fi il i ill II1Ml Ti il Bil li Hl f.1 All! ntaifiiiiifiiiUi (in vo* de ftRIfi V's. sas Negentiende Jaargang. Zoh^S 10 Juni 194$ -0, Prijs per nummer 1 fr L/ruKKer -Uitgever R. LUYSTEKMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, Postchekrekening n' 1862.54 HET HOEKJE VAN DEN ARBEIDER Er was eens... -zoo beginnen alle kin dervertelsels - er was eens iemand die een wijde keel openzette al de keeren dat hij in het fameuze Rijksgebouw er gens in Berlijn, in de gelegenheid was menschen het hoofd op hol te brengen. Ver heeft hij het gebracht, héél ver. Maar nu past het sic transit gloriam mundi wonder goed op hem. Altijd zijn er menschen geweest die hun keel wijd open hebben gezet. Luid te schreeuwen is immers niet aan iedereen gegeven. Maar om luid te schreeuwen moet er veel volk zijn Daarom wordt dan ook een filmken ge draaid over het ideale voorbeeld - Va derland. En dan is net oogenblik geko men voor de man met de groote keel Maar wat velen met mij zich afvragen hoe kan die spreker, neen die schreeu wer toch zoo dik geworden zijn in 't kamp van Buchenwald? At hij soms mee uit 't fcaksken van die groote schreeu wers daar Fertank om groote man te zijn moet rren niet te luid kunnen spreken, als 't maar juist en recht is wat men zegt en doet Maar a propos van Buchenwald daar waren naar het schijnt roode Belgjes die door 60 maatjes van dezelfde kleur in de hoedanigheid van blokoversten hun maagsken wel gesmeerd hebben. En nochtans men zou het maar moeilijk kunnen gelooven. ze zijn zoo vader- landsch zoo trouw Volgens mijn zegsman zou in de Oos- tersche gebieden waar de Russische le gérs bezetten de gordijn tóegetrokken zijn. Ik wil daarmee eigenlijk zeggen dat voor het westen de mogelijkheid nici bestaat om te zien wat er ginder allemaal omgaat. Waarschijnlijk wor den daar de princiepen van vrijheid en democratie toegepast.. Misschien zijn ze ook bezig met van uit verscheidene lichtingen kanaaltjes te graven naar het hart van Moscou. Zoo vloeit alle ge zag dan van zelf naar de hoofdstad toe. N. K. B. NIEUWS. up aanvraag van de reeds talrijke le den te Ninove zullen we regelmatig in dit blad artikels laten verschijnen over het ontstaan, het doel en de werking van de N. K. B. (Nationale. Koningsge zinde Beweging Waarom de N. K. B. in 't leven werd geroepen. Nauwelijks had onze geliefde Koning Leopold tfl als bevelhebber van 't leger, de wapens neergelegd om een einde te stellen aan de nuttelooze moorddadige afslachting van duizende en duizendc burgers cn soldaten, welke in den uiter sten hoek van België waren samenge- drumd. of de Duitsehers begonnen sys tematisch het ondermijningswerk van ons land. «Divide et impera Verdeel en gij zult heerschen». Ze wilden Vlamingen en Walen van elkaar vervreemden. Waarom anders steunden ze én een Degrelle cn een De Clercq of een Elias of een Van de Wiele Eén enkele Quis ling voor een landeke als België, zou toch voldoende geweest zijn Waarom anders lieten zij de Vlamin gen uit Krijgsgevangenschap terugkee- ren en hielden ze de Walen tot den laatsten dag gevangen Verdeeldheid wilden ze brengen. Lucien Meier, een simpele volksjon gen van Aarschot, welke sinds 1941 door de Gestapo uit zijn woning werd weg gehaald en waarover men sinds dien zonder het minste nieuws is doorzag dal maneuver zooals velen het doorza- gen. Maar hij doorzag dat niet enkel Hij dierf er zich tegen te verzetten lLj wist dat de Koning niet alleen een svmbool van onze nationale