DE TOESTAND Zondag 17 Junj 1945* meerbeïoHhuldigd Negentiende 'Jaargang Prijs per nummer lfr. Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat. 10. mi kim/c Postchekrekening n' 1862.54 NI NvJVtHandelsregister Aalst n' 1093 Dc maand Mei heeft ons de lang ver wachten VREDE gebracht. Met geest drift hebben we allemaal de V-dagen ge vierd. De tienduizenden betoogers in al le steden en dorpen van het land, broe derlijk vereenigd met de soldaten der geallieerde legers, hebben de diepe volksvreugde geuit over het einde van de gruwzame wereldramp. Voor het eerst sedert vijf jaar konden we vrij a dem halen. De bewoners van onze geteisterde streken voelen die dagen aan als het de finitief einde van alle verschrikkingen door de V-wapens over hun hoofden ge bracht. Allen voelden we ons opgelucht omdat eindelijk de bedreiging was stil gevallen die jaren lang. en niet het minst na de bevrijding van België, ge wogen heeft op onze talrijke wegge voerden. De schande der folterkampen waarin onze politieke gevangenen geleefd heb ben. het ontzettend aantal dooden in hunne rangen, de terugkeer van velen als echte wrakken hebben aan onze vreugde een gevoel van mateloos wee verbonden. Nooit had iemand durven denken dat zulke menschonteerende gruwelen in onzen tijd van overbescha ving nog mogelijk zouden zijn. Het is een bittere ervaring en een les geweest. De leuze nooit meer oorlog, door toe passing der beginselen van rechtvaar digheid en liefde, zou meer dan ooit ge beiteld moeten worden niet alleen in monumenten, maar vooral in onze har ten. En in dit verband moeten we wijzen op een zekere ONRUST welke alom heerscht. Door velen wordt beweerd dat we nog geen werkelijken vrede hebben En om duidelijk te spreken, er wordt reeds gedebatteerd over een oorlog tus- schen Rusland en de Vereenigde Naties. Dat er redenen tot onrust zijn zal nie mand betwisten. Niemand minder dan Winston Churchill heeft in een ophef makende rede de oorzaken laten door schemeren en de kern aangegeven van de onrust dii velen beklemt. Hij zegde het volgende op het Europeesche vasteland zullen we de noodige zeker- heidsmaatregelen moeten treffen op- a dat de eenvoudige en eervolle doel- a stellingen, waarvoor we in den oorlog zijn getreden niet zouden worden ter- zij geschoven of vergeten in den loop der maanden welke op onze overwin- ning zullen volgen en opdat de woor- den vrijheid democratie en be- vrijding» niet worden afgewend van u de beteekenis welke wij er aan ge- hecht hebben. Het zou ijdel werk zijn de nazi's te kastijden voor hun misda- den indien recht en gerechtigheid niet moesten heerschen of indien totalita- ristische Regeeringen de Duitsche o- verweldigers moesten vervangen. We vragen niets voor onszelf, maar we moeten er ons van verzekeren dat de idealen waarvoor wij hebben gestra ft den ter Vredesconferentie in daden worden omgezet evenzeer als in woor- den. Het is klaar dat deze waarschuwing van den Britschen Premier gericht is aan het adres van Rusland. Dit wil even wel niet zeggen dat wij voor een nieu wen oorlog staan. De rampen en verwoestingen van de zen oorlog, de millioenen dooden welke in alle kampen te betreuren vallen zul len ongetwijfeld de verantwoordelijke staatshoofden doen nadenken. Men zal niet lichtvaardig een nieuwen oorlog beginnen. Het bestaan van ernstige mee- ningsproblernen zijn geen redenen om onmiddellijk terug naar de wapens te grijpen. Wie zegt coalitie, zegt meteen belangentegenstelling. Na den anderen oorlog stonden de verbondenen voor soortgelijke moeilijkheden. Men is erin geslaagd ze op te lossen zonder wapen geweld. Met des temeer reden mogen we hopen dat ook ditmaal vreedzame oplossingen zullen bereikt worden. Aleen een absolute onbetrouwbaar heid van de één of andere grootmogend heid zou een wezenlijk gevaar beteeke- nen voor den vrede. KOLENen PAPIER Er zijn menschen die beweren dat er geen papier meer is in België. Wedden dat er in het land nog