Politieke Censuur? Het statuut der Sociale Veiligheid der Arbeiders! R. luysterman-haelterman Zondag 2T Januarf TPS# HET HOEKJE VAN DEN ARBEIDER Drukker-Uitgever Koepoortstraat, 10, Postchekrekening n' 1862,54 NNOVE Handelsregister^als^n^093 Prijs per nummer lfr. De koude nijpt, velen zitten zonder vuur, het is slechte tijd. Maar nog onge lukkiger dan wij, hier te Ninove, zijn onze medeburgers uit de steden die door vliegende en andere bommen bezocht worden daar zitten honderden nu zon der vuur én zonder ruiten. Nog méér te beklagen dan deze zijn, op hun beurt, onze duizenden landgenooten uit de Ar dennen, die in hun kelders verscholen leven, zonder huis boven hun hoofd en te midden van den granatenregen. En nog erger dan zij, eindelijk, zijn er de honderdduizenden soldaten aan toe, die onder den blooten hemel vechten en ie- deren dag den dood te gemoet gaan Wij moeten gestadig die werkelijkheid voor oogen houden om niet lichtvaai dig te klagen en te vitten. Oorlog is een vreeselijk iets, oorlog vergt offers van eenieder. Deze die de zwaarste offers brengen, de soldaten, klagen niet. Klagen is defaitisme voor hen en wordt gestraft. Zij dragen hun lot zonder morren, zon der kleinmoedigheid. Het minste dat van ons, burgers, mag verwacht worden, is dat wij onze miseries geduldig zouden verduren. Wij mogen de hachelijke taak van de regeering niet nutteloos verzwaren, door het zaaien van misnoegdheid, ontmoedi ging of verwarring. Right or wrong, my country, zeggen de Engelschen, die be wezen hebben en nog bewijzen voor hun land alles over te hebben! Dat beteekent: ons land mag gelijk hebben of ongelijk, het is ons land en wij staan met ons land. In oorlogstijd moet de houding van ieder plichtbewust burger dezelfde zijn tegenover de regeering, die instaat voor de krijgsleiding en voor de opper ste belangen van het vaderland. Wright or wrong, zij is de regeering. Dat wil niet zeggen dat zij in alles blindelings moet gevolgd worden, dat zij er willekeurig mag op los ïegeeien. Wanneer zij zich vergist, moet zij kun nen terecht gewezen worden daarvoor is er de pers, als tolk van de openbare meening. Moest zij tegen den wil van het volk ingaan, dan kan zij gewijzigd of door een andere vervangen worden daarvoor is er het parlement, als tolk van het kiezerskorps. Maar zoolang als zij aanblijft moet zij kunnen handelen en mag zij niet gedwarsboomd worden in haar krachtinspanningen voor de lands verdediging. Zij heeft al moeilijkheden genoeg te overwinnen, meegebracht door de omstandigheden, dan dat haar zware taak nog zou bemoeilijkt worden door onverantwoordelijk gestook en partijpo litiek, in oorlogstijd. De regeering is het uitvoerend orgaan van den volkswil. Opbouwende kritiek is derhalve niet alleen geoorloofd, doch zelfs wenschelijk. Het is maar redelijk dat de openbare meening en het parle ment de regeering waarschuwen, wan neer zij mocht falen. Doch kiitiek op hei regeeringsbeleid moet ingegeven zijn door de bezorgdheid om het algemeen goed en niet door partijpolitieke bereke ningen, kiesdraverijen of particuliere be langen. Van dien regel afwijken, beknib belen om te beknibbelen, het volk op ruien om stemmen en leden te ronselen, dat is afbreken met de godsvrede die de eerste vereischte is voor een waarlijk nationale oorlogsvoering. Het is een kwestie van eerlijkheid dat alle pai tijen hun voorkeur en hun kiesbelangen of feren aan het algemeen goed. Nu, het is een patent feit dat niet alle partijen en persorganen in ons land op dit stuk fair play spelen. Wanneer wij