Wij zijn soldafen De Mekaoieker in oorlogstijd Zondag 7 Januari 1945. Prijs per nummer lfr. Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat. 10. kiimo\/c Postchekrekening n' 1862,54 N I NUVb Handelsregister Aalst n' 1093 HET HOEKJE VAN DEN ARBEIDER Na het Deeember-offensief van de Duitschers in de Ardennen, hebben de gebeurtenissen van de Nieuwjaarsdagen er ons, eens te meer, op hardhandige en gevoelige wijze aan herinnerd dat het nog oorlog is. Nog oorlog wil zeggen, dat het strijd- front en het binnenfront nog eiken dag slachtoffers bij eischen, dat er huizen en fabrieken verwoest worden en dat me deburgers op de vlucht gejaagd worden. Nog immer zijn de oorlogsgevaren drei gend en nabij. Allen weten we zulks, elk van ons is daarvan overtuigd, we herhalen het zelf honderd keeren daags en, nochtans, we gaan nog immer te werk alsof de oorlog ten einde was, alsof het geen kwaad meer kon Waar het vermaak en pleziermakerij betreft is er steeds vollen bak en zijn er geen palen aan en het is voldoende dat er ergens een nieuwe affiche ons oog treft of we weten al direct dat het weer do aankondiging is van een zooveelste prachtig of buitengewoon bal van dit of van dat. We keuren het af, iedereen spreekt er schande over in dezen tijd van die dans en braspartijen en, toch, de furie gaat voort Hebben die balinrichters of die stomme dansmaniakken dan geen grein tje werkelijkheidszin of eerbied voor al gemeen menschelijke gevoelens meer We hoorden het reeds al te dikwijls dat zou moeten verboden worden en wij meenen dat het tijd is, meer dan tijd, opdat van overheidswege zou ingegrepen worden. De openbare meening, die veelal juist oordeelt, vraagt dit honderden kee ren daags en doet er geen doekjes rond. Nog oorlog wil zeggen, dat wij al onze krachten moeten inspannen om aan onze geallieerden de taak zoo licht mo gelijk te maken opdat hun strijd, die ook onze strijd is. zoo spoedig en zoo afdoend als het maar zijn kan tot een zegenvie- rend einde worde gebracht. Nog oorlog wil ook zeggen dat wij ons nog opofferingen en ontberingen moeten getroosten en niet mogen mee nen dat het leventje van vóór den oorlog opnieuw kan beginnen, doch integendeel dat we al het beschikbare tot het uiter ste nut moeten aanwenden. Dus geen verspilling van brandstof, maar besnoeiing en besparing overal waar het kan die aansporing zal voor velen bitter klinken en nochtans, er wordt nog brandstof verbruikt die veel nuttiger en noodiger aanwending zou kunnen krijgen danslokalen, enz. geen noodeloos verbruik van eleetrischen stroom bierreclames doch verminde ring van lichtsterkte en besparing van stroom overal en zooveel als doenlijk is. Nog oorlog wil zeggen dat alle kracht bronnen doelmatig en nuttig moeten aangewend worden en dat dus, heeren autobezitters, geen naphte wordt ver spild aan pleziertochtjes en feest- en bal ritjes en dat de vrachtwagens op hun volle lading moeten rijden met nuttige goederen en geen dienst moeten doen als rijtuig voor min of meer dringende ver plaatsingen of als autocar voor reizen zonder belang. De oorlogstoestand eischt van ons dat wij eendrachtig en eensgezind, alle krachten samensnoeren tot het bereiken van het doel dat wij ons nu haast 5 jaar voor oogen stellen Duitschland verslaan Die samenbundeling van krachten be- teekent dat man of vrouw, arbeider en bediende, handelaar en fabrikant, bur ger en boer, hun dagelijksche taak in de samenleving volbrengen met steeds het zelfde doel voor oogen, en dit doel nastrevend met geestdrift en wilskracht in al hun handelingen. Nog is hot oorlog en kampen wij om den zege en daarom is het noodig dat ieder van ons zich zelf aanziet als ge mobiliseerd in den dienst van het strij dende vaderland en dat wij daarvan diep bewust en innerlijk doordrongen zijn. Wij zijn soldaten, dat is het parool dat al onze handelingen moet beheerschen en dat ons moet leiden in ons leven van alle dagen. Wij zijn soldaten en evenals eer sol daat op het front niet vraagt naar de ge zindheid of den werkkring van zijn ka meraden in den strijd zoo ook moeten wij, en niet het minst de voerlieden, eendrachtig en eensgezind. zonder aan- ziens van persoon