En het Eenheidssyndikaat, Wat daarvan gedacht 9% a-KLANKEN |jfc „e groote pieten die een rol Jv* pelen in het wereldgebeuren fig hebben hot zich tot een plicht \P gerekend ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar een radio-bood schap te sturen aan hun ondeihooiigen en meteen aan de heele wereld. In al de ze toespraken was de toon hoopvol ge stemd dat deze zesde jaarwisseling sinds het uitbreken van den grootsten en bloe- digsten oorlog aller tijden ook de laatste zou zijn. God geve het De Kerstboodschap van Z. H. de Paus was zeker niet do minst gewichtige vooral wan neer de richtlijnen van den Vader aller kristenen zoo spe ciaal op ons zoo diep beproefd vaderland toegepast worden. Hij heeft den vinger op do wonde gelegd wanneer Hij het had over de orde welke noodzakelijk moet heersehen in alle sociaal leven en over het Gezag hetwelk zoowel in een demo- cratischen Staat als in gelijk welken an deren regeeringsvorm dient erkend. De Gezagcnsis aan dewelke ook onze demo cratische instellingen voor den oorlog dreigden ten onder te gaan is wel de grootste stronkeisteen voor allen opbloei van gezonde beginselen. Ook nu hoort men te veel spreken over alle soorten eisehen en zoo gezegde rechten maar zelden over plichten Als leden eener democratische gemeenschap hebben wij wel het recht onze meening te kennen te geven over de plichten welke ons opge legd worden doch wij hebben niet het recht ons aan deze plichten, wanneer zij eenmaal vastgesteld zijn. te onttrekken. Daar was immers stof genoeg eens hun hart kunnen ophalen, kers hebben deze week nog De paniekzaaiers en zwart kij- voor peis ne keer de Duit- schors waren al bijna in Dinant. nog een sprong over de Maas en ze waren al in Brussel. In hun verbeelding gingen ze nog verder en zagen de moffen terug aan het kanaal en Engeland voor de tweede maal bedreigd, waardoor de mogelijk heid var. een wapenstilstand niet uitge sloten was Sombere vooruitzichten inderdaad doch waarbij geen rekening gehouden werd met de materieele moge- HET HOEKJE VAN DEN ARBEIDER lijkheden. wij zijn immers in 1944 en wel zes maanden na de invasie van het con tinent door de machtige bevrijdingsle gers. Neen vrienden lezers, gemoet wer kelijk blind zijn voor de werkelijkheid om dergelijken priet-praat te slikken wij beleven de laatste bokkesprongen van een nog steeds machtig Ille Rijk. maar laten wij toch de verhoudingen niet uit het oog verliezen van de tegen over elkaar staande legers. Of zouden de Duitschers het nu gemakkelijker krijgen dan vóór zes maand wanneer onze vrien den nog geen voet hadden op vasten grond Ge moogt me gelooven of niet maar ik zeg u dat ze den haak in de kecd hebben. Al deze geruchten zijn natuur lijk niet zonder gevolgen ge bleven en al was er hier geen spraak nog van valiezen te ma ken toch waren er al velen de kluts kwijt. Meneer Gutt was daar ech ter ook niet vreemd aan en het ging reeds zoover dat de boeren moesten be taald worden met echte briefjes '1 is te zeggen met deze van 50 en 20 frank Ja zeker ge hebt goed gelezen met de zelfde briefjes welke ze kort na de geld- omwisseling niet meer betrouwden, er liepen toen immers geruchten dat deze achteraf ook dienden ingeleverd eh wel neen 't is kostelijk het moge hen vergaan zooals met hun Franck »-en zaliger gedachtenis Maar toch den moed niet opgeven en voortpotten dat ze doen Ook de mannen van den weer- stand geven den moed niet op en blijven aandringen om te herbewapenen spijts alle geno- men beslissingen. Nu is het de minister van Landsverdediging die hen wandelen gezonden heeft en of hij gelijk had Waarop wachten die vechtlustigen om zich als vrijwilligers te melden nu de oproep zoo