eenheid maar er tevens een bron van is Rond den persoon van den Kening wou hij dan ook alle Belgen, alle echte Belgen groepeeren. Maar. wij zegden het reeds Lucien Meier was een gewone volksjongen, die PROFICIAT COMMUNISTEN. Uw gestook tot staking in de Waal- sche mijnen heeft de dagelijksche pro ductie op 25.000 ton doen dalen. Honderden fabrieken dreigen stil te vallen, en daardoor honderdduizend handen lam te leggen en werkloozen in de krot te zetten. Ge hegt het ver gebracht En dat al les om die schijnheilige communistische practijken van onderduimsch gestook. De arbeider vindt dat alles smeerig. Of dacht ge dat we onder den Duitsch niet hebben moeten leeren hoe men leugen en propaganda doorziet Vijf jaar ter reur, dwang en gekuip is al meer dan genoeg. De offers van arbeiders en sol daten hebben ons de vrijheid verdiend En of ze kunnen liegen Daar zijn bewijzen van met de vleet. B. V. V/ie op de vergadering was van de stichting van het eenheidssyndicaat weet goed dat onze beste vrienden van het S. S. K. bij hoog en bij laag trachtten te bewij zen hebben dat het eenheidssyndicaat buiten alle politiek stond. Een grove leugen beste vrienden. Ten andere on ze arbeiders hebben het zoo goed gewe ten dat die actie reeds de eerste stap was naar de eenheid op politiek terrein. Tientallen onzer arbeiders zijn. alhoe wel reeds ingeschreven in het eenheids syndicaat. na enkele weken gaan inz'en dat hun plaats niet was in het E. S. Im mers weinige dagen na de inschrijving voor het E. S. is men begonnen met uit dezelfde groep menschen in te schrij ven in de communistische partij. Zulks was he ordewoord zoo gauw mogelijk de leden van het E. S. lid te maken van de C. P. Voorwaar, onze goede vrienden de Communisten zijn van hun eerste leu gen niet gebarsten. Mochten wij arbeiders hieruit leeren dat niet bedrog maar waarheid alleen waard zijn de strijd aan te binden voor een schooner en hoogstaand arbeiders leven. wel schrijven en lezen kon. een idealist, zooals ons land er goddank nog vele telt. maar die geen schrijver of geen re denaar was Hij klopte bij een paar hoogstudenten aan De wagen begon te rollen. Niemand minder dan Professor Euge ne Mertens. Professor aan de Hooge- school van Leuven, nam de touwen in handen en formuleerde de eerste grod- handen en formuleerde de eerste grond- in 1940 van de pers kwam Drukkerij De Klamper Aarschot De Nationale Koninklijke Beweging (N.K. B. bestond Haar motto was Weg met wat ver deelt Haar leuze «Leopold III, wij blijven U trouw Hoe die beweging verder gegroeid is vertellen wij bij een volgende gelegen heid. Onze troepen in Groot - Bretanje en Noord - Ierland KLOKKEKLANKIN Voor enkele dagen kondigde de radial de aanhouding aan van August Boring en Jet Van de Wiele. Sedert is er niets meer over gehoord. Echt of niet echt* het nieuws heeft menigeen doen naden* ken. Borms is een bekende figuur uitj den oorlog '14 '18. Hij werd als voor* zitter van den Raad van Vlaanderen teö dood veroordeeld. Zijn straf werd ver minderd en eindelijk weggevaagd dooö amnestie Die werd opgedrongen dooc de openbare opinie na de fameuze ver kiezingen van Antwerpen die den on verkiesbaren Borms meer dan tachtig duizend stemmen gaf De openbare opinie is nochtans altijtj af keer ig geweest van activisme. De volksaard is gezond. Hij wil ge rechtigheid. De repressie is na '18 eenzijdig ge weest. Er was een ministerie te Geat 40 Raad van Vlaanderen. Er was een Waalsch ministerie te Na men. Wie