Een Belangrijke Redevoering WAAROM WERKEN ,1 Negentiende (Jaargang, Zondag 18 Maerf 1949. Prijs per nummer Ifr. Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAM-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, NINOVE Postchekrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst n' 1093 De heer De Schrijver, oud-minister, sprak jl. Woensdag een prachtige rede uit in de Kamer waarin hij de reden uiteenzette waarom bijna heel de rech terzijde aan de regeering de volmachten - door haar gevraagd - zou toestaan. Wij denken dat onze lezers met belangstel ling zullen kennis nemen van deze rede voering en drukken ze hierover zooals zij verscheen in het Beknopt Verslag Aanstaande week zullen wij op sommige belangrijke passages terug komen. MAAELIEFJES HET HOEKJE VAN DEN ARBEIDER De mensch eet en drinkt, en hij moet de middelen hebben om zijn honger te stillen en zijn dorst te lesschen. Hij gaat en wandelt en, op onze dagen althans, zou hij dat niet kunnen zonder schoenen Het slechte weer bedreigt hem ver moeidheid is zij# deel te felle inspan ning breekt hem hij moet zich kleeden moet rusten en ontspanning zoeken. Op onze dagen -'en dit is een vorm van vooruitgang - heeft hij een dagblad noo dig. electriciteit, een velo, een radio, weldra een badkamer en een automo- biel. En omdat hij al deze zaken noodig heeft werkt de mensch. Hij draait vijzen vast, bewerk den grond, vaagt de schouwen, pleit de pro cessen en schrijft boeken de wet van den arbeid is een wet welke geldt voor ons allemaal. De mensch werkt om den kost te ver dienen. Wil dit zeggen dat alle werk be roepsarbeid is Geenszins Aan poli tiek doen. een economisch tijdschrift le zen (en zelfs andere...), dit artikel schrij ven... en het lezen zijn ontegenspreke lijk min of meer pijnlijke werkzaam heden die laten we het tenminste ho pen een nuttig doel hebben, maar heelemaal geen beroepsarbeid zijn Ze zouden dit ten andere kunnen zijn naar gelang de personen die er zich aan over leveren. Het is klaar dat «Boerke Beeckman geen velo rijdt gelijk de man die profiteerend van de Engeische week, 's Zaterdags namiddags een fiets tochtje doet dat een hovenier en ik op een heel verschillende manier onzen tuin omspitten en dat zelfs een wande ling een werk of een ontspanning kan zijn denk maar aan een gezelschaps dame. Dit alles is volkomen juist. Niettemin blijft het waar dat zelfs bij de rijksten de uitoefening van een vak een aan zienlijke plaats bekleedt in hun leven en dat de invloed en het belang ervan grooter zijn naargelang de belangheb bende er meer van af hangt, naar gelang hij het min of meer noodig heeft om te voorzien in zijn bestaan. Wat volgt daaruit Dit dat het be roep van den mensch. evenmin als ge lijk wat hij doet, zijn eigen ontwikke ling niet mag beletten, maar deze inte gendeel moet dienen en in de hand wer ken en dat dit opvoedend karakter van het beroep des te meer moet geëerbie digd worden, dat het bedrijf meer in vloed uitoefent op het leven van den persoon. De arbeid is dus geen doel op zichzelf het is een middel dat den mensch moet toelaten zijn eindbestem ming tenvolle te bereiken. De mensch moet arbeiden om voor zichzelf, voor vrouw en kinderen de noodige bestaans middelen te verwerven om het leven zijner broeders schooner te maken om zijn natuurlijke vermogens te ontwikke len en een sterker en beter mensch te worden. De eenige rijkdom van den arbeider is zijn arbeid de eenige manier om te leven is voor hem zijn handen of zijn geest te verhuren. En indien er voor zijn handen of zijn geest geen werk is beteekent dit voor hem eenvoudigweg