen mangelt het ons nog aan saamhoorigheid. aan verbondenheid en ook, voor sommigen, aan het gevoel van aanhankelijkheid, van lidmaatschap van de K. V. V. Daarom moet er thans, op het plan der innerlijke organisatie, doorgewerkt worden en moeten alle geledingen, waar ze zich ook bevinden, nagezien worden op het stuk van hun betrekkingen met de K. V V. Wij moeten tot een nauw verbonden geheel komen, zoowel van groepeerin gen, als van samenstellende enkelingen en daartoe moeten de mogelijkheden van onderlinge contactname verbeterd en vermenigvuldigd worden. Het lijdt geen twijfel dat er een groot aantal katholieke menschen zijn, wier plaats en wier hart in en met de K.V.V. is en die, om een of andere reden afzij dig blijven van alle politiek getinte han deling of die niet bereikt worden of te bereiken zijn. Het is zaaks deze vrienden op te spo ren, ze op hun plicht te wijzen, hun plicht van zelfverdediging en van soli dariteit met hun strijdende broeders. Velen, we weten het bij ondervinding, vragen niet beter dan mee te werken, dan daadwerkelijk en effectief opgeno men te worden in de gelederen der Volkspartij. De gelegenheid daartoe moet hun ge boden worden en kan hun geboden door het lidmaatschap als vrij lid van de K. V. V. We vragen dan ook met aandrang dat de K. V. V resoluut aan 't werk ga en aan de werving van vrije leden al haar zorg en haar bedrijvigheid zou verlee- nen. Onze menschen moeten het bewust zijn hebben en, waar het niet is. moeten wij het bijbrengen, dat ze geen alleen staanden zijn, doch dat ze schouder aan schouder staan in den strijd der over tuigingen waarvan zij, veruit de schoon ste en de edelste hebben verkozen. Als practisch begin, kan iedereen reeds nu een lijstje aanleggen van per sonen die vfcor een lidmaatschap als vrij lid der K.V.V. in aanmerking komen. Nadere bijzonderheden zullen, meenen wij. wel volgen. Nog een andere kwestie van organi satie behoort stevig aangepakt, nl. de financieele kant. Wij moeten er toe komen door de werking en de bijdragen der partijle den, de K.V.V. te laten beschikken over een strijdfonds waarmee te allen tijde kan worden ingegrepen. Voor nieuwe tijden moeten nieuwe middelen aangewend worden. Velen on der ons herinneren zich nog met welke geestdrift en welke opofferingen een kiesstrijd vroeger gepaard ging en wel ke prachtige resultaten alsdan werden behaald. Toen was de strijd beperkt tot een korte maar krachtdadige inspan ning omdat de omstandigheden een gun stige atmosfeer meebrachten die slechts ter gelegenheid van een kiezing moest aangevuurd worden. Doch dat is temps passé, de werking beoogt de toekomst en zijn de tijden veranderd, dan moet ook de werkwijze veranderd en aangepast worden Zoo moet de actie van de leiding zich onverpoosd uiten en doen gevoelen en moet zij. op bestendige wijze, in nauwe voeling zijn met de massa de manieren en de mogelijkheden hiertoe ontbreken niet en moeten leiden tot het zoo on misbaar gevoelen van saamhoorigheid. Verder zijn de gedachten thans zoo danig ontwikkeld, zoo op sociaal, als op zedelijk en stoffelijk gebied dat het vol strekt noodzakelijk is voor de leiders over machtige middelen van actie te be schikken. Daartoe behoort in niet geringe mate de pers en, te dezer gelegenheid weze er nogmaals op aangedrongen dat het voor katholieke menschen onvergeeflijk is dag- of weekbladen te koopen en te le zen van tegenstrevers of van zoogezeg de neutralen. Hun plicht is het de ka tholieke pers te steunen en te propa- geeren. Hier wenschen wij terloops de speci ale aandacht van onze vrienden en le zers te vestigen op het belang dat voor de katholieke zaak verbonden is aan den groei en den bloei van hun lokaal weekblad iedereen weet genoeg wat de Denderklok als strijdorgaan betee- kent en hoe zij door de tegenstrevers wordt geducht. Wij zijn niet gewoon den lof van de Denderklok te zingen, doch de feiten doen ons inzien dat wij den goeden weg volgen. Wij voelen ons dan ook diep dank baar voor de bemoedigende en aanmoe digende blijken van tevredenheid en van instemming die ons allerwege on gevraagd worden betuigd, sprekender zijn evenwel de nieuwe inschrijvingen die wij mochten begroeten. Wij danken allen die ons hielpen en drukken de hoop uit dat zij ons verder hun steun en hun genegenheid zullen verleenen ook om nog meerdere abon- nenten en lezers te werven en aldus on ze invloedsfeer te vernieuwen en onze actiemogelijkheden te verbeteren. HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK De opmarsch der Chineezen duurt voort, voornamelijk rond Canton maar 