President Fr.-I). Roosevelt is niet meer Wat gebeurt er met Doitschland Zondag 22 April 1945, Negentiende üaargang. Prijs per nummer lfr. Drukker-Uitgever R LUYSTERMAN-H AELTERMAN Koepoortstraat, 10, NINOVE Postchekrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst n' 1093 Hij heeft de overwinning bezegeld en den vrede voorbereid... doch bet geluk niet gehad te mogen beleven. President Roosevelt werd geboren te Hyde-Park (New-York), den 20 Januari 1882. Zijn voorouders waren uit onze streek, van moederszijde uit West- Vlaanderen en van vaderszijde uit Zeeuwsch-Vla .nderen, dus een zoon van onzen volkstam. In zijn kinderjaren heeft hij te Gent vertoefd en reed per fiets naar Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord-Frankrijk. Hij kreeg van zijn ou ders een zorgvuldige opvoeding en ka raktertraining. Franklin Roosevelt studeerde de rech ten aan de hoogeschool van Columbia en begon zijn loopbaan als advokaat te New-York in 1907. In zijn studentenja ren koos hij. tegen de traditie der fami lie in, openlijk partij voor de democra ten. In 1908 treedt hij in het huwelijk met zijn nicht Miss Anne Eieonor Roo sevelt en in 1910 werd hij te New-York, op 28- jarigen ouderdom verkozen in den Senaat. Zijn politieke begaafdheid uitte zich voornamelijk in 1912, als hij de verdediging opnam in de verkiezings campagne van President Wilson. Als be looning werd hij in 1913. onderstaats secretaris van de marine. Hij was de jongste persoon die ooit dit ambt heeft waargenomen, 't Is hij die het Ameri- kaansche volk deed opzien dat hun vloot ontoereikend was en in een hachelijke toestand dank aan hem werd de Ame- rikaansche vloot in den vorigen oorlog tot sterke strijdvaardigheid opgevoed. Hierin heeft hij zich tot een nationale persoonlijkheid opgewerkt. In 1920 (slechts 38 j. oud) werd hij benoemd tot democratisch candidaat voor het onder voorzitterschap. In de daaropvolgende kiescampagne sprak hij 800 redevoerin gen uit, doch hij moest het onderspit delven en hij keerde naar zijn advoka- tenkantoor terug te New-York. 't Jaar nadien, in 1921, werd Roosevelt velt ziek. hij kreeg een kinderverlam ming. waardoor beide beenen verlamd werden doch zijn hart en zijn moreele kracht bleven gezond. In 1924 keerde hij tot de politiek te rug en steunde vurig zijn katholieken vriend Alfred Smith. Vier jaar later, in la«^. klopt hij zijn vriend Smith, in den stiijd om het gouverneurschap in den staat New-York, en in 1930 werd hij met een verpletterende meerderheid herko zen tot Gouverneur. In 1932 werd Roosevelt, te Chicago aangeduid als democratisch candidaat voor het presidentschap. Sommigen op perden het bezwaar, dat hij niet kloek genoeg was om zulke zware taak op zich te nemen, en om het tegenovergestelde te bewijzen, legde hij dien verkiezings veldtocht 32.000 km. af. 't Is in deze campagne dat een Italiaanseh monar chist. genaamd Zingaro, op hem een moordaanslag pleegde. Op 4 Maart 1933 werd Roosevelt aan gesteld als President der Vereenigde Staten van Amerika. In die periode be vond het land zich in het hevigste van haar economische krisis. In zijn inhul digingsrede verklaarde hij «Wij heb ben niets te vreezen dan de vrees On der dit motto voerde hij een revolution- naire binnenlandsche politiek, genaamd New Deal In Juni 1933 bracht hij een oplossing aan het vraagstuk der oor logsschulden. Met zijn buitenlandsche politiek heeft hij gedurende de laatste jaren geheel de wereld gedomineerd. Hij erkende offi cieel in 1933 de Sovjetunie en keurde een intense vliegtuigbouw goed. In 1936 werd Roosevelt herkozen tot President. Hij bezocht Zuid-Amerik en legde de grondvesten van een Pan-Ame- rikaansche unie. In Aril 1939 stuurde hij persoonlijk boodschappen naar Hitier en Mussolini met het doel de oorlog te vermijden. Toen de groote oorlog uit