Onze Kerstboodschap F. C. Ninove tegen Engelsch Elftal KLOKKEKLANKEN Het Duitsch offensief gevolgd van terreinwinst heeft den oorlog weerom op Belgisch grondgebied gebracht zoodat weeral een gedeelte onzer landgenooten die bij de oostgrens ver blijven aan den lijve gevoeld hebben dat de oorlog voortduurt. In ons land was het anders al bijna vergeten niettegen staande de dagehjksche verwittigingen zoo, van de geallieerde als van de bur gerlijke overheden. In feite kan dit of fensief mogelijks wel de zaken bespoe digen en zal von Rumsteak hier mis schien zijn zwanenzang zingen. Ex-minister Demany en andere vooraanstaanden van het O. F. waren er als de kippen bij om hun diensten aan te bieden. Naar het schijnt zijn ze echter u.n een kale reis thuis gekomen en heeft h^t Opperbevel de zekerheid den toe stand meester te kunnen zonder hunne ai ders zeer op prijs gestelde tusschen- komst. Enfin ge moet maar goeden pa tri» t zijn om zoo beleefd afgescheept te woi den. De mannen van den voortduren- den weerstand hebben geen chance allee Wat dat gaat worden met dien elektriek dat is ook een vraag stuk Niettegenstaande alle be sparingen van kolen die niet ge deeld worden en transport aan officiee- len prijs zuilen we veel te riskeeren ne keer voor echt in de donkere weken zit ten. Laat ons hopen dat ze ook geen 3 weken na nieuwjaar zullen voortduren. Wat er wel voortduurt en nog vermeerderd dat zijn de voor- lt ipige invrijheidstellingen v; 11 de echte zwarten De su'cki laars of in ander woor- de t gezegd de kleine colla- boiateui.; blijven vast zitten omdat hun c ossier nog niet beelemaal in orde is of omdat e en of andere door sneepatriot er zich teg m verzet. En dat gebeurt niet alleen hior in de streek maar overal, h n heeie li nd door. Is dat nu de zuiverinwaar zoo veel over ge sproken werd t n die op ee te rechtvaar dige wijze zou oor gevoerd, vorden. Mij dunkt dat de rechtvaardigheid hier ver te zoeken is £:-j Een geb.-urtenis van I Jang is A u ^et neerleggen der vetsont- f\f werpen 1 an minister Gu t Nu zijn we >ijna uit de curiositeit want die menheer heeft e ■- ver stand van om er panning in te ho tden. De aangekondigde radiorede van Woens dag werd verschoven om de heeren par lementairen toe te laten eerst de tek t te overhandigen. Dat is natuurlijk w< eral ne zet om die ménnen zoo een bedje over het ijs te hal» n en de stemmin. te milderen. Aihoewe' de afloop der de >at- ten menheer Gutt olledig koud laat er- mits hij van nu af reeds het inzicht te kennen gaf er nadi :n van onder te r ui- zen... Zie dat vind ik niet serieus w- nt als de toepassing van deze Besluitwet'en zoo ingewikkeld is ds deze die de fin m- tieele maatregelen voor gevolg hebt ?n, dan zal den opvolge moeten twee poi te- feuilles hebben in de plaats van en want papieren zulk n er zijn en veel Probeer r laar ne keer om uw tijdelijk onbesrhikbare fmd- sen te d» en lossen. Papu zen moet ge daarvoor hebben en nog eens papieren en dan va gen ze er nog hun papieren aan Ge zijt gij wel in de ve 'eischte voorwaar len of gesinistreerd of wat weet ik al. rr aar aan uw geld geraken dat is een ar.der paar mouwen. Wi» zal er daar nog bij slot van rekening uit geraken 'y En on lertusschen gaat het leven voort, zit ge zo ïder centei en wordt alles p< per- duur verkocht V ant van den strij i te gen de- zwarte ma. kt wordt er niet i leer gesproken. Ik zot ook wel ne keer wil len naar Londen gaan om mij te ravi- lailleeren gelijk ins ministers 1. Is het u ook nog niet opgevallen dat ze om de beurt dringend .veg moeten om b» spre kingen te voeren volgens mij is c at de reden wat niet belet dat ze natu irlijk binst dat ze deir toch zijn wel e ;n en ander bereddei en. Ik si rak daar even van gesi nistreerd te zijn. Moest lat nu eens hier bij ons gebeuren, zoudt ge weten waar nairtoe? j| Be..taat hier zoo iets in den aaru van een comiteit voor ge- teisterden cn beschikt ht