COMMUNISM F De Liefde van het H. Hart. Negentiende (Jaargang. Zondag dan 3 Juni 1945 Prijs per nummer Ifr. Drukker-U i tgever LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, NINOVF Postchekrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst nr 1093 Bestaat er wel op de wereld een groo- tere kracht als die van de liefde Wel ke uitwerkingen zien we daarvan niet in de soms heldhaftige houding van een moeder die plezier, rust, ja alles opof fert voor haar kind dat haar noodig heeft; bij een vader die het werk van gansch een dag richt en uithoudt, die al le moeilijkheden wil overwinnen omdat zijn grootste zorg en bekommernis steeds blijft zijn vrouw en zijn kinde ren. Hierbij kunnen wij voegen de lief de van een priester voor de zielen die hem zijn toevertrouwd; van een soldaat of den burger voor zijn vaderland; van den kunstenaar voor zijn vak, enz. In al deze personen zien we de kracht van de Liefde, de echte, deze die is de geven de liefde, de liefde die zoekt om wel te doen aan anderen, die niet om zichzelf bekommerd of zichzelf zoekt, maar die gericht is om anderen het leven aange naam en goed te maken, om te geven aan anderen wat hen het beste en het nuttigste is. Die gevende, offerende, tot het uiter ste gaande liefde vereeren wij in het H. Hart van Jezus, omdat dit hart de sym- bole is en aanzien wordt als de zetel van geheel de liefde die Hij ons. menschen. toedraagt. Perst het Evangelie uit, zoo zegt de H. Pastoor van Ars. en er komt anders niet uit dan Liefde.» Van af zijn geboorte, die was een willen zijn onder de menschen die Hij wilde redden, een veriaten van al zijn glorie, majesteit en pracht van den hemel, om te worden zooais wij. om ons gelukkig te maken. Zijn Openbaar leven is een aaneen schakeling van bewijzen van die groote liefde. We zien hem tusschen de zieken, de kreupelen, de doof-stommen, al deze die miserie hebben. Halen wij maar dat enkel tafereel aan van zijn ontmoeting met de Overspelige vrouw». De Pha- rizeërs brengen ze hem toe; reeds lang kent Hij haar. want Hij is God. en 't is vooral tegen Hem dat zij gezondigd en misdaan heeft. Terwijl de beschuldigin gen tegen haar met de vleet uitgespro ken worden en Jezus, oordeel over haar wordt gevraagd, straalt uit Hem. als een les voor ons. enkel en alleen Barmhar tige Liefde. Goed zijn en goed doen, dat is het eenige dat Zijn leven beweegt. «Indien iemand onder u zonder zonde is, dat hij de eerste steen werpe zoo spreekt Hij kalm en zacht de beschuldi gers aan. En wanneer ze een voor een allen weggetrokken zijn zonder één woord te zeggen, richt Hij zich op naai de zondige vrouw, en met het diepste medelijden in zijn blik. ziet Hij ze aan. en Ga. ook Ik zal u niet vooroordeelen maar zondig niet meer. Ik ben de goede Herder Wij zijn gelukkig zijn schaapkens te mogen zijn; die genieten van zijn groote eindelooze liefde, en voor ons wil Hij en za! Hij alles, tot Zijn leven toe geven. WIJ ZIJN VOLGELINGEN Hij gaat ons voor Hij heeft voor ons KLOKKEKLANKEN de weg gewezen, de baan getrokken, op dat wij Hem zouden volgen, opdat ook wij dien weg zouden opgaan van ge vende liefde. Daaraan zult ge erkennen dat ge Mijn discipelen zijt, als ge de eene de andere bemint Dat is het kenmerk dat Hij ons geeft, het eenige elkaar beminnen. De eerste kristenen verston den dit zóó goed in de eerste eeuwen, ze hadden zooveel voor mekaar over aan hulp. vergevingsgezindheid en ge negenheid. dat de heidenen van dien tijd vol bewondering wisten te zeggen Maar zie toch eens hoe ze elkaar be minnen.» Wij zijn Zijn volgelingen, wij zijn kristen mensdhen. die regelmatig ge spijzigd worden met Zijn Lichaam en Bloed en Liefde die opgeleid en opge voed zijn in Zijn leer, die reeds twintig eeuwen in die levensopvatting gericht worden, zijn wij wel echte volgelingen van dat minnend en liefdevol Hart Dragen wij wel dat erkenningsteeken door Jezus bepaald? Straalt in ons leven die weldoende zon van de kristelijke naastenliefde Moeder had met het begin van de Ju nimaand het beeld van het H. Hart uit gesteld en versierd. Mijnheer Pastoor was gekomen om het te wijden en het huisgezin toe te wijden aan het