i t Hangt allemaal aaneen Veertiende Jaar Prijs per nummer 5$ centiemen. Ninove 11 Februari 1940 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN i n TELEFOON 345 Koepoortstraat, 10, Postchekrekening n' 1862,54 N i NOVE Handelsregister Aalst n' 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst Wanneer een mensch gezond is voelt hij niet eens dat hij een lever heeft. Komt echter een ontreddering in de gal- werking, dan klagen we van onze maag; we voelen onregelmatige hartkloppingen 't hoofd is niet meer frisch en de beenen worden loom. Niet alleen weten we dan de juiste ligging der organen, maar we beseffen tevens dat er tusschen die or ganen een geheime solidariteit bestaat. Is het eene geraakt, dan wordt ook het andere getroffen. Onderlinge solidariteit. Die samenhang bestaat nu niet slechts in het lichamelijk organisme, zoo is het ook gesteld met de zedelijke organen, rnet de menschelijke gemeenschappen als familie, gemeente, volk. staat. Van de onderlinge solidariteit der menschen zijn we ons ook niet klaar bewust, wan neer het allemaal goed gaat. Maar. wan neer een ongeluk de familie treft, bij een sterfgeval b.v., dan voelen al de aan verwanten hun onderlinge vei bonden heid. Ze voelen zich meer zuster en broe der in het lijden dan in de vreugde. Nog meer verweven en inniger is die samenhang in de materiëele orde. Tus schen economie, finantie en landsverde diging ligt zoo'n stevige band. dat het eene het andere niet missen kan. Hier kan de oorlog ons veel leeren. Die internationale bandiet want dat is de oorlog ontsteelt al zooveel aan de menschheid, dat we de kans niet mo gen verkijken om datgene te leeren waartoe hij ons de gelegenheid biedt Vooral in tijd van oorlog. Jn vredestijd, wanneer de zaken goed gaan, wanneer handel en nijverheid bloeien, dan meenen we dat de economie van het land een sector op zich zelf is. Dan peinst men dat de finanties van het land een onafhankelijk leven hebben en dat de militaire organisatie een luxe is Komt evenwel de oorlog dreigen, dan leeren de feiten ons dat we een verkeer de opvatting hadden dat ook hier echte solidariteit bestaat. Het eene houdt het andere recht Stuikt het eene ineen, dan valt ook het andere. Overweeg maar eens goed de mobi lisatie kost stukken van menschen, meer dan 10 millioen per dag De staat kan dat wel een tijdje volhouden, maar t is een kinderlijke naive opvatting te mee nen. dat de regeering in onuitputtelijke koffers kan blijven halen. De staat heeft geen andere geldmiddelen, dan die wel ke de inwoners van het land hem ter be schikking stellen. Het bewijs ligt toch voor de hand deze week heeft de re geering de Onafhankeli jksleening uit geschreven. Ze zou dit toch nietdoen, in dien zc 't geld maar voor 't grijpen had Edele burgerzin. 't Is een bewijs van goeden burgerzin zijn geld ter beschikking te stellen van den staat, door in te schrijven op die leening. Om het echter mogelijk te ma ken. dat de bevolking in zeer ruime ma te zou deelnemen aan de Onafhanke- lijksleening moet de economie van ons land bloeiend blijven. Begint die te kwij nen, dan verschrompelt het bezit dei- burgers en de leening zal er den on- gunstigen weerslag van ondervinden. Bovendien verminderen bij een verlam de economie de belastingsinkomsten en de staat geraakt zonder voldoende geld middelen. De leefbaarheid en de bloei van onze economie hangen niet uitsluitend af van den goeden wil der regeering en van de binnenlandsche verhoudingen. Een trans formatieland als België, dat voor een merkelijk deel zijn huishouden moet be redderen met de inkomsten van den ar beid aan het verwerken van grondstof fen. als ruwe wol en erts. moet kunnen handel drijven met het buitenland. Gaat dit niet meer. dan vallen onze textielfa brieken stil en de hoogovens dooven uit. Economische weerbaarheid. En zelfs wanneer we grondstoffen krij gen. mogen werken en veel buitenland- sche kliënteel hebben, dan moeten nog de noodige bedrijfsleiders en technie- kers vrij zijn. om de fabrikatie te kun nen aan den gang zetten en aan den gang houden. De legerleiding zal wel moeten sommige industrieleiders en ar beiders uit de koolmijnen en het land bouwbedrijf demobiliseeren. Doet de mi litaire