Voor de tweede maal in de jongste 25 jaren wordt België, legen zijn wil en niettegenstaande zijne neutrale houding, door een nieu we rechtsverkrachting gepleegd door Duitschland, in den oorlog ge sleurd. Geschaard rond den Koning zal het leger en zal het volk zijn harden plicht doen, in waardigheid, met kalme vastberadenheid, tot het recht weerom zal zegevieren en onze vrijheid onaangetast zal herrijzen. Leve de Koning, Leve België. Pe Brauwer-Pe Monf A flensten At i 1940. 5r Mr Arthur De Dob- Arthur De Schryver. >ogmis. 3 uur, Lof. MAANDAG 2" Sinksendag. 6 uur. gelezen mis. 7 1/2 uur, mis voor Mr Jacobus Pauwels, huisvrouw en kinderen. 9 1/2 uur, Hoogmis. 3 uur, Lof. DINSDAG 6 1/2 uur, mis tot geestelijk en tijdelijk welzijn der parochianen. 7 1/2 uur. mis ter eere van de Goddelijke Voorzienigheid en H. Berlindis. WOENSDAG 6 1/2 uur, mis voor Mw Leopold De Schepper. 7 1/2 uur, dertigste voor Mr Gustaaf De Jonge. DONDERDAG 6 1/2 uur, mis vooi een bijzondere inten tie. 8 uur, voor overledene ouders. VRIJDAG 6 1/2 uur. voor verscheidene overledenen 8 uur. mis voor Theoduul Van Droogen- broeck. ZATERDAG 6 1/2 uur, mis voor verscheidene overle denen. 8 uur. mis voor Theoduui Van Droogen- broeck. Alle avonden in de week Lof om 6 1/2 u. LANDBOUWBELANGEN MEIWENKEN. 1. Heel dikwijls gebeurt het dat men. ter oorzake van een lange regenpe riode of ten gevolge van andere omstan digheden. verplicht is tijdens deze maand nog aardappels te planten. Dat mag nog geschieden op voorwaarde dat de grond vruchtbaar gemaakt worde met gemak kelijk opneembare voedende bestand- deelen. Men geve derhalve per hectare 300 tot 400 kgr. superfosfaat en 200 tot 300 kgr. potaschsulfaat. met zorg onder- geploegd. en voor het planten egge men zoo diep mogelijk 300 tot 500 kgr. ara- moniaksulfaat onder. Op die manier ge werkt is er middel eene groote opbrengst van goede hoedanigheid te bekomen. 2. De herik of wilde mosterd, met goudgele bloemen, ook wel in sommige streken Kroade genaamd, en die men veel tusschen de haver vindt, kan nog doelmatig bestreden worden door het uitstrooien, bij schoon weder, en mor gendauw. van 125 tot 150 kgr. fijn gema len ijzersulfaat of groenen aluin per hectare. 3. In Mei zaait men nog voeder- en suikerbeeten. en er is middel nog groote en goede opbrengsten te winnen als men. benevens wel ontbonden stalmest. 600 tot 1000 kgr. superfosfaat en 300 tot 400 kgr. potaschsulfaat per hectare onderploegt en op de sneden 500 tot 800 kgr. ammo- niaksulfaat voor het zaaien diep onder- egt. 4. Van af half Mei tot einde der maand gaat men over tot het zaaien van mergkoolen. die zes weken daarna in vollen grond worden uitgeplant. Landbouwers, verwaarloost dat niet want de mergkoolen spelen in de voe ding van de huisdieren een groote rol en geven tevens bij verstandige werk wijze. overvloedige opbrengsten. Wij komen in 't kort op de teeltwijze ervan terug. 5. Te beginnen van half Mei. en ge durende de maand Juni. zaait men voe- dermaïs. met tusschenpoozen van een paar weken. Als de grond vruchtbaar is bekomt niet zelden 60.000 tot 75.000 kgr. groen voeder per hectare. Gebruikt daarom benevens goed ontbonden stal mest. 400 tot 500 kgr. superfosfaat en 150 tot 200 kgr. potaschsulfaat per hectare, zorgvuldig ondergeploegd. en voor het zaaien nog 400 tot 500 kgr. ammoniak- sulfaat grondig ondergeëgd. 6. Schoone en prachtige bloemper ken bekomt men. als men een achttal dagen voor het zaaien 40 gr. ammoniak- sulfaat, 80 gr. superfosfaat en 30 gr. pot aschsulfaat per vierkanten meter onder werkt. 