la Memoriaal Moeder Tiburce De eeuwig verwaarloosde Naar eens totale Bevrijding R. luysterman-haelterman Zondag 4 Maart 1945. - ••- - :v' 4M v-v:- <r Prijs per nummer lfr. Drukker-Uitgever Koepoortstraat, 10, NINOVE Postchekrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst nr 1093 HET HOEKJE VAN DEN ARBEIDER Een kort doodsbericht, dezer dagen in de kranten verschenen, deelt het ver scheiden mede van Moeder Tiburce, in de wereld Mej. Emilie De Mol, geboor tig van Ninove, zendelinge van de Lief dezusters van Gent, overleden te Ke- galle, op het eiland Ceylon, in Azië. Met Moeder Tiburce verliest Ninove een stadsgenoote waarop wij allen fier mochten zijn en wier naam wel door een straatplaat mocht vereeuwigd worden. Wanneer wij dat hier schrijven, den ken wij in de eerste plaats niet aan ha ren jarenlangen missiearbeid onder de Tropen hiervoor, voor een heel leven van toewijding en apostolaat in dienst van de zieken, weeken en schamelen. heeft Moeder Tiburce op dezen stond in den Hemel voorzeker al het eenige loon ontvangen dat zij betrachtte. Wij denken ook niet zoozeer aan de organisatorische bekwaamheid en de werkkracht van die even hoogstaande als edele vrouw aan de talenten van Moeder Tiburce hadden hare oversten de passende en verdiende hulde gebracht, met haar beurtelings aan het hoofd te roepen van de gewichtigste missiein richtingen van de Zusters van Liefde op Ceylon. Wij denken vooral aan de vaderland- sche verdiensten van Moeder Tiburce. Het hoog aanzien en het prestige welke die Belgische zendelinge bij de Britsehe Overheid en bevolking verworven had. stelde zij ten dienste van haai vader land gedurende jaren en jaren is Moe der Tiburce, in dien hoek van de wereld, een levende rekiaam geweest voor ons land Onschatbare diensten heeft Moeder Tiburce bewezen aan de zaak van de Verbondenen, aan haar vaderland en aan onze soldaten uit den oorlog van 1914 - 1918. Voor tientallen soldaten van Ninove. voor honderden soldaten van het Belgisch leger aldus had Moeder Tiburce het heele patrouilleurspeleton van een van onze regimenten als oor logsmeter aangenomen is Moeder Tiburce. gedurende de harde jaren toen wij van huis waren afgesneden, oprecht een moeder geweest. Niet alleen ontving ieder van hare be schermelingen geregeld zijn pak. met ondergoed, sigaretten en tabak, snuiste rijen en kleine geschenken, bij gelegen heid en waar het noodig bleek ook geld. maar bovendien kreeg hij van Moeder Tiburce nog even geregeld zijn eigen- handigen brief, altijd vol teedere be zorgdheid en blakende vaderlandsche bezieling. Letterlijk heel de liefdadig heid van Ceylon dreineerde Moeder Ti burce naar haar beschermelingen, naar het Belgisch leger. Wij kunnen zelfs bij benaaering het bedrag niet schatten van de sommen die noodig geweest zijn voor het verzenden van die duizenden pak ken. maar zij vertegenwoordigen onge twijfeld een fortuin. Een fortuin die Moeder Tiburce door haar initiatief en haar onvermoeibare be drijvigheid ten gunste van onze solda ten had vergaard. Niets liet zij onverlet, de wapenfeiten van onze soldaten wer den. door haar toedoen, in de Britsehe pers van Ceyion en Indië in het licht gesteld, onophoudend voerde zij vader landsche propaganda voor België geen officieel agent had meer voor ons land kunnen doen dan zij heeft gedaan, uit eigen beweging en met eigen middelen. Ook na den oorlog bleef zij belang stellen in haar oorlogspetekinden. Hu welijken, geboorten gedacht zij steeds met geschenken in hoeveel huizen, te Ninove en elders, prijken nog geen ivo ren of ebbenhouten