Octobermaand. Zondag 8 October 1944. Prijs per nummer 1 fr. Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, NINOVE Postchekrekening nr 1862,54 Handelsregister Aalst nr 1093 Ik hou van mijn Rozenkrans. Ik ga uit in de stille donkere straten die glinsteren van de vochtigheid van den killen motregen, en midden een root huizen steek ik de deur open. Het oude moederke is alleen thuis, ze zit, stil en vroom, in het hoekske van haar keuken, en traag, een na een, schuiven de dikke korrels van haar paternoster door haar doorrimpelde stijve vingers. Zij denkt aan haar jongen, huisvader van vijf kin deren, die nog in Duitschland vertoeft. Die paternoster, zegt ze, is haar besten troost. En verder ga ik weer die zwaarmoedi ge straat op en 'k draai den hoek om. Een deur, een trap op, en boven sta ik aan de sponde van een ziekbed, 't Is een jongen van 21 jaar, neergeveld door een zware, ongeneesbare ziekte. Zijn schoone toekomstdroomen, dat huisgezin waar hij had kunnen den steun en opdrijver zijn. want hij had een goede vakkennis ver worven en was een flinke stielman ge worden, waren dag na dag. door de koorts en de regelmatige hoestbuien traag maar zeker voor hem Weggerukt. Hij ligt alleen nu met die ééne, drukken de werkelijkheid zijn ongeneesbare ziekte. Maar dat jonge hart vindt troost en moed. In zijn oogen fonkelt de vonk van tevredenheid en sterke verdraag zaamheid zijn ziel heeft een uitweg ge vonden. Langs zijn paternoster biedt hij alles, door de handen van Moeder Maria, aan zijn Goddelijken Schepper. En in de stille avonduren treed ik ver der een huis binnen dat anders van volle leven en kinderbedrijvigheid vervuld is. Nu is 't daar het uur dat niet is als de overigen, het uur is plechtig en vredig. Vader, en moeder, na de lastige taak van den zwaargevulden dag, met naast hen die springlevendige bengels, nu rustig geworden, leggen nu hun kommer en zorgen af en in de handen van Vader en Moeder uit den hemel. Er was vandaag wel eens ruzie geweest tussehen de kna pen en vader had zich moeten kwaad maken, maar nu is 't vrede en liefdevolle stilte rond den haard. Moeder leest den paternoster voor. Het kind kan geen zoeter herinnering mededragen uit het vaderhuis naar het leven, dan dat beeld van l ust en vrede zijn biddende ouders en huisgenooten, na het dagwerk, in de stilte van den avond. Geef mij mijn Rozenhoedje eens Aalmoezenier, zegde die stervende sol daat op het front, het zit hierIk heb het van moeder gekregen en het zoo dik wijls met haar gebeden Indien gij heden avond nog dat gebed in uw huiskring wilt bidden, dan zeg ik u het woord van onzen Goddelijken Za ligmaker Hodie domui huic salus facta est. heden is aan dit huis. het uwe. heil geschied De Identiteitskaart-en moeten geldig verklaard worden. Het Belgisch Staatsblad van verleden Dinsdag publiceert een Besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij alle Belgen verplicht worden hun identiteitskaarten te doen geldig verklaren. De identiteitskaarten waarvan de gel digheid zal erkend zijn. zullen de ver melding krijgen van Geldig verklaard den1944 met daaronder de hand- teekening van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand of van zijn gevol machtigde, en den gemeentestempel. Deze geldig verklaring zal moeten ge daan zijn binnen de volgende termijnen, te rekenen vanaf 3 Oktober 1944 10 dagen voor de gemeenten met min der dan 5.000 inwoners. In ons kanton, de gemeenten Appelterre-Eichem. Aspe- lare, Denderwindeke, Iddergem. Lieffe- ringen. Meerbeke, Nederhasselt, Neigem Okegem, Outer en Pollare. Dus tot en met 13 Oktober 1944. 