of partij ons laten leiden door die eene gedachte wij zijn soldaten, broeders van eenzelfde land in den strijd en wij willen den zegen Laten we hierin het voorbeeld navol gen van het Britsche volk. dat met een weergalooze tucht en volharding sedert haast zes jaren een oorlogsinspanning levert die de heele wereld met bewon dering vervult en dat, dank aan die eens gezinde en vrijwillig opgenomen tucht, weldra de verplettering van zijn gevaar lijksten vijand zal mogen begroeten. De Belgen kunnen dat ook, de bezet tingstijd heeft het ons nogmaals bewe zen. Wij zijn soldaten Laten wij dit niet vergeten en er. steeds en overal, naar handelen De heer volksvertegenwoordi ger Fransman legde volgende par- jciUcniSiïc vragen neer op Het bureel van de Kamer Aan den heer Minister van Landsverdediging. Om de kern van ons nieuw leger te vormen heeft de heer Minister beroep gedaan op vrijwilligers en deze inge deeld in een gelijk getal vlaamsche en fransche bataljons. Na de oprichting van deze eerste bataljons heeft de Heer Mi nister verder beroep gedaan op vrijwil ligers. met het doel, op die wijze, een aantal manschappen, als normaal in vre destijd, onder de wapens te krijgen. Gelieve de achtbare heer Minister mij te laten weten 1) hoeveel manschappen zich hebben aangeboden voor de werving van de eer ste bataljons dus, tot op den dag dei- samenstelling dezer bataljons hoeveel Vlamingen, hoeveel walen en hoeveel brusselaars. 2) hoeveel vrijwillige dienstnemingen er sindsdien nog aangevraagd werden. Hoe veel uit het vlaamsche land, hoeveel uit Wallonië en hoeveel uit de brusselsche agglomeratie. Aan de heeren Ministers van Finantiën en van Ravitailieering. Sinds de bevrijding mochten geen ster ke dranken meer ingevoerd worden uit Voorwaar een titel die weinig belang kan verwekken bij elk vredelievend schepsel. Oorlogstijd is miserietijd. Dat hebben de arbeiders gedurende 52 maanden aan den lijve ondervonden. En toch stond de mekanieker in het brandpunt der belangstelling. Waar wij, mekaniekers, er van over tuigd zijn dat het aanleeien van een be roep, dat in ons vak thuis hoort, een ja renlange opleiding vergt, waren onze rocmlooze beschermers er in geslaagd om op enkele dagen tijds, van een ge woon maneuver een flink stielman te maken. Herinnert Ge U, mekaniekers, de arti kelen in de bladen, de propaganda-af- fichen waarin de arbeiders werden aan gewakkerd. de lessen te volgen van de opleidingsschool, waarin ze tot volwaar dige stielmannen werden gevormd. Onze echte mekaniekers hebben dik wijls in hun vuist gelachen, omdat ze beter dan wie ook, weten, dat men niet op enkele dagen tijds. van een grond werker een ajusteur kan maken. Doch. Dolf Hitier, de man die de we reld ging veroveren met zijn keelgat had kanonnen noodig. en kogels en vliegende bommen. Dat moesten de oor- logsmekaniekers maken. De jacht naar metaalbewerkers werd open verklaard met massa's werden zc opgehaald en ge dwongen leve de Duitsche vrijheid oorlogsmateriaal te vervaardigen, om on ze vrienden te vernietigen. Maar onze stielmannen wisten wel be ter in plaats van. als fierbewuste arbei ders. op volle rendement te werken, draaide de motor slechts op ralenti Hulde aan U, ongekende pioniers van den geallieerden zegepraal. Hoevelen waren er niet. die een hooge premie konden verdienen, door hard te werken, doch talrijk zijn zij, die dat bloedgeld niet wilden, alhoewel den nood in onze arbeidersgezinnen groot was. en elke loonsverhooging dankbaar door moeder de vrouw in handen werd genomen, stelden velen zich tevreden met het minimumloon, omdat :e de oor logsproductie van de nazi's niet wilden opdrijven. Men brengt hulde aan de echte man nen van den weerstand, en wij sluiten ons bij deze hulde aan, doch ik verheug mij over het feit dat me langs deze weg gelegenheid wordt gegeven, aan de stille ongekende weerstandsmannen, onze me kaniekers, die weigerden hard te wer ken. hulde te brengen, meer nog. die sa boteerden, telkens de gelegenheid zich aanbood. En wat eveneens erg was. is het feit dat de mekanieker alleen stond. Voor den oorlog had hij zijn vakbond, die hem hielp in al zijn moeilijkheden, die zorg de voor