t over de nc odige gegevens om inlichtin ;en te verstrakken of hulp te bieden In c'at ge val wa» e het wenschelijk dat het stads bestuur zulks ter kennis bracht van de bevolking. Des te beter wanneer nie mand er 1 e: oep moet op doen do» h wat elders gebeurt kan hier ook voorvallen het is maar een kwestie van ger» ed te zijn. Kabouter. K. B. V. B. Zondag 24 December 1944, te 15 uur, TERREIN DOORN De reeks der schoone matchen gaat voort .Supporters komt de Engelsche spelers toejuichen en de onze aanmoedigen. Free entrance for all Allied soldiers who are hereby kindly invited HET HOEKJE VAN DEN ARBEIDER 't Is Kerstmis, het feest van de vrede Ook voor U arbeiders en toch woedt de oorlog in al zijn gruwelijkheid 't Is waar, we zijn bevrijd, 't is al eene groote verbetering, 't is de eerste stap naar de volledige eindoverwinning, maar toch mogen we niet vergeten dat er nog schromelijk veel ellende is en hartver scheurende tooneelen zich afspelen. WIJ zullen Kerstmis vieren in onzen intie- rrien huiskring, we zullen medevoelen de innige vreugde van onze lieve kinde ren rond het stalleken en den kerstboom maar wat een schrijnende tegenstelling met die duizenden en duizenden van on ze. jongens, van onze geallieerden die Kerstmis zuilen moeten doorbrengen aan het front midden de onmenseheli jk- heid van een oorlog. Het is toch maar al te klaar, niet met vernietiging en geweld, maar met vreed zame wapens van goedheid en recht vaardigheid vestigen wij het rijk van den duurzamen vrede op aarde. Arbeiders, volgt de leer van Christus dan zullen zich nieuwe horizonten ope nen. horizonten van orde, welvaart en vrede. Alleen door Christus leer. door Christusliefde zullen wij onze medear beiders winnen voor Christus. Want geen hart is zoo hard. geen wereld zoo slecht of ze moeten zwichten voor de stille al les veroverende kracht van Christus lief de. Arbeiders zullen misschien wel zeg gen. kunnen WIJ van vrede spreken, vrij die moeten werken in de fabrieken, ate liers. bureelen en werkwinkels, in een onzedig en verpestend midden, altijd blootgesteld aan aanvallen tegen al wat schoon en heilig is en toch. ook voor U heeft het Godskind den vrede ge bracht. ook op uw arbeidsmidden komt vrede als gij durft beginnen met vrede te stichten, als gij het aanpakken durft elkander te eerbiedigen, als gij durft vooruitkomen voor eer en deugd, als gij werkt niet alléén om uw loon maar uit plicht en arbeidersfierheid. Beginnen we dus met ons zelf te ver anderen. om zelf te bewerken, eenvoudig zijn. goed. vredelievend en kontent, en dien geest rondom ons te verspreiden. Ja velen hebben den waren weg verlo ren. zij kennen niet meer hun Heer en Meester of leven en spreken toch alsof ze Hem niet kennen, ze zijn verdwaald in duisternis en onverschilligheid. De kristene arbeidersbeweging is de glan zende ster die hen terug wil brengen naar de waarheid, naar de weg. naar het leven, naar het zoete innig kristelijk geluk. Wat zou er geworden zijn van den ar beidersstand. ware Jezus niet geboren als een arbeiderskind, dit kleine Kind is komen prediken de rechtvaardigheid en de broederliefde. Welnu wezen we dankbaar aan Chris tus en toonen we dit door onze getrouw heid aan Hem en ook door onze kame raden. onze medearbeiders dichter bij Hem te brengen. Zoo wordt het misschien gauwer dan we denken, heelemaal vrede FINANCIEEL PRAATJE Vriimaning van onbeschikbare Vermogens. De tijdelijk onbeschikbare vermogens 40 1 kunnen in bepaalde gevallen beschikbaar worden gesteld. a) Belastingen, rechten, taksen en boeten Het besluit van 14 November 1944 be paalt. dat cie tijdelijk onbeschikba»e ac tiva 40 i mogen gebruikt v orden tot betaling aan den staat met uitzon dering van provincie en gemeente der invorderbaar verklaarde belastingen, rechten en taksen, alsmede van boete en gerechtskosten. Dit rveht mag slechts uitgeoefend wor den door middel eener overschrijving van het tijdelijk onbeschikbaar tegoed op de postcheckrekening van den sraats- reke.