i KLOKKEKLANKEN Deze week was rijk aan poli tieke gebeurtenissen en in de eerste plaats zijn alle oogen gericht op de con ferentie van de Drie Grooten die het lot van ons armzalig Europa en meteen van gansch de wereld aan 't beredderen zijn. Hoe een dubbeltje toch rollen kan niet waar Voor enkele jaren waren Dolf en Benito de mannen van den dag die met onbeschaamde zelfzekerheid de aandacht opeischtcn en de wereld tot op hare grondvesten deden sidderen voor het geweld van hun stemorgaan en het marschieren hunner strijdlustige tot de tanden gewapende benden. Nu is Dolf een heel klein Dolfken geworden die ge nog met moeite aan het woord kunt krijgen en van Benito, de groote Mussolini is sinds langen tijd al geen sprake niet meer er werd zelfs gezegd dat hij kinds geworden is. De Geschie denis is een eeuwig herbeginnen waarin grootheid en verval elkander opvolgen en vermits de menschheid sneller leeft volgen de onderscheiden perioden ook spoediger dan voorheen. Wat er nu gaat komen zal weeral zijn tijd duren om dan weer de plaats te ruimen voor wat an ders en zoo gaat de wereld voorbij... In ons land gaat het evenzoo met de regeeringen. Het minis terie Pierlot heeft er ook ge weest. zooals het ten andere te voorzien was. We zijn niet de laatsten geweest om haar geen lange loopbaan te voorspellen en we wisten ook van waar ze haren duw zou gekregen heb ben want de socialisten zijn nog altijd de zelfde van vóór den oorlog. Nu weer om zijn ze de eerste ratten geweest om het zinkende schip te verlaten alhoewel zij de laatsten hadden moeten zijn om het in den grond te boren. Zooals de li beralen vóór den oorlog een ministerie omverkegeiden om de benoeming van een burgemeester ergens in een verlo ren hoeksken van het Naamsche zoo de den de socialisten het hen na om een voorbarige burgemeestersbenoeming die ze wenschen in het Gentsche Maar het land zal de verantwoordelijkheden vast stellen voor deze crisis uitgelokt op het slechts gekozen oogenblik sedert de be vrijding. Verre van ons het beleid der regeering Pierlot van allen blaam te .villen verschoonen, wij hebben niet na- elaten op tijd en stond kritiek uit te i efenen, maar als iedereen vóór eigen eur wil vagen dan is straat seffen pro- 1 er De socialisten zijn evenwel van een kale reis huis gekomen en hun maneuver is ten deele mis lukt door het handig optreden van het regeeringshoofd die hun bedoe- ingen ontmaskerde ten overstaan van gansch de volksvertegenwoordiging. Op dit oogenblik mag de Katholieke partij vrank en vrij uit het strijdperk treden met opgeheven hoofd en terugblikken op de door haar toedoen en medewer king ingeluide repressiepolitiek dewelke nog verreikende gevolgen zal hebben in de toekomst. Wars van alle kleinzielerig gedoe en partijpolitieke beschouwingen heeft zij gestreefd naar rechtvaardig heid. spoedige behandeling en schifting. Perfekt is ze niet maar wat is er vol maakt in deze wereld, wij moeten ons hier vergenoegen met er naar te stre ven. De liberalen wasschen hun han den in ontschuld natuurlijk zijn we dat van hen gewoon. Hun vaderlandsliefde primeert steeds in al hun doen en laten. Nu zijn ze bereid, omwille van diezelfde vader landsliefde in de cppositie te gaan en dat is een groot sacrificie want gewoon lijk zijn ze er als de kippen bij om por tefeuilles weg te kapen, meer dan hen in verhouding hunner vertegenwoordi ging. toekomt. Ze weten dat de omstan digheden waarin het land dient bestuuid te worden niet altijd gunstig zijn voor een politiek klimaat en zeker niet op dit oogenblik. Daarom zullen ze liever geen verantwoordelijkheid nemen als het land er mee gediend is. en de kastan jes maar dooi anderen uit het vuur la ten rapen. Dat de politiek ook loonend kan zijn voor sommigen en in be paalde departementen blijkt uit volgend staaltje. Ge kent alle maal wel ons Belgisch Nationaal Insti tuut voor Radioomroep nietwaar en re gelmatig hoort ge zoo ne keer een