en zonder meer armoede, verval. Wrat vloeit daaruit voort Eerst en vooral dat de Staat de noodige middelen moet scheppen opdat iedereen werk zou hebben vervolgens dat hij, indien er niet genoeg is voor iedereen, de rest moet verdeelen over alle arbeiders zoo als men thans de levensmiddelen welke men kan verkrijgen moet verdeelen on der alle burgers. En evenals bet niet rechtvaardig is binst den oorlog aan sommigen toe te laten zich vet te mes ten terwijl anderen sterven van honger, past het ook den arbeid te verdeelen on der alle belanghebbenden. Eén der middelen om de werkloosheid te keer te gaan is wel zeker de aanpas sing van den arbeidsduur. Maar voor aleer een vermindering van den arbeids duur onder 't oog te zien, schijnt het verkieslijker aan de arbeidsmarkt te ont nemen eenerzijds de jonge lieden die er materieel en intellectueel niet vol doende op voorbereid zijn en anderzijds de ouderlingen die heel hun leven lanp hard gewerkt hebben. Is het rechtvaardig, is het redelijk, is het sociaal, arbeid te ontnemen aan een man in de kracht zijner jaren om hem te geven aan 'n jongen of 'n meisje die nog niet sterk genoeg zijn, die niet opgewas sen zijn voor hun taak en die, amper ge vormd. ten onder gaan in de lichame lijke en moreele verbeesting Is het rechtvaardig, is het redelijk, is het an- derszijds sociaal, een oude arbeider te verplichten te blijven zwoegen en wroe ten terwijl zijn jonge werkmakkers de armen moeten kruisen Op die manier zou men verscheiden problemen oplos sen dit van de vorming en de bescher ming van den jongen arbeider dit van de pensioneering der ouderlingen die, vol angst voor de komende ellende van den ouden dag, hun treurig lot afwach ten. Ziedaar de eerste plicht van den Staat en vóór alles eischen de werkliedenor ganisaties de vervulling van dien plicht, wat lasteraars of onwetenden daar ook over zeggen. Eerst en vooral moet de Staat arbeid bezorgen aan de werkloo- zen. liever dan vergoedingen de werk- loozen zelf hebben ook veel liever werk dan vergoedingen, daar ze de voorkeur geven aan een leven dat hen toelaat zich zelf te ontwikkelen, bewust te worden van hun eigenwaarde, mee te werken aan den arbeid van generaties, zich een vrij en waardig bestaan te verzekeren. En alleen wanneer het werkelijk on mogelijk is hun arbeid te verschaffen, eischen de werknemers het stelsel der verzekeringen tegen werkloosheid, waar aan niet alleen de arbeider als recht- streeksehe belanghebbende moet deelne men. maar ook de werkgever ter wille van de diensten die hem bewezen wor den en de Staat, ter wille van den heili gen plicht die op hem rust het absoluut noodzakelijke levensminimum te waar borgen aan hem die zijn plichten ver vulde tegenover de gemeenschap: In 't bezit van het recht op arbeid, moet de arbeider het kunnen uitoefenen in voorwaarden die het doeltreffend maken. Svndikalist. OP DEN UITKIJK De katholieke Oud-strijders hun se cretaris moet mij op mijn chef-de-file zetten. Hij heeft ons verleden Zendag zijn artikel voorgelezen en gevraagd of hij het in ons allernaam ter opname mocht sturen naar de Denderklok. Ik heb de eerste ja gestemd. Ik ben geen majesteit, zelfs geen ka bel van de hoogspanning die u neerblik- semt ais ge er aankomt. Daarbij daar zit zwier en stijl in ge lijk er ras zit in den man. Daar het gaat om den weerstand zal iedereen daarmee beter onthouden 1) dat er eens een weerstand was waar iedereen fier op was. 2) dat er eens een weerstand was waar iedereen vies van was, en door een néo-democratische partij misbruikt werd om een greep te doen naar het gezag. 