Lees aandachtig! Vtertiende Jaar N* ttf Prijs per nummer 38 centiemen. Ninove 14 April 1940 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 TELEFOON 345 Postchekrekening n' 18G2.54 Handelsregister Aalst n' 1093 Koepoortstraat, 10, NINOVE Onderwijsinstituut Zusters der HH. Harten - Ninove 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Het helpt niet dat ge 't de menschen zegt dat ze maar moeten beven van de groote kou Er zijn er weer 'nen heelen Hoep bij wien de schrik in de darmen geslagen is. Ailez, probeeren of we geen achtste werk van bermhertigheid kunnen doen en de verschrikten gerust stellen. da het gaat er slecht toe in Scandina- vië. Ik weet het nog, al is 't bijna vijftig jaar geleden. De meester vroeg de les op over aardrijkskunde, en een kleine kleuter hakkelde het uit a meester het Scandinaafsche schiereiland bestaat uit twee landen zweeten en oorvegen. En hij kreeg een oorveeg. Had hij dat nu kunnen antwoorden 't was tien op tien. De noorderlanden zijn zeer vooruit* strevend «democratisch». Er heeft over de wereld jarenlang een democratische anti-militarische campag ne gewoed. Binst de oorlog '14-'18 werd in de Fran- sche Kamer de Minister van Oorlog, la ter Maarschalk Lyautey, sabelsleeper verweten. Later verklaarde Briand «do vredeaan de wereld nog later was Blum bezig met de Fransche weermacht te ontzenuwen. Bij ons heeft dat orkaan ook gewoed maar danke Dzeezeken het heeft niet gepakt. Denemarken had praktisch zijn leger afgeschaft Zweden en Noorwegen daar I of omtrent. Er werden ook andere princiepen in de wereld gezaaid. Rechtvaardigheid werd vervangen door Rechten recht was de wil van de sterkste. De helft plus een drong zijn wil op als wet en er was spraak van «te pakken waar het is», j De oude katholieke theorie van recht- vaardigheid ging bij de «vodden en bee- nen Twee theoriën die uit den zelfden hoek kwamen hebben de ontwapende demo- I craties op goe genade overgeleverd aan I het nationalistisch - SOCIALISTISCHE Duitschland. Het socialisme van Karl Marx, de I Duitsche Jood heeft dat van den Franschman Louis Blanc overwoekerd I en Duitschland heeft weten profijt te trekken uit een theorie «made in Ger many». En wijl het eene deel werd uit gevoerd bleef het ander voor inwen dig» gebruik. De huidige Duitsche leerstelling dag- teekent niet van Hitier. Het racisme van nu is dc uitgroei van het vroegere pan- Germanisme. Voor vijf en zeventig jaar woekerde ze op de hoogeschooi en in de leidende kringen nu is de volksmassa ervan doorkneed. Hitier denkt en voelt juist zooals Bis marck dacht en voelde. En Bismarck zei dat ge op alles kost gaan zitten, uitgenomen op bajonetten En nu zien we de groote Landen gaan zitten op dc kleine die geen bajonetten hebben. Maar wij hebben bajonnetten En op ons komt er niemand zitten 't zou zijn achterste varen En daarom moeten wij geen schrik hebben. En daarom moeten wij van ons I leger houden en er fier op zijn. En wat er ook gebeure, en hoe lang de j oorlog ook dure als wij fier zijn op ons I leger en ons leger fier is op zijn zending en zijn persoontje, zullen ons boeren in vrede hun patatten planten en zullen wij zelf ze in vrede opeten. Niemand komt ze pakken I Reporter, LANDBOUWBELANGEN APRILWENKEN. 1. De teelt van voeder- en suikerbee- ten beslaat telkenjare in Belgie een groote oppervlakte. Deze planten vergen voor hun ontwikkeling veel voedsel en zijn dus ze^r uitputtend. Derhalve ra den wij aan om behoorlijke opbreng sten te bekomen ten spoedigste mo gelijk 30.000 tot 40.000 kgr. goed ontbon den stalmest per hectare onder te ploe gen met 500 tot 800 kgr. superfosfaat en Vervolg op 2® blad. HET GEWETEN TEGENOVER DEN OORLOG Na de diagnostiek te hebben gemaakt van de ontreddering in den gemoedstoe stand der menschen. zie onze bijdrage in het vorig nummer van dit blad duidt de heer Giovanni Hoyois in zijn merkwaardige studie, de gedragslijn aan welke alle katholieken steeds zouden moeten voor oogen houden in de beoor deeling der huidige gebeurtenissen en bij hun studies voor het bouwen van een nieuwe wereldorde. De eerste vraag die zich stelt is dan ook Hoe herstellen wij het krediet van de grondbeginselen van rechtvaardig heid en recht Wij onderst reepen de Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij Belgische Lloyd Boekhouden Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur.. Verlangt de rijst «ORYZA» in pakjes,

Denderklok | 1940 | | pagina 1