vraag doen langs de Omroep naar technie- kers. naar bedienden, naar omroepers, enz... Belanghebbenden kunnen zich dan aanmelden voor het examen en naar ge lang hun succes en hun pistons geraken ze dan aan een benoeming aan de vast gestelde wedde meer wettelijke verhoo ging. gezinsvergoeding enz. inbegre pen. Maar hebt ge wel eens hooren vra gen naar werkvrouwen of naar een Cheftaine van de werkvrouwen neen 't is anders een goede post re delijk vet betaald en dewelke vele Ma gistraten en hooge pieten kunnen benij den en waar ge geloof ik geen Hooge- schooldiploma voor noodig hebt. Het is een respectabele positie nochtans, waar de niet min respectabele wedde van 80.000 zegge tachtig duizend piasters aan vast zit. Moesten er onder onze le zeressen kandidaten zijn ze kennen het adres en er zijn mogelijks nog wel an dere gelijkaardige posten te verleenen! Maar vergeet uwen rooden piston niet! Met al dien politïeken rommel weten we nu nog nie twat er van het ontwerp van meneer Gutt zal geworden Zal hij aan de nieuwe ploeg deel uitmaken of niet? Blijft zijn ontwerp behouden of niet en valt het in 't water wat dan Onze Boerkens zijn bezig met de zaak naar hun best vermogen te regelen en op hun manier Ze hebben ons ne keer liggen gehad zeggen ze maar den tweeden keer lukt het niet En ze komen naar de stad met nen dikken porte-monnee vol groote biljetten, ze halen de winkels leeg en keeren terug met volle karren en zakken en pakken en ook met de brief jes van vijftig, van twintig en van vijf frank En laat den boel dan maar draai en de kleine briefjes worden zorgvul dig opgepot op dezelfde plaats waar vóór minister Gutt de groote geborgen wer den met dit verschil dat de koffer wel haast te klein zal worden...! Maar moest dat nu ne keer anders uitvallen want het is niet omdat ne mensch dat zoo meent of dat een of andere kwibus het weet te zeggen uit «wel ingelichte bron« dat een minister van financieën het ook zoo zal doen zeg lieven Dooren... lie ven Dooren... wat dan Kabouter. Opeischingen door Geallieerde Legers. vervolg van 1 blad. tebestuur bons op. op naam en per op- geëischt gebouw en overhandigt ze aan de eigenaars. Een afschrift van dit op- eischingsbevel wordt aan den dienst «Hirings» van het gebied overgemaakt öp het oogenblik der vrijgeving van het onroerend goed door het leger en. in ieder geval, bij het verstrijken van ieder kalendermaand, dient de eigenaar zijn opeischingsbon bij het gemeente bestuur in. om de betaling van de hem toekomende vergoeding te bekomen, en ontvangt een nieuwen bon voor de vol gende periode. Zoolang het leger niet medegedeeld heeft, dat het onroerend goed vrijgege ven wordt, blijft het er over beschikken. Wanneer onroerende goederen door het leger bezet geweest, zonder dat de regelmatige opeischingsformaliteiten vervuld werden, kunnen de geallieerde overheden den presteerende (eigenaar rechtstreeks vergoeden, zonder de Bel gische overheden hieromtrent te raad plegen. In princiep, mag deze handelwijze slechts bij uitzondering toegepast wor den. Normaal, dienen de gemeentelijke overheden alles in het werk te stellen opdat de opeisching door een regelmatig opeischingsbevel. in den vereischten vorm. gerechtvaardigd zij. Welke vergoeding wordt er toegepast op de opgeëischte onroerende goederen? Het bedrag van het netto-kadastraal inkomen van dit onroerend goed. ver meerderd met 50 ten in verhouding met den duur der opeisching. Er dient opgemerkt dat een onroerend goed voorbehouden voor de troepen, ge durende de periode tijdens dewelke het onroerend goed onbezet blijft, de 50 G verhooging niet toegepast worden. In geval bij de opeisching van het on roerend goed. meubilair of materieel wordt opgeischt. wordt er aan de pres teerenden een vergoeding toegekend, gelijk aan 5 's jaars van de waarde der voorwerpen op 10 - 5 - 40. Hoe wordt de waarde der voorwer pen of meubels vastgesteld Op basis van de belasting op het