ge noeg oud papier is om geheel de Groote Markt van Brussel onder een reusach- tigen berg van oud papier te begraven Papier is er. maar - zooals met vele dingen - ge moet het weten te vinden! Bij U is er geen oud papier in huis. zegt ge Komaan, denk even na en snuffel eens rond de verouderde mo de blaadjes, oude schoolboeken, uitge lezen romannekens, rollekens overschot van behangpapier, facturen van vóór den oorlog, verhakkelde prentenboeken en oude brieven en postkaarten, die zijn in ieder huis te vinden. Doe de groote kuisch. want tusschen 15 en .30 Juni komen de ploegen van den Papierslag Uw oud papier op zoider en in kas ten geborgen, bestoft en vergeeld door den tijd. dat is als dood kapitaal, als kolen die nog in den grond zitten daarmee zijt ge niets zoolang ze niet door een mijnwerker zijn bovengehaald Kolen kunt GIJ niet uit den grond halen, akkoord. Uw oud papier voor de pinnen halen, dat kunt ge wel De kolenslag kunt gij niet winnen. Ge kruist uw armen en ge wacht het af. Maar de Papierslag kunt gij WEL hel pen winnen. Daarom HANDEN UIT DE MOUWEN Drukkersgast. KLOKKEKLANKEN AAN ONZE LEZERS Toekomende week zullen de kwijtschriften aangeboden wor den voor de tweede helft 1945 zijnde,van 1 Juli tot 31 Decem ber aan 25 fr Wij hopen dat, onze geachte Lezers, er een goed onthaal zul len aan schenken. De Redactie Davidfonds - Ninove AFGIFTE van FRANSCHE BANKBILJETTEN Van 14 tot 23 JUNI 1945 moe ten de aangegeven Fransche Bankbiljetten ingebracht wor den. De dragers worden verzocht hun bewijs van aangifte mede te brengen. Bank van BRUSSEL, Beverstraat, 6, NINOVE Feestelijke Viering van het H. HART door de bevolking van Ninove. Vaarwel, mijn Vlaanderland zijn R.A.F.-OFFICIER. NIEUWS NIEUWS S. B. R. N. S. F Groote keus in Lusters en electrieke motoren van alle krachten Nieuwe reeks radio-toestellen Verkrijgbaar bij DE SCHRYVER CHARLES Dr««f, 22 NINOVE Tel. 8 OF DEN UITKIJK Iedereen is er mee accoord dat de nieuwe orde dood is. liever niet bestaan heeft, hoogstens een miskraam is ge weest. Iedereen is er van overtuigd dat de ou de orde ook dood is en dat er een ande re orde moet opgebouwd worden. De opbouw van die allernieuwste orde wordt naar alle waarschijnlijkheid de zooveelste uitgave van den toren van Babel. Want over wat op te bouwen is zijn ze niet accoord en de methode van op bouwen is dezelfde gebleven als vroe ger namelijk altijd maar afbreken bij hunnen gebuur Liegen bedriegen verdacht en zwart maken, en ondertusschen zijn eigen slag slaan is nog altijd de algemeene prac- tijk in de wereld. Er is nochtans werk op den winkel om een nieuwegezonde orde te scheppen in onze samenleving. Het sociaal vraagstuk zou moeten op gelost worden door volledige ontwikke ling der vakbonden tot een macht dit; als gelijke macht nevens de werkgevers zou staan niet om er tegen te vechten maar om er mee samen te werken. Ze zouden daarom moeten hebben volledi ge rechtspersoonlijkheid en ook rechts verantwoordelijkheid. Ze zouden globale arbeidscontracten afsluiten en verantwoordeijk moeten zijn voor de loyale uitvoering van het contract. Ons maatschappij gaat ten onder door het euvel der kinderbeperking. Voor 1779 bestond het erfenis recht gelijk nu nog in Engeland gekenmerkt door het eerste geboorte recht waarbij de oudste afstammeling de algemeene erfgenaam is en de anderen met een of ander positie en een beetje geld hun plan moeten trekken. Alle kinderen werden gelijk gesteld. Het ouderlijk bezit werd gelijkmatig o- pengedeeld. Daaruit groeide als vanzelf sprekend de berekende kinderbeper king één kind dat zal rijk zijn De erfeniswet zou het erfenisrecht van ieder kind moeten beperken tot een viede of één vijfde van het ouderlijk be zit, het overschot ten goede komende? aan de gemeenschap die van dat fonds zou gebruik maken om de zeer talrijke? gezinnen op bijzondere wijze te steunen Er zou moeten komen een sterker ge zag in de administratie. De wetgevende macht