Jüliddenstanders sluit aan I Hel Vrouwtje van Stavoren I Prijs per nummer 5S centiemen. Ninove 11 December 19S8 Twaalfde Jaar N* SO t Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN 1/ i. in TELEFOON 345 Koepoortstraat, 10, Postchekrekening nr 1862,54 NINOVE Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst Ir» verband met de feestelijk heden van Zondag 18 December e. k. ter gelegenheid der inhuldi ging van het Middenstands huis komt het ons gepast voor nogmaals de aandacht onzer le zers te vestigen op het zoo actu- eele Middenstandsprobleem. Het hoeft geen betoog dat on der de vele vraagstukken van So cialen en economischen aard wel ke op dit oogenblik in ons land aan de orde van den dag zijn, het ingewikkelde vraagstuk van den Middenstand een der meest drin gende en meest belangrijke kan genoemd worden. Wij zeggen in gewikkeld, want het volstaat de besluiten van net Congres van 22-23 October van het Katholiek Blok ter zake, na te gaan om U een klein gedacht te vormen van de veelzijdige aspecten van de Middenstandskwestie. Wij noe men onder meer 1de Bedrijfsorganisatie der Ambachten en Neringen, 2) De Wettelijke regeling van den Detailhandel, 3) Het Crediet aan den Mid denstand, 4) De gelijkheid voor de Be lastingen, enz.enz. Spreekt aan gelijk welken Middenstander over den gang zijner zaken en hij zal u een hee- le reeks wantoestanden opsom men als oneerlijke concurrentie van grootwarenhuizen en coöpe ratieven die niet zou mogen be staan, zegelplakkerij die hem de keel uithangt, de hooge inte resten die hem gevraagd worden wanneer hij crediet noodig heeft, de schandalig hooge belastings aanslagen, spijts zijn kleine wins ten enz... enz. Misnoegd heid en klachten bij de vleet En het lijdt geen twijfel dar er reden zijn tot klagen. De Mid denstanders ondervinden het aan den lijve, meer dan gelijk welk andere stand. Doch wat de Middenstanders, kleinhandelaars en Neringdoe ners rnaar niet begrijpen is dat er middelen moeten gezocht worden en inderdaad gezocht werden om aan die vele nooden te verhelpen. De andere klassen der samenleving hebben het sinds lang begrepen. Zie de vele trus- ten, en consortiums, welke de Nijverheid en de financie vorm den om zich aldus aan te passen aan de nieuwe tijd waarin wij le ven. Zie de machtige Boeren bond die spijts al het kwaad dat er van gezegd en geschreven werd ontelbare en onschatbare diensten bewezen heeft en nog dagelijks bewijst aan den boeren stand. Zie nog de macht der Syn dikaten, vakbonden en Mutuali teiten welke door en ten bate van de lang verwaarloosde en mispre zen werkliedenstand in het leven geroepen werden. Dit onbegrip vanwege de mid denstander ten overstaan van de noodzakelijke organisatie mag wel zonderling genoemd worden. Hoe het komt dat zijn hul peloosheid van alle dagen tegen over de vraagstukken die zich stellen, zijne machteloosheid door zijn alleen staan, hem niet naar de organisatie drijven lijkt onweerstaanbaar. Weten alle Middenstanders wel dat een groot aantal hunner dagelijksche moeilijkheden voortspruiten uit het gebrek aan saamhoorigheid onder hen. Hoevele wantoestan den op gebied van concurrentie, zondagsrust enz... zijn te wijten aan de afgunst, de verdeeldheid welke maar zoo weelderig als al les overweldigend onkruid onder de middenstanders tieren Organisatie en stevige organi satie alleen kan uitkomst bren gen in den warboel waar de Mid denstand dreigt in ten onder te gaan. De hulp kan niet van boven komen, maar wel van u zelf mid denstanders Gij zelf bij monde uwer organisatie moet uwe be langen onder vorm van eischen kunnen voordragen langs het ra derwerk van parlementarisme enz Doch gij zelf hebt meestal geen klaar begrip van uwe wen- schen en eischen, daarom moet de sterke georganiseerde macht voor u in de bres springen en be komen wat noodig is om uwen strijd voor zelfbehoud te wape nen. De Staat immers kan slechts helpen door wetten uit te vaardi gen wanneer de Middenstands- organsitie sterk door hare parle mentaire vertegenwoordiging de ze wetten afdwingt, zooals het thans gedaan wordt door de boe ren- en de werkliedenorganisa ties. Nieuwe tijden vragen nieuwe middelen, de organisatie alleen kan de middelen verkrijgen. De Solidariteit van alle Middenstan ders moet deze organisatie leef baar maken Moge de dag van 1 8 December voor de Middenstanders der stad een spoorslag wezen om aan te sluiten bij den lokalen Katholie ken Middenstandsbond HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK Europa blijft in het middenpunt der belangstelling zelfs in Amerika. De Zuid-Afrikaansche minister Pirow heeft zijn rondreis in Europa voleind en is ontgoocheld naar huis gegaan. Hij wou Duitschland paaien met an dermans goed -- het goed der kleinen natuurlijk. Dat is de nieuwe wereldmo- raal en ook de moraal der grooten. De Franseh-Duitsche verklaring, waar bij ze hun gemeenschappelijke grens waarborgen is een lichtpunt. De Italiaansche aanspraken op Corsi- ka en Tunis is een zwart punt mis schien de wolk waaruit het on weder over Europa zal losbarsten. In 't Binnenland is de regeering aan 't verdrinken. Ze klampt vast aan elke redplank die haar toegeworpen wordt. 't Zal niet baten grootvader Vander- velde heeft vast besloten zijnen hond te verdrinken. (Die uitdrukking is van mijnen 't wege zonder kwade bedoeling voor minister Spaak). In Ninove is er geen politiek nieuws van belang. De twee nieuwe bruggen ZAAL «VOLKSVERHEFFING» Burchtdam. STILLEKENS AAN speelt Op ZONDAG 11 DECEMBER 1938, cm 6 1/2 uren legende-operette in 4 bedrijven van JAC BALLINGS. Muziek van MARCEL POOT met medewerking van Juffer LOONNOIS, professor van dans en lichamelijke opvoeding TEN VOORDEELE DER NIEUWE KERK VAN E. H. SCHOORENS. Plaatsen aan 10 - 6 en 4 fr. Bijzondere steunkaarten aan 20 fr. KATHOLIEKE MIDDENSTANDSBOND - V.Z.W.D. - te Ninove Lokaal «MIDDENSTANDSHUIS», Beverstraat, NINOVE. Op Zondag 18 December e. k. viert de Katholieke Midden standsbond van Ninove, de INHULDIGING van zijn NIEUW LOKAAL. Om 9 uur, Bijeenkomst in het Middenstandshuis om van daar stoetsgewijze naar de kerk te gaan. Om 9,30 uur. Hoogmis met Offer door de Z. E. H. Deken en gelegenheidssermoen door de DIOCESANE PROOST. Om 1 1 uur, Wijding der Zaal door de Z. E. H. Deken. Om 13 uur, zeer stipt, noenmaal. Om 1 4,30 uur, Optocht door de stad. Daarna Slotvergadering met als sprekers, Volksvertegen woordiger Heer DU CHATEAU uit Wetteren en Heer JUST. HOUBÉN uit Antwerpen. Wij noodigen alle Middenstanders van Ninove en omliggen de uit, om aan deze feestelijkheden en bijzonder aan den optocht deei te nernen. Vriendelijk verzoek dien dag uw huizen te bevlaggen. over Dender en IJzerweg zijn dees week bekeurd. Ze hebben hun stuk gestaan en t is te verwachten dat de nieuwe boulevard heel in 't. kort voor de circu latie zal opengesteld worden. In 't kanton Ninove blijft de situatie troebel voor K. V. V. De leiders zitten op 'nen weer met de kwestie van Denderleeuw. Gaan ze uit vrees van eenen grooten te misnoegen honderden van brave menschen hun ont goocheld den rug laten toekeeren WE BEREIDEN DE KERSTVIERING VOOR. Kerstdag is in aantocht De Vrede- Hoogdag vrede in ons zelf en in onze familie, basis van den grooten kostba ren vrede onder de volkeren. Dat hij aan alle menschen duurbaar is, dat hebben we nog gezien en beleefd in de kritieke laatste Septemberdagen. In die bijna tragische uren hebben we allen vlijmend aangevoeld, hoe in ons hart wroeging en heimwee klopte naar de rustige, gezegende tijden die we in fa milie doorbrachten. Willen we vrede houden in eigen fa milie. dan moeten alle leden er het hun ne toe bijdragen om de genoeglijke ge zelligheid van de eigen haard te verhoo- gen. F.n hier biedt Kerstdag een dank bare gelegenheid om de onverbreekbare eenheid, die ons zoo klemvast aan el kaar snoert in droevige en moeilijke tij den te hernieuwen door een intieme, maar des te schooner viering der geboor te van den Eémgen en Eeuwigen Red der. Bidden wij den Verlossen opdat Hij dat wereldje in 't klein, ons eigen gezin zou vrijwaren van alle familiale con flicten en oorlogsverklaringen die den huiskring verscheuren. Mocht Hij bij elk van ons thuis alle twist en verdeeld heid oplossen, niet door een verdrag op een vodje papier, maar door zijn aanwe zigheid in ons hart. Een innig meeleven met de godsdiens tige plechtigheden. Met elkaar bidden, 's avonds voor naar bed te gaan, niet te lang. niet saai, misschien met Advents- of Kerstliederen. Dit alles is de voor naamste en heilzaamste voorbereiding voor het Kerstfeest. Maar dit is nog niet alles. Want als we innerlijk voldaan zullen terugkee- ren van het goddelijk sehoone feest in de kerk. nog terugdenkend aan die reu- zenflikkering van kaarsen en licht ron dom 't altaar en 't kribbetje, hoe zullen we dan dat vuur van Gods genade in ons bewaren en mededeelen Want >p die ochtend van wijding en goede voornemens volgt nog een gan&ch vrije dag met een lange avond. Laten we die