overheid dit niet, dan ondermijnt ze haar eigen krachten, want de lands verdediging kan maar sterk blijven, in dien zij geldelijk wordt recht gehouden door staatsinkomsten, en die zijn op hun beurt afhankelijk van de economischen bloei. Werkelijk 't hangt allemaal aaneen. We moeten dit leeren inzien en er re kenschap mee houden als we ooideelen over de toestanden. Deze groote les kun nen ons de huidige lastige omstandighe den leeren 't is allemaal niet zoo een voudig als velen het wel denken. Het leven van een volk en een staat is \eel ingewikkelder dan men doorgaans denkt Niet dooi' kritiek, maar door opbouwen de samenwerking geraken we door de zware moeilijkheden heen. De echte so lidariteit tusschen leger en burgerbevol king. tusschen arbeiders, landbouwers, industriëelen en middenstanders, tus schen regeering en volk. het zal nauwe lijks voldoende zijn om ons onafhanke lijk voortbestaan te verzekeren. Het wordt de tijd van grootmoedig heid en offerzin. Niemand blijve tekort aan zijn plicht. A. Verbist. Voorzitter der K. V V. 625 750 850 1200 1600 2000 1934 Deze cijfers zijn verblluffend. Zij lee ren ons duidelijk dat de klasseverschil- len zijn blijven bestaan dat er geen ge lijkheid is in het salaris. Het brutaalste jdat deze cijfers ons leeren is. dat de klasseverschillen nog grooter geworden zijn de laatste vijf jaar. daar het loon van een Peletons- kommandeur maar is toegenomen met 240 terwijl het loon van een Leger- korps-kommandeur gestegen is met 364 OPEN BRIEF AAN DE COMMUNISTEN Gent. den 5 Februari 1P40. kameraden. De tijdsomstandigheden zijn in alle Hierover zouden wij, en gij met ons. denken wij. wel eenigen uitleg willen vernemen van de communistische leiders die in alles de Sowjet-Unie verdedigen. Er is echter een punt waarover niet wordt gesproken door kameraad Woros jilow namelijk over de vergoeding die de soldaten en onderofficieren van het communistische Sowjetleger ontvangen Daarover geen woord Wij vinden ook geen enkele aanwij zing over de familievergoeding. Uit de begrootingsrede van kameraad volkscommissaris Worosjilow moeten wij dus besluiten 1 Dat de communistische soldaten en onderofficieren van het sowjetleger geen soldij ontvangen. 2 Dat voor de families van de soldaten geen vergoeding is voorzien. 3 Dat de officieren van het Roode Le ger een buitengewoon hooge vergoe ding ontvangen. Kameraden Wij meenen dat het goed zou zijn dat de communistische leiders, die ons alles beloven als we maar de sowjet-republiek noemt spreekster de innerlijke strijdli- nie die door de vrouwen moet verze kerd worden. De taak van de K.A.V. zal aan bestaan in te helpen en te troosten in kristelijke naastenliefde en het hooghouden van de zedelijke waarden. Van de beweging moet een roep uitgaan van alle vrouwen naar God. de roep van vrede. Op deze uiteenzetting volgt een be spreking over den toestand in het Vlaam sche land tengevolge van de mobilisatie. Mej. De Coster sluit deze bespreking met eene verklaring over de houding der K.A.V. in volgender voege Bij de eerste vergadering sinds de mo bilisatietijd. houdt het algemeen bestuur der K.A.V. er aan zijn verantwoordelijk heid in te zien en zijn houding bekend te maken. Zij doet beroep op de sympathie van alle weldenkende vrouwen en op den steun van elke bevoegde instelling om haar te helpen in het streven van wat ze als haar hoogste zending van kriste lijke Vrouwenorganisatie beschouwt. Het groot verlangen der K.A.V. is de spoedige terugkeer van den vrede zij brengt haar dankbare hulde aan de voortdurende aktie en wil de wijze lei ding volgen van Z.H. Paus Pius XII, die de volkeren en de leiders aller landen tot vrede aanspoort en er de wegen voor aanduidt. Tegenover de moeilijkheden in eigen land roept de K.A.V. al haar aangesloten leden op om bij te dragen tot de zedelij ke éénheid van het volk en tot de eer bied voor de instellingen die het volks bestaan vrijwaren, alsook voor het wet telijk aangesteld gezag. Zij verwacht van hare leden een kranige houding die past voor overtuigde geloofsmenschen. De K.A.V. wil waken over het geluk der gezinnen, wat steeds hoofddoel van haar betrachtingen en werking is. Zij beioven als we maar de sowjet-repuout