Jta twaalf jaar De revolutie voor den Bedieudeostaud. De 5de Kolonne Son&f 4 Februari ISfo Prijs per nummer lfr. Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, MiMDVP Postchekrekening n' 1862,54 Toen Duitschland in 1918 er het bijl tje moest bij neerleggen stond het er niet schitterend vóór. 'n Revolutie be- teekend niet veel goeds voor een volk. Revolutie en contra-revolutie volgden elkaar op en konden alleen een nog grooter warboel stichten. Geen enkele politieke partij kon nog met gezag be sturen, de zaken alleen in handen ne men noch een zulkdanige evalitie ma ken dat het bestuur voor een betrekke lijk lange tijd kon gewaarborgd worden De buitenlandsche invloeden werkten eveneens verkeerd tengevolge de mis stappen van het traktaat van Versailles De duitsche finanties werden verwoest en wat men ook deed niets veroorloofde een ernstige hoop op beternis. Uit dergelijke toestanden groeide de Nat. Soc. Duitsche Arbeiders Partij N. S. D. A. P. waarbij de Oostenrij ker Hitier zich in 1921 aansloot. Hitier was oorlogsvrijwilliger geweest, hij had zich aan 't front meermaals onderschei den en had geleden van gasvergiftiging In 1319 was hij zooals zooveel anderen als een wrak achtergelaten. Hij had ge- slenderd door de straten van Weenen, nachten doorgebracht op een bank van publieke nachtverblijven en om een cent te verdienen, geschilderde kaarten verkocht aan de voorbijgangers. Maar hij had talent om te spreken en er lag een eigenaardige vlam in zijn groene oogen. Hitier werd na korten tijd de leider van de N. S. D. A. P. Tijdens zijn voorbereidende periode beleefd hij me nige avonturen zooals de eerste mis lukte putch te München en de daar opvolgende veroordeeling tot 5 jaar ge vangenisstraf, welke hij slechts gedu rende min dan één jaar volbracht. In April i932 werd hij door zijn partij voorgedragen als candidaat voor het presidentschap voor het Rijk, en behaal de 37 7c der stemmen. Op het einde van hetzelfde jaar behaalde de N. S. D. A.P. bij de Rijksdagverkiezingen ongeveer 9 miljoen stemmen. Toen eischte Hitier van president Hindenburg dat hij tot Rijkskanselier zou worden benoemd. Op 30 Januari 1933 was Hindenburg einde lijk verplicht hem in die functie aan te stellen. Van dan af begint het werk van Hit- Ier en van de Nazi-partij. Politiek ge sproken, streefde hij er vooreerst naar om zijn partij te vereenzelvigen met den Staat. Daarin lukte hij volkomen van toen hij na den dood van Hindenburg in diens plaats kwam als eenige leider van het Duitsche Rijk, als Führer Vanaf Maart 1933 had hij immers in den Rijks dag de unbedingte Autoritat der poli- tischen Führung opgeëischt. In andere woorden zoo groeide de dictatuur van Hitier. Onbetwistbaar heeft de beweging on middellijke en goede gevolgen gehad voor het duitsche volk na wanorde kwam orde. na werkloosheid, kwam ar beid, i nger zouden de staatsfinan- tiën om duerd blijven, er kwam vast heid hoewel de officieele koers van de mark niet beantwoordde aan de werke lijke waarde De duitsche groot-indus trie die in den beginne zeer wars geble ven was voor Hitier, steunde nu zijn be weging en zag daarin de heropleving van de macht van Duitschland. Maar, er waren ook schaduwzijden aan dit tafereel. Zooals alle dictators moest Hitier de opposanten tot zwijgen brengen en daarom richte hij zijn GE- heime STAats POlizei in en meteen de concentratiekampen die eerst voor de onafhankelijk denkende duitschers een schrikbeeld waren. Voorzeker kende Duitschland geen werkloozen meer maar