weet dat nog wie kent nog éért naam van de Waalsche ministers Het vlaamsch activisme werd doos het Belgisch gerecht uitgewerkt tot een tragedie en het Waalsche tot een ope rette. De repressie der economische colla boratie werd volledig gesaboteerd. Wie weet 'nog van het proces detf Waalsche veekoopmans die millioenert verdienden met vleesch te leveren aan het Duitsche leger het liep op eer*, niets uit. En het proces Coppée, iet:l meer bekend om de politiek die er rond gevoerd werd, eindigde op een verja ring. De Vlaamsche activisten sloegen fi guur van verongelijkten en een kundi ge propaganda maakte er gemakkelijk martelaars van Daarom zagen wij in '40 collaboratie zoo weelderig tieren. Honderden lagen op loer op oorlogswoeker. Als 't no^ eens oorlog wordt Zal ik mijn part heb ben zegden ze reeds jaren op voorhand en de politieke collaborateurs gingen met licht gemoet een repressie te ge- moet die na enkele maanden zou ver gaan in amnestie Onder dien drang der omstandighe den gaan wij den zelfden weg op. Een ongezonde agitatie ontneemt aan de re pressie haar karakter van sireniteit ea rechtvaardigheid. ALLE misdaad moet gestraft worden Verraad en collaboratie begon niet ia Juni '41. Er mag geen zwijgzame amnestie be* staan voor feiten vóór dien datum g pleegd. Er waren economische collaborateur! onder werkgevers en ook onder werk> nemers. In beide categoriën waren et die werkten onder den dwang van opeü sching. Bij de werknemers kwam de opeig» sching niet altijd van de Duitsche werk verschaffing; Generaal Honger heeft ook opeisschingen gedaan maar niet vaa in '40 Waarom zijn die collaborateurs bui ten schot De repressie moet een soort laatst! oordeel zijn waar iedereen moet op te voorschijn komen, waar eenieders da den geoordeeld worden en waar geen kwaad ongestraft blijft. Dat eischt het belang van het land. Gaat het zoo niet dan wordt de poli tieke atmospheer van ons Land voo* jaren vergiftigd erf is het zaad voot nieuwe collaboratie weer uitgestrooid om weelderig op te schieten bij de eerst volgende gelegenheid. Amnestie is altijd de vrucht van eert onevenwichtige repressie; amnestie ig morphine voor burgerdeugd. Daarom algeheele en rechtvaardige repressie zonder amnestie REGELMATIGS VIRV»SRDI&NBV? Ninove -Brussel Brussel Ninuve JOZEF PARDAENS Burchtdam 122, Ninevc Tel, 219 De belangrijkste en best ingerichte werkplaatsen der streek voor het bewer ken van. ARDUIN en MARMER G VAN BELLE te NINQVK. M L miHH vijjMü VREDE! Sinds September zijn we vrij Ook onze Middenstandsorganisa tie. Maar nog woedde 't onweer, ook o- ver sommige deelen van ons land. Nu is 't gedaan liet hatelijke en barbaarsche nazi- monster iigt geveld. Heel en al is de lucht nog niet uitgeklaard in Europa en in ons ei gen land. verre van daar Elkeen nochtans verlangt naar rust en kalmte; niet omdat we zwakkelingen zijn. die voor heldhaftigheid en offer terugschrikken, neen Maar oorlog en strijd zijn er toch maar om wille van den vrede, en vrede brengent geluk en welstand. De oude Grieken, een fijn kunstenaarsvolk doch heidensch, vereerden als een afgod in Irène, d. i. Vrede, en ze beelden haar af met haar kind Pla'tos, d. i. welvaart en rijkdom, op den arm. Vrede, moeder van welvaart cn welstand J Echte en duurzame vrede is nochtans al leen mogelijk op de grondslagen \an recht vaardigheid en liefde. Rechtvaardigheid, niet alleen tusschen de enkelingen onderling, maar ook tusschen klassen en standen, tus schen volkeren