3) dat er nu, na epuratie, weer de ou de weerstand is. rt Is die weerstand die hem gaat be zig houden met 's Lands epuratie en de magistraten van allen rang op de vingers gaat kijken. Wij wenschen hem veel succes, en ho pen 1) dat hij het kluwen, door zijn val- sche broeder achtergelaten zal helpen ontwarren. 2) dat hij gansch de vijfde kolom die de Duitschers hierbinnen hielp en die bestond uit V. N. Vers. Rexisten en com munisten zal onschadelijk maken, 3) dat hij ALLE collaborateurs, mili taire economische en politieke van AL LE kleur die de bezetting hielpen ver lengen bij de kraag zal vatten. Maar zonder complimenten hoor De Weerstand staat op het tooneel. Doet hij het goed. hij krijgt applaus doet hij het slecht ik fluit En nu schakel ik over naar onzen se cretaris allez-y-Albert. Ik wensch kortbondig de redenen uiteen te zetten waarom velen van mijn vrienden dit ontwerp zullen stemmen. Maar vooraf wil ik, volgens de parlementaire gebruiken, hulde brengen aan den verslaggever, den achtbaren heer Bohy, die met zooveel kunde de betee- kenis van het onderhavig ontwerp heeft uit eengezet. In welken geest zullen velen van mijn vrienden nun goedkeuring verleener. Hier op kan ik antwoorden in een geest van ver trouwen. Wij hebben een nationale regeering. in haar samenstelling en in de nagestreefde doeleinden. Dat alleen volstaat om ons ver trouwen te vestigen. Wij zullen in een geest van gezonde samenwerking met de regeering den ons voorgelegden tekst goedkeuren. Wij moeten op dit oogenblik uitmaken op welke basis deze samenwerking moet berusten. Ik begrijp volkomen dat sommige leden be zwaren koesteren tegen den tekst, omdat zij meenen dat hij in tegenstrijd is met de Grond wet. Ik deel hun meening echter niet. Wij moeten in de Grondwet vooral den geest zoeken die bij de grondwetgevers heeft voor gezeten. Ik heb, ook tijdens den oorlog, in Engeland, mij dikwijls met het grondwette lijk recht beziggehouden. Het is de zin van de grondwet welke belang heeft. Onze Grond wet wil ons een grondwettelijke monarchie waarborgen. De regeering werkt. Het parle ment controleert. En de Grondwet heeft tot doel deze wisselwerking te bevorderen. In Groot-Brittanië zijn tijdens dezen oorlog insgelijks speciale machten aan de regeering toegekend geweest. De regeering werkte op volle kracht. Maar dit belette niet dat het par lement geregeld bleef bijeenkomen en dal de ministers voortdurend rekenschap gaven van hun beleid. Het essentieele van dit systeem ligt in de uitleggingen die de regeering aan de Kamer verschafte over haar beleid. Het is die samen werking en die wisselwerking tussehen de re geering en de volksvertegenwoordiging die de continuteit verzekeren van het grondwette lijk regime. Dit zou kunnen geïllustreerd wor den met de spreuk die aan den grond ligt van de Engeische grondwet King's goverment must be carried on Omdat wij die samenwerking wenschen, zul len Wij den tekst van de regeering goedkeu ren. En om deze stelling nader te motiveeren wil ik even den tekst van het ontwerp toe lichten. Er worden waarborgen gegeven. Wij stellen vast dat de regeering geen ple- no-volmachten vraagt. Die zouden haar trou wens waarschijnlijk geweigerd worden. De tekst die ons voorgelegd werd. gaat tot de grens van wat de Kamer kan aanvaarden. De regeering. zegde de eerste-minister in de commissie, ziet er van af gedurende de toepassing van deze machten ingetrokken te w den. Ik betreur het. nu dat ik meen dat de telust veel klaarder zou zijn, moest de regee ring dezen wensch inwilligen. Waarom Wel omdat alinea 3 van artikel 1 de verzekering voorziet van 