zijn fabrieken werkten onder vol le kracht ter voorbereiding voor den oorlog van den dood. Het duitsche volk ondervond in menig opzicht de weldaad van een goed geordend staats bestel maar het was verplicht zich al lerlei beperkingen op te leggen en niet het minst de vrijheid van spreken, ja zelfs van denken. Hitier zweepte het volk op voor zijn nationaal gevoelen maar hij verlaagde het meteen tot den iaagstea trap daar hij all? ««rhtaj vw de persoonlijkheid uitsloot en het indi- vide alleen beschouwde als een al dan niet dienstig instrument in de handen van den vergoddelijkten staat. Zóó was het doorheen de gansche ge schiedenis, zóó is het ook ditmaal ge weest. De dictatuur, hoewel zij eenig goed - het weze nog belangrijk wat het kan bewerken, toch sticht zij uiteinde lijk zooveel kwaad dat het op een ramp uitloopt, hetzij voor den dictator, hetzij voor het volk, hetzij voor allebei. Tnans, na twaalf jaar, staan we op den vooravond van die ontzettende ramp voor een volk, als de geschiedenis er nog nooit eene gekend heeft. Na zes jaar oorlog, totalen oorlog, zooals Hit- Ier hem doopte, met de meest afschuwe lijke methodes gevoerd tegen alles wat van de vijand is vrouwen, grijsaards, kinderen, zoowel als het grootsche en het schoone dat een volk bezitten kan - zie Nijvel, Doornik. Rotterdam, enz enz. Na betaald te zijn met eigen munt, daar ligt nu Duitschland, een rookende pijnhoop gelijk, verwoest en verstoord in zijn familiën. in zijn industrie, in zijn stedenpracht, miljoenen menschen zijn verdreven uit hunne huizen, leven als beesten in barakken en krotten of vluchten verwilderd langs doellooze wegen sneeuwstorm en ijzige kou. Zij zaaien daar de lijken van grijsaards en vrouwen en kinderen Dat is de vrucht van twaalf jaren na zi-dictatuur en gestapo-regiem. En dan durft Hitier nog als gelegenheidsrede bij den twaalfden verjaardag van zijn macht zeggen De Almachtige zal ie mand die heel zijn leven gaf aan zijn Volk, niet in den steek laten. In de vol gende jaren zal ik mijn volk verder lei den en redden voor het gruwelijk lot dat het bedreigt.» Waanzin en heilig schennis Doch Hitier heeft ook gezegd dat de zen oorlog het lot van het duitsche volk voor 1000 jaren zou vastgelegd hebben. Hierin kan hij misschien wel gelijk heb ben. hoewel we het cijfer met een 0 zouden verminderen, alleen zal hij zich wel vergist hebben over het uitzicht van dit lot. Het w eze voor alle volkeren een les over de wenschelijkheid van een dicta tuur. HET HOEKJE VAN DEN ARBEIDER OP OEN UITKIJK Wanneer we het hier herhaaldelijk reeds hadden over het gevaar van een 5de kolonne, worden onze woorden door sommigen ongeloovig glimlachend of schokschouderend gelezen. 5de kolonne Hen een vogelschrik, goed voor licht- geloovigen. Sedertdien hebben we verscheidene malen reeds in het land duidelijk zicht bare en tastbare bewijzen van het on- dergrondsch gewroet dier kolonne ont moet en we meenen dat onze schok schouderende lezers, als .ze hun oogen iszul" Het Sociaal Bediendenstatuut Evenals door de handarbeiders werd gedurende de bezettingsjaren ook door enkele christelijke bedienden klandes- tien vergaderd en onafgebroken gewerkt aan een ontwerp van sociaal statuut voor bedienden Dit ontwerp dat een geheel daarstelt, dat onder alle aspecten de loopbaan van den bedienden omvat vanaf zijn in diensttreding tot en met zijn oprust stelling inbegrepen, stelt een unicum daar in de syndikale geschiedenis van de bedienden organisaties. Terecht heeft de Landsraad van