Lees aandachtig! Rerum-Novarumfeest Ninove 2f£ April Prijs per nummer 55 centlemen. V^erUeiMle Jaar N? If l 1915-1940 gedra- AbennementsjwiJs 3 maasden fr. 4,50 9 maanden §,50 1 jaar 15,00 Koepoortstraat, NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN i f) TELEFOON 345 Postchekrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst nr 1093 Aankond^bcen Gewone ftr regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst In zijn boekje Vaaawel dan dat 39 I bladzijden beslaat, heeft Gerard Wal schap aangekondigd dat gij uit de katho lieke Kerk is getredeB, Wie zijn laatste boeken gelezen heeft vermoedde reeds dat een geloofscrisis hem schudde en schommelde, ja dat hij reeds het echt ge loof verloren had. Hij zelf schrijft blz. 36 'f «Ik heb verkozen ge durende eenige jaren voor deze een halfslachtig katholiek, voor genen een halfslachtig rationalist te zijn, -maar zonder halfslachtigheid te zorgen voor mijn gezin. Kunnen heldhaftiger naturen dit niet goedkeuren, dan kan ik slechts nederig het jioofd buigen meer dapperheid was mij niet gegeven.Het is goed dat Walschap eindelijk duidelij ke taal heeft gespróken en zijn stand punt ten opzichte van Kerk en christen dom bepaalde. Dat strekt hem, nu het eenmaal zoo ver was, tot eer en het doet ons genoegen, schreef Pater Van Heug- ten, S. J. Maasbode 27 MaartOok hier in Vlaanderen is het voor velen een verlichting dat Walschap doorgebeten heeft, al is zijn manser van afbijten er een zeer onriisiige. Ik heb de geloofs crisis van heel wat mensahen gevolgd. Zij zwegen er over, 't gebeurde in stilte met een zekere schaamte, en' met een groot leed om datgene wat zij in den diepen grond toch als een ongeluk be schouwden. Waarom moest Walschap urbi en orbi, en met zooveel tamtam die tragische ge beurtenis rondmaren. als iets dat sensa tie moet verwekken Hij kondigt daar bij aan dat het daarbij niet zal blijven maar dat hij nu ook de twee gevaarlijk ste boeken die zijn vrienden hem afraad den uit te geven, namelijk Bejegening van Christus en Manneke Maan, zal uit geven kortom dat hij het bont zal ma ken ten teeken van zijn verlossing en van de herovering van zijn geestelijke vrijheid Hij verlaat de Kerk with a vengeance en met dreigende vuist. En dit gebeurt nu in dezen tijd nu dat zoo veel groote geesten.filosofen en kunste naars. teruggrijpen naar de eeuwige waarden en hunne katholieke geloofs belijdenis als een verlossing en een gees telijke vrijheid uitjubelen in boeken, welke ook Walschap leest en bewondert. Ik laat mij niet in met al de praatjes rend de» persoon van Walschap. Wat onrechtvaardig, liefdeloos en onbezon nen is, keur ik vierkant af. Ik maak geen gebruik van wat ik weet of weten kan over den persoon van Walschap. Ik blijf bij zijn jongste boeken en hij kan het mij niet euvel duiden dat ik op dat pu bliek stuk, publiek reageer gentlemanli ke maar kordaat. Ziehier mijne beschou wingen Deze brochuur van Walschap is sterk geschreven en kan wellicht bij een eer ste lezing veel jonge lieden geweldig meerukken, jonge lieden die nog geen onderscheid kunnen maken tusschen stijl en zakelijkheid. Terecht noemde men zijn brochuur een lavagolf. nog heet en bewogen en onrustig van het kraterbinnenste dat haar uitwierp 't Is 'n brochuur van zout en vuur, ziedende olie, geronk en gebonk, en zij leest lijk een roman, wat zij in een zeer hooge maat ook is. Niemand in Vlaanderen ont kent het talent van Walschap noch zijn reusachtige werkkracht. Wij waren be reid om aan al zijn goede intenties ge loof te hechten en dat om reden van die eene gemeenschappelijke liefde voor arm Vlaanderen. Het is een schrijver van groot formaat, van Europeesche en internationale beteekenis. Hij is een meester in. het episch ontwikkelen van de lotsbestemming van menschen en ge slachten. Hij is scherp, kort, vlijmend. Hij betoogt aanhoudend dat in het ver band der Vlaamsrhe letterkunde, de woordcultus ten nadeele van den in houd, de bschrijvingsmanie ten nadeele van het verhaal, het folklorisme