F. C. Ninove tegen S. V. Oudenaarde Het vraagstuk der Politieke Gevangenen XLANKEN de vele nieuwjaarswen- die op onze redactie toe ■y men zijn is er een geweest mijne bijzondere aandacht getroffen heeft, namelijk deze van de petrolmannen. Die mannen heb ben namelijk den wensch uitgedrukt dat net «brandend petroolvraagstuk zoo als het door een onzer medewerkers be stempeld werd eens van dichtbij zou on derzocht worden omwille van de vele aspecten welke het vertoont. Steeds be lust op nieuwtjes, zooals het ten andere een gazetschrijver past. ben ik er in stil te op uitgetrokken en ziehier wat ik op mijn speurtocht heb opgedaan. Die uit vinding waar De Donderklok het over had en die er in feite op neerkwam ge regeld vet uit petrool te trekken is maar een klein bier vergeleken met de vele nuttige en niet minder sehaarseh geworden stoffen welke sommige vóór mannen uit Petrolweten te halen. Zoo was er sprake van melk. boter, kaas en eieren. Zelfs is er een geweest die er munt wist uit te slaan. Ge staat er werkelijk versteld bij het aan het licht komen van al de spitsvondig heden onzer ninoofsche petroolvoorman- nen. Ook de kwestie der afdankingen werd onderzocht en gelijk het vroeger ging met het bijgeraken gaat het nu met het afdanken. Willekeur en gekonkel zijn aan de orde van den dag. Ge zoudt er werkelijk rood moeten bij worden misschien komt dat ook voort van die kleur van de Petrol - In Meerbeke hebben ze het rood af worden sinds lang verleerd en beleven de burgers sinds enkele weken het spektakel der voor- oorlogsche partijpolitieke twisten De mannen der zuiverings-actie en Ste- vinisten aarzelen niet in dezen tijd van papierschaarschte manifesten uit te ge ven zoogezegd met hyperpatriotische in zichten maar in feite met lokaal-politie ke reuk of stank...). De verkiezings propaganda wordt er tijdig mee ingezet alhoewel het jammer is voor ai dat pa pier hetwelk voor betere doeleinden zou kunnen gebruikt worden. Alia de man nen van Meerbeke houden den naam van hunne gemeente hoog en als het zoo voortgaat zal er nog veel voor de pinnen komen dat tot hiertoe zorgvuldig geca moufleerd gehouden was MMfll Zooals het te voorzien was zit von Rundstedt leelijk in de patatten met zijn offensief en is hij thans verplicht voort te doen en heel zijn plan bloot te leggen. Voor de Duitschers is het na tuurlijk niet plezant en terwijl de eenen vreezen dat het nazi-paradijs nog rapper kan om zeep gaan vreezen de anderen dat den oorlog er nog kan mee verlen gen. Wij zijn er in alle geval gerust in en blijven optimistisch gestemd nopens den loop der gebeurtenissen. Met of zon der ven Rundstedt. Goebbels en consoor- ten voltrekt zich het voor Duitschland bestemde lot en kan het zijn gerechte straf niet ontloopen. Spijts de oorlogsgebeurtenis sen der laatste dagen rijzen voor ons land allerlei vraag stukken op welke in de gazet ten duchtig besproken en om streden worden. Mijnheer Gutt rnet zijn aanslag op het vermogen staat hierbij op het voorplan en de meeningen over het al of niet aanvaarden van zijn ont werpen zijn erg verdeeld. De meerder heid echter komt er vierkant tegen op zoodat veel kans bestaat dat zijn ont werpen door de mand vallen. Als dit echter gebeurt zal er wel iets anders voor den dag komen, beter of slechter maar waarschijnlijk wel aanvechtbaar v/ant de volmaaktheid is nu eenmaal niet van deze wereld. Dat onze Parle mentairen der Rechterzijde maar goed de oogen opendoen, alle zijkanten en achterpoortjes degelijk onderzoeken en dat ze vooral de eerlijke lieden die van den oorlog niet geprofiteerd maar er bij ingeschoten hebben, gerust stellen. Die zijn zeker niet te vinden voor verkapte communistische praktijken zelfs niet wanneer ze door een minister van finan- cieën aangepredikt worden. K. B. V. B. Zondag 7 Januari 1945, te 14 uur. TERREIN DOORN De eerste kampioenschapsmatch Supporters Nu komt de kat op de koord Allen op post om onze mannen te helpen winnen het bevel voert over den jachtvliegdienst van Groot-Brittannië, deelde