bij voorbeeld in een dagblad lezen dat het dienst nemen bij het leger en het opdrijven van de krijgsinspanning, vech ten is niet voor doch tegen M. Pierlot en de reactionnaire kliek waarvan hij de gevangene zou zijn, dan is zooiets een vloek tegen het vaderland, een mislei dende verdraaiing van de werkelijkheid. Het steekt inderdaad de oogen uit dat onze jongens optrekken om te vechten, niet voor of tegen M. Pierlot, doch tegen de Duitschers Zoo'n taal is uit den booze. Dat is een vaderlandsche saus gieten over een on- vaderlandsch sloopingswerk, dat is onder den dekmantel van aanwakkering voor de oorloginspanning op burgeroorlog aansturen, dat is aanzetten, op bedekte manier, om de wapens te leeren hantee- ren niet tegen den vijand van buiten doch tegen het eigen volk. Politiek is vergift voor een leger, wij hebben het in 1940 ondervonden, is de les al vergeten In de soldaten een anderen geest aan- kweeken dan deze van offervaardigheid voor de gemeensrhap. dat is ze onge schikt maken voor hun taak. Als een soldaat opgeroepen wordt, gaat hij bin nen. trekt het uniform aan en verricht zijn dienst, en daarmee amen Het moet hem onverschillig laten of M. Pierlot hem oproept of een andere, het komt op ach persoon niet aan, doch op de functie. De overheid is er om te bevelen en de soldaat om te gehoorzamen. Zonder dat geen tucht, zonder tucht geen leger, zon der leger geen strijd, zonder strijd geen overwinning, zonder overwinning geen bevrijding Een goed soldaat legt met zijn burgerskleeren zijn gezindheid neer in het depot, om ze na het vervullen van zijn dienstplicht allebei weer op te ne men. Wie de pretentie heelt het volk voor te lichten moet dat weten. Wie in oor logstijd wil schrijven, moet zich kunnen beheerschen. Anders moet van zelf sprekend. onvermijdelijk de persvrijheid in het gedrang komen. Misbruiken moe ten inderdaad beteugeling uitlokken, een regeering dien naam waardig, kan het moraal van het leger of van de burger bevolking niet straffeloos laten aantas ten. zij moet handelend optreden. Uit een verklaring van M. De Schry- ver was zelfs afgeleid geworden dat de regeering het zou overwogen hebben de politieke cencuur in te voeren, indien het niet beterde. In de bladen van Dins dag laatst is een officieele terechtwij zing verschenen. De regeering acht sterk genoeg gewapend te zijn om de misbrui ken te keer te gaan. zonder preventieve censuur. Te beter, want door dien uitzon deringsmaatregel zouden zoowel de erns tige als de andere dagbladen aan banden gelegd zijn. Wij kunnen slechts hopen dat deze die de vermaning nooöig had den, een beetje meer omzichtigheid, fair play en bezadigheid zullen in acht ne men. En blijken zij onbeleerbaar te zijn, dan grijpe de regeering in wie niet hooren wil moeten voelen en om één of twee man mag de processie niet laten uit te gaan OPEISCHINGEN DER GEALLIEERDE LEGERS. Uit bevoegde bron vernemen we het volgende. Zoolang de oorlog duurt hebben de op perbevelhebber der in België opereeren- de geallieërde expeditielegermachten, alook de door hem daartoe aangestelde officieren, recht tot opeisching. Hoe geschiedt dat De bevoegde militaire overheden ge ven de opeischingsbons af aan den bur gemeester, of den schepen die hem ver vangt, die gelast is onmiddellijk de noo- dige maatregelen te treffen om binnen den korst mogelijken tijd aan het op- eischingsbevel te voldoen. In geval (he gemeenteoverheid afwezig is. mag pe uitzondering de bon overhandigd wor den aan den persoon van wien er opge- eischt wordt. Voor de inkwartiering