Rerum Novarum. Koning Leopold Hi Rond twee dictators Negentiende [Jaargang. Zondag 6 M«i 1945. Drukker-Uitgever Prijs per nummer lfr. R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat. 10, MiMn\/c Postchekrekening n' 1862,54 NINUVt Handelsregister Aalst nr 1093 De Denderklok biedt den Eerwaarden Heer L. SCHOORENS pastoor van de Leebeke hare hartelijkste en eerbiedige gelukwen- schen om zijn behouden thuiskomst uit het kamp voor politieke Gevangenen te Buchenwald, Duitschland. Moge God hem spoedig en volledig herstel gunnen en nog lan ge iaren tot heil van zijn geliefde parochie, van het hem zoo dier baar vlaamsche volk. HET HOEKJE VAN DEN ARBEIDER Nu duizenden onzer landgenooten uit het gevangenenkamp, den weg naar hun haardstede, naar hun gezin, naar de vrijheid, voor zich zien openstaan terwijl wij ons met hen verheugen om hun behouden thuiskomst, gaan de ge dachten van alle goede bui'gers van dit land onwillekeurig naar den grootsten onzer bannelingen, naar Z. M. Koning Leopold en naar onze verbannen Prins jes. Toen in de Junidagen van verleden jaar de mare de ronde deed dat onze Koning met de Prinsjes gevankelijk werd weggevoerd, voelden we het allen aan als een grievend leed ons persoon lijk aangedaan. En gedurende al die voorbije maanden verwijlden onze ge dachten dikwijls bij Hem en voelden wij de onrust in onze harten om het lot van onzen Vorst en stuurden we een smeekbede naar den Almachtige opdat Hij, Hem en al de onzen voor de drei gende gevaren zou beschermen. Dees laatste dagen, na het nieuws van de spoedigen terugkeer onzer landgenoo ten, deden hoopvolle berichten in radio en pers ons gemoed trillen van span ning en blijde verwachting. En alle gesprekken gingen over den Koning en over het nieuws van zijn be vrijding. Hoe goed was het aan te voe len hoe Koning Leopold in de 'oreede volkslagen door elkeen wordt bemind en geëerd en hoe. jong en oud bekom merd is om het lot van den Vorst. Spijts heimelijk gestook van sommi ge alweterskringen en spijts de hatelijke leugen- en lastercampagnes van V.N.V.. Rex en hun meeloopers gedurende de bezetting, bleven onze menschen hun trouw en hun genegenheid aan het Vor stenhuis bewaren. De houding van Koning Leopold in de rampspoedige Meidagen van 1940 werd en wordt nog voor sommigen eén aanleiding om onzin en kleinzinnige praatjes uit te kramen. De Koning moest dit en moest dat en mocht niet 't gene. Die vertraagde profeten weten reeds bij ondervinding op welke manier onze be volking hun wijze woorden ontvangt en met misprijzen schandvlekt. De honderdduizenden, soldaten en burgers die achter Leie en Lievekanaal, het oorlogsgeweld op een steeds meer benepen ruimte op zich voelden aanbeu- ken. beseffen maar al te best hoe groot het offer voor den Koning moet ge weest zijn toen hij het verkoos te mid den van zijn soldaten te blijven en hun lot te deelen. De Hemel alleen weet wat wij allen soldaten en burgers aan die houding van Koning Leopold te danken hebben. Het verder verloop van de oorlogsge- ge'oeurtenissen heeft ten overvloede be wezen dat de houding van onzen Vorst in die kritieke uren volstrekt gerecht vaardigd was en dat de door hern inge nomen houding in de gegeven omstan digheden. de meest moedige en de meest wijze en om het in één woord te zeggen DE eenig goede was. Ook bidden honderdduizenden in dit land voor den behouden terugkeer van den geliefden Vorst en de Prinsjes en maken zij toebereidselen om Hem een weergalooze blijde intrede te bezorgen. .Soldaten van 1949, die trouw aan uw Koning hebt gezworen, burgers van Ni- nove. de dag is nabij waarop gij zult kunnen toonen wat Koning Leopold voor u geweest is en blijft. Houdt u klaar voor een geestdriftige en liefdevolle hulde. Moge de Almachtige Hem veilig in ons midden terugbrengen en hem de wijsheid, de sterkte en de liefde schen ken die ons België van zijn Staatshoofd thans zoo noodig heeft om het tot een dracht. wederopbloei en voorspoed te voeren. Leve Koning Leopold III. De dagbladen brachten ons in de jong ste week het nieuws van den dood van twee dictators, twee menschen die door hun overdreven gezag geheel hun volk in den oorlog konden sleepen, de wereld hebben geschud, en onnoembaar kwaad hebben gesticht. Zij zijn voor al tijd van het tooneel zerdwenen en in dien de