algemeen en gepast is Goede patriotten gaan niet palaheren in de ministeries maar gaan hunne diensten aanbieden waar ze kun nen terecht komen. Laten we onmiddellijk zeggen dat de Kristelijke Vakbeweging reeds onder den oorlog in hare geheime bijeenkoms ten bekommerd was om dit probleem. Inderdaad, meer dan wie ook wilde ze de eenheid en verstandhouding tusschen de arbeiders bewerken. Vandaar dan ook haar uitgestoken hand, onder den oorlog reeds, aan alle arbeiders en aan die syndikale organisa ties met een ernstig syndikaal program ma, om het voeren van een eenheidsak- tie. Maar zie. de bevrijding kwam op een verassend snelle wijze Goddank en meteen stonden we voor een nieuwe be weging die zich aanstelde als de kam pioene van de eenheidsbeweging. De Syndikale Strijd Komiteiten zou den nu eens de eensgezinde houding van onder den oorlog onzer arbeiders besten digen in een eenheidsvakbeweging die natuurlijk buiten en boven alle poli tiek zou staan. En zekere arbeiders en bedienden meenen werkelijk dat die weg moest opgegaan worden, zonder zich te vergewissen of het aangeboden eenheids syndikaat wel werkelijk de gewenschte organisatie was. Welke zijn de principes die aan den grondslag liggen van die beweging oi organisatie Wat is het wel omschreven doel Welke methodes en middelen zul len aangewend worden om dat doel te bereiken Welke waarborgen geven ons de leiding en de persoonlijkheid der lei ders zelf Ziedaar een reeks vragen wel ke vele arbeiders en bedienden zich stel den en de leiding van het Algemeen Christelijk Vakverbond ook. Na contactname met de leiding van de Syndikale Strijd Komiteiten en den weerslag van hun werking en aktieme- thodes te hebben nagegaan nam het A. C V. volgende dagorde aan op 7 Novem ber 11. De Christelijke Vakbeweging is noch in principe, noch a priori tegen een eenheidssyndikaat gekant zij zou er zich zelfs kunnen bij aansluiten, maar zij kan niet eender welk eenheidssyndi kaat aanvaarden. 2 De houding van het A. C. V. tegen over het eenheidssyndikaat zal afhanke lijk zijn van dezes doctrine en aktie- methodes en van het welbegrepen be lang der arbeiders. 3 Het niet aansluiten bij een po litieke partij is geen principes-verkla ring doch een kwestie van opportuniteit. 4 De agitatiemethode en de stakingen zonder eenig beroepskarakter, zooals de ze nu door zekere bewegingen gevoerd worden, keuren wij af daar het land. nu vooral, kalmte en arbeid noodig heeft om den oorlog tot het einde voort te zet ten. 5 Alhoewel wij partijganger zijn van de zuiveringsaktie. wenschen wij dat de schuldigen des te strenger gestraft worden naar gelang zij hoogere funkties bekleeden. Ofschoon wij zekere traag heid betreuren, stellen wij vertrouwen in 's lands gerecht, maar wij kunnen niet aanvaarden dat enkelingen, die zon der eenig mandaat handelen, zich in de plaats van het gerecht stellen en name lijk sommige werkhuizen binnendringen om er leden van het personeel of van het bestuur aan te houden, wier naam en persoon aldus aan den wrok van ar beiders en publiek worden blootgesteld. 6 De christelijke syndikaten blijven hun voorkeur geven aan de eenheid van aktie in de meervoudige organisatie en deze methode is te noodzakelijker daar er verwarring heerscht in den geest der arbeiders. Inderdaad wat stellen we vast 1 Dat er. in Wallonië vooral ver schillende bewegingen van syndikalen aard tot stand zijn gekomen die, alhoe wel zij beweren de syndikale eenheid te willen verwezenlijken, de arbeiders meer verdeelen dan zulks ooit het geval was. 2 Deze bewegingen hebben hun doc- trinale stelling weinig of niet bepaald, maar door de gebruikte uitdrukkingen en vooral door hunne aktie-methoden schijnen ze veel gemeens te hebben met het oorspronkelijk marxisme of eenvou dig weg met het communisme. 