en opeisching van onroerende goederen is ons land ver deeld in twee zonen nml. de vooruitge schoven of gevechtsgebied en de achter- waartsche zone of verbindingsgebied. Wij bevinden ons in de laatste. Hoe moet de inkwartiering geschieden? In geval het inkwartiering van Engel schen betreft, wendt de kommandant der eenheid, bij zijn aankomst in de ge meente, zich eerst tot den Town-Major, of als er geen is, tot den Burgemeester en geeft het aantal te logeeren militai ren op. dit getal per graad dat ze be- vervolgt op 2 bl. Een besluitwet van kapitaal belang l Het staat onbetwistbaar vast dat de besluitwet Van Acker een maatregel daarstelt welke onvermijdelijk een reeks sociale verbeteringen voor de arbeiders en bedienden rnoet meebrengen. Daar waar de regeering op sommige punten een zekere te betreuren traag heid aan den dag legt, stemt het verheu gend dat minister Van Acker heeft in gezien dat de sociale toestand waarin de arbeiders vóór en gedurende den oorlog leefden niet langer kon geduld worden. Alhoewel we er volledig mee instem men dat Van Acker een belangrijk aan deel in deze aangelegenheden heeft ge had. ware het toch verkeerd te denken dat het nieuw besluit'enkel het werk is van één minister of van één enkele par- tij. Inderdaad werd het werk van den Mi nister van Arbeid en Sociale Voorzorg in groote mate vergemakkelijkt daai de verwezenlijking reeds in het geheim ge durende de bezetting, samen door chris telijke en socialistische arbeiders, katho lieke patroons en anderen, werd voorbe reid en bestudeerd. Deze besprekingen gaven aanleiding tot een ontwerp-overeenkomst tot sociale samenwerking. Geen enkele organisatie gaf er haar volledige goedkeuring aan. Maar toch gingen allen, zoo patroons als arbeiders, er mee akkoord dat, gezien de hoogdringendheid,'ef da de bevrijding on middellijk ruime toegevingen aan de ar beiders moesten gedaan worden. Het feit dat het ontwerp tot stand kwam na besprekingen tusschen katho lieken en niet-katholieken. tusschen ar beiders en patroons, en dat niemand vol ledig zijn opvatting kon doen zegevie ren. toont aan dat het in dit opzicht een nationale oplossing beteekent. Wat bevat het ontwerp In feite bevat het ontwerp drie dee- len. Het eerste deel handelt over de loonen met als voorstel het algemeen loonpeil vast te stellen in verhouding tot het al gemeen loonpeil van de jaren 1936-1938. Deze voorloopige vaststelling zal. naar gelang de omstandigheden en rekening houdend met de raadgevingen der pari taire commissies, herzien worden. Wat de loonsverhooging van 60 V* be treft staat het vast dat deze niet de ver hoopte resultaten had. Dit feit ligt niet in een onvoldoende loonsverhooging, maar veeleer in een mislukking dei pi ij zen- en bevoorradingspolitiek der regee- ring. Het staat tevens vast dat vier jaar oorlog de arbeidersklas totaal heeft uit geput. Het is dan ook verheugend dat tusschen arbeiders en patroons een ak koord werd bereikt om aan de werkne mers extra-toelagen te verleenen om hen toe te laten zich opnieuw van kleederen. schoeisels, onderhouds- en huishoudelij ke artikelen, meubelen enz. te voorzien, en dit ten laste van de werkgevers. Dit herbevoorradingsfonds zal echter maar doelmatig kunnen werken, wan neer de opgesomde waren werkelijk op de markt aanwezig zijn. wat op dit oo- genblik nog niet het geval is.' Het tweede deel omvat de uitbreiding der sociale verzekeringen hetwelk be kend gemaakt werd in de besluit wet van 28 December. Het derde deel legt de beginselen en methoden vast inzake paritaire samen werking, zoowel op nationaal als op in ternationaal gebied. Hierop komen we later nog wel terug. Wat brengt het nieuwe besluit aan de arbeiders en bedienden In groote lijnen behelst de besluitwet van 28 December volgende nieuwighe den 1 De ouderdomspensioenen worden verhoogd met volgende bedragen 6.400 fr. voor gehuwde arbeiders en bedienden 4.300 fr. voor alleenstaanden 4.200 fr. voor de anderen. 