De Repressie De Mekaoieker na de bevrijding. HET HOEKJE VAN DEN ARBEIDER Zondag Januari Prijs per nummer lfr. Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, NINOVE Postchekrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst nf 1093 Onder deze hoofding nemen we ovei uit de De Nieuwe Standaard Zondag 24-12-44 werd te Brussel een belangrijke vergadering gehouden, waar de HH. Paul Struye, advocaat bij het Verbrekingshof en Professor Verbist, Voorzitter der Katholieke Volkspartij, interessante uiteenzettingen hebben ge geven over het actueele vraagstuk Wat moet er gedacht worden van de Repre- sie De zaal was dichtgevuld, en onder de aanwezige personaliteiten bemerkten we om. oud-ministers Pholien en Van Isacker. Mr. Paul Struye aan het woerd. Na er aan herinnerd te hebben dat de houding en de trouw van de inrichtende vereenigingen (Boerenbond, A.C.V.W., Davidsfonds, K.A.J., enz.) niet toeiaten de inrichters van kwade trouw te ver denken. eischt spreker een gerechtige straf voor de werkelijke verraders. Am nestie verleenen aan diegei en, die hun handen in die van den vijand hebben ge legd. ware zwakheid. In de beteugeling van het kwaad moet men zich echter la ten leiden door de rede en door recht vaardigheidszin. Wij stellen echter een zekere malaise vast, die voortvloeit uit willekeurige aanhoudingen, kleinzielig heid, enz. De fouten van de kleine wor den gedramatiseerd, terwijl men de groo- ten ongehinderd laat loopen. In bepaalde persmiddens wekt men den indruk dat alle Belgen verraders zijn De duizenden voorbeelden van helden moed. die door onze landgenooten gege ven werden, te verheerlijken, zou in den vreemde meer eerbied en ontzag wekken De Consultatieve Commissies moeten alles in het werk stellen om de geinter- neerden die ten onrechte midden mis- dadigers van het gemeen recht opgeslo ten zitten te ondervragen. Alle advo caten en magistraten zouden daarbij hun medewerking kunnen verleenen. Het is een dwaling alle verdachten, groote en kleine, in het gevang te wer pen. Dat men het noodige onderscheid make, en dit zoo spoedig mogelijk, en dat men tegenover de kleinen b.v. adminis tratieve sancties treffe. Want door schul digen en verdachten onder elkaar te men gen, loopt men gevaar het gansche werk der uitzuivering te compromiteeren. De besluit-wet van 12-10-18 .Zij liet de Regeering toe alle Duitschers en Belgen van Duitschen oorsprong, ter beschikking van den Minister van Justi tie te stellen, en ook op ondergeschikte wijze alle anderen die konden aanzien worden, als een werkelijk gevaar voor SCHENK NQG EENS VOL de veiigheid van den Staat en de verdere oorlogsvoering. Welnu, zich steunend op die wet, maakt de Regeering het wat al te bont. Waarom dan niet heel eenvou dig zeggen dat de 20.000 Belgen, die in Londen verbleven, alleen patriotten zijn, en dat de 8 millioen die onder den Duit schen knoet leefden, allen verraders zijn. De gerechtigheid moet sereen zijn. De Regeering moet eene repressie-politiek voeren, want de termen van het Wet boek ter zake zijn onduidelijk. De Re geering moet een wel omlijnde interpre tatie geven aan de woorden verraad en incivisme Een moeilijke taak. In zijn herhaaldelijk toegejuichte toe spraak dringt ook Prof. Verbist aan op rechtvaardigheid. WTe zijn voor de gerechtigheid, voor de bestraffing der schuldigen, doch ook voor de bescherming der onschuldigen. 't Is niet aangenaam stroomopwaarts te varen doch het is moedig, en we zullen onzen plicht doen. De rede en niet de drift moet spreken, en het moet uit zijn met die matelooze beteugelingsfurie. Toch zitten, naar schatting, nog 12.000 onschuldigen in de kampen en gevange nissen. Die onaanneembare methodes zijn, volgens den spreker, te wijten aan de ophitsende laai van Radio-Londen tij dens de bezetting en aan den laattijdi- gen commentaar die door de Regeering gegeven werd bij de wet van 10 Mei 40. Verder gaven daartoe aanleiding de on wettelijkheid van sommige praetijken van Weerstandsgroepeeringen, het een zijdig optreden der Commisie toegevoegd aan de Belgische Burgerlijke Missie, het onbegrip der regeering voor de toestan den in het bezet gebied, de overdrijving tot het onzinnige (men heeft geen maat gehouden. Minister