de Landelijke Bedien den Centrale geoordeelt deze toonaan gevende studie als basis te nemen van het te verwezenlijken programma. Door de Centrale werd aan den heer Eersten Minister, aan den heer Van Zee land, aan verschillende vooraanstaande personaliteiten waaronder economisten de studie ter hand gesteld. Reeds enke len hiervan hebben niet geaarzeld hun waardeering over dit statuut uit te spre ken. Dit laatste kan misschien wel vlei end zijn, maar... woorden zijn geen oorden. Daarom, Collega, hoort het niet bij de pakken te blijven zitten. Hoe mooi ook de eischen en voordeelen in het sta tuut vervat, hoe rechtvaardig en billijk zij ook zijn, jie uiteindelijke verwezen lijking blijft een kwestie van macht en organisatie. Hier geldt dan weer voor ons de leuze door velen sterk te be werkstellingen om te lukken. Spijts de stormende tijden, trots nood en ellende leggen wij de grondslagen van de burcht waarop eens de welstand van den bediende zal worden opgetrokken. Daarom, Collega Bediende, zijt gij ak koord dat wij eens en voorgoed vastleg gen en onze houding bepalen Omtrent De wijze waarop men be diende wordt. De verplichte beroeps keuze voor de aspiranten-bediende. Het bediendenbrevet. De opgelegde stage. De paritaire controle op het verwerven van het brevet. Over De rangschikking van de be dienden in reeksen, rekening houdend van hun functie en de te dragen verant woordelijkheid. Met betrek tot Da vaststelling van het basisloon uitgaande van AL de be hoeften waarin de bediende van 21 jaar oud moet kunnen voorzien, verstaan zijnde dat hij gansch alleen leeft en niet in een familiekring is opgenomen. Hiervan vertrekkend, het basisloon te bepalen voor den gehuwde bediende. De Kindertoeslagen. De bijkomende vergoedingen en gratificaties. De deel name in de verwezenlijkte winsten. Wat uw veiligheid betreft In het gelid tegen De werkloos heid. - Om de plaag te voorkomen, des gevallend te beperken, actieve deelna me in de besturen van de Nationale Economie. Regelt gij met ons De verzekering tegen ongevallen. De verzekering tegen ziekte en invaliditeit. Hebt gij een open oog voor Het be diendenpensioen. De ouderdom van pen sioeneering. Het weduwenpensioen. - Het weezenpensioen. Het pensioen van de vrouwelijke bediende. Stapt met ons op Ten strijde te gen de proletariseering van den bed en denstand Voor Het welzijn van onze -colle ga's van minder dan 21 jaar. Voor de vrouwelijke bediende gelijk, werk, gelijk loon Geen onvereenigbare'.func ties met de waardigheid en de phiafeke weerstand van de vrouwelijke bediende Sluit de rangen tegen De cumuls.' Komt op voor Een behoorlijke ar beidsduur, die dient verkort zoo werk loosheid het beroep bedreigt. Voor de regeling der verloven. Voor uitzonder lijke verloven bij familieaangelegenhe den. Voor betere voorwaarden Bij uit voering van werk aan machines en in de bureelen van mecanographie. "Voor meer Hygiene en comfort in de bureelen. Voor dringende herziening van het Diensteontrakt in al zijn toepassingen. De noodzakelijke aanpassing van de loo nen zal voor vele bedienden gemis aan bescherming beteekenen inzake loonge- schillen een veralgemeening van pro cedure voor de Kamer van Koophandel te verwerpen. De toepassing van het Sociaal Statuut moet gewaarborgd worden door de or ganiseering van beroepen via de Nati onale Paritaire Commissie en de Regio nale Paritaire Commissies. Vei melde instanties functioneerend als onderdeelen van den Nationalen In- terprofessioneelen Raad waar ook onze beroepsstand