KLOKKEKLANKEN Kabouterken. vent, gen r- hebt geen chance zei mijn vriend voor ne keer dat ge ne maatregel voorstelt die nog zoo zot niet en is komt g'er mee te laat Kwestie van die koffie zeker vroeg ik. Natuurlijk, zei hij. maar ik ben wer kelijk kurieus of het nu daar bij zal blij ven en de groene koffie op zijn bestem ming zal geraken en hoe veel boonen wij zullen krijgen Nog een beetje geduld, beste, die koffie komt en minister Delsinne zal ons langs de radio wel op de hoogte houden. Ten andere als we nu niks krijgen dan zal hij ons voor de volgende rantsoenee- ringsperiode 35 grammen meer beloven en daarmee is de zaak weeral opgelost Zou 't nie waar zijn misschien en heeft hij het soms zoo niet gedaan met de margarine Zie ne keer voor de periode December-Januari had den we recht op 400 grammen van dat goedje we hebben ze niet gesmeerd, akkoord maar om ons hiervan schadeloos te stellen krijgen we nu 100 grammen meer of nen halven kilo per kop Bij gevolg maakt dat samen 900 grammen tenware die 900 grammen bij de 200 gr. boter gevoegd werden die we ook zullen krijgen en we slechts een voorschot ont vangen op het geheel, want het minis- rie van Bevoorrading weet dat veel be loven en weinig geven de zotten doet in vrede leven. Als we de loopende geruchten mogen gelooven zit ons Sche pencollege over nen polk oude eieren 1e broeden. Die dingskens worden zeer warm en uiterst bedekt gehouden gelijk het met broedeieren past. We zijn benieuwd om te zien welke kuikens of welk kuiken uit die luiken gaat komen kijken. Dikwijls hooren we den steen werpen naar onze boerenbevol king wegens het misbruik dat ze gemaakt heeft van haar bevoor rechte toestand binst den oorlog We bekennen het niet zeldzaam zijn die gevallen op onzen buiten. Dikwijls wordt het daarbij voorgesteld alsof de middenstand het slachtoffer was van den oorlog. Om de wille van de lieve waarheid moeten we hier toch ook een klein on derscheid maken. Vele handeldrijvende middenstanders hebben ook hun eve- naaste uitgebuit en doen het nu nog. We geven hier o.a. een staaltje over suiker. Onlangs werd er in sommige winkels onzer stad met zegels n. 12 naar speciaal suikergoed gevraagd, nergens was er te krijgen tegen zegels, maar overal klonk het aanbod «zonder zegels zooveel ge wilt aan een een klein 200 fr. het kgr.» of als ge zelf suiker levert om het te ma ken 40 fr. het kg. a. u. b. Is het niet om te gaan loopen uit België De handel van de zwarte markt moet ophouden Het geld van de buitenlieden en andere is niet allemaal woekergeld Daar is veel gerealiseerd bedrijfskapitaal bij opbrengst van verminderde veestapel, uitsparing (gedwongen van vetstof fen, van reparatie van 't noodige alaam, dus weeral bedrijfskapitaal, en toch wordt het tot nu toe aanzien als woeker winst Onze boeren steken gunstig af bij de hierboven aangeklaagde practij- ken van sommige winkeliers uit de stad. Kunt g'er nu toch van uit altijd over hetzelfdes te spreken of te schrijven in dezen tijd Dage lijks doet de regeering beroep op den geest van opoffering die ons moet bezieien om aldus onzen steun bij te brengen tot de oorloginspanning van het land. Maar waarom dan ook al tijd beloften naar voren brengen die niet kunnen gehouden worden omdat de krachtdadigheid te kort schiet. Geen ko len hebben en geen vetstoffen en de a- musementsgelegenheden. danspartijen en HET STATUUT DER SOCIALE VEILIGHEID DER ARBEIDERS vervolg van 1ste bladzijde rijke beslissingen zullen genomen wor den. Vandaar dat elke patroon en elke arbeider tot plicht heeft mee te werken aan den uitbouw dezer verwezenlijkin gen. Wij mogen niet toelaten dat gelijk wie zich zou leenen tot het ontduiken der wet wat niets anders dan nadeelige gevolgen voor de arbeiders kan mee brengen. Wij van onzen kant-zullen-sterk staan in dit opzicht en onverbiddelijk al dezen aanklagen welke zouden trach ten niet te voldoen aan hun verplichtin gen. Wij vragen dat alle arbeiders ons hierbij