15 dagen voor de gemeenten met 5.000 tot minder dan 10.000 inwoners hetzij in ons kanton de gemeenten Denderhou- tem en Denderleeuw. Dus tot en met 18 Oktober 1944. 20 dagen voor de gemeenten met 10.000 tot minder dan 25.000 inwoners. Toepas selijk dus voor Ninove. Iedereen moet hier dus zijn identiteitskaart laten gel dig verklaren vóór 24 Oktober aanstaan de. De laatste dag is dus 23 Oktober 1944. De mannen van 15 tot 60 jaar moeten zich persoonlijk aanbieden. De vrouwen en de mannen van boven de 60 jaar mo gen zich door een derde persoon, daartoe door hen behoorlijk gemachtigd, laten vervangen. De personen wier identiteitskaart niet geldig verklaart is geworden binnen den gestelden termijn, zijn strafbaar door de wet. DE GEBEURTENISSEN VAN DE WEEK. HET FEEST DER K. A. J. Verheugend Dat kan de samenvatting zijn van het feest dat de K. A. J. van het gewest Ninove - Geeraardsbergen verle den Zondag binnen onze muren heeft gehouden. Te 2,30 u. trok een stoet van ruim 400 Ka- jotters en Kajotsters van uit 't College, naar de kerk waar, op het kerkplein, eerst een korte doch aangrijpende rouw- hulde plaats had aan het monument der fielden. Allen werden herdacht, deze van 14 - 18 en ook deze van 40 -44 zoo mili tairen als burgers en in de emotievolle stilte van een minuut stilzwijgen werd aan de jeugd een welsprekende les ge geven van vaderlandsliefde. Het offer van dezen die viel roept op de daad van de levenden, want het Vaderland leeft Daarna, tijdens een plechtig Lof, een vroom gebed, zoo voor de dooden als voor de levenden, opdat de eersten in den grooten Vrede des Heeren mogen rusten en de laatsten in den vrede zou den mogen arbeiden. Dan zaaide de stoet, nog aangedikt, vreugde door de straten. Vreugde in de vlaggen en wimpels, vreugde in de rijen van die honderden jongens en meisjes, vreugde in het lied. vreugde in de oogen, vreugde in het hart. Meer dan 600 stoelen werden bezet in de groote feestzaal van de Zusters der H.H. Harten, waar een afwisselend pro gramma van zang en spreekbeurten de geestdrift en den serenen geest nog aan vuurde. Piet Vindevoghel, de geweste lijke leider, nam eerst het woord om het geluk der bevrijding uit te bazuinen, om al de Kajotters en Kajotsters van het ge west op te roepen voor de groote daad van morgen en om aan de hoogere lei ding der K. A. J. een hoopvolle toekomst in Ninove - Geeraardsbergen te beloven. Het substantieele van de vergadering bracht ons Marcel Van de Wiele, Natio nale leider der K. A. J. De Katholieke Arbeiders Jeugd, zoo verklaart hij, staat paraat voor den strijd Gedurende de verloopen jaren heeft zij in het duister, ja onder den grond moe ten werken maar, niettegenstaande alles, zelfs op levensgevaar, heeft zij gewerkt. Zij kent de nooden van den arbeiders stand niet alleen in België maar in gansch de wereld want het werk van Kanunnik Cardijn is gegroeid tot een wereldbeweging. Morgen wordt dat werk een realiteit in de wereldbeschou wing. Door vernieuwing van de wereld in Kristus wil de K. A. J. heel het ar- beidsmidden veroveren, opvoeden en ge lukkig maken Morgen zal het Duitsch land. op een pacifieke wijze veroveren en het omvormen tot een staat waar de kristelijke deugden zullen gehuldigd wor den en den kristelijken geest zijn invloed zal doen gelden ten goede om van het thans zoo gevreesde Duitschland ,een vredelievende staat te maken, een factor van orde in de europeesche politiek. Niet min aangrijpend was het betoog van Marcel Van de Wiele over de ver houdingen waarin de K. A J. wil staan staan in het binnenland tegenover de andere klassen en tegenover de beide landsgedachten. Vlaanderen heeft Wal lonië ontdekt, Wallonië heeft Vlaande ren ontdekt, Vlaanderen en Wallonië hebben België ontdekt zoo riep hij uit en hij besloot met een warmen groet aan de Leeuwenvlag, gedurende vier ja ren zoo misbruikt. Hij deed een oproep om al het schoone van den Vlaamsehe strijd te gedenken en voort te zetten om ons volk hooger te brengen en sehooner tc maken, Vlaanderen tot eer en België ten bate. Proficiat K. A. J. DE REGEERINGSVERKLARING. De heer Pierlot hield verleden Dinsdag een zakelijke rede om zijn nieuwe Re geering aan de goedkeuring van het Parlement voor te stellen. Zoo'n pro gramma-redevoering, bizonder in de hui dige omstandigheden, moet natuurlijk over te veel zaken handelen om zeer be langrijke gedachten te kunnen behelzen. Het komt er op aan te weten of de Re geering zinnens is iets heel nieuws aan te vangen of beslist is om iets dat vroe ger nagestreefd werd, te verlaten. Meer kon men van zoo'n rede niet eischen. De heer Pierlot heeft nu precies geen revolutie in de politiek aangekondigd hoewel hij zeer beslist is uitgekomen voor de evolutie en den vooruitgang on zer sociale politiek. Van al de redevoeringen die. uit naam van de verschillende groepen, als ant woord op de regeeringsverklaring wer den uitgesproken was deze van den heer Verbist, katholiek, de meest treffende en meest beluisterde. Wij laten hier een paar uittreksels van de rede overdrukken, volgens den tekst verschenen in het Beknopt Ver slag Het moreel klimaat dat thans in ons land heerscht is alles behalve gelukkig. TVij beleven een tijd van wanorde en willekeur. Heel de bevolking vraagt een rechtvaardige bestraffing van degenen die met den vijand samenheulden. Maai de laatste tijd zijn ook onschuldigen blootgesteld aan verachting en spot. Zul ke behandeling moet noodzakelijkerwij ze een gevoel van onrust en afkeer ver wekken. ook in den geest van diegenen die alles hebben geofferd voor het vader land. De weerstandsbewegingen moeten in de rol blijven die Generaal Eisenhower hun heeft voorgeschreven. Ik vrees, dat de reactie hierop onguns tig zou kunnen zijn.» (Zeer wel rechts) en verder In de regeeringsverklaring is gewag gemaakt van de verschillende landsdee- len. Doch de tekst is te vaag en te sehuch ter. De regeering heeft hier een eenige kans verkeken, om een nuttige vaststel ling te doen. Wat hier in de afgeloopen jaren ge beurd is. heeft met wezenlijke vlaamsch- gezindheid niets gemeens. (Zeer wei Daarom had de regeering met open vi zier moeten spreken. Er is geen gevaar. Er is het feit, dat onze Vlaamsehe jeugd den vasten wil heeft tog te treden tot den Belgischen Staat. (Toejuichingen rechts.) De beide landsdeelen moeten het land in stand houden. Nooit zijn de Vla mingen aan zoo'n groot gevaar ontsnapt als thans. Een Duitsehe overwinning zou aan het Vlaamsehe volksbestaan een doo- delijken slag hebben toegebracht. (Zeer wel Evenzeer moet echter Wallonië ver staan dat zonder Vlaanderen als tegen wicht het bestaan zelf van Walloniö in gevaar wordt gebracht door de zuig kracht van Frankrijk. Wij vragen aan de Regeering dat zij het vraagstuk van de verhouding van Walen tot Vlamingen in den Belgischen Staat zóó zou inzien, dat een gezond wal- lingantisme en een gezond flamingantis me aanvaard wordt als een element van de ware vaderlandsliefde.» (Luide toe juichingen rechts.) De regeeringsverklaring werd goedge keurd met 131 stemmen, tegen 2, bij 10 onthoudingen. HET AFSCHEIDSFEEST van Z. E. H. DEKEN WALTERS. Zondag 11. 