3 Hieruit spruit diepe verwarring voort die zeker niet gunstig is voor de syndikale eenheid. 4 Zoolang er desaangaande geen eenheid komt vindt de christelijke vak beweging het voorbarig onderhandelin gen te voeren om de organische eenheid te verwezenlijken. 5 Hare houding getrouw wil het A.C.V. de eenheid der arbeiders wel ver wezenlijken door een akkoord met die syndikaten waarvan de eisehen en aktie- methodes met de hare overeenstemmen. Het A.C.V. stelt de arbeiders op hunne hoede tegen het feit dat de syndikale eenheid niet dient gezocht om haar zelf. maar wel om het goede dat er kan uit voortspruiten. Een eenheidssyndikaat dat geen voldoende waarborgen biedt kan hen bijgevolg in zeer gevaarlijke avonturen werpen en hen tot verknech ting leiden, dan wanneer het ware syn- dikalisme. dat bizonder door de christe lijke vakvereeniging vertegenwoordigd is. hun geestelijke, economische en soci ale bevrijding zaï verzekeren. Deze houding van het A.C.V. is sinds 7 November als de eenig juiste bevonden geworden. De mislukte stakingen van einde November te Brussel hebben over duidelijk aan iedereen bewezen dat de Syndikale Strijd Komiteiten op slot van rekening een siameesche tweelingsbroe- der is van de politieke communistische partij. Hun eenig opzet is verwarring en verbittering te zaaien teneinde de com munistische propaganda mogelijk te ma ken. Dat heboen thans het meerendeel der arbeiders en bedienden ingezien, vandaar ook het stijgend vertrouwen in de christelijke vakbeweging. De oproep van 7 November door het A.C.V. blijft thans nog gelden In de huidige omstandigheden richt het A.C.V. een zeer dringende oproep tot alie geloovige arbeiders en tot allen, zoowel geestes- als handarbeiders, die de waarheid zoeken, opdat zij zich bij de christelijke vakvereenigingen zouden aansluiten en aktief deel zouden nemen aan hun werking en uitbreiding teneinde schouder aan schouder, samen te ijveren voor de vestiging van een sociale en economische orde, welke den voorrang van den menseh en van den arbeid er kent, alsmede de sociale rechtvaardig heid en verstandhouding. Svndikalist. V si?,, sil En om te sluiten, beste lezers en lezeressen bied ik U allen mijne hartelijke welgemeende wenschen voor het onbekende jaar dat 1945 zal genoemd wor den. Het zal een jaar zijn zooals de an- oere die het voorafgingen met lief en Ie d. met goede en slechte dagen. Dat he; ons den z betrachten Vrede brenge dan zal het in onze harten onuitwisch- baar aangeschreven biijven als een jaar van innige vreugde en geluk om het weerzien van zoovelen die nog in Duit- sche handen zitten en bloot gesteld zijn aan al ierlei onheilen om de bekroning van df i achtinspanningen van allerlei aard U.ó o onrecht en verdrukking om het zegenvieren van de Vrijheid, de Men- schelijkheid en het Recht. Moge het nieu we jaar ons allen Zalig zijn want dat blijft toch het voornaamste. Da-ag. Kabouter. STAD en OMLIGGENDE NINOVE Filmleiding voor 31 December 1944. CINEMA CENTRAL niet gekeurd. VOLKSCINEMA voor volwassenen BURGERLIJKE STAND Geboorten Michel ine Gheenens. dochter van Mau- rits. Burchtdam. Marie-Antoinette Watté, dochter van Marcel. Beverstraat. Richard Vermeulen, zoon van Julien, Preulegem Huwelijken. William Davis, 29 j. Engelsch soldaat en Marie-José Walraevens. 23 j.te Ninove Jules Van Vaerenbergh. 25 j. telegra fist en Celestine De Cooman 20 j. z. b. beiden te Ninove. Frans De Mulder. 18 j. fabriekwerker, te Appelterre en Emma Van Der Vee- eken. 19 j. fabriekwerkster te Ninove. Albert Egerickx. 30 j. grondwerker en Emma Aurousseau. 