meubilair, of bij gebrek hieraan, volgens verzekerings polis of volgens tegensprekelijke schat ting. op kosten van den belanghebbende De onkosten voor verlichting, ver warming. water, reiniging, beheer, huur- onderhoud vallen hier niet ten laste van den presteerende. Bij den aanvang der bezetting van de onroerende goederen steilen de gemeen tebesturen zoo nauwkeurig mogelijk een staat van opneming der onroerende goedeer, op. alsmede den volledigen in ventaris van het meubilair dat zich in het gebouw bevindt., en maken onder scheid tusschen het meubilair dat aan den presteerende toebehoort en datgene dat eigendom is van de Schatkist deze opneming wordt zoo mogelijk met de medewerking van een afgevaardigde der geailiëerde legers opgemaakt. EIERPOEDER Er zal binnenkort worden overgegaan tot de verdeeling van een rantsoen van 100 gram eieren in poeder, hetzij de evenwaarde van ongeveer 8 versehe eie ren van 50 gram. aan al de verbruikers met uitsluiting der boterproducenten en hun gezin. Deze verdeeling zal geschieden zonder zegels en samengaan met deze van bo ter voor het loopende tijdperk (16 Janu ari tot 14 Februari 1945.) ONZE KOLONIE Blanke bevolking. De statistiek van 31 December jl. wijst uit dat de Europeesche bevolking van de hoofdstad op dien datum 5.216 inwoners bedroeg. Onder hen waren 1.492 vrou wen en 1.302 kinderen wier aanwezig heid bewijst welke graad van stabiliteit door de bevolking werd verworven. Voortbrengst. De inlandsehe voortbrenging van rub- ber heeft dit jaar toegenomen rnet bijna 39 waarbij het indrukkend totaal van 9.000 ton overschreden werd. De Euro peesche plantages, anderzijds, hebben er nagenoeg 2.000 ton voortgebracht. Tijdschrift. De radio van Leopoldstad deelt mede dat het eerste nummer van de Stem van den Inlander tweemaandelijksche revue uitgegeven voor inlanders door inlanders, te Leopoldstad verschenen is. Het is een mooi tijdschrift van 32 bladz. geheel modern voorgesteld en verlucht met talrijke foto's. Voor de eerste maal in Belgisch-Congo is de taak van hoofdredacteur in handen van een inlander. Antoon-Roger Bolanda die in dit nummer verscheidene artikels publiceert, waarbij een gedicht De Congostaat van morgen, belofte van de inlanders aan den h. Gouverneur P. Ryckmans dat deze publicatie die ee- nig is in haar genre, op gelukkige wijze besluit. Beschavingswerk. Volgens Radio-Leopoldstad wordt in een tot het Congoleesche volk gerichte mededeeling door het inlandsehe Comi té voor Voorlichting te Leopoldstad o.m. verklaard Het oogenblik is gekomen het beschavingswerk van België te be vorderen door er de gansche bevolking te doen aan deelnemen. Geëvolueerde inlanders, op u rust de zware taak deel te nemen aan de opvoeding van de Con goleesche massa. Zonder uw enthousias te deelneming is geen vooruitgang mo gelijk STAD en OMLIGGENDE NINOVE Sf. Apolloniafeest. Op Zondag 18 Februari 1945. Feestdag der H. Apolonia. Patrones tegen de tandpijn en gedurige aanbidding. Order der goddelijke diensten Te 7 1/2 uur Mis met onderrichting. Te 9 1/2 uur Plechtige Mis met ge legenheidssermoen. Te 4 uur Plechtig Lof. Na de missen zegening met de reli kwie der H. Apollonia. Te allen tijde kan men zich in het Ge nootschap van de H. Apollonia laten in schrijven, hetzij bij de Zusters van het hospitaal, hetzij bij den aalmoezenier Dieven op ronde. De genaamde Maria De Jonghe uit Vollezele bevond zich hier op de week markt waar haar geldbeugel door een onbekende werd ontnomen en die een belangrijke som geld bevatte. Nog diefstal. Bij den goudsmid Edgard Goossens, wonende Weggevoerdenstraat, wist een dief in den winkel te dringen waar hij de hand kon leggen op een gouden uur werk hij liet het minste spoor achter. En nog een. Bij Albert Taffyn werd op dezelfde wijze in zijn woning gedrongen waar uit zijn vest een uurwerk met ketting werd ontvreemd. Men heeft vermoedens Gouden Bruiloft. Op Donderdag 15 Februari zullen de