olifanten, geen as- schepotten of andere voorwerpen in ge dreven koper, in hoeveel laden worden niet nog de zoo fraaie, opbeurende brie ven bewaard, die zij ook na den oorlog bleef sturen, als blijk van haar duurza me belangstelling en genegenheid In honderden harten zal de nagedachtenis van Moeder Tiburce ook hier voortle ven. zoolang zij kloppen. Eenige jaren na den oorlog had Moe der Tiburce gehoopt dat zij nog eens haar vaderland, waar zij zooveel had voor gezorgd en gedaan, zou mogen weerzien. Wij hadden ons voorgenomen haar. met een groepje oud-strijders van Ninove. te gaan begroeten waar ook zij in Europa zou ontscheept zijn en haar. ter gelegenheid van haar verblijf in Bel gië. de openbare hulde te kunnen bren gen die zij honderdvoudig had verdiend Die vreugd werd haar en ons niet ge gund na eenigen tijd moest zij ons be richten dat haar gezondheidstoestand de reis niet toeliet, zij schreef het zonder bitterheid, zij berustte er in op haar post te sterven, zooals zij geleefd had. dienend tot het uiterste. Met ontroering en de tranen in de oo- gen gedenken wij heden alles wat zij voor ons. oud-strijders van 1914 - 1818, en voor België heeft gedaan met Moe der Tiburce betreuren wij een toonbeeld van naastenliefde en burgersdeugd. een weldoenster en een sieraad van onze stad. dig, nijven maar ook di 't Is de Middenstand. Die zeer uitge breide categorie van menschen waarvan de aktiviteit noch met het gewoon hand werk noch met den groothandel of groot nijverheid kan vergeleken worden maar daar tusscheiyigg«21ijft. geheel zelfstan- ivpri crzaam, voorzichtig, vouruijivn over zijn positie. Die'j kruis. en iTmet zijn tien tallen scha1- den -h die geheel het eco nomisch lev4at zeits>n en beinvloeden. ,i,p ;n aiipc ijden heu^isbare schakel ïèvLenis tusscHt "P <Wuciie en ver- •bruik. die wordt tof?16" -"'aarloosd. Neen toch Men )»-omstananitieatief door den Middenstai ,za^ de bizondere belangstell»§\Pö°1^ien|krnee- ring ontvangen. Vele a dat dergelijke formeelt^©^ .-V tegemoetkoming meer moet geven, doch het zoi^ oordeel zijn. De Middenstand is vooreerst niet een éénheid, hij is niet eens klaar en wel af gelijnd te bepalen al is hij dan ook een realiteit door iedereen gekend. Hij is ook niet éénvoudig daar zoowel vrije beroepen, als handelaars of ambachts lieden zich in zijn gelederen kunnen op stellen wijl anderzijds de handelaars en ambachtslieden zich in ontelbare scha keeringen onderverdeelen. Daaruit volgt u^V' de moeilijkheid om al deze mannen samen te bundelen en er een geheel van te maken dat DE Middenstand zou zijn. De. in betrek tot de economische her opleving. gestelde problemen zijn bo vendien zeer ingewikkeld, soms tegen strijdig. zoodat de kwestie van den Mid denstand werkelijk moet gesteld worden door het hooger gezag en geheel vanuit een meer algemeen standpunt. Onder de bezetting is de Middenstand werke lijk mishandeld geweest. De corporatie ve inrichting van het handels- en be- drijfswezen naar Duitsch model was ge heel tegenstrijdig met de verwachtingen van den Middenstand want zij orien- teerde deze inrichtingen geheel naar 'den dienst van den staat en zelfs van de nantie wijl de bedrijfsordening zooals Middenstand ze opvat hun een ge- voelige verbetering moest geven in het bedrijfsleven en een waarborg zijn naar buiten. Van zoohaast de bezetting ophield werden natuurlijk ook de cor poraties prijsgegeven doch er werden menschen belast met speciale bezighe den, aan anderen werd een deel van hunne aktiviteit onttrokken, en gebeur de een kleine revolutie in het systeem van de