's lands ravitailleering. Maar na het verstrijken van dit termijn van zes maan den zou de regeering toch nog verder vol machten bezitten. De beperking tot zes maand, de eerste moei lijkc periode, is voor ons een tweede waar borg De derde is de verzekering dat de par lementaire commissies geregeld zullen zete len. Daarenboven heeft de regeering uitdruk kelijk verklaard dat de zittijd van het parle ment niet zou opgeheven worden. Controle zal dus steeds mogelijk zijn. Maar ik hoop dat de regeering zelf vóór het parle ment zal verschijnen om af en toe de Kamers uitleg te verstrekken over haar beleid. Maar er is een waarborg die alle andere in belangrijkheid overtreft. Zij bestaat in den door de regeering gegeven waarborg dat alle grondwettelijke regels zullen worden nage leefd. Het belang van die plechtige ver klaring dient niet onderlijnt. Eindelijk ver klaarde de achtbare heer eerste-minister in de commissie dat van deze bijzondere mach ten slecht» een matig gebruik zal worden ge maakt. Er zal dus enkel ingegrepen waar het volstrekt en dringend noodig is. Om die ver schillende redenen zullen wij dus ons ver trouwen verleenen. ons vooral steunende op de vijf verleende waarborgen. Tenslotte wensch ik uw bijzondere aandacht te vestigen op alinea 4 van artikel 1. Het geldt hier goed te begrijpen waar het om gaat Het gaat hier niet hoofdzakelijk om de ambte naren, welke een bepaald statuut bezitten en waartegen de minister eventueel maatregelen kan treffen. Evenmin gaat het om de parlementairen, want hier is het de Kamer of de Senaat die beslist. Het gaat dus om andere personen die een openbaar ambt vervullen of zouden kun nen vervullen. Ons accoord hieiover is af hankelijk van de blijvende toepassing van ar tikels 92 en 93 van de Grondwet. Wij vroegen de regeering of zij wel degelijk dacht zich te houden aan de integrale toepassing van ar tikel 92 der Grondwet. De regeering heeft ons hierover allen waar borg gegeven door te verklaren dat geen ex cepties per besluitwet zullen worden vastge steld en de verslaggever heeft er aan toege voegd dat de redenen van de verdediging op elk gebied volledig zullen gevrijwaard worden Wij staan voorzeker hier voor een kiesch probleem. Vele ciuasirechten. die gij niet in de wetteksten zult vinden, worden thans op geworpen. Ik hoop dat het gezond verstand de bovenhand zal behalen op elke juridische spitsvondigheid. Wij rekenen op het gezond verstand van den heer eerste-minister. van den minister van justitie en van zijn collega van binnenlar.dsche zaken om een werk op te bouwen waarover zij. ook in de toekomst, fier zullen kunnen blijven, en hetwelk aan den tand des tijds zal kunnen weerstaan Men zal opwerpen dat deze tekst schikkin gen overneemt die reeds voorkomen in de vo rige ontwerpen. Juridisch is dat juist. En toch keur ik dezen tekst goed. Ik doe dit om politieke en psychologische redenen. De re geering vraagt ons een nieuwen tekst in een nieuw kleed, omdat zij een eigen tekst wil. Zij wil afzien van het verleden om op een nieuwe basis te vertrekken. De eerste-minister is een psycholoog. Hij zegt terecht Ik wil de volmachten Pierlot 1939 en 1944 niet. Ik wil de volmachten Van Acker 1945 en hij heeft gelijk. De eerste- minister komt ons. met een breeden glimlach en met een sympathieke naiviteit. de goedkeu ring vragen van zijn regeeringsprogramma dat hij in zijn volmachtsontwerp heeft samen gevat in vijf punten. De regeering heeft ondervonden dat men zich soms zoo eenzaam voelen kan in een re geering. Ik spreek uit ondervinding. En de eerste-minister heeft zeer goed begrepen dat