21 j. fabriekwerkster, beiden te Ninove. Jan-Baptist Van Den Berghe, 23 j. fruithandelaar en Jeanette De. Maese- neer, 23 j. z. b. beiden te Ninove Aimé Roman. 18 j. daglooner en Con- stantia Van De Perre, 20 j. fabriekwerk ster. beiden te Nmove. Ovcrlijdens. Emile Coolen, 68 j. Kerkplein. Leontine Van Liedekerke, 70 j. Dreef Theodoor De Cooman. 55 j. Nederwijk Maria-Irma Cornelis. 69 j. Dreef. De belangrijkste en best ingerichte werkplaatsen der streek voor het bewer ken van ARDUIN en MARMER 6. VAN BELLE te NINOVE. De echte en cnvervalschte geschie denis van El Adouter of de Engelsche ziekte op haar malst. Kabouter heeft hier onlangs met veel apropo geschreven van de Engelsche ziek te. tegen wier bacilen onze menschen zoo moeilijk weerstand bieden. Een echt ee nig mooi operette heeft zich zoo onlangs afgespeeld in een Ninoofsche randge meente. (M. Paul De Mont daarin zit stof voor een nieuw werk Een in gansch Nmove goed gekende bon-vivant. behoo- rende tot de aloude El Adoeter noblesse die voor enkele jaren op avontuur getrok ken was in Engeland alles achterlatend die hem lief was. was terug in onze stad verschenen in battle-dress. Hij was te recht van oordeel dat de glorieuse uni form waarin hij meegeholpen had tot de bevrijding van zijn «native country» wat meer consideratie verdiende dan eenige nieuwsgierige blikken van wege zijne stadsgenooten. De zucht tot avontuur in 't bloed trok hij naar den buiten, waar hij overal in niet figuurlijke zin met open armen werd ontvangen. Een jong vrouw tje, nochtans pas gehuwd, voed bewaakt, vergat haren eersten amour chéri bij den aanblik nu van een echten Engelschman pur-sang en inviteerde onzen tommy op een lekker soupeetje met eieren aan 11 fr en eenige goede flesschen wijn aan 80 - 100 fr. die onzen boy goed smaakten. Na tuurlijk was dit spoedig geweten in de parochie alleman benijdde het jonge vrouwtje en de vooraanstaande families wedijverden als om strijd om eens een flinke soirée en receptie te geven aan onzen Engelschman. De rijkste ingezete nen en boerenfamilies die vroeger bij Duitsche officieren uit Geeraardsbergen even goed aangeschreven stonden als nu bij den weerstand, slachtten wel geen vet kalf voor den terugkeer van den ver loren zoon maar toch was de schapen en konijnenstapel flink geminderd en aan gesproken. En dat onze Tommy overal goeden indruk maakte strekt werkelijk tot eere van onze Ninoofsche stede Hij sprak met de grootste sierlijkheid alle groote wereldtalen Spaansch, Fransch tot Engelsch toe (de aardappelen waren ta melijk warm moet je weten) en had te vens 't grootste gemak om het Vlaamsch van de buitenmenschen die nu toch alle maal geen Engelsch kunnen spreken, als bij intuitie te verstaan. Een jonge boe- renstudent die reeds «afgestudeerd» is in verschillende van onze groote colleges zei dat dat nu eens wat andere en veel flinker en geleerder mannen waren dan Belgische soldaten die daarbij vergele ken maar snullen waren Tot op een zekeren avond onze Tommy in een herberg van het dorp zooveel de mi's binnen had .ne mensch kan toch niet altijd weigeren dat hij al zijn En gelsch en Spaansch en Fransch vergeten was (als de wijn is in den man is de ta lenkennis in de kan 7) en plots nog enkel plat Ninoofseh zat te zabberen. Onmid dellijk gingen de oogen van ons boer- kens open en herkenden onzen dapperen stadsgenooten ze zwegen... dat ze zweetten... 