H. Hart. Maar. had hij achteraf aan de moeder gezegd, die papieren rozen die het voet stuk verbergen zou ik er liever niet zien Laat de spreuk die op het voetstuk staat zichtbaar, moederke had hij gezegd. En hij nam de kleinste, tilde hem op tot op de hoogte van het beeld en vroeg eens luidop te lezen wat er opstond. Leert van Mij. zoo las hij. dat Ik zacht moedig en eenvoudig van harte ben. Laat dat bloot staan, vrouw, *t zal u meer dan eens te pas komen. Op een middag kwam vader thuis. Hij zag er knorrig en donker uit, en sprak bijna niet. Onder het maal dierven de kinderen ook niets zeggen, en aten zwijgzaam hun schotel leeg... Opeens sloeg hij met zijn vuist op tafel en 't kwam er uit Ik zal het hem wreken Nu heb ik de kans... En 'k heb het hem gezegd. Wat? tegen mij werken, en mij nu een dienst komen vragen Wat was er gebeurt En stilaan kwam het er uit. Ruzie om zaken die lang voorbij zijn in hetgeen de man nu had gevraagd was hij heel redelijk geweest, maar die oude veete. en die kleine voldoening van een wraakneming van het hem eens te kunnen laten voe len Moeder pakte het jongetje van zijn stoel op Lees nog eens ventje, wat ge voor Mijnheer Pastoor gelezen hebt» En het zilver stemmetje van 't man neken las fier Leert van Mij dat ik zachtmoedig en nederig van harte ben.» Vader heeft dien man dien dienst be wezen. NIEUWS NIEUWST S. B. R. N. S. F. Groote keus in Lusters en electrieke motoren van alle krachten Nieuwe reeks radio-toesteilen Verkrijgbaar bij DE SCHRYVER CHARLES Dreef, 22 NINOVE Tel. 8 MOEDER Vraagf overal de fijne bieren der BROUWERIJ AS-ALE Vertegenwoordiger O. Dammekens, Ninove. OP DEN UITKIJK Nog onder de bezetting - onzaliger gedachtenis - deed het nieuws de ronde: Elias is goed ten huize bij koning Leopoldhij is de schoonbroer van Leopold Ik kon het over mijn hart niet krij gen dat op het papier te zetten, 't Mag nog een zoo groote leugen zijn 't moet den Koning nog zeer doen. Begin van de week heeft La Libre Belgique het aangehaald; wij mogen er dan ook onzen zeg over zeggen. Alwie van Elias iets meer afwist dan zijn naam. wist dat het een vrijgezel was die veel hield van een goed glas en een schoon meiske en die niets voelde voor een huwelijksband, zelfs niet voor een verguiden. Leugen was dus goed genoeg om den Koning te treffen. Wie'-gelijk heeft moet niet liegen. Het is een afgedane zaak de bela gers van den koning zijn ter kwader trouw en hun grieven houden geen steek. Ten gerieve van den man in de straat hebben ze nog een V-l tegen den Ko ning de millioenen die Hij ieder jaar aan het Land kost. terwijl een presi dent van de Republiek maar een paar honderd duizend frank zou kosten. De leugen is even groot als de eerste. Indien er een president woonde in het paleis te Brussel met twee honderd duizend frank wedde per jaar dan zou de Staat het paleis moeten onderhouden van af het dak tot in den kelder den hof met de hoveniers de auto's, de rij tuigen met paarden, de koetsiers en de chauffeurs. De Staat zou moeten zor gen voor het buiten verblijf, voor de villa aan de zee en instaan voor de of ficieels ontvangsten. De president zou toekomen in 't pa leis. met zijn valiezen en koffers, als alles pikfijn in orde zou zijn en na af loop van zijn mandaat weer optrekken niet valiezen en koffers om plaats te maken voor den opvolger die op zijn beurt zou komen met zijn valiezen en koffers als alles weer pikfijn in orde zou zijn. De Kop.'ng moet niet aan de bevoeg de diensten laten weten dat er pannen van 't dak zijn. de dakgoten versleten en de ramen rot. Hij moet op 't einde van 't jaar zijn rekening niet indienen om ze in laatste instantie te laten con troleeren door het rekenhof. Hij is Ko ning. hij staat niet onder controle. Hij krijgt een bepaalde som te zijner be schikking en Hij moet daarmee zijn plan trekken Hoe Hij daarmee zijn plan trekt is geweten. Koning Albert zaliger heeft de laat ste jaren van zijn koningschap, sedert de devaluatie, ge weet wel sedert den tijd van ons honderd frank moet op ieder jaar millioenen toegelegd aan zijn postje. Toen Hij stierf had Hij meer dan dertig millioen frank van zijn persoon lijk fortuin verleefd. België