den bevel hebber van de escadrille van dezen pi loot mede, dat volgens de meening van de inwoners van een naburige stad, de actie van Flight lieutenant Segers een ramp voorkomen had. In den loop van de jongste 4 jaar had het Belgisch vliegwezen het verdwijnen van meer dan 130 van zijn leden en de afwezigheid van tal van andere, die krijgsgevangen zijn. te betreuren. (APS) Iedereen weet dat ongeveer 60.000 per sonen in ons land werden aangehouden, onder verdenking van onvaderlandsche houding tijdens de bezetting. Vanaf den eersten dag der bevrijding hebben wij gezien dat er veel kwaad ging gesticht worden omdat de aanhoudingen absoluut willekeurig geschiedden en zonder de meest elementaire voorzorgen. Wanneer dergelijke zaken overgelaten worden aan opgejaagde menschen. dan mogen hunne bedoelingen nog zoo goed en nog zoo oprecht zijn. het loopt zeer dikwijls mis en... 't is te laat den put gevuld, wanneer het kalf verdronken is. Wij willen niet terug komen op de verscheidenheid der ongelukkige aanhoudingen. Iedereen kent die in zijn midden zoowel als ieder een weet dat enkele aanhoudingen, op een evenzeer betreurenswaardige ma nier. niet werden gedaan. Sedert vier maanden zijn er, samen met een groot aantal menschen die ver dienen opgesloten te blijven zoolang de oorlog duurt en in afwachting van de uitspraak van het krijgsgerecht, ook een aantal andere zonder, of zonder voldoen de reden gearresteerd. In vele opslui tingplaatsen waren de voorwaarden der arrestatie onwaardig voor die menschen en onwaardig van een beschaafd en vrij volk als het onze. Sedert weken en maan den zijn wij bekommerd geweest om een einde te stellen aan deze spijtige vergissingen, bekommerd als wij waren om de rechtvaardigheid en om het her stel van de gezonde nationale gedachte en den socialen vrede. Dit werk moet voortgezet worden ondanks de verdacht makingen en de onverantwoordelijke agitatie. Meteen zijn wij bekommerd om te ver mijden dat ook in dit werk overhaastig zou gehandeld werden. Wij stellen vast dat er een gebrek aan coördinatie bestaat in het werk der Commissies van Advies en dat der Krijgsauditoraten, wij stellen vast dat sommige Commissies al te breed omspringen met hun recht de invrijheid stelling toe te staan, wij stellen vast dat er hier en daar gewetenlooze menschen zijn die toelaten dat er gebruik gemaakt wordt van geld om beslissingen te ver krijgen die beter niet zouden toegestaan worden, wij stellen vast dat sommige vrijgelaten personen een aktiviteit heb ben die niet past met hunne conditie van voorloopig-in-vrijheid-gesteld, wij stellen vast dat sommigen bevel hebben hun huis niet te verlaten en dit bevel in den wind slaan. Tegen al deze nieuwe vergissingen stellen wij ons te weer. Wij doen beroep op den Minister, op de diensten van de Veiligheid, op de eer van advokaten en magistraten, op de waakzaamheid van de politie om te verkrijgen dat er volle dige orde zou zijn. Wij doen hier ook nog beroep op het publiek. De saneering van onze politieke atmosfeer, het herstel van het echte na tionaal gevoelen is de taak van allen. Daarom vragen wij dat het publiek ra- dikaal zou ophouden met lasterpraat en niet gecontroleerde verdachtmakingen, maar dat diegenen die feiten kunnen aanhalen ten laste van al dezen die wer kelijk fouten hebben bedreven, deze zou den kenbaar maken aan de politie, de rijkswacht, of het parket. Dat is nationa- len plicht en dat is eerlijkheid. Laat ons ernstig daarover nadenken en ervan bewust zijn dat indien deze groote zuiveringsactie zóó niet gebeurt, wij oorzaak zuilen zijn dat gedurende vele jaren ons gansche volk zal gebukt gaar. onder een last van haat, van wraak lust en van misnoegdheid waarbij nie mand eenig voordeel zal kunnen halen. Ook de taalkwestie begint zoo al bespreken te worden en in .t algemeen onder gunstige pers voor een degelijke afdoen de oplossing. Die oplossing zal er komen en moet er komen zoo haast het klimaat hiervoor gunstig zal zijn t.t. z na het stopzetten der vijandelijkheden. Wie