Holde aan Koning Leopold 111 en aan de Koninklijke Famili flinove viert 'n Paar nakrabbels over den V-dag Negentiende (Jaargang. Prijs per nummer lfr. Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, NINOVE Postchekrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst n1 1093 BIJ DEN VREDE. Mijn God is het dan waar is het nu waarlijk vrede Is Uwe heil'ge wraak nu waarlijk uitgebluscht En schenkt, genadig, Gij nu weer het mensehdom rust, Opdat het stil devoot voor Uwe voeten treede En neerkniel' voor Uw troon en stamele de de bede Genadige Vader, Heer wij hebben, onbewust 't Zij min of meer, misdaan - O schep ons nieuw den lust Om in Uw weg te gaan - en voer Gijzelv' ons mede Komt, laat ons knielen saam - en laat ons biddend smeeken. Dat in dit vredesuur een morgen aan mag breken. Die blijdendag ons baart van waren, waren vree Die alle haat in ons voor immer doe verbleeken En hart en tong alleen van liefde slechts doe spreken En eeuwig bannc, zoo, het wreede oorlogswee A. Maris, 8 - 5 - '45. v# Sinds meer dan honderd jaar was het Koninklijk Huis als het cement van onze nationale eenheid, als de waarborg van ons on afhankelijk bestaan. Onze Koningen en hunne familie behoor den België, zij betrachtten en bewerkten alieen de grootheid van België, zijn welvaart en het vreedzaam geluk van al de bur gers van den Staat. Koning Leopold heeft met de meest eerlijke nauwgezetheid dit werk en deze traditie voortgezet. Geen land in de wereld waar de staatshoofden zoo beslist en zoo baanbre kend volksgezind zijn geweest en begaan met al de nooden van ai de burgers. In de korte jaren van zijn regeering heeft hij reeds zijn stempel gedrukt op de economische en sociale evolutie die wij reeds voor den oorlog zagen en nu voorzeker zullen zien vol trekken. Eere en dank zij Koning Leopold III Wij begroeten geest driftig zijn blijde thuiskomst Verlossing, Overwinning. Vrede De sirenen hebben geloeid en het klok je heeft geluid twee maal, om zeker te zijn—en toen hebben wij voorgoed geweten dat het uit was met Hitier en zijn bende, dat Europa en de wereld te rug op hun twee ooren mochten gaan slapen. Woensdag 9 Mei te 0 uur 1 mi nuut, toen was het gedaan een schrik wekkend bedrijf van werelddrama was gespeeld, het gordijn viel en... we trok ken de bedaelakens nog eens tot onder de kin. Maar als Ninove wakker werd, dan was wat anders De stem van de ge stolen klokken galmde, dank zij de fo- noplaat, over het plein en riep het volk op voor n plechtig Te Deum. ,Aan U Heer, brengen wij lof en dank Gemeentebestuur en geestelijkheid, kerkraad, politie en rijkswacht, weer standsbeweging O.M.B.R. en oud-strij ders 1940 en 1914-1918, scholen, Openba ren Onderstand, Brandweer, Rood-Kruis enfin alle officieele instellingen en diensten waren vertegenwoordigd in het koor en de vlaggen stonden opgesteld aan weerszijden het altaar en de heele kerk zag zwart van volk. Heer, zegen onzen Koning Leopold... Belgisch Nationaal lied en God save the King. 't Was goed zoo. eenvoudig, volledig en zonder twijfel heeft iedereen gevoeld dat deze eerste uiting van onze blijheid en erkentelijkheid op een passende ma nier werd gehouden. Aan 't monument kwam, een weinig vóór elf uur, een stoet van de al hooger genoemde groepeeringen en instellingen, versterkt door de jeugdbewegingen en belangrijke delegaties van de R. A. S.C. en de R. A. F., onder leiding van Majoor Pincott. Gewoon ceremonieel van mu ziek, bloemen en redevoeringen. Toch was er iets ongewoons een redevoering voor de vuist door den Heer Van Trim- pont, 1" schepen, die zijn gedachten en gevoelens niet op het papier had kun nen brengen daar ze hem te geweldig waren en die nu maar zou spreken zoo als het uit zijn hart zou komen». Hewel, 't was wél Wij zouden alles willen aan halen wat de heer Van Trimpont heeft gezegd, maar we stippen alleen deze en kele juiste en wichtige gedachten aan: we hebben Duitschland voor de twee de maal overwonnen nadat het nazi beest beproefd had de vrijheid en de democratie uit Europa en uit de wereld te verbannen. Wij danken daarom de De V-stemming hangt nog in 't lijf. Iedereen heeft moeite om zijn dagelijk- sche taak terug behoorlijk aan te pak ken. 