behulpzaam zouden zijn en ons elke mistoestand zouden bekend maken. Wij weten dat deze bijdrage zeer on volledig is. Plaatsgebrek belet ons de za ken uitvoeriger te behandelen. Alle ge inten seerden kunnen nochtans ten al len tijde'inlichtingen bekomen op het kantoor van het Gewestelijk Christen Vakverbond. Koepoort te Ninove. Syndikalist. braspartijen zien hoogtij vieren dat gaat niet op. Dat de regeering klare wijn schenke, de bevolking weet dat er offers te brengen zijn en zij schrikt er niet voor terug. Maar zooals het nu gaat steekt het ae oogen uit dat er gefoefeld en dat er bijzonderlijk met de kolen en de vetstoffen op schandalige wijze om gesprongen wordt. Deze toestand werkt nadeelig op de gemoederen en het land zal er de gevolgen van dragen Wie ook de gevolgen moeten dragen van hunne laksheid dat zijn degenen die nu het hooge woord willen voeren in de ad ministratieve zuiveringscom missies. Zoo hebt ge daar bij voorbeeld al de directeurs en prefecten der onder wijsinrichtingen van den Staat die on der bezetting vrijwillig de lijsten hunner studenten ingeleverd hebben. Het lijdt geen twijfel dat zulke heerschappen alle kwaliteiten missen om te oordeelen over het gedrag van anderen Stelt daarte genover de houding van den Rector Mag nificus der Leuvensche Universiteit die den bezetter trotseerde en zijn vaaer- landsche houding met het gevang kon betalen. Bewuste directeurs zijn echter de meening toegedaan dat een vader- landsche daad best gesteld wordt wan neer er geen gevaar aan verbonden is voor hun eigen welgedaan persoontje. Ik zou er durven op wedden dat 8 op 10 dezer hyperpatriotten blauw zijn en uit komen voor strenge repressiemaatrege len tegenover hunne ondergeschikte" Alleei. circuleei zeggen ze te Brussel. Ook die mannen hebben het recht van. te zwijgen De socialisten zijn niet kontent van de situatie In de laatste vergadering van de Partij werd beslist afgevaardigingen te sturen naar ministers Del sinne en Delruelle. Ook de handehvijze der ministers van Binnenlandsche Zaken en Landsverdediging geeft geen voldoe ning. Voor de maand April werd een partij-congres aangekondigd Die man nen weten gebruik te maken van den toestand maar altijd zonder bijbedoelin gen wel te verstaan Wanneer het er om ging een Schepenzetel te bekleeden in het Brusselsch College dan oordeelden ze dat het oogenblik niet geschikt was om een verantwoordelijken post te be zetten. Liever wachten tot na de verkie zingen was het parool Ge zult zien dat ze nog uit de regeering zullen treden wanneer de zaken nog een beetje ver slechten. Ja. verantwoordehjksgevoel is aan iedereen niet gegeven maar verkie zingsmogelijkheden wikken en wegen ook niet Ondertussche kan de boel maar draaien. Het «Viaamsch Bevrijdings comité» in Duitschland moet op dit oogenblik leelijk in nesten zitten Die groote sinjeurs door den bezetter uit het niet getrokken hebben vier jaar en half lang veel pretentie gehad en veel geld ook natuurlijk maar nu komt de kat op de koord Laat ons hopen dat ze behouden van onder het neerstortende puin van hun Groot-Duitsch Luchtkas teel kunnen opgehaald worden opdat hunne rekening hier vereffend worde. Of liever dat ze er maar onder begraven blijven dan zijn we er meteen van be vrijd en evenzoo van ue schande, de welke ze over ons vrije Vlaamsche Volk hebben gebracht en waaraan ze het. als nieuwe «judassen» wilden overleveren. Kabouter. pen. Gent. Luik en Charleroi betaalt men meer dan b) in de andere localiteiten van België. Ziehier de vastgestelde prijzen Generaal (2 kamers) per nacht fr. 18 Hooger officier (1 kamer) fr. 13 Lager officier (1 bed) a) voor den eersten offfcier in het huis ingekwartierd fr. 7 b voor de andere officieren fr. 6 Onderofficieren, korporalen of soldaten a) inkwartiering met bed fr. 4 b) inkwartering zonder bed fr 2 c) inkwartiering met stroo door den bewoner geleverd den eersten nacht fr. 1.50 de volgende nachten fr. 0.50 d) inkwartiering met stroo door den be woner niet geleverd fr. 0,40 Paard met levering van stroo per dag fr. 2,00 Paard zonder levering van stroo fr. 0,50 Bureel - Kamer dienend tot mess - Ver- plegingskamer - Ontspanningszaal - Keuken fr. 6, Wachtkamer - Werkhuis fr. 5,— Arrestlokaal fr. 2, Auto fr. 3.