I d Beschouwingen. Aan onze Abooneoten eo Lezers. Hef Vrouwtje van Stavoren P*Cb* S Twaaifde Jaar N» 49 Prijs per nummer 35 centiemen. Ninove 4 l)ecemlei^j^8|| Cichorei o -O - S?ul 2 5 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, telefoon 345 Postchskrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst nr 1083 NINOVE Aankondigingen Gewene per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst Als de eenvoudige Kath. Kiezers, een wreef meegekregen hebben, gezien van het standpunt uit der leiding, is het toch maar redelijk dat de leiders, de voor mannen, ook eens gewezen worden op de tekorten, bezien van het standpunt der kiezers. De volgende gedachten zijn niet inge geven met een geest van kleinzielige af- brekerij, neen, de bedoeling is, dat er veel goeds moge uit voortvloeien,Gezon de kritiek is er noodig want er zijn fou ten van weerskanten, zoowel van de ge- neralen als van de piotten. Het politiek bloed is niet zuiver in de Kath. partij, sommigen lijden aan bloedarmoede en anderen aan vergiftiging. Zuiver bloed is er noodig, hetzij door overvoeding of purgeering, desnoods door bloedovertap- ping. De K. V. V. bestaat, ja, doch het is nog maar de romp, de bezieling mankeert, omdat ze geschoeid is op den ouden leest Daarom, vragen wij Kath. kiezers, de reorganisatie in de Katholieke partij op grondslag van K. V. V. met haar Vlaamsch. sociaal en democratisch pro gramma. Reorganisatie van onder naar boven, en van boven naar onder, dus ten voeten uit, zoodanig dat ieder groepee ring weet waaraan ze zich te houden heeft. Zoo kan er geen wrijving meer ontstaan, omdat al de groepen samen één geheel vormen. Als de partij om- vormd is. moet er een bestendig secre taris aangesteld worden, die voldoende bezoldigd is en dan zullen de leiders recht hebben veel te eischen van hun partijsecretaris. Gereorganiseerd zal de werking één zijn, en dus ook de leiders, hetgeen tot' nu toe. spijtig genoeg, niet altijd het geval is geweest. Eén in leiding en één in werking met onbaatzuchtigen, weder- zijdschen en wederkeerigen steun. Er is misnoegdheid en daardoor afval in de Katholieke partij. Er scheelt en 't wat Zoekt naar de oorzaken en neemt die weg. Zet de deuren der Katholieke partij wagenwijd open zoekt een vorm opdat het gemakkelijker ga. want veel ver dwaalden zien hun misstap in en voelen heimwee. Er zijn veel menschen te Ninove, wel ke van huize uit Katholiek zijn en nooit aangesproken worden om lid te worden van den eenen of den anderen Katholie ken bond. Zoekt ze op en spreekt ze aan en ge zult verwonderd staan opkijken naar den uitslag. Als er een vreemde ling te Ninove aankomt, wordt hij door niemand bekeken, pardon, door de Li beralen wel, en ook door hen aangespro ken. De blauwtjes zenden er den gepas- ten man op af. 't Wordt meer dan tijd dat de jeugd eens ernstig aangepakt wordt, hen man keert organisatie. De jeugdorganisatie moet haar plaats krijgen in het Katho liek huishouden, we zullen dan niet met leedwezen en met een zucht moeten zien en ondervinden dat ze in een ander po litiek vaarwater gekanaliseerd worden. De jeugd ontglipt ons. De verbroedering onder de groepee ringen en der standen dringt zich op. Heeren leiders, overweegt en overlegt dat eens gezamenlijk onder mekaar. Daarom, woont malkanders feesten en organisatieleven bij, en tracht zoo gauw7 mogelijk een degelijk Katholiek lokaal met zaal te hebben, onder welks dak ALLE Katholieken kunnen samen ko men een tehuis voor alle Katholieken en richt er familiefeesten in. Er is meer partijwerking noodig. Tot nu toe gaat de werking te individueel. Ze is niet alleen noodig naar binnen doch ook naar buiten, 't