Weer el de Taalkwestie I Willy Yervoort Bach Millionnair Leuke Bonte Avond Veertiende Jaar N f Ninove 18 Februari 1940 Prijs per nummer 5S centiemen. Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 8 maanden 8,50 1 jaar 15.00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, TELEF0?L3S Postchekrekenmg n' 1862.54 Handelsregister Aalst nr 1093 NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst Voor de zooveelste maal wordt er in de Hooge Kamer ge debatteerd over de eeuwige taal kwestie. Na de Vervlaamsching der Gentsche Universiteit, de Vervlaamsching van het Leger en de Vervlaamsching van het Ge recht, komt thans de beurt aan het Ministerie van Openbaar On derwijs. De Vervlaamsching van het Ministerie van Openbaar On derwijs onder den vorm van een adjuncten-systeem zal wel niet naar den zin zijn van de meest vooruitstrevenden en zelfs maar gedeeltelijk naar den zin van de gematigden. Maar we zijn er nu zoo stilaan aan gewoon geraakt veel te vragen om weinig te krij gen, wel wetend dat er ten slotte toch een definitieve oplossing komt. Deze mentaliteit kan bij sommigen misschien verbitte ring wekken, voor ons blijkt ze de beste omdat de natuurlijke evolutie in het verleden de beste waarborgen daarstelt voor de toe komst. Wij zijn er diep van over tuigd dat de overheersching van het Vlaamsche element onweer staanbaar naar voren dringt spijts franschkiljons- of beulemans-ver- zet, zoowel in het gemeenschaps leven als in het staatsbestuur. Dat die evolutie waarover wij het hooger hadden een feit is kunnen we gemakkelijk nagaan. Wanneer de Vlamingen vroeger tijd uitpakten met een minimum programma waren ze er zich wel van bewust dat het va ngeen lei en dakje zou loopen om er ook maar een stukje van te ver wezenlijken. Zoowel de Fransch- talige pers als de verbaster de franschkiljonsche middens in Vlaanderen schreeuwden moord en brand en brandmerkten den Vlaamschen rechtseisch voor landverraad en separatisme Nu zien we diezelfde pers en diezelf de middens met onvermoeibaren ijver de zoo ondoelmatige en misprezen tweetaligheid aanpre diken en overal verkondigen als zijnde DE oplossing. In verband hiermede diende Het Volk - De Tijd hen van antwoord waar het schreef Het nieuwe wapen, waarmede de Vlaamsche eischen gewet tigde eischen worden bestre den, is dat der tweetaligheid. Waarom de Vlamingen nog vol doening geven, zoo zegt men laat ons allemaal tweetalig wor den, dan zijn er geen Vlaamsche wetten meer noodig. Tot wie zegt men dat Tot de Vlamingen, die nooit verzet hebben aangeteekend, in tegendeel, tegen de zoo ruim mogelijk verspreide kennis der twee landstalen. En die ze ken nen Wie zegt dat Menschen die, al wonen ze in het hartje van het Vlaamsche land, het steeds vertikt hebben de taal van het volk, waarmede ze leefden, te leeren En die zich nu hopeloos trachten vast te klampen aan de vermolmde red plank der tweetaligheid, om Fransch in Vlaanderen te kunnen blijven spreken, en daarom al leen. Dat pakt niet meer Kennis der twee talen, ja. Nu, zooals vroeger, blijven we daar partijganger van. Maar wettelijk tweetalig, neen De wettelijke tweetaligheid zou voor gevoig hebben de huidi ge kultureele gespletenheid van het Vlaamsche land te bestendi gen. Vlaanderen moet eerst zui ver op de graat Vlaamsch wor den, en dan... dan valt er mis schien te praten. Dat is de juiste toon en het dient luide gezegd het nieuwe minimum-programma Integra le eentaligheid voor Vlaanderen en integrale eentaligheid voor Wallonië met een eerlijk toege paste tweetaligheid voor Brussel Zoover komt het wel want het blauwe onverstand gaat een wis sen dood te gemoet De mannen van Gand Francais worden langzaam maar zeker doodgela- chen door de overweldigende macht van het Vlaamsche be wustzijn De Taalkwestie zal van het re- geeringsprogramma stilaan ver dwijnen om plaats te maken voor een eerlijke samenwerking van alle gezonde krachten ten bate onzer twee volksgemeenschap pen in den Eenen Belgischen Staat Heeft een groot Staats man niet gezegd dat de politiek de kunst der mogelijkheden is PARTIJPOLITIEK EN STAATSBELEID Sinds enkelen tijd wordt er veel ge klaagd over de te groote inmenging der partijen in de werking der verant woordelijke openbare besturen. Men zegt dat de Regeering volledig zou moe ten vrij gemaakt van de partij invloeden. Indien de Regeering