vraagt aan haar verantwoordelijke me ook bij ons invoeren, daar eens klaar en i d igen jnspan duidelijk uitleg over zouden geven. Maar wij vreezen dat ze niet zullen antwoor den tenzij met scheldwoorden. In elk ge val wij verwachten van U dat ge een dewerksters dat zij door eigen inspan ning en door beroep op bevoegde over heden medehelpen om te beletten dat de omstandigheden de losbandigheid opzichten moeilijk en de vraag; «Waai gaat het naar toe ligt ons allen op de lippen. Er zijn er velen die deze vraag beant woorden en iedereen doet het op zijn manier. Gij hebt de gewoonte met aan dacht te luisteren naar de eischen en voorstellen die uitgaan van de commu nistische partij. Dit is uw goed recht. Daar gij echter menschen zijt die de waarheid niet ontvlucht, maar deze in alles zoekt, willen wij U konnis ge\en van een paar vaststellingen die wij heb ben gemaakt bij het bestudeeren van de communistische documentatie. andaag willen wij ons eventjes met U onderhou den over de kwestie van de militaire vergoedingen. Het vraagstuk van de soldij der sol daten en de vergoeding aan hun familie is zeker actueel. Alle groepeeringen van beteekenis zijn er mee bezig, en wij wenschen dat er zoo vlug mogelijk een voor iedereen gunstige oplossing aan ge geven zou werden. Wij kunnen veel leeren in Holland. Frankrijk en Duitschland. landen die een gunstiger oplossing hebben gevon- den dan ons land. Wij zijn ook gaan zoe ken in Sowjet-Rusland. maar hetgeen wij in de officieele documenten hebben gevonden is een ware ontgoocheling. In de rede van K. Worosjilow, Maar schalk van de Sowjet-Unie Volkscom missaris van verdediging, gehouden op 19 Maart 1939. lezen wij het volgende De materiële toestand van onze een voudige strijders staat op een hoog peil. De voeding, de kleeding. de behuizing, blijven steeds uiterst belangrijke vraag stukken Het doorsnee-salaris van de komman- deurs, kommissarissen, politieke en an dere leidende funktionarissen is tot 286 cf toegenomen. Dan geef kameraad Worosjilow. het sa laris op van de officieren van het com munistisch leger der Sowjet-Unie val wij verwacmen van u sc zQuden -n de hand werken. antwoord zult eischen. en dat ge in alle vprwarht van de lesei vrijheid uw standpunt tegenover het communistische Rusland, en diegenen die hier in ons land hetzelfde regiem willen invoeren zult bepalen. Wij groeten U. Wij werken en bidden voor U. Wij hopen dat de waarheid U vrij zal maken. Van harte ACTIECOMITÉ Holstraat, 71 - GENT Bestuursvergadering der Kriste lijke Arbeiders Vrouwengilde. Op O. L. Vrouw Lichtmis had de be stuursvergadering plaats der K.A.V. om de komende werking te gespreken en hare verantwoordelijkheid te nemen in de huidige omstandigheden Zooals ieder jaar werd dezen dag in gezet met de plechtige kaarsprocessie en de H. Mis. De vergadering werd geopend door een welkomwoord van Mej. Baers aan de afgevaardigden van Holland, van de Waalsche vrouwengilden, van de K.S.S., van de V.K.A.J. en aan alle aanwezigen. Mej. Baers doet uitkomen de zware verantwoordelijkheid die de vrouwen en de vrouwenorganisatie te dragen heb ben in de huidige omstandigheden. De vrouwen moeten nu de toekomst voor bereiden en een geesteshouding bevorde ren over wat die toekomst zijn moet en hoe ze de zending der vrouw niet mag in gedrang brengen. Na dezen inzet van Mej. Baers wordt het woord gevoerd door Mej. Van de Putte die uitleg geeft over de komende werking. Aan de nieuwe omstandigheden moet de K.A.V. hare werking aanpassen. Er worden maatregelen getroffen om het land te beveiligen tegen bedreiging van buiten. Maar ook moet er gezorgd worden dat niets de innerlijke waarden van het land en van de familie en van het volksbestaan zou aantasten. Dit Zij verwacht van de legeroverheid dat er gewaakt worde op de ontspanning der opgeroepenen op een waardig ont wikkelingspeil te houden en elke gele genheid te verhinderen waardoor de sol daten zouden gelokt worden naar on waardige of zedelooze vermaken. De K.A.V. brengt hulde aan de gezin nen der opgeroepenen die zooveel offers te brengen hebben voor het algemeen welzijn en doet beroep op de openbare meening opdat aan deze gezinnen een deftig bestaan mogelijk blijve. Waar door