en landen Doch rechtvaar digheid kan de wereld niet vlot doen draaien 't zou als een machiene zijn, waarvan al de raderwerken flink geordend en geajusteerd staan, doch zonder olie; ze kraakt en grijnst en springt stuk. Die zachtmakende olie is de liefde, die enkel krachtig vloet uit de bron van het christendom Ze moet alles door dringen Christen Middenstanders, wij moeten 't voorbeeld geven van rechtvaardigheid in on zen handel en wandel, van liefde in al onze woorden en daden Zoo bouwen we den vre de in ons land en in de wereld VADERLAND! Ons diebaar land is weer vrij; 'tis uit den strijd gekomen, gehavend en geschonden, niet enkel ma terieel in zijn steden en dorpen, gebouwen en kunstwerken, maar ook en vooral moreel en godsdienstig zoovele hooge waarden zijn verloren gegaan, zoo los gaan de zeden in sommige kringen op hol. zoo veel verwar ring vertroebelt de gemoederen, zooveel haat grijnst in vele harten, en troebelwatervis- schers zijn er op uit om nog meer en nog dieper herrie te scheppen er, tc verbreidon v ijfde of zesde kolom-mannen Onze echte en daadwerkelijke liefde tot ons dierbaar België is verstevigd en vergroot nu het land ieders hulp en zorg noodig heeft om schooner en sterker dan ooit herop te le ven O. is Middenstanders en Burgers, noemde Kening Albert eens De ruggegraat van hei land :een heel juist woord, dat ons dui delijk wijst op de groote waarde voor volk en land. maar ook op onze kolossale verant woordelijkheid. vooral in deze tijden van 7RJXI III lllfllTI J nood en heropbouw Het mag later, door ons nageslacht, niet kunnen gezegd worden dat wij, in deze beslissende dagen, onze plicht niet hebben gedaan Vaderlandsliefde niet enkel door een drie kleurig lintje op !t veston doosr een wapperen de vlag aan den gevel, door een geestdriftig lied en een feestelijken optocht Vaderlands liefde. door onze dagelijksche daad. door stipt volbrachten plicht, door degeiijken ar beid, door trouwen dienst aan de volksge meenschap Het hoofd koel, het hart warm, de handen uit de mouwen Het land heeft ons noodig VORST! Onze eerbiedige gedachte en onze warme liefde gaan naar Hem, die in zijn vorstelijk en menschelijk leven reeds zooveel en zoo groot heeft geleden: Ko ning Leopold III. Zijn adel, door sterk gedra gen lijgen nog vergroot, heeft alle rechtgeaar de harten nog nauwer naar zich toegehaald. Wij gaan Eroot op onzen Vorst. De landen, die hem ons benijden, kunt gij op uw tien vingers niet tellen. Hij is een MAN de sla gen des levens zijn hem niet gespaard geble ven; hij heeft het kruis gedragen met de kracht van de sterke. Hij is een MAN wars van alle gekonkel recht als een kaars, eenvou dig maar doortastend en beslist. Zoo was zijn Vader zaliger ook. Zijn woord valt juist, ge meten en als een hamerslag. Hij is een MAN. een staatsman. Hij is niet voortvarend, hij verzint eer hij begint; Hij is niet ae man van de avonturen. In hem bezitten we ook een Koning die de verzuchtingen van zijn volk kent. <Mgr. Cruysberghs. 