een degelijk menschwaardig loon. voor toepassing der sociale wetten, voor menschelijke arbeidsvoorwaarden. Och ja. we vergeten te zeggen dat er binst den oorlog ook zoo iets bestond men had dat kind gedoopt met den naam van «Unie der hand en geestesarbeiders» doch t' was een doodgeboren kind, of waren de trawanten van Hitier dan zoo naief te denken dat de arbeiders, met dien duitschen boel zouden meeloopen Ze hebben zich in elk geval deerlijk bedrogen. Voor den oorlog hadden onze mekaniekers hun kristelijke centrale voor metaalbewerkers doch dat ding was een vrije vereeniging, en het woord vrijheid werd in Mein Kampf ge schrapt. Die vrije organisatie moest ook ge schrapt worden. O gij onnoozel «Dolfke» Moest ge weten hoe dikwijls we binst den oorlog, onder het waakzaam oog van uw gestapo's vergaderd hebben hoe ernstig we ons bezig hielden ons na-oor- logs programma voor te bereiden. Maar dat wist ge niet eh Doch wat wij wel wisten is. dat de dag onzer be vrijding nakend was. dat gij en uw boe zemvriend uit het land van den Maca roni. weldra ergens in Das Reich op een vergeten plaatsken zoudt rusten. En dan zouden onze mekaniekers voor den dag komen, niet om au ralenti te werken, maar om den motor in prise direct te laten draaien. Die dag. de dag onzer bevrijding, is terug gekomen. Wij hebben onze vrijheid terug. De kristelijke centrale der metaalbe werkers komt uit haar schuiloord. Vrij en vrank springt zij in de bres. voor onze mekaniekers na de bevrijding Daarover vertellen we meer in een vol gend artikel. Frankrijk, noch uit eenig ander land. An derzijds hebben de belgische stokerijen geen toelating om alkohol te verkoopen voor het mondverbruik. Het gevolg van dezen toestand is dubbel 1) de fijne likeuren die nog in voorraad waren wor den verkocht aan steeds hooger prijzen wat een zeer slechten indruk wekt op de volksmassa en storend is voor de nor male heropleving van dezen tak onzer nijverheid. 2) de geheime stokerijën zijn legioen wat eveneens zeer storend is voor onze ekonomie daar een ware jacht wordt gedaan op suiker en op andere voedingswaren. Doch veel erger is nog het gevolg voor de gezondheid der ver bruikers. Ik verneem dat er zelfs een schandige handel op groote schaal ge daan wordt om dergelijke produkten te verkoopen aan soldaten der geallieerde legers. De gevolgen daarvan zijn niet te overzien. Gelieve de heer Minister mij te laten weten 1) hoe groot op dat oogenblik de weke- lijksche productie is onzer stokerijën, 2) hoe groot de stock is op 8 Januari 44, 3) hoe groot de maandelijksche verkoop is der stokerijën voor de noodwendighe den der klinieken, apothekers, azijnfa- brieken, enz. 4) waarom deze verkoop aan likeurfabri kanten verboden blijft. Maximumprijzen voor ruwe ta bak voor den oogst 1944. De maximumprijs voor inlandsche ru we tabak werd voor elk van de vijf cate gorieën. per kilogram als volgt vastge steld Tabakstreken Wervik en Vloesberg 20 fr15 fr„ 12 fr.. 9 fr. en 6 fr. Tabakstreken Appelterre en Obourg 25 fr.. 19 fr.. 15 fr.. 11 fr. en 7 fr. Bolbladen in zakken 5 fr. De hierbovenvermelde prijzen gelden voor levering in balen geladen op wagon vrachtwagen of schip, forfaitaire over- drachtstaxe niet inbegrepen. De vergoeding van de voor den aan koop aangestelde firma wordt op maxi mum 50 centiemen per kilogram tabak vastgesteld. De maximumkoopprijs, vertrek maga zijn van den handelaar in ruwe tabak, wordt berekend door bij den koopprijs volgende maximumbrutowinst te voegen 20 cent. per kg. indien de tabak niet, en 1 fr. indien hij wel voor de sigaren- nijverheid bestemd is. Amerikaarische cijfers. Nieuwe cijfers die door de Administra tie van Washington gepubliceerd werden of gesteund zijn op ramingen, toonen den aangroei van de Amerikaansche macht aan, sedert December 1941. Zooals men weet werd het getal man schappen van het leger van 1.600.000 in 1941 op 8.000.000 gebracht op het einde van 1944. De manschappen van de mari ne stegen van 430.000 in 1941 op 3.81X1.000 in 1944. Wat de productie voor den oorlog be treft. met 100 als indexnummer, wordt de voortbrenging in 1944 op 790 geraamd of bijna achtmaal meer. In 1941 brachten de Vereenigde Staten 85.750.000 pond (gewicht) aan vliegtuigen voort de raming voor 1944 bedraagt 1.150.000 pond. .In 1S41 werden 216.