— Autobus - Auto met aanhangwagenfr.7, Motorrijwiel fr. 1, Rijwiel fr. 0,50 Andre rijtuigen vast te stellen bij ver gelijking. vervolgt. STAD en OMLIGGENDE NINOVE Mekanieker zwaar gewoed aan de hand. De genaamde Eduard Van Der Kelen, wonende Nederwvk, was aan den arbeid in zijn werkplaats als mekanieker. De koude had het gevoel van zijn hand weg genomen met het ongelukkig gevolg dat hij met de rechterhand in een raderwerk bleef steken en zelfs er tot aan den pols tusschen draaide, zoodat hij vreeselijke kwetsuren opliep. Hij werd naar de kli niek gevoerd waar hij de beste zorgen van Dr. Van der Hulst heeft ontvangen. Auto in een sloot. Uit ae richting van de stad reed de genaamde Vierendeele Laurent, wonen de te Brussel, met zijn vrachtwagen, waar hij in een bocht op de betonbaan weg slipte met het ongelukkig gevolg dat hij na eerst bezijden een boom te hebben aangereden in een sloot terecht kwam. De geleider bekwam kwetsuren aan het aangezicht veroorzaakt door glas scherven. Zijn wagen liep groote schade op. OPEISCHINGEN DER GEALLIEERDE LEGERS. vervolg van 1 bl. kleeden. De Town-Major of burgemeester, over- handigt dan aan den kommandant der eenheid inkwarteringsbevelen. met aan duiding van naam en adres der personen die de inkwartiering moet verstrekken. De bon vermeldt eveneens den beginda tum der bezetting.Nadat de kommandant de te logeeren militairen heeft verdeeia vult hij den bon in rnet de juiste aan duiding van het aantal ingekwartierde militairen en hun graad en overhandigd hem daarna aan den kwartiergever. (Opgepast dus. dat ge in 't bezit zijt van uw bon) Bij vertrek duidt de komman dant der eenheid den vertrekdatum op den bon aan en onderteekent dezen. In geval de inkwartieringsperiode voortduurt sluit de kommandant der een heid den bon af op het einde van iedere kalendermaand. Hij brengt op dat docu ment de melding aan nog bezet da teert en teekent. Na het verstrijken van den geldig heidsduur van het inkwartieringsbevel overhandigt de inkwartieringgevende persoon dit laatste aan het gemeentebe stuur. om de voorziene inkwartierings vergoedingen te ontvangen. (Wanneer gaat het stadsbestuur hiercede begin nen Hoeveel bedraagt het inkwartierings- recht Hier moet onderscheid gemaakt wor den a) in de agglomeraties Brussel, Antwer- Schandelijke praktijken De dievenbende zet hare taak voort. Maar o wee en hoe gruwelijk op welke manier Zaterdag werd hier een zwijntje ontvreemd van een koolmijner die dat dier met veel zorg had opgekweekt en met veel ontberingen om een weinig te voorzien in zijn gezin dat een oude va der telt een vrouw en 8 kinderen Het dier moet 's nachts vervoerd zijn. Zou men niet beter het nachtelijk ver keer terug verbieden aan alle burgers die dat niet volstrekt noodig hebben en de talrijke rijkswachters bevel geven ie- deren verdachte die 's nachts circuleert in te rekenen MEER8EKE Konijnen gestolen. Tijdens den nacht heeft Jean De Smet op d'Hallebaan bezoek ontvangen van die ven die door middel van braak in zijn stallingen drongen en de hand konden leggen op tien groote konijnen. De die ven lieten niet het minste spoor achter. BURGERLIJKE STAND Geboorten Jocelyne Luistermans. dochter van Al- bert. Beverstraat. Henri De Vuist, zoon van Theophile, Steenweg naar Aalst. Jozef Walraevens. zoon van Cassimir. Pollarestraat. Roger Sannen. zoon van Jules. Weg gevoerdenstraat. Frida Muylaert, dochter van Emile, Nederwijk. Betty Raes. dochter van Nestor. Preu- legem. Huwelijken. Romain Van Holder, 19 j. mekanieker te Denderwindeke, en Paula Van Wilder. 23 j. fabriekwerkster te Ninove. Overlijden*. Polvdoor Casteur. 