had een excuus voor zoo'n royale behandeling van zijn vorst Koning Albert had den opslag gewei gerd die men hem geven wou. Dat zijn andere manieren dan in staking gaan. Het is ook geweten hoe Koning Leo pold klein-burgerlijk leefde met konin gin Astrid. Als er geen ontvangst was ten paleize zaten ze samen met de kin deren in de kleine eetzaal, gebruikten voor hun avondmaal een lichtgekookt ei en een teljoor pap of zoo iets en als Astrid haar kindjes had gewasschen en te slapen gelegd brachten ze samen den avond door zonder dat Leopold er aan dacht in den Café van 't hoeksken ne pot te gaan pakken en een kaartje te leggen. Zoo eenvoudig leeft de Koning nog. Had Rik De Man plan, plan, rata plan moeten president zijn het hadde er anders toegegaan Maar a propos, in welk stuk klaver zou dien haas verscholen zitten O. F. en Front moeten nog geen tijd, maar absoluut geen tijd gehad hebben om hem op te jagen. De belangrijkste en best ingericht* werkplaatsen der streek voor het bewer ken van ARDUIN en MARMER G. VAN BELLE te NINOVE. De heer Churchill die zooals men weet Eerste Minister is van een tij delijk kabinet in afwachting van den uitslag der verkiezingen heeft in antwoord op ec-ne vraag gesteld door een lid van het Lagerhuis enkele cijfers bekend gemaakt van de door gewapende strijdkrachten van het Britsch Imperium geleden verliezen sinds September 1939 tot einde Februari 1945. In het totaal bedragen deze verliezen 1.128.315 manschappen waarvan 307.201 dooden Daarenboven hebben de Duitsehe bombarde menten aan 60 585 personen het leven gekost meer 86.175 gewonden met een groot percent lichtgewonden. Bij vergelijking met de cij fers van den vorigen wereldoorlog zijn deze verliezen niei overdreven dan waren 3286.090 man verloren gegaan waaronder 996.230 doo den. Rekening gehouden met de grootere ver nielingskracht der aangewende wapens en den duur der vijandelijkheden zijn er dus re den tot tevredenheid, wel te verstaan voor zooveel deze uitdrukking hier kan te pas ko men.. Van de aanstaande verkiezingen in Engeland zal er voor het Europeesch continent ook weeral veel afhangen. Het schijnt dat de Sowjets met verbittering een succes der conservatieve partij welke door den heer Churchill aangevoerd wordt zouden te gemoet zien! Amerika integendeel zou er reden tot tevredenheid en nog nauwe re samenwerking in vinden. In afwachting van den uitslag wachten sommige dringende problemen waaronder de bestraffing der oor logsmisdadigers, de Poolsche kwestie de kwestie van Triest, de bezetting, en de controle over Duitschland en ver moedelijk nog andere welke intusschen kun nen oprijzen, op eene afdoende oplossing. Om deze reden mogen wij terecht besluiten dat den uitslag der verkiezingen in Enge land welke ipso facto de toekomstige poli tiek zal bepalen van overgroot belang is voor gansch Europa Het wordt van langs oni duidelijker dat de Russen meer voelen voor een politiek van rechtstreeksche verwe zenlijkingen en voldongen feiten zonder daar om ook hunne medewerking te onttrekken aan allerlei conferenties en samenkomsten met hunne bondgenooten. Rusland betuigt inderdaad meer sympathie voor de uitbrei ding zijner invloedssfeer dan voor de ge meenschappelijke politiek ten overstaan van Duitschland waar de conferentie van Yalta zoo hoog mee opliep Welke zal nu de reac tie van Engeland en Amerika daartegenover zijn Afwachten is de boodschap Pater Rutten heeft deze week in de Se naat geinterpelleerd over de benoe mingen van den algemeenen raad van het Roode Kruis, Zooals men weet be stond er een traditie waarbij de algemeene raad van het Belgische Roode Kruis zoo ge trouw mogelijk de bestaande gedachtenstroo- mingen op politiek en taalgebied weergaf! De minister van volksgezondheid, alias de man met den hamer, heeft het goed gevonden vervolg van voorgaand artikel) Welke taktiek, welke strijdmethode ge bruiken de communisten tegenover de ande re partijen De Communistische Partij heeft altijd een scherp aanvallende houding aangenomen. Vóór den oorlog dierven de bolsjevisten <n. b. de communisten van Rusland, noemt men bolsjevisten) de sociaal democraten uit maken voor