't was daarmee dat 't zoo 'n vochtig weer was. Zedeles Leve de Belgische soldaat APPELTERRE - EICHEM Appelterre-Eichem, dat is de streek van tabak... maar ook van de tooneei- spelers Daar worden nog al stukken ge speeld Er is geen enkel schouwburg van geheel 't land die zoo'n operaties aan den dag kan leggen En een publiek Die speien soms nog schooner dan de ac teurs - bijzonder als ze nevens hun lief zitten dan leven ze effenaf mee. En die mannen spelen mixt Natuurlijk Zoek eens een kunstwerk waar er geen figu ranten van het ander geslacht figureeren Maar eerlijk gezegd - niemand zal kwaad zijn, als we benevens al die vleiende woorden, ook eens min aangename din gen zeggen alle kunstenaars moeten den toets der kritiekkunnen weer staan - eerlijk gezegd dus, dat mixt, dat is hun tegengeslagen Veel mannelijke spelers waren zoodanig ontroerd dat ze geen verstaanbaar woord konden uit brengen en dat was spijtig En Zondag 31 December is 't er bal, ja. wat zeg ik. Nachtbal ik zeg nog meer Gemaskerd-nacht-bal.Als die van de Ma- rollen van Brussel of van 't havenkwar tier in Antwerpen peinzen dat zij niks kunnen En dan nog in een particuliere zaal Maar 't is waar. geld is geld. al kwam dat van den duivel (of is Gutt er mee ge moeid de oorlogswinsten Laat gij de Engelschen ons maar be vrijden. laat ze vechten in de bijtende kou voor ons dierbaar landeken Wij dansen en wij dansen gemaskerd, in een goed-verwarmde zaal (en zeggen dat er arme menschen zijn - ook in Appelterre- die aan geen kolen kunnen geraken En 't schijnt dat 't «schoonst» gemas kerd koppel ne prijs krijgt (Dat ze 't wel wisten en hun geen masker aande den). Enfin, die zich in Appelterre nog een beetje respekteert en zoo zijn er Goddank nog veel gaat daar niet naar toe. EICHEM Het artikel Over het goed oud ras, toe komende week. De Rubriek van F. C. NINOVE. F. C. Ninove - Engelsch elftal 4 - 2 Op een vervrozen veld ging dezen wed strijd verleden Zondag door. Er was geen belangstelling en de weinige sup porters die aanwezig waren (de crème van de echte) zullen wel teleur gesteld geweest zijn. Inderdaad de match had niets om het lijf en we zullen maar best doen hem allemaal zoo gauw mogelijk te vergeten, om eens de revue te pas- seeren voor het aanstaande kampioen schap, want er komt een kampioenschap dat aanvangt op 7 Januari a. s. De calender is nog niet gekend, in an dere woorden, niemand weet tot nogtoe waar F. C. eerst naar toe moet, of wie hier eerst komt. De reeks is gekend, zoo weten we dat F.C. zal te kampen heb ben tegen Audenaarde, Deinze, Sparta Geeraardsbergen, Denderleeuw. Neder- brakel en at last but not at least onze kameraden van Eecloo. 't Is in elk geval veel interessanter dan die eeuwige vriendenmatchen, die op het einde iets hebben van een begrafenis- feest Maar laten we onze «troepen» eens overschouwen. In de goal zal Etienne in de eerste tij den wel niet optreden, om reden van ge zondheid. Zijn plaatsvervanger Dannau deed het tot hier toe goed en als Mar cel zekerder zal zijn als hij uit zijn kooi loopt, zal zijn spel dat van Etienne wel evenaren. Onze beste goalreserve, Taf- fyn, zit ongelukkig genoeg bij de Frit- zen, zoodat we van dezen kant niet ai te gerust mogen zijn Als er Marcel geen ongelukken overkomen is 't nog niets. Als backs Kestens en Peeken Georges We zullen er geen woorden aan verspil len en zeggen dat ze een ideaal koppel zijn. en dat we ze mogen betrouwen. De halflijn met De Pelsmaecker, An- dries en Van Butsele is goed. Nog nooit beschikte F. C. over een haiflijn van zulk gehalte, en we weten niet wie van de drie de beste kan genoemd worden. Andries draait nog niet op volle loeren, maar betert bij eiken match, zoodat we hem weldra weer in topvorm zullen mo gen genieten. De Pelsmaecker, onze nieu we aanwinst, is hier genoegzaam gekend om zijn sterk spel opdat we van dezen kant ook gerust mogen zijn. En wat Clé ment betreft, wie hem zien spelen heeft verleden jaar en nu, die zal hem nog nauwelijks