Verbaet zegde dat de Belgische gevangenissen in totaal maar 4.500 personen kunnen opnemen. Welnu, er zitten er thans 56.000 in.) en het gemis van methode in de behande ling der problemen van de repressie. Gevolgen van dien chaos. De samenhoorigheid onder de bevol king zal geweldig te lijden hebben van wege de opgezweepte bitterheid en den wraaklust. De staatsburgerlijke zin krijgt te lijden waar te velen onschuldig hun vaderlandsliefde op de proef zagen stel len. België telt geen 60.000 lage zielen. Met een wekroep om rechtvaardigheid liefde en christelijke gerechtigheid, be sloot Prof. Verbist zijn toespraakt. Dit is ten minste een artikel waar stof in steekt. We waren blij, nietwaar mekamekers, wanneer we den eersten tank, of den kleinen jeep, vruchten van de Engelsche mekaniekers, onze stad zagen binnenruk ken. De intrede van dien tank, beteekende voor ons, het herwinnen onzer vrijheid. We hadden er naar verlangd als een kind naar St. Niklaasdag, als een jonge moe der naar haar eerste boorlingske. „Doch we hadden niet veel tijd óm te mediteeren. We stonden klaar met ons programma, en onze leiders gingen aan eerste minister Pierlot zijnen frak trek ken. om hem te zeggen Eerste Minister, onze arbeiders hebben gedurende den oorlog veel miserie gekend. Gij kunt daar wel niet veel over meepraten, want over den plas was het veel beter dan hier. Het is noodig dat onmiddellijk de loonen aanzienlijk worden verhoogd. En Pierlot vergaderde onmiddellijk de afgevaardigden der patroons en der werk lieden. Er werd aanstonds 60 loons- verhooging toegekend. Doch dit was slechts een princiepaccoord. De paritaire commissies zouden dat in den praktijk wel regelen. De Paritaire Commissies voor den me- kaniekbouw vergaderde onmiddellijk. De eerste maal kwam men tot geen ak koord de afgevaardigden der werklie den vroegen hoogstwaarschijnlijk teveel Doch na de 2e vergadering bereikte ons de heuglijke tijding Al de voorstellen der werkliedeoafgevaardigden werden aangenomen. Welke zijn die voorstellen 1) Er bestond voor den oorlog een ak koord, waardoor de loonen op 15 Mei 40, xnet 5 '7c zouden stijgen. Doch op dien datum waren we reeds volop in oorlog, en deze verhooging werd niet toegepast. Het is dan toch niet onredelijk geweest aan de patroons eerst deze verhooging te vragen. 2) Het aldus bekomen loon dient ver volgens te worden verhoogd met 60 '7c. Doch hier komt iets bij. een speciaal ca- deauke voor onze mekaniekers. Door de ze 60 '7c verhooging dient elk loon ten minste 30 fr. per dag of 3.75 fr. per uur te stijgen. Voorbeeld n?. bijvoeging van 60 ,c bekomt den arbeider uit den mekaniek- bquw 3,50 fr. per uur verhooging in dat geval dient den patroon meer te geven dan 60 en moet het loon worden aan gevuld tot wanneer de verhooging 3.75 fr. per uur bedraagt, Is dat duidelijk Voor de jeugd werden eveneens speci ale tarieven vastgesteld, te lang om hier te melden. Wie hierover meer verlangt te weten, wende zich tot ons Gewestelijk secretariaat, Koeipoort, waar alle ge- wenschte inlichtingen zullen verschaft worden. Weet Ge welk het standpunt was van het eenheidssyndikaat Behandelt alle arbeiders uit den mekaniekbouw op ge lijken voet, en geeft ze allemaal 30 fr. loonsverhooging per dag. 't Zou er lief uit gezien hebben dat beteekende een cadeauke van gemiddeld 10 fr. per dag aan de patroons, want nu zijn er stielmannen die tot 40 en 45 fr. per dag loonsverhooging hebben beko men. Dat zijn kerels he. Maar kom. ze zijn nog jong, ze kunnen immers nog veel leeren, tenware ze spoedig inzien dat ze niet veel kunnen uithalen, en de pijp aan Marten gaven. Wat moeten de mekaniekers thans doen In de eerste plaats weigeren te wer ken aan loonen welke lager zijn dan deze welke werden bepaald. Een fiere arbeider is geen onderkrui per. Zoo lang de besluiten der Paritaire Commissies geen kracht van wet hebben zullen we moeten strijden om de toepas sing der loonbarema's te bekomen. Doch indien men ons de handschoen werpt zul len we ze aanvaarden. Gelukkig stellen we. sedert de bevrij ding bij vele patroons vast dat er wat veranderd is talrijk zijn zij die ons ko men uitleg vragen over de loontarieven en graag bereid zijn. deze toe te