(100 ton schepen ge bouwd. Voor 1944 bedraagt dit getal 3 millioen 313.000ton. Als er in 1941 zoowat 1.150.000 ton schepen van stapel liepen, dan raamt men de gebouwde schepen in 1944 op 16.000.000 ton. Hongarije heeft ook zijn blad gekeerd. Dit is voor Duitschland een groot ver lies. Hongarije was voor Duitschland één der belangrijkste bevoorradingsbronne zoowel in grondstoffen als in voedings producten. Het bezorgde aan Duitschland jaarlijks 50(1000 ton broodgranen en groo te hoeveelheden vleeseh en tabak. Het is de grootste leverancier van bauxiet (900.000 ton per jaar), dat een grondstof is die naar het schijnt onontbeerlijk is voor het vervaardigen der fameuze ge heime wapens. In Hongarije bevindt zich een deel der Duitsche vliegtuigindustrie, de Messerschmidttoestellen werden in Boedapest gebouwd, alsook locomotieven Het leverde ook nog metalen buizen, radio-apparaten, electro-technische pro ducten en textielwaren. En wat staat er dit land nog te wach ten Duitschland wil het niet ontruimen en verdedigt het voet voor voet. OP DEN UITKIJK Hier Reporter. Ik ben te Ninove om Nieuwjaar te vieren, niet om Nieuwjaar te wenschen. Het departement complimentjes en wenschen ligt in mijn competentie niet. Ik heb er geen verstand van ook niet Ik ben een eenvoudig christen mensch en ik tracht God te dienen. God in Waar heid. de onfeilbare Waarheid. Wie de Waarheid dient, dient God. Waarheid en complimentjes zijn nog al dikwijls kwade vrienden. Een complimentje draaien als nieuw jaar wensch is een heele kunsttoer. Ge moet toch niet iets gaan wenschen dat de menschen al hebben. Iets wenschen verondersteld dat ze het niet hebben.- Iets wenschen dat onmogelijk is. is de menschen voor den zot houden. Kunt ge aan de weerstand van na drie September, of aan de leiders van de Leo- poldisten. voor het jaar 1945 moed, zelf opoffering en vaderlandsliefde wenschen Kunt ge den man in de straat een kel der vol kolen of een tobbe vol boter wen schen De waarheid zeggen, gansch de waar heid en niets dan de waarheid is ook niet gemakkelijk. Op 't tribunaal doen ze u daarom nen eed doen. Er is daarvoor nu en dan moed noodig. De waarheid dienen is mijn ideaal. Ik ben daarom nog geen held. en poseer er niet voor. ook niet. Er zijn al helden bij name genoeg. En de mond-helden zijn zoo talrijk en zoo interessant als de straathonden, en ik bedank voor de compagnie. Een christen mensch is niet verplicht held te zijn. De deugden in heldhaftigen vorm zijn geen gebod, maar evangelische raden. Joannes de Dooper werd koppeken minder gemaakt om wille van de waar heid. Maar het zijn niet allemaal leu genaars die met hun hoofd op hun schou ders sterven. De heidensehe kunstenaars stellen de Waarheid voor onder de aantrekkelijke vormen van een ongesluierde vrouw. Maar de waarheid is niet altijd even schoon, en de ehristene kunst en de christene moraal hebben beter gevonden de Waarheid te bekleeden met den man tel der christene naastenliefde. Dan nog is de waarheid niet altijd welgekomen. De overwinnaar schrijft de geschiede nis. zeggen de Duitschers. Ze stpllen als princiep wat in feite al te dikwijls ge beurt al zou het niet mogen zijn dat de geschiedenis op leugens betrapt wordt. Wie aan de macht is huldigt gaarne dat princiep. Een mitraillette in de vuisten bet.ee- kent een ernstige macht. In het natte weder dezer dagen hangt er nog een af fiche te... druipneuzen Handen af van de weerstand Veel geld op zak is ook een ernstige macht. Wij hebben veel jonge flierefluiters van zeer-veel-geldelijken bloede zien van hunnen snotter maken en hun vader landsliefde zien botvieren op eigen volk. Wie durft hun zeggen dat hun plaats is. ergens te velde in de provincie Luik of Luxemburg Bij slot van rekening ga ik toch een nieuwjaarwensch doen. Mochten alle menschen in 1945 gaarne de waarheid zeggen en gaarne de waarheid hooren Reporter. De belangrijkste en best ingerichte werkplaatsen der streek voor het bewer ken van ARDUIN en MARMER G. VAN BELLE te NINOVE. X

Denderklok | 1945 | | pagina 1