't gaat zoo rap niet als in aftocht gaan. In Spanje zijn ze een beetje aan het uitblazen. In Palestina draaien de Engelschen geleidelijk de schroeven dicht. De Polen en Hongaren hebben nog altijd landhonger en zouden Teheco- Slowakye nog wat willen pluimen maai de Duitschers zijn er niet voor 't is het het hunne of zoo goed en daarbij het wil een weg openhouden naar de graan en petroleumveiden van Roemenie. In Polen hebben ze altijd de Joden versukkeld maar nu het in Duitschland zoo goed gaat krijgen ze goesting om de zelfde methode toe te passen en ze zijn aan Engeland gaan vragen om tegen over hun Joden zoo «gentil» te zijn als tegen over de Duitsche ze zouden ze dan ook in hun hemd over de grens zet ten. Kemal Ataturk, de groote man van het moderne Turkije is dood en begraven en vervangen. En zeggen dat er nog al tijd menschen zijn die serieus denken en zeggen dat ze niet kunnen gemist worden. President Benesj van Tcheco-Slowakie is politiek dood en vervangen. Koningin Maud van Noorwegen is ook naar den Hemel, 't Is schoon als ze van iemand die grootis geweest op aarde moeten getuigen dat zij goed was en zijn evenmensch niet heeft verbeten. Er zijn er zoo niet veel. In Frankrijk wil het proletariaat den ernst van den toestand niet inzien, noch op nationaal of internationaal gebied. Het pest de regeering juist of het goes ting had om ne keer nen Duitschen helm te passen. Onze Koning is op bezoek geweest naar «DENDERKLOK» brengt hiermede ter kennis van zijn abonnenten, vrien den en lezers, dat het kwijtschrift voor den jaargang 1939, in 't begin der maand December aanstaande zal aangekoden worden. De redaktie ziet met volle vertrouwen deze abonnementsvernieuwing te gemoet en rekent op den steun van alle katholieken om, waar het pas geeft, bij hun vrienden en kennissen die nog geen abonnent zijn, aan te dringen op dat zij deze gelegenheid niet laten voorbijgaan om hun spijtig verzuim te her stellen. Dt abonnementsprijs is VIJFTIEN FRANK per jaar. Deze die van heden af een abonnement nemen op ons blad ontvangen het van nu tot Nieuwjaar kosteloos. Wil zoo goed zijn uwe huisgenooten te verwittigen, omdat de postbode of de verkooper niet tevergeefs zou aankloppen. ZAAL VOLKSVERHEFFING» - Burchtdam. STELLEKENS AAN speelt Op ZONDAGEN 4 er» 11 DECEMBER 1938, om 6 Ml uren legende-operette in 4 bedrijven yan JAC BALLINGS. Muziek van MARCEL POOT met medewerking van Juffer LOONNOIS, professor van dans en lichamelijke opvoeding TEN VOORDEELE DER NIEUWE KERK VAN E. H. SCHOORENS. Plaatsen aan 10 - 6 en 4 fr. Bijzondere steunkaarten aan 20 fr. GOED NIEUWS VOOR DE TOONEELLIEHE8BERS. Op Maandag 28 November e.k. te 19 uur 30 speelt de groep Staf Bruggen te Ninove. Wordt opgevoerd Blijspel naar Evans en Valentine De vertooning gaat door in de'feestzaal van het VlaamschHuis Kaarten te verkrijgen in het Vlaamsch Huis en bij alle bestuurs leden Verbond van VI. Cult. Vereenigingen. Holland en de koude Hollanders hebben hem warm toegejuicht Er is iets veran derd, het schijnt vergeten dat die van beneden den Moerdijk «muiters» zijn. Het feit dat het zoo benauwelijk wordt in onze moderne wereld voor de kleine Landen, zal daar niet heel vreemd aan zijn. Do politieke malaise in ons Land duurt voort Katholiek Blok en Directorium van K.V.V. geven teeken van leven. Ons kantonaal K.V.V. niet. Het speelt voort la belle au bois dormant Er is nochtans brood op de plank. Wie niet wil of niet durft optreden moet af treden. In Ninove is er 'nen papieren oorlog losgebarsten na de vorming van de Be- stuursmeerderheid. Tot hiertoe hebben ze malkaar, met hun papierballen. geen oog uitgeworpen. SNUIFKENS. Ze willen ze niet meer. De roode regeering van Barcelona, stuurt de nog overbiijvende soldaten, huurlingen van een internationale bri gade naar huis. Niet dat ze zich te sterk voelt, doch ze wordt er benauwd van. Het grootste getal is gesneuveld, een an der gedeelte is naar Franco overgeloo- pen of als weglooper gefusilleerd, doch de overschot is overtuigd revolutionnair geworden. Belgische broeders in dien aard krijgen we terug. Dat is het werk der roode ronselaars, een cadeau der partij welke strijdt voor den vrede. De wind keert. Frankrijk wil de revolutionnairen der internationale brigaden in Spanje, niet herbergen. De Fransche regeering laat enkel toe dat ze over haar grondgebied passeeren, op voorwaarde dat het land van herkomst zijn voorbeeldige onder danen terug wil opnemen en het trans port betalen. Hoeveel reiskaartjes zal België mogen betalen, dank zij de roo- den Hoeveel doppers, verminkten