meevoelende liefdadigheid hulp en steun verleend wordt, wenscht de K.A.V dat men steeds rekening bou de met het rechtmatig eergevoel der be trokken gezinnen en vooraf de moge lijkheden zou vermeerderen om eigen krachtinspanning te bevorderen. Door haar menigvuldige diensten en vooral door de lessen der Praktische School voor Gezins- en Huis'noudoplei- ding. zal de K.A.V. haar eigen leven be hulpzaam zijn in de aanpassing van het huishoudelijk beleid en meer bizonder in de zorg voor het vrijwaren en de be vordering der gezondheid van de gezins leden. Overtuigd dat het gebed, zooals Z.H den Paus het ons leert het machtige wa^ pen is om vrede te bewerken bij de en kelingen en in de samenleving, wil de K.A.V.. al haar leden aanzetten om ge trouw God te bidden - zich dicht bij O. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaat recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belast ingsvar klaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur.. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Wat ne mensch al tegekomt in zijn leven. Ik ben geen mensch meer, ik ge loof dat ik ga neurasteniek worden, hy- poconder zeggen de boeren. Daar is zoo a! met eens iets in mijn gedacht geschoten en 't wil er niet meer uitzoo gelijk de pik in de rug. Ik heb er al voor geapothekerd maar het helpt niet en nu ben ik aan de methode Coué ge weet wel ik ben niet ziek, ik ben niet ziek Het schijnt dat dat ding obsessie heet of dwanggedachte. Dat heeft u te pak ken en laat u niet los, ge gaat er 's a- vonds mee slapen en ge staat er 's mor gens mee op. Ge moogt al probeeren wat ge wilt-noch met brutaal geweld, noch met slimme streken kunt ge 't kwijtspelen. Dat is nu twintig jaar of meer mis schien, in elk geval kort achter den oor log al de aanplakmuren van ons stad hebben dan eens volgehangen met re- claamaffiches voor koperglans. Er wa ren er Fransche en Vlaamsche cc Du pa- triolisme, mes dames! achetez Samva, produit beige. Vaderlandsliefde, mijne dames! koopt Samva, Beigisch product» Ziet gij die affiche nog voor uw oogen met dat tinnetje koperglans er op i Hewel ik heb daar in jaren niet meer aan gedachten nu al met eens zit die affiche in mijn hoofd en ze er niet uit krijgen hé Is dat niet ongelukkig Ge komt nen menheer of een madame tegen, oud of jong eerbiedwaardige klets kop en waggelend buikske of élégante gracieuse verschijning die heelemaal in affaire is voor een of ander paksche van den soldaat. En al met eens staat er daar geen menheer of geen madame meer maar een potteke Samva in nationale driekleur en met die fatideeke woorden «Vaderlandsliefde, mijne dames Ge zit bij uw radio te luisteren naar de rede van nen minister of een ander groot man, ge laat uw verbeelding wer ken en ge ziet Cyrano de Bergerac staan onder het balcon in zijn volie weer en al met ne keer - weg! Daar staat het pot teke Samva. Ge bekijkt in uw illustratie het por tret van den grooten redenaar van de week want tot hiertoe heeft de staat van oorlog nog niet veel anders voort gebracht dan groote redenaars ge kijkt naar zijn breed, verstandig voor hoofd naar zijn vinnige oogen en zijn energieke mondplooien en daar hebt ge weer dat verdomde potteken Samva. Ge leest in uw gazet over de schor sing van Le Flambeau dat de libera le senatoren een groepsvergadering heb ben gehouden om het geval te bespre ken en dat ze schorsing heel goed vin den voor communisten en nationalisten maar dat het geen doening is voor de mannen van Le Flambeau wiens va derlandliefde... poef daar heb je weer een groote pot Samva Neen ik kan niet meer't is al koper glans dat ik snuive en smake en ik kijk verbouwereerd naar mijn pen die over het papier loopt en automatisch schrijft: vaderlandsliefde, mijn6 dames! koopt Samva. Reporter. Nieuw voorschrift van vader Kats Houd hoofd, borst en voeten warm. Vul hem weluwen darm Maar een conditie moet daarbij Oink alle dagen PACHA Cichorei 1 1939 Verhoo ging in die 5 j. 240 263 254 <7r 300 337 364 Jaar salaris in roebels Feletons-kommandeur 260 Kompagnies-kommandeur 285 Batljons-kommandeur 335 Regimants-kommandeur 400 Divisie-koinrnandeur 475 Legerkorps-konrimandeur 550 Vervolg op 2» blad.

Denderklok | 1940 | | pagina 1