1 Oktober stond Ninove in het teeken van de afscheidsviering van zijn Z. E. H. Deken. Voor wie open oog en oor had voor wat rond hem gebeurde, kon het geen twijfel lijden dat Z. E. H. Deken Walters door zijn parochianen ge acht en gaarne gezien werd en dat ze hem noode zien weggaan. Daarvan had den we verleden Zondag een klare ge tuigenis. Z. E. H. Walters heeft aan 't geestelijk welzijn van de hem toevertrouwde pa rochie het beste van zijn rijke geestesga ven geschonken en verdiende daarom voorzeker de prachtige huide die hem Zondag werd gebracht. De dag werd ingezet met een algemee- ne communie van de leden der bloeiende Bonden van het H. Hart in de twee eer ste H. Missen. Met een tikje weemoed partir, e'est mourir un peuhebben wij Z. E. H. Walters, voor het laatst als pastoor-de ken, den kansel zien beklimmen en zijn afscheidswoord aanhoord en we hebben hem. na een poosje, bewonderd om de kranige manier op dewelke hij afscheid nam van. wat we weten en voelen, dat hem nauw aan 't harte lag. Voorzeker zal de goede God gehoor geven aan de vurige gebeden die Hem opgedragen werden voor het verder gees telijk cn stoffelijk welzijn van zijn goe den dienaar. De profane hulde had in den namiddag plaats in de stemming versierde zaal van het Klooster der H.H. Harten. Bij zijn binnentreden werd Z. E. H. Walters verwelkomd door het oorver- doovend gejuich en handgeklap van een druk bezette zaal en kreeg reeds onmid dellijk na de vaandelparade der verschil lende organisaties, een puik stukje mu ziek ten beste vanwege de reeds zoo gunstig bekende symphonie «Excelsior». M.Felix De Clereq. voorzitter van de Kerkfabriek, sprak daarna een gloedvol le en hartelijke rede uit waarin hij voor namelijk de verdienste van Z. E. H. Walters, bij de herbeuring en verfraaiing van onze parochiekerk deed uitschijnen en de aandacht vestigde op de geschied kundige navorschingswerken die Z. E. H. Walters ondernam en tot een goede einde bracht. Spreker oogstte dan ook verscheidene malen een welverdiend ap plaus. Namens de parochianen was hij de toll: bij de overhandiging van het ge schenk die het dankbaar Ninove aan zijn parochieherder had toebedacht een prachtig schilderij - binnenzicht van on ze kerk - werk van onzen stadsgenoot M. Micholt. en waarvoor deze oprechte ge- lukwenschen verdient. Namens de kerkfabriek en het school- comité werden ook twee prachtige bloem stukken aangeboden, midden een zee van toejuichingen waaraan geen einde scheen te komen. In een ontroerd slotwoord wenschte H. Voorzitter De Clereq dan. namens de parochianen, de kerkfabriek en de ver schillende katholieke organisaties, aan Z. E. H. Walters een lange en heerlijke rust Na deze rede nam M. Grootaert. voor zitter van den Mannenbond van het H.