m ItfHIBI VI Wat wij willen Zijn wij blind of laf?... M 1 Negentiende ttaargang. 1 - 1 v v" i I Drukker-Uitgever Prijs per nummer 1 fr. R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, Postchekrekening e' 1862.54 NINOVE Handelsregister Aalst nr 1093 AAN MIJN KONING. Gij bleeft bij ons, toen alles ons verliet Gij zaagt Uw land en onze huizen branden. Gij zaagt den starren angst en 'twrin^en onzer handen. En zocht Uw heil in betere oorden niet. Gij hadt Uw land niet lief vanuit azuren kust. Noch gaaft uit veilig schuiloord streng bevelen. Maar vocht als een soldaat. Gij waart slechts een der velen. Die bleven in den brand, die bleven, plichtbewust. Tot over land en volk het dreigen van den dood Al hooger steeg, als wilder wassend water Totdat Uw strijd gewerd als 't damen op een krater. En Gij met brekend hart den vijand 't wapen boodt. Het wapen wél. maar nooit Uw edele hand Hield men Uw lijf gekooid, Uw ziel werd nooit gevangen Gij hebt in fier verzet, met zwijgen U omhangen, En leedt in stilte als wij, om 't knel.en van den band. Gij zijt. Uw jongens na, den droeven weg gegaan. Den weg van heimwee, angsten en ontberen Waar hij, die ging, niet weet of hij nog ooit zal keeren. En of. op vreemden grond, de dood hem niet zal slaan. Hij die den steen U werpt, wat weet hij van Uw smart Wat weet hij van Uw liefde, Uw kommer en Uw derven Met ons hebt Gij geleefd, mét ons ook woudt Gij sterven O hij die U belaagt, wat voelt hij van Uw hart Maar wij... In schoon geloof, dat allen twijfel wiedt. Verlangen wij naar U in overgave en liefde Dat God in zegen keer' wat hart en ziel U griefde. Dan klinkt rondom Uw troon, het echt bevrijdingslied Yvonne Waegemans. Wanneer onze kleinkinderen den onzin en de oneerlijkheid zullen vernemen welke door een deel van ons volk over den Koning wordt uitgekraamd dan zullen zij over de generatie van vandaag blozen. Wij zijn inder daad zeer laag gevallen wanneer wij na vijf jaar lange beproeving, als deze jongste be zetting door de duitschers, op 't oogenblik dat wij alles moeten in het. werk stellen om ons van de geleden ellende te herstellen, merschen onder ons zien opstaan om door leugen en laster het vertrouwen in het staats hoofd aan 't wankelen te brengen, om door een machtsgreep de staatkundige vorm van België, al was het dan ook in een min of meer verdaagd tijdstip, te veranderen en ons land te vernietigen. Wij zijn laag gevallen omdat zoo'n menschen onder ons kunnen le ven maar ook omdat wij ze onder den druk van de werkelijke openbare opinie niet tot zwijgen dwingen en. zoo noodig. niet aan banden leggen. De oneerlijkheden die men heeft uitgespro ken werden hier reeds meermaals aange klaagd. Wij willen alleen maar aanhalen wat ons verleden week, op t' oogenblik dat ons blad uit de pers kwam werd bekend ge maakt dat de Koning door de troepen in de omschrijving van Trier, indien hij daar langs kwam. diende aangehouden te worden! Ziehier trouwens den tekst van het order door den amerikaanschen generaal - majoor Matcheli uitgevaardigd Military Government 12-6-45 Gen. Nr 1641 Message Should the Belgian King be seen by your unit, he is to be detcined, and this head- hunters us to be notified immediatly. Commanding General TRIER Sub Area gel) Major General Matcheli Official Designation of Sender (get) A. Pellinck. Capt. en wij vertalen Militair Goevernement 12-6-45 Gen. Nr. 1641 Bericht Indien de belgisehe Koning door uwe een heid moest opgemerkt worden, dan dient hij weerhouden te worden en dit hoofdkwartier zal onmiddelijk daarvan moeten verwittigd worden. Men stelt zich de gemoedsgesteltenis van den officier dezer belgisehe eenheid vóór wanneer hij zulk een order ontving. HIJ heeft trouwens geweigerd daaraan te gehoor zamen, wat zijn plicht was. Maar de zaak zit dieper. Men moest immers daarover naden ken dat de politieke zijde van de daden van de verbonden legers nagegaan, gecoördineerd voorbereid en bevolen worden door de dien sten van S.H.A.E.F. welnu deze diensten sche nen daarvan niets af te weten vóór den 25 Ju ni, een onderzoek werd ingesteld en in een officieele mededeeling van de S.H.A.E.F.