Voor 100.000 pep jaar I Beroepsorienteering KLOKKEKLANKEN De afgcloopen week stond in het teekon van den strijd op alle fronten zoo op de internationale als op de nationale. Lokaal valt er niet veel aan te stippen dat werkelijk de moeite loont. Op het Duitsche Oostfront woedt een titanenstrijd en kan er wer kelijk gesproken worden van een rooden stortvloed die met onver biddelijke kracht en onverwinnelijke macht de nazi-horden overrompeld. Wij kunnen ons goed voorstellen wat zulks voor de burgerbevolking beteekent daar 1940 ons nog versch in het geheugen ligt met dit verschil echter dat de paniek hier over een veel grooter oppervlakte verspreidt wordt bij 30 graden onder nul en een reeds zwaar beproefde menschen- massa treft. Zonder overdreven optimis me aan den dag te leggen mogen we ge rust zeggen dat het wel voorbereide win teroffensief van de Russen alle verwach tingen overtreft en de baan openzet voor groote verrassingen Dat de Duit- schers weten dat het gemeend is bewijst wel de vernieling van het monument van Hindenburg, den held van Tanne- berg Om het zoover te drijven van met de stoffelijke overblijfselen van den Eersten en eenigen President van het Ille Rijk te gaan ioopen moet ge maar weinig hoop meer hebben op beternis maar integendeel veel zekerheid van een spoedig einde Het is dan ook de eerste maal sedert het begin van den oorlog dar Goebbels' propaganda de kluts kwijt geraakt en niet meer spreekt van terugtrekken der troepen op van te voren gereed gemaakte stel lingen Dit feit op zich zelf reeds tee kent den toestand af. Het laat o/rs toe te veronderstellen dat het elastisch front uitgerokken is Ondertussehen worden er te Berlijn toebereidselen ge- maakt voor het eerste Rood Bal in de marmeren zaal van Hitler's kolossale en pretentieuze Rijkskanselarij De strijd op het nationaal plan werd deze week ook ingezet met een Besluitwet tegen de Zwarte Markt We schrijven met een hoofdletter omdat het wellicht in de ko mende dagen de hoofdbekommernis zal worden van ons allemaal en anderzijds omdat het ook de eenige Markt is waar ei neg wat te koopen is. We hebben na tuurlijk alle respect voor de Besluitwet ten van de regeering en we zijn de eer sten om de noodzakelijkheid van dezen strijd te onderlijnen. Alleenlijk zijn we benieuwd om die 2500 controleurs van Minister Delsinne aan 't werk te zien. 't Is winter en de groote snoek blijft onder daarom vreezen we dat ze het weeral op den kleinen visch zullen gemunt heb ben Er is anders veel te doen als er serieus gewerkt wordt hetgeen we dan ook hartsgrondig wenschen. Ook op liet Gutt-front is de strijd hevig opgelaaid en de kamercom missie van linancieën stond in het brandpunt van de belangstelling. Sommige bladen noemen het een kome die andere roemen de taaiheid van den heer Gutt. We beamen de eene zoowel ais de andere. Op het kolenfront nog altijd geen nieuws tenzij een paar stakingen die natuurlijk op het gepast mo ment uitbreken van de nieuwe regeling waarbij de burgerim.eesters thans met de distributie gelast worden kunnen we. lokaal gesproken althans, misschien wel beternis verwachten. Ge zijt altijd beter met iemand van het vak als met den eersten den besten die nog nooit een kolenbon geschreven heeft Ik zei daar straks dat er voor de Controleurs van het ministerie van Bevoorrading veel te doen is ehwel ze mogen hier te Ninove ook ne keer komen hun hart ophalen. We hadden het verleden week over handelaars die