* Hart. het woord namens de 1500 leden der beide H. Hartbonden en de parochia le werken. M. Grootaert legde den nadruk op den priesterlijken ijver van Z. E. H. Walters en op den zichtbaren zegen van O. L. Heer die aan de herderlijke bedrijvig heid van Z. E. H. Walters hier ter stede mocht ten deele vallen. De parochie ging onder zijn wijs beleid steeds vooruit op den weg der genade en heeft voorzeker haar treurige reputatie van weleer groo- tendeels, om niet te zeggen volkomen, te niet gedaan. Spreker dankte namens de parochia nen voor al het goede dat Z. E. H. Deken hier gewrocht heeft, verzekerde hem van de blijvende erkentelijkheid der paro chianen en wenschte hem nog lange ja ren in vrede en geluk, ter eere Gods. M. Grootaert's rede. herhaaldelijk door Vervolg op tweede blad. OP DEN UITKIJK Wij bouwen een nieuw tehuis Wie bouwt zit in 't slameur. Wij zitten er nog in tot boven onze ooren. De oude orde was tot op den draad versleten. Elk zei 't kan zoo niet blijven duren. Het bleef duren, veel te lang, tot op zekeren dag de Duitschers met hun brutaal geweld den boel kwamen 't on derste boven keeren. Ze brachten ons een nieuwe orde. Feitelijk was het oud vuil dat ze van onder twee duizend jaar geschiedenis waren gaan opgraven. Op gewarmde kost. en van 't slechtste erzats dat ze ooit gebracht hebben. Ze zijn weggevaagd en hun nieuwe or de zit met hen achter de Siegfriedlijn Veel menschen verwachtten van den eersten dag het hemelken op aarde dat radio-Londen ons vier jaar lang heeft voorgespiegeld. Ze kwamen er bedrogen uit en dachten dat de derde orde die ze te zien kregen nog iets erger was dan die van Sint Franciscus Die van Fran- eiscus gordt de koorde rond de lenden en ze vreesden voor de strop rond den hals. Het hemelken op aarde komt er nooit. Dat is propaganda. De miserie is uit de wereld niet te bannen. n;et meer dan het onkruid uit den moestuin. Maar de strop rond den hals is het ook niet Wij zijn de kwaadste momenten door. 't Blijft nog een tijd de orde van de koord rond de lenden en we zullen den broekriem nog wel eens moeten toe halen maar de barometer gaat omhoog. De kwalen die wij velleden week aan de haak stelden zijn al grootendeels ver dwenen. Laten wij nog een beetje op ruimen en het nieuwe tehuis lacht ons gemoedelijk tegen Onze burgemeester heeft het onderwij zend personeel gevraagd de kinderen al le dagen voor te houden dat ze moeten wegblijven van rond de soldaten. Wilden de ouders de onderwijzers maar helpen Ons volk lijdt gebrek... voornamelijk aan fierheid. Niet iedereen lijdt er aan maar er zijn er te veel en ze brengen onze goede faam in opspraak. Er zijn menschen die hun schouders ophalen voor goede faam Ze hebben ongelijk. Wij kunnen ze niet missen. InBelgië is er geen welstand mogelijk zonder bloeiende buitenlandsche handel. Verliezen wij onze goede faam wij ver liezen dien buitenlandsche handel en on zen welstand. Engelschen en Amerikanen reizen de wereld rond. Krijgen wij een faam als die van het vroegere Zuid-Italië of den Balkan, we zijn om zeep Er wordt te veel gestolen. De dieven zijn altijd dezelfde maar de menschen laten stelen. Wat honderd paar oogen gezien hebben is door niemand gezien. Wij krijgen de reputatie van dieven te zijn. Te veel jong vrouwvolk drentelt rond de troepen. Ze gaan een vriendelijk gezichtje rui len voor chocolade of sigaretten. Te grabbel geworpen waar wordt niet op prijs gesteld, en onze vrouwen komen in opspraak. Mannen - dieven vrouwen - lichte kooien kinderen - bedelaars Als 7t u belieft neen hé Weldenkende menschen. helpt het zelf respect er in houden Wij bouwen een nieuw tehuis, met het kruisken op de schouw en christen zeden onder zijn bewoners. Dan komt alles dra weer in orde VERLANG TE HUREN OF TE KOOPEN centrum stad, winkelhuis met of zonder handelsreg. Schrijven bur. blad.

Denderklok | 1944 | | pagina 1