-plichtige. b) Gesinistreerden Om de door oorlogsgebeurtenissen ge teisterde personen in de mogelijkheid te stellen de .eerste noodzakelijkste her stellingen te doen. voorziet een besluit van den regent dd. 20 November 1944, de vrijmaking hunner tijdelijk onbe schikbare activa. Als voorwaarde wordt nochtans bedongen dat de ramp na 1 Maart 1944 plaats had. Deze datum wordt gerechtvaardigd door het feit dat het slechts om de eerste noodzakelijke her stellingen gaat. De rampen van vroegere datum worden aangezien als reeds in hoofdzaak hersteld te zijn. De gesinistreerde moet. op een formu le vastgesteld door het ministerie van financiën, de aanvraag tot vrijmaking, tot het plaatselijk, gewestelijk of pro vinciaal comité van Het Steunfonds voor Geteisterden richten, dat de ra ming van de geleden schade zal opgeven Daarna wordt de aanvraag aan het Mi nisterie van Financiën overgemaakt dat het vrij te maken bedrag bepaalt. Dit bedrag mag niet hooger zijn dan 10.000 fr. voor het herstellen van gebouwen, 5000 fr. voor het vervangen van roerende voorwerpen en 5000 fr. voor allerlei on kosten. Die maxima mogen verhoogd worden met 2000 fr. per persoon ten laste van den gesinistreerde. De machtiging van het Ministerie dient aan de krediet instelling, die in het bezit is van het geld. overgemaakt. Wij vestigen er de aandacht op. dat onderhavig besluit niet van toepassing is voor de gesinistreerde handels- en nijverheidsondernemingen. c) Nijverheids-, ambachts- en han delsbedrijven ministerieel besluit van 21 November 1944 Genoemde bedrijven kunnen de vrij making hunner tijdelijk onbeschikbaar activa bekomen onder overlegging eener machtiging, verleend door het door dit besluit opgerichte losmakingscomité In de hoofdstad van elke provincie of be- stuursarrondissement wordt een bestuurs commissie ingesteld die de aanvragen van de in de provincie of in het arron- d'ssement verblijvende betrokkene in zamelt en onderzoekt. Hier dient er opgemerkt dat de for maliteiten. noodig om bedoelde machti ging te verkrijgen al te omslachtig zijn. opdat het besluit in kwestie algemeen praktisch nut kunnen opleveren. De opnoeming dier formaliteiten valt dien tengevolge buiten het bestek van ons bondig onderzoek, d) Werkgevers Krachtens het besluit van dc-n regent van 20 November 1944 kunnen de werk gevers de vrijmaking hunner tijdelijk onbeschikbare vermogens bekomen ten beloope van 1) Zestigmaal het bedrag der bijdra gen, betaald voor de maand October 1944 aan de krachtens de wet van 4 Augustus 1930 opgerichte compensatiekassen, wan neer de door die kassen gevorderde sta ten van inlichtingen maandelijks wor den opgemaakt 2) Twintigmaal het bedrag der be doelde bijdragen betaald voor het derde kwartaal 1944. wanneer de door de com pensatiekassen gevorderde staten per kwartaal zijn opgemaakt. De aanvragen tot terugbetaling dienen rechtstreeks tot de kredietinstelling ge richt en zullen vergezeld zijn van 1. Het duplicaat van de aangifte van pre- senties en bijdragen I hierboven bedoel de staat der maand October 1944 of van het derde kwartaal 1944 2. Het bewijs van storting der bijdra gen 3. Van een door den werkgever op gemaakte aanvraag met vermelding van a) zijn naam en adres. b) de benaming en het adres der compensatiekas. c) zijn nummer van inschrijving bij die kas. d) het bedrag der voor den voorzie- nen termijn betaalde bijdragen, e) het bedrag der sommen die krach tens dit besluit mogen vrijgemaakt wor den, f) de aanduiding of de staat van in lichting per maand uf per kwartaal is opgemaakt. Het recht der werkgevers mag slechts éénmaal aangewend worden. WETENSWAARDIGHEDEN OVER PETROOL We zijn nog maar een tiental jaren van school en. mogen het wel zeggen, we hebben 't een en 't ander mee gedra gen van het onderwijs en de wetenschap die ons daar werden toebedacht. Aldus