hun medemensehen uitbuitten onder de be zetting en het niet willen afleeren 't geval met den zegel nr 12 was maar een kleinigheid immers suikergoed kunt ge wel missen als 't moet. Maar er ge beurt veel erger naar het schijnt. Er zijn bakkers die de meening toegedaan zijn dat degelijk komiteitbrood slecht is voor de maag hunner kliënten en be gaan om hun gezondheid vinden zij be ter liet meel dat hen bedeeld wordt nog eens extra uit te ziften. Zoo bekomen zij dan wit brood voor hun kliënten die niets anders eten en zwart brood beter aangepast aan een ander categorie die ook niet anders gewoon was. Zulke prak tijken zijn wraakroepend en we aarzelen dan ook niei deze woekeraars aan te kla gen In dc stad zijn c;r te vinden en ze zijn van iedereen gekend. Dat de con trole-diensten hun werk doen. ze zullen de sympathie winnen van de bevolking. Kabouter. REGELMATIGE VERVOERDIENST Ninove -Brussel Brussel - Ninove JOZEF PARDAENS Burchtdam 122, Ninove Tel. 259 Waarom het gaat. Elk jaar moeten er zich 100.000 jonge menschen de groote vraag stellen «Wat zal ik worden «Hoe ga ik door 't nieu we leven dat me roept Elk jaar loopen er 100.00(3 ouders te peinzen, hun hoofd steekt vol vragen en moeilijkheden, want ze weten niet goed wat ze met hun jongen of hun meisje moeten aanvangen. Ouders, misschien zijt ge nu. of bin nen een paar jaren, in 't zelfde geval. Dan is vooral voor u hetgeen volgt... Of ge behoort tot den arbeidersstand of de burgerij, uw bekommernis als va der of moeder voor uw jongen of uw meisje, ze is gelijk ge wilt niets dan ze flink door het leven te zien gaan, ge wilt voor hen het beste. Zijt ge dan niet dikwijls aan 't pein zen we moeten er toch iets gaan mee aanvangen, maar wat 9 Hij weet niet goed wat hij wil... Hij wil verder stu- deeren. maar ik heb geen geld om de studies te bekostigen. Voor welken stiel zou hij best geschikt zijn en waar ligt het meeste toekomst in Zou hij in staat zijn om hoogere studies door te maken Voor welke is hij best geschikt Hoe lang duren ze en hoeveel kost dat Wat kan hij nu met zijn diploma aanvangen'.' Waar zijn er scholen om dit of dat te leeren Wat kan ik aanvangen met mijn gebrekkig kind enz. Een heele boel vragen die bij u moeten opgelost wor den. De keuze is moeilijk. Ouders, ge hebt hier met uw kind te kiezen tusschen 150000 beroepen. Wie zou zich niet onbekwaam voelen om de beste keuze te doen Ge hebt een harde noot te kraken, juist omdat ge moet» kiezen. Sommige kinderen vliegen op 14 jaar de fabriek in. zelf wanneer ze li chamelijk nog te zwak zijn Andere moe ten verder studeeren, ook ai zijn ze in tellectueel minder begaafd. Kinderen willen absoluut een beroep aanleeren waarin ze om physische of psychische redenen nooit zullen lukken... Zoovelen slaan een verkeerden weg in uit onwe tendheid. gebrek aan inzicht in het be roepsleven. gebrek aan zelfkennis, uit geldzucht of uit nood en... loopen uit op verzwakking van het lichaam, misluk king met als gevolg ontmoediging en beroepsverandering, verstikken van be roepsfierheid en beroepsliefde. En ge staat er alleen voor Tot nu toe, ouders, stond ge te veel alleen om een gezonde, beredeneerde keuze te doen. Uw kind dat rond de 14 jaar de puber teitscrisis doormaakt, is zoo onstandvas tig. dat weet ge heel goed. Hebt ge er mee over zijn toekomst gesproken, dan ondervondt ge ook dat zijn voorkeur voor een beroep zoo veranderlijk was en soms op zoo'n wankelbare grondsla gen