brak verbond hij zich aan Groot-Brit- tanië alle mogelijke hulp te verleenen, behalve de oorlogvoering. In 1940 werd hij voor de derdemaal tot President her kozen. In Maart 1941 werd het wetsont werp Lend and Lease of Leen en Pachtwet aangenomen. Door die wet werd t aan Groot-Brittanië en aan de ge allieerde legers mogelijk gemaakt on begrensde hulp te ontvangen zonder on middellijk te moeten betalen. In Juni 1941 werden 2 millioen ton schepen ter beschikking gebracht om Engeland hulp te bieden onderteeken- de hij een wetsontwerp tot overname van 84 buitenlandsche schepen, welke bij het uitbreken van den oorlog toe vlucht hadden gezocht in de havens en keurde hij de uitbreiding van de ma rinepatrouilles tot op 2.000 miji van de Amerikaansche kust goed. Toen Rusland in oorlog kwam met Duitschland, beloofde hij alle mogelijke hulp aan Sovjet-Rusland. In Juli 1941 stuurde hij Amerikaan sche soldaten naar IJsland om dit eiland te bezetten ter ontlasting van Engeland. Bij de oorlogsverklaring aan Japan, werd Roosevelt opperbevelhebber van alle strijdkrachten van de Vereenigde Staten. Op 2 Januari 1942 werd er een gemeenschappelijke verklaring gepubli ceerd, waardoor de Vereenigde Staten, Engeland, Rusland. China en Nederland en 21 andere landen die tegenstrevers zijn van de asmogendheden, zich ver bonden al hun hulpbronnen te gebrui ken tegen den as en geen wapenstil stand of afzonderlijken vrede te sluiten. In 1944 werd Roosevelt voor de 4de maal tot President herkozen. Zijn hoogtepunt van bedrijvigheid be reikte hij te Teheran en te Jalta in de conferenties der Big Three. In zijn buitenlandsche politiek bekeek Roosevelt meer dan de Vereenigde Sta ten, hij overschouwde de geheele we reld. Hij beoogde niet alleen het welzijn van zijn volk, doch het welzijn van alle volkeren der wereld. Hij werd door de Voorzienigheid geplaatst op een der groote kruispunten der geschiedenis en hij heeft zijn opdracht vervuld met een verheven en ruimen blik en met een be- wonderingwekkende grootmoedigheid en besliste daadvaardigheid. Vriend dei- kleine naties, hadden de vrije volkeren in hem hun voornaamste hoop gesteld voor de verwezenlijking van den waren vrede. Hij heeft de beginselen er van voorbereid, laat ons hopen dat ze hun verderen uitbouw mogen genieten. De geniale Franklin Roosevelt was de 31e President der Vereenigde Staten, hij was de eenige President die vier maal herkozen werd. Hij was de neef van President Theodoor Roosevelt die des tijds verkozen werd door de republikei nen. Op 13 April 1945 werd het treurig nieuws, om de tien minuten door de ra dio verspreidt dat President Roosevel* overleden was ten gevolge aan een bloedstorting in de hersenen, dit op zijn buitenverblijf te Warm Springs, terwijl men bezig was zijn portret te schilderen. Toen Mevrouw Roosevelt het overlij den van haar echtgenoot vernam, ver klaarde zij «Het doet mij meer leed voor het volk van dit land en voor de wereld dan voor ons zelf Hierop heeft ze onmiddellijk het Witte Huis verlaten en is per vliegtuig naar Warm-Springs vertrokken. Zij stuurde volgende bood schap aan haar vier zoons die zich on der de wapens bevinden «De President is hedennamiddag in de Heer ontslapen. Hij heeft zijn plicht tot het einde ver vuld, zooals het zijn wensch was. Weest gezegend. Uw toegenegen moeder.» Dit schielijk overlijden heeft de heele wereld veel leedwezen verwekt dit blijkt uit de deelnemingen in den rouw uitgesproken getuigenissen en gewissel de telegrammen van Z. H. de Paus. Ko ning Georges van Engeland. Churchill, De Gaule, Prins Regent Karei, Kardi naal Van Roey, Koningin Wilhemina, Stalin, enz. Terecht heeft H. Charles Sawyer, ge zant van de U.S.A. te Brussel de volgen de verklaring afgelegd. «Nog nooit in de geschiedenis heeft iemands dood zulk een gevoel van verlies