zijn vertegenwoordiging zou hebben. Dit en nog vele bijkomende punten, vormen voor ons en ook voor U Col lega, de basis van het programma van de Landelijke Bedienden Centrale. De reuzentaak van morgen Zijt gij met dit programma akkoord Komaan Collega Bediende, het gaat om een' schoonere toekomst voor U, voor Uw gezin, om de verbetering van Uw ma- terieelen toestand en de verheffing van Uw sociale positie Niet talmen dan sluit onmiddellijk aan bij de Landelijke Bedienden Cen trale, Adeeling NINOVE, Ons Huis, Koepoort. Syndikalist. gebruikt hebben, met ons" zullen zeggen dat de 5de kolonne een zeer uitgebreide en vernuftige organisatie is die zich in gansch ons dagelijksch leven inmengt en haar invloed over geheel het land doet gevoelen. We kregen zoo pas een staaltje van haar inmenging waar we nog niet van genezen zijn. Er was te Brussel een con gres belegd van de zoogenaamde Een- heidssyndikaten, met hetwelk de men ners van die syndikaten het onder an dere voor doe! hadden zich te doen aan zien als een der grootste arbeidsorgani saties van het land en aldus vertegen woordiging gingen opeischen in al de Paritaire Commissies. Ge moet maar durven Achter zoo nen eisch moest natuurlijk kracht ach- terzitten en zoo vonden die kameraden- leiders het niet beter dan de mijnwer kers, waarvan de grootste schreeuwers op hun hand zijn, voor den zooveelsten keer in staking te doen gaan. Een voorwendsel is rap gevonden, doch eigenlijk weet geen onzer mijn werkers juist waarom het gaater spre ken er van aftrok van 100 kgr. kolen per maand, andere van loonsopslag, nog anderen van niet-ontvangen hunner dé- légué s, enz. doch de staking was er. Staking in de koolmijnen Nu, in vollen Winter dat hun vriend hun gebuur, dat honderdduizenden landgenooten verkleumd en beverig zit ten achter een uitgedoofd of eenweinig vuur, bij gebrek aan kolen. nu, dat hospitalen, klinieken,gestich ten voor onze oudjes hun verpleegden moeten laten verblijven in ijskoude lo kalen, bij gebrek aan kolen nu dat trein- en tramverkeer wordt stilgelegd of zeer verminderd, bij ge brek aan kolen nu dat de eiectriciteitscentrales stil gelegd worden bij gebrek aan kolen nu dat honderden fabrieken, ateliers enz. moeten sluiten bij gebrek aan ko len of electriciteit en dus tienduizenden arbeiders weer eens broodeloos gesteld zijn Stakingen in de koolmijnen nu dat de bakkers welhaast het ver vaardigen van ons dagelijksch brood zullen moeten stopzetten, bij gebrek aan kolen nu, nu, dat het oorlog is en dat het Naaib^égt nog dreigt en nog vernieling zaait. t Is om niet te gelooven - We meenen dat elk rechtgeaard mijn werker vol schaamte teruggekomen is van zijn trein wanneer hij moest ver klaren dat er gestaakt werd. We meenen ook dat onze gezondden- kende ^mijnwerkers en, wij kennen er niet weinigen vol spijt en machte- looze woede dit alles hebben moeten la ten gebeuren en we hopen hartgrondig dat zij zullen gezworen hebben dat het de laatste maal is dat men hen in zoo 'n avontuur drong. Want een avontuur is het een avon tuur dat dreigt aan de mijnwerkers de vriendschap en den eerbied van hun medeburgers te ontnemen. Achter dit alles zit een drijfveer, een wil van enkelen, om ontevredenheid, on rust en miserie in het land te brengen en te bestendigen, met de hoop aldus een greep naar de macht te kunnen wa gen. Achter dit alles zitten mannen die het werk doen van een 5de kolonne. Het is ons gelijk waar zij hun wacht woorden halen, voor ons, burgers van een land in oorlog, zijn