niet al tijd presteert wat van haar verwacht wordt, dan wordt meermaals de schuld aangewreven aan de remmende tus- sehenkomstder partijen. Ver van ons deze verwijten zoomaar zonder meer te negeeren. Het is meer dan eens gebeurd dat sommige partijpo- litiekers zich hebben schuldig gemaakt aan onverantwoordelijke inmenging in Staatszaken. Maar daarom mag de ge zonde werking der politieke partijen niet worden doodgeverfd. Het is inderdaad zeer aan te bevelen dat een Regeering zich niet van de wijs laat brengen, zich niet in het minst laat beïnvloeden door raadgevingen van de- magogischen en zuiver partijpolitieken aard. Het is echter heel wat anders wan neer een partij, na grondige studie van een vraagstuk, hare besluiten aan de re geering ter uitvoering neerlegt wanneer deze besluiten pleiten ten voordeele van het algemeen welzijn. De regeering moet, en thans misschien meer dan ooit, kontakt houden met het volk. En wie is er meer aangewezen om dit kontakt te verzekeren dan de natuur lijke politieke leiders van het volk, t.t.z. de leiders der voornaamste politieke stroomingen die in het land bestaan. Wanneer de regeering in kontakt VRIJWILLIGE BRANDWEER NINOVE De beroemde RADIO-ZANGER en HUMORIST komt terug op DINSDAG 27 en WOENSDAG 28 FEBRUARI telkens te 7 1 /2 uur 's avonds in de CENTRAL PALACE en zal ons een aangename avond bezorgen. Als afwisseling, de plezante film Voorziet U bijtijds van kaarten, te verkrijgen bij al de leden der brandweer. K. V. V. NINOVE. Toonelgilde HOOGER OP Schouwburg ROXY OP ZONDAG 18 FEBRUARI 1940, om 7 1 /2 u. zeer stipt Wij houden het moraai van het binnenlandsch front op een ge zond peil Komt ons daartoe helpen HOOGER OP treedt op met een waar muziek, zang en tooneel op aangename wijze zullen afwis selen. Aan den mob:lisatieprijs van 5 FRANK wordt u een zeer aan gename avond gegarandeerd. De zaal wordt derwijze geschikt dat elke familie gezellig sa men zal zitten. treedt met de partij dan zal ze daar in zien een kontaktname met de vertegen woordigers van een voornaam deel der openbare meening. van zoovele kiezers die hun vertrouwen in die partij hebben uitgedrukt en aangewezen om hunne be langen te verdedigen. Dan is dergelijke kontaktname niet uit den booze. maar een zeer noodzakelijk iets. Aldus opge vat is het misschien beter dat we niet. nog minder inmenging zouden betrach ten. maar eerder een meer regelmatige kennismaking. Indien sommige partijleiders of regee- ringsleden deze gelegenheid zouden wil len misbruiken om aan enge partijpoli tiek te doen, dan hoeven we voldoende vertrouwen te kunnc-n stellen in het hoofd van de Regeering opdat hij met de noodige krachtdadigheid zijn ploeg aan het lage manoeuver zou onttrekken. Het is wenscheiijk dat de regeering kontakt houdt met de partijen het is noodzakelijk dat de partijen bij deze on derhandelingen uitsluitend het hooger belang van het land op het oog houden. We mogen het wel onderstrepen, meer dan ooit. zou de Regeering misdoen in dien zij het advies der partijen moest verwaarloozen. De samenstelling dezer Regeering beantwoordt niet voldoende aan de physionomie van het land. Op de 14 Ministers, heeft het Vlaamsche land maar 4 vertegenwoordigers. Er bestaat vrees dat de Regeering geen voldoende inzicht heeft in de nooden van het Vlaamsche gedeelte der bevolking. De Katholieke Vlaamsche Volkspartij, die de sterkste vleugel is van de sterkste partij van het land. kan en wil te dezer zake ernstig meewerken opdat de open bare besturen sommige essentiëe'e vraagstukken niet uit het oog zouden verliezen. Door haar talrijke studiecommissies, door besprekingen in de hoogere pax'- tijorganen, blijft zij steeds op de hoogte der groote politieke problemen zij bereidt praktische programma's uit die dan aan de Regeering worden voor gelegd. Daardoor wordt de taak der Re geering in heel wat aangelegenheden ver gemakkelijkt. Gezonde samenwerking tusschen ver antwoordelijke partijen en openbare be sturen is een heil voor land en volk. J. B. LANDBOUWBELANGEN Onze zienswijze over den toestand van de tarwevelden. Iedereen weet dat de zaaiperiode voor de wintertarwe zeer slecht is geweest, door de aanhoudende regens was de grond veel te nat. en het zaaien gebeur de dus in zeer nadeelige omstandigheden. We mogen zelfs zeggen dat ruim 1/3 van de pereeelen voor tarweteelt