veroorzaakt bij zoo veel 'menschen. Roosevelt veree- nigt in zich tegelijkertijd de grootste successen en de hoogste verwachtingen van het menschdom. Zelden heeft een enkel mensch in die mate den loop van Welhaast zal onzen eersten en be langrijksten wensch in vervulling gaan: Duitschland zal geheel verslagen zijn en de oorlog in Europa zal een einde nemen. Daarmee zal dan echter een nieuw probleem gesteld zijn en een niet min belangrijk noch min omvangrijk het wederopbouwen van den vrede. In hun schoone naïviteit hooren wij de menschen wel eens zeggen dat zij in den grond van hun hart wenschen dat Duitschland geheel zou dienen verwoest te worden en den laatsten duitscher zou moeten verdwijnen. Daarom oordeolen wij dat het niet overbodig is even stil te staan bij dit vraagstuk en bondig te schetsen welke gevolgen de oorlog en de min of meer totale verwoesting van Duitschland voor de overige europee- sche volkeren en zelfs voor de wereld zullen meebrengen. Duitschland was een beschaafde natie van meer dan 70 miljoen inwoners (Oos tenrijk daarbij gerekend) in onmiddel lijke aanraking met bijna alle europee- sche landen en met een gunstige ligging aan zee. Het bezit en controleert meer dere der belangrijkste stroomen van Eu ropa. Zijn handel, industrie scheepvaart en bankwezen waren zeer goed ontwik keld. Het was klant en leverancier van geheel Europa en zelfs van de heele we reld. Bizonder vóór de opkomst van het nazisme was Duitschland een zeer be langrijke factor in de handelsbalans der bizonderste europeesche staten. De po litiek van autarchie, var. op-zich-zelf-be staan, door Hitier gevoerd deed dit be lang gevoelig dalen doch een dergelijke politiek is slechts mogelijk voor een korte tijdspanne zooniet leidt zij tot een ramp eventueel tot een militaire ramp Welnu, moest Duitschland volledig uitgeschakeld worden als een factor in de wereldeconomie, het is klaar dat de nijverheden, de handelsfirmas. de scheepvaart- en verzekeringsmaatschap pijen. de havens en de banken van de europeesche of amerikaansche landen die als kooper of verkoopers tegenover Duitschland optraden in zoover daaron der zullen te lijden hebben. Door de uitgebreidheid, de snelheid en het ge mak van de verkeersmiddelen, zoo voor de personen als voor de goederen en zoo voor het geschrevene als voor het gesproken woord, is de vermenging van de belangen zoo volledig en zoo diepgaand dat men haast niet meer in zake handel, nijverheid of finantie van een zuiver nationaal belang kan spre ken. De mislukking van den graanoogst in Zuid-Amerika heeft zijn weerslag op de geschiedenis ten goede beinvloedt.» Zaterdag werd per trein het stoffelijk overschot van President Roosevelt over gebracht saar Washington, vergezeld door Mw. Roosevelt er. de secretaris van het Witte Huis. Op de kaai werd de lijk stoet opgewacht door President Truman vergezeld van zijn gevolg en van Roo sevelt's zoon Generaal Eliott Roosevelt Bij de overbrenging van de kist naar het Witte Huis. vormden 400.000 personen de haag, achter de troepen die in veld- uniform de eer bewezen. De lijkkist, be dekt met de Amerikaansche vlag. rustte op het affuit van een kanon, getrokken door zes witte paarden. De godsdiensti ge plechtigheid (protestansche) en de teraardebestelling geschiedde in aanwe zigheid van de naaste familie. President Truman, ambassadeurs van bijna alle landen der wereld, persoonlijke vrien den van den overledene en afgevaardig den van alle standen der maatschappij onder een berg van bloemen. Wij sluiten ons aan bij de rouwhulde die H. Van Cauwelaert voorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers uitsprak «Het overlijden van President Roosevelt dompelt al de vrije en be schaafde volken in rouw. Hij is steeds een vriend van ons land geweest en is thans zijn bevrijder hij was de meest