uitdrukking van den volkswil zou zich moeten bezig houden met het maken der wetten en het uitoefenen der controle op de uit voering ervan: terwijl de rechterlijke macht buiten en boven alle politiek recht zou moeten spreken over daden en niet over personen. De persoon daarna verantwoordelijk zijnde voor zijn daden Zeer lang geleden was de foltering het groot middel tot ontdekken der waarheid. Die werd vervangen door het systeem der getuigenissen. De practijk heeft geleerd dat het systeem heel mank gaat daar er veel valsche men schen loopen. De moderne politieman zou moeten gewapend zijn met revolver matrak en phototoestel of beter nog met camera voor cinematographische op name. de getuigenis komende als bijge voegd bewijs materiaal. Enz. Enz. Niemand heeft tijd om daaraan te den ken. Iedereen heeft de handen vol met het opsporen en divulgeeren van compromi teerende relaties van zijn gebuur en moest het ooit geweten zijn dat de plaatselijke animator van den weer stand van de periode na de bevrijding mij ooit de hand heeft gedrukt hij ware uitgeschakeld voor de rest van zijn le ven. REGELMATIGE VERVOERDIENST Ninove -Brussel Brussel - Ninove JOZEF PARDAENS Burchtdam 122, Ninove Tel. 259 Drinkt overal het fijne bier CHURCHILL dor brouwerij Concordia. Depothouder: Edm. Van Aelbroeck, Ninove. Spijts alle moeilijkheden schijnt du conferentie van San Francisco guns- ti? te evolueeren en haar beslag te krijgen. Het hoeft geen verwondering te bn- ren bij slot van rekenig dat er belangencon flicten oprijzen tusschen de groote Mogend heden en de zoo broodnoodige toenadering niet gemakkelijk verwezenlijkt wordt. Moch ten de geruchten over militaire alliantie ee- nigen grond hebben dan zou de eerste stap gedaan zijn op den weg naar een betere ver standhouding en samenwerking.... Oe herrie rond den koning schijnt in ons land haar hoogtepunt te heb ben bereikt. De laatste troef die nu uitgespeelt wordt is die fameuze telegram door Hitier op 22 April 1941 aan den koning gericht als antwoord op door hem aan den Fuhrer toegestuurde gelukwenschen ter ge legenheid van dezes verjaardag Minister Rongvaux was er als de kippen bij om het bestaan van dit telegram in de archieven van het Beheer van P. T. T. te bevestigen Wat hierbij het meest opvalt is wel het feit dat de Duitsche bladen rond het tijdstip van het verzenden van het telegram hiervan nooit het minste gebruik hebben gemaakt en dat was nochtans een eenige gelegenheid om den koning in hun propaganda te betrekken! Deze onthulling die werkelijk als een don derslag is bedoeld geweest door de socialis ten zal ten slotte op ne sisser afloopen. Het «La Libre Beigique» merkt hierbij op dat er 4 redenen zijn waarom het document valsch is te weten 1) Omdat de Duitsche propaganda deze gelegenheid niet onbenut zou gelaten hebben om het vertrouwen van het Belgisch Volk in zijn koning en in de toekomst van het land aan het wankelen te brengen. Omdat het document niet langs den gewonen weg van het «protocole» zegge van Staatshoofd tot Staatshoofd is verstuurd. 3) Omdat het telegram naar de fotografische afbeelding gezien nog het dienststrookje heeft wat bewijst dat het document nooit aan den bestemmeling afgegeven werd ofwel ge- lotografieerd werd vóór de afgifte. Gezien de omstandigheden waarin het thans gepu bliceerd wordt heeft het allen schijn van valsch te zijn 4) De tekst van het telegram bewijst nog niet dat de koning werkelijk gelukwenschen gestuurd heeft aan Hitier. Een zaak staat vast namelijk dat Goebbels hier veel aanhangers gevonden heeft van zijn propaganda-methode welke er uitsluitelijk op gericht was door het handig verspreiden van slagwoorden en tendentieuze berichtge ving eene atmosfeer te vestigen volledig doordrongen van nazi-opvattingen Ons volk neeft hem niet gevolgd en steeds het kaf van het koren weten te scheiden en het is ook nu nog veel te nuchter en te gezond van oordeel om zich te laten vangen... De politiek