Publiek mag en moet weten dat er gewerkt wordt, dat trekt aan. Daarom, doen we beroep op onze Katholieke Harmonie, dal machtig wapen, dat men maar te hooren krijgt als ge den Woensdagavond in den Kei zer een glas bier of Coca Cola gaat drin ken. De Heer Voorzitter klaagt alle ja ren dat er zooveel geld noodig is voor 't muziek. Wel, komt er nu en dan eens mee buiten, laat de bazen ook een pint verkoopen, dan zullen de menschen te Ninove toch nog weten dat er een Ka tholiek muziek bestaat, dat niet alleen dient om den eenen of den anderen te vergezellen naar zijn laatste rustplaats. Onbekend is onbemind. Laat ons sma ken en dan zullen we leggen. Komen de muzikanten misschien niet gaarne op straat omdat er geen eere-leden achter stappen Een deel hebben ze gelijk dat zulks niet aanmoedigend is. Eereleden vergezelt uw muzikanten, het is elkeen zijn plicht. Heeren, Katholieke patroons, gij zoo wel als d ander klaagt over de werklie den, te rechte of ten onrechte. Leert ons werkmenschen beter kennen door somtijds aanwezig te zijn op een feest in hun lokaal. Steunt onze Katholieke syndicaten, ziekenbonden en pensioen kassen met werklieden aan te werven uit onze organisatie's. U zelf kunt de toenadering bewerken tusschen patroon en werkman. Deze opmerking is geldig voor al onze voormannen, leef meer onder en tus schen uw* volk men zal U beter leeren kennen en meer waardeeren. Als er een koning sterft, zegt men in 't Fransch Le roi est mort Vive le roi Welnu, de kiezing is voorbij en we zijn geklopt. Roept ook Leve de Kiezing daarom wacht niet van te w*erken tot drie weken vóór de kiezing, doch trekt op staanden voet de handen uit de mauw en werkt jaar-in, jaar-uit. Steunt en verdedigt eerst onze 18 karaat Katholieken en dan de vergulde Katho lieken. Als ge aan twijfelaars of niet Katholieken een voordeel bezorgd hebt. schrijft ze op uw* fiche en als het kie zing is. zegt hen dat het een gepast mo ment is om u een tegenplezier te doen. Zijn het middenstanders of werklieden vraagt hen om aan te sluiten in onze rangen. Waarom zoudt ge het niet. d'an- der doen het wel. Die tijd moet uit zijn dat WIJ de plezieren geven en ons te genstrevers de stemmen oprapen. Op dat punt is er nog veel werk te doen in den Middenstandsgroep. Strikt genomen zou een ware Katholiek het voor een affront moeten opnemen, zijn stem te laten vra gen. docht het is nu zoo. ze willen dat ze gevraagd wordt. Feiten zijn feiten. Waarom zoudt gij hun stem niet mogen vragen, als de Liberalen het aandurf den het personeel aan te spreken van een onzer Katholieke Kandidaten. Het ware niet ongepast wat radikaler op te treden tegenover de Liberale en Socialistische tegenstrevers. Een echte strijder ziet dat geren, dat brengt leven in de rangen, 't Is de gematigdheid, wel ke ons in slaap en misnoegdheid heeft gesust. Waarom hen blijven sparen Om hun schoone oogen is gewenscht meer konsekwent jn Heeren Katholieken, speelt poets wederom poets, en haalt uw vleesch, brood, pateekens enz. bij Ka tholieke neringdoeners en niet bij de li berale voorvechters, die met uw geld, hun kiesfonds steunen om ons te bekam pen en den ezelsstamp te geven. Weest ook meer konsekwent in uw* lectuur, dat slecht voorbeeld werkt aanstekelijk. ,Tot slot Brengt ons meer op d'hoogte van het Katholiek huishouden. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten. Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen Inlichtingen 's avonds na 18 uur.. DENBERKLOK brengt hiermede ter kennis van zijn abonnenten, vrien den en lezers, dat het kwijtschrift voorden jaargang 1939, in 't begin der maand December aanstaande zal aangeboden worden. De redaktie ziet met volle vertrouwen deze abonnementsvernieuwing te gemoet en rekent op den steun van alle katholieken om, waar het pas geeft, bij hun vrienden en kennissen die nog geen abonnent zijn, aan te dringen op dat zij deze gelegenheid niet laten voorbijgaan om hun spijtig verzuim te her stellen. De abonnementsprijs is VIJFTIEN FRANK per jaar. Deze die van heden af een abonnement nemen op ons blad ontvangen het van nu tot Nieuwjaar kosteloos. Wil zoo goed zijn uwe huisgenooten te verwittigen, omdat de postbode of de verkooper niet tevergeefs zou aankloppen. ZAAL «VOLKSVERHEFFING» Burchtdam. STILLEKENS AAN speelt Op ZONDAGEN 4 en 11 DECEMBER 1938, om 6 1/2 uren legende-operette in 4 bedrijven van JAC BALLINGS. Muziek van MARCEL POOT met medewerking van Juffer LOONNOIS, professor van dans en lichamelijke opvoeding TEN VOORDEELE DER NIEUWE KERK VAN E. H. SCHOORENS. Plaatsen aan 10 - 6 en 4 fr. Bijzondere steunkaarten aan 20 fr. KA1 HOLIEKE MIDDENSTANDSBOND - V.Z.W.D. - te Ninove Lokaal «MIDDENSTANDSHUIS», Beverstraat, NINOVE. Op Zondag 18 December e. k. viert de Katholieke Midden standsbond van Ninove, de INHULDIGING van zijn NIEUW LOKAAL. Om 9 uur, Bijeenkomst in het Middenstandshuis om van daar stoetsgewijze naar de kerk te gaan. Om 9,30 uur, Hoogmis met Offer door de Z. E. H Deken en gelegenheidssermoen door de DIOCESANE PROOST. Om 1 1 uur, Wijding der Zaal door de Z. E. H. Deken Om 13 uur, zeer stipt, noenmaal. Urn 14,30 uur, Optocht door de stad. Daarna Slotvergadering met als sprekers, Volksvertegen woordiger Heer DU CHATEAU uit Wetteren en Heer JÜST. HOUBEN uit Antwerpen. Wij noodigen alle Middenstanders v~n Ninove en omliggen de uit, om aan deze feestelijkheden en bijzonder aan den optocht deei te nemen. Vriendelijk verzoek dien dag uw huizen te bevlaggen. HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK Het sensatienieuwe van de week ligt in Frankrijk waar Daladier het aan den stok heeft mot het proletariaat... Dala dier die een radicaal is bij ons zou den ze zeggen een liberaal betaalt de rekening van het Frente Popular regime dat radicalen met socialisten on communisten aan Frankrijk hebben ge geven In Duitsehland ziet het er geen zier beter uit. Joden en katholieken hebben zwarte dagen in 't verschiet. Het accoord tusschen Polen en Rus land heeft sensatie verwekt dat is nog steeds de verdere afwikkeling der ge beurtenissen van October in Tcheco-Slo- wakië. Nog ander reacties zijn te ver wachten. De oorlogen in Spanje en China en de opstand in Palestina zijn chronische ziekten geworden. Het drama der IJzeren Garde in Roe menië met de veertien lijken van Co- dreanu en zijn gezellen en een vijftien de een rector van de universiteit werpt een zonderling daglicht op den toestand in dit Land. Het loopt er niet gesmeerd gelijk ze ons willen doen gelooven. In België gaat het toch beter. Het heeft er zelfs den schijn van dat het Ministerie Spaak op de kwestie van Burgos niet zal vallen en dat de socia listen zich zullen tevreden houden met een platonisch protest. Van 't front van Ninove is er niets te vermelden. Uit Denderleeuw bereikt er ons sen satienieuws. Daar is een anti-clerikaal kartel gevormd tusschen katholieken en vrijzinnige Vlaamsch-Nationalisten. Mijnheer van Denderleeuw kon het vóór de verkiezingen over zijn vader- landsch gemoed niet krijgen een over eenkomst te sluiten met christelijke Vlaamsche Nationalisten. Na de verkiezing krijgt hij het over zijn vaderlandsch en katholiek gemoed een accoord af te sluiten met Vlaamsch Nationalisten die wel zoo vrijzinnig niet zijn als ze zich noemen maar wier lei der het zoo verre is dat hij geen kerke lijk huwelijk heeft gesloten