passen. Eere aan deze die de nooden der arbei ders begrijpen. Doch aan dezen die wei geren gehoor te geven aan de normale verzuchtingen, zeggen we kordaat, dat het tijd wordt dat eens en voor goed een einde gesteld wordt aan het loonschan- daai Wij zijn geen schooiers. Wij wenschen alleen als fiere en vrije arbeiders, onzen arbeid ten dienste te stellen van 's lands economie doch dan vragen we ook voor onzen arbeid een menschwaardig loon. Mekaniekers. de Kristelijke Centrale der metaalbewerkers staat paraat om Uw belangen met hart en ziel te verde digen. Wenscht Gij met ons mee te werken Sluit dan onmiddellijk aan. dv eis geit Onze redactie ontving een interessant schrijven naai' aanleiding van de parle mentaire vraag van den Heer Volksver- tegenwoordiger Fransman over het stoc keeren van den alcool. We lichten uit dit schrijven Het is werkelijk spijtig dat de Re geering niet eerder stelling genomen beeft in deze kwestie er waren voor het land ettelijke millioenen te verdienen. Kerstdag en Nieuwjaar zijn tijdstippen op dewelke onze menschen, arm en rijk, er aan houden een druppeltje te kunnen uitschenken of te kunnen gaan proeven bij vrienden en kennissen. Dat hebben we altijd zóó geweten. Ook is de ver koop van sterke dranken, als er zijn, de laatste veertien dagen van het jaar bui tengewoon groot. 't Winterweer en de griep en t koude, flauwe bier helpen daaraan mee. Onder de bezetting werd telkenjare een zekere hoeveelheid alcool vooi dit tijdperk vrijgegeven en konden onze menschen aan een redelijken prijs hun provisieken opdoen. Thans werd daar van hoogerhand blijk baar niet op gedacht, zoodat de vitrienen leeg waren en dat men prijzen rekende van 4, 5, en 600 fr. de flesch Wie kan zich in die voorwaarden nog een borrel permitteeren Alleen de man en van den zwarten handel. {a, ja, we weten het wel dat het nog \og is en dat we ons *uxc" artikelen moeten ontzeggen. We doen dat dan ook met berusting. Maar in dit geval zien wij de noodzakelijkheid niet in. Er zit hier een gevaar er was wel sterke drank te vinden, onderduimschen zooveel ge wilt, aan 2 a. 300 fr. de litei, gestookt tegen de wet in en vooral, scha delijk voor de gezondheid. De geheimstokers hebben van de dom migheid, of is het er geene duchtig ge profiteerd en gewerkt, gewerkt aan zeer loonende prijskens. Men mag gerust zeggen dat de nalatig heid of het gebrek aan doorzicht van de Ministers een heelen hoop nieuwe bank briefjes gebracht heeft in den zak van al degenen die zich bezig houden met geheimstokerij. Z'hebben de centen binnen en kunnen dus de onvermijdelijke jacht op stokers die op dit alles zal volgen, laten over waaien. Intusschen zal de suiker misschien een twintigtal frank de kilo afslaan en zal het graan ook nog wat zakken. Moet de eerlijke handelaar dan toch altijd 't kind van de rekening zijn Ik ben nieuwsgierig naar het antwoord op de gestelde vraag.» Tot daar. onze briefschrijver. We voe gen erbij dat wij akkoord zijn met zijn opvatting over de kwestie en dat wij niet minder nieuwsgierig zijn naar het gevolg. De barre koude van dees dagen wat normaal is, en dus itfiü voorzien .worden). en de emoties verbonden aan verre of nabije V 1, maken het bezit van een deugdelijk druppeltje tot een noodzaak. En wie kan nu 4, 5 of 600 frank daar aan besteden NIEUWS van de VISCHMIJN. Er wordt voor 't oogenblik op onze kusten een nieuwe soort visch, vroeger totaal onbekend, gevangen het is de zoogenaamde smokkelharing. Spijts al hun moeite hebben de geleer den nog niet kunnen ontdekken op wel ke manier die smokkelharing tusschen de gewone haringscholen tusschendoor- zwemt en om welke reden hij juist hier in Ninove, zoo vet en dik kan geleverd worden. Dit wonder verschijnsel dat de rant soenharing fijn en klein is van gestalte, wijl daarentegen de smokkelharing er welgedaan en goed in zijn vleesch uit ziet is inderdaad al te opvallend dan dat de wetenschappelijke belangstelling niet zou opgewekt worden. Wij, de gewone menschen, bemerken die zaken en schudden ons hoofd on als we die boestring verlangen te eten ook onzen portemonnee. De economisten echter willen er 't fij ne van weten vooral omdat die veisch ontdekte schelmen van boestringen vol strekt weigeren tegen minder dan 5 of 6 frank 't stuk in een vitrien te gaan liggen. Naar men vertelt is die smokkelharing zoo doortrapt dat hij altijd tusschen den gewonen officieelen boestring verscho len zit zoodat men meer dan stielman en fijne kenner moet zijn om hun uit dat ander klein gebros uit te halen. Het vermoeden ligt voor de hand dat 't verschil in prijs van deze beestjes te wijten is aan die lastige en delicate uit- zoekerij. waarbij naar ons weten nog niemand gebeten werd. Nu zoekt men te weten vanwaar ei genlijk de gewone boestring van naam verwisselt en plechtig smokkelharing ge doopt wordt. 