heeft daar ne keer gezegd dat het verraad van sommigen gedurende de be zetting zou nadeelig geweest zijn aan de vlaamsche zaak De Katholieke Vlamingen en hiermede bedoelen we in de eerste plaats onze vooraanstaanden hebben door hunne afzijdigheid van alle nazi-gedoene hou-zee-clowneries blijk gegeven van bunnen aanhankelijkheid aan den Belgischen Staat. Zij zullen er voor zorgen dat de belangen van hun volk in dezen staat eveneens gevrijwaard LEVENS - TOONEEL in 2 bedrijven. Het eerste bedrijf stelt voor jonge vrouwen, verdwaasde meisjes en plezier zieke jongelingen op een bal. Dansen en zwieren. Muziek, muziek Waarom immers niet Vier jaar lang hebben ze hun beenen niet meer mogen uitsmijten, vier jaar lang hebben ze hun goesting» niet meer mogen doen. Trouwens waar om zouden zij niet mogen, ze bewijzen er immers ne dienst mee aan onze sol daten-bevrijders ze moesten die jon gens toch vermaak verschaffen, ze moe ten toonen hun blijdschap en dankbaar heid en dit op de meest joviale wijze. En daarom is het al bal dat de klok slaat, groote bals en kleine bals, bals in dan cings en palaces, bal voor de grooten zoogenoemde aristocratie, bals in serieu ze en in verdachte herbergen voor de minderen, in een prachtig decor over vloedig, schitterend licht, alles overgo ten met de grootste hoeveelheden vocht van de duurste wijnen en likeuren tot de kleinste bierglazen. Daar alles schijnt onze Minister Gutt te hebben voor ge zorgd en 't is de eenige redenen waarom de monetaire kwestie zoolang onopge lost blijft. Que la vie est belle Tweede bedrijf Duizenden holland- schc geevacueerden. Antwerpscne vluch telingen. vechtende jonge mannen uit eigen volk met de mitraillette in de hand op eigen bodem of saboteerend in 't land van den vijand zelf. Arbeiders, kolen eisehend voor hun gezin, kinderen en vrouwen in lompen gekleed met kroes jes en kannen, elkaar troostend in al hun miserie. Al achter op het tooneel een burgervader die maar altijd door kolenbons en andere papiertjes schrijft. En boven dit alles een groote reclameaf fiche Epargnez l'électricité La gueurre nest pas finie. Que la vie est dróle STAD en OMLIGGENDE NINOVE Filmleiding van 7 Januari 1945 CINEMA CENTRAL voor volwassenen VOLKSKINEMA voor volwassenen met voorbehoud Kippendiefstal. Tijdens den nacht werd door middel van beklimming gevolgd door braak in de achtergebouwen gedrongen van Frans Van Damme, wonende Geeraardsberg- schestraat, waar de dieven de hand heb ben gelegd op acht kippen en een haan. Ze lieten niet het minste spoor na om hen te ontmaskeren. Kabouter. De apotheose Enkele jonge kerels rond de kerstboom zingend het lied van vrede aan de menschen van goeden wil. Kerels die het besluit nemen de wereld te hernieuwen, niet zoozeer met de wa pens maar met den geest. De wereld ver nieuwen niet door redevoeringen, noch litteratuur, maar wel door zelf iets en iemand te zijn. mannen met wilskracht en karakter en fierheid, die weten wat zij willen en dan ook willen wat ze we ten. bekwaam om tot de daad over te gaan wanneer het uur zal gekomen zijn. De grootste keus en de voordeeligste prijzen voor VLOEREN, FAIENCE. BAKSTEEN. DAKPANNEN, enz. Belangrijke hoeveelheden zijn reeds toegekomen bij 6. VAN BELLE te NINOVE, tel. no. 5. Vrachtwagen botst op hulsgevel. Door de gladheid van de straat slipte er een vrachtwagen op het gehucht Preu- legem en kwam terecht op de woning van Jozef Cosyns, die schade aan mets- werk en gebroken ruiten opliep. Zekere Gustaaf Borremans uit Nederhasselt, die daar juist voorbij kwam werd hierdoor gekwetst en moest door een geneesheer verzorgd worden. De politie kwam ter plaatse en stelde een onderzoek in. Fietser door auto aangereden. De genaamde Alfred Jacobs, wonende Steenweg naar Brussel, kwam per fiets in voornoemde straat gereden, ter hoog te van de nieuwe kerk werd hij door een auto aangereden waardoor dat hij ten gronde werd geworpen en er bloe dend bleef liggen, hij werd opgenomen en naar zijn woning gedragen waar hij de beste zorgen door Dr. Calant ontving die vast stelde dat er geen ledematen gebroken waren. De auto die het ongeluk veroorzaakte zette ongestoord zijn weg voort. Een onderzoek werd door de rijks wacht ingesteld. Oorlogsproductie in Canada. Meer dan 260 vrachtschepen en tankers liepen op de Canacleesche scheepsbouw- werven van stapel. Canada vervaardigde eveneens meer dan 15.000 vliegtuigen. 