'k Zag van morgen een paar sjouwers en 't leek me of ze zich met weemoed door de krakende stootkar lieten voort trekken. Der onder lag een hond gebon den. 't Arme beest was zelf nog onder den indruk want iedere boogscheut plaatste het zich vatsig tegen 't karre- wiel en bracht met den linkerpoot mee warig den Hitlergroet... Ook voor een pennelikker kunnen V- dagen onaangename gevolgen meebren gen. Bijzonderlijk als die sukkelaar, door de genade Gods ontsnapt aan het waakzaam oog van zijn achtbare weder helft, zijn langvergaarde zondagsgeld zien verdwijnen heeft in de onverzadig- lijke toonbank van een «ijzerwinkel 1" gevolg. In de nachtelijke stilte van de slaapkamer. na een hulpeloos wroeten met den huissleutel in het on genadig piepende deurslot na een a- crobatische calvarietocht op die ver- wenscht-krakende treden van den trap een vervaarlijk bedsermoen van Ma dame die u meteen de plichten van een goeie huisvader en de juiste manier om V-dagen te vieren, voor oogen houdt. 2" gevolg 's Anderdaags komt hij op de redactie van zijn blad (hij is dagblad schrijver) waar de chef na hem aan dachtig aanschouwd te hebben hem vriendelijk verzoekt, alle gevolgen vin den V-dag neer te pennen. O ironie van het noodlot... Met den V-dag zijn spijtig genoeg al le kwade herinneringen welke den oor log ons bracht nog niet vergeten. Onze huismoeders altijd zij zijn weer eens de eersten om dit aan den lijve te ondervinden ze moesten van morgen weeral de «file» doen Geen gewone «file» vóór de deur van den bakker of van den beenhouwer. Neen, deze keer zijn het de schoenmakers die het te ver duren hebben om al de kapotgedanste erzatz-schoenen te repareeren... We hooren dat een beetje overal spon tane betoogingen plaats hadden voor Koning Leopold III. Ook Ninove is niet ten achter gebleven en aan de hartelij ke toejuichingen welke de optocht over al te beurt viel konden we opmaken dat de groote massa onzer bevolking niet ak koord gaat met de opruiingsaktie van dezen welke de Koning graag van den troon willen lichten. We vinden het spijtig dat personen welke best hun eigen geweten eens zou den onderzoeken zichzelf wit willen wasschen met hun eigen vuilnis op an dermans rug te schuiven. We weten dat die heeren den Koning tot voorwerp willen maken van hun ei gen partijenspel. Voor ons belichaamt de Koning de monarchie de grond wet waarvan wij niet lichtzinnig af stand willen doen. Leopold III blijft voor ons den wijzen Vorst die in 1940 zijn land ons allen redde van de totale vernietiging. Een andere houding in Mei 1940 had toen van België gemaakt wat de weigering van Hitier. om te ka- pituieeren, nu van Duitschland maakt. Dit vergeten wij niet. Voorzienigheid, de geallieerde legers, onze eigen soldaten, den weerstand en ook alle burgers die hunnen plicht van naastenliefde in deze lastige tijden heb ben begrepen. Wij zijn opnieuw vrij en onze democratische instellingen zijn gaaf. Laten wij niet denken dat dit het einde is van een tijdperk maar liever daarvan bewust zijn dat wij op den drempeld van een nieuwe tijd staan waar we meer eerlijkheid, meer schoon heid en meer welvaart moeten betrach ten voor allen die van goeden wil zijn en daarom vergeten wij nooit dat wij de eendracht onder ons moeten bewa ren. Aleen de openlijke, eerlijke eens gezinde samenwerking bezorgt ons een schitterende toekomst Laten wij den ken aan onze gesneuvelden en laat dit de vrucht zijn van hun offer opdat wij niet hervallen in de fouten van vroeger. Eer en dank aan al de verbondene na ties en bizonder aan de legers van het Britsche Imperium, van de Vereenigde Staten en van de Unie der Socialitische en Sovietische Republieken. Proficiat, schepen, 't was zeer wel en 't spijt ons waarlijk dat er toch één schaduwzijde moesten vinden Gij weet dewelke. En weer ging de stoet naar 't stadhuis alwaar slot met een «défilé». Recht voor 't stadhuis stond de flinke rij van engel- sche soldaten, aan de andere zijde de vormlooze massa Ninovieters. Wij zul len er niet op aandringen. Plechtige ontvangst van de Militaire Overheid ten stadhuize zoo zegt de uitnoodiging. Op de raadzaal namen de engelsche officieren, rond