- zending moest worden bekend dat inderdaad een dergelijk order was verzonden maar dat een terechtwijzing werd gedaan Van waar kwam dan het order van dezen amerikaanschen generaal Wie heeft hem dat order ingegeven en hoe werd van hem verkregen dat hij handelde zonder voorken nis van S.H.A.E.F. De regeering zwijgt als vermoord over deze zaak hoewel zij daarvan £eschuldigd wordt dat zij dit ongehoorde feit zou gepieegd heb ben, de hulp van bevriende legers in te roe pen om diegene aan wie zij trouw heeft ge zworen te laten aanhouden en hem te belet ten in het land terug te keeren en hier kla ren wijn te schenken over ieders verantwoor delijkheid. Ons volk denkt gezond; het zal dergelijk voorval beoordeelen als een toppunt van laf heid van wege deze die er de oorzaak van zijn en 't is met hen dat het volk zal afreke nen. Doch wij moeten ook een woord zeggen over den onzin die omtrent de koningskwes tie wordt verkocht, en die nochtans de min goed ingelichte menschen op een dwaalspoor zou kunnen brengen. Zoo beweren sommige politiekasters dat de Koning door landsverraad heeft gezon digd met de neutraliteitspolitiek ia te luiden en het verdrag van Locarno op te zeggen. Die neutraliteitspolitiek die ons gescheiden heeft van onze bondgenooten van 1914-18. die ook nu onze bondgenooten geworden zijn. Hoe is 't mogelijk, roepen zij verontwaar digd uit. dat wij er ook maar een oogenblik aan gedacht hebben onze beste vrienden in den steek te laten Wat zij niet zeggen is. dat indien wij de ze politiek niet gevolgd hadden wij vanaf September 1939 in den oorlog zouden ge sleurd geweest zijn. dat ook Frankrijk negen maanden vroeger zou blootgesteld geweest zijn aan den aanval die het nu heeft moeten onderstaan en waaraan het bezweken is. dat ook Engeland zooveel vroeger zou verrast geweest zijn. dan wanneer zijn leger om zoo te zeggen nog niet bestond; zij zeggen niet dat indien wij de raadgevingen van den Ko ning hadden moeten missen en indien wij de ze politiek niet algemeen hadden zien goed keuren. wij in dezen oorlog zouden gewik keld geweest zijn op een zeer ontijdig moment en als aanvallende natie. De westersche demo cratieën zouden misschien thans voor goed verdwenen zijn. indien het neutrale België door zijn neutraliteitsstatuut. dat ook door Duitschland officieel werd erkend, geen ernstige politieke hinderpaal was geweest voor Hitier en. anderzijds, voor Engeland en Frankrijk, een naamlooze bondgenoot die hen toeliet of de gelegenheid verschafte enkele kostbare maanden te winnen om zich op den grooten aanval voor te bereiden. Ook daar heeft Koning Leopold III bewe zen dat hij bekommerd was om het welzijn van de belgisehe gemeenschap en dat hij klaar zag in den toestand. Toen heeft de heele natie hem begrepen en door alle partijen is hij goedgekeurd geweest: deze koerswending in de politiek, op het zeer gepaste' oogenblik, is voorzeker onze redding geweest en, meer nog, zij is voorzeker, hoewel misschien onbe wust. toch de verwijderde gelegenheid ge weest van de redding der verbonden euro- peesche