1.400.000 mitrailleurs en lichte wapens, meer dan 50.000 stukken geschut en on geveer 1.500.000 ton chemische produc ten en ontploffingsstoffen. De Prestaties der Belgische Luchtmacht. Gedurende het jaar 1944 heeft de Bel gische militaire luchtmacht aan alle oor logsoperaties op het Westerfront en van Italië deelgenomen. Tot op heden hebben 2 Belgische offi cieren de Distinguisched Serce Order en de Distinguisched Flying Cross gekregen. 26 andere officieren zijn hou ders van deze laatste onderscheiding. 4 er van hebben deze laatste tot tweemaal toe ontvangen. Een onderofficier, boord- mitrailleur. in een bombardementescader verkreeg de Distinguished Medal. Een Belgische bestuurder van bombarde mentsvliegtuigen, dienst doende in de U.S.A./A.F. heeft de Amerikaansche Air Medal (Amerikaansche luchtmedaille gekregen. Onlangs werd een Belgisch officier vereerd met de Orde van het Britsche Rijk, uit erkentelijkheid voor de buiten gewone diensten door hem bewezen. Men weet dat bij de onderneming te Dieppe in 1942 3 Belgische vliegtuigbestuurders werden onderscheiden met het Fransche Oorlogskruis en de Belgische vliegeniers dragen eveneens 160 Belgische Oorlogs- k ruisen. Ieder van deze onderscheidin gen werd gerechtvaardigd door een serie schitterende daden, waarvan hier de re sultaten bijna 130 zekere overwinnin gen en bijna 100 waarschijnlijke over winningen gedurende luchtgevechten een hondertal locomotieven of treinen vernietigd of in vlammen geworpen een honderdtal sloepen, vrachtschepen, duikbooten en oorlogsschepen tot zinken gebracht of beschadigd in de vijandelij ke zeehavens. Daarenboven dient reke ning gehouden met de geweldige schade, die in het hart van den vijandelijken staat zelf door de Belgische bemanning van de R.A.F.-bommenwerpers aange richt werd. Zij wierpen duizenden bom men op Duitschland neder. Talrijke menschenlevens werden gered de actie van de Belgische piloten, die een groot aantal vliegende bommen op levensgevaar vernielden. Een onder hen, Flight lieutenant E. Segers werd door de ontploffing van een vliegende bom, die hij afgeschoten had, gedood. Luchtmaarschalk Sir Roderic Hill, die Stoutmoedige diefstal. Tijdens den nacht hebben dieven be zijden de spiegelruit der uitstallingen der Kinderen Verschorren, wonende Bie- zenstraat. een zijruit stuk geslagen wat hen toeliet een hoeveelheid halsdoeken van groote waarde te stelen, zonder het minste spoor achter te laten. Door de politie werd een onderzoek ingesteld. en zoo komt het dat hij nu met zijn Ro- sine ne meer kan meegaan die gaat nog lijk een eerste jonkheid En Waar ken de zijne stiel Hij had leeren dood doen bij Taaf Pardaens zaliger en dat moet ook ne geleerden beenhouwer geweest hebben die mannen halen voor niet de hersens uit de verkens niet En ne keer als Waar op dreef was, werd hij ge vraagd uren in 't ronde om de hespen dragers te keelen. Ze kennen zij Sjcet in Voorde, in Grimmingen, in Zandber gen, in Outer en waar weet ik al een der grootste glories van Eichem In den goeien tijd deed er hij zoo maar 50 in de week in de kuip. Dat is zoo op zijn minst een klein honderdduizend tjoekens dat ons Sjoetje naar de eeuwigheid en door den pensentrechter geduwd heeft met zijnen dikken duim. Dat was schoon om ozen Ward te zien optrekken, met zijn slachtersmouwen met wit en roode karrookes en zijne lee ren zak om zijn buiksken met zijn gru welijke messen in Wat zijn wij potdorie dikwijls gaan loopen als we naar't school gingen in onzen tijd en wij zoo op nen eerbiedigen afstand van Ward ne keer 't een of 't ander riepen zoo van achter ons hand of van achter ons muts en hij zich dan