Vlamingen waakt Aan onze Lezers. Prijs per nummer Ifr. Dru kker-U i tgever R. LUYSTERMAN HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, NINOVE Postchekrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst nr 1093 Toekomende week zullen de kwijtschriften aangeboden wor den voor 1945. Gezien de moeilijkheden in zake papier, enz. zul len wij slechts een kwijtschrift aanbieden voor een halfjaar, zijn de tot 30 Juni 1945, aan 25 fr. Wij hopen dat, onze geachte lezers, er een goed onthaal zul- lén aan schenken. De Redactie. Onder de bezetting hebben wij dik wijls op vriendelijke en op vermanende wijze dezen verwittigd die een tweede maal den vlaamschen strijd willen door voeren onder de bescherming en soms met de medehulp van den bezetter. Wij hebben hun gezegd dat zij de vlaamsche zaak die een rechtvaardige en een schoone groote zaak is een ondienst gingen bewijzen met ze te koppelen aan de politieke inzichten van den vijand, van een zoo snoode vijand als Duitsch- land en bizonder Nazi-Duitschland. Wij hebben hun gezegd dat wanneer deze vijand zou verslagen geweest zijn. de vijanden van het vlaamsche volk de liberale franskiljons altijd onder den zelfden dekmantel van de vaderlands liefde, opnieuw in verzet zouden komen tegen de toepassing van de zoo moei zaam verkregen taalwetten en den her opbloei van een echt vlaamsch leven in onze provinciën. Wij hebben hun ge zegd dat er onder de bezetting, praktisch geen vlaamsche strijd kon zijn maar dat. wanneer het uur van dezen strijd op nieuw zou gekomen zijn zij, na de zaak te hebben verkorven, niet te vinden zou den geweest zijn. En inderdaad, zien we niet reeds van het eerste uur af, hoe Brussel den kop •opsteekt De Vlaming schijnt in vele bureelen, in parastale organismen totaal onbekend. Wanneer men zich tot zekere administraties wendt dan stelt men met verbazing vast dat een Vlaming in zijn eieen land, in zijn taal niet kan aanhoord worden, beheerraden worden genoemd in groote parastatale instellingen waar amper één vlaming in te bespeuren valt. in scholen en gemeentelijke administra ties wordt de wet opnieuw gesaboteerd, zelfs ministerieele departementen schij nen te vergeten dat de vlaming een evenwaardig burger is m dit land en niet de mindere, opnieuw hooien wij in ons klein, heringerichte leger van officieren die vlaamsche manschappen moeten commandeeren maar de taal onmachtig zijn. 't Was te voorzien maar 't is erg Welnu, het hoort aan ons daarop te waken en krachtdadig ons recht te doen eerbiedigen. Wij moeten de hoogere be sturen op hunne verantwoordelijkheid wijzen waar zij. door onachtzaamheid of door kwaadwillige berekening tegen de wet ingaan en aldus opnieuw in België een strijd doen losbreken die zich keeren kan tegen België. Iedereen die onbevoor oordeeld en eerlijk wil toezien, voelt en weet nu dat de Vlamingen in België thuis hooi en en dat België voor de Vla mingen het geliefde vaderland kan en moet zijn. Daarom moeten de Vlamingen, eindelijk eensgezind, hun goed recht ver dedigen en den weg effenen voor den verderen opgang van het volk. Iedere te kortkoming vanwege de openbare bestu ren moet aangeklaagd worden en moet op verzet stuiten, iedere publieke daad van ons. ieder contact met de groote in stellingen en zelfs met onze medebur gers moet den stempel dragen van ons vlaamsch zijn en van het diep gevoelen dat wij hebben ieder op zijn plaats, al dus zijn plicht te vervullen tegenover het volk en tegenover het land. Ook dit laatste moet ons klaar voor oogen staan dat wij als Vlamingen slechts goede Bel gen zullen zijn. wanneer wij oprecht goede Vlamingen zullen zijn, wanneer wij, steunend op het groot verleden van Vlaanderen, op zijn geest en zijn kuituur onszelf tot eerste-rang-burgers zullen op gewerkt hebben en aan ons land den luister van onzen geest, van onze kunst en van onzen arbeid zullen geschonken hebben. En 't is juist om dit mogelijk te maken dat al de vlaamsche wetten wer den gestemd die het instrument moeten zijn om dat echt vlaamsch leven in dezen staat mogelijk te maken. Daarom, waken wij op de toepassing van de wet en laat ons het voorbeeld ge ven van de tucht op dat gebied. FINANCIEEL PRAATJE (Vervolg) Na in het nummer der Denderklok van 26 Nov. j.i. de