echtelingen Cornelius Walraevens-Mela- nie Van der Biest hun Gouden Bruiloft vieren. Ter dier gelegenheid zal in de kerk van St. Theresia (Burchtdam) te 11 u. een Solemneele H. Mis uit dankbaar heid opgedragen worden waar de jubi larissen met gansch hun familie zullen aanwezig zijn en waartoe ook alle vrien den en kenissen vriendelijk uitgenoo- digd worden. Daarna zal er een gezellig samenzijn plaats hebben in de Pollarestraat, waar de jubilarissen sinds lang wonen en waar de geburen het hunne zullen bij dragen om er een schoon feestje van te maken. De Denderklok wenscht de jubilaris sen van harte proficiat. De grootste keus en de voordeeligste prijzen voor VLOEREN, FAIENCE, BAKSTEEN, DAKPANNEN, enz. Belangrijke hoeveelheden zijn reeds toegekomen bij G. VAN BELLE te NINOVE, tel. no. 5. BURGERLIJKE STAND Geboorten Alfred De Riemaecker, zoon van Ar- mand. Augusta Van Vaerenbergh. dochter van Camiel. Maria Van Geem, dochter van Edgard Lydia De Wever, dochter van Jacobus Michel De Caluwé, zoon van Edgard. Huwelijkjen Julien Herregods, 24. j. autovoerder, en Simone Quintyn, 21 j. fabriekwerk ster beide te Ninove. Jan-Baptist De Vuist, 21 j. Cartonbe- werker te Outer en Louise Montens, 22 j. z.b. te Ninove. Albert De Deyn, 25 j. beenhouwer en Lucienne Van Boxstael 21 j. z. b. beiden te Ninove. Overlijden*. Bertha Fuerison, 68 j. Statiestraat. Erniel Van Den Brempt, 52 j. Steen weg naar Denderhoutem. Amelia De Bruyne, 66 j. Bleekstraat. Marie-Antoinette Watté. 6 w. Bever straat. REGELMATIGE VERVOERbiENST Ninove •Brussel Brussel Ninove JOZEF PARDAENS Burchtdam 122, Ninova Tel. 259 MEERBEKE Nachtridders op bezoek. Tijdens den nacht werd een inbraak gepleegd in de achtergebouwen van M. Hector Beeckman, wonende Steenweg naar Edingen. De schelmen slaagden er in twee groote verkens te stelen die ze op een 100 tal meter van daar hebben geslacht en alleen de ingewanden ach ter lieten. De politie werd met het on derzoek gelast. OKEGEM Kolendieven staan gereed. Op het grondgebied van Okegem was een goederentrein blijven staan. Som migen lieden hadden dadelijk opge merkt dat twee wagens geladen waren met kolen. Deze werden stormender hand aangevallen en voor dat de rijks wacht kon optreden waren de twee wa gens proper opgekuischt. Een onderzoek werd ingesteld. De belangrijkste en best iagerichte werkplaatsen der streek voor het bewer ken van ARDUIN en MARMER G. VAN BELLE te NINOVE. SPOORWEGTARIEVEN Vanaf 1 Februari zijn de spoorwegta rieven verhoogd met 50 t.h. voor goede renvervoer en met 25 t.h. voor de reizi gers. Op verkenning bij onze Neder- hndsche Geevacueerden in de omliggende dorpen Vervolg van verleden week. Algemeene Beschouwing Niettegenstaande allerlei materieele bezwaren, is er in de meeste gezinnen een gunstige aanpassing. Ook Holland heeft zijn vreemdsoor tige menschentypen. Een paar wil ik er voorsteilen. 1) Aan 't hoofd dezer ongelukkige menschenkoionie kwam te staan, God weet op welke wijze, een zeer schran der. opdringerig individu. Vreemd was hij aan alle evacuees, 30 Km. diep over den Rijn. huidig bezet gebied. Terstond rees een kantoor op, met vier bedien den. waaronder nog een lid van over den Moerdijk. Het was een mooi stel, dat de sociale, stoffelijke en zedelijke belangen der beproefden zou behartigen Het werd een luxueus kantoortje, met verreikende afvoergeultjes. En de lei der deed het goed daar hij alle knap heid en vaardigheden bezat Betrouw baarheid in moreel opzicht, waarheids- lievend. ijverzuchtig, invloedrijk bij no tabele instanties, kunnende met vrouwe lijk personeel omgaan, in een woord, de beschermgod van zijn stamgenooten, the right man on the right place. Als een listige spin zat hij in zijn web bij dag te waken op prooi 's avonds zocht hij een ander aardig «prooitje op» Zoo er producten in de gemeente aan gebracht weiden, dan was hij er als de kippen bij, om een handje toe te ste ken bij de verdeeling, als kolen der