herinneren we ons nog heel goed de lessen over scheikunde en handels- produkten waarin onze meester het had over petrool. Dat war-en interessante uren en we hebben later onze belang stelling in de petrool-kwestie niet verlo ren. ver van daar. We denken aan Irak, Iran, Bakou, enz. Aldus herinneren we ons nog dat pe trool een tamelijk breed begrip is om verscheidene min of meer lichte vloei stoffen aan te duiden die zeer ontvlam baar zijn. Petrool in 't Ninoofsch is iets anders dan petrol in t Engelsch. We weten dus dat petrool een der dis tillatieproducten is van ruwe aardolie en dat men daarbij nog allerlei soorten reukstoffen, paraffine, vaseline, enz. be komt. Thans komen we tot de verheugende bevinding dat, benevens al die natuur lijke producten, nog andere nuttige stof fen uit petrool kunnen gehaald worden. Inderdaad, dank aan een onzer mede burgers #is de serie vetstoffen die uit pe trool kunnen gehaald worden met een eenheid, en welke eenheid, vermeerderd! Een onzer stadsgenooten, spijtig ge noeg voor de wereldfaam van Ninove is hij geen geboren Ninovieter, is er na melijk in gelukt uit petrool geregeld vet te halen De uitvinder, die de bescheidenheid in persoon is, wenscht echter zoo min mogelijk ruchtbaarheid rond zijn geluk kige ontdekking zoodat wij om zijn aan geboren kieschheid niet te kwetsen, ver plicht zijn onze juichkreten te onder drukken. We hadden nochtans dolgaarne de eersten willen zijn om Ovatrim want zóó gaat dit nieuw derivaat van petrool geheeten worden bij het pu bliek bekend te maken. Vooral in dees tijden kost ons dit wel eenige moeite, omdat de vetstofkwostie thans zoo brandend is. We mogen echter onze bevolking reeds nu de verzekering geven dat dank aan Ovatrim een schelleke spek op den boterham binnen weinige dagen in ieders bereik zal zijn. Tot nog toe is er officieel geen brevet aangevraagd en. zooals we den uitvinder kennen zal dit ook niet gebeuren, zoodat we mogen verwachten dat weldra, ieder van ons. naar believen gerelgeld var- kenvleesch ofte Ovatrim zal halen uit de petrool die zoo goedkrijgs is. Voorzeker is 't recept al in druk Vooral nu zal ons dit een welkome afwisseling zijn. Alle gekheid terzijde gelaten moeten we. in verband met het brandend pe- troolvraagstuk. mededeelen dat katho lieken niet gewenscht zijn in de pe- troolwerkzaamheden, daar geldt nog slechts de oude leuze Rood of geen brood. Van f» Ovatrim gesproken, zou 't een 't ander misschien in den weg staan 9 STAD en OMLIGGENDE NINOVE Filmleiding van Zondag 24 December VOLKSCiNEMA voor Allen CENTRAL voor Volwassenen Feestzaal ONS HUIS» Groot Tooneelfeest op Maandag 25 De cember 1944 (Kerstdag). Opvoering van Zwartsnoetje, Sprook jesspel door Blanka Gijselen, en Hoe 't kwezelke gekwezeld werd, blijspel in 2 bedrijven door Emiel J. A. Van Haut. Prijzen der plaatsen 12 - 8 - 6 fr. Deuren om 5 u. Gordij om 5,30 uur. Kaarten zullen genummerd worden in Ons Huis op Kerstdag van 10 tot 12 u. BURGERLIJKE STAND Geboorten Etienne Aurousseau. zoon van Jozef Vooruitgangstraat. Danielle Dufour, dochter van Maurits Zuidstraat. Yvonne Lambrechts, dochter van Adriaan. Pamelstraat. Johnny De Ville, zoon van Gustaal Weststraat. René Beernaert zoon van Achiel Sa vooisraat. Huwelijken. Jules Neyrinck, 24 j. daglooner en Elise Buyl, 19 j. z. b. beiden te Ninove. Leopold De Freyne, 20 j. fabriekwer ker te Appelterre en Valentina Simon 21 j. z. b. te Ninove Louis Geeroms 21 j. daglooner en Ma- ria-Theresia Ooghe. 21 j. fabriekwerkater beiden ten Ninove. Overlijdens. Josephina Dc Mol. 65 j. Statiestraat. Emilienne De Troyer, 4 m. Graanmarkt René De Winne. 82 j. Hospitaal. Maria-Theresia Egerickx, 87 j. Pamelst Jozef De Vuist. 