en behoeftigen zullen wij meer moeten on derhouden Dit alles, dank zij de partij der broe derlijkheid en liefde. Heb neg wat geduld. Een echte socialist is internationalist, en erkent zijn eigen land en eigen va- derlandsch lied maar. omdat hij moet. Koningen zijn er niet noodig, dat is een luxe-artikel. Gezel Spaak, is eerste mi nister, heeft sedert drie jaar het koning dom nader leeren kennen, en hij ver klaart zich openlijk koningsgezind «Van republikein ben ik royalist gewor den. En Anseele van pauperist, kapi talist. Godsdienst is privaat-zaak. Met deze leuze trachten de socialisten onze goed-geloovige oudjes nog altijd te vangen. Maar waarom zeggen ze hun niet dat hun roode broeders in Spanje, reeds meer dan 20.000 kerken en kapel len hebben verwoest of uitgeplunderd dat zo ongeveer 10.000 priesters in de wereld, dus zonder de paters, hebben doodgemarteld en vermoord. En wat doen de roode broeders nu nog in Rus land Hebben ze niet wederom 26 mon niken die gevlucht waren in de bosschen van Noord-Rusland en hun een kerkje hadden gebouwd, verbannen naar de concentratiekampen van Siberië Nog erger, de boeren welke deze klooster lingen eten bezorgden werden ook door de Sovjet-regeering verbannen. FILMLEIDING Programma van 26, 27 en 28 November. VOLWASSENEN Een taxi in den Nacht ALLEN De onbekende Prin6. VOLWASSENEN De drie van het Trapeze. Zijn laatste kans. ALLEN Port-Arthur. Stradivarius. KINEMAZALEN. Uit de Handelingen en Decreten van het vijfde Provinciaal concilie van Mechelen... De geioovigen moeten weten dat het bezoek van zalen een POSITIEVE me dewerking is zoowel om wille van de aanwezigheid, als om wille van den gel- delijken steun aan de goeden of slech ten invloed die daar wordt uitgeoefend. Daar is een groot man geweest wij wij niet gewoon namen te noemen die op zijn sterfbed zei «de comedie is gespeeld Volgens mij zijn het de zotste niet die om de kluchten van het leven lachen, liever dan er om te «grijzen» of er kwaad bloed voer te zetten. Liever la chen om de tegenstellingen van 't leven dan kost wat kost de rechte weg der rede te willen volgen en met den kop tegen de muur ioopen Op het laatste voedirtgssalon te Brus sel was er veel meer drank dan voedsel tentoongesteld. Onder de bezoekers waren er veel min koopers dan menschen die ne koer voer niet kwamen eten en drinken zoo ne keer hun volle goesting «proeven» Ware er daar een inrichting geweest van het leger des Heils die gratis eten en drinken geeft niemand ware er bin nen gegaan. De kinderen vermoorden hun speel goed en regelmatig verneukt de jongen het meisje waar hij zoovee! van houdt Te Ninove is er een lokaal directori um van K. V. V. er is ook een kanto naal. Maar noch dat kantonaal noch dat lokaal K. V. V. hebben een lokaal Ik verkoop het voor wat ik het ge kocht heb en lieg ik, zoo liegt een ander maar ik heb mij laten wijs maken dat er een accoord geslagen is met een bus om regelmatig de leden van K. V. V. naar Denderleeuw te voeren en terug. Daar wacht sinds maanden een lokaal vruchteloos op een partijformatie Het Amerikaansch systeem van een gebouw op rollekens te zetten en naar een ander plaats te voeren bleek hier minder praktisch. Daar zijn waarheden die onwaar schijnlijk zijn. Wat dunkt u van de bonne a tout faire in een lokale par tijformatie die beweert het etiket K. V. V. te dragen K. V. V. wil zeggen KATHOLIEKE VLAAMSCHE VOLKS PARTIJ die zijn geestesvoedsel zoekt in «La dernière Heure Dat phenomeen bestaat te Ninove niet. Moest ik vertellen dat er ergens een katholieke partijformatie bestaat waar het tot de essentie van de katholieke actie behoort de parochiale werken te saboteeren en de geestelijkheid te pes ten Wie daaraan niet meedoet wordt uit de partij gesloten. Die menschen heb ben in de «heilige geschiedenis» gele zen hoe dePharizeërs de menschen uit de synagoge sloten die dierven zeggen dat Christus een propheet was. Die laatste historie is natuurlijk min waarschijnlijk dan die van den bus maar wat ze verliest aan waarschijnlijk heid wint ze aan waarheid Wij hebben met sympathie het too- neeljubileum van een der beste come- diespeiers der stad begroet Maar seri eus als ge dat allemaal hoort en zietjoont het nog wel de moeite comedie te spelen op de planken De amateurs op de plan ken worden met brio gevloerd door de professionnels van 't leven. Reporter. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninov# Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekieii, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. i

Denderklok | 1938 | | pagina 1