wereld geen diepe zucht van verlichting heeft gelaten dan is het om dat Italië en de macht van den Duce to taal opgehouden hadden te bestaan en omdat de Duitsche arend sinds enkele maanden voor goed bij de keel werd ge grepen en aan 't stikken is. Mussolini... Hitler! Twee namen die gedurende jaren, door millioenen men schen met vrees werden uitgesproken, twee leiders die beweerden hun volk te verheffen en het op grooter en schooner wegen te leiden. Van nu af behooren zij tot het verleden en zullen zij door de ge schiedenis, nagespeurd, ontleed en ge oordeeld worden. Hoe zal dit vonnis zijn? Wij hunne tijdgenooten, ontbre ken nog vele inlichtingen om het juis te inzicht van deze leiders in de gebeur tenissen te peilen, om klaar in te zien in hoever zijzelf deze gebeurtenissen hebben beinvloed of veroorzaakt, wij weten niet juist te oordeelen waar den persoonlijken wil van deze alléénheer- schers oorzaak is geweest van sommige feiten en waar zijzelf werden beinvloed, en door wie of wat. Nochtans kunnen wij de groote trek ken uit hun leven borstelen en er een les uit trekken. Een woord eerst over Mussolini: Hij was van nederige afkomst en werd geboren in 1883 te Predappio. In het vaderlijk huis leerde Mussolini twee geweldige en tegenstrijdige stroomin gen kennen zijn vader was socialist en behoorde tot de hevigste elementen van do toen nieuwe gedachte, zijn moeder was diep kristeüjk. Deze gemengde at mosfeer van strijd en godsdiensthaat tegenover berusting en godsvrucht heeft heel zeker geest en hart van Mus solini beinvloed. Zijn jeugd zal dan ook heel bewogen zijn. Hij werd onderwij zer maar vond dat baantje alras te bur gerlijk. Hij was socialist en voelde lust om te strijden zooals zijn vader doch veel meer en beter. Hij studeerde aan de Hoogeschool in Zwitserland doch voerde tevens socialistische propaganda zoodat hij over de grens werd gezet. Vandaar belandde hij in Parijs dat een veel gunstiger milieu was voor zijn re volutionaire gedachten, doch weldra ging hij terug naar Italië en werd jour nalist. Hij werd hoofdredacteur achter eenvolgens in drie bladen waarvan een den naam droeg van «Lotto di Chasse» Klassenstrijd Zijn propaganda bracht hem natuurlijk in conflikt met de overheden zoodat hij. tijdens den Tripolitaanschen oorlog, voor enkele maanden in 't droge werd gehouden. Wanneer echter de oolog 1914 - 1918 Een paar weken geleden werd er op een volksvergadering in de streek van Sint Niklaas het volgende gezegd Eindelijk hebben de Pauzen ons be grepen eindelijk willen ze met ons de belangen van den arbeidersstand verde digen. Welke dwaasheid zoo iets te durven beweren, als zouden onze Pauzen nu pas eraan denken dat den arbeider moet gedeproletariseerd worden Jaren en jaren reeds wordt door onze Christelij ke Arbeidersorganisaties RERUM NO- VARUM gevierd, het Christelijk Feest van den Arbeid bij uitstek. Immers ruim 50 jaar zijn er reeds overheenge- gaan dat Z. H. Paus Leo XIII de brief de wereld instuurde, die als het ware nieuwe gezichtseinders opende voor de arbeidende klas. De arbeidersstand moet een grooter aandeel krijgen in de stof felijke goederen der aarde om een le ven te kunnen leiden overeenkomstig zijn waardigheid als mensch. De mensch dus ook iedere arbeider heeft een God delijke Roeping te vervullen, hij moet de taak die hem als huisvader is weg gelegd behoorlijk kunnen vervullen. Daarom, méér welstand voor den arbei der. opdat stoffelijke bekommernissen niet een beletsel zouden zijn in zijn rol van opwekker en opvoeder van nieuw leven. Zoo legde Rerum Novarum meer na druk op de leniging van de «onverdien de ellende» der arbeiders; zoo heeft Pi us XI met profetischen blik in QUA- DRAGESIMO ANNO de richtlijnen aan voor het «herstel der sociale orde»; zoo komt de huidige Paus in zijn monu mentale boodschappen voortdurend te rug op de dringende noodzakelijkheid de maatschappij zoo in te richten, dat de arbeiders uit hun minderwaardigen toestand van «bezitloosheid» verlost woiden. De arbeiders willen terecht deel heb ben aan de stoffelijken vooruitgang, waartoe zij even goed als geleerden en technici hebben bijgedragen.Zij worden zich daar meer en meer van bewust en dat waar ze gisteren maar half aan dachten, kan vandaag scherpe eisch worden. Op den dag van 10 Mei. O.L.Heer