hij van deze gelegenheid gebruik moet ma ken om in volle klaarheid een zuiveren steun te vragen voor zijn nieuw vertrek. Ik ook meen dat de geest de letter moet dooden, en ik hoop dat de geest van vastbe radenheid en eerlijkheid het halen zal. Som mige domeinen, het financieele, b. v.. blijven buiten dit ontwerp. En in dit opzicht wensch ik er den nadruk op te leggen dat de Kamer de gelegenheid zal hebben, binnen kort, de begrootingen ofwel voorloopige kredieten te bespreken. Daarbij zal zij ook critiek kunnen uitbrengen op het regeeringswerk. Deze controle zal er de waarborg voor zijn dat zuinig met de uitgaven zou omgesprongen worden En hier wensch ik terloops een groet te richten tot mijn vriend den heer Eyskens. Nog een ar.der noinein van het ontwerp is dit van 's lands zedelijken en stoffelijken herop bouw. De stoffelijke heropbouw zal ongetwij feld vooral moeten goed maken wat de oorlog verwoestte. Maar laten wij boven alles den zedelijken heropbouw behartigen. Overal kan men vast stellen dat hartstochten ontketend zijn die men vroeger op veel kleinere schaal kende. En laten wij hier vooral denken aan de jeugd die moet beschaamd worden en tevens gewon nen voor het land. De jeugd dient zich meer te bekommeren om het openbaar leven. Ik wil geen profeet zijn. maar het is duide lijk dat voor de toekomst zeer veel voor de jeugd zal te doen blijven. De zedelijke herop bouw zal voornamelijk van daar moeten uit gaan. En kan de regeering daar thans aan vang mede maken, dan zal ze zich zeer ver dienstelijk hebben gemaakt, ook in dit opzicht Omdat ik weet dat de geest de letter zal dooden. zeg ik u. mede uit naam van vele mijner vrienden Werkt, brengt verslag uit, beantwoordt onze vragen. Vele mijner vrien den van de rechterzijde zullen u steunen. Wellicht verwerft gij zelf de stem van allen. Dat zal afhangen van hetgeen gij straks zult zeggen. Maar vooral, laten wij boven de partijen mekaar de hand reiken en samenwerken om iets duurzaams tot stand te brengen, om Bel gië weer op te bouwen en vooruit te brengen, laten we mekaar helpen, omdat wij ons Va derland lief hebben. Lief, bevallig, Duizendtallig Zie ik u alom verspreid... Klein gezichtje. Lijk een dichtje, Aan de eenvoud toegewijd. Beeld van 't fijne En het reine Zijt gij, kleine, teere bloem. 't Blank van blaadjes, Rank van draadjes Draagt het beeld van, wat ik noem Echte waarde Is op aarde Aan de eenvoud steeds gepaard En de tijnheid Vindt in reinheid Steeds de macht, die haar bewaart. Deze schoone Eed'le krone Siert uw teere bloemen hoofd,.. Maaeliefjes - Hartediefjes - Ja, gij hebt. mij 't hart geroofd A. Maris. boel Voorzeker bevonden er zich onder de leden aanhangers van alle politieke partijen, ook van de communistische partij. Maar in hun groepeering werkten deze elementen dan broederlijk samen voor het algemeen wel zijn van het vaderland, niet alleen met ka tholieke leeken. maar zelfs bijna altijd met katholieke priesters. En we vonden ook in de weerstandsgroepeeringen de waardige opvol gers van dezen die in den oorlog 1914-1918 ten strijde trokken met als leuze Allies voor Vlaanderen. Vlaanderen voor Kristus. Zoo zijn duizenden kathoiieke volksjongens en studenten toegetreden tot den Weerstand geleid door dezelfde gedachte, bezield met dezelfde betrachting België ten bate, Vlaan deren ter eere Spijtig dat er katholieken zijn die dien communistenboel weer willen in het zadel helpen Niet verwarren, heer Uitkijker Ja wel, leve de Weerstanders, van welke kleur ze ook zijn en toch zijn we katholieken en nog wel katholieken van het zuiverste wa ter. Vooruitstrevende