ge- steunden, chocolade der schoolkinderen, bedeelingen door het nat. hulpcomité en diens centrale keuken en zoo meer. Na tuurlijk, dat die naarstigheid dikwijls builtjes opliep, daar het bleek te ontaar den in primomihi en in despotisme... Gevolg niets meer was goed ter plaat se, 't werd een boeltje opperde hij... Alle tij heeft weertij... Om alle evacuatie- en oorlogsleed te lenigen moesten er bals en balletten zijn... en hij danste warempel, de ouwe taaie trippelde onversaagd, want zijn hart was vol kommer, daar eigen vrouw en kind pas waren dood gebombardeerd In drie weken tijds kon hij zijn beproef de medebroeders- en zusters vetmesten, zoo ze hem keukenpiet wilden promo- veeren Maar zijn ster verdoofde zoo danig dat zijn bureel gesuprimeerd werd, ambtshalve Uit ijverzucht sticht hij weldra een gemengden zwexnelub Dus dezen Zomer zal er in alle slooten en poelen geplonsd en gedompeld wor den Zoo hij niet in Parijs of Zwitser land weet te geraken, want 't is een ech te «Vliegende Hollander)) (1) Nu leest men met reuzenletters buiten aan 't bu reel Gesloten wegens gebrek aan ko len Mooi zoo (1) Sage over een kapitein van een Hollansch schip, die veroordeeld werd, wegens goddeloos leven, eeuwig op zee rond te zwerven. Sage bewerkt tot opera door Wagner. 2) Een gezinshoofd met als voorna men Jacobus, Antonius, Arnoldus, liep heele dagen te zeuren hij wou er uit, afvoeren naar een ander gemeente. Des tijds was hij chef-kok geweest bij de marechaussees. Hier was niks goeds. Door louter toeval geraakte hij bestuurs lid in de eigen centrale keuken De mocratisch door vrije verkiezing. Dames en Heeren riep hij de ver gadering toe. gezien mijn huidige be diening hoef ik hier nu te blijven. Maar sturen we onmiddellijk een protest naar de regeering te Brussel en laten wij da delijk manifesteeren in de straten van dit dorp. roepende Honger en kou!» Hallo Dames en Heeren, gaan wij op 't pad 't Is voor jullie belang Niemand roerde een vin. Toch wel, een wijze man nam het woord en zegde Blijft jullie kalm, menschen. dankt het gastvrije België en deze bewoners hier ter plaatse, voor de tallooze bewijzen van verknochtheid en gulle dienstvaar digheid. die jullie van hen reeds mocht ontvangen En de vergadering werd gesloten in het teeken van wederzijd- schen broederband Een volgende maal gaan we in een ander dorp eens speuren. GEVONDEN op den Bi'rchtdam, een pakje. De eige naar mag het komen afhalen indien hij den juisten inhoud kan aangeven bij Jufv. Hortense Appeimans, Hemelrijk, 44, Meerbeke. Ontwerpen voor gewone en industrieele bouwwerken Landbouwinrichtingen Veranderingen Herstellingen Han gars Gewapend betonconstructies Dossiers voor OORLOGSSCHADE Doorteekenen Afdrukken van plans en documenten Piaatsopname Schattingen R. POTVIN Ingenieur - Architect - Expert Doornweg, 27 NINOVE. Tel. 268 NIEUWS NIEUWS Nieuwe reeks radio-toesteilen S. B. R. N. S. F. Groote keus in Lusters en electrieke motoren van alle krachten Verkrijgbaar bij DE SCHRYVER CHARLES Dreef, 22 NINOVE Tel. S WORDT GEVRAAGD Twee goede gasten-mecanie- kers. Garage Théo Beeckman, Brusselschensteenweg, Meerbe- ke-Ninove. MEN VRAAGT Te Huren of te koopen Winkelhuis of Burgershuis voor gezin van twee personen. Zich wenden Frantz De Wolf-Van Lierde, 6 Statiestraat, Ninove. 2 vrouwelijke dactylos goed voorkomen, 18-25 jaar, ge vraagd door machtige organisa tie. Brieven met s'olledige inlich tingen en gewenscht loon. Foto sturen aan H. V. Postbus 24 Ni- ve. GARAGE THEO BEECKMAN Brusselsche steenweg, 4 NINOVE Herstellen van alle merken van auto's. Koop en verkoop van occasie wagens. Spoedige bediening Verzorgt werk Matige prijzen Voor de nieuwe electrische afsluiting Champion en alle soorten Ursusdraad wendt U in volle vertrouwen bij Jules APPELMANS-DE VOS Smid werkhuis Hailebaan en woonst Brussel- baan 74 te MEERBEKE, huis Gustaaf De Vas, betonwerken. j' ..iftbX.

Denderklok | 1945 | | pagina 2