versterkende bron van ons vertrouwen in de toekomst. Zijn naam zal in onze geschiedenis gemerkt blijven als een duurzaam voorwerp van onze erkente lijkheid en vereering de levensduurte in België en de lage loonen in Japan zijn mede-oorzaak van werkloosheid in de europeesche nijver- heidslanden. Daarom mochten de Ver eenigde Staten en Engeland reeds in 1942 verklaren dat hun inzicht tegeno ver Duitschland niet was den onder gang van het duitsche volk doch alleen het verdwijnen van het nazisme dat, binnenlands reeds, doch nog meer bui tenlands een regiem van geweld, van overweldiging en van rechtsloosheid wilde vestigen. Dat naziregiem is nu aan 't zieltogen. Het zal geen uur, noch een minuut te vroeg zijn. Het is, helaas voor 't duit sche volk. reeds veel te laat. Duitsch land moet het inboeten dat het door zijn zwakheid tegenover de politiek, door zijn mangel aan degelijke leidende be ginselen de ongebreidelde macht heeft gegeven aan een partij die geleid werd door avonturiers, misschien talentvol, doch gewetenloos, materialisch en bloed dorstig. Duitschland komt uit dezen oor log industrieel, finantieel. politiek en ook moreel geruineerd. Het is een mas sa van zestig miljoen menschen die niet meer zullen weten waaraan vast te hou den noch hoe terug als een collectivi teit aan haar toekomst te werken. Dat probleem is niet alleen een duitseh probleem. Het is een nijpend vraagstuk voor Europa en voor de we reld. Onmiddellijk na den oorlog, wanneer de miljoenen soldaten terug naar hun families keeren moet de wereld terug aan den arbeid. De fabrieken die nu se dert vijf jaren, in Engeland, de Veree nigde Staten. Rusland, Japan en Cen traal Europa uitsluitend op de ooriogs- productie waren ingericht moeten terug aan den arbeid voor den vrede. Het zal aus onvermijdelijk de zorg worden van de overwinnende naties ook de duitsche industriën terug aan het werk te zetten. W aarom Omdat honderdduizenden bevoegde ingenieurs, teckniekers en werklieden geen andere aktiviteit kun nen hebben om miljoenen menschen te laten leven maar ook omdat zij een on misbare schakel zijn in het omzettings proces van de grondstoffen tot nuttig aan te wenden produkten. Omdat deze nijverheden onmisbare afnemers zijn van de export-artikelen van andere lan den die werk en leven geven aan de ar beiders. de handelaars, de financiers en de reeders van deze landen. Weliswaar kan er voor gezorgd worden dat duit sche industrie niet meer in staat weze om het duitsche oorlogswapen te sdee- den voor den komenden oorlog. Doch hier rijst dan het politiek probleem. Zal Duitschland een grootmacht blij ven of moet Duitschland versnipperd worden. Het zou ons veel te ver leiden zelfs een zeer beknopt overzicht te geven van de geschiedkundige evolutie van het. probleem der veiligheid in Europa. Laten wij hier alleen aanstippen dat een machtige Midden-europeesche staat als Duitschland steeds aanzien werd als een onmisbare factor van politiek even wicht tusschen Oost en West. Ook na dezen oorlog zal de vraag oprijzen een veiligheidszone te hebben waar de asia- tische invloed zou opgevangen en inge damd worden. De westersche mogend heden, voornamelijk Engeland en Frank rijk. met volledige instemming van de andere kleine staten van west- en zelfs van Zuid-Europa, zullen bekommerd zijn om hunne volledige vrijheid van handelen en het vrij bezit van de wes tersche en riddellandsche zeeën. In dit opzicht zal het staatkundig uitzicht van Duitschland worden onderzocht. Uiteraard is de Duitsche staat geen gevaar voor den wereldorde maar den pruisisch-duitsehen geest is dit wel. Het komt er dus op aan te weten of men er ooit zal in lukken den inspireerenden geest van het duitseh staatsbestuur an ders te maken dan hij ooit is geweest d. i. vredelievend, eerbiedig voor het recht, trouw aan het