verdeeling der grondstoffen zoo- daj op dat oogenbiik geen enkele rryd- vervolg Toen de geallieerde legermachten in de Septemberdagen in een fantastische rush dorp na dorp. stad na stad van ons duurbaar landeke zuiverden van een verdrukkend bezettingsleger hebben wij arbeiders, op de meest luidruchtige wij ze uiting gegeven aan onze vreugde om dat wij eindelijk vrij waren. Wat hebben we met bewondering en enthousiasme de eerste zware tanks don derend zien voorbijrollen. We hebben ons oogen moe gekeken op de kleine, snelle Jeep. De joviale Tommie met zijn hagelwitte tanden deed toch zoo simpa- thiek aan en we keken weemoedig naar ons eigen tabaksdoos toen de heerlijke geur van een Player onze reukorga nen streelde. Maar hebben we op dat oogenbiik wel gedacht of aangevoeld dat de echte, de totale bevrijding ons niet gebracht kon worden door een tankdivisie of een es kader zware bommenwerpers Hebben wij er ons toen rekenschap van gegeven dat die bevrijding wij zelf moeten hel pen bewerken, helpen bevechten Om dat die bevrijding voor ons tenslotte af hangt van het bestaan dat we zullen leven. In de eerste plaats zijn wij mensch ons bestaan zal dan ook menschwaardig moeten zijn waard om door een mensch geleefd te worden. Of zijn wij. arbei ders, geen volwaardige menschen met een persoonlijke waardigheid - met recht op tijdelijk en eeuwig geluk - met recht op AL de middelen om dat geluk te be werken We hebben het recht te eischen dat verantwoordelijke personen en bestu ren. waaronder in de eerste plaats moe ten gerekend worden patroon en staat, zouden aannemen dat wij. arbeiders, ook menschen zijn die zooveel waard zijn als de menschen uit de andere stan den. Moest men in de maatschappij dit beginsel eerbiedigen, zou het dan nog mogelijk zijn dat men toestanden zou toelaten zooals wij die nu kennen Waar wij echter eischen stellen, moe ten wij ook durven en kunnen inzien dat wij in de eerste plaats plichten heb ben plichten tegenover onszelf, plich ten tegenover onze stand, plichten te genover de maatschappij. Wij vragen vernieuwing en verbetering in onze wet geving Goed. maar laat ze ons dan ook niet saboteeren Wij vragen dat men ons eerbiedige en naar waarde schat Is ons volle recht, maar laten we dan meteen beginnen met onszelf te eer biedigen. Wij moeten ons los rukken uit dat minderwaardigheidsgevoel wij zijn maar een arbeider. Neen. zoo niet wij zijn arbeiders, en we gaan er fier op ook! Dat. arbeiders, moeten wij, inzien en eerst dan kunnen wij Ons plan voor een totale bevrijding voorleggen. Wij willen dat de nieuwe maatschap pij aan den arbeidersstand de plaats zou geven die haar toekomt. Niet lager dan de andere standen. Ook niet hooger. Maar er naast Wij willen als gelijk waardiger* behandeld worden op alle gebied. We kennen reeds een «Statuut van den Mijnwerker». Door de afkondiging hier van wordt officieel de waarde en de adel van onze mijnwerkers erkend. Dit sta tuut is echter alleen een plan voor stof felijke vooruitgang. Wij mogen daar niet blijven bij stil staan. Ons plan moet hoo ger reiken en dieper in het algeheel ge luk van den arbeider tasten ons plan moet zoowel stoffelijk als geestelijk ver nieuwing brengen. Stoffelijke gelijkwaardigheid voor de Arbeiders We hebben recht op ons aandeel in de rijkdommen van de beschaving. Recht op hoeveel Op datgene wat we noodig hebben om volgens de behoeften van on zen stand te leven, om de'jongeren toe te laten zich voor te bereiden op hun ei gen gezinsleven en de volwassenen de mogelijkheid te geven dat gezinsleven volwaardig op te bouwen. Daarom