zij niet meer dan handlangers der 5de kolonné, ver raders van hyn volk Sinds aloude tijden is majesteits schennis crime de lèse majesté de grootste aller misdaden. Daar was geen pardon voor 't was de doodstraf. Dat is nog altijd zoo. Maar de beleedigde majesteit is de zelfde niet meer. De eerste majesteit was God. De Naam van God moest met eerbied uitgesproken worden. Er viel met den Naam van God niet te spotten. Er mocht van God geen kwaad gesproken worden. Zijn Naam mocht niet gelas terd worden. Onder de schaduw van Gods majes teit groeiden er mettertijd veel andere majesteiten, zuiver menschelijke, gelijk paddestoelen aan den voet van een eeu wen ouden eik. Keizers en koningen en kleinere po tentaten drapeerden zich in de majes teit van God. Al de oude majesteiten, die van God incluis zijn afgeschafd. Kunt gij p indenken dat de wet u verbiedt t vloeken of te schimpen op God j Moest daar iemand aan probee- ïen de drie vierden van de wereld zou vol verontwaardiging de armen op de borst kruisen en roepen Wel heb-je van ie leven... wat een pretentie... en God mag zich gelukkig achten als de menschen Iiem eenvoudig willen vergeten. De koningen die er nog zijn meeten nog majesteit Maar 't is er al mee. Niemand onder ons heeft vergeten hoe vaderlandslievende sluikbladjes, onder de bezetting koning Leopold door het slijk hebben gesleurd. Koning Leopold een van de enkele, iK ging haast zeggen de eenige volledig eerlijke vooraanstaande figuur in deze oorlogsperiode, die altijd en in alles ge handeld heeft trouw aan d$ stem van zijn geweten Hebt ge ooit gehoord dat de politie tijdens of na de bezetting geprobeerd heeft om de daders bij de lurven te pak ken De daders zijn immers de nieuwe maje- teit waar niemandaanraken magof durft. Er staat een plakje op gelijk op de pa len van de hoogspanning een doods hoofd, twee bliksemschikten en dan ger de mort De nieuwe majesteit heeft in Frank rijk en in België in 1940 de weerbaar heid van het leger gesaboteerd. Ze heeft de c-eicte contigenten vrij willige arbeiders voor Duitschland ge- leverd. Ze heeft tijdens de bezetting over ei gen volk een terreur ontketend met diefstal en moord als schering en inslag Ze heeft na de bevrijding haren «bon ten marten geschoren gelijk in een verwonnen Land. Ze heeft onmiddellijk achter het geal lieerd front wanorde gezaaid en stakin gen uitgelokt op gevaar na van ons te rug onder de Duitsche roede te brengen Ze doet daar nog haar best voor. Niemand noemt haar naam niemand t hem noemen. Ik durf ook niet meer. De naam van God moet met eerbied uitgesproken. Die van de nieuwe majesteit mag niet uitgesproken handen af Nevens haar staat er een tweede ma jesteit wat minder vervaarlijk. Nie mand durft er aan raken —maar ieder een durft ze noemen de groot-financie het gouden kalf. Tegenover haar wordt de wettelijk heid in al haar vormen scrupuleus in eere gehouden zóó stipt en zoo angst vallig dat ze schande vrij is en nooit in het strookot geraakt. In schijn staan die twee majesteiten tegenover malkaar. In feite staan ze ne vens malkaar.vormende elk 'nen eind- schakel van de ketting waarmee de menschheid aan barden ligt. En ze steu nen en helpen malkaar om de mensch heid aan den band te houden. Het gaat ons slecht. Wellicht gaat het nog van slechter naar slechter zoolang de menschheid die erzatz majesteiten niet van den troon werpt om er de oude majesteit van God weer op te zetten -«"V mm Ho 37 CL 1 - f QhAiaA I D J u a - 11LAH UUgeii r

Denderklok | 1945 | | pagina 1