naties. Wat de Koning voor ons gisteren was dat zal hij morgen nog zijn de sluitsteen van ons politiek systeem, de waakzame behoeder van onze algemeene belangen en de even- wiehtshersteller van onze politieke tenden- zen. Daarom willen wij niet dat men den Ko ning rake omdat wij hem dankbaar mogen en moeten zijn en ojrjdat wij geen lust hebben zelfmoord te plegen WAT ZIT DAARACHTER In het communistisch blad De Roo- de Vaan van Dinsdag 29 Mei 1.1. aldus De Nieuwe Standaard schrijft de Aalstersche communist Bert Van Hoo- rick in een reportage over de Nazi'-doo- den kampen Tal van kameraden die niet in onze rangen stonden, zullen thans begrij- pen waarom het noodzakelijk was op de sleutelposten der kampleiding, in het hospitaal en elders, mannen te plaatsen met stalen zenuwen en on- wankelbare vastberadenheid. Deze proper gewrongen volzin stemt tot nadenken. De Kameraden die NIET in de rangen waarin Van Hoorick stond, is dat te zeg gen de communistische rangen ston den, worden aldus verzocht te begrij pen Men mag zich afvragen wat ze moe ten begrijpen en terzelfdertijd, want De oorlog is gevoerd geworden tegen alle facisme en dictatuur, om VREDE, VRIJHEID en WELSTAND aan alle volkeren te verzeke ren. voor een lange periode. Dat is het dat alle menschen zoo harts grondig verlangen vrede, vrijheid en wel stand. Eenieders persoonlijk en familiaal ge luk is niet denkbaar daarzonder. We weten nu wat oorlog, dwang en miserie is Nu zijn Duitschland en Italië verslagen. Zijn we nu op weg om te krijgen wat de oorlogvoei enden ons beloofden vrede, vrij heid en welstand. Oordeel zelf. Ziehier wat we moeten vast stellen 1Ten einde alle volkeren vrede en vrij heid te kunnen waarborgen, bestond een plan de internationale vrede en verbroedering te organiseeren onder alle beschaafde volke ren. Zij zouden allen vertegenwoordigd zijn in de groote internationale conferentie. Aan den. kop van al die natiën en van de confe rentie staat een directorium van de vijf groo ten Engeland, de Vereenigde Staten, Rus land. Frankrijk en China. Een groot internationaal gerechtshof is voorzien. Ontstaat er een geschil tusschen twee landen, of wordt een land onrecht aan gedaan. dan begint niemand te vechten de verontreehte brengt de zaak voor het inter nationaal gerechtshof. Dit laatste doet uit spraak. Doch om zeker te zijn dat de uit spraak zai geëerbiedigd worden, kan dit ge rechthof kan sancties treffen economische sancties en ook militaire sancties. Daarom zou een internationaal leger geschapen wor den. dat zou optreden, als militaire sancties tegen een geweldenaar worden uitgevaardigd Het spreekt van zelf dat geen enkel land zich gemakkelijk aldus al de andere op den hals zal willen halen. De vrede en de vrijheid schijnen aldus zeer ernstig gewaarborgd te zullen worden. Bovendien, nationale legers moeten dan niet meer in alle landen op voet gehouden worden. De ontwapening van allen is dan ook mogelijk en is dan ook verplicht. Alleen de noodige internationale weermacht blijft bestaan en deze marcheert als het ge rechtshof het beveelt. Ziedaar het plan. Maar nu eischt Rusland het volgende dat geen enkele sanctie mag worden getroffen tegen een land wanneer ook maar éénder 5 greote landen uit 't directorium er niet mede instemt. Dat beteekend wanneer één der 5 grooten uit het directorium een ander land aanrandt of geweld aandoet, dan kan het in ternationaal gerechtshof geen enkele sanctie treffen en dus het internationaal leger niet laten oprukken, als die aanvaller er zich te gen verzet. Dat beteekend practisch het einde van dit plan van