't Schijnt dat die gedaanteverandering hier in volle stad plaats grijpt, doch dat mogelijke getuigen, buitenstaanders, vriendelijk maar beslist afgewezen wor den. De visschers aan de zeekust die van 't gevalletje gehoord hebben, zeggen dat ze hier gaan op stiel komen omdat zij wel haring kunnen vangen met hun net ten maar nog niet geleerd hebben met bascule-bewerkingen en zeker niet al tijd de dikste en vetste haring tot smok kelharing te basculeeren. REGELMATIGE VERVOERDIENST Ninove -Brussel Brussel - Ninove JOZEF PARDAENS Burchtdam 122, Ninove Tel. 259 OP DEN UITKIJK Veel, veel jaar geleden was het ook eens oorlog. Geen totale oorlog gelijk nu, van gansch een volk tegen gansch een volk. Oorlog tusschen soldaten van twee te genover malkaar staande legers. Er werd gevochten met afwisselende kansen. Alle knepen en streken werden uitgehaald om den vijand te verschalken Op zekeren nacht gelukte de vijand er in een klein bruggenhoofd te vestigen over een rivier die tusschen beide legers lag- Dat bruggenhoofd moest verdwijnen. De commandant van een compagnie voet volk kreeg de vereerende opdracht de vijandelijke eenheid met het blanke wa pen te lijf te gaan en terug te werpen. De commandant krulde zijn snor, trad in krijgshaftigehouding voor de compag nie die in slagordê stond, hield een vlam mende rede, iets in der, zin van soldats, du haut de ces pyramides, quarante siè- cles vous contemplent...» liet door de militaire muziekkapel het vaderlandsche lied spelen en gaf het sein tot den aan val. Het ging door vettige weiden langs heen een hofstede die daar als verloren stond, naar de rivier toe recht op den vijand af. De klaroenen bliezen stormpas en de beenen van de officieren en sol daten sloegen de maat. en het ging over grachten en hagen. Bezijds den boom gaard. op dertig meter afstand van de boerenwoning stond de bakoven, heele- maal afgezonderd om wille van het brandgevaar. De bakoven was de laatste dekking voor de vijandelijke lijnen. Gezwind sprong de commandant ach ter den oven. zwaaide zijn sabel en bul derde met van geestdrift trillende stem Allons mes enfants, e'est pour le roi, e'est pour la patrie Maar heel de compagnie bleef staan. N. d.D. ils ne veulent pas marcher les cochons De commandant vertrok opnieuw aan 't hoofd der compagnie maar gleed uit en viel in een gracht. Heel de compagnie viel in den gracht, en dien morgen werd het vijandelijke bruggenhoofd niet vernietigd. Nu is het totale oorlog. Wij zijn het moe gehoord, en wij zijn er innig van overtuigd. En toch is het geen totale oorlog In een oorlog waar gansch een volk vecht voor zijn bestaan tegen een volk dat in zijn geheel vecht om het andere te vernietigen en zijn plaats in te nemen onder de zon. zou iedereen zijn aandeel moeten dragen in de lasten. In gewone omstandigheden is drager zijn van het gezag, een eere ambt. In gewone omstandigheden zijn er rij ke menschen die niets doen zij rente nieren en t is alwel als ze anderen laten werken en leven. In gewone tijden werkt elk om iets te verdiene Nu is 't geen gewone tijd. 't Is de strijd van gansch een volk. En gansch een volk is niet alleen mijn gebuur. Iedereen is soldaat en iedereen is com mandant. De boel draait niet bij ons omdat er met heele dozijnen, en dozijnen dozijnen commandanten zijn die achter den oven springen. Niets marcheert omdat iedereen praat en niemand marcheert. Een eere saluut aan de te weinig tal rijke uitzonderingen De belangrijkste en best ingerichte werkplaatsen der streek voor het bewer ken van ARDUIN en MARMER G. VAN BELLE te NINOVE. -

Denderklok | 1945 | | pagina 1