41 j. Pamelstraat. APPELTERRE - EICHEM Vorige week is in ons dorp een eer ste contigent van Holiandsche geëvaku- eerden toegekomen. Met Engelsche vrachtwagens werden deze menschen door de militairen aangevoerd. Door een tekort aan organisatievermogen was de gemeente niet in tijds verwittigd. Edoch daar vele burgerlijke overheidspersonen hun hoofd verloren, werden die arrnzali- ge lieden nog tamelijk goed ontvangen dank zij de geïmproviseerde maar niet min toegewijde zorgen van de Zusters uit het klooster, en de niet min toegewij de bemoeiingen van Meester Petrus en de nooit versagende soepkookende Leo- nie van het voormalig werk van Winter hulp. Spoedig vonden de verkleumde men schen een onderdak, bij liefderijke per sonen en we hopen dat deze menschen aan die ongelukkigen het verdriet van hun ballingschap zullen verlichten. Nog een schaduw op de ontvangst was, dat de reporter van de Denderklok op een vrij onzachte manier werd verwij derd door de plaatselijke politie. Wat meer eerbied voor de mannen van de Pers zou die mannen van Appelterre mo gen ingescherpt worden Zondag kwam een 2de contingent toe in de bijtende kou. De ontvangst liep be ter van stapel. Nochtans moet tot schan de onzer gemeente gezegd worden dat een ziekelijke ouderling bij welstellende menschen aan do deur werd gezet en heeft moeten logeeren op het stroo in het gemeentehuis. Wie is er daar verant woordelijk voor Fietser doet eer> val. De 24 jarige Vital Hoorns, wonende te Dilbeek, reed per fiets in de richting van Neigem. Door de gladheid van de baan slipte hij uit en deed een zoo ongelukki ge val dat hij erge kwetsuren opliep aan de beenen en aangezicht, zoodat hij door een geneesheer moest verzorgd worden. Tooneelavonden. De plaatselijke afdeelingen van A.C.V. en K.W.B. richten op Zondagen 28 Janu ari en 4 Februari e. k. telkens te 5 uur stipt, in de feestzaal Roos en Eikel aan de Statie, een prachtige tooneela- vond in. Worden voor het voetlicht gebracht Toen het licht verdween Tropenspel in 3 bedrijven door C. Staes. VLUG VERDIEND Blijspel in één bedrijf door Jac Ballings Tusschendoor optreden van den ge- kenden kunstzanger F. POISSON. Houdt u van kunst en vermaak Komt ziet en oordeelt EICHEM Intermezzo. Onze brave menschen van Eichem zijn een beetje overzet den laatsten tijd. De Denderklok schreef wat te veel over Eichem. vergeleken met al die groote gemeente uit 't omliggende had Eichem veruit de langste rubriek. En ons ouwe peekes hadden last hun gazet 's Zon dags uitgelezen te krijgen. Niet dat ze niet slim genoeg zijn, of niet geleerd, in Eichem kan alleman lezen en zijnen naam schrijven, hoe zouden ze hier uit Appelterre anders hunnen Burgemeester moeten komen halen maar dat is een kwestie van oogen die versleten geraken, en den bril (van de oogen) die met den oorlog wat beroest geraakt is te weinig vet om te kuischen en den alkool wordt hier gebezigd om den inwendigen mensch te kuischen. niet den bril. (We bedoelen steeds den bril van de oogen Daarbij de menschen van 't kanton Ninove, en degenen van daarbuiten ge zoudt soms verschieten als ge weet hoever ons Den- derklokske klinkt en mogen om den duur toch niet gaan peizen dat Eichem de ze tel is van ons arrondissement. Meester Bruggeman zaliger heeft ons dat anders geleerd en ingestampt en die kon 't we ten, da was een van de geleerdste mees ters van uren in 't ronde Die las alle dagen zijn gazet. Dus omdat de andere gemeenten niet te veel jaioersch zouden worden, moet onzen drukker ne keer wat wachten om die andere exemplaren van 't goed oud ras eens te doen kennen. Ne volgende keer schrijven we dan ne keer over eenen van de best gekende laveiers van uren in 't ronde die nu op pensioen staat, en die al 53 jaar klopte met zijn charmant madameken en die met een schot soms van zijn geweer kon 40 druppels verdienen 't vervolgt. DENDERWINDEKE Sinds 8sten December 1944 hebben zich in onze gemeente Nederlanders ge huisvest. Wist ge dat ze uit Nijmegem en omstreken komen. dat ze met 605 in getal zijn, dat