veiligheid. Wanneer dan de Westersche landen van Europa praten van onderlinge overeenkom sten onder elkander, dan ook verzet Rusland er zich tegen. Zoo wordt de droom van vrede en vrijheid ontgoocheld. Zoo staan de zaken op dit oogenblik. In Europa neemt Rusland het meesterschap op in de vele oostlanden die het bezet. Het trekt een gordijn rond die landen. Engelschen en Amerikanen en nie mand mag daar binnen. Men mag niet zien en niet weten wat daar gebeurt. Intusschen ordent Rusland eigenmachtig die landen zoo wat naar zijn e)gen beeld en gelijkenis. Het dringt minderheidsregeeringen op in Polen, in Bulgarije, in Roemenië en andere landen, die getint zijn naar zijn eigen kleur... IS dat de vrijheid waarvoor gevochten werd Of zijn het machtsmisbruik en de geweldmetho des enkel van adres veranderd 2) Als we dichter bij ons in ons eigen land kijken komt daar inwendige orde en welstand waar we allen naar wachten Er zijn zeker veel moeilijkheden te overwinnen, moeilijkheden die uit de oorlogsontreddering voortkomen. Maar er worden daarbij nog moeilijkheden gemaakt door eigen landge- nooten. De huisvrouwen verlangen naar gas en huisbrand, maar er komt er geen. Kolen te kort. We 'wachten op ondergoed en stoffen. Veel katoen ligt reeds in de fabrieken. De eerste weefstoffen zullen voor arbeiders zijn dank zij voorkeurbons. Maar die katoen kan enkel traag verwerkt Er zijn geen kolen ge noeg. De geteisterden wachten op glas. Maar de glasblazerijen hebben geen kolen genoeg. Men maakt de mijnwerkers op om in 't wilde te staken, nu hier, dan daar nu eens hierom, dan eens om wat anders allemaal om geen redenen, iedereen ziet het en erkent het. Zoo wordt den terugkeer tot den welstand gesa boteerd door eigen menschen bij ons. Luidop wordt erkent dat dit moedwillig wordt ge daan, om bepaalde doeleinden door bepaalde leiders. Intusschen wordt er straat geweld losge maakt. De aanstichters daarvan werken van achter de schermen. Intusschen wordt het volk tegen den terugkeer van den Koning op gejaagd. Intusschen speelt men steeds met woorden als reactie, fascisten, enz.... wil men dan de wanorde om de wanorde Ach ter dit alles duiken steeds dezelfden op de communisten. Zoo worden op dit oogenblik bedreigd de vrede, de vrijheid, de welstand waarom 5 jaar geoorlogd werd. en waarnaar alle menschen snakken. Ziedaar de echte waarheid. Wij verlangen uit heel ons hart dat vrede, orde. geluk wederkeeren in onze familie, in ons land, in alle landen. Er is nu geweld en miserie genoeg geweest. Wij zullen en moeten ons verzetten tegen allen en alles dat in den weg staat van dien vrede, die orde. dien welstand, dit geluk. Op dit alles hebben wij recht. Alle arbeiders moeten de waarheid weten en de waarheid zien zooals ze is. Wij zullen ze uitspreken o- veral waar ze van pas komt. Er zijn maskers die moeten afgerukt. Wij willen in waarheid en rechtvaardigheid vrede, vrijheid, wel stand, voor ons en voor alle volkeren. heel die volzin riekt naar schoonspreke- rij en verontschuldiging, wat ze even tueel. na begrepen te hebben, moeten vergeven. Comprendre. c'est pardonner. Er moeten daar in die afschuwelijke kampen, dingen gebeurd zijn, die door de kameraden in de andere rangen vroeger niet begrepen werden, doch nu, na den o zoo klaren uitleg van Van Hoorick. zullen begrepen worden. Welke zijn die dingen En in hoever houden die dingen ver band met de sleutelposten der kamplei ding Wie zegt kampleiding, zegt recht- streeksche of onrechtstreeksche mede werking aan de handelingen die er ge beurden. En wie tot die leiding behoor de kan mede schuldig zijn