sociaal-fascisten Doch op het VII' Congres der Communistische Inter nationale te Moscou in 1935, keurde de nieu we secretaris-generaal, de bulgaarsche ter rorist Dimitroff, de sectaire taktiek der communisten heftig af, omdat die manier van handelen hun belette in contact te ko men met niet-communistische kringen. Dimitroff beval de volgende taktiek «De communisten moeten niet verwaarloozen samen te werken in die partijen en orga- nisaties, waar zij kunnen binnendringen. partijen die gebruikt kunnen tot de doel- einden der bolsjevistische revolutie, of die ondermijnd moeten worden als zijnde vij- anden van deze revolutie Volgen onze plaatselijke communistische leiders ook dezen stelregel niet Trachten ze niet overal binnen te dringen onder de mom van een groep uit de weerstandsbewe ging nml. O. F. Zouden al onze oudstrijders- groepeeringen wel genoeg op hun hoede zijn? Een gelukkig verschijnsel is er toch te be speuren. dat de weerstandsgroepeering 0. M. B. R. zich niet bij haar neus laat leiden van haar zusterafdeeling en ook dat er reeds ve le. echte mannen van de weerstand, ttz. le den van onder don oorlog, op het commu- nisiich pad niet willen volgen. Doch is de leider der communisten in onze stad er niet in gelukt, vóór eenige weken het schepencol lege. eenige vooraanstaande personaliteiten en de politiehoofden op zijn uitnoodiging te doen vergaderen in een lokaal op de Graan markt. om met hem te willen de uitzuivering te bespreken? En ja de burgemeester als _par lementair op boodschap te zenden met" een lijst bij den heer Minister van Binnelandsche Zaken? Hij heeft het ver gebracht en zij zijn ver verzeild. Zouden ze in Ninove niet een Ministerie van Justitie willen oprichten? Deze stelregel van Dimitroff had als uit werksel. de communistische kernvorming in de socialistische, christelijke en sociale rangen, waartegen de leiders der B. W. P. en de socialistische syndicaten, zoo wel als de katholieke en liberale leiders hun leden niet genoeg kunnen op wijzer, en waarschuwen. Hoeveel communisten zitten er niet aan gesloten in de socialistische en liberale par tij en ook in de katholieke werkliedenorgani- satie's. Hoeveel zijn er niet aangesloten in de katholieken ziekenbond. en gesyndikeerd bij de liberalen of bij de socialisten en omgekeerd? Zoo kennen zij de werking van al de andere partijen en zijn de commu nisten regelmatig op de hoogte van wut er bii hun syndicale viianden gebeurt. De socia listen zouden hun leden moeten waarschu wen. doch op 29 April 1945, hebben ze met de communisten een burgerlijk huwelijk aan gegaan... Helaas... ze ontberen den huwelijks zegen, de eene betrouwt den andere niet... hun liefde voor mekaar is maar schijn, want hun verbond is op syndikaal gebied reeds een maand voltrokken en ze zijn nog niet bij mekaar. En de liberale leiders staan voor 't oogenblik tusschen twee vuren nml. de loge en hunnen porte-monnaie. De koningskwestie is er op dit oogenblik een typeerend ver schijnsel van; het meerendeel der liberalen zijn koningsgezind doch een zeer kleine min derheid, de jonge Turken, de sectaire uit blinkers, zijn er tegen; er is eensgezindheid in schijn tusschen de liberalen en de commu nisten doch het is maar schijneenheid. een feit is zeker dat op dit oogenblik de loge aan de koorden trekt, en dat de communisten, so cialisten en liberalen samen moeten marchee ren tegen den Koning, tegen de katholieken en tegen den godsdienst onder den dekman tel van een op de spits gedreven patriotisme, met als actief plan uitzuiverin-. Het onmiddelijk doel van deze hervor ming werd door Dimitroff uiteengezet als het tot stand brengen van een Volksfront- Regeering. Lezers oordeelt zelf over den tekst zooals Lenine de vader van het communisme in Rusland, hem neergepend en verspreid heeft. «We moeten al onze aandacht vestigen op het vinden van een overgangsvorm om ds Proletarische Revolutie te doen aanvaarden. Waarschijnlijk zal in verschillende landen een Volksfront - Regeering blijken een dei- voornaamste overgangsvormen te zijn.» ni. a. w. een revolutie van armen, bezitloozen, van behoeftigen wordt dus aangepreekt als over gangsvorm. Voor