Voldoende, geleidelijk ver- hoogend loon met het loon van een vol wassene op 21 jaar. Rechtmatige gezins toelagen voor de gehuwden vanaf het eerste kind. Leening aan de jonge trou wers opdat zij zich deftig kunnen huis vesten. Betere regeling van de arbeids voorwaarden (systeem Bedeau en ande re). Verantwoordelijke zorg voor ge zondheid. veiligheid en vrije tijd op het werk. Betere plaatsinsmogelijkheden. Bijzondere regeling voor jonge bedien den. mijnwerkers, enz. Een sociale wet geving welke voor de arbeiders de risi co's dekt in geval van ziekte, werkloos heid. arbeidsongeval, ouderdom, enz. Veel werd sinds de bevrijding reeds ge daan op gebied van sociale veiligheid, rnaar er blijft toch nog zoo enorm veel recht te zetten. Denken we even aan de wet op de arbeidsongevallen welke drin gend moet herzien worden. Aan de ou derdomspensioenen voor bedienden door de nieuwe regeling betalen de be dienden een grootere pensioenbijdrage en zal hun pensioen... kleiner worden. Denken we even aan de groote onrecht vaardigheid waardoor de rnoeder-huis- houdster die haar plicht tegenover de ge meenschap vervult door het opvoeden van een talrijk kroost tot plichtbewuste staatsburgers, in groote mate benadee- ligd wordt tegenover de gehuwde vrouw- op de fabriek. Al deze mistoestanden dienen in de naaste toekomst nog uit den weg geruimd te worden. Maar met even veel zorg ais dit noodig blijkt op stoffe lijk gebied moet ook de Geestelijke gelijkwaardigheid voor de Arbeiders het voorwerp uitmaken van onze kom mer. vervolgt. denstander klaar ziet in den toestand. De instelling van het handelsregister werd zoodanig uitgebreid en geregle menteerd dat het er niet meer uitziet als voorheen zooals door de wet was bepaald. Op dit oogenbiik is men nog steeds stuurloos aan 't wroeten om toch maar een lichtstraal te vinden in dezen doolhof. Verder valt nog aan te merken dat de uitrusting van duizende am bachtslieden te lijden had van den oor log, dat ook duizenden zitten te wach ten om hunne maehienen te vernieuwen of aan te vullen en dat de kredietinstel lingen voor aankoop van mechanische uitrusting dient uitgebreid en verbeterd. Er zijn in ons land alle jaren ongeveer 90.000 leerjongens. Het statuut van het Leerlingenwezen moet beter bekend en ruimer toegepast worden. Het is een vitaal belang voor ons land dat oprecht beproefde leerlingen tot meester in hun vak zouden worden opgeleid opdat de w-aarde van ons ambachtswezen hooger zou staan. In al deze aangelegenheden heeft de Staat het recht niet te wachten tot wan neer de tientallen vereenigiogen van Middenstanders zich over één dezer kwesties in volledige eensgezindheid hebben uitgesproken. Het is aan de Re geering daarin onmiddellijk initiatief te nemen. Het probleem is gekend, de noodzaKplijkhr d dringt zich op en ae toekomst is er mee gemoeid. Meer dan 650.000 familiën in dit land zijn op een of andere mar.ier daarin geinteresséerd Er zijn haast geen belangen die meer algemeen zijn gesteld en waaraan met meer zorg zou moeten gearbeid maar... men laat al te gaarne den Middenstand aan zichzelf over. onder de meest vrien delijke belofte dat zijn belangen met de grootste toewijding zullen behartigd worden wanneer... de regeering daaro ver iets zal vernemen. Hoelang nog neemt de Middenstand daar vrede mee nen gegeven maar 't kan niet helpen. Meenen die menschen nu dat de bis schoppen te dom zijn om van die zaken iets te snappen... of denken ze dat ze ook zwart zijn. Die dragen nochtans geen zwarte toog gelijk de pastoors OP DEN UITKIJK V/eet ge nog van den tijd