aan al het gruwelijke. Waarom anders was het noodzakelijk mannen met stalen zenuwen en onwan kelbare vastberadenheid op die sleutel posten te plaatsen Wie had de macht die mannen met pnz... uit te zoeken ep te plagtspn Ons dunkt dat er daar een vreeselijk vraagteeken geplaatst is, een vraagtee- ken dat krinkelt van geleden smart en wanhoop en ellende en druipt van bloed en we wenschen daarover klaarheid te hebben. Zou het Gerecht hierover niet een diepgaand onderzoek instellen de ge tuigen zijn niet allemaal vernichtet zoodat de bevolking, heel de bevol king want iedereen is solidair met de slachtoffers, kan weten en oordeelen o- ver de rol van die sleutelpostrn^nnen met stalen zenuwen De openbare meening heeft het recht het fijne te weten van die historie. Dat zal haar meteen voorzeker uit leggen waarom, uit eenzelfde kamp, sommige gevangenen in erbarmelijken toestand gerepatrieerd worden en ande re, niet waar M. Van Hoorick, gij kent er wel eenige. fit and well, in blakende gezondheid IETS OVER AUTOS Enkele maanden geleden gebeurde het dat officieele diensten hier kwamen aangeland om autos in beslag te nemen voor de drin gende noodwendigheden van het leger. Die heeren kwamen zoo in stad of dorp, vroegen aan d'een of d'ander inwoner waar er ergens een auto stond die hen kon van dienst zijn, trokken er op af en namen den wagen in be slag ofwel zagen zij langs de straat den wagen van hun droomen staan, stapten Uit, bekeken het tuig eens goed en begonnen maar onmiddellijk alles aan te teekenen zon der zelfs maar om den naam van den eige naar gevraagd te hebben noch om het ge bruik van den wagen. Dat het na weinige dagen op een geweldig protest moest uitloopen, zal niemand ver wonderen. Sommigen die hun wagen gedu rende heel de bezetting gestopt hadden en dus aan de duitschers onttrokken zagen hem nu ineens als bij tooverslag verdwijnen in de handen van belgisehe militairen die beweer den dat de eigenaar dit nog met licht ge moed moest offeren aan zijne onwankelbare vaderlandsliefde anderen die na jaren in activiteit nu dachten aan den heropbloei van hunnen eerlijken handel te gaan werken en daarvoor een auto noodig hadden zagen dit kostbaar werktuig, dat zij tegen schromelij- ken prijs hadden gekocht, overgeleverd aan menschen die het met de zorg aan deze ma- chienen niet zoo nauw zouden nemen en wan neer zij zich daarover verstoord dierven too- nen dan kregen zij nog den revolver op 't hart 't Is nu uit met die manier van opeischen, maar wat gebeurt er met de autos Waarom worden die niet teruggegeven Omdat het leger ze niet kan missen Dat is mogelijk, maar wij stellen de vraag of het leger soms geen autos zou kunnen nemen, in al de vor men als door de wet zijn versispht, en op een veel kieskeuriger wijze. Vooreerst Cte autos van dezen die onder de bezetting in zeer vriendelijke betrekkingen stonden met den vijand, dan de autos van die genen die na den oorlog een auto gekocht hebben en er vroeger geen hadden, ook de autos van diegenen die. om hun geld te plaat sen twee en drie autos hebben gekocht (van waar komt dat geld en de autos van de zen die, zonder een vergunning te hebben, toch bollen Het moet ons van 't hart dat de goege meente het niet kan verdragen dat menschen met een boersche schaamteloosheid meenen vervolgt op 2 blad. OP DEN UITKIJK Er gaat dus een uur af van 't dubbel zomeruur of Duitsch uur gelijk wij dat vroeger noemden. Er zijn menschen die niet content zijn Geen Duitschers ook geen zwarten maar rasechte vaderlanders wier gevoelens boven alle verdenking staan. Er is daar nen menheer die alle dagen in «Le Soir» den echten iets beter weet dan de ander menschen. Die heeft uitgerekend tot op nen centiem na, dat de terugkeer tot het zomeruur n' half milliard schade beteekent voor ons land. De Middel-Eu- ropeesche zomertijd zou moeten blijven heel het jaar door voor het profijt. Dat is de ernst en de wijsheid van die men schen die denken dat ze het verstand in pacht hebben en dat ze de menschen dienst bewijzen met. er hun alle dagen een beetje te leenen. Het zomeruur teekent onzen tijd. Voor veertien bestond dat niet. Het werd ingevoerd tijdens den eersten we reldoorlog om reden van spaarzaamheid Sinds dien tijd is het gewoonte gewor den alles op zijn kop te zetten en voor alles een oplossing te zoeken in strijd met het gezond verstand. Werken en sparen waren vroeger bronnen van rijkdom schuld maken was den berg af glijden. Crediet fei telijk schuld is nu aanzien als bron van rijkdom. Wij leefden voor den oor log in een vroeger nooit gekende wel stand maar wij waren bezig met ons nationaal bezit op te eten Onze oude samenleving is ineenge stuikt en er moet er een nieuwe komen. Het is en blijft waar dat rijkdom voortkomt uit werken en sparen... en toch willen ze de verarmde wereld rijk maken met staken. Meeleven met de zon is natuurlijk pro fijtig. De natuur wil dat wij over dag werken en des nachts rusten. De licht dragers der beschaving waren lang ge woon te gaan slapen als de deftige werk man opstond te slapen terwijl een an der werkte, en de nachtrust te storen der afgetobde werkers omdat zij dan eerst voorgoed wakker werden. Er moet gespaard worden. Natuurlijk ware geweest die menschen te verzoe ken den dag niet meer om te keeren. Maar het is veel ingenieuzer het uur werk twee uur vooruit te zetten als ze dan te twee uur in den morgen naar huis gaan is het feitelijk nog maar mid dernacht Maar de werkman die de tram of trein van 5 uur moet nemen om naar zijn werk te gaan zit feitelijk te drie uur in den trein en is te twee uur opgestaan. Natuurvorschers hebben veel roem verworven met het bestudeeren der nachtelijke uitstralingen. Wij wis ten vroeger dat de temperatuur van het lichaam des avonds stijgt en 's morgens zakt. meer niet nu weten wij hoe ons bed moet georienteerd zijn om het meest nut te trekken uit de nachtelijke rust. Ze pakken ons die af omdat ze aan de fine-fleur van ons samenleving niet kunnen wijsmaken dat ze voor hun ge zondheid en om 't Land een half milli ard te besparen 's avonds twee uur vroe ger moeten naar bed gaan en 's morgens twee uur vroeger opstaan 's morgens twee uur vroeger op bureel of kantoor zijn en 's namiddags twee uur vroeger sluiten. Werklieden en boeren wiens leven op de zon aangewezen is moeten het artifi- cieele niet verstaan maar uitzwee- ten Hoe wilt gij dat de geschokte we reld weer in zijn voegen komt Er zal verbetering in 't verschiet zijn als de menschen zullen leven met de zon de mannen het werk aanzien als bron van rijkdom... en de vrouwen prakt ischen zin genoeg hebben om zak ken te maken in haar kleederen AANDACHT ic/r 'i '■'vy'' y. ,-c to C. 0. th Belgian Fussillier Battallion aan dc bevelvoerenden officier van het e Bon Belg. Fusilliers Persoon uit Ninove of omgeving Nino- ve, welke Donderdag 21 Juni 1945, uit Duitschland is weergekeerd en die in lichtingen verschaft heeft betreffende po litiek gevangene PIESSENS FIRMIN, uit Londerzeel, thans vertoevende in 't hos pitaal van Belsen, wordt vriendelijk ver zocht onmiddellijk zijn adres kenbaar te maken aan Piessens Louis, 50 St. Jozef straat, Londerzeel. Dank op voorhand.

Denderklok | 1945 | | pagina 1