Volksfront-Regeering heb ben de communisten reeds geijverd, samen met de socialisten en de gekozenen der ka tholieke werkliedenpartij. Hier hadden ze hun rekening ieelijk mismaakt, ze moeten hun goed in het hoofd prenten dat de gekoze nen der katholieke werkliedenpartij zich niet zullen afscheuren. Vaster dan ooit staan ze als één blok bij mekaar, omdat de maat schappij bestaat uit alle standen en de katho lieke partij alle standen wil vertegenwoor digen en verdedigen in nauwe wisselwerking mekaar; elk zijn recht en ieder zijn plicht. In Spanje waren ze gelukt met hun Volks- frentregeering. doch de naweeën dier revo lutie laten zich nog altijd gevoelen. Deze samenwerking is slechts mogelijk, wanneer men de onvermijdelijkheid inziet, door revolutie, de overheersching der burge rij op te heffen, en de dictatuur van het Pro letariaat. onder vorm van een Sovjet Regee ring. te verwezenlijken. Dat ze zwijgen van een diktatuur. wij heb ben het vijf jaar lang moeten leeren kennen; onze politieke krijgsgevangenen weten er ons nog meer van te vertellenHoeveel vaders en moeders en mannen en vrouwen leven er niet in hangst en verdriet om het geen gebeurd is en nog gebeurt. Wij leven in een democratisch land. met vrijheid van den ken schrijven en handelen, en weg met alle diktatuur van waar ze ook kome of welken naam ze ook drage. Leve de tuchtvolle vrij heid. Beste lezers, bezoekt eens onze gedepor teerden die vrijgemaakt zijn door de Russen hier in onze stad zijn er reeds verschillende, ze zullen U eenige staaltjes vertellen van de communistische cultuur. Aldus zullen zij een voorsmaakje krijgen van wat de communis ten en de O. F. mannen ons hier bereiden. met deze gevestigde geplogenheid af te bre ken en 9 kandidaten te schrappen van de voorgestelde lijst om ze te vei vangen aoor uitgezuiverde weerstandsmannen. Aldus be staat de raad thans uit 19 leden waaronder 4 katholieken: het Vlaamsche land is vertegen woordigd door 3 Vlamingen! De minister was geaffronteerd over zooveel onbeschaamd heid en gaf te kennen dat politiek en taal kwestie hier niet bij te pas kwamenen of de nieuwe leden misschien geen waarde volle elementen waren? en daarbij stel de hij de vraag of er hem iemand kon belet ten van zijn goesting te doen!... Punt aan de lijn! Want ons communisten dat zijn man nen van de daad!en alleen dat telt nog den dag van vandaag!. .Een maal de benoeming gedaan kunnen onze par lementairen interpelleeren en betreuren zoo veel het hun belieft, gedane zaken nemen geen keer Wanneer de mihister van Justitie blijk gaf van den helft van het door zettingsvermogen van ïijn Collegas Lalmand, Marteaux, Van Glabbeke en anderen wij zouden hier nl lang ne Vrederechter gehad hebben en al de Rechtbanken waar de dos siers zich opstapelen en blijven liggen bij gebrek aan titularissen voor de openvallende ambten zouden kunnen werk afleveren in de plaats van hun zaken te laten slenteren en de publieke opinie te ontmoedigen!Zou de vijfde kolonne misschien handlangers hebben in het ministerie van Justitie? Da-ag Kabouter. opgedragen in den vreemde aan mijn moeder Moeder, 'k wist het nooit als nu. Dat Uw naam zoo teer mij luidde 'k Wist tot heden nooit, wat U Voor mijn kinderhart beduidde. Moeder 't is de zoetste naam. Die er ligt in menschenmonden Gij waart met Uw kind eens saam Als één teer geheel verbonden. Moeder 't is het gulden woord. Dat doorheen m'n denken perelt Moederschap het hechtste koord. Dat verbindt op deze wereld. Ver van U in 't vreemde land. Ver van Uwe trouwe zorgen. Voel ik, wat die Were band In zijn diepte houdt geborgen. Moeder, wat ons dan ook scheidt, Niets kan dezen band verbreken... Grenzen, menschen-strijd noch tijd Kan Uw beeld in mij verbleken. 'k Hoor het kloppen van Uw hart Hier door lucht en wolken dringen 'k Hoor Uw sem, in zoete smart. Door m'n droomenachten zingen. Moeder, 'k weet U steeds nabij. Niets en niemand kan ons scheiden 'k Voel Uw handen over mij Biddend, zegenend zich breiden. Moeder, kome eens de dog. Dat ik in Uw lieldearmen. Met een stillen, bltjen lach, Weer mijn kinderhart mag warmen A. Maris. Outer, 4 - 5 - '45. 4

Denderklok | 1945 | | pagina 1