en dat zijn kinderen niet gedoopt zijn. K. V. V. heeft tot hiertoe lijdelijk toe gezien. Wij hebben discreet eerst, dringender daarna de aandacht er op getrokken. De leiding van K. V. V. blijft slapen. De leiding is nochtans op de hoogte. Wij dringen nog eens vriendelijk aan opdat de zaak van Denderleeuw7 voor K. V. V. zou opgeroepen worden en ver effend. Wij waarschuwen kordaat dat het niet meer gaat met lamlendig toe te zien. Wij zijn door het lamlendig toezien al diep genoeg in den gracht gevoerd. De leiding moet energie hebben EN TOCH IS nog- de beste ge 't den voerman verwijten Maar 't is onrechtvaardig de leiders te beschuldi gen als stelselmatig de menschen moed willig zijn. Reporter. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER ik zou vandaag willen probeeren of ik geen kunsten kan doen de waarheid zeggen zonder iemand kwaad te ma ken ik zal niet bij hoog en laag zweren dat het hart van het argelooste kind ter wereld niet oprechter is dan het mijne de lezers zouden denken dat er zeker iets achter zit. Ik wil eenvoudig de waarheid zeggen omwille van de waarheid met de hoop dat iedereen de waarheid zou erkennen, beminnen en dienen. Ik heb dees week mijn oogen uitge keken, mijn oogen uitgewreven om nog te kijken op een uitnoodiging tot een Missieavond in de ((Roxy». Het briefje kwam van Hooger Op» en Cultureele Vereenigingen. Dat Cultureele Vereenigingen Felix Timmerman laten voorlezen uit eigen werk heel goed. Dat ze Pater Knops laten vertellen over eigen werk of ander zendeiingenwerk ook goed. Dat ze Missie-avond houden niet goed. Missie-aktie is een deel van Katholie ke Actie door Rome zelf ingericht in een stevig kader met een volledige hiërar chie waarvan de eerste schakel altijd de lokale geestelijke overheid is. Zulien ons kristene Ninovieters nooit leeren dat elk in zijn hofken moet wie den. Zulien ze nooit begrijpen dat een stamp van hier en een stoot van daar de wagen niet vooruithelpt. Een slag in 't water schept veel beweging maar alle beweging is geen aktie. Sinds ons Land arm is heeft het geen slechte wegen meer. Maar in mijnen jongen tijd was de baan die langs va ders hofstee liep nogal een weg met hin dernissen Menig wagen uit de stad bleef er in een modderpoel steken. Als zijn paarden afgetukt waren kwam de voerman vader vragen om een paard voor te leggen. Vader wilde nooit. Span uw paarden uit, zei hij, ik zal er de mijne aanleggen. Hij kwam dan met zijn twee zware mer ries, spande ze in en Marie Bette ju En vooruit bolde de wagen die vier stadspaarden hadden laten steken. Maar op dezelfde seconde, zoilder hor ten of stooten, stonden de acht pooten strak gespannen en wogen de twee zwa re lijven vooruit leder heeft zijn fierheid. Als vader de bewonderende blikken van de omniestaanders had zien gaan van hem, den fiinken knaap naar zfjn koppel flinke merries, was hij betaald. Hij was fier op zijn paarden en vader zijn Marie en zijn Bette waren fier dat ze een zoo flink koppel waren in vaders hand. Ge zaagt dat en voeldet dat ze waren er zelfs een beetje eenhandig van en wilden in een ander hand maar slecht vooruit ik weet ervan te spreken. Paarden zijn paarden en menecften zijn menschen. Paarden kunt ge tfraa- seeren, menschen niet. Als menschen niet willen, willen ze niet. Als ze hun fierheid misplaatst heb ben, als ze er niet willen fier op zijn dat ze eendrachtig tuchtig en hard kunnen trekken maar er liever fier op zijn dat ze met brio de berrie kunnen kapot slaan is er niets aan te doen en is er niets mee te doen. Paarden zijn paarden en meiwehen zijn menschen. Als de paarden slecht trekken kunt r-i cj V- d) i— -t -

Denderklok | 1938 | | pagina 1