He melvaart. gedenken alle Christelijke Ar uitbrak waren de gedachten van Musso lini reeds fel veranderd. Hij keerde zich stilaan van het socialisme af zoodat hij in 1914-15 één van de meest overtuigde voorstander was van de deelname van Italië aan den oorlog doch, aan de zijde der Verbondenen. Daardoor moest hij de socialistische partij verlaten. Hij werd hoofdredacteur van het blad Popo io d'Italia. Hij engageerde vrijwillig, streed op 't front en werd gekwetst. Toen nam hij ontslag en keerde naar 't politieke leven terug. Zoo vinden wij Mussolini terug als besliste tegenstan der van de opkomende bolschevisten. Met dat doel richtte hij zijn Fascio di combattimento in, Strijdbundels) de milities met dewelke hij later, in 1922, zijn historische opmarsch naar Rome» zal doen en het bewind in handen ne men. Welke was de leidende gedachte van Mussolini Wij meenen ons niet te ver gissen wanneer wij schrijven dat Mus solini het italiaansche volk Reeft willen wakker schudden uit zijn luiheid lui heid die zich in alle domeinen openbaar de, zoowel in publieke als private. Mus solini heeft willen orde brengen in de zaken en hij heeft daarin gelukt leger, administratie, treinen, post, finanties, politiek alles werd gezuiverd en geor dend en werkelijk, toen Mussolini den oorlog tegen Abessynië begon, dan had hij het land in handen zoodat het zich offers getroostte als in zeer langen tijd niet meer gebeurd was en hét gansche volk keurde Mussolini goed. Die oorlog met Abessynië en de hou ding van de meeste Europeesche volke ren die sancties troffen tegen Italië was aanleiding van de toenadering van Italië tot Duitschland waar intusschen Hitier beiders het feest van den arbeid dat een vredefeest zal zijn in de mate dat naas tenliefde en sociale rechtvaardigheid op den voorgrond treden. Want de arbei ders verlangen op de eerste plaats, vre de. wij hebben nu twee oorlogen meege maakt en wij denken dat het voor een menschenleven genoeg is. Vooral de ar beiders hebben ondervonden wat die «totale» oorlogen voor hen te beteeke- nen hebben. Uit naam van die duizen den slachtoffers der vreeselijke lucht bombardementen op fabrieken en sta tions; uit naam van die duizende vrou wen en kinderen die treuren om vader of zoon, die naar Duitschland werden weggesleept en nog niet terugkwamen; omwille van de onmenschelijke mise ries, die zij hebben doorgemaakt, ver langen wij dat er eindelijk een duur zame vrede zou gevestigd worden. Een verstandig arbeider hecht geen geloof aan een gangbare meening als zouden er menschen te veel zijn op de wereld en dat deze nu en dan eens moeten «uit gedund» worden. Hij weet immers dat de aarde rijk genoeg is om mits arbeid en billijke verdeeling der vruchten, aan elkeen een rijkelijk bestaan te verschaf fen. Hij ziet in, dat zelfzucht en hoog moed. de groote hinderpalen zijn van een bestendigen vrede. En wie niet meewerkt aan het ver spreiden der groote gedachte uit de pauselijke wereldbrieven, namelijk: af stand doen van den hoogmoed waaraan de wereld dood gaat en aan het toepas sen van de vereischte rechtvaardigheid, heeft in geen enkele mate deel aan dén opbouw van vrede, rust en orde. Fe San Francisco zijn de overwin naars aan het vergaderen. De voornaam ste slag. de slag om de vrede is begon nen. En aldaar hoog in de bergen staat een kruis geplant Mocht dat kruis onze staatshoofden verlichten opdat de we reld werkelijk een duurzamen vrede kenne. Eenheid willen wij in het nastreven van ons gemeenschappelijk doel vrede onder alle menschen vrede onder alle volkeren daarvoor bidden wij op Re- rum Novarum, 10 Mei. Zoo vormen wij blok ter gelegenheid van ons Christe lijk feest van den Arbeid. aan 't bewind gekomen was. Deze twee feiten de slechte gezindheid van de Europeesche staten, van Engeland in 't bizonder, en de toenadering gezocht door Nazi-Duitschland zouden nu weldra den koers van de italiaansche politiek gaan wijzigen. Later kwamen de onlusten in Spanje waar de dictatuurstaten hunne sympathie betoonden en hulp verleen den aan de partij van Franco en waar zij nogmaals onderling nauwer in con tact kwamen en eindelijk was daar het gevaar van de communistische revolutie gesteund door de ontzaglijke macht van Rusland. De geschiedenis alleen zal ons, over twintig, dertig jaren, leeren