algemeene beschikkin gen der monitaire besluitwetten en mi nisterieele besluiten bondig te hebben toegelicht, zullen we thans, zooals we be loofd hebben, enkele bijzondere geval len nader onderzoeken. Art. 3 der besluitwet van 18 October 1944 zegt, dat de kredietinstellingen, voor de berekening van het beschikbaar ge deelte. rekening mogen houden met het tegoed dat op datum van 9 Mei 1940. hetzij in haar eigen comptabiliteit, het zij bij een andere kredietinstelling in geschreven is. Art. 1 der besluitwet van 14 November 1944, bepaalt, dat de speciale rekeningen, opgemaakt ingevolge het neerleggen der oude bankbiljetten, eveneens geheel of gedeeltelijk kunnen beschikbaar gesteld worden, bij toepassing van bedoeld art. 3 der besluitwet van 18 Oct. 1944. Wat wordt er nu praktisch door de aangehaalde artikels bedoeld Dit zullen we weer door eenige voor beelden trachten duidelijk te maken 1. Een persoon bezat een spaarboekje waarop op 9 Mei 1940, 20.000 fr. ingeschre ven stond. In 1941 heeft hij er alles af gehaald. Thans bezit hij een posteheck- rekening, waarvan het saldo op 9 Octo ber 1944, 40.000 fr. beliep. Het beschikbaar gedeelte van die post- checkrekening beloopt dus 20.000 3000 fr. zie voorgaand artikel Bestond de postcheckrekening reeds Men zou zeggen dat de Belgen op dat gebied nooit iets zullen geleerd hebben. Na den anderen oorlog wanneer de Fra ternellen zijn opgekomen hebben we zooveel decoraties zien regenen dat wij oprecht moesten gaan gelooven dat ieder belgisch soldaat aan 't front werkelijk uitzonderlijke diensten had gepresteerd. Wanneer die heeren yag de Fraternellen in stoet uittrokken dan was het één ge rinkel van medailles en van kruisen en één gewemel van kleurrijke linten. En nochtans wij kunnen vele soldaten en wij kennen echte en goede soldaten, wij kennen mannen die regelmatig aan t front van 14-18 hebben bewezen dat zij geen schrik kenden, dat zij bereid waren hun bloed te geven, voor land en volk, mannen die de daad hebben gesteld maèr die nooit uitpakten met al hun decoraties een vuurkruis en een oorlogskruis, dat was al meer dan genoeg, maar dat zijn ook echte eereteekens Die heeft men verdiend. Het is bovendien zeer eigenaardig dat deze die zoo'n eereteeken hebben ver diend meestal nooit daaraan hebben ge dacht. Want de ware verdienste zocht geen belooning te krijgen, die vind haar belooning in zichzelf. Nu wij de duitschers achter den rug hebben en de engelschen sinds 3 maan den hier hun intrede deden zal niemand het ons kwaad aanschrijven dat wij een parallel makpn tusschen 3»en en ons. Aan weerszijden hebben wij nog oud-strijders van den vorigen oorlog opgemerkt en het was en is telkens opvallend te zien hoe weinig eereteekens door dezen wor den gedragen twee, drie, zeer zelden vier en wie zou durven beweren dat onder de duitschers en onder de engel schen niet evenzoo goede soldaten te vin den waren als onder de Belgen 't Is een kwestie van geest. Wij schijnen meer te houden van bombast en van praal maar het is geoorloofd te denken dat wij daar door, in zake decoratie, de waarde van deze eereteekens zelf gevoelig vermin deren. Wij achten het noodig dit te schrijven naar aanleiding van een motie opgesteld door de weerstandsbewegingen niet alle om een speciale decoratie te vra gen voor de mannen van den weerstand. Dat heeft weeral een geweldig brusselsch geurtje. De echte mannen van den weer stand, de spioenen. deze die het gevaar gekend hebben en twee, drie jaar lang, en zelfs meer. gewerkt hebben op gevaar van hun leven aan zeer belangrijke za ken. zij zijn meer bescheiden en zij laten zulks volkomen over aan de hoogere o- verheid en aan den Koning. Om hunne daden publiek te erkennen moeten geen nieuwe onderscheidingen worden uitge dacht het oorlogskruis is een onderschei ding waarop de soldaat terecht fier mag gaan en voor zeer hooge verdiensten bestaan er nationale orden. Men krijgt nu weerom den indruk dat het erom gaat tiep duizenden personen te decoreeren dieneer weinig hebben gepresteerd maar die slim genoeg geweest zijn om op het laatste uur en zelfs nadien, bij te sprin gen en zich te doen doorgaan voor de echtenHoeveel mannen van den weerstand zijn er niet die meewarig, en zelfs ontstemd, de schouders ophalen bij 't. zien van al die comedie en 't hooren van a-1 dat geronk la mouche du cocheMaar zij zelf zijn te beschei den om daarover te praten. Laat ons hopen dat zij hun woerd zullen spreken en zullen afbreken met die kleingeestigheid wie meer dan zijn plicht gedaan heeft verdient de dank baarheid van het land. maar zal die zelf niet uitlokken. Des te meer zal deze dankbaarheid vereerend zijn. op 9 Mei 1940. dan wordt het beschik baar gedeelte met het alsdan ingeschre ven bedrag vermeerderd. Aleen het res- teerend bedrag wordt in 40 c/\ tijdelijk onbeschikbaar en 60 geblokkeerd geld verdeeld. 