gegeven woord. Wij moeten echter verklaren dat wij daar geen geloof kunnen aan hecten en wij denken dat de Engelschen en Ame- OP DEN UITKIJK President Roosevelt is dood. Moge God zijn ziel in genade ontvangen heb ben hij is een groot weldoener der menschheid geweest. Wij kunnen ons niet indenken dat het anders zou kunnen geweest zijn. En toch kon dat. Gelijk ieder mensch heeft hij den in vloed ondergaan van het milieu. Gelijk wij physisch den invloed ondergaan van het klimaat en kou hebben in den win ter en warm in den zomer, ondergaan wij op zedelijk en verstandelijk gebied den invloed van het midden waarin wij zijn opgegroeid. Sterke zielen zullen la ter zelf invloed uitoefenen op de ge dachten stroomingen van hun volk. In Amerika evenmin als bij ons, of gelijk waar elders zijn de menschen al lemaal van hetzelfde gedacht. De Isolationisten. de menschen die de meening toegedaan waren dat Amerika zich niet bemoeien moest met wat bui ten zijn grenzen gebeurde waren na '18 de meerderheid en zijn het zeer lang ge bleven. Roosevelt had het kunnen zijn evengoed als zooveel anderen. Toen hij president werd was de wet geving nog heelemaal ilsolationistisch. En terwijl het geweldig oorlogsgebeu ren in Europa in vollen gang was heeft hij heel voorzichtig, steen voor steen den muur van wetten moeten afbreken die Amerika van den buitenwereld af- zondei'de. Hij daarbij grooten tegen stand ontmoet en menig ander had er het bijltje bij neergelegd. Hij had een te hoogen dunk van de zedelijke ver plichtingen van den leider van een groot volk. om den strijd op te geven en 't was hem een heilig ideaal dat zijn mach tig land zijn macht zou gebruiken om te arbeiden aan de welvaart van de menschheid. Hij heeft Amerika tot zijn standpunt bekeerd. Gelijk Roosevelt gegroeid is uit het Amerikaansche volk is Hitier gegroeid uit het Duitsche. Waar Roosevelt zijn volk beinvloed heeft ten goede heeft Hitier het zijne beinvloed ten kwade. Als ei een voIk was dat kon droomen van wereldheerschappij was het wel het Amerikaansche. Geen volk ter we reld bezit een oorlogspotentieel dat dat van Amerika kan benaderen. Roosevelt ontwikkelde in zijn volk niet den hoog moed. niet die aangeboren klein zielige neiging om te willen domineeren die de menschen zoo leelijk en zoo hatelijk maakt. Hij ontwikkelde de fierheid, die edelmoedige neiging om als groote, rij ke natie te waken over het lot der klei ne, zwakke naties over gansch de we reld. Roosevelt is dood. Zijn tegenvoeter Hitier zal hem weldra vervoegen in de andere wereld. De eene gezegend en ge prezen de andere gehaat en vervloekt van geslacht tot geslacht, t Is om er van te huiveren. En zeggen dat er nog zooveel would be kleine Hitlers zijn die noch tranen noch bloed van hun evenmensch zou den ontzien om zich een weg te banen naar het Gezag REGELMATIGE VERVOERDIENST Ninove Brussel Brussel - Ninevt JOZEF PARDAENS Burchtdam 122, Ninove Tel. 259 rikanen dit na dezen oorlog evenmin als wij zullen aanvaarden. Hunne zorg en de onze zal dus moeten gewijd zijn aan één der volgende oplossingen ofwel den duitschen staat nagenoeg zooals hij vroeger was onder stevig en bestendig toezicht houden gedurende lange jaren, ofwel een verbrokkeld Duitschland met daarnaast een rechtstreeksche invloed op ieder van deze staten en bovendien een systeem van collectieve veiligheid hetzij voor het westelijk deel van Eu ropa hetzij voor de heele beschaafde wereld. Alleszins en om samen te vatten stel len wij vast dat de economie van Duitschland noodzakelijk is voor deze van de andere ontwikkelde landen en dat het staatkundig uitzicht van Duitseh land, een niet min belangrijk politiek vraagstuk daarstelt waarvan de oplos sing onze meeste aandacht verdient. Hii hopft do nvprwinninrr on umr^v - j v*t_h •r <t>ï V

Denderklok | 1945 | | pagina 1