hoe het kwam dat Italië zich in den nieuwen wereldoorlog heeft gemengd. Was Mus solini er de oorzaak van. of is hij het instrument geweest dat gebruikt werd door Italië om dien ongelukkigen en schandigen misstap te doen begaan Frankrijk, toen reeds zoo goed als over wonnen, in den rug aan te vallen, zon der de minste reden en meteen den oor log te verklaren aan Engeland. Hoe kwam het dat Mussolini zijn vliegers naar hier stuurde om van hieruit deel te nemen aan den strijd tegen Engeland Men weet dat ook door dit feit Italië in staat van oorlog is gekomen tegenover België. Op dit oogenblik kunnen we al leen maar de feiten en niet hunne juiste en volledige oorzaken. Voor Italië resu- meeren die feiten zich als volgt schan de, vernieling en rouw. En daaraan, na al het goed dat hij voor zijn land ge daan en betracht heeft, draagt Musso lini zelf een zeer groote schuld. Op 't oogenblik dat hij een toevlucht zocht in het land waar hij vroeger werd uitgezet, werd hij gevangen genomen OP DEN UITKIJK Hitler is dood! Hoe hij gestorven is weten wij niet. er is een officieel relaas. Wij hebben ook geen reden om het in twijfel te trekken. Wij hebben ook geen reden om het zonder meer aan te nemen. Het nazi - regime begon met den brand van het Rijksgebouw. De mis daad werd de communisten in de schoe nen geschoven. Een arme Hollandsche volksjongen werd er voor veroordeeld. Die jongen had nog ,n moeder.Die heeft zich geweerd voor haar kind gelijk al leen een moeder haar weren kan. Het Hollandsche gouvernement is tusschen beide gekomen. Er was niets aan te doen: zijn hoofd is gevallen onder de bijl van den beul. Later kwam het er uit dat de Nazi's de brandstichters wa ren. Die werkmethode hebben ze nooit afgeleerd en wij gelooven ze niet. Hitler is dood en God heeft hem ge oordeeld. Trouw aan ons christen mo raal laten wij de dooden door God oor deelen en de levenden door het gereeh Wij vergeten de vermaningen niet van Christus «Oordeel niet om niet ge oordeeld te worden. en evenmin «Wie met het zwaard slaat zal door het zwaard vergaan.» De tragische dood van Hitler en Mus solini die malkaar zoo rap in 't graf volgen, verpletterd onder de puinen van hun heerschappij die ze met geweld hadden opgebouwd is een treffende il lustratie van Christus woord. Toch willen de menschen niet verza ken aan het geweld. Terwijl ze in bloed en tranen de vruchten van het ge weld uitroeien, strooien ze er nieuw uit dat weelderig zal tieren tot het weer in bloed en tranen uitgeroeid wordt. Ze willen noch zien noch hooren en verschieten als ze dan moeten voe len. Lees liever: (Nieuwe Standaard 2 Mei 1945) Het nationaal Bevrijdingscomité van het Noorden van Italië neemt de vol- le verantwoordelijkheid van de beve- len tot terechtstelling van Mussolii en de andere facistische leiders. De terechtstelling van Clara Petacci vriendin van Mussolini werd niet door het comité bevolen. Nog andere terechtstellingen worden als onregel- matig aanzien. Deze politiek van terechtstellingen werd goedgekeurd door al de in het comité vertegenwoordigde partijen de liberalen en de christelijke demo- craten waren het volledig met de groepen van links eens. Het is met dezelfde eenparigheid dat het comité de wilde tooneelen afkeurt die later plaats hadden. Deze buiten- sporigheden worden toegeschreven aan de uitbarsting van de volkshaat die het gevolg is van de facistische tyranie en aan het feit dat dezelfde woelige elementen die het facisme onteerden zich thans door wreede ui- tingen van anti-fazisme trachten te beschermen.» Et plus cela change et plus cela res- te la mème chose! NIEUWS NIEUWS l S. B. R. N. S. F. Groote keus in Lusters en electrieke motoren van alle krachten Nieuwe reeks radio-toestellen Verkrijgbaar bij DE SCHRYVER CHARLES Dreef, 22 NINOVE Tal. 8 door de patriotisehe milities en weinig nadien gevonnisd en doodgeschoten. Dat was het pover einde van een man die gedurende «2 jaar alle gezag het ou de en schoone Italië in zich vereenigde, die groote zaken heeft verwezenlijkt, die door millioenen werd toegejuicht maar die ten val werd gebracht door zijn heerschzucht, zooals het tot hiertoe, met alle dictators is gebeurd. De Tar- pejaansche rots ligt kortbij het Capi- tool... t (vervolg aanstaande week). vrS-M.

Denderklok | 1945 | | pagina 1