den burgemeester, plaats in de zetels, de gemeenteraadsleden sa men met het personeel moesten daar achter staan of in den gang. De andere hooge genoodigden namen plaats op con- fortabele banken zonder leuning en de grootsche zitting begon met een hoog staande redevoering van burgemeester Behn, om reden van beleefdheid en om de hartelijkheid met de engelsche offi cieren te onderhouden, die niet vertaald werd. Daarop volgde een waardige stil te: De majoor oordeeld na een wijl dat, aangezien niemand meer het woord voer de het misschien zijn beurt zou zijn om iets te zeggen, hij deed het zeer kort, al dus alle vergissingen vermijdend. De gezondheid van den burgemeester en van de bevolking van Ninove werd voor gedragen door een officier van de R.A.F. en onmiddellijk daarop kwam de geest drift los, omwille van de champagne en de koekskens. De officieren waren op recht gelukkig over het onthaal en zij raken niet uitgepraat over de welspre kendheid van de heeren. van den Raad die ook hun woordje wilden placeeren. Het was oprecht een buitengewoon voor val dat met alle bizonderheden in het gulden boek van de stad zal opgetee- kend worden. 's Namiddags had rond 17 uur een spontane betooging plaats van de jeugd- groepeeringen ten titel van herstel we gens de veronachtzaming van den Ko ning op de officieele plechtigheid van den voormiddag. Geestdriftig en opgewekt trok een tal rijke schare, zingend en spelend door heen de stad. midden luidruchtige bij valsbetuigingen van de bevolking en de kreten van Leve de Koning en «Le opold, Leopold genoten de algemeene instemming. Aan het stadhuis vond één zeker ie- iemand dat ZIJN toestemming, voor het houden van een huldetocht ter eere van het regeerend Hoofd van het Land had- de moeten gevraagd, pm niet te zeggen afgekocht, worden. Zijn protest werd onder den kreet van «REKKER» enz. begraven. In oprechte feeststemming, die tot in de late morgenduren duurde, verliep de verdere V-dagviering. Donderdag 10 Mei - de oud-strijders 1940 herdenken de veldtocht van vóór 5 jaar. De «anciens» van 14-18 en de groe peeringen van den weerstand waren ins gelijk uitgenoodigd. Optocht naar de kerk alwaar een plechtige H. Mis opgedragen werd door E. H. Goethals, reserve - almoesenier. Een ander legeralmoezenier, E. H. De Moor, principaal in 't College, hield een kanselrede. Zooals vóór drie duizendja ren reeds gebeurde komen de strijders van dezen oorlog vóór Gods altaar of feren ter nagedachtenis van de gesneu velden. Zij moeten er voor zorgen dat dit offer niet nutteloos zou zijn en zoo als zij niet gestorven zijn met woorden van haat op de lippen noch met wrok in het hart zoo ook moeten wij in broe derlijken geest en vergevingsgezind de toekomst voor oogen hebben en bouwe* aan de schoonheid van ons land. De eer ste onder alle Belgen kunnen wij daar bij niet vergeten. Hij die de groote dankbaarheid van zijn soldaten en van zijn volk heeft verdiend, Hij die nu nog in Duitschland opgehouden wordt Onzen geliefden Koning Leo pold III. Hij moge weldra behouden te- rugkeeren voor het heil van ons Vader land.. Met een ingetogen Brabangonne en Naar Wijd en Zijd werd de plechtigheid besloten. Aan 't monument hield de heer Van Gyzegem een lange redevoering, bloe men werden neergelegd en daarna leg de voorzitter Lambrechts, gedenkplaat jes neer op de graven van de alhier rus tende makkers. Eenvoudig en roerend. De stoet zette nu •weer aan en trok door de stad. klaroenen in top. de zon in 't gelaat en geluk in 't hart. Familie leden van de gesneuvelden stapten mee op. Tijdens de pauzen van de klaroenen pakten de mannen van 14-18 eens flink rit met Tipperary. Madeion, enz. enkele cracs uit «hunnen tijd». In 't lokaal werd aan de families waar van de gesneuvelden hier niet rusten een gedenkplaatje overhandigd. De secretaris dankte al de deelnemers aan den stoet en deelde, onder luid applaus, aan de vergadering mede dat een hulde telegram gezonden werd aan Z. M. de Koning om hem de uitdrukking van de loyale gevoelens van de oud-strijders van 1940 aan te bieden. AUTOVERVOER Vervolg 2) Vrachtauto's Evenals voor de personenauto's is een toelating tot in het verkeer brengen