7. Wil men dicht bezette en schoon- groene grasperken hebben dan moet men ze van af half Mei maandelijks begieten met regen- of pompwater waarin pei hectoliter 400 tot 500 gram ammoniak- sulfaat is opgelost. DIXI. tam Het werk der Vlaamsche inwijke lingen te Brussel Niettegenstaande, door het verloop der internationale gebeurtenissen en de bange onzekerheid voor den dag van morgen de uitwijking naar de Hoofdstad merkelijk is verminderd, komen nog da gelijks Vlaamsche families, talrijke die nende meisjes en jongelingen naar Brus sel wonen. In deze droevige omstandigheden, meer dan ooit. staat het Katholiek Vlaamsch Sekretariaat in de bres om de Vlaamsche inwijkelingen en de Vlamin gen te Brussel te behouden voor Kerk en Volk. Om dit doel te bereiken moet men de inwijkelingen eerst kennen. Deze opzoe ken in een agglomeratie van ongeveer een millioen inwoners zou. op zijn minst, honderden plaatselijke propagandisten vergen. Daarom doen we een beroep op al de medewerkers en rnenschen van goeden wil en vragen nadrukkelijk aan het Katholiek Vlaamsch Sekretariaat. Koninklijkestraat. 18'. te Brussel, de na men en het adres over te maken van hen die naar Brussel komen wonen. Hartelijk dank aan dezen, die tot nu toe onverpoosd met het sekretariaat me dewerkten en er voortdurend mede in betrekking bleven, ook aan allen, die hun milden steun verleenden. Wij durven te hopen dat zij op den in geslagen weg zullen voortgaan en blij ven medearbeiden aan de verwezenlij king van dat heerlijk doel KOLORADOKEVER Begunstigd door de milde weersge steldheid. is de koloradokever op ver schillende plaatsen van het land te voorschijn gekomen. Het wordt den landbouwers aangera den. zorgvuldig toezicht te houden over hun aardappelvelden, vooral daar waar verleden zomer larven waargenomen werden. Zoodra het insekt er opgemerkt wordt, zijn zij verplicht den burgemeester hun ner gemeente er van te verwittigen en. terzelfder tijd. over te gaan tot de ver delging van den parasiet (volwassen in- sekten, larven, eitjes). Daartoe wordt aanbevolen, de gewas sen te besproeien met een oplossing van loodarsenaat. naar verhouding van 750 gram op 100 1. water. Totdat de beschikbare voorraad opge bruikt is, zal bedoeld produkt door het departement van Landbouw aan de ge meentebesturen kunnen geleverd wor den aan 6 fr. het kg. In de omgeving der moesteelten, zal de verdelging kunnen verzekerd worden door het gebruik van insektendoodende stoffen, welke bij aanraking hun uitwer king teweeg brengen (kontaktgiften). Anderzijds zullen, zooals in 1939. toe lagen verleend worden voor het aankoo- pen van sproeitoestelien. Alle inlichtingen dienaangaande kun nen bij de rijkslandbouwkundigen inge wonnen worden. S. O. s. De welbekende franciskaansche Pater Agnello Vanden Bosch, oorlogsblinde. richt zich tot ons om een S. O. S. te stu ren üaar al onze lezers. De huidige omstandigheden hebben vele ellenden in den vergetenhoek ge zet de milddadigheid van het publiek wordt gedurig ingeroepen, ten bate van Burchtdam 41, NINOVE. Tel. 172 HUISKOLEN ANTHRACIETÊN COKES EIERKOLEN UNION BRIKETTEN Vrug tpêtiêi» prijtto voor afname feefefatreekMb van sehij» of wugaa. de gemobiliseerden ot hun familie. Wat wij goed verstaan. Doch... moeten de an dere ellenden ook geholpen worden. Angstvolle vraag Want de blinde Pater moet zijn verscheidene werken kunnen blijven steunen, o. a. De Kleine Blin den De Blinde Werkers De BlindendrukkerijHet Liefdadig- heidscomiteitenz Hij zou honderd duizend franken moe ten hebben voor het jaar 1940 Wat zou den de beschermelingen van al die Wer ken worden, moest de blinde Pater het noodige geld niet bekomen God redde ze. door de bemiddeling van milderijke zielen. En omdat die steun ook in de toekomst niet zou ontbreken, zou het publiek het Werk De Blindenhelpers krachtdadi ger moeten helpen, dat voor doel heeft het te kort van elk werk te kunnen aan vullen. Wie zich lid wil maken van dit Werk. storte zijn bijdrage op P. C. R. 16 25 75 van E. P. Agnello Vanden Bosch. 