bestemd, onbezaaid zijn gebleven. Van den anderen kant zien veel tarwe- akkers er zeer kwijnend uit, en de hevi ge vorst 10 tot 20 graden onder het vriespunt in Laag- en Midden België zal er weerom veel kwaad aan berokke nen. De landbouwers moeten dus den toe stand goed onderzoeken, en als er nog hoop is op redding, zoo gauw mogelijk 200 tot 300 kgr. ammoniaksulfaat per hectare aanwenden en ondereggen. Op braakliggende akkers en op die pereeelen welke niet meer kunnen ge red worden zal men zonder aarzelen nu meer dan ooit en zoodra het we der eenigszins gunstig is. in Februari en Maart variëteiten zaaien. Van half Februari tot einde van de maand kan men met goed gevolg in ons land de volgende soorten kweeken de Vervolg" op 2° blad. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur.. ker tegen Paus Pius XI wist dat heel goed Zeker zei ik, en iedereen weet dat, en voelt dat. En in het naar huis komen heb ik er zitten over prakezeeren dat het niet waar is dat iedereen dat voelt. Veel Vlamin gen voelen dat niet de Voorzitter van het Rood Kruis te Ninove voelt dat ook niet en ai prakezeeren ben Ik twee staties te verre gereden. Reporter. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Ik ben verleden Woensdag naar de be grafenis geweest van SMgr Ladeuze te Leuven. Het zouden vijgen na Paschen zijn daar nu nog een reportage over te geven. De radio heeft er een over gegeven. Ai de dagbladen hebben er een over gegeven en foto's gepubliceerd. Maar ik heb een intervieuw afgeno men van een piepjong zwart pastoor- ken-teweeg dat ik in den stoet had op gemerkt. Alle pastoors zijn zwart. De Indianen uit ons kinderromans noe men ze «zwartrok» en er zijn bij ons veer menschen die ze nooit anders noe men dan de zwarten Maar mijn pastoorken-tewege was een echte zwarte zwarte Daar was maar zijnen col die wit was. Hij was uit Amerika en 't was van do you do speak Engiisch» - Vous parlez Francais En in ons wederzijdsch ne- gerfransch hebben wij ons kunnen expli- keeren. Hij was door zijn bisschop naar Leu ven gestuurd om er theologie te studee- ren. Hij zou later voornamelijk werken om zwarte priesters te vormen. Er be staat een beweging om de zielezorg der zwarten meer en meer aan zwarte pries ters toe te vertrouwen. De zwarten voe len het aan als een groote eer dat ze zwarte priesters krijgen en het bekee- ringswerk gaat veel gemakkelijker voor uit. Vroeger voelden ze zich vernederd, en vervreemd van een godsdienst die hun gebracht werd door vreemden, door blanken die hen behandelden als min derwaardigen. E.1 behandelden de blanke priesters de zwarten ook als minderwaardigen, vroeg ik. Dat niet, zei hij, maar de blanken over het algemeen doen het, en het wa ren toch blanken, vreemden. Daarbij de blanken zelf voelen dat aan dat vreemden toch maar vreemden zijn. Er zijn nu nog veel priesters uit Bel gië werkzaam in Amerika maar er wordt niet naar gezocht om er nog bij te krij gen, Er wordt gezorgd voor Amerikaan- sche priesters en de bisschoppen worden gekozen onder de geboren Amerikanen. In ander landen is dat ook zoo, zei hij. Vroeger waren in E.igeland bijna al de katholieke priesters van lersche afkomst. Nu zijn het zooveel mogelijk Engeischen en de bisschoppen zijn altijd Engeischen; sinds dat regime in voege is ondervindt het katholicisme veel meer sympathie bij de Engeischen. In Japan, in China, in Indië wordt er hard gewerkt aan de vorming van In- landsche geestelijkheid. Inlandsche gees telijkheid vindt nog zoo gemakkelijk toe gang tot de volksziel dan de missionnaris, die spijts zijn opoffering en toewijding en schranderheid toch altijd een vreem de blijft. Zelfs in Congo wordt er gezorgd voor zwarte priesters, en zwarte nonnekens zijn er al veel. Als er ergens in Congo een zwarte priester gewijd werd kwa men de zwarten van honderd en meer kilometer ver er naartoe. Daar geraak ten dertig veertig duizend man bijeen, christenen en niet-christenen, allemaal even fier omdat een zwarte degelijke werd van den blanken priester. Niemand is gaarne gecommandeerd lachte het zwart pastoorke-teweeg. En hij lachte met al zijn witte tanden te ge lijk. Ja hier moet ik mijn eigen te recht wijzen zijn col was wit, zijn tan- den en het wit van zijn oogen was ook Iwit. En als ge moot geoommandeerd werden door een vreemde gaat Hat ze* vDE

Denderklok | 1940 | | pagina 1