in Godsnaam toch niet voorbijgaan als die zoovele andere Zondagen, waarop we niet hoeven te werken en onvoldaan naar café of kinema loopen. Gooi uw ge luk toch niet ten grabbel bij lawaaie- rige tingeltangel en wuft vermaak. Laat het veeleer aangroeien en verinnigen bij een gezellige viering in familiekring. Een feestelijke stemming zullen we echter niet verkrijgen met op eikaars neus te staan kijken, iedereen zal de handen moeten aan 't werk slaan om van zijn huiselijke viering werkelijk te kunnen genieten. Zeker, moeder en zus kunnen beter een fijne tafel dekken dan wij, laat ze maar zorgen voor een flinke spijskaart, daarin hebben wij hen de les niet te spellen. Vrouwengilde en V.K.A.J. zul len hen daarin wel helpen en de noodi- ge wenken geven om wat lekkers voor te schotelen op een keurig versierde ta fel. Er zal echter maar stemming zijn in de mate dat alle huisgenooten hebben meegewerkt aan de voorbereiding. Daa1- om zuilen wij, jongens, ons niet uit den slag trekken» maar zorgen dat ec-n schat tig, lief stalletje en een besneeuwde kerstboom aller goedkeuring en bewon dering wegdraagt. Kunnen wij niet door een of ander verrassing, al zij het maar een liedje een declamatie, een stukje muziek of een vroolijk gezelschapsspelletje de op gewektheid aanstekelijk maken en ver hoogen Gij allen die dit leest, probeer het eens, dan zal er wel niemand het in den bol krijgen de huiselijke gezelligheid te ruilen voor een bedompte kinemazaa of dergelijke Trachten we in heerlijk eensgezinden familiegeest het Kerstfeest te vieren zoo zullen we gezamenlijk onze hulde betoonen aan den Vredebrenger van alle tijden en voor alle menschen van goe den wil. T HOEKJE VAN DE REPORTER Kinders spelen met ronkers. Ze ste ken ze nen draad door hunnen staart om ze te laten opvliegen en ronken. Ze kribbelen ze op hunnen buik of duwen op hun pooten als het luierikken en sla pers zijn, tot ze toch wakker worden en marcheerer.. Er zijn onder de menschen ook ron kers. 't Is een malheur als zoo menschen ergens aan het hoofd staan. Als er dan niemand is om op hun poo ten te duwen wordt het een katastroof Er zijn menschen die erg vertrouwd zijn met de handschoenen. Ik heb mij nog laten wijs maken dat er zoo zijn die met handschoenen aan op de wereld ko men Voor gelijk wat te doen dragen ze handschoenen. Maar als ze iemand aan pakken is het zonder handschoenen. Het personeel dat ze dient draagt handschoenen. Gelijk wie rondom hen komt aanzien ze voor deel uitmakende van hun personeel en moet handschoe nen dragen. Onder de leenheeren van de politiek vindt ge veel van die heereti. Het verschil tusschen een katholiek leenheer van de politiek en een anti klerikaal ligt voornamelijk hierin dat de laatste noch van God noch van zijn gebod wil weten en dat de eerste God voor zijn wagen zou spannen als nen trekhond. Duizenden van menschen zijn uit de katholieke partij geloopen. K. V. V. is gekomen. Verbist was als de Christus met de zweco die de sjacheraars uit den tempel joeg. In ieder arrondissement is er zoo 'n K. V. V.-leider. ledereen verwacht vari hem dat hij zal zijn de propheet met de zweep. Lacy als 't maar nen ronker is en heel de nieuwe organsitie niets anders dan een reusachtigen vliegenvanger voor lichtgeloovige kiezers Wie weet er nog te spreken van de formuul van Antwerpen en de tormuul van Brussel Dat is meer dan volmaakt verleden tijd Le dernier criop politiek terrein is de fermuu! van Denderleeuw. Dat heet gelijkheid voor vrij en offi cieel onderwijs. Het vrij onderwijs telt duizend kin deren. Het officiéél telt er twee honderd vijftig. Gelijkheidwil zeggen dat nevens een vrije school er een officieele moet staan en dat de bijdrage der gemeente voor onderhoudskosten der scholen niet hooger mag zijn voor duizend kinderen der vrije school dan voor tweehonderd vijftig der officieele. «Is een kind der officieele school nen frank kost mag een der vrije sehool maar een kwaartje kosten Dat is gelijkheid. Daar was ne keer nen fabrikant van hazenpastei paté de lièvre die heel goedkoop leveren kon. En is dat zuivere hazenpastei vroegen ze hem. Neen, zei hij 't is maar de helft om de helft ik verwerk eenen os voor ee nen haas. Frère Jacques, frère Jacques, dormer vous Reporter. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij Belgische Lloyd Boekhouden Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten. Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur.. vDE V

Denderklok | 1938 | | pagina 1