2. Vo gelzangstraat. St. Pieters Woluwe (Brus sel In naam van den blinden Pater, dan ken wij bij voorbaat onze lezers die hem zullen helpen. STAD en OMLIGGENDE NINOVE OPGELET De inwoners worden verzocht hun vensters af te sluiten, omdat er geen licht naar buiten zou uitstralen. ledereen wordt dringend verzocht zich stipt te onderwerpen aan de onder richtingen die gegeven worden door de burgerlijke- of militaire overheid. In geval van alarm moet iedereen bin nen blijven. Die op straat is mag niet loopen maar zich plat ten gronde leggen als men geen middel meer ziet om weg te geraken. Het is geraadzaam alle ruiten kruis gewijze te beplakken met papier, ten einde het springen te beletten in geval van bommenaanval. BEDEVAART NAAR O. L. VROUW VAN HALLE. Op 19 Mei (nacht tusschen Zaterdag 18 en Zondag 19 Mei) Jaarlijksche bede vaart naar O. L. Vrouw van Halle. Vertrek om 1/4 voor 1 uur aan de ka pel van den Burchtdam. Om 5 uur in de kerk te Halle. mis ter intentie der bedevaarders uit Ninove. Terug met den tram aan verminder den prijs. Het is de wensch van Z. H. de Paus dat wij vooral gedurende de Meimaand Maria om vrede zouden bidden. Het is dan ook in dit teoken dat wij onze be devaart zullen plaatsen. Wij rekenen op een talrijke deelneming. Uwe maag wil niet meer mee 't Komt van koffie en van thee, Wilt gij dat verheipen. dra, Drinkt de Cichorei PACHA Secretariaat voor den Leertijd Steenweg naar Aalst, 118. TECHNISCHE BOEKERIJ. Ter gelegenheid van Sinxen zal de boekerij gesloten blijven op Zondag, 12 Mei e. k. Wij herinneren terloops dat deze boe kerij gevestigd is in het Middenstands- huis (Beverstraat. T/S), dat zij ge woonlijk 's Zondags van 10 1/2 tot 11 1/4 uur 's voormiddags open is en dat zij toegankelijk is voor iedereen. Het Bestuur. BURGERLIJKE STAND van 3 tot 10 Mei 1940. GEBOORTEN Herman D'hondt. zoon van Oscar en Leopoldine Simon Jan Baudewyn. zoon van Leopoldus en Maria Van Waeyenberghe Julienne Van den Neucker, dochter van Jeannette. OYERLIJDENS Modest De Trover. 79 jaar. Godshuis Emile Van Gaveren. 76 j.. Doornweg Théodule Van Droogenbroeck. 11 jaar. Brusselstraat. TAXIS VOORDE Tél. 331 Ninove Prachtige groote farnilie-voituren Alle plechtigheden Groote reizen. Een dag zonder vleesch is nog niet zoo erg. Uwe beurs zal het goed vinden wan neer u dien Maandag zult eten rijst cc ORYZA gebruikt in pakjes. Provincie Oost-Vlaanderen, GEMEENTE GKEGEM. Openbare aanbesteding voor het bouwen cener Pastorij. Raming der werken 157.359.67 Fr. Voorloopig pandgela 7.500 Fr. Den 15 Mei 1940 om 7 ure namiddag, zal het schepenkollege van Okegem, ten gemeentenhuize overgaan tot de opening der aanbiedingen voor de werken hier boven vermeld. Plans en bijzonder lastenboek zijn ter inzage ten gemeentesecretariaat, alle werkdagen van 9 tot 12 ure voormiddag. De aanbiedingen zullen per aanbevo len omslag, uiterlijk den 13 Mei 1940 ter post besteld, moeten gericht worden aan den heer C. De Dier. Burgemeester te Okegem. Namens het Kollege OP BEVEL De secretaris. De Burgemeester, (get.) G. Van Damme (get.) C. De Dier Provincie Oost-Vlaanderen. GEMEENTE SINT-ANTELINKS. AAN BESTEDI NG Het Kollege van Burgemeester en Schepenen der gemeente Sint-Antelinks maakt bekend dat er op 22 Mei 1940. om 2 ure