1939) Wij maken de verzen van den dichter tot de onze Veel zal vergeten zijn. maar niet hoe gij In d ure van 't ontzaggelijke gericht Ais Vorst en mensch waart en als Mensch een Vorst! En. uit allerdiepste overtuiging roepen we Hem toe «Sire. U moogt op ons rekenen Wij houden trouw aan uw woord, dat Gij, als afscheid bij uw deportatie door den vijand tot ons allen hebt gericht «Weest moedig, vel vertrouwen en vooral eensgezind God zal België blijven beschermen. Christen Middenstanders, «er heerscht in onze rangen een angstwekkende onbewust heid van den inzet der sociale revolutie die zich o\er Europa voltrekt. Nooit als nu voe len we aan dat de Burgerij de leiding verlo ren heeft. Deze carentie van de élite in ons land zal niet straffeloos gebeuren, de zgn. leidende stand zal er zijn laatste prestige bij inboeten. Zoo werd gesproken tot de lei ders van onze Jeugd. Christen Middenstanders, op Voor Vrede, Vaderland en Vorst De Middenstand Mei-Tuni 1945.J. Colpaert, pr De heer volksvertegenwoordiger Fransman welke deel nam aan de reis der afgevaardig den van de Parlementaire Commissiën voor de Landsverdediging, naar de belgische kam pen in Engeland, heeft ons een en ander mee gedeeld over onze soldaten over zee De gezondheid onzer troepen is uitstekend goed er zijn ongeveer 18.000 man in Noord- Ierland en er waren er slechts 279 zieken in het militair hospitaal. Dit cijfer is meer dan normaal en dan valt er nog op te mefken dat sommige zieken zijn daar omdat ze ziek van uit België vertrokken zijn. Hoewel het klimaat daar zeer regenachtig is het regent vier-vijf maal per dag. toch is het leven in de kampen zeer bevredigend. Er heerscht een buitengewoon goeden geest van verstandhouding, de training is hard maar daar klagen de soldaten niet over. wel inte gendeel. Onze soldaten hebben zich in een zekeren zin moeten aanpassen aan de voe dingswijze. in den beginne vinden zij het moeilijk doch na een tijd zijn zij daaraan ge wend en zij moeten overal erkennen dai de bereiding van de spijzen zeer goed is. Het euvel kwam daaruit voort dat zij daar geen hoeveelheid aardappelen krijgen als hier in België en ook weinig legumen. Dit zijn in Ier land. zeldzame artikelen. Maar het rantsoen is zoo vastgesteld dat ieder soldaat dagelijks gevoed wordt met 3.500 caloriën. Verder hoor den wij dat vele Belgen met lof spreken o- ver hei onthaal dat hun vanwege de burger bevolking te beurt valt. waar zij dikwijls ten huize gt-ncodigd werden cm het avondmaal te gebruiken. Sommige bevelhebbers hebben zeer gelukkige initiatieven genomen, als bij voorbeeld, zondag-uitstappen per trein of au to-camion. naar zee naar stad of buiten, voor drachten gegeven door hoogeschool-studen- ten over allerhande onderwerpen, kino-voor- steilingen. enz. De universiteit van Belfast stelde bereidwillig hare bibliotheek ter be schikking van de belgische soldaten. Iets wat echter moeilijk is en wat de soldaten zeer gaarne zouden ontvangen, dat is een voetbal. M' schien kan F. C. Ninove wel eens een bal zenden naar enze Nincvieters. Dat zou een zeer welkom geschenk zijn. Een zeer spijtig iets was de vermindering van de soldij De heer Fransman zegde ons dat de delegatie volkomen eensgezind was om zeer ernstig aan te dringen bij de regee ring om op deze beslissing terug te kornen en dat reeds in den loop van deze week het noo- dige gedaan werd. Een gunstige oplossing mag eerlang verwacht worden. Vele familiën zijn dikwijls ongerust ge weest omdat onze soldaten schreven dat ze het nieuws van hieruit zoo laattijdig ontvin gen Het was werkelijk zóó en tot voor drie weken. Thans gaat het beter en ontvangen onze soldaten de brieven van hier na een twaalftal dagen. Men zal trachten hier nog verbetering aan toe te brengen. Eindelijk deelde de heer Fransman ons nog mede dat de Commissiën voor Landsverdediging bij de Regeering zullen aandringen opdat zij zou bë komen dat regelmatig door de familiën klei ne