steunt. En hebt ge ook al vastge steld dat het meestal zoo weinig weet van het beroep dat het kiest Uw kind is onbekwaam om op dien ouderdom alleen zijn levensweg te kie zen. En gij. ouders, voelt gij u in staat dit probleem op te lossen 9 Beken recht zinnig dat ge ook behoefte hebt aan hulp en raad. Zoovele vertelden ons in ver trouwen dat ze onvoldoende ingelicht zijn over toekomstmogelijkheden en ge schiktheden van hun schoolverlatend kind. Vaders en moeders hebben recht op degelijke voorbereiding en steun omdat ze in de eerste plaats den plicht hebben de persoonlijkheid van hun kind. na tuurlijk en bovennatuurlijk, tot de vol ste ontplooiing te brengen. Al dezen die verantwoordelijkheid dragen voor de opvoeding moeten hier aan meewerken met het gezin. Deze zijn: school en jeugdbeweging. In doorsnee zijn de twee laatste met het gezin onbe kwaam om het vraagstuk van de beroeps voorkeur op te lossen, want het stellen van een nauwkeurige diagnose aangaan de physische en psychische mogelijkhe den, een breederen kijk op de arbeids markt en een uitgebreide documentatie over studie- en arbeidsgelegenheden van de streek, eischen verdere scholing en specialisatie. Hier is hulp Hiervoor is juist een dienst voor be roepsorienteering noodzakelijk. Dit heeft men de laatste jaren ook in ons land in- gezien.Vooral de kajottersbeweging heeft hier baanbrekend werk verricht. Zij, die den nood der schoolverlatende jeugd met woord en raad heeft willen verhelpen, toonde hier den weg aan. 't Eene bureel na t andere werd opgericht in de ver schillende gewesten. Nu staat ze in 't Vlaamsche land met 40 diensten, erkend door staat en provincie en vereenigd onder den naam Centrale voor Orien- teeringsbureelen C. O. B. Elk bureel beschikt over een dokter in de genees kunde, geschoolde psichotechniekers en adviseurs inzake beroepsorienteering. Naast dit technisch personeel zijn er ook nog maatschappelijke assistenten en so ciale leiders die er voor zorgen dat ge zinnen. scholen, patroons en openbare machten de oogen openen voor aielOO.OOO die om hulp roepen. Ze helpen voor en na het bezoek aan het bureel en staan steeds in verbinding met een plaatsings dienst. !n dienst van uw kind. Ouders, die bureelen met al dat per soneel staan in dienst van uw kind. De geneesheer onderzoekt zijn li chaamsconstitutie, de organen en de zin tuigen en zoekt naar tegenaanwijzingen voor het gekozen beroep. De adviseur spoort de verstandelijke, psychologische en andere geschiktheden op. Hij is ver plicht tot geheimhouding van alle in lichtingen. Zijn advies wordt alleen aan u bekend gemaakt. Ge blijft vrij den ge geven raad te volgen of niet Zoo een onderzoek duurt meer dan 6 uren en is gansch kosteloos. Graag zal men u ook alle inlichtingen geven rond de toekomst van uw jongen of uw meisje. Niemand onder u zal nog twijfelen aan de noodzakelijkheid en de degelijk heid van een dienst in de aanstaande keuze van beroep voor uw kind. Kom er zelf mee. of laat het begeleiden langs de school of een plaatselijk verantwoorde lijke (1). Ge hebt er alles bij te winnen. Vernaillen P. Adviseur inzake Beroepsorienteering. 1Diensten voor Beroepsorienteering voor de streek Aalst Zonnestraat. Brussel Poincarélaan. (Kajotters- centrale Zuid. De Amerikaansche Scheepsbouw in 1943 en 1944. De Zeevaartcommissie van de Veree- nigde Staten heeft Woensdag aangekon digd dat met de aflevering van 145 koop vaardijschepen. die een werkelijke totale tonnenmaat van 1.356.898 vertegenwoor digen. gedurende de maand December, de Amerikaansche scheepbouwwerven van koopvaardijschepen in 19«4. 