er 126 gezinnen zijn waaronder 253 kinderen in 1931 en later geboren dat er voor hen door het Plaatse lijk Nationaal Comité voor Hulpver leening» sindsdien een keuken werd ingericht waar nog regelmatig 250 rantsoenen worden uitgereikt. dat Mej. Fernanda Van Breusegem aan 't hoofd dezer instelling staat en haar hulde en dank dient betoond om haar onbaatzuchtige toewijding en opoffering. dat Generaal Erskine reeds een ve- zoek bracht aan onze gemeente, de keukensoep kwam proeven en... ze lekker vond, dat er en speciale afvaardiging uit Londen op inspectie kwam om de huisvesting der Nederlanders na te gaan, dat de Nederlanders reeds en eigen «Hollandsch huis (bij Mr. Alf. Thol- lembeek) hebben, waar hun comité werkt, en alle Nederlanders mekaar daar terug vinden, dat ze reeds een eigen leerkracht hebben die aan de Nederlandsche kinderen onderwijs verstrekt, dat onze B. J. B.ers en Kajotters gansch het dorp zijn rond gereden met «paard en kar» en aldus stoven, bedden, matrassen, kleederen en nog wat geld hebben afgehaal; en dat we die jongens ook van harte daarover feliciteeren En ten slotte dat er in 't vervolg re gelmatig «Winniksch nieuws» in de Den derklok zal verschijnen. REGELMATIGE VERVOERDIENST Ninove -Brussel Brussel - Ninove JOZEF PARDAENS Burchtdam 122, Ninove Tel. 259 VOORDE Aan de hand gewond. De achtjarige knaap Michel Chris- tiaens, zoon van Cyriel. speelde met ee- nige knapen met een ijsstoel, met het on gelukkig gevolg dat hij er af viel en met zijn hand onder stoel terecht kwam waar aan hij zoo erg was gekwetst dat Dr. Sonck hem na de eerste zorgen te heb ben toegebracht naar de kliniek van Ni nove overbracht waar is overgegaan tot het afzetten van den middenvinger. ZANDBERGEN Slachtoffers van den ijsel. Zekere Theofiel Vergallen deed een zoo ongelukkige val, veroorzaakt door den ijsel, dat hij ten gronde bleef liggen. Hij ontving de eerste zorgen van Dokter D'Hondt die vaststelde dat hij een been breuk had opgeloopen, hij werd naar de kliniek van Ninove gevoerd. Armbreuk. De echtgenoote van Richard Carion, slipte door de gladheid van den weg en bezeerde zich zoo erg dat Dr. De Meyer moest worden bijgehaald. Deze stelde vast dat de ongelukkige een armbreuk had opgeloopen. PAMEL Man breekt een been. Zekere Arthur Craenebroeck deed een misstap op de straat waardoor hij slipte en ten gronde viel. Hij had zich zoo erg gekwetst dat de hulp van Dr. De Been houwer moest worden ingeroepen. Deze stelde een beenbreuk vast en voerde het slachtoffer naar de kliniek van Ninove. De belangrijkste en best ingerichte werkplaatsen der streek voor het bewer ken van ARDUIN en MARMER G. VAN BELLE te NINOVE. EYSERINGEN Geweer ontploft. De genaamde Frans Notaert, 48 jaar oud. was bezig met een jachtgeweer te herstellen en bediende zich voor de proef van kardoezen die hij zelf vervaardigd had. Wanneer het schot los ging had er een hevige ontploffing plaats wat voor gevolg had dat de ongelukkige aan het rechterhand zoo vreeselijk gewond werd dat hij bij hoogdringendheid naar de kliniek van Ninove moest worden ge voerd voor de behandelingen. NIEUWS NIEUWS Nieuwe reeks radio-toestellen S. B. R. N. S. F. Prijzen vanaf 1650 fr. ot 4500 fr. en Europeesche lampen tot hoogstens 200 fr Verkrijgbaar bij DE SCHRYVER CHARLES Dreef, 22 NINOVE Tel. 8 GEVRAAGD Burgershuis of villa te huren Ninove of omgeving. Schrijven bureel van 't blad. WORDT GEVRAAGD Goede burgerswoning wordt dringend in of in omliggende der stad gevraagd. Schrijven op 't bureel van 't blad. GARAGE THEO BEECKMAN Brusselsche steenweg, 4 NINOVE Herstellen van alle merken van auto's. Koop en verkoop van occasie wagens. Spoedige bediening Verzorgt werk Matige prijzen Voor de nieuwe electrische afsluiting Champion en alle soorten Ursusdraad wendt U in volle vertrouwen bij Jules APPELMANS-DE VOS Smid werkhuis Hallebaan en woonst Brussel- baan 74 te MEERBEKE, huis Gustaaf De Vos, betonwerken.

Denderklok | 1945 | | pagina 2