van uiterst Jinks is wer kelijk heel laag gevallen om een man als de Koning is. zoo laf te bekam pen met alle middelen zelfs met leugens en laster Maar ook de meer gematigden als de liberalen, daarom niet minder sectarisch wel integendeel, aarzelen niet deze methode aan te kleven en voor te staan. Het is anders nog verwonderlijk dat zij ziph zoo volledig ver geten hebben en hun gewone manier van kat - uit - den - boomkijkerii» hebben laten gasn De minister van economische zaken ligt in de patatten met zijn prijzen politiek en 't en is ook geen wonder; als ge n'en strooper jachtwachter maakt moogt ge op uw twee ooren slapen niet waar. Als de minister te goeder trouw meende dat het volstond de betrokken organisaties zelf de prijzen van groenten en fruit te laten vast stellen opdat ze zouden geeerbiedigd worden door de aangesloten leden dan heeft hij hier bewezen de Belgen niet goed te kennen Er is geen verbetering gekomen en daarom zullen de prijzen maar weerom op de ge wone manier vastgesteld worden en geldig zijn voor de lezers van den «moniteur». Va derlandsliefde. Burgerzin en Solidariteit zijn schoone deugden die echter maar toegepast worden door velen als hunne porte-monnee er niet bij te pas komt De massa-betooging voor uitzuive ring door het volksgerecht, welke iaat het ons maar zeggen een zeer deftig verloop had en diep in de tweehon derd mannen en vrouwen groepeerde lag ook bijna in de patatten, kwestie van die roode vaan die er bij gesleept werd Dat was voor waar een zeer onhandige zet vanwege den inrichter en heeft de oogen van enkelen die ziende blind bleven doen opengaan Werke lijk de goe-Eemeente laat zich niet langer om den tuin leiden en komt op voor zuive ring langs wettdijken weg en voor iedereen d:e zijn vingers verbrand heeft hij roepe dan neg zoo hard 1 Da-ag Kabouter. Conferentie van Monseigneur Colle over LEOPOLD Hl De ruime zaal van het College was nok- vol om den Hoogeerwaarden spreker toe te juichen bij zijn intrede. Hij was vergezeld van ZZ. EE. HH. Deken en Principaal, en de Heer Voorzitter van het Davidsfonds. Zeer talrijk waren de voor aanstaande figuren die wij in de zaal hebben bemerkt, en de Heer Voorzitter kon dan ook zijn blijdschap niet verduiken wanneer hij het woord nam voor die zoo gevulde en zoo sympathieke zaal om Monseigneur Colle. Aal moezenier aan het Koninklijk hof te verwel komen. In korte woorden toonde hij aan hoe het Davidsfonds getrouw aan zijn leuze was Op Godsdienstig gebied verwacht hij in 't kort te mogen aankondigen een voordracht door E. H. Schoorens over Buchenwald. ten oordeele van de kerk die hij moet bouwen. Taalkundig wordt een reeks Engelsche lessen gegeven ieder Vrijdag in 't College te 8 uur; en Vaderlandsch verleent hij onmiddeiijk liet woord aan Monseigneur die over de hoogste persoonlijkheid van ons vaderland het woord zal voeren. Hij verzoekt ons echter er bij te voegen dat hij vergeten heeft aan te kondigen dat in T begin van volgende maand De Heer De Vleeschauwer, gewezen minister van Coloniën ons een voordracht zal komen geven over de belangrijke kwes tie van onzen Congo. Monseigneur Colle heeft ons daarna ge durende ruim twee uren en half onderhouden en verteld over onzen Koning, zijn uitne mend en vast karakter, en zijn toewijding aan zijn vclk voor wie hij zich alle offers heeft willen getroosten. Al de huidige opwerpingen tegen den Ko ning heeft hij zoo gemakkelijk weerlegd, en heeft ons vooral op de hoede gezet tegen leu gens en lasterpraat, door ons te doen inzien dat voor wat het Koninklijk Hof aangaat meer dan elders de spreuk geldig is Die het weet zegt het niet. en die het zegt weet het niet. Iedere aanwezige zal zich wel herinneren hoe typisch op dat gebied was wat hij ver telde over Heer Dokter Leboeuf die langs zijn dochter om: (die hij nooit heeft gehad) zou gesproken hebben twee jaar na zijn dood De groote stilte en de spontane applausen in de zaal bewezen genoeg hoe