pakjes van één kgr. of van 1/2 kgr. per vliegtuig zouden mogen gezonden werden. Dit zou toelaten b. v. een pakje tabak te zen den die in Engeland schromelijk duur is. Nog andere wenschen zullen uitgedrukt worden en er zal een zeer omstandig verslag aan den Minister overgemaakt worden, zoo dat wij mogen verhopen dat dank zij de de tusschenkomst van de Commissiën. nuttig werk zal verricht worden ten gunste van het leger en ten gunste van de soldaten in het bizonder. Ais ge u ui in de samenleving wilt laten gelden moet ge niet te haastig zijn om toe te geven maar veeleer den schijn wekken dat het u veel last kost om een of andere zaak te regelen. Maar schalk Staline heeft er ook een handje van weg zou men zeggen. Zijn toestemming in een bijeenkomst van de Drie Grooten is daarom al een heele gebeurtenis Onder- tusschen zitten de mannen van San Francisco zich af te vragen op welke manier zij een deftig slot zullen maken aan de conferentie Naar de radio meldde zou het ver koolde lijk van Hitier nu toch voor de pinnen gekomen zijn. Kon die vent die de wereld in vuur en vlam heeft ge zet en tevens de schuld draagt van al de miseries waarin de menschheid gedompeld werd en vele jaren de gevolgen zal van dra gen ons de zekerheid niet gunnen dat het met hem wel amen en uit is Nu alles wel ingezien heeft het geen belang meer of dat hoopje verbrande beenderen hem heeft toe behoord of niet. Zijn rijk is uit en dat is hoofdzaak Onder de uit Duitschland terugkee renden zijn er af en toe wel enkele die door de Russen verlost werden maar de groote massa blijft nog achterwege. Als we die menschen mogen gelooven is de ze verlossing voor hen geen einde geweest van de slechte behandelingen. Het is hierbij opvallend dat de getuigenissen in kwestie doorgaans overeenstemmen en door geen ka pitalisten en reactionnaireii afgelegd werden maar wel door eenvoudige lieden. De slip- pendragers van Moscou die hier en elders hun propaganda voeren zitten er wel een beetje in 't nauw en met reden Maar de goedgeloovigen laten zich toch maar verder bij den neus leiden en in het gareel loopen bij stakingen en manifestaties allerhande. Dat ze de VRIJ HEID die we zoo duur betaalden maar be nutten want moest het zoo ver komen dat het communisme hier de rollen te verdeden krijgt dan zal het gedaan zijn met staken en manifesteeren zoo min als er bij de nazi's sprake van was, De koningskwestie die er feitelijk geen is zal naar de Eerste Minister verklaarde kortelings haar beslag krijgen De inzet zal nu wel voor een ieder duidelijk geworden zijn en van den uitein delijken afloop zal 's Lands welzijn afhangen ofwel blijven we een monarchale Staat of wel wordt het hier in België eene republiek, niet min ofte meer. Ondertusschen is minister Lalmand al begonnen rr.ët de portretten van den konjng ie laten verwijderen in de bureelijn van zijn departement Is 't niet wat vroeg meneer de minister En welke foto zal er in de plaats komen of staat ze misschien ook al gereed Onder de bezet ting werd de beeltenis var. den koning door burgemeesters-collaborateurs ook weggeno men. door deze van Hitler of van Staf Den Baard vervangen en wie komt er nu Staline of de Brouckère De christene gemeenschap van Nino ve heeft verleden zondag voor de eerste maal sedert vijf jaren in het openbaar uiting gegeven aan hare gevoelens in de H. Sacramentsprocessie. De bevolking der wijk Niepersveld heeft getoond dat ze vervolgt op 2 blad.

Denderklok | 1945 | | pagina 1