Nationale Collecte Schoonheidsfront Het Algem. Christel. Vakverbond en de stabilisatie der loonen Negentiende [Jaargang. Zondag 15 April 1945. •V - Prijs per nummer 1 fr. Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, NINOVE Postchekrekening n' 1862.54 Handelsregister Aalst nr 1093 TEN BATE VAN HET NATIONAAL STEUNFONDS voor GETEISTERDEN Oproep tot de inwoners van Ninove De ontzaglijke ramp, die België heeft getroffen, heeft reeds bij vele Belgen een gebaar van diepe sympathie en vrij gevigheid tegenover de slachtoffers doen ontstaan. De steun is nog ontoereikend en wij doen opnieuw beroep op de traditionee- le edelmoedigheid onzer bevolking. In dien U geen belangrijke som kunt ge ven voor de rampzalige geteisterden. vrees niet een klein bedrag te storten vele kleintjes maken een groot. Huishoud-artikeien, oud mobilier, ge dragen kieederen en linnnengoed zijn uiterst noodig en hoogst welkom. Het Roode Kruis, het Comité voor Ge teisterden, het Pompierskorps, de Oud strijders, allen zijn opgeroepen om door hunne hulp het verzamelen en collectee ren. op ZATERDAG 14 en ZONDAG 15 APRIL, te bevorderen. Insehrijvingslijs ten zulien bij vrije beroepen, landbou wers. handelaars aangeboden worden. Feestzalen en bioskopen zal het ge vraagd worden op vermelde dagen een kleine bijtaks op te eischen. Het onder wijzend personeel hoeft de schooljeugd voor het instellen van den dag van den frank van den geteisterde vatbaar te maken. De Scouten en de K. S. A. zullen voor het ophalen van levensmiddelen, kleeren. schoenen, meubelen, enz... zor gen. Dit zal gebeuren op Zaterdag en Zondag a. s. Elkeen houde zijn gift klaar. Wij hopen dat eenieder alles in het werk zal stellen om in volkomen samen werking den besten uitslag te bekomen, ten einde aldus het welzijn te helpen verzekeren van deze talrijke schaar van ongelukkigen. Vergeten wij niet dat WIJ ALLES hebben mogen BEHOU DEN en dat onze GETEISTERDEN AL LES hebben VERLOREN. Bij voorbaat danken wij eenieder voor de inspanning welke hij zich hier bij getroost maar welke zich nogmaals opdringt. De gansche opbrengst dezer Collecte zal he Ardeensche dorpje door ons Gemeentebestuur als petekind aangenomen, ten goede komen. HET BESTUUR. Schreewend-roode plakbrieven met lange lijsten namen, kleinere affichet- ten met 'n vrouwenfiguur. Is het reclame voor een nieuw srhoon- heidsfront Is het reclame voor een nieuw schoon de beauté of de publiciteit voor een nieuwe star Wie Wroensdag 11. Pater W. Arts ge hoord heeft en 't was werkelijk een massavergadering van Moeders en jon ge meisjes weet dat echte schoonheid dieper gaat. dat volledige schoonheid bevat uiterlijke bevalligheid, zeker, maar vooral een schoone ziel. 'n schoon verstand, een schoon hart. De specifiek vrouwelijke elementen lieftalligheid, gemoedelijkheid, doorzeefd met zede lijkheidsgevoel maken de echte charme uit. En omdat juist in deze tijd de schoon heid ten onder gaat. wordt c-r een schoonheidsfront opgericht voor alle vrouwen en meisjes van goeden wil. een front dat vecht met de wapens dei- liefde. Over drie fronten gaat de strijd 1) de bals Het is een furie gewor den. de muren hangen vol affichen. Ve le borden brengen ons de melding al le dagen bal Wij dansen en fuiven, smijten geld weg. en... het is nog altijd oorlog, er is nog altijd Jijden, zoovele soldaten sneu velen eiken dag. zoovele menschen zijn volledig van alles beroofd. Die bals zijn ook een echt gevaar voor de zedelijkheid. Heel die atmosfeer, die roes. werkt geweldig op t gemoed en ware 't nog maar alleen op 't gemoed. En al die omstandigheden die erbij ko men. de duisternis, het naar huis bren gen. Gehuwde vrouwen en meisjes wor den 's nachts of liever 's morgens door hun cavalier naar huis gebracht. Defti ge meisjes en vrouwen zetten daar geen voet meer maar amuseeren zich thuis eens waar vader en moeder bij zijn. 2) de omgang met de soldaten. We zijn bevrijd Zoovele soldaten ga ven hun leven voor onze vrijheid. Het past dus dat wij voor hen een zeer groo- te sympathie hebben. Maar hier ook zijn perken die men voor niemand mag overschrijden. Voor ons gemoed, voor onze eer en voor de hunne. Zij hebben ook een vrouw, een verloofde, die op hen wacht. Wie geeft U 't recht die schoone liefdeband te verbreken en met slijk te bezoedelen De soldaten verlangen uw lichtzinnig gedrag niet. Wat ze wensehen is een hartelijke ontvangst, kind van den hui ze te zijn. Biedt hun aan wat Ge hebt HET HOEKJE VAN DEN ARBEIDER in plaats van hen van alles af te trogge len als wederdienst voor Uwe lichtzin nigheid. 3) de kleedij. Hierin ook doen veel meisjes en vrou wen veel kwaad, ze geven ergernis. Kijkt niet alleen naar uw gemoed maar houdt rekening met dat van de anderen. Geen gewaagde decolletés, geen door zichtige stoffen die laten raden, geen spannende rokken boven de knieën Zóó moet uw kleed zijn dat gij U ook deftig kunt neerzetten. Volg de mode niet slaafs na. met 'n een beetjen goeden wil kunt Ge volgens de mode gekleed gaan en toch deftig zijn Daarbij de mode 1945. het laatste snufje uit Parijs is een rok tot onder de knie. Wie nog korte rokken draagt is niet modern meer Ook voor hun kleinere meisjes mogen de Moeders niet te vrij handelen. Leert hun zedig zijn van kleins af. Voor dit schoonheidsfront worden al le jonge meisjes en vrouwen opgeroe pen. ons land heeft hierop ook de over winning noodig of het zal ten onder gaan. Twee honderd vrijgestelden van de Christelijke Vakbeweging kwamen op Woensdag 4 April te Brussel in alge- meene propagandistenvergadering bij een. Verslagen werden voorgedragen in verband met het eenheidssyndikaat, het statuut der paritaire commissies en de politiek van loonen en prijzen. Na een grondige bespreking werd in verband met het laatste punt van de dagorde, volgende resolutie met alge- meene stemmen goedgekeurd De vrijgestelden van het A. C. V.. in vergadering te Brussel, op 4 April 1945. besproken hebbende de uiteenzet ting door den Eersten-minister gegeven in de Kamer van Volksvertegenwoor digers op 28 Maart 1.1. na bespreking der verslagen over deze aangelegenheid en op voorstei van de Consultatieve Commissie, hebben met eenparigheid van stemmen de volgende dagorde aan genomen Overwegende dat sinds de bevrijding nog geen index der levensduurte werd afgekondigd Overwegende dat volgens de verkla ring van den Eersten-minister zelf. de officieele prijzen der bevoorradingsarti kelen van eerste noodwendigheid zich bepalen op ongeveer 250. daar waar de loonen slechts het cijfer van 160 berei ken in vergelijking met de prijzen en de loonen van 1940. Overwegende dat de gevolgde politiek van stc-un aan de nijverheid en den landbouw, gezien de huidige omstandig heden zich tijdelijk kan wettigen, dat deze politiek echter in normale tijds omstandigheden slechts persoonlijke be langen zou bevorderen. Overwegende dat de ontoereikend heid. het niet verstrekken en de laattij dige verdeeling der gerantsoeneerde eet waren, de bevolking dwingt haar toe vlucht tot de zwarte markt te nemen. Overwegende dat gedurende de jaren 193940 de ioonsverhoogingen in de meeste nijverheden zijn beknot gewor den en op dat tijdstip de in België be taalde loonen merkelijk lager waren dan in andere landen. Betreurt dat de syndikale organisa ties niet werden geraadpleegt bij het voorbereiden der maatregelen door den Eersten-minister aangekondigd. Keuren de Regeering goed daar waar zij verklaart de levensduurte te willen terug te brengen op het huidige loonpeil doch maakt voorbehoud betreffende de toepassing en het resultaat van de be oogde middelen. Meent dat in elk geval de regeerings- politiek niet voor gevolg mag hebben dat de huidige loonen verminderd wor den. Beslist de volgende onmiddellijke maatregelen te vorderen a) dat de Regeering onmiddellijk en met terugwerkende kracht tot op 1 Sep tember 1944. de loonsverhooging van 40 +- 20'verplichtend make, evenals de door de Nationale Conferentie van den Arbeid en de Consultatieve Commis sie voor Bedienden vastgestelde minima b) uitbreiding der rantsoenen van eerste noodzakelijkheid c) beter verzekerde en regelmatigere verdeeling der gerantsoeneerde produk- ten d) in afwachting dat het resultaat van de door de Regeering voorgenomen prij zenpolitiek zich laat gevoelen een duurtetoeslag tijdelijk en eenvormig volgens de gezinslasten, welke zal schommelen of verdwijnen, naar geiang de uitslagen verkregen door de maatregelen inzake beperking der prij zen e) In afwachting dat de arbeiders nor maal kunnen bevoorraad worden, zoo wel naar kwantiteit als naar kwaliteit, dienen de arbeidsstelsels die meer dan normale phvsische inspanning vergen, verzacht te worden, mits behoud van het huidig loon. Te dien einde zal het A. C. V. de Re geering verzoeken zoo spoedig mogelijk een Conferentie van den Arbeid bijeen te roepen. Beslist insgelijks te vorderen, zoodra de omstandigheden zulks zullen moge lijk maken a) de maandelijksche afkondiging van een breed en algemeen indexcijfer der levensduurte b) de instelling van het fonds tot her uitrusting van de arbeidersgezinnen en de spoedige bedeeling van kleederen en schoeisel, waaraan de arbeiders drin gend behoefte hebben. c) een verhooging van 20'op de loo nen van 1939 en de aldus verkregen loo nen bij de levensduurte aan te passen. Beslist ten slotte aan het B. V. V. voor te stellen gemeenschappelijk te ij veren om deze eischen zoo spoedig mogelijk ingewilligd te krijgen. ONVERKLAARBAAR Wij hebben nog niet begrepen om wel ke redenen het Verbond der Oud-Strij ders van Ninove een aanplakbrief heeft willen uithangen om 1) ons daar op te wijzen dat wij onze plicht niet zouden begrijpen als katholiek, vlaamsch en volksgezind weekblad. 2) en dit is erger valsche- lijk te beweren dat wij in dienst staan der verraders Waar hebben de scherpzinnige lezers van het Verbond zulks gevonden Wij hebben dan ook onderstaand aan- geteekend schrijven gezonden naar den Voorzitter en wachten op zijn antwoord Den Heer Robert Wachtelaer Voorzitter van liet Verbond der Oud- Strijders Ninove. Mijnheer de Voorzitter. Met verwondering heb ik den aan plakbrief gezien waarbij onder den naam van het Verbond der Oud-Strij ders over De Denderklok valschelijk en lasterlijk wordt beweerd dat zij op treedt ten voordeele van «de verraders» Mag ik U vragen of Uzelf en het Ver bond werkelijk de verantwoordelijk heid opneemt van deze beweringen. Uw antwoord per omgaande ver wachtend. bied ik U. Mijnheer de Voor zitter, de verzekering van mijn oprechte hoogachting. R. Luysterman. KLOKKEKLANKEN Iioe het toch komt. hooren wij eiken dag vragen, dat de Duitschers dat spelletje niet moe worden en de pijp aan Maarten geven Ja op die vraag antwoorden en is zeker niet gemakke lijk. Ongetwijfeld is de groote massa der Duitsche burgers meer dan oorlogs moe maar de jongere generatie die ge leidelijk in aanbidding voor den Führer en zijn dwaas fanatiek mysticisme op gegroeid is. houdt er eene andere opvat ting op na en verkiest met het Derde Rijk mede ten onder te gaan. Onze ge allieerden hebben geen gemakkelijke taak voor zich wanneer zij zich ten doel stellen niet alleen het Duitsche milita risme maar ook de nazi-mvstiek tot de rede te brengen., naar het woord van Ge neraal Eisenhower, ten gronde uit te roeien. Dat ze hiervoor maar hun hand schoenen uittrekken en er met den gro- ven borstel overvagen want met gevaar lijke zotten, en dat zijn de nazi's, moet ge oppassen Hier past maar een me thode Het stevig dwangbuis en bewa kers die zich niet laten verteederen In verband met de zoogezegde dood van Goering en andere dikkoppen van de nazi-partij meldde de Zwitser- sehe correspondent van een Engelsch blad, ik geloof dat het de Daily Express was. dat er tegenwoordig vele vooraan staande Duitschers verdwijnen en dat sommigen zich zelfs de luxe van een luis terrijke Staatsbegrafenis permitteerden. Onder een of andere vermomming en voorzien van valsche papieren reizen die fanatieke vaderlanders het land rond of trekken naar een of ander neu traal land Doch alles zal op tijd en stond wel terechtkomen. Als nieuwigheid in onze econo mie heeft de regeering naar het voor beeld van Engeland een stelsel van toe lagen in het leven geroepen om de le vensduurte te keer te gaan en de mone taire gezondmaking niet in het gedrang te brengen. Zoo worden de prijsverhoo- gingen voorzien welke toepasselijk zijn op de landbouwvoortbrengselen, op de kolenproductie enzAls tijdelijke maatregel is dat zeker niet mis. maar of we daarmee niet in een straatje zonder eind zullen geraken is nog af te wach ten Een andere nieuwigheid die ze ker in den smaak zal vallen van ieder een is de in het vooruitzicht gestelde op richting van Index-winkels. Het zou dan eindelijk mogelijk worden uw tot op den draad versleten hemd te vervangen zonder vier of vijf honderd frank te moeten uitsteken. Die zoogenaamde in dex-winkels moeten natuurlijk niet be perkt blijven tot de textielwaren alleen. Hoe meer en hoe verscheidener zij kun nen opgericht worden hoe beter voor de verbruikers en hoe klein ook de be- vërvolgt op 2 blad. Een paar weken geleden brachten de bladen verslag uit over een meeting van het O. F. te Brussel. Dat O. F. is het zuivere O. F., het uit gezuiverde dat, waaruit al de ongure e lemen ten verwijderd zijn die er na 3 September onderdak en veiligheid zoch ten. De eerste tenors van O. F. voerden er het woord. Hun namen komen wonder overeen met die van stel eerste tenors der com munistische partij. Ik geloof dat het moet familie zijn Op die meeting werd gevraagd veroor deeling van landverraders en collabora teurs en om te eindigen vrijlating van de goede vaderlanders die vast zitten voor feiten van gemeen recht, gepleegd in de dagen der bevrijding, hetzij in bevolen dienst hetzij op eigen initiatief. Vrai van 3 Maart heeft eenige staaltjes van feiten van gemeen recht aangehaald voor de provincie Limburg alleen. Het spreekt van zelf dat mannen tegen wie feiten van dien aard bewezen zijn. achter slot en grendel zitten. Hewel neen. dat spreekt niet zoo van zelf. Om naar den zin te gaan van de eerste tenors van O. F. moeten die goe de vaderlanders op vrije voeten gesteld, denkelijk om te helpen zuivere toestan den scheppen. Als zij de uitzuivering in handen kre gen... Of ge het nu gelooft of niet. protes teert of niet die theorie en die pratijk zijn niet katholiek. Katholieke moraal wil dat de misdaad gestraft worde 1) door moeder Justitia en niet door eenig privaat initiatief 2) zonder dat moeder Justitia haren blinddoek losse om te zien wie er voor haar staat. Zoo leert het de Denderklok. omdat zoo het leeren de Bisschoppen en de Aartsbisschop omdat zoo het leert de Paus zelf in zijn laatste brief over dat punt van moraal. Die theorie en die practijk is ook niet Vlaamsch. ze was wel duitsch. Ze werd wellicht ook toegepast enkele honderde kilometers verder naar het Oosten. laanderen wilde steeds Recht. laanderen was steeds gekant tegen onrecht, voorrecht, en willekeur. De Denderklok was en is dat ook. Die theorie en die pratijk is ook niet volksch. Democratie beteekent een regiem waarin het gezag berust bij drie van el kaar onafhankelijke machten de wet gevende. de uitvoerende en de rechter lijke en waarin die machten optreden krachtens geschreven wetten, voor alle burgers dezelfde, en gemaakt door man datarissen. vrij door het volk verkozen. En zoo wil het de Denderklok. Wie het in haar artikels ooit anders gelezen heeft steke zijn vinger op. Maar het zal uitkomen dat die man niet le zen kan. Het verbond der Ninoofsche Oudstrij ders heeft een groot vraagteeken op de stadsmuren gehangen. De weerstand heeft den edelen titel van Oudstijder verkregen, en maakt deel uit van het verbond. Er zijn men schen uit den weerstand die in een las tig parket zitten. Het verbond is tei' hulp gesneld. Dat is een heel mooi en heel ridder lijk gebaar. Wat zou ik daar maar over zeggen Enkel dit Makkers, pas op Don Quichotte was ook heel. heel ridderlijk! De grootste keus en de voordeeligste prijzen voor VLOEREN. FAIENCE. BAKSTEEN. DAKPANNEN, enz. Belangrijke hoeveelheden zijn reeds toegekomen bij G. VAN BELLE te NINOVE, tel. no. 5. r-> i'-'i i.- f. - - f' .v. 'V. v .Sr,.," 'V

Denderklok | 1945 | | pagina 1