katholieken, die niet van hun katholieke overtuiging een spring plank probeeren te maken, maar die er prat op gaan met demokratische gedachten be zield te zijn. En, Uitkijker, het gelieve U er den Kardi naal en de Bisschoppen niet bij te sleuren. U handelt zeer onvoorzichtig, want we zou den vele teksten uit Hunne brieven kunnen aanhalen en tegen U uitspelen. Lees AL de brieven van onze Geestelijke Overheid en lees ze onbevooroordeeld en niet door een grijze bril... want deze laatste doet U al te gemakkelijk Hun woorden uitleggen naar ge lang zij de wederrechtelijke vrijlating of ont slaging van rechtsvervolging van uw zwarte vriendjes bevoordeeligt. IJ hebt verkeerd gehandeld. Heer Uitkij ker, U kent nu ons standpunt kom er niet op terug want het ligt niet in onze bedoeling te solemiseeren. Wij hebben er den tijd niet voer zooals U en we kunnen geen vergade ringen beleggen om een tekst te bespreken en goed te keuren. U zoudt toch niet meer van antwoord gediend worden en het ware dus niet fair er verder op in te gaan, want «A vaincre sans péril De Katholieke Oudstrijdersbond, Onder de hoofding Op den uitkijk ver scheen in Uw blad van Zondag 4 Maart een artikel waarin op een echt gemeene wijze de weerstand werd aangevallen en bezwadderd. De leden van den Weerstand werden bij Ministeriëel Besluit gelijkgesteld met de an dere strijdende lichamen van ons land en dit organisme werd dan ook als dusdanig opge nomen in den schoot van het Verbond der Ninoofsche Oudstrijders. In die gedachteor de zien wij ons, katholieke oudstrijders, ook aangesloten bij genoemd verbond in geweten verplicht openlijk stelling te nemen voor den Weerstand en ons met hem solidair te verklaren. Wij weten niet of de schrijver van dit ar tikel een oudstrijder is. Is hij het wel, dan moeten wij met spijt vaststellen dat zijn eer gevoelen, zijn solidariteitsgevoel laag gezon ken zijn. En wij verkondigen het luide wij weten wat het beteekend heeft tot den Weer stand te behooren wij weten hoevelen hun leven gewaagd hebben en hoevelen er door de Gestapo werden doodgemarteld of neerge schoten wij weten hoevelen er nog op dit oogenblik in de duitsche gevangenissen op gesloten zijn. ook stadsgenooten. en wij be seffen wat het voor velen onder hen, ook hier in onze stad. zou geworden zijn hadde de strijd gedurende enkele dagen in onze streek gewoed en ware net bevrijdingsleger niet als een weerlicht door ons land geflitst. En, wij buigen diep voor dezen die bereid waren hun offer te brengen op het altaar van het Vaderland. Handen af van den Weerstand handen af van dezen die hun leven veil had den voor het Vaderland. Voorzeker er gebeurden missingen. De toe gepaste zuiveringsmethode ten volle goed keuren, zullen we niet doen. Integendeel, we weten dat er in de eerste dagen, wanneer alle geesten na vier jaar verdrukking door de te groote vreugde ten zeerste opgewonden waren, en grove fouten begaan zijn. Heeft de Uitkijker nooit een missing begaan in zijn leven En we drukken er op het was beter dat er tien, ia honderd verdachten per mis sing zouden in verzekerde bewaring gebracht zijn. dan dat er één schuldige zou vrij geble ven zijn en aldus een gevaar zou daargesteld hebben voor het bevrijdingsleger. Dit hadde het leven in gevaar kunnen brengen, niet al leen van ontelbare gealliëerde soldaten, maar ook dat van zoovele landgenooten in de dee- len van ons land die slechts maanden na ons volledig werden bevrijd. Maar dit heeft waar schijnlijk geen belang voor don schrijver van dit artikel. U heet den Weerstand een communisten

Denderklok | 1945 | | pagina 1