1677 schepen met een totale werkelijke ton nenmaat van 16.343.436 hebben afgele verd. Van deze schepen werden er 580 aan 't Amerikaansch leger en aan de Marine overgebracht. Zij bevatten 371 schepen gebouwd volgens het militaire type en 209 van het omgevormde koop- vaardijtype. Gedurende het recordjaar 1943 werden 1896 schepen afgeleverd met een totale werkelijke tonnenmaat van 19.238.626. Kleederen voor de Mijnwerkers Door het toedoen van den Minister van Economische Zaken en van den Mi nister van Arbeid en Sociale Voorzorg, werd een voorraad weefsels verdeeld on der de kleermakers uit Binche en omge ving. om pakken en overjassen te confec- tionneeren die bij voorrang bestemd zijn voor de mijnwerkers en de geteisterden. Aan de mijnwerkers zullen 43.000 pak ken en 32.000 overjassen worden toege kend. De prijs van een pak zal 695 fr. en deze van een overjas 920 fr. bedragen. De verkoop van overjassen aan de mijnwerkers zal kunnen aangevat wor den in den loop van de maand Februari. Deze van de pakken zal onmiddellijk daarna geschieden. Linkseh Katholicisme De Katholieke Communistische Be weging die in Italië was opgericht, werd zeer spoedig door een kerkelijke veroordeeling getroffen. De partij had toen haar titel veranderd in Linksch- katholieke Beweging maar dat heeft niet rr.og n b iten. De Osservatore Ro mano verklaarde uitdrukkelijk dat de beginselen en strekkingen van deze be weging onverzoenbaar zijn met de chris telijke leer. Dit weze voor de katholieken in de bevrijde gebieden een aanmaning dat men geen twee heeren kan dienen en dat de klooi die tusschen Communisme en Katholicisme gaapt niet kan overbrugd worden. BURGERLIJKE STAND Geboorten Danielle De Feyter, dochter van Paul. Langemuntstraat. Eddy De Vleeschhouwer. zoon van Gaston. Ooststraat. Pierre Verstraeten, zoon van Marcel. Burchtdam. Jeannine Haulers, dochter van Frans, Nederwijk. Huwelijken Isidoor Arijs, 24 j. fabriekwerker en Julienne Despretz. 19 j. haarkapster. bei de te Ninove. Overlijdens. Karei Suenaert, 35 j. Dwarsstraat. Petrus De Vos, 81 j. Godshuis Alois De Decker. 75 j. Weggevoerdenst. Lucia De Leenheer. 87 j. Weggevoer denstraat. Zoé Minner, 66 j. Geeraardsbergschest. APPELTERRE - EICHEM Tooneelavonden. De plaatselijke afdeelingen van A.C.V. en K.W.B. richten op Zondagen 28 Janu ari en 4 Februari e. k. telkens te 5 uur stipt, in de feestzaal Roos en Eikel aan de Statie, een prachtige tooneela- vond in. Worden voor het voetlicht gebracht Toen het licht verdween Tropenspel in 3 bedrijven door C. Staes. VLUG VERDIEND Blijspel in één bedrijf door Jac Ballings Tusschendoor optreden van den ge- kenden kunstzanger F. POISSON. Houdt u van kunst en vermaak Komt ziet en oordeelt MEERSEKE Vallende boom komt op de hoogspanning terecht. Door de kolenschaarschte is het de loffelijke gewoonte geworden dat door menige personen overdag en des nachts boomen worden afgezaagd wat ook het geval is geweest ter hoogte van de Stee- nebrug. Het was rond middernacht toen een boom die bezijden den weg stond, werd neergeveld en die niet naar wensch is gevallen, integendeel kwam hij met groot geweld op de hoogspanning terecht van den electrischestroom waardoor een betonpaai en de gansche leiding werd vernield. Als bij wonder werd hierbij niemand gedood noch gewond. Maatre gelen