ten na deele van den diepgang uit den booze zijn» (blz. 11). Men kan hier en daar het realisme van zijn psychologie be twijfelen, als zijnde bij de haren ge trokken, zoo niet abnormaal, maar voor al. waar hij volksverbonden blijft, zoo als in Volkis hij geniaal. Hij weet dat zelf waar hij schrijft over de gene sis van dat boek, wat, terloops gezegd, wei bé&ijst dat de volksverbondene niet in contradictie is met het algemeen men- schelijke. Niemand heeft Walschap ooit zijn litterair succes misgund, wel Inte gendeel Vlaanderen zag hoopvol, naar Walschap op. Deze is de waarheid. m Maar» dit'is mijn zaak niet: In dit boekje zoek'ik naar een verrechtvaar diging van Walschap's geloofsverzaking en wat vind ik Ik vind 37 bladzijden over allerlei kleine miseries en twee bladzijden ten hoogste over de eigenlij ke motieven van zijn apostasie. Inder daad. zeven en dertig bladzijden lang praat hij over alles wat de kleinmen- schejijkheid met de haar eigen driften tegen Walschap als litterator en mensch heeft üitgeflapt, gefantaseerd, gekon kelfoesd, tot onteering toe, zegt hij. Bes te Heer Walschap, ik heb geen schuld. Ik ga dit alles in zijn detail niet onder zoeken. Indien dit alles waar is, wel, dan zijt gij gevaren lijk al wat groot is, lijk alles wat in Vlaanderen wil doorworste len tot het licht, dan hebt gij ondergaan de levenswet en de levensproef van al les wat groot is misverstand, vergui zing. verdachtmaking, enz., en gij moest er God om bedanken. Vergeet echter niet dat uw overgevoelige, verwond bare en ombrageuse aard u het leven moeilijk miek onder de menschen en u voorbeschikte, tot botsingen en bittere ervaringen Het getuigt toch van ver volgingswaan u te gaan inbeelden dat heel de Jezuïtenorde samenzwerend ach ter J. Janssen. S. J.. staat. Och. manlief, in een orde staat een pater soms zoo ake lig alleen Het is een aanklacht tegen uwe prikkelbaax-heid dat gij u hitsig en bitsig maakt om een motie van de ka- jotters. Kortom, gij besteedt 37 blazijden om te laten weten dat gij het onschuldig slachtoffer zijt van wat gij noemt het kleinzielig Vlaandersche klerikalisme. Laat het nu eenmaal zoo zijn. U waart toch de man met de vlijmende pen om het katholicisme van dat klerikalisme te verlossen. Gij bewijst dat gij dat zoudt gekund hebben door uwe volstrekt orthodoxe uiteenzetting van de verhou dingen tusschen Kerk en kunst blz. 23 - 25 tegenover de gemeenplaatsen van wie gij uw ergste vijanden noemt. Maar is dat een reden om uw geloof te verza ken Is dat klerikalisme dan de Kerk Hier moest gij een andere en billijke conclusie getrokken hebben, namelijk deze ik zal dat kleinzielig klerikalisme bevechten. Meer moest gij logischerwij ze- niet besluiten. Maar daarvoor moest gij gehad hebben kinderlijke liefde voor de Kerk, innige vereering voor haar moederschap en haar mystiek, bewonde ring voor hare heerlijkheden en vooral een heiligen apostelijver om den geloofs afval, dien gij vooral aan dat klerikalis me wijt, tegen te werken. Ja. dat ware een kolfje geweest naar uw hand te werken voor die Kerk in Vlaanderen, die gij, ten tijde van uwe Rodenbach- sche studentenbeweging, zoo hartstoch telijk en idealistisch hebt bemind, sa men met al de vrienden uit Vlaanderen die veel hebben geleden en gestreden. Gij hebt die conclusie niet getrokken, maar gij zijt u verbitterd gaan opslui ten en wentelen in uw muizennesten. Gij zegt ik heb tien jaar gewerkt en gezwegen. Maar gij hebt dat niet ge daan, lijk Streuvels en Timmermans, waarvan gij zelf zegt «Waar zijn nu hun verguizers Kent nog iemand hun naam Dc onbekende ketelmuziekma- kers rond hunnen naam hebben geen belang blz. 39 Het spijt mij u dit te moeten zeggen velen in Vlaanderen hadden van u ver- Onderwijsinstituut Zusters der HK, Harten - Ninove i) 2) 3) De Algemeene Overste en de Zusters der H.H. Harten, alhier, hebben de eer en het genoegen aan de ouders harer leerlingen, aan haar oud-leerlingen en aan de vrienden van het onderwijsinstituut mede te deelen dat op 27 en 28 April