erkennen. Gevolg van een wel doordreven training en een altijd aanwezig zijn bij de zomeroefeningen. Clément is de persoon die het sterkst vooruitgekomen is op één jaar Een voor beeld voor andere spelers, bijzonder voor de jongeren. Als de voorlijn blijft zooals ze is, met Van Poelvoorde, Jan Lievens. Gaston Van Rossom en Louis Roelandt op hun gewone plaatsen, en als F.C. over een goeden rechter binnen speler beschikt, zien we kassen maken bij de vleet. Want Jan Lievens zit goed, Louis en Louis de twee buitenspelers, kunnen niet ver vangen worden omdat ze het onverbeter lijk doen. Gaston moet echter trachten zijn dribblings af te leeren en te doen zooals vroeger aan zijn buitenspelers denken. Want Gaston vervalt den laat- sten tijd in overdreven persoonlijk spel. en dat is nooit goed. We hopen dat het zal volstaan hem er eens op te wijzen opdat hij weer zou spelen als vroeger. Die kwestie van de rechter binnenspé1 Ier moet dan nog opgelost worden. Van de reserven kunnen hiervoor in aanmer king komen, naar onze zeer beseheiden meening Jefken Van der Kelen. Tim, mermans en De Coninck. De laatste in mindere mate. omdat het een geboren back is en op die plaats zijn sporen zal moeten verdienen. Blijven Jefken Van der Kelen en Timmermans, beiden nog jong. maar vol beloftens. Wie van hen het zwaar stuk van een kam pioenschap zal moeten aanpakken, weten we niet. daarover zal F.C. beslissen, maar aan deze jongens één raad echter niet denken dat z'er bovenop zijn. Zich zelf nog altijd aanzien als reserve, tot ze in hun eigen overtuigd zijn dat ze deze zware plaats naar behooren kunnen hou den. En als ze eens voor een Zondag of twee terug naar reserve verwezen wor den. niet pronken en geen schandaal roe pen. Ze spelen ten slotte in een provin ciaal kampioenschap, en daarvoor zijn ze nog bitter jong en beschikken over niet genoeg ervaring. Het kan en zal waar schijnlijk wel voorkomen dat ze flaters begaan, maar dat z'het doorbijten en hun broek vagen aan 't publiek, dan zijn we zeker van 't resultaat. F.C. kan dan ook dit kampioenschap aanvangen zonder vrees, maar ook zon der pretentie op den titel. Dat onze jon gens in deze competitie echter een hoofd rol zullen spelen, daarvan zijn we over tuigd en we wachten dan ook gerust de uitslagen af. In een naaste artikel zuilen we de zaak der reserve- en juniorsploegen eens on derzoeken. maar wc willen dit artikel niet sluiten zonder ons af te vragen ol F.C. niet goed zou doen aan Paul Van der Kelen het kapiteinsehap op te dra gen voor de Tweede Ploeg. Paul is im mers een voorbeeld voor alle voetballers: altijd present, belangloos, altijd goed ge humeurd nooit te ver of te dicht, nooit te lang of te kort of te koud of te warm. een speler met een moraal zooals we hem willen wenschen voor alle spelers van de ploeg. Met zoo een kapitein moet de tweede ploeg de moraal krijgen, die haar helaas, tot hiertoe altijd gemankeerd heeft. WORDT GEVRAAGD voor belangrijke maatschappij te Lessen BEDIENDE, ouderdom 25 tot 30 jaar Studiën moderne humaniora, de fran- sche en de vlaamsehe taal machtig zijnde Schrijven bureel van 't blad onder letter J. 1". GARAGE THEO BEECKMAN Brusselsche steenweg, 4 NINOVE Herstellen van alle merken van auto's. Koop en verkoop van occasie wagens. Spoedige bediening Verzorgt werk Matige prijzen Voor de nieuwe electrische afsluiting Champion en alle soorten Ursusdraad wendt U in volle vertrouwen bij Jules APPELMANS-DE VOS Smid werkhuis Hailebaan en woonst Brussel- baan 74 te MEERBEKE, huis Gustaaf De Vos, betonwerken. MEN VRAAGT een leermeisje voor naaister, Steenweg op Aalst, 154, Ninove S 9? tmm uw i ■iniwiii—ii"""! minu—

Denderklok | 1944 | | pagina 2