2 De kindertoeslagen worden ver hoogd tot 115 fr, voor het eerste kind, 115 fr voor het tweede 160 fr. voor het derde 110 fr. voor het vierde en 300 fr. voor het vijfde en elk der volgende kin deren. Er weze opgemerkt dat, juist zooals voor de ouderdomspensioenen, het hier enkel een aanjjassen der bedragen geldt. De compensatiekassen blijven uitslui tend beheerd door de patroons en het stelsel blijft bestaan waardoor het mo gelijk is aan de kassen welke meer ont vangen aan bijdragen dan ze uitkeeren aan vergoedingen, uitzonderlijke voor deden aan hun aangeslotenen te geven. Het is te betreuren dat deze ongelijk heid. waardoor vooral de kroostrijke ge zinnen benadeeld worden, niet uit den weg werd geruimd. Van den anderen kant voeren echter de gezinsvergoedingen een nieuwigheid in, namelijk deze, dat de weezen het dubbel der voormelde bedragen zullen ontvangen. Voorwaar een heerlijk be sluit de kinderen welke vader of moe der. of allebei hun ouders verliezen moe ten ook nog in familie blijven. 3 De vrije ziekteverzekering wordt vervangen door een verplichtend stelsel. Buiten het aanpassen der dagelijksche vergoedingen die in principe gebracht werden op 60 van het loon, en het feit dat ook de patroons door het betalen eener bijdrage in de verzekering tus- schenkomen wat een groote stap voor uit is wordt voor de reeds verzeker den den toestand weinig gewijzigd. Na 1 jaar ziekte wordt een invaliai- teitsvergoeding uitgekeerd die in prin cipe 50 van het loon bedraagt. Deze voordeelen worden toegepast van 1 April 1945 af. de bijdragen zijn echter ver schuldigd van 1 Januari af. Tusschen 1 Januari en 31 Maart zullen zij die vóór 1 Januari aangesloten waren bij een vrije Mutualiteit, vanaf den dei- den werkdag hunner ziekte de volgende vergoedingen ontvangen 20 fr. per werkdag voor gehuwde man nen van 21 jaar en méér 16 fr. per werkdag voor de jongelingen tusschen 16 en 21 jaar. 15 fr. per werkdag voor de vrouwen van 16 jaar en meer 12 fr. per werkdag voor de verzekerden van rnin dan 16 jaar. De zieke arbeiders die volledig ten laste zijn van de invaiiditeitskas op 1-1- 45 zullen volgende vergoedingen ontvan gen 14, 12, 10 of 6 fr. volgens de hoo- gergenoemde rategorieën. Hierbij komen nog een reeks vergoe dingen bij geboorte, geneesheer, genees middelen. enz 4 De steun aan de werkloozen wordt op een andere manier verleend met het vooruitzicht tot een verplichte verzeke ring te komen. De steunbedragen vóór 1 Januari toegepast zuilen voorloopig niet gewijzigd worden, behalve voor de toeslagen aan de kinderen. Deze zullen aangepast worden aan het nieuw barema van kindertoeslagen. De huidige toeslag is 4 fr. per kind hij zal wellicht ge bracht worden op 4 fr. voor het eerste kind, 4 fr. voor het tweede, 5 fr. voor het derde, 7 fr. voor het vierde en 10 fr. voor het vijfde en elk der volgende kin deren. Solidariteit Ongeveer 110.000 patroons en 1.200.000 arbeiders en bedienden zijn betrokken in het nieuw besluit. De arbeiders die nen immers 8 ?c bedienden 8,25 van hun loon af te staan, waarbij de pa troon zijn bijdrage van 15,50 c/c voor bedienden 15.25 moet voegen. Dit is een