as. officieel zal gevierd worden het 25 jarig Jubileum van Zeereerwaarden Heer L. Van Den Steen, als algemeen Bestuurder van het Klooster. De feestelijkheden zullen ingezet worden op Zaterdag, 27 April, om 6 u. WIJDING van het nieuwe orgel vervaardigd door het Huis Oscar Annees- Sens-Marinus te Kortrijk uit erkentelijkheid den Eerwaarden Jubilaris aangeboden. PLECHTIG LOF. ORGELRECITAL door Kunstenaar Lacrosse. Op Zondag, 28 April, om 8 u. Uitvoering der PLECHTIGE MIS «Festiva» (Gretchaninoff), waaronder alge meene H. Communie om God te bedanken, voor al het goede door Zeereerwaar- defi Heer Bestuurder gesticht gedurende 25 jaren. s Namiddags om 4 1/2 u., PLECHTIG OUDERFEEST gegeven door de leer lingen, die op haar "beurt Heer Bestuurder willen gelukwensehen en dankzeggen Ouders, oud-leerlingen en vrienden worden warm uitgenoodigd en stellig verwacht, den waarden, onvermoeibaren en verdienstvollen Jubilaris ter eere Ninove, den 10 April, 1940. ■■■'.„-i "it.jj._j■■""«agiwgi ARBEIDERS IV. komt naar het grootsch te NINOVE, op Zondag. 5 Mei. te 6 1/2 uur, H. MIS waaronder gelegenheidssermoeh en algemeene .Communie voor de leden van de stad te 5 uur PLECHTIG LOF in de dekenale Kerk te 6 uur FEESTVERGADERING in «ONS HUIS», Dreefstraat. 6. Feestrede, Spreekkoor en gezangen. Tot deze namiddagvergadering noodigen wij ook uit al de leden van het gewest. ARBEIDERS, we verwachten U wacht dat gij een sterker man zoudt ge bleken zijn. Gij schrijft Vele deug den mis ik. sterkte nietblz. 7 Dat is zelfbedrog. Gij hebt wel één bestand deel van de sterkte de aanvalskracht. maar niet het tweede en bijzonderste bestanddeel het uitstaansvermogen. En zeg. gij die zoo vereerend spreekt over Dosfel zijn fijn en diep katholiek ge weten. zijn nauwgezetheid, zijn liefde rijk beschouwen, zijn intens binnen waarts leven blz. 9zeg. wat heeft Dosfel niet geleden en hoe manhaftig- grootsch En de alledaagsehe simpele V.O.S. uit een boerendorp hier of daar. die zegt ook hier sta ik. ik kan niet andersmaar hij blijft staan op wat hij weet de waarheid te zijn zijn ka tholiek geloof en zijn Viaamsch prin ciep en hij wordt niet anders. Is dat geen schoon mensch. geen sterke kerel Eenzaam en alleen te staan, in den dienst van de waarheid, dat is de houding der echte grootheid, die ten slot te altijd overwint, want in het lijden wordt zij gelouterd. Een gezond prin ciep wint het altijd tenzij de drager er van kracht en logika te kort schiet. Ik besluit met uw lijden heb ik groot me delijden, maar het wettigt niet uw uit treden uit de Kerk. (Vervolgt). Pater L. Callewaert, O. P. Verlangt de rijst O R Y Z A in pakjes. LANDBOUWBELANGEN Wenken over Vlasteelt. Wel is waar wordt het vlas in Vlaan deren slechts op groote schaal gekweekt in de Polders en in het land van Waas, in de omstreken van Kortrijk en langs de boorden van de Leie, en verder op geringer schaal hier en daar in België, maar deze nijverheidsplant is hoogst nuttig aan mensch en dier, en daarom ook wordt zij in tal van Europeesche staten geteeld in lichte, maar diep be bouwde en frissche gronden die, zonder eenigen twijfel, best aan dit gewas pas sen. De practische proeven betreffende het kweeken van het vlas hebben bewezen dat die plantjes welke regelmatig door groeien, zonder daarom een te weelderi ge ontwikkeling te bereiken, de zachtste vezels opleveren, en dat is een van de voornaamste hoedanigheden die dient in 't oog gehouden. Bij de bemesting zal men dus letten op het toedienen van de meest passende voedende bestanddeelen onder andere zal men voor de stikstof het ammoniak- sulfaat aanwenden omdat deze meststof vlug en regelmatig, maar zacht en aan houdend werkt waardoor de planten groei geregeld voortgaat, en de jonge plantjes de noodige opneembare voeden de elementen vinden en zich toeeigenen, De vlasplantjes hebben ook een langen spilworteldaaruit volgt dat de stalmest en de minerale meststoffen tamelijk diep behooren onderploegd. Als doelmatige bemesting raden wij dus aan per hectare, zoodra