namiddag, ten gemeentehuize al hier. zal overgegaan worden tot de open bare aanbesteding voor uitbreidings- en verbeteringswerken aan de Gemeente school li Bouwen eener nieuwe klas 2) bemeubelen derzelfde 3) verschaf fen van Leergerief 4) Herstellen van de bestaande lokalen welke werken geraamd zijn op 82.292,31 frs. De aanbiedingen, op zegel en gelijk vormig aan het voorgeschreven model, moeten bij aanbevolen brief aan den Heer Burgemeester gezonden worden en ter post besteld zijn TEN LAATSTE OP 19 MEI 1940. Zij moeten onder dubbelen omslag zitten, waarvan de buitenste zal dragen het adres van den HEER BUR GEMEESTER en de melding Aanbie ding voor de Onderneming» en de bin nenste Aanbieding voor de onderne ming van schoolwerken, schootmeubelen en leergerief Plans, lastenboek en beschrijving lig gen ter inzage in het Gemeentesekreta- riaat, eiken Dijns- Donder- Vrij- en Za terdag. van 2 tot 3 ure namiddag. Sint-Antelinks, den 22 April 1940. OP BEVEL De Sekretaris, De Burgemeester, R. De Geest. A. Bogaert. TE HUUR Zeer ruim magazijn, best geschikt voor allen handel, gelegen Denderkaai, Tram statie. Zich wenden Norbert De Schep per, Brusselstraat, 3, Ninove .(Tel. 6). «BEKENTENIS» verzen van Désiré G. De Wever. Reeds vroeger werd in dit weekblad de aandacht getrokken op het werk van de jonge dichter Désiré G. De Wever. Waar de. in 1938 verschenen, verzen bundel Het Hart zwijgt nietde ui ting lag in het gemoedsgebied. de ver klankingen eener teleurgestelde liefde, treft thans het in privé-uitgave versche nen werk Bekentenis door zijne rus tige en beschouwende verzen. Hier wordt het kind en het jonge meisje, met een vereering die grootsch en teer tege lijk is. bezongen met een voor De Wever eigen vizie. De heele wereld met God. de liefde, de vriendschap, het Vlaamsche volk en Vlaanderen, die. uit de eerste bundel sprak in vaak nog onvoldragen gedich ten. ligt thans besloten in een innig be leven en beluisteren der kinderziel. Het aan elkander toetsen dezer twee bundels (Bekentenis een zeer beschei den bundeltoont ons de groote evolutie die zich in dichters' ziel voltrok, en, met een oprechtheid die verwondering brengt en begrijpen, uitgezongen wordt. Paul De Ryck schreef bij het verschij nen van Het Hart zwijgt niet Zooals de titel van den bundel laat vermoeden, vinden wij bij den dichter een zelfkwel ler. die, het hart bestendig beluisterd, steeds weer en opnieuw voor grootere en kleinere problemen staat. en. in het licht van Gods alwijsheid. eerlijk naar een beteekenisvolle oplossing zoekt. De Wever weet een vertrouwelijke at mosfeer te scheppen die ons gaarne op neemt en ons Iaat meevoelen met den dichter, die zijn levensinrichting laat steunen op een blij en dankbaar aan vaarden. Het Hart zwijgt nietis een bundel waarvan sommige gedichten te heriezen zijn en waardoor De Wever toegang krijgt tot het voorgeborgte van den Par nassus wa?r hij aan verdere volmaking kan arbeiden. Waar De Wever in vers V bi. 19 ver klaart Ik lig ontvankelijk in het lied Als roode rozen in uw schoot..., is als de belijdenis van heel zijn wezen. Alhoewel Bekentenisnog niet de hoogte bereikt om voldragen poëzie ge noemd te worden, brengt het ons de ver zekering dat deze jonge beloftevolle dichter ons nog veel schoons kan bren gen, want De Wever is oprecht in het vertolken van zijn innigste gevoelens en met belangstelling wordt naar verder werk uit gezien. Bekentenis van D. G. DE WEVER - Privé-uitgave - Kwinkeleerstraat, Pamel. WORDT GEVRAAGD Goede meid voor alle werk. goed de keu ken kennende. Zich te bevragen bureel van 't blad.

Denderklok | 1940 | | pagina 2