werden onmiddellijk getroffen om gebeurlijke ongelukken te voorkomen. Door de rijkswacht werd een onderzoek ingesteld. OKEGEM Belangrijke kolendiefstal. .Aan de machien van een goederentrein die geladen was met 80.000 kilo kolen voor de bevolking van Idegem en Geer- aardsbergen was een defekt ontstaan op het grondgebied van Okegem. Dadelijk daagde een ontelbare menigte op die de vier wagens stormenderhand innamen en overgingen tot de volledige wegneming der kolen. De groepen waren zoo groot dat de politie er geen einde konden aan stellen. Een ernstig onderzoek werd in gesteld. DENDERWINDEKE Solo-slim Bij Camiel Van Brakel. in Stebbingen is een solo-slim gespeeld door Hans Maas- sens. (Hollander) Medespelers waren Victor De Leeuw, Van Brakel Camiel en Julia Clavie. Getuigen André Van Bra kel. Bertha De Leeuw. Baeyens Arthur en Maria Van Brakel. STAD en OMLIGGENDE NINOVE Fietser doet een val. Op de betonbaan naar Denderleeuw is de 20 jarige fietser Marcel Blondeels, wonende te Aalst, met zijn fiets wegge- slipt en viel hierdoor loodzwaar ten gron de. hij had een gapende wonde aan den rechterslaap en was gekwetst aan de bei de knieen zoodat hij door een geneesheer moest verzorgd worden. De belangrijkste en best ingerichte werkplaatsen der streek voor het bewer ken van ARDUIN en MARMER G. VAN BELLE te NINOVE. EICHEM Over 't oud ras van Eichem 'k Heb het. al dikwijls gezegd, en nu beginnen ze dat in geheel de wereld be- kan in te zien dat er nergens ras woont gelijk in Eichem. Maar da komt omdat de menschen da in Eichem zelf niet we ten ge hebt daar nu Ward en Rosine Da ge wist hoe die twee «de gazet» ze genen. 't plezier van hunnen ouden dag zeggen ze. zelfs 's avonds toen ze aan 't paternosteren waren, moest er Rosine nog altijd op peizen en heimelijk mee lachen, en hoe dikwijls da ze da gelezen hebben en weet geene mensch en hoe lang da ze daarover in hun bedde liggen praten hebben dat weten er veel want ge kondt het hooren tot op de kossei en als ge nu weet dat er op de Puitenhoek veel kurieuze mensehen woner», dan kunt ge veel peizen Over dat kurieus zijn schrijven we nen keer nen aparten arti kel want ik betrouw dat niet ver dat er nog oude vrouwen zijn die 's avonds van achter hun stoof nog komen zien als er jong mansvolk passeert Maar ik zou eens willen vragen aan den uitgever van De Denaerklok, als er nog over zulke menschen gelijk Ward en Rosine geschreven wordt, hun een gazet kadoo te doen. die brave peekens kunnen toch geen 2 uren in de kou staan om den kleinen met zijn gazet af te wachten, 'n Geluk dat Celestine daar nu voor ge zorgd heeft, die heeft 'n hert groot ge noeg om geheel Eichem in te koesteren. Maar 't is waar wij moeten vandaag beginnen over Bernarense Lowie en zijn keuke als ik u zeg dat die menschen meer dan 53 jaar getrouwd zijn, dan weet ik. dat iedere Ninovieter van zelf zijnen hoed afdoet als hij nog van ze le ven Lowie en zijn keu tegenkomt. Ik zeg dat. dat allemaal goed ras is, dat is al goed in de 70 en daar is daar geene sleet op, niks. Nu peist 't jong volk allemaal dat ze sterke kinderen zulle kweeken als ze er niet veel hebben, maar da was eene uit een hoopke van 10, ja van tien en laat ze maar komen! Maar ik zal u maar een dingen zeggen, 't is uit dien hoop dat onzen Burgemeester komt, van Eichem en Appelterre en als dat geen ras is Ja Lewie... nog ne flinke kadee... en hij heeft pertank nie veel nachten in zijn bedde geslapen als hij