heerlijk bewijs van solida riteit waar arbeiders en patroons het hunne bijdragen om voor den arbeider een sociale veiligheid te verzekeren. Het gaat hier om een eerste maar ge wichtige stap in de goede richting. Van het wellukken van deze stap zal het grootelijks afhangen of andere belang- vervolgt op 2de bladzijde. OP DEN UITKIJK Onze oude sociale structuur, gesproten uit de Fransche omwenteling van 1789 was voor den oorlog aan het doodgaan. De misbruiken waren te schreeuwend. De oorlog bracht de nieuwe orde die slechter was dan de oude. In de nieuwe orde heeft het begrip Recht een deuk gekregen, van belang en de bluts is er nog niet uit. Roosevelt en Churchill beloofden een nieuwe ordening opgebouwd op christen grondslag. Waar de communisten kunnen bren gen ze hun nieuwe orde in, en ge moogt gelooven dat het geen christene^ is. Waar de mannen van het oud-regiem zijn teruggekomen laten ze den boel draaien dat is laten ze de wanorde van onder de bezetting voortduren. De maatschappij kan nog niet-omge vormd worden, maar de Rechtvaardig heid kan in eere hersteld worden. Binst de bezetting had de bandieterij vrij spel en wij hebben onder een echte terreur geleefd. De regeering uit Londen heeft ons dat gelapt. Het verbod van iemand aan te klagen aan den vijand was absoluut. De bezetter" trok voor 2ijn tribunaal alle gevallen waar vuurwapens bij te pas kwamen.. Had een bandiet, uw vader neergeschoten en diendet gij klacht in bij het parket, het parket roede niet om dat er vuurwapens bij te pas kwamen. Wie bij de feldgendarmerie ging stelde zich bloot aan de doodstraf wegens ver klikking aan den vijand. Er waren andere bandieterijen. zonder vuurwapens plunderingen, verduiste ringen. afpersingen, misbruik van be trouwen. misbruik van officieele bedie ning. 't Was alles schande vrij de be klaagde ging schuil t zij achter de zwaï- te brigade, "t zij achter de witte brigade. Be bezetting is weg maar de deuge- nieterij is nog altijd de wereld meester. De gewetenlooze mannen die fijne par teitje hebben gehouden in fijne com- teitjes hebben gehouden in fijne com- ze hadden uitgeplunderd, gaan nog altijd met den kop in de lucht. Wat hebben we onder de bezetting niet weten gebeuren Wie weet het nog Fabrikatie van valsche rantsoenzegels, diefstal van ech te georganiseerde fietsdiefstal en vee diefstal enz. enz. zonder het eierschan- daal te vergeten, waarbij duizende eie ren bestemd voor kinderen, oude men- schen en leden van het anti-tering dis- pensarium aan de rechthebbende ontfut seld werden ten bate van goelevers Wie denkt nog aan die vaders van kroost rijke gezinnen die nu op tering staan omdat ze hun kinderen kost wat kost hebben willen in leven houden en die in dien tijd geweend hebben van machte- looze woede tegenover die wraakroepen de zonde De bekommernis gaat den anderen kant uit Recht is nog altijd de wil van den sterkste En wat sterkte zit er achter een oud-peken. een oud- meken, onnoozele kinderen, of menschen die haast op hun beenen niet meer kun nen staan Ze zijn geen sterke Jan's, ze hebben geen mitraillette, en ze hebben geen geld om dure eieren te koopen waarmee ze in den vuilen rommel zou den gaan bombardeeren tot dat het een levende eierkoek is. Ik zeg ik dat het triestig is, en dat een maatschappij die dat ahemaal laat ge beuren. er voor boeten zal. De grootste keus en de veordeeligste prijzen voor VLOEREN, FAIENCE, BAKSTEEN. DAKPANNEN, enz. Belangrijke hoeveelheden zijn reeds toegekomen bij G. VAN BELLE te NINOVE, tel. no. 5.

Denderklok | 1945 | | pagina 1