iedereen ge boeid bleef door de interessante manier waar op de Hoogeerwaarden spreker den persoon van den Koning ons ln het ware daglicht stelde en voor wien hij in het hart van ieder toehoorder een warme sympathie en diepe genegenheid heeft doen groeien. Wij danken Monseigneur Colle. en het in richtend comité van het Davidsfonds voor dien zeer aangenamen avond. talrijke vereerders van het H. Hart. Vlaggen muzieken, jeugdorganisaties, kinderen vol wassenen en daarbij die bonte kleurschake ring van bloemen in hun rijke variatie van kleuren. In de kerk werd het een feeërie van bloe menweelde en kleurenpracht rondom het hoogvereven beeld van het H. Hart waar rond die talrijke blijken van innige dank baarheid en liefdevolle hulde werden ge schaard onder de aanhoudende lofzangen van die groote menigte die de zoo ruime kerk tot in de hoekjes wist te vullen. Het was een dag van diepe vroomheid, grootsche hulde en welgemeende dankbaar heid en de bevolking van Ninove mag ervan verzekerd zijn dat aan die hulde en die be geestering de allergrootste bescherming en den milden zegen van het H. Hart zal be antwoorden. Dit jaar konden de Ninovieters voor de eerste maal hun prachtigen bloemenstoet in richten in een stad bevrijd van dwingelandij zonder schrik voor zoogezegde tuchtmaatre gelen. We zagen dan ook op de Graanmarkt een machtige on prachtige ontploaing vao die O Vlaanderland, o zonneland, Waar zon zelfs straalt bij neveldagen. Wijl zelve gij in Uwen schoot Het lieflijk zonnelicht mog dragen O Vlaanderland. o droomenland. Waar waken nog mag droomen heeten. Wen gij. waar gij mijn denken kust. De pijn van leven doet vergeten O Vlaanderland. ik heb U lief Als zwerveling ben ik gekomen En gij hebt mij vol teederheid Als een der Uwen aangenomen. Waarom mocht ik Uw kind niet zijn En in Uw teere moederarmen. Zacht sluim'rend als Uw eigen zoon Mijn liefdedragend harte warmen - Het leven spreekt zijn hoog bevel Het rukt mij van Uw boesem los - Het ruk mij van Uw boezem los - Ik moet. maar kan niet van U scheiden En toch... het moet - al breekt mijn hart Het snijdend vonnis is gesproken - Maar scheurt het mij ook van Uw borst. Nooit wordt de liefdeband gebroken Vaarwel, Vaarwel 1 Tot wederzien Vaarwel, mijn land van zoete droomen - Van zielestreelend zonnelicht - Eens zal ik juichend wederkomen A. Maris, Outer. 5-6-'45. Verleden Zondag werd een grootsche en ontroerende volkshulde gebracht aan «Pilot- olficer» Alfred Staels. Samen met zijn broer Marcel was hij er in 1940 in geslaagd Enge land te bereiken, waar de twee jonge hoog studenten dienst namen bij de koninklijke Engelsche luchtmacht. Terwijl Alfred nu en kele dagen verlof thuis doorbrengt, mocht hij een plechtig en verdiend eerebetoon in ontvangst nemen. Inderdaad, de jonge luite nant heeft als mitrailleur in een lancaster bommenwerper 30 raids uitgevoerd op Duit sche industriesteden; op ééndezer vluchten kon hij een vijandelijke schroeflooze nacht jager neerschieten. Zondagvoormiddag werd de gevierde held en diens familie ten huize afgehaald door de notabelen en de maatschappijen der gemeen te om in stoet naar de kerk geleid te worden alwaar een solemneele mis werd opgedragen Aan het monument der gesneuvelden had er vervolgens een korte plechtigheid plaats waarna de optocht naar het gemeentehuis trok. waar de eerewijn werd aangeboden. Dr. Van Bever en burgemeester Notaris Cosyns hielden er een gelegenheidsrede, waarop dhr Staels een dankwoord tot de talrijke menig te richtte. Ook sprak hij in het Engelsch en kele woorden tot zijn wapenmakkers der R. A. F., die vertegenwoordigd was. Vervolgens werd luitenant Staels door de bevlagde en versierde straten en bedolven onder bloemen, naar huis gebracht, alwaar er in den namid dag allerhande volks-vermakelijkheden door gingen. Wij wenschen Luitenant Staels van harte geluk om zijn moedige wapenfeiten en be houden terugkomst in het Vaderland.

Denderklok | 1945 | | pagina 1