het eenigs- zins mogelijk is, 25.000 tot 30.000 kgr. goed ontbonden stalmest onder te ploe- gen met 200 tot 300 kgr. superfosfaat en 150 tot 200 kgr. potaschsulfaat. Eenige dagen vóór het zaaien zal men op de sneden 200 tot 250 kgr. ammoniak- sulfaat uitstrooien en met de meeste zorg ondereggen. De onderhoudszorgen. die hoegenaamd niet mogen verwaarloosd worden, be staan in het vroegtijdig uitrukken van het onkruid dat aan de vlasplanten veel schade berokkent. Vlaskweekers, volgt deze teeltwijze, en ge zult u in winstgevende en goede opbrengsten mogen verheugen. Dixi. Bij den kruidenier Madameke. geef mij een pakske chic Ja, ja. Madame, een pakske PACHA chic. Francois Hendriekx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaai recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belast ingsverklar ingen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur.. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Mag ik onder de aanroeping van de H. Drie Koningen, patroons van de «za gers zij immers zagen de ster ook nen keer een zaagsken spannen 't Is over de vijfde kolom. Voor een paar weken hebben de Èn- gelsche biaden aangekondigd dat in verschillige hoofdsteden van den zooveel vreemdelingen toekwamen; risten en andere en veel koffers die der de vlag van de diplomatieke schendbaarheid ongecontroleerd ander ambassadegebouw binnen gen werden. Waar of niet waar de gaseften hebben het geschreven en 't is te ver om te gaan kijken. Over Brussel is het niet geschreven maar als 't daar ook eens waar was? De man in de straat beweert dat het waar is; maar de man in de straat lad hem nog ai licht vodden wijs maken. Wat waar is, en wat ik goed weet is 't volgende. Lc G. Q. G. dat is Ie grand general, of Le grand Q gelijk militairen op weinig eerbiedigen toon zeggen dat is het Algemeen Hoofdkwar tier van 't leger. Dat organisme nestelt ergens in België. Dat is een groot geheim en niemand mag het weten want de spi onnen zouden het kunnen gaan zeggen. ik weet het. Ik ben er bij toeval opge- loopen gelijk iemand die geen pensjager is bij toeval in een konijnenpijp kan trap pen waarin nen nestjongen zitten. Ik zal niet zeggen waar het is geen noodNiemand mag het weten. Maar in den omtrek van het G.Q.G. waren er en kele maanden geleden tamelijk veel hui zen en appartementen te huren. Nu is het allemaal bewoond. Door de officieren van het G. Q. G. Niets te doen! door vreemden Door onderdanen van een oorlogvoerende na tie cn 't zijn precies geen grijzaards, vrouwen en kinderen die vluchten voor den oorlogsgod. Neen flinke jonge man nen, die uiterlijk gezien goed zijn voor den dienst. En deserteurs zijn het ook niet want zs zijn bereid om zoodra het nood doet,voor hun land te gaa.i vechten. Maar zijn er onlangs geen wetten ge stemd om de veiligheid van den Staat te verzekeren Zeker, zekeren wetten zijn netten, De kleine o.ioogelijke gemeene sprort wordt er in gevangen maar de groote snoeken schieten er door En 't is geen rotte sprot dat daar woont hoor. 't zijn menschen met veei geld en schoone manieren 't is deftig volk Ze rijden per auto, geven soupers en soiróes en 't is geen cider die in de Champagne glazen perelt«Vve Cliquot is goed genoeg Alors, vous comprenez, ce n'est pas possible il faut être prudent, on ne peut pas être maladroit. Waarom ik dat historische vertel Niet om het in Brussel te doen lezen. De klok van den Dender haar galm draagt zoover niet. Maar om het in Ninove te doen lezen en de slapers wakker te schudden. Brussel moet voor Brussel zorgen, en Ninove voor Ninove. Als elk voor zijn eigen huis vaagt za! de straat wel pro per liggen. Maar 't moet uit zijn met afgod te spe len. «Ze hebben oogen en ze zien niet; ze hebben ooren en ze hooren niet Maar ze hebben toch een aangezicht en als het uur der vijfde kolom zal ge slagen zijnzullen de heeran met veel geld en schoon manieren niemand ont zien en de afgoden zullen net als ik kletsen op de bakkes krijgen. Reporter. t v AL,,

Denderklok | 1940 | | pagina 1