dat Rex met zijn bezems werkte Hij was de uitzuiveraar van de rotte stinkende aanwassen waaraan de poli tieke partijen en de democratie dood gingen. Hier op dit plaatsken kregen ze voor raad "nen witten kiel aan te trekken om er proper uit te zien. Nu wordt Rex uitgezuiverd en blijkt het dat het onder den witten kiel niet heel proper was. Dat is de gang der wereld. De uitzuiveraars van heden mogen ook nen witten kiel aantrekken om er proper uit te zien En als ze eens uitge zuiverd worden zal er ook wat vuils van onder komen. En uitgezuiverd worden ze, dat is im mers de gang van de wereld. De union sacré leeft en teert op de uitzuivering. De uitzuivering was het werk van de weerstand en is tot nu toe gebleven de grootste smeerlapperij van onzen tijd. Een proper werkman levert proper werk af. Brosselwerk duidt op een on bevoegd stielman. De weerstand heeft zijn kans geloo- pen. Als zijn leiders vatbaar waren voor 'n greintje eer- en schaamtegevoel zouden ze hun best doen om vergeten te gera ken. Dat hebben ze niet. Ze willen hun fou ten in andermans schoenen schuiven en zijn weer kandidaat om het werk op te knappen. Handen af... van de uitzuivering. Doe ons niet terugkomen op pinne- kens draad-histories tusschen witte man nen en zwarte vrouwen en andere his tories uit den helden tijd van O. F. Het gerecht heeft nog niet gedaan me*" op te knappen en de Oostersche ze den die vloeken tegen ons westersche beschaving in. zijn nog niet uitgeroeid. Een paar anecdoten Daar was ne keer... zoo beginnen alle histories. Daar was ne keer een éénzaat die naar Duitschland ging werken. Hij wilde ook eens een dikke daguur en veel goed eten Ons zeer vaderlandsche communisten hadden van af Juni 1940 den weg ge baand en waren met heele pakken lek kere dingen naar huisgekomen, genoeg om nen heiligen pater te verlekkeren. Hij wou dus naar Duitsehiand, maar hij had konijnen, schattige beestjes waar hij meer van hield dan van heel de rest van de wereld. Hij zocht een gebuur op en droeg hem zijn beestjes over met vol le vruchtgebruik. Hij mocht er mee kweeken. ze verkoopen of slachten voor eigen profijt maar moest zorgen dat het ras bleef tot bij de terugkomst. Bevrijding kwam gevolgd van de weerstand. De gedienstige gebuur werd ingere kend om vijandige dieren te hebben gevoederd... En hij zit nog Een man had een haasje gestroopt, kwestie van wat vleesch te hebben zon der zegels. Per malheur liep hij in de strop der politie en geraakte in de doos. Op den dag der bevrijding moest hij nog zes dagen zitten. Maar daar gaat de deur van zijn cel open en hij krijgt zwarte compagnie. Na enkele dagen moeten de zwarten er uit naar een interneeringscentrum. Het stroopertje had wel te protesteeren dat hij maar een strooper was en geen zwarte... Hij moest mee. Zes maanden zijn verloopen sinds de strooper nog zes dagen moest zitten maar hij zit nog Schoon hé maar triestig. Iedereen denkt dat de Oostersche methodes hebben afgedaan dat de ge- interneerden goed worden behandeld, hun voedsel en kleeren niet meer wor den gestolen, de vrouwen niet meer on- eerd. Nog heel onlangs heeft een vrouw ge baard in het stroo. in een kamer waarin vier honderd vrouwen opeen gepakt zit ten. En het feit was geen accident. Stop Neen hé jongens, 't kan niet meer zijn. Ge hebt het te wel gedaan Spijtig dat er katholieken zijn, die dien communisten boel weer willen in den zadel helpen. Kardinaal Van Roey en de bisschop pen hebben de katholieken wel richtlij- •-O v. V- y J "aT-v vi- v - nl;-; jt i J! /V '-?v •V:" 'f i :'./V

Denderklok | 1945 | | pagina 1