2. Een persoon heeft een bankreke ning, waarop 9 Mei 1940, 50.000 fr. meer ingeschreven stond dan op 6 October 19-14 's avonds. Die persoon heeft voor 50.000 fr. -f 3000 fr. Kier wordt insgelijks Het beschikbaar gedeelte beloopt dus 50.000 fr 3000 fr. Hier wordt ingelijks slechts het overige 42.000 fr. in 40 tijdelijk onbeschikbaar en 60 geblok keerd geld verdeeld. Welke formaliteiten dienen er vervuld voor het in rekening brengen van boven bedoeld geind tegoed dat nadien op een andere rekening werd teruggestort of in bankbiljetten neergelegd. a) Werd het geld in dezelfde krediet instelling teruggestort doch op een an dere rekening, dan volstaat het de in stelling, op het bestaan van de eerste vereffende rekening, attent te maken, de compensatie zal zonder meer toege past worden. b) Werd het geld in een andere in stelling teruggestort of in bankbiljetten neergelegd, dan dient de belanghebben de aan de instelling die het geld oor spronkelijk in bewaring had, een attest te vragen, waarin het saldo op 9 Mei .1940 der rekening vermeld staat, wan neer het om een vereffende rekening gaat, of waarin het verschil der saldo's pp 9 Mei 1940 en 6 October 1944, opge geven is, wanneer het om een niet ver effende rekening gaat. Dit attest dient daarna voor visa aan de Nationale Bank van België (Dienst der Bankcontróle. n. 5, de Lignestraat overgemaakt. Eens geviseerd, mag dit attest aan de instelling die thans het geld in handen heeft, afgegeven worden. Het opgegeven bedrag zal zonder andere formaliteiten vrijgemaakt worden. Eindelijk willen wij er de aandacht op vestigen, dat blijkens inlichtingen, verstrekt door het Ministerie van Finan ciën aan de Belgische Vereeniging der Banken de banken Spaarkas en Postcheekdienst er toe gemachtigd zijn, op verzoek van hun kliënten, de rekeningen welke geopend werden op naam van rechthebbende van thans o- verleden personen, vrij te maken, ten beloope van het saldo op 9 Mei 1940, van de rekening van den overledene. De kredietinstellingen moeten op hun eigen verantwoordelijkheid, het aandeel vaststellen dat, ten behoeve van eiken erfgenaam mag vrijgemaakt worden. Hier een voorbeeld Man en vrouw bezaten ieder een spaar boekje, waarop op 9 Mei 1940, respectie velijk 20.000 en 30.000 fr. ingeschreven stond. De beide boekjes werden in 1942 ingevolge het overlijden van den man vereffend. De rechthebbenden waren de vrouw, die de helft van het geld kreeg als gehuwd zijnde onder het beheer der wettige gemeenschap van goederen, en de 2 kinderen die ieder een 1/4 kregen. De vrouw kan in onderhavig geval een attest bekomen voor 25.000 fr. en ieder der kinderen één voor 12.500 fr. Met dit attest kunnen de belanghebbende dus ook hun persoonlijke rekeningen vrij maken ofwel de omwisseling van oude bankbiljetten in nieuwe bekomen. MIDDENSTANDERSNIEUWS Afdfeeling Schuldvorderingsdienst. Vele middenstanders en in 't bijzonder de kleine nijveraars hebben wat we zul len noemen slechte betaaiders onder hunne klanten, indien zij deze naam nog mogen dragen, want gewoonlijk blijven deze personen na een zekeren tijd weg en het zijn geen klanten meer en de le verancier kan naar zijn centen schuife len. Klanten komen regelmatig terug en betalen daarbij ook regelmatig. Last is hier gewoonlijk uitgesloten. Anders is het gesteld met de anderen: onze bedrogen leverancier heeft alle be schikbare middelen aangewend om zijn geld in handen te krijgen, maar te ver geefs cYeigbrieven of zachte verma ningen hebben geen resultaat opgeleverd 't Geld wordt niet afgedokt De Middenstandsvereeniging heeft daarom de Schuldvorderingsdienst in 't leven geroepen, speciaal ingesteld voor zijn leden. Deze dienst heeft reeds be vredigende resultaten opgeleverd op ge bied, van slechte betaaiders, te doen be talen. Dus. Middenstanders, wanneer U ook van deze klanten hebt of hebt gehad, aarzel niet, kom gerust naar de geweste lijke zitdagen en geeft het geval in han den uwer vereeniging, die haar beste krachten zal inspannen om Uw geld. v i .i U misschien als verloren be- jhouwde. in Uwe zaak te doen terug keeren. Een kleine vergoeding wordt er ge vraagd. om de onkosten welke de ver eeniging moet uitgeven, om de zaak tot een goed einde te brengen, te dekken. Voor het opmaken van het dossier en verdere inlichtingen wendt U in volle vertrouwen tot Uw gewestelijk secreta riaat te Ninove alle Zondag- en Dinsdagvoor middagen, lokaal Middenstands huis, Beverstraat. Geeraardsbergen elke Maandagvoor middag, lokaal Café De Presse Markt. Schrik niet ons lastig te vallen. Ons streven is altijd "n vooral De Middenstander helpen en bijstaan Ons doel is en blijft Dienen Wij verwachten U dus. Namens het Provintiaal Middenstandssecretariaat - Gent De Feyter O. Gewestelijke Secretaris. OP DEN UITKIJK In België is de rust hersteld. De weerstand heeft zijn wapens inge leverd. Schikkingen zijn - of worden getrof fen om het statuut van den Weermacht defenitief te regelen. Zoo luiden ten minste de officieele berichten. Anderzijds zagen wij verscheidene ernstige weerstandsgroepeeringen zich losmaken van de leidende communis tisch getinte groep die resoluut den weg naar burgeroorlog opging. Menigeen heeft een zucht van verlich ting laten ontsnappen eindelijk het gevaar is voorbij, de communisten hun kans is verkeken A. u. b. roept geen mosselen voor ze aan wal zijn. Officieel is er ontwapend maar karre- vrachten wapens en ammunitie zijn ver donkermaand. De beroeste revolvers zijn allemaal binnen - de mitrailetten niet. Wij zagen dees week in Griekenland, meer bepaald te Athene, de hoofdstad, en te Salonika, de groote havenstad, de grieksche communistische weerstand in opstand komen tegen de regeering om wille van de ontwapening en schieten op de soldaten van het engelsch bezet tingsleger. Ongetwijfeld zullen ze ook daar het hoofd in den schoot moeten leggen en zullen officieel ontwapenen en feitelijk doen gelijk hier. Frankrijk heeft dezelf de crisis doorgemaakt en de toestand is er nog niet klaar. In alle bevrijde landen is de toestand dezelfde. De haarden van besmetting bestaan overal. Een losbars ting in één land kan heel Europa in lich te laaie zetten. In de democratie is het de kiesbrief die den wil van het volk uitdrukt. In het communisme is het de mitraillette en de handgranaat. Hier ten lande is het drama geëindigd in operette. Dat danken we het politiek doorzicht van negentig procent van ons bevolking en aan de voorlichting der pers. vanaf de groote dagbladen tot de kleine week bladen die de openbare opinie hebben vertokt en het goevernement een zede lijke macht hebben gegeven waartegen de communistische gekleurde weerstand en zijn buitenlandsche handlangers en ze waren talrijk in pers en radio in Engeland en in Frankrijk niet opge wassen warén. Maar het gevaar blijft bestaan. En het is te grooter. dat veel vooroor- logsche kleingeestige politiekers, die blijkbaar niets vergeten hebben en niets geleerd zich weer gaan wikkelen in de Belgische driekleur, zelf gelooven en de andere willen doen gelooven dat zij de driekleur zijn dat ze het Vaderland dienen ais ze hun eigen heerschzucht, hun eigen belang en hun eigen wrok dienen. Ze poseeren als groote vaderlanders en zijn in feite de hatelijkste en gevaar lijkste der oorlogswoekeraars die het Land het grootste nadeel berokkenen. 1945 wordt zoo niet aan 1940 gekoppeld alsof het twee wagens van een goederen trein waren. Op de puinen van ons ineengestort regime moet er wat nieuws, iets beters gebouwd worden. Daarvoor moet er ver standhouding heerschen tusschen alle ordelievende elementen onzer bevolking zooniet gaan wij naar de zooveelste edi tie van den Toren van Babel. De grootste keus en de voordeeligste prijzen voor VLOEREN, FAIENCE, BAKSTEEN. DAKPANNEN, enz. Belangrijke hoeveelheden zijn reeds toegekomen bij G. VAN BELLE te NINOVE, tel. no. 5. Zondag 10 December 1 kslfcil

Denderklok | 1944 | | pagina 1