51 j. Brusselstraat. Nationaal Huipcomiteit Het Comiteit heeft de eer de bevolking te verwittigen dat er Maandag 25 De cember. Kerstdag, een omhaling zal ge daan worden met bussen door de school kinderen (jongens en meisjes). Het Comiteit hoopt dat ieder mild zal geven, gezien den grooten nood die er nog is en vooral om de vluchtelingen te kunnen helpen. Stoutmoedige inbraak. Dieven die moesten weten dat de slachter Jozef De Vuyst, wonende Brus selstraat. in een ziekenhuis verbleef en er de zorgen van zijn vrouw ontving, hebben van deze afwezigheid gebruik gemaakt, om door middel van valsche sleutels in de woning te dringen waar ze alles wat zich in kassen bevond hebben uitgetrokken en zorgvuldig onderzocht. Het staat buiten twijfel of de schelmen hadden het op het geld gemunt. Een par tij linnen zou gestolen zijn. Door de po litie werd een onderzoek ingesteld. Vrachtwagen in een gracht. Des avonds is de vrachtwagen van Marcel Van Daele op de betonbaan naar Aalst van het goed pad afgereden en in een gracht terecht gekomen. De schok was vrij hard cn Van Daele werd ge- kwest aan het hoofd en handen. Zijn wagen had groote schade opgeloopen doch was niet buiten gebruik. Door plaatsgebrek is het artikel Een ware geschiedenis verschoven tot toe komende week OUTER Auto botst op een bespannen kar. Des avonds reed de bierhandelaar Re- mi Cayman, wonende te Appelterre met zijn bespannen bierwagen naar huis. Op het grondgebied gekomen van Outer, werd zijn gespan op een gegeven oogen- blik langs achter door een auto aangere den en dit met zulk geweld dat de bier wagen geheel in stukken werd geworpen en Cayman op den grond terecht kwam waar hij badend in zijn bloed bleef lig gen. Hij werd in een naburige woning binnen gedragen waar hij de eerste zor gen ontving van Dr. De Meyer. Deze stel de een hoofdwonde vast van meer dan 10 centimeter breed. Zijn toestand boe zemt toch geen doodelijk gevaar. Dooi de rijkswacht werd een onderzoek inge steld. APPELTERRE - EICHEM Mijn madam heeft me streng verbod gegeven nog eenmaal gedurende dit jaar te schrijven over 't jong vrouwvolk. Ze is altijd wat jaloersch geweest en wat kan ik weeral anders doen dan deemoe dig het hoofd buigen We zullen dan voor de verandering eens spreken over 't oud ras van Eichem, want daar zitten mij ook de sjarels on der waar zouden er ter wereld zooveel mannen gevonden worden die het meer dan 50 jaar met hunnen halven trouw boek hebben kunnen uithouden En als ge 't vrouwvolk van Eiehem kent weet gij wat dat beteekent in liefde en in peis te leven en de lasten van het huwelijk te dragen 'k En weet ekik niet waarom die man nen hunnen jubilee niet vieren, maar ik peis dat het is dat ze liefst op hunnen alleenen hun kruikske genever uittoete- ren g'hebt daar Ward Sjoet b.v. die heeft met zijn tweeden kommandant reeds een halve eeuw gekopt en onder- tussehen nog duizende zwijntjes geslacht daarover vertellen we ne keer in een geheel artikel als 't maar geen geheel gazet wordt, en Pier Nooi met zijn dikke madam en Louis met zijn lief «keuken» en hoever is Finneken D'Hondt en ka pitein van de vijftig Als ze ons met een literken gestookten tracteeren zullen we ne keer hunnen trouwboek opendoen tot stichting van de gansche gemeente moet dat goed oud ras beter gekend zijn Afgeluisterd. Tist zag Charel voorbij zoeven en loop te gij niet g'en hebt gij niet. Kurieus als altijd ging hij op de straat staan en roe pen Hela joeng, waar naar toe en Charel Naar den doktoor mijn wijf staat mij niet aan en Tist bepeisde zich geenen halven sekond en hij daar achter ais 't dat is riep hij, de mijne ook niet en hij loopt nog De grootste keus en de voordeeiigstc prijzen voor VLOEREN, FAIENCE, BAKSTEEN, DAKPANNEN, enz. Belangrijke hoeveelheden zijn reeds toegekomen bij G. VAN BELLE te NINOVE, tel. no. 5. DRINGEND GEVRAAGD Mooi woonhuis, genre villa, in de stad öf omliggende te huur ge vraagd. Brieven op 't bureel van 't blad. Te koop voit. RENAULT 1939 13 P. K. - 8 pl. 22.500 Km. Inl. Tél. 331 Ninove. MEN VRAAGT een leermeisje voor naaister, Steenweg op Aalst, 154, Ninove

Denderklok | 1944 | | pagina 2