jong was Altijd 't veld in als hij wild geroken had Al leen of met Placied van Peeres en Gie- desen Tist. da waren mij de kleppers. Daar is toen een haasken geschoten op de kates in Eichem en in omliggende. Z'en konden er niet neffens. lederen keer als Lewie 't geweer schouderde, lekte hij ne keer met zijn tong zijn boven en zijn onderste iip en dan had hij ne voor smaak van al de druppels die hij met eenen haas kon verdienen, want da was hem niet voor 't vleesch om doen enkel van 't plezier van 't jagen. en... er eeni ge door te jagen want van een haas kreegt ge 2 - 5 fr. en voor ne frank hadt ge soms wel 17 druppels in dienen tijd wat zullen de ouwe peekes hun mous tache likken als ze da zullen lezen en op den moderne tijd afgeven Ge kunt. dus uw klein kadeekens die den regel van drie leeren in 't schooi eens doen uitrekenen, hoeveel keeren Lewie zijnen arm moest opheffen met eenen keer te schieten. Ik peis dat er bij de- laatste koeren al wat liet nevens druppelen Maar als hij thuis kwam en het schoon kaarkeuken van zijn Marieken gezien had. konde zelf aan hem niet zien hoe veel hazen hij geschoten had Lewie was de braafste man van de wereld maar gendarmen, sjanpetters en garde chasse mannen gingen een klein beetje voor hem uit den weg kwestie van ieder op zijn terrein te blijven, en zoo met alleman vriend te zijn. fir is plaats voor iedereen in de wereld Heimelijk zaten ze er wel soms eens ach ter maar Lewie en zou van Eichem niet geweest zijn. even heimelijk ontglipte hij... en nooit en hebben ze hem te pak ken gekregen Waar is den tijd nu naaroe en zeggen dat een kartouche nu 5 fr. kost! 't Is daar om veel profijtiger geworden peizen de peekes in Eichem met spek te schietc-n, en daar doen ze hun best aan Maar als Lewie zoo 's Zondags 's na middags op zijn groot hof zit op klein Outer dan krijgt het heimwee hem te stekken. Dan wordt zijn keuken weer jong. en 's avonds gaat hij te vrijen bij Virzeken Zoo'n mooi haar als zijn Marieken dat bestond er in geheel de wereld niet meer. En samen zijn ze ge trouwd... en 6 kinderen groot gebracht en die hebben nu al kleinkinderen... ja ja Lowie peist hij goed ras jongen, ge hebt gij al achterkleinkinderen en onzen Jef en zijn Melanie zijn nu Burgemeester... maar in eens verzinkt de wereld voor hem 't is precies of er een kudde pa trijzen van achter... polvermoest hij nu zijn geweer hebbe maar wat kan hij nu anders doen. dan ze laten vliegen? En van die van Ninove die Lowie niet kennen, wel als ze ne keer naar Eichem komen en zoo ne flinken ouwe kadee zien afkomen en zijn oogen draaien van links naar rechts zij staan zij niet ver draait zulle, hij peist nog altijd hier of daar nen haas te zien opwippen doet uwen hoed af. 't is Bernarense Lowie, 53 jaar getrouwd met keuke astablief' Ziekenbond vraagt mannelijk bediende, aanvraag te sturen Ons Huis Dreefstraat, tot 31 Januari. WORDT GEVRAAGD Goede burgerswoning wordt dringend in of in omliggende der stad gevraagd. Schrijven op 't bureel van 't blad. GARAGE THEO BEECKMAN Brusselsche steenweg, 4 NINOVE Herstellen van alle merken van auto's. Koop en verkoop van oscasic wagens. Spoedige bediening Verzorgt werk S Matige prijzen Voor de nieuwe electrische afsluiting Champion en alle soorten Ursusdraad wendt U in volle vertrouwen bij Jules APPELMANS-DE VOS Smid werkhuis Hallebaan en woonst Brussel- baan 74 te MEERBEKE, huis Gustaaï De Vos, betonwerken.

Denderklok | 1945 | | pagina 2