plotseling ommedraaide met een afgrijselijken kreet uw ooren af» zijn mes in de hoogte zwaaide En wij dan met ons kloefen in ons handen de baan op Vervolgt. NIEUWS NIEUWS Nieuwe reeks radio-toestellen S. B. R. N. S. F. Prijzen vanaf 1650 fr. ot 4500 fr. en Europeesche lampen tot hoogstens 200 fr Verkrijgbaar bij DE SCHRYVER CHARLES Dreef, 22 NINOVE Tel. 8 EICHEM Over het goed oud ras De eerste van die kleppers die we bij hun ooren moeten pakken natuurlijk bij manier van spreken is Ward Sjoet. Hoe dat hij als weduwenaar, en alzoo ne vreeselijken vent mee al zijn messen aan zoo een flink wijveken geraakt is, dat vertellen de archieven van den burger lijken stand van 't gemeentehuis van Eichem niet maar alle, 't zal geweest zijn toen zooals nu alleman is geren ge trouwd, en Rosine zal zoo nauw niet ge keken hebban. Want dat moeten we zeggen, dat vrouwmensch 'n had heuren naam niet gestolen. Dat was nu ne keer een roosje zonder doornen en 't schoor* ste masken van uren in de ronde, alhoe wel dat ze de oudste was, uit nen nest van 12 (over dien nest alleen zouden we een geheel gazet kunnen vol schrijven De schoonste uit geheel den hoop en een rappe, dat getuigen al de cuwe peekes van Eichem die ze ge&end hebben, nu nog met weemoed, in hun oogen En ze is zij nu 83 jaar en ze mag zij nog gezien worden, als ze 's Zondag met heur kan ten muts met zwarte perelkens op (wel honderd duizend) naar de kerk stapt, heeft alleman dat nog in 't oog Wardje Sjoet was dus getrouwd met Roziene, en gelijk als dat gaat in Eichem goed getrouwd dat wil zeggen tot over zijn ooren en die waren pertank rede lijk lang. 'kzeg waren want verleden jaar heeft men er een leelijk stuk afge sneden Ik zeg een «leelijk» stuk bij manier van spreken, eigenlijk was het een schoon stuk, en half hand groot bij kans Maar we spreken wij zoo van Rosine maar Ward was ook den eersten den besten niet Dat was een «gezet» manneke en hij stond flinker op zijn pooten dan nu. Die sukkelaars van poo- ten hebben te veel in 't verkens bloed gestaan, en daarvan 't flessijn opgedaan. REGELMATIGE VERVOERDIENST Ninove -Brussel Brussel Ninove JOZEF PARDAENS Burchtdam 122, Ninove Tel. 259 STAD NINOVE PLAATS van TIJDELIJKE POLITIE-AGENT Burgemeester en Schepenen maken be kend dat er eene plaats van tijdelijke politie-agent te begeven is. VOORWAARDEN Belg zijn en voldaan hebben aan de rnilitieverplichtingen. Van goed gedrag zijn en gekend zijn als goede Belg. Vrij zijn van ziekte en lichaamsgebre ken. Ouderdom minstens 21 en hoogstens 30 jaar 35 jaar voor de kandidaten die onder toepassing vallen van de wetten 3 Oogst 1919 en 27 Juli 1924 De kandidaten zullen vooraf aan een bekwaamheidsproef onderworpen wor den. De stad Ninove bewonen één maand na de benoeming. Verbod handel te drijven of een bij bediening uit te oefenen, zelfs door tus- schenpersoon. Wedde en vergoedingen volgens wet telijk barema. De aanvragen moeten voor 15 Januari 1945 ingediend worden. Ninove, den 29 December 1944 Op bevel De Secretaris. De Burgemeester, G. Haegeman. C. Behn. WORDT GEVRAAGD Goede burgerswoning wordt dringend in of in omliggende der stad gevraagd. Schrijven op 't bureel van 't blad. VERLOREN tusschen den Doorn en de Belle Kinderbottine Terug te brengen ten bureele van 't blad mits goede belooning WORDT GEVRAAGD voor belangrijke maatschappij te Lessen BEDIENDE, ouderdom 25 tot 30 jaar Studiën moderne humaniora, de fran sche en de vlaamsche taal machtig zijnde Schrijven bureel van 't blad onder letter J. 1". GARAGE THEO BEECKMAN Brusselsche steenweg, 4 NINOVE Herstellen van alle merken van auto's. Koop en verkoop van occasie wagens. Spoedige bediening Verzorgt werk Matige prijzen Voor de nieuwe electrische afsluiting Champion en alle soorten Ursusdraad wendt U in volle vertrouwen bij Jules APPELMANS-DE VOS Smid werkhuis Hallebaan en woonst Brussel- baan 74 te MEERBEKE, huis Gustaaf De Vos, betonwerken. MEN VRAAGT een leermeisje voor naaister, Steenweg op Aalst, 154, Ninove zijn.

Denderklok | 1945 | | pagina 2