vereischt. Deze verkeervergunning wordt afgeleverd door dezelfde overhe den als deze voor moto of personenauto. Er moet evenwel een gunstig advies van den bevoegden gewestelijken dienst van het Wegvervoer afgeleverd worden. Bij de aanvraag moet gevoegd worden, een bewijs van burgertrouw, een uittreksel uit het handelsregister, een bewijs van deugdelijkheid van het voertuigna een technische schouwing die moet uitma ken of het voertuig zonder gevaar voor ander wc-gccbruikers op de baan mag gebracht worden), het bewijs van aan gifte van den lastauto. ,In geval de verkeersvergunning wordt vervolgt op 2 blad. OP DEN UITKIJK God zij dank de langverwachte V- dag is gekomen De oorlog is gedaan, wij mogen weer ruziemaken naar hartelust Ruzie maken zit ons in het bloed. Nog geen veertig jaar geleden was een ker mis zonder mes- of revolver gevecht niet compleet. Een hooger peil van beschaving had dat euvel zoo goed als weggewerkt. En 't was een groote uitzondering als ge nog eens van die charmante jongens vondt die moedwillig hun pint over uw zondagskleederen kwamen uitgieten, of uw teenen plattrappen om bij het eer ste teeken van protest er op los te slaan. De oorlog heeft ze ons weer bezorgd. Om in een gemeenschap in vrede te leven moet iedereen zich houden aan de voorschriften van een vast reglement ment. Als het regiement niet meer aan gepast is aan de noodwendigheden van den tijd moet het omgevormd na ge meenschappelijk overleg. Als menschen in hun hoofd steken dat ze op eigen gezag alles moeten het on derste boven werpen en dat ze het recht hebben te keer te gaan gelijk wilde var kens in een aardappelveld komt de ru zie er van zelf. Ze zijn er weer die charmante jon gens en wij hebben het onontbeerlijke drama gehad op V-dag. De minister van binnenlandsche za- ken.of de gouverneur van de provincie, of de burgemeester had aan zekere ca tegorie van burgers kunnen verbieden mee te vieren. Zoo'n maatregel had kun nen becritiseerd worden. De mannen van het gebroken geweer hebben zich mog<?n bekeeren organisaties die in 1940 een deel vormden van 's vijands vijfde colonne hebben zich mogen omtooveren tot scholen van vaderlands liefde... Maar tucht is tucht, en de maatregel ware aanvaard geweest. Reuze-patriotten zijn op eigen handje aan 't werk geweest, en een vrouw, een moeder, heeft er het leven bij ingescho ten. Ze zullen er zich wel uitliegen ze was zenuwziek, en haar ziekte is de oor zaak geweest van het malheur. Honderden kennen haar. Haar man is jarenlang ziek geweest. Haar man was de broodwinning. Ze is in de bres ge sprongen vol moed en levenslust. Waardige vrouw, waardige moeder Ze behoorde niet tot de categorie der zenuwzieke vrouwen. Ze had geen aan leg voor zenuwziekte. Onder de bezetting zag ze haar kind van zijn bed halen door de Gestapo en wegslepen naar Duitschland. Zij hee$ er zeer om getreurd. Als zooveel anderen terug kwam^li en zij zonder nieuws bleef van haar kind heeft onrust en verdriet haar siog meer te pakken gehad. Ieder moeder die dit leest zal alles best begrijpen menigeen zal wellicht een traan van medelijden verpinken. Moeders draagt die traan op voor haar zielerust. Als reuze-patriotten haar zijn komen scandalizeerer,, en beweren dat ze sym pathie koesterde voor de beulen van haar kind heeft ze den genadeslag ge kregen waaronder ze is bezweken. Van de heldhaftige reuze-patriotten zeggen wij liever niets. Soort zoekt soort Len onder hen dit weet iedereen is een man die vrouw en kinderen ver laten heeft en gaan inwonen is bij een vrouw die man en kinderen in den steek liet. Als alle patriotten van België uit het zelfde hout gesneden waren, zouden o- ver dertig jaar de nabuurlanden naar de uitvaart van België mogen komen en naar de venditie bij uitscheiding van bedrijf. Dit schrijven heeft geen pretentie. Er zullen geen massa-bekeeringen op vol gen. Voor mij zelf is het anders niet dan een piëteitsvol bloempje voor het slacht offer... en een stukje papier om den